Zeeuwse muziekbond treedt toe tot Koninklijke Nederlandse Federatie Sport en wedstrijden Ir. Luitjens: Agrariërs meer zelfstandigheid PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zelfstandigheid blijft behouden AGENDA WALCHEREN Jaarvergadering van Stichting de Veste AFSCHEID CHEF P. M. BAYENS BI] GEMEENTEWERKEN MIDDELBURG „V.N.-troepen weg uit Kongo" yy Sportuitslagen Pleidooi voor meer samenwerking MAANDAG 4 MAART 1963 6 Ingaande 1 januari 1964 De Bond van Harmonie- en Fan fareverenigingen in Zeeland zal ingaande 1 januari 1964 als bond toetreden tot de Koninklijke Ne derlandse Federatie. Dit bestuurs voorstel werd zaterdagmiddag tij dens een in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden buitengewone algemene ledenvergadering met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Deze materie werd reeds in diverse voorgaande vergaderingen besproken doch tot een definitief besluit kon men tot op heden nog niet komen. Op de vergadering van 19 januari kon dit voor stel niet in stemming worden -gebracht, daar het vereiste quantum van de aan gesloten verenigingen niet aanwezig was. De heer E. J. van Omme, alge meen sescretaris van de K.N.F. gaf op die vergadering een uitvoerige uiteen zetting over dè samenstelling en werk wijze van de federatie en wist ook di verse knelpunten, die bjj bepaalde vere nigingen nog verzet tegen toetreding betekenden, uit de weg te ruimen. Zo zal bij toetreding als bond deze ge heel zijn zelfstandigheid kunnen en blij ven bèhouden. Alle activiteiten, die de Zeeuwse bond tot op heden ontwikkel de, kunnen ook na toetreding tot de K.N.F. volledig blijven voortbestaan, zo als de traditionele pinkster-, zaal- en solistenconcoursen. Speelt men echter op het concours slechts één nummer, dan zal geen promotie kunnen worden ge maakt. daar de federatie het systeem volgt van het spelen van een tweetal nummers. Verenigingen, die op de Zeeuwse bondsconcoursen twee num mers uitvoeren kunnen wel profiteren van de nromotieregeling. Ook verleent de federatie een bijdrage in de kosten bij de concoursen die voor de juryleden moeten worden gemaakt. Deze bedragen 25 per jurylid. De contributie werd bepaald op 1,35 per lid per vereniging. De Zeeuwse bond zal van dit bedrag 1 per lid moeten betalen aan de federatie, terwijl het resterende gedeelte kan worden aange- KERKNIEUWS Intrede ds. A. Kornet in gereformeerde kerk Vlissingen In de gereformeerde kerk van Vlissin gen Is gistermorgen ds. A. G. Kornet als predikant bevestigd- In de middag- dienst deed hij zijn intrede als predi kant van deze Vlissingse gemeente. De reeds in Vlisstngen staande predi kant, ds. A. Verschoor, bevestigde zijn ambtgenoot met een prediking naar aanleiding van Rom 10 vers 15 Hierna zong de gemeente haar nieuwe predi kant gezang 29 toe. In de middagdienst preekte ds. Kornet naar aanleiding van 2 Thimotheus '2 ver3 19. Na de prediking sprak ds. Ver schoor de nieuwe predikant en zijn echtgenote, namens kerkeraad en ge meente hartelijk toe. Hij wees erop. dat zijn komst blijdschap had veroorzaakt en hij wenste ds- Kornet Gods zegen toe bij zijn arbeid. Namens de classis Middelburg voerde ds. A. Elshout uit Koudekcrke het woord. Hij wees er on der meer op, dat vele kerken uit de classis afgevaardigder naar deze dienst hadden gezonden. Dat ds. Kornet- in zijn vorige standplaats, Oude- en Nieuwe- Wetering, een belangrijke plaats in nam, bleek wel uit de aanwezigheid van vele leden van deze kerk Namens hen sprak de heer Schoenmaker woorden van dank voor de zes jaren werk in zijn gemeente. Ten slotte dankte ds- Kornet zijn ambtgenoot Verschoor voor de harte lijke ontvangst en de bevestiging- Hij zei zijn arbeid in Vlissingen met grote vreugde aan te vangen. Voorts toonde hij zich verheugd over de belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur, dat door burgemeester mr. B. Kolff en de wethouders Ch. J. Gillissen Verscha- ge en W. Poppe was vertegenwoordigd. Hij dankte de kerkleden van Oude- en Nieuwe-Wetering. die de lange tocht naar Vlissingen hadden gemaakt omj zijn intrede bij te wonen. KerkelHk? imitaties NED. HERVORMDE KERK. Bedankt voor Wanneperveen (toezeg ging): R. Houtsma te Exmorra; voor Woudenberg: B. Haverkamp te Groenc- kan. GEREF. KERKEN. Beroepen tc Sneek (vierde pred. plaats): P. C. van der Wel te Siegerswoude. EXAMENS. Aan de V.U. slaagden voor het p'rop. examen theologie de heer A. C. Brons wijk te Haarlem en G. Verburg te Hil versum en voor het doctoraal examen theologie H. Zwaanstra te Englewood (U.S.A.). CHRISTEL. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Vlaardlngen: G. de Vries te 's-Gravendeel. