NEDERLANDS ELFTAL: ONGEVAARLIJKE SPARRINGPARTNER VOOR DE BELGEN Warme-luchtexperiment geen succes Van den Stock: Misschien is Oranje over een paar jaar weer de baas.. Togo behaalde kleine zege op Elto: 1-0 Snorttoto „VERSTERKT ANDERLECHT" TRAINDE EN WON MET 0-1 Machtelozen Dat ging wel.. Attente Eddy P. G. PROV7NC1 ALE ZEEUW SE COURANT MAANDAG 4 MAART 1903 Slechts zelden moest de Belgische keeper gistermiddag in actie ko men. Hier onderschept hij een Nederlands schot. Fonds van Wis sen (rechts half geknield moet toezien, dat het geen Ne derlands doelpunt ïqordt. Foto P.Z.C.) (Van onze sportredacteur) Op een roestbruin, spiegelglad stuk grond, dat in vervlogen tijden vóór bet jongste ijstijdperk bedekt was met een frisgroene grasmat, is het Nederlands voetbalelftal gistermiddag gedegradeerd van tegenstander tot sparringpartner. De Belgen, die weer eens zonder schropm of vrees naar de Feijenoordkuip waren gekomen, zorgden daarvoor. Men weet het: in feite was dit Belgische elftal een versterkt Anderleeht. Acht van de tien veld- spelers maken deel uit van deze roemruchte Brusselse club. In het Neder landse kamp putte men dan ook optimisme uit de toevallige omstandigheid, dat Anderleeht woensdag voor de Europacup reeds moet spelen tegen de Schotse kampioen Dundee. De acht Anderlechtspelers gaan niet op volle toe ren draaien, ze zullen hun kostbare benen sparen, zo zei men. Hoogstens wordt het een oefenwedstrijd voor dit versterkt Anderleeht, meende men. Dat is het voor die acht Brusselaren inderdaad geworden: een nuttige oefenwed strijd op een nauwelijks bespeelbaar „veld". Maar al na enkele minuten spelen was het duidelijk, dat het Nederlands elftal niet meer als een vol waardige tegenstander gewaarmerkt mocht worden, maar niet meer was dan. een sparringpartner met evenveel tekortkomingen als goede bedoelin gen. En volgens een goede sportieve traditie sloeg de superieure kampioen zijn machteloze sparringpartner niet volslagen knock-out. Neen, de kampioen bepaalde er zich toe keer op keer te bewijzen dat zijn techniek, zijn tactiek, zijn liehaamsbeheersing, zijn conditie veel beter was. Genadig stond die kam pioen zijn sparringpartner toe bij tijd en wijle ook eens een onschuldig stootje te plaatsen en volstond er zelf mee in dit oefenpartijtje één voltref fer uit te delen. Het was voldoende. Het was voldoende: Nederland had er niet van terug en verloor dus met 01. Overdreven, die vergelijking met een kampioen en een sparringpartner? Niet in het minst! Want soms moest men denken aan een partijtje van de voormalige gouden ploeg van Honga rije, die soms aantrad tegen onaanzienlijke fabrieksploegjes om verschillende combinaties goed „in te studeren". En aan het Nederlands elftal was nu de rol van „fabrieksploegje" toebedeeld. Men mag dan stellen, dat het voor dit superieure Belgische elftal evenzeer beschamend is om met slechts één doel punt verschil te winnen. Ma^r dan kan inderdaad aangevoerd worden, dat de Belgen voor het Nederlandse doel wellicht met het oog op de wedstrijd tegen Dundee geen risico's namen en niet doordrukten. Als het voor de Belgen bijvoorbeeld bittere noodzaak was geweest om met vier of vijf doel punten verschil te winnen dan waren die treffers er vrijwel zeker gekomen ook. Deze hele gang van zaken nu maakte de „eervolle 01 nederlaag" voor het Oranjeteam bijzonder beschamend Op dit uitzonderlijke „speelveld" werd het bovendien een onthullende middag. Zelfs de grond- en bodemdeskundigen, die dagen en nachten lang "met een op vallende zorg en ijver gewerkt hebben aan de grasmat van het Feyenoordsta- dion, moeten bekennen, dat het experiment met een plastic „deken" en veel warme lucht geen glorieus succes is geworden. Want toen 32 in smetteloze wit te overalls gestoken mannetjes de plastic deken oprolden, kwam er een trooste loos st ikje steppe te voorschijn, waarop