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Tholen: A. Hofman te Zeist. Middelburg Electro: Zorro. de gemasker de wreker. 19.30 uur. 14 Jaar. City Cartouche. 20 uur. 14 Jaar. Vlissingen Alhambra: Cartouche, 20 uur. 14 laar. Gors - Grand: Cartouche, 20 uur. 14 laar Schuttershof: uitvoering Vlam. 20 uur. Prinses Margrietschool: Expositie van Put tol Pomp, 9—12 en 14—17 uur Bergen op Zoom Luxor En .schiep de vrouw, 20 uur, 18 laar Koxy: De drie waarheden, 20 uur. 10 Jaar Hulst - Bioscoopgebouw: En schiep de vrouw. 20 uur. 18 Jaar. Oostburg Ledelthcnter: Capo Fear, 20 uur, 18 laar. Axel - Het Centrum: Het Chapman rapport, 20 uur. 18 Jaar. Brcskonj: Casino: Spnrtaeus, 19.30 uur. 14 laar. Zlrrlkzer Huls van Nassau: algemene ver gadering Z.L.M.-kring „Schouwen-Dui- veland". 14 uur. NleuwerkerU Ons Dorpshuis: algemene ledenvergadering coöp, Ralfteispnbnnk „Zlcrlkzee en omgeving", 19.30 uur. wend voor eigen activiteiten. Op een daartoe gestelde vraag deelde de bonds voorzitter, de heer J. Burger te We- meldinge mede, dat dit bedrag voor de Zeeuwse bond zeker toereikend zal zijn, daar de federatie alle huishoudelijke kosten alsmede de tekorten op de mars en zaaleoncóursen voor haar rekening neemt. Deze maatregel is geen over gangsmaatregel, doch' blijvend vastge steld. Het zittend bondsbestuur zal ook na toetreding blijven voortbestaan, ter wijl in de toekomst hieruit een afge vaardigde in het hoofdbestuur van de K.N.F. zal worden gekozen. verenigingen zich eensgezind te tonen en eventuele moeilijkheden of knelpunten op de algemene vergadering open en eerlijk te bespreken, teneinde op deze wijze t trachten het Zeeuwse muziek leven in stand te houden en op te voe- Stemming Nadat nog enkele verenigingen enige vragen hadden gesteld werd tot stemming overgegaan. Drieëntwintig van de zesentwintig aanwezige vere nigingen verklaarden zich vóór toe treding; tweo hadden hiertegen be zwaar, terwijl één vereniging blanco stemde. Met grote meerderheid van stemming ging dus nu de kogel door de kerk. De heer J. Glerum (Mozart - Yerseke) verklaarde zich zeer verheugd door de ze stemmenuitslag, en de oplossing, die werd gevonden om toe te treden, zonder een breuk te veroorzaken. Deze manier biedt ook in de toekomst alle moge lijkheden om alle richtingen te kunnen uitgaan. Hij deed een beroep op alle Marsconcours Voorzitter Burger deelde tijdens deze vergadering nog mede. dat van de vere niging „Ons Genoegen" te Kapelle een schrijven was binnengekomen, waarin men zich bereid verklaarde het mars concours van de Zeeuwse Bond, dat op 13 juli a.s. zal worden gehouden, te wil len organiseren. In verband met de sei- zoendrukte in de fruitsector zal de or- ganiserendse vereniging echter niet zelf aan het concours kunnen deelnemen. Een dringend beroep op de verenigingen werd gedaan om de deelnemers aan het solïstenconcours, dat op 16 en 23 maart te Middelburg zal worden gehouden aan te sporen vooral tijdig aanwezig te zijn. Dit in verband met de crote deelname.. Vanuit Zuid- en Noord-Beveland (16 niaar.t) schreven 71 solisten voor het concours in terwijl het aantal uit Wal cheren (23 maart) 77 inschrijvingen telt. Slechts veertig minuten na de aanvang van deze buitengewoon belangrijke ver gadering kon voorzitter Borger met een kort dankwoord de vergadering sluiten. MIDDELBURG Onder voorzitterschap van mr. J. W. Muller hield de stichting „De Veste" te Middelburg in caférrestaurant „Suisse" te Middelburg haar jaarlijkse algemene vergadering. De jaarverslagen van de secretaris, de heer A. Drost, en de pen ningmeester, ir. H. Visser, werden goed gekeurd, alsmede de begroting voor '63. Voor een eventuele uitbreiding van het clubhuis en banen zal een bestemmings reserve worden gevormd, waarvoor elk jaar afhankelijk van de financiële re sultaten een bedrag op zij zal worden gelegd. De aflossing van obligaties zal worden versneld. In de kascommissie voor 1963 werden benoemd de heren Kranen, De Jong en Vroom. De aftredende bestuursleden, de heren A. Drost (secretaris) en mr. J. L. An- dreae (commissaris), werden bij accla matie herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het tussentijds aftreden van de heer L. Vroom, werd benoemd de heer F- Tavenier. Uitgeloot werden de volgende obligaties, 006, 50, 65. 95, 105, 106 en 109. Als terrein-kantinebe heerder werd aangesteld de heer G. v. d. Voorde te Middelburg. Het bestuur houdt er ernstig rekening mede, dat in verband met hef aanhouden van de win ter de banen niet op 1 april a.s. zullen kunnen worden opengesteld. Als streef datum is tlians gekozen 13 april. Bijeenkomst Philatelica De postzegelverzamelaars, die lid zijn van de afdeling Walcheren van de In- .,De Eendracht" te Middelburg, onder leiding van de heer K. Otte. De afde ling Walcheren zal op 28 maart een speciale avond beleggen ter gelegen heid van haar 20-jarig bestaan. De be kende ballonvaarder drs. J. Boesman zal dan een ballon-postcauserie houden. Zowel de speker als enige leden van de afdelingen Goes, Vlissingen en Walche ren zullen dan een deel van hun lucht postverzameling (zegels en brieven) ter inzage leggen. Eind april wordt een ruilmiddag gehou den, zo mogeiyk met veiling. De afde lingen Goes en Vlissingen houden een ruilbeurs op respectievelijk 30 maart en 13 april. In Goes wordt dan tevens de ravonvergadering van de zeven Zeeuwse Philatelica-afdelingen georganiseerd. Dezelfde afdelingen zullen zich stellen achter de in oktober te Goes te houden „Dag van de Postzegel". De Nieuwtjesdienst vestigde speciaal de aandacht op de Rode-Kruis- en Anti- Hongerzegels die door veel landen zul len worden uitgegeven. Als bestuurslid werd gekozen de lieer J. W. -Blom. Zoals gebruikelijk verlootte men meerdere se ries postzegels. Z.L.M.-FAMILIEAVOND De afdeling Middelburg van dc Z.L.M. hield haar jaarlijkse familieavond in het Nederlands Koffiehuis. Het voorzitter schap berustte bij de heer J. Davtdse. De heer W. C. Sinkc sprak aan de hand van een serie dia's over enkele Z.L.M.- reisindrukken. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden, er na konden de aanwezige leden genieten van de ver toning van een Z.L.M.-filmjournaal. De programmaonderdelen werden afgewis seld met muziek. Vergadering slechthorenden De afdeling Middelburg van do vereni ging voor slechthorenden kwam een dezer dagen in jaarvergadering bijeen. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer L. van Wallenburg en de pen- nlngmeesteressc. mevrouw M. de Kuij- per, bleek dat er een opgewekt vereni gingsleven heerst. Ook de financiële po sitie is goed. De aftredende secretaris werd bij acclamatie herkozen. De presi dente mevrouw Haag gaf een verslag van de algemene vergadering te Utrecht, die zij bijwoonde. Na afwerking van de verenigingszaken volgde een geanimeer de sjoelwedstrijd. Vergadering F.J.G. Walcheren Dezer dagen hield de P.J.G. Walcheren een groot-streekbestuurvergadering in „Het Nederlands Koffiehuis" te Middel burg, onder voorzitterschap van de heer Jac. Francke. Technisch secretaris, de heer D. Vos, zal binnenkort zijn functie neerleggen ln verband met drukke werk zaamheden als voorzitter van de afde ling Koudekerke. Verder sprak men over de aanstelling van een streekadviseur in de persoon van de heer Koster, leraar aan de lagere school te Middelburg. Er werd afscheid genomen van de heren A. Lampert en H. Kesteloó, die beiden zeer verdienstelijk werk voor de P.J.G. heb ben verricht. VLISSINGEN U.T.S.-ers brachten geslaagd programma Opnieuw is de jaarlijkse uitvoering van de Vlissingse u.t.s. dit jaar voor de derde keer georganiseerd een succes ;ewordon. Een groot aantal leden van ie schoolclub, alsmede leerlingen van een aantal andere scholen en belang stellenden woonden vrijdag de feest- vond in liet Concertgebouw bij. Voor zitter W. Vinke van de schoolclub heet te het publiek bij aanvang van de voor stelling hartelijk welkom. Het programma bevatte onder meer het optreden van een zanggroepje, gevoi door leerlingen van de tweede 1 bouwkunde. Onder leiding van J. Ele- veld bracht dit groepje enige populaire liedjes ten gehore. Gitarist 3. Visser verleende bij dit optreden muzikale as sistentie. Vérder werkten mee, de chelaar „Mystic Maco" en de „T pio's". Veel bijval kreeg het blijspel „Pas op voor zakkenrollers", dat werd geschreven door B. Steyaart. C. Blok gaf in dit stuk een rake vertolking van de rol van ambtenaar Orgers en W. Jochems ontpopte zich als de moppen- tappende kelner Max. Andere mede werkers waven W. Vreeke, H. Izeboud en A. van Driest. De regie was in han den van de heer J. J. de Kam. T. Ste- ketee zorgde tussendoor voor de confé rences. Na de uitvoering kon er gedanst worden op muziek van „The Sabres". De activiteiten van de schoolclub zijn na de ingebruikname van de nieuwe school aanzienlijk gestegen. De werk zaamheden van de club worden in niet geringe mate gestimuleerd door direc teur G. van Doorn. Binnenkort start de schoolclub van de u.t.s met een schaak- en darncompetitie. SEROOSKERKE (W.) Praatavond Chr. Bouwvakarbeiders Woensdag hield de Nederlandse christe lijke bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid een ledenvergadering welke onder leiding stond van de heer W. Onderdijk. Deze vergadering was een zgn. praatavond, waarbij de heer