de flora zelfs in de eenvoudigste vorm niet mogelijk scheen. De kleuren varieerden van een grauw roestbruin tot grij zig geel. Weliswaar was dit veld niet volslagen onbegaanbaar, maar dat de Duitse scheidsrechter Tschenscher eenmaal op zijn zitvlak arriveerde by een ruziemakende Bouwmeester zegt toch voldoende. Aan niemand zelfs aan de arbiter niet lukte het om steeds op zijn benen te blijven staan. Op dit spie gelgladde veld werd het uiterste gevergd van de liehaamsbeheersing en de bal- controle. En dat nu was onthullend: armzwaaiende, benenwiekende, tevergeefs naar evenwicht zoekende Nederlanders zagen hoe beheerste Belgen hen met kleine pasjes vaak moeiteloos passeerden. Zo gingen de Nederlanders letterlijk en figuurlijkt ten onder. En dat het ondanks de bizarre terreinomstan digheden toch kon. bewezen de Bel gen. Klassespelers als midvoor Van Hïmst (de beste man van het veld). Stockman, Puis, Hanon en Deur- waerder zigzagden ondanks de glad heid over het veld, draaiden in schijnbewegingen snel om hun eigen as, hadden toch een felle startsnel heid en plaatsten de bal meestal zui ver naar de vrijgelopen collega's. Tegenover deze Belgen stond Nederland als het elftal der machtelozen. Toch wel geroutineerde interlandspelers als Henk C~oot. Van der Linden, Bouw meester en Muller deden vaak denken aan kinderen, die voor het eerst van hun leven op schaatsen staan. Aan Ne derlandse zijde was dan ook van combi- l naties geen sprake meer. Wel schoof men elkaar bij tijd en wijle de bal toe, maar in de meeste gevallen duurde het dan zo lang eer men het leer en zich zelf weer onder controle had, dat de Belgen alle tijd hadden om het initiatief weer te nemen. Vaak heeft een Nederlands elftal zijn technische tekortkomingen tegen sterke tegenstanders kunnen compenseren door een overdaad aan enthousiasme, vecht- lucht en hardnekkigheid. Maar op dit moeilijk bespeelbare terrein waren ook dat geen sterke wapens. Henk Groot bijvoorbeeld was mateloos in zyn en- thousiasmè, onvermoeibaar in zijn zwoe gen, i aar meestal bereikte hij er alleen maar mee, dat hjj door twee of drie Belgen van het kastje naar de muur werd gestuurd en ten slotte zittend of liggend het nakijken had. Zelfs de ogenschijnlijk zo gevaarlijke vleugel MoulijnBouwmeester verloor op dit veld zijn kracht volkomen. We liswaar slaagde Moulijn er meestal in op de been te blijven, wel passeerde hij soms met een listige schijnbeweging back Heijlens, maar aan het eind van zijn actie was hij dan meestal een een zame: de rest van de Nederlandse stoot troepen was er op het gladde veld niet in geslaagd de rappe Moulijn bij te be nen. Bovendien kon Bouwmeester in de glibberige kuip zijn techniek niet bewijzen, liet zich keer op keer de bal ontfutselen, plaatste slecht en kwam bij hoge uitzondering tot enige vorm van samenspel met Moulijn. Aan de andere kant van het veld was Sjakie Swart niet onverdienste lijk als rechtsbuiten, maar zyn club genoot Henk Groot en midvoor Ton- ny van der Linden hadden al zoveel moeilijkheden met hun gewone voortbeweging, dat zij volslagen on gevaarlijk werden als zij zich ook nog moesten bezighouden met za ken als stoppen van een bal, dribbe- Al voor de wedstrijd kregen de toeschouwers bij NederlandBel gië een spectacelstukje te zien: 88 in witte overalls gestoken man nen rolden de enorme plastic „de ken" op, die de grasmat van het Feijenoordstadion zo lang bedekt had. Het resultaat van het experi ment met plastic en warme lucht was niet daverend: onder het plastic kwam een roestbruin stuk grond tevoorschijn, dat nauwe lijks bespeelbaar was. (Foto P.Z.C.J len, plaatsen en schieten. Opmerke lijk was dan ook, dat Nederland de enige gevaarlijke momenten voor het Belgische doel veroorzaakte bij cor ners: een sprong recht omhoog en een kopbal afvuren, dat ging nog wel... Ongetwijfeld waren Van Wissen en vooral Guus