H. Klompenmaker aanwezig was om de gestelde vragen te beantwoorden en toe te lichten. Ondanks de geringe op komst werd er op geanimeerde wijze gedebatteerd over verschillende vraag stukken, waarbij vooral dc c.a.o. en de door de lange vorstperiode ontstane ach terstand in de woningbouw werden be-' handeld. Collecte De tc Serooskerke (W.) gehouden col lecte ten behoeve van „Draagt elkanders lasten" höt algemene sociale fonds van het C.N.V. heeft totaal opgebracht 332,80. Uitvoering E.M.M, Dezer dagen gaf de muziekvereniging E.M.M. te Serooskerke (W.) in het ver- enigingsbouw haar jaarlijkse, uitvoering voor donateurs en genodigden. De voor zitter, de heer F. de Steur, heette in zjjn openingswoord de vele aanwezigen wel kom en dankte de donateurs voor hun financiële steun. Hij wees op het feit, dat E.M.M. in oktober a.s. haaf 65-jarig bestaan hoopt te vieren. Hij sprak de hoop uit, dat de actie voor het verkrij gen van uniformen de medewerking zal hebben van de gehele burgerij, waardoor deze op korte termijn zullen kunnen worden aangeschaft. De heer De Steur reikte het insigne voor het 25-jarig lidmaatschap uit aan de heer Jac. van den Berg, waarbij hij zijn dank uitsprak voor het vele dat deze in het belang van E.M.M. had verricht. Voorts wees hij op het bijzondere feit dat de heer Van den Berg in deze jaren aan alle uitvoeringen met de toneelafdeling had medegewerkt. Mevrouw Van den Berg kreeg bloemen aangeboden. Hierna werd onder leiding van dirigent A. Joosse op verdienstelijke wijze het muzikale ge deelte, bestaande uit een achttal, num mers uitgevoerd. Begonnen werd met een daverende mars, „Limburgs Glorie" waaraan ook het tamboerskorps mede werkte. Verder genoten de nummers „In all Simplicity", „In Somerset" en „Een mooie herfstdag" een goede vertolking. Het programma werd afgewisseld met enkele koralen en marsen. Na de pauze werd het toneelspel „Ruwe stormén" van P. L. van Prooyen-Bogaerds opge voerd. Dit stuk, dat zich afspeelt om streeks de stormramp van 1953, werd door de dames Nel Kesteloo, Els Polder man, Magda Geerse, Joge Cevaal en- de heren M. van Doorn, L. Minderhoud, P. Joziasse, J. Looïse, Jac. van den Berg en Wim Helthuis verdienstelijk voor het voetlicht gebracht. Zaterdag 2 maart is er nog een uitvoering voor het publiek. GR1JPSKERKE Bijeenkomst bejaarden Het comité van bejaarden te Grijpsker- ke hield een dezer dagen een bijeen komst in het Dorpshuis, waarop leden van de N.C.V.B. afdeling Grijpskerke een toneelstuk, „Het antwoord" opvoer den. De regie was in handen van me vrouw De Schipper sloot deze gezellige de vrouwenbond te Grijpskerke, me vrouw De Schipper sloot deze gezellige middag. SINT-LAURENS Toneeluitvoering ,St.-Laurens' De toneelgroep „Sinl-Laurens" voerde een dezer dagen de klucht „De ooievaar vergist zich" van Hans Nesna op. Bur gemeester W. Baas sprak bij de aan vang een kort woord. Tot slot was er een gezellig samenzijn met muziek van het trio Baby den Toonder. Na een diensttijd van 43 jaar bjj Ge meentewerken in Middelburg, heeft de chef van de technische administratie, de heer P. M. Bayens vrijdagmiddag in café-restaurant „Wöhler" officieel afscheid genomen, wegens het hereiken van d» pensioengerechtigde leeftijd. Voor deze gelegenheid waren veel per soneelsleden, collega's en vrienden van de heer Bayens bjjeen om hem danlt te betuigen voor de goede samenwerking en vriendschap. Namens het gemeentebestuur dankte wethouder drs. T. H. Westerhout de scheidende ambtenaar voor zijn vele verdiensten en speciaal voor de werk zaamheden voor de Z.V.U. De heer Bayens was één van de oprichters .van de Zeeuwse Volksuniversiteit en een tijd lang bekleedde hij de functie van penningmeester. Momenteel is de heer Bayens algemeen bestuurslid van de Z.V.U. De directeur van gemeentewerken, de heer A. J. W. Mathyssen, noemde dc heer Bayens „de man op de achtergrond", altyd aanwezig en bereid iedereen uitleg te geven van de noodzakelykheid van vast recht. In 1920 trad de heer Bayens in dienst als kantoorbediende. Namens de directie bood de heer Matthyssen een enveloppe met inhoud aan. Een boekebon was het afschcidscudeau van de heer J. Gcljon, afdelingsvoorzitter van de A.B.V.A., die in do vakvereni ging veel contact heeft gehad met de heer Bayens. Van het N.V.V.- ontving de heer Bayens onder meer na 40 jaar lidmaatschap de gouden speld. De di recte chef van de technische administra teur, de heer C. Hordyk, sloot de rij met het aanbieden van een verrekijker, als cadeau van het personeel. Een sym bolisch cadeau, zoals dc heer Hordijk uitlegde, „wanneer U de prettige din gen uit uw werkkring weer wilt zien, moet U door de kleine glazen kyken, en ze komen 8 x vergroot naar U toe". Na al deze hartelijkheid en waardering dankte de heer Bayens do aanwezigen. Ilij zei liet te betreuren dat hfl het werk neer moet leggen, „maar ik moet het pensioen nu eenmaal aanvaarden en ik ben aan de andere kant bljj, dat ik nog in staat ben van alle dingen te genieten. I)e meeste tyd wil ik nu gaan wjjdcn aan de Z.V.U.". Hij dankte ook voor de verrekijker van het perso neel. die hem goed van pas zal komen als hij met zijn vrouw naar buiten trekt. Collecte De opbrengst van de collecte „Draagt Elkanders Lasten" (C.N.V.) te Axel was 415,30. SOW JET-UNIE De Sowjet-Unïe heeft in een brief aan secretaris-generaal Thant de onmiddel lijke terugtrekking van de V.N.-strjjd- krachten uit Kongo gevraagd. De brief werd zaterdag door de Russische per manente afgevaardigde bij de V.N., Federenko, aan Thant overhandigd. Door deze terugtrekking, aldus de Sow- jet-Unle, zal de Kongolese regering in staat zijn haar gezag tot over-het hele land uit te strekken, zulks in overeen stemming met de nationale belangen van liet Kongolese volk en met de V.N.- resolutie inzake het herstel van de een heid en territoriale onschendbaarheid van de republiek Kongo, Grace" verwerft meerderheidsbelang .Van Houten" m Het Amerikaanse chemische concern W. R. Grace and Co. in New York heeft een meerderheidsbelang verworven in het kapitaal van de Koninklijke Cacao- en Chocoladefabriek C. J. van Houten Zoon N.V. in Weesp. Voorts neemt het Amerikaanse con cern deel in het kapitaal van de Engel se dochteronderneming van „Van Hou ten" Het Nederlandse concern heeft 2500 mensen in dienst, van wie onge veer 1000 in het buitenland. Grace heeft plannen voor uitbreiding der produktie- capaciteit van het Nederlandse bedrijf. Dit vernam het A.N.P. van de directie van „Van Houten". In feite betreft het hier de overdracht van het meerder heidsbelang van de ene eigenaar (de familie Van Mesdag) aan een andere (Grace). Het bedrijf wordt overigens op de oude voet voortgezet. De onder handelingen met Grace zijn eind 1961 begonnen en eind 1962 definitief afge sloten. De raad van commissarissen bestaat nu uit de heren J. P. Grace, T. Hanigan, J. Larkin, allen te New York, A. Wor- mald te Londen, J. van Delft te Alk maar en G. J. van Mesdag te Hilver sum. Akkoord over C.A.O. beambten in de metaalindustrie Na onderhandelingen, die rich over vele maanden hebben uitgestrekt, is vrijdag middag overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. voor de beambten in de metaalindustrie. De salarisschalen in de nieuwe C.A.O. worden met 3% (inclusief de premie compensatie A.O.W.) verhoogd, met een minimumschaal verhoging van 14 gul den, per maand voor beambten van 23 jaar en ouder. Dit heeft de Algemene Nederlandse Me taal Bedrijfsbond meegedeeld. Werkgevers en werknemers zullen geza- menlqk een-uitleg over de toepassing van deze nieuwe schalen vaststellen, waardoor de reële doorvoering van de schaalverhoging wordt bevorderd. Naast deze verhoging van de salaris schalen. die extra verhoging betekenen voor de jongere beambten, is overeen stemming bereikt over een verklaring, waarin is vastgesteld, dat binnen het kader van de looupolitiek in 1964 aan de uitbreiding van de vakantie met f~~ dag voorrang zal worden verleend. Dagblad voldoet aan verzoek van staatssecretaris Op het telegram van staatssecretaris Calmeyer aan het „Eindhovens Dag blad", waarin hij verklaarde noch de woorden „roomse rotstreek", noch de woorden „roomse rel" of een uitdruk king van deze strekking te hebben ge bezigd, en waarin hij het blad om rec tificatie verzocht, schreef het blad in een in rijn editie van zaterdag versche nen hoofdartikel: „Wij voldoen bij dezen aan zijn verzoek en nemen er akte van dat de staatsse cretaris dus ook het subsidiair door ons aangevoerde ontkent. Omdat ons anders ter ore gekomen was, heeft ons blad van 14 februari onze parlementaire re dacteur zyn samenvatting van het ver loop der zaak „het pleitverbod" tot die datum besloten met een alinea, waarin hij uitdrukkelyk stelde, dat het ons er niet om te doen was een rel te maken, maar dat de rechtszekerheid de drijfveer van onze beschouwing was geweest. Dat is ze nog". Amateurs wonnen met 2-1 van K.F.C. Hot Nederlands amateur-elftal heeft zyn reeks oefenwedstrijden zaterdag in Zaandam tegen KFC voortgezet. De kandidaten voor Tokio versloegen de Zaanse semi-profvoetballers met 12 nadat de rust nog met blanke stand was ingegaan. Na ongeveer tien minuten in de tweede helft opende Kersten de score en druk te daarmee het duideiy'k ZFC overwicht uit: 1—0. Vijf minuten later