Haak Nederlands verdien stelijke verdedigers. Op miraculeuze wij ze slaagde Haak er vaak in op de been te blijven en de bal uit de gevarenzone te werken. Stopper Pronk, die meestal halfspeler Muller in zijn buurt hield, land ook enigszins. Dat de nederlaag echter niet groter is geworden hebben de Nederlanders vooral te danken aan de Belgen zelf, die door het ontwijken van de risico's geen stootkracht had den, en aan doelman Pieters Graafland, die met name verbluffend reageerde op enkele schoten van rechtsbuiten Stockman. De wedstrijd kende overigens zo weinig hoogtepunten, dat het strijdverloop gauw ve.teld is. Al in de eerste minuut gaven de Belgen te kennen prijs te stel len op het initiatief: Hanon stuurde de bal naar Van Himst, die op zijn beurt Stockman aan het werk zette. Langs een uitgegleden Ouderland kwam Stock man dicht bij het Nederlandse doel, maar zijn voorzet sloeg aan de verkeer- Aidvoor Tonny van der Linden had gistermiddag zoveel moeite om zich staande te houden op het gladde Feijenoordveld dat hij niet ook nog gevaarlijk kon zijn Hier zendt hij een van zijn zeld zame schoten in. 't Was geen suc cesvol schot. (Foto P.Z.C.J Eén van de sporadisch gevaarlij ke momenten voor het Belgische doel: Henk Groot zendt een kop bal in de richting van doelman Ni- colay. Een doelpunt zal het echter niet worden. (Foto P.Z.C.J de kant op de netten. Twee minuten la ter hadden de Belgen hun eerste cor ner. Van den Berg zond de bal voor het doel, waar Pieters Graafland attent was. Na tien minuten spelen had Moulijn nog steeds geen voet aan de bal gehad, maar aan de andere kant Werd zowaar Sja kie Swart even gevaarlijk: hij kwam langs back Cornelis, maar raakte op het beslissende moment verstrikt in een soort „pirouette", die hem van de be nen bracht.- 't Lijkt Cortina d'Ampezzo wel, zei een toeschouwer. Een rush van Paul van Himst, een pass naar Stock man brachten België dicht bij een doel punt. Een waakzame Pieters Graafland, tijdig uitgelopen, kreeg zijn hand ech ter in de lijn van het schot, waarna Pronk de bal wegwerkte. In de 21e minuut kwam echter de voltreffer. Haqon spurtte "de Neder landse defensie binnen, zond de bal laag in de hoek van het doel, maar een Nederlands been veranderde de richting van het leer. Tegen de paal! En de opz\j gedoken Pieters Graaf land was daarom machteloos, toen een snel meegekomen Van den Berg de bal in het open doel joeg: 01. Nadat een conflict tussen Bouwmeester en Heijlens was bijgelegd door de scheidsrechter, die 60.000 lachers op zijn hand kreeg omdat hij ter plaatse op zijn zitvlak ..■riveerde, was ei* toch nog even een spannend moment voor het Belgi sche doel. Van der Linden forceerde een corner, Swart zette voor en Groot kop te gevaarlijk in. Keeoer Nicolay was echter even attent als zijn Nederlandse collega. Na rust combineerden de Belgen naar hartelust op het middenveld, kwamen echter zelden gevaarlijk dicht bij het Nederlandse doel, maar gaven de Ne derlanders ook nauwelijks een kans. Wel moest een doorgebroken Van Wissen even buiten het strafschopgebied ten val worden gebracht, wel kopte Henk Groot nog een keer in, wel schoot Swart van ver, maar het resultaat bleef nihil. Misschien was het niet eens zo verwon derlijk geweest als Nederland nog een gelijk spel uit de modder had ge sleept, want de Belgen speelden inder daad slechts zelden op volle toeren. On verdiend zou het wel geweest zijn. Henk Groot kwam twaalf minuten voor tijd nog het dichtst bij die gelijkmaker met een felle kopstoot, die doelman Nico lay bij uitzondering tot een uiterste krachtinspanning dwong. Een schril fluitconcert en een regen van zitkussentjes besloot deze slechtste Ne derlandBelgië althans van Neder landse kant sinds jaren. We zullen het maar vergeten. Over een paar jaar ziet die 01 nederlaag er bijge schreven in de geschiedenisboekjes misschien niet meer zo