was de stand echter al weer "gelijk door een van de beste amateurs: De Vries (Jub- bega). In het volgende kwartier voor kwam de voortreffelijk spelende doel man Van Zanten (ZAC) dat KFC uit de onafgebroken stroom aanvallen ook maar éen doelpunt distilleerde en het was dan ook volkomen tegen de veld- verhouding in, dat de amateurs een kwartier voor tijd het winnende doel punt scoorden. Het was de sportclub Enschede-kanthalf Frölich, die een Schakers r.h.b.s. Vlissingen verloren Het Zeeuwse kaniploenszestal school- schaken, het team van de r.h.b.s. te Vlissingen, heeft zaterdagmiddag in een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland in „De Landbouw" te Goes verloren van het Brabantse kampioens- zestal, bestaande uit leerlingen van het Janseniuslyceunt uit Den Bosch. De schakers van de Vlissingse r.h.b.s. ver loren met YiSVz- Weliswaar was deze uitslag geflatteerd, maar de Brabanders waren beter in het afwerken. Het eindspel van de Vlissin- gers was niet zo best. Daardoor gingen gewonnen staande partyen verloren. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: A. Steketee (zwart)P. van Ge neugten (wit) 01; J. BlomL. Moo- ren 01; D. HennemanJ. Steenbrink 01; P. MulderH. Craane 01: M. EversenJ. Walraven W. Mes manB. Esser 01. Jo de Roo 47ste in Nice-Genua De Westduïtse professional Rudi Altlg heeft zondag een knappe prestatie ge leverd door de „semi-klassieker" Nice Genua winnen. Altig had namelijk in het geheel nog niet op de weg getraind en was donderdag jl. in de Zesdaagse van Antwerpen nog actief als baanren ner. Jo do Roo werd 47e met een achter stand van twee minuten en vijf secon den op de winnaar. De uitslag was: 1. Rudl Altig (W.-Dld) 196 km in 4 uur 49 min. 30 sec., 2. Ray mond Poulidor (Fr.) z.t.. 3. André Dar- rigade (Fr.) 4.50.30, 4. Jo Velly (Fr.) z.t., 5- Jean Graczyk (Fr.) z.t„ 6. Jacques Gestraud (Fr.) z.t., 7. René Binggeli (Zwits.) z.t„ 8. Jean Gainche (Fr.) z.t., 9. Francois Mahé (Fr.) z.t., 10. Bernhard Beaufrère (Fr., z.t. GOESE SCHAKERS WONNEN VAN VLISSINGEN III Voor de tweede klas van de schaak- competitie werd de laatste wedstryd in deze afdeling gespeeld tussen Vlissin gen EUGoes II. De ontmoeting eindig de in een overwinning voor de Goese- naren: 46. De gedetailleerde uitslagen luiden: Vlis singen HIGoes H: 46. A. de Ridder H. de Schipper 0—1, J. A. Smits—R. van Hemert Va, J- WynenA. Kiel 0-*-l, A. VijfhuizenP. A. Huiszoon u,y, j. PattenierC. Pleijte 10. J. Hofman—M. Geene 0—1, M. de Bruijne M. Dalebout 10, J. van Elzelingen J. P. Sturm 0—1, L. Horvath—J. Blankenburg 0—1, A. Smit—D. van Sabben 10. De eindstand is: Koudekerke 5 4 1 0 9 31% Middelburg m 5 3 2 0 8 33 Goes m 5 2 0 3 4 26 Goes II 5 2 0 3 4 21 Middelburg IV 5 2 0 3 4 19 Vlissingen III 50141 19% De uitslag Middelburg IVGoes m moest gewijzigd worden in 5%4%. Voor het persoonlijk schaakkampioen schap van Zeeland hoofdklas werden twee wedstryden gespeeld, nl. S. San dersJ. Hoogstrate 10 en J. J. M. GommersJ. J. van de Ende 01. Voor de eerste klas werden de partijen L. J. WoudstraF. M. van Eekhout en J. M. van den BergF. M. van Eekhout (10) gespeeld. Hier gaat Van den Berg aan kop met 2 uit 2. R.C.H. bekert verder In Heemstede heeft RCH zaterdag met 32 (rust 21) gewonnen van Wage- nïngen. De wedstrijd gold voor de tweede ronde van de KNVB-beker. VOLLEYBAL. De uitslagen van de wedstrijden van de Ne derlandse volleybalbond, afdeling Walcheren, die zaterdagmiddag te Vlissingen werden ge speeld, zijn: M. de Ruyterschool—EWC n 3—0* MVC I—YVC 3—0: M. de R. I—Mata dor H 3—0: YVC—MVC I 1—3: Marathon II -YVC 1—3: M. de R. H—ONS I 3—0: Mata dor—Marathon overg.kL 2—2: EWC—Ever Ready (Vlijmen) 0—3: EWCOrganon (Oss) 3—2, MICROKORFBAL. 1A: Elto ITogo I 01, Elto IZeelandia I 2—1: 2A- Swift IH—Togo in 0—0: 2B: Swift IV—Tjoba III 4—0, Ondo 1—Tjoba III 2—2: BI. Wit I—Tjoba III 3—0: 2C: Olympta I— Swift V 0—3, Swift V—VIOS I 1—2: 3A: DOS '55—Vitesse 1—1: 3 C: Ondo II—Togo V 1—1, Ondo II—VZOD 5—0: 3D: Tjoba IV— Volharding II 01: Jun. A: Dos '55Swift I 1—2: jun. B: BI. Wit—Tjoba 1—1. Tjoba— Swift n 1—0, Swift n—Togo 0—3: adsp. B: Elto A—Swift A 0—2: adsD. C: Dos '55— Swift B 1—0, BI. Wit B—Swift B 2—0: adsD. D: Swift C—VTOS 0—2, Olympla—VIOS 0—6: adsp. E: Tjoba B—BI. Wit C 1—0: pup. A: BI Wit A—Tjoba A 0-4: pup. B: BI. Wit B- i Tjoba B 0—0. Kringvergadering Z.L.M.-Hulst Ir. A. W. Luitjens, algemeen voorzitter van (le ÏT oord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, is van mening dat de agrariërs meer zullen moeten streven naar onafhankelijkheid. Zo lang zij door allerlei maatregelen afhankelijk blijven van de overheid, zal het. voor'de boeren onmogelijk worden ooit boven een mini mumbestaan uit te komen. Als over gangsperiode naar die onfhankelijkheid zou evenwel overheidssteun zelfs extra noodzakelijk zijn om de Neder landse agrariërs zo sterk mogelijk in de Europese Economische Gemeenschap te manoeuvreren. Waar voor de agrariërs de knelpunten liggen en hoe die eventueel zouden kun nen worden weggewerkt, vertelde ir. Luitjens zaterdagmiddag te Klooster- zande tijdens een goed bezochte verga dering van de ZLM-kring Hulst. Spreker stelde daarin dat een zekere regeringsbemoeiing nodig biyft omdat de landbouw havens, wegen, nutsbedrijven ed. behoeft, maar ook omdat met name de consument bescherming nodig heeft. Als voorbeeld stelde spreker de aardap- pelcontigentering. Voorts heeft de land bouw, evengoed als de industrie, recht op infrastructurele voorzieningen, als ontsluiting, ontwatering, omvorming er ruiverkaveling. Ir. Luitjens noemde een viertal oorza ken, die een extra overheidssteun nodig makwi. In de eerste plaats zal een we reldmarkt gevonden moeten worden, waarin allerlei belemmeringen en eigen, nationale landbouwmaatregelen dienen te worden opgeruimd. De E.E.G. is in dit verband nog maar een bescheiden be gin. Voorts zal meer coördinatie nodig zijn, waardoor moet worden voorkomen dat het aanbod van produkten groter is dan de vraag. Spreker dacht dat meer evenredigheid zou kunnen worden ver kregen door het tijdig uitstoten van grond en arbeid. Een derde oorzaak zag de inleider in een groot aantal slecht uitgeruste bedrijven in West-Europa, waardoor men met de minder goede produkten niet kan con curreren tegen bijvoorbeeld de landbou wers van Nieuw-Zeeland, Noord-Ameri ka, e.d. Ten slotte wees ir. Luitjens op de bijzonder zwakke marktpositie van de boeren ten opzichte van hun afnemers. Hij stelde daarbij de industrie ten voor beeld, die marktonderzoeken laat ver richten. Agrariërs stellen een eigen bouwplan -m en moeten dan maar af wachten wat een ander gaat produceren. De industrie stelt een kostprys* vast, die de consument betaalt; de agrariër kan dit kennelijk niet en blijft daar door afhankelijk van overheidssteun. „Maar juist door die steun blijven zij steeds rond een minimum bestaan han gen", aldus ir. Luitjens. rins, als daar een halve cent meer wordt geboden. Zolang U dat blyft doen, zult U nimmer aan een redelyke marktprijs komen", aldus ir. Luitjens. Als voorbeeld stelde hij de suikerhandel. Concurrentie bij inkoop maar overleg bij afzet van de produkten. Samenwerken Volgens de inleider zijn er symptomen die tot nadenken stemmen. Hij noemde een groot Nederlands kruideniersbedrijf dat zelf kippen gaat fokken en een vleesverwerkend bedrijf dat hetzelfde gaat ondernemen met varkens. Men dient zich af te-vragen met welke plan nen straks de conservenfabrieken voor de dag komen; misschien gaan die zelf erwten en bonen verbouwen. „Pas op dat U door uw zwakke marktpositie niet buiten spel wordt gemanoeuvreerd", al dus ir. Luitjens. Samenvattend achtte hij het noodza kelijk dat meer wordt, samengewerkt, op korte termijn daartoe extra over heidssteun nodig is en de genoemde belemmeringen en oorzaken op lan gere termyn worden opgeheven. „Wat U nodig hebt, is een goed program ma, dat er toe moet leiden dat U zo sterk mogelijk de E.E.G. binnen treedt", zo besloot ir. Luitjens. In zyn openingswoord wees voorzitter J. W. Scheele op de enorme ontwikke lingen in de landbouw van de laatste jaren. „Waar gaat dat naar toe en waar zal dat eindigen", vroeg hij zich af. Ook structureel verandert er veel, waarbij de kringvóorzitter met name wees op de begonnen ruilverkavelingen en de voor genomen polderconcentratie. Spreker betwijfelde of over dit alles ook werke lijk moet worden gejuicht. Met enige weemoed dacht hij aan de boerenstand van een halve eeuw geleden, een boeren stand die volgens hem toch echt wel een beetje is gedegradeerd. Uit het jaarverslag bleek dat het leden tal van de kring Hulst nog steeds groei ende is en nu reeds 219 bedraagt. Voor wat betreft de produkten wees het ver slag op een abnormale trage groei ln het voorjaar en de toch wel meegevallen opbrengst. De suikerbieten bleven even wel 20% achter. Na enige discussie over de besproken onderwerpen, namen kringleden en genodigden deel aan een gemeenschappelijke maaltijd in hotel „De Linde". Oplo ossingen Hoe kunnen die oorzaken worden weg genomen? Volgens de inleider moeten nog grotere verbanden dan de E.E.G. tot stand komen. Voorts gaat naar zijn mening de afvloeiing in de landbouw onvoldoende snel. Er zal met minder grond en minder arbeid in de produktie moeten worden deelgenomen, althans meer in