beschamend uit... Wedstrijd van Jong Oranje afgelast De voetbalwedstrijd België (onder 23 jaar)Jong Oranje, die zaterdagmiddag in Turnhout zou worden gespeeld, is in verband met de terreingesteldheid afge last. MICROKORFBALCOMPET1TIE Goesenaren hebben titel voor het grijpen In klas IA van de Zeeuwse microkorf- balcompetitio behaalde Togo 1 een krappe, maar kostbare zege op Elto I (01), dat zich heftig verzette, maar niet kon verhinderen,, dat de punten tenslotte by de Goesenaren terecht kwamen. De laatsten legden hiermee de basis voor het definitief bezetten van de bovenste plaats. Volgende week moeten zij tegen Zeelandia I nog slechts één punt behalen. Zeelandia verloor van de Kapellenaren met 21, waardoor Elto I nu zeker is van een goede tweede plaats. In 2A deelden na een snelle en span nende strijd Togo m en Swift m de punten broederlijk. De stand bleef dub bel blank, waardoor Volharding I met nog één wedstrijd te spelen er het beste voorstaat. Er is dus volop spanning, daar Togo IIIVolharding I de beslis sing zal moeten brengen. De stand is: Volharding I 2-4; Togo Hl 2-3; Swift m 3-3; Zuidwesters fi 3-0. Het éne punt dat de Ondo I-ploeg nog scheidde van de titel konden de St.-Laurens-mensen juist bemachti gen. Het werd tegen Tjoba m een Schroderwij zijn te stijf in de heupen Stilletjes sloften de besmeurde Oran jemannen na het laatste fluitsignaal de catacomben van Bas van Krim- pens ontluisterde arena binnen, stil letjes begonnen zjj aan hun schoen veters te plukken, stilletjes ook dook Elek Schwartz in zijn hoekje. Elek Schwartz dacht het eerst nog af te doen met: „Anderleeht was sterker", maar toen vertelde de zichtbaar bedroefde K.N.V.B.-coaeh in zijn langzamerhand echte Neder lands, dat hy teleurgesteld was. Hij had gehoopt op een kleine zege, 10 of 2—1. Het veld was slecht, jaze ker, maar de Belgen speelden, dacht hy, toch ook op datzelfde veld. Het zyn goede voetballers, vooral die An- derlechtjongens. Wat een ploeg is dat. Van myn jongens had ik ver wacht dat zij dynamischer zouden zyn, en dat zij zich toch ook wel zouden kunnen aanpassen. Maar dat aanpassen bleek juist de kracht van de Belgen. Maar vergeet niet, wjj hebben toch ook pech gehad. De Belgen hebben voor 100 procent gespeeld en ondanks de wedstrijd van Anderleeht van woensdag veel ge daan. Zij waren beter. Nederlandse tegenvallers Daar praat ik niet A. H. (Toon) Martens, directeur trainingscentrum en begeleider van de nationale ploeg (tevens uitbeta ler): „Het Is op dit veld op bal en lichaamstechniek aangekomen. En je ziet het resultaat. Onder deze omstandigheden kómen die kwalitei ten extra duidelijk tot uiting'V Fons van Wissen beklaagde zich, zijn bebloede en bcmodderde knie schoon- vcgend, over het nadeel van de ver dediger ten opzichte van de aanvaller op zo'n veld als dit. „Je staat voort durend op het verkeerde been, een tegenstander op snelheid is ongrijp baar". „En onze aanvallers tegen de Bel gische verdedigers Fons?" Leek ons een logische vraag. „Jaaaa" zei Fons en hij lachte. Eddie Pieters Graafland vertelde zijn toehoorders hoe machteloos hij wel was geweest tegen dat schot van Van den Berg. „Als die voet van Bouwmeester er de eerste keer toen Hanon schoot, niet tussen was geko men, dan had ik de bal gehad, maar nu kon ik er niet meer bij en toen die Belg schoot was ik nergens meer". Éddie, trots bezitter van een fan-club, vertelde voorts dat zijn doelgebied goed bespeelbaar was, maar een meter erbuiten was het een ijsvlakte. K.N.V.B.