overeenstemming met het afzet- apparaat. Dit kan onder meer door af vloeiing wegens ouderdom. Wat aan grond en arbeidskracht behouden wordt, moet van goede kwaliteit zjjn. Door ruilverkavelingen zullen slechte gebieden moeten worden verbeterd, het geen volgens spreker door velen nog niet wordt beseft. De zwakke marktpositie van de boerenstand kan ook door be trokkenen zelf worden verbeterd. Hij' dacht daarbij aan samenwerking, aan coöperaties en aan andere mogelijkhe den. De marktpositie van de enkeling is te zwak. Spreker stelde een sterk voor beeld. „Nog te veel boeren laten zich verleiden tot verkoop van hun produkten buiten coöperaties, veiling, als anders- TWEE AMSTERDAMMERS UIT VELD GESTUURD BIJ P.E.C.-DE VOLEWIJCKERS Gebruik makend van de vrije zaterdag en het uitstekend voetbalweer hebben vele semiprofclubs zaterdag vriend schappelijke wedstrijden gespeeld. Dat niet allo wedstrijden overigens een vriendschappelijk karakter droegen kwam in Zwolle tot uiting bij de ont moeting PECDe Volewyckers, waar twee Amsterdammers naar de kleedka mer moerten worden verwezen In Deventer, waar op het uitstekend be speelbare Go Ahead-veld vrijwel iedere week een eredivisieclub te gast is, ver loor de ditmaal niet in vorm zijnde thuis club met 0—2 van Willem n. DOS, de Utrechtse eredivisieclub, deed het in Zwartemeer te^en de club van die naam minder goedf dan Willem H, want Zwartemeer Dehaalde een duide lijke 30 overwinning. De Utrechters kwamen zonder Ton van der Linden en doelman Nico van Zoghel' uit. In Zwolle bedwong Zwolse Boys Sport club Enschede: 22. De tweede Zwolse semiprofvertegen- woordiger, PEC, had De Volewijekers op bezoek. Kok en Koopman (beiden PEC) en "'olewycker Boogaard zorgden voor een 21 ruststand, die na de rust al spoedig door doelpunten van Koopman en Van Nee tot 4—1 was opgelopen. Dit verdroot de Amsterdammers klaarblyke- lyk zeer en zy trachtten met alle macht in deze voor een eredivisieclub weinig flatterende stand verandering te bren gen. Scheidsrechter Ten Brinke was evenwel van mening, dat enkele Vole wijekers te veel macht gebruikten, waarna hij enkele %*ermaningen aan het adres van de Amsterdammers uitdeelde, hetgeen weer luidruchtige protesten ten gevolge had. Vlak voor tijd „nam" refe ree Ten Brinke het eenvoudig niet meer hij verwees, „vanwege aanmerkingen op de leiding". Wout Schaft en Hassie vani Wyk naar de kleedkamer. Intussen wa ren de Amsterdammers er ook nog in geslaagd een doelpunt te maken, Boo gaard stoorde zijn tweede treffer en bracht de eindstand op 42. In het sportpark De Vijverberg in Doe- tinchem won De Graafschap met 32 (rust 2—2) van HVO. Twee spelers van Enschede geruime op non-actief Sportclub Enschede heeft zaterdag in Zwolle ervaren, dat het spelen op de velden in «le huidige toestand velerlei gevaren met zich brengt. De Ensche- dese eredivisieclub verloor namelijk in de wedstrijd tegen Zwolse Boys twee spelers, die, naar het zich laat aanzien, tenminste enkele weken znllen zijn uit geschakeld. linksbuiten Janssen kwam in de om geving van het vijandelyk doelgebied zo ongelukkig ten val, dat bij een gat in het hoofd en. een lichte hersenschud ding opliep. Een arts constateerde ook by stopper Terbeek. die na een kopduel zich niet wel voelde, een hersenschud ding. tijd Heden overleed onze geliefde vader, be- huwdvader, broer, zwager en oom, JAN LEENDERT DE JONGE, in de ouderdom van bijna 86 jaar- Yerseke, uit aller naam, A. C. Glerum- de Jonge. M. Glerum. De begrafenis zal plaatshebben a-s. dins dag om 2 uur op de alg. begraafplaats te Kapelle vanaf „Porno- na". Heden is nog onver wachts van ons heen gegaan, onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader, JOHANNES NIEUWDORP, op de leeftijd van 72 jaar. Vlissingen: S. J. Nieuwdorp- de Rijcke P. Notenboom- Nieuwdorp P. J. Notenboom. Koudekerke: J. H. Kapelle. En kleinkinderen. Vlissingen, 2 maart 1963. Vondellaan 29. Condoleantieadres Pres. Rooseveltlaan 76- De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 6 maart a.s., vertrek Vondellaan 29 des namiddags 2 uur. Heden overleed in het Rusthuis „Der Boede". in de gezegende ouder dom van 88 jaar, onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder, DIRKJE PRIESTER, weduwe van G. Geschiere. Bladel (N.-B.): J. Timmers- Geschïere. S. Tïmmers. Nïeuwdorp: A. Geschiere. G. Geschiere- Verdonk. Nieuwdorp, 2 maart 1963. Stoofweg 13. De teraardebestelling zal plaatsvinden te Koudekerke op woens dag 6 maart te 12 uur op de begraafplaats. Wegens ziekte kan geen brood be zorgd worden. P. DE REGT Lange Kerkstraat 19, GOES.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9