-voorzitter A. L. M. (Toon) Schrödcr is een vriendelijk man. Hij begon voor de wedsirijd ten over staan van het volle stadion bedankjes uit le delen aan al die mensen en bedryven, die dagen lang het bed niet hadden gezien om het Feijen- oord veld bespeelbaar te maken en lijj eindigde zyn bezoek aan het sta dion om even blijmoedig glimlachend als twee uur tevoren in de Belgische kleedkamer zjjn gelukwensen te ko men aanbieden. Allereerst aan bier brouwer Van den Stock, die hel stra lende middelpunt van het mistige vertrek vormde. Nadat, voorzitter Schroder ons had gevraagd, of wij „al iets van Sjoukje wisten" hij had toch kennelijk be hoefte aan een opkikker jje) moch ten wij vragen stellen. De heer Scürödcr gal daarop als zijn me ning, dat hij het een bar slechte wedstrijd van Nederland had gevon den en dat België zeer verdiend en met eigenlijk maar een erg klein verschil had gewonnen. De oorzaak naar zijn mening? „Het zijn die stijve stugge Hollandse heupen, die niet soepel kunnen draaien en keren waarmee je op een veld als dit niet uit de voeten komt. De Belgen zijn leniger, die konden dat wel en daar om wonnen ze". Intussen was manger Van den Stock spraakzamer dan ooit. „Welaan, ik ben tevreden, da's ze ker. Ik had zeker 1 of 2 punten meer verwacht, maar een overwin ning in Feijenoord is hoe klein ook altijd een prestatie weet ge, en daarom ben ik ook erg blij met die 10. Wij hebben nu vier maal ach tereen gewonnen. Bewezen is dat onze techniek goed is, superieur zelfs Dat kunt ge na deze zondag niet meer ontkennen, wel? We heb ben pech gehad ook nog. Ik heb wel vijfmaal een vent alleen voor Pieters Graafland gehad en niet eenmaal was het daarbij raak. Weet ge wat het zwakke punt in uw elftal was? De open ruimte kwam er te gemak kelijk in. De dekking was niet hecht. Nee. mannen als Wilkes, Rijvers en Abe hebt ge niet meer, maar wellicht sluimert er voldoende talent en Is oranje over een paar jaar weer de baas. Te zwaar voor de Anderlecht-man- nen, te riskant, drie dagen voor een Europa-cup-wedstrijd? Ach neen, ik meen dat de venten van Anderleeht deze wedstrijd nodig hadden. Zij heb ben zich geheel moeten geven en dat was juist goed. Uitblinkers bij Ne derland wil ik niet noemen BIJ ons meen ik dat Van Himst bijzonder gevaarlijk was" en toen werd <Je heer Van den Stock voor een of andere microfoon gehaald. 22 gelijk spel, nadat Tjoba III van Blauw Wit I en van Swift IV kans loos had verloren (resp. 30 en 4—0). De eindstand luidt nu: Ondo I 3-5; BI. Wit I 3-4; Swift IV 3-2; Tjoba IH 3-1. In 2C bracht Vios een jonge ploeg in het veld, die het lang niet slecht deed, daar ze van Swift V met 12 wisten te winnen, terwijl de laatsten zelf met 03 van Olympia wonnen. Er is nu vol op spanning, daar alle ploegen 2 pun ten hebben, waarvan Vios uit één wed strijd, terwijl Elto n, Olympia en Swift V er reeds twee speelden. In 3A deelden Dos '55 en Vitesse broe derlijk de punten (11), terwijl in 3C Ondo n deze middag 3 punten bemach tigde met twee wedstrijden (11 tegen Togo V en 50 op VZOD). In 3D deed Volharding n goed werk door het niet bijster sterk spelende Tjoba IV te klop pen (01). Snelle wedstrijden In de juniorenklas speelde een aantal veelbelovende spelers mee in de diver se achttallen, waardoor er enkele zeer goede en snelle wedstryden te zien waren. In de A-afdeling bemachtigde Swift A 5 punten, waardoor dit achttal nu nog maar alleen moet afwachten wat Animo A het volgende weekeinde gaat doen. Ook in de junioren B-klas is de strijd nog volop aan de gang. Togo beschikt hier over een zeer sterke ploeg, die met 03 van Swift B wist te winnen. By de adspiranten C is de stand mo menteel: Tjoba A 3-5; Blauw iWt B 2-3; Dos '55 2-2; Swift B 3-0. Bij de ad- spiranten D werd VIOS onbetwist kam pioen. VIOS 3-6; Swift C 3-3; Togo B 2-1 en Olympia 2-0. Hayes egaliseerde wereldrecord 200 meter hardlopen Voor de tweede maal binnen nauwelijks een maand heeft de sprinter Robert Hayes (V.S.) het wereldrecord op de 200 meter (met bocht geëvenaard. Ty- dens wedstrijden in Miami (Florida) liep Hayes de afstand in 20,5 seconden. NederlandBelgië Racing ParisMonaco MontpellierAngers SpalBologna LanerossiRoma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6