PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERZOENINGSPOGING IN HET CONFLICT ADENAUER-ERHARD „Ontmoetingskerk" te Middelburg in Overleg in Brussel het voornaamste twistpunt Peruaans dorp door een lawine getroffen Franse socialisten tégen het verdrag met Duitsland Weer Afrikanen uit Bulgarije naar Nederland Zwammerdam in actie voor behoud zelfstandigheid RAVAGE OP SPOORBRUG OVER DE GOUWE DOOR ONTSPOORDE WAGEN Opstand in Syrië Leger in Peru zette juntaleider af Staatssecretaris Stijkel wil niet in Tweede Kamer VLIEGTUIG NEERGESTORT - 27 DODEN 206e jaargang - no. 53 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse WaJstraat 58-60, teL 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2911 Zienkzee red tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 cti p. mm. Min. p. adv. f i,50. Ingez med 3 x tarief Kleine adv. (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 i s 15 ct. Bureaus: Vlissingen: 35Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 4 maart 1963 Versterkt Anderlecht oefende tegen Nederlands elftal Pagina 4 ADENAUER„Minister Erhard week in Brussel af van Westduitse regeringspolitiek" De leiders van Adenauers Christen-Democratische partij zullen vandaag op een bijeenkomst in Bonn proberen om bondskanselier Adenauer en de minister van economische zaken van West-Duits- land, Ludwig Erhard, die onenigheid hebben gekregen, met elkaar te verzoenen. Het fractiebestuur van de C.D.U. komt vandaag bijeen. Zowel Adenauer als Erhard hebben beloofd deze bijeenkomst bij te wo nen. Het geschil tussen beide mannen dat in hoofdzaak gaat over het mislukken van de onderhandelingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. zou ook verband houden met de nog steeds niet geregel de zaak van Adenauers opvolging. De 87-jarige bondskanselier heeft meermalen verklaard, dat hij eraan twijfelt of Erhard als politicu» wel van het formaat is om een regering te leiden. Beschuldiging Een regeringswoordvoerder zei gisteren dat de bondskanselier opdracht heeit ge- rven te onderzoeken hoe het mogel\jk geweest dat er bijzonderheden zyn uit gelekt over de briefwisseling tussen hem en Erliard. Aftreden Twee Westduitse bladen brachten het nieuws van het nieuwe conflict gisteren met grote koppen. De „Welt am Sonn- tag" schrijft, dat men, althans volgens Eugen Gerstenmaier de Christen-De mocratische voorzitter van de Bondsdag vast overeengekomen is dat Adenauer op 1 oktober van dit jaar zal aftreden. Van officiële zijde in Bonn is meege deeld dat Adenauer en Erhard elkaar brieven hebben geschreven na het overleg dat de laatste de vorige week in Brussel heeft gevoerd. Volgens de Westduitse pers heeft Aden auer Erhard ervan beschuldigd dat hij afgeweken is van de Westduitse rege- spolitiek inzake de E.E.G. Verder zou Adenauer van mening zijn dat En- nd, althans voorlopig, niet meer ge- nteresseerd is in nieuwe besprekingen over de gemeenschappelijke markt. Er hard zou in zijn brieven van een tegen gestelde mening blyk hebben gegeven. Volgens het Westduitse persbureau D. P.A., dat zich op welingelichte kringen in Bonn beroept, zou Adenauer in een van zyn brieven aan Erhard, gezegd hebben dat Ivy twijfelt aan Erhards ge schiktheid voor de missie in Brussel. Guy Mollet, de leider van de socialis tische party in Frankrjjk, heeft gisteren in een rede tot meer dan honderd so cialistische burgemeesters gezegd, dat zjjn party niet zal stemmen vóór be krachtiging van het in januari in Parys getekende Frans-Duitse verdrag van samenwerking als dit In het parlement wordt behandeld. Volgens Mollet was het niet nodig ge weest bij de Duitsers zekere gevoelens opnieuw op te wekken waarvan de so cialisten hadden gehoopt, dat zy waren verdwenen. Mollet zei wel voor Frans- Duitse toenadering te zyn. Opnieuw is een groep Afrikaanse stu denten uit Bulgarije aangekomen op Schiphol. Gistermiddag vloog de K.L.M. negen jongemannen, afkomstig uit Ke nia, van Sofia over Wenen naar Am sterdam. Hun reis werd betaald door de internationale studentenorganisatie Cosec. Het hoofdkwartier daarvan is gevestigd in Lelden. De Nederlandse afdeling zorgde voor het onderbrengen van do groep, die voorlopig zal verblij ven in het studentencentrum binnen de muren van de Enkhulzer Dromedaris. Op Schiphol vertelde ons de 28-jarige woordvoerder van de studenten, W. Hongo Nyandeje: „we hebben na veel heen en weer geren eindelijk uitreis visa kunnen krijgen. Oorspronkelijk zou onze groep nog wat groter zijn, maar vier man moesten afvallen, omdat hun papieren niet op tijd In orde waren. Ik schat dat er in de afgelopen weken al meer dan honderd Afrikaanse stu denten zijn weggevlucht uit Bulgarije. Daarbij bevinden zich zeker veertig landgenoten van ons. De anderen zijn afkomstig uit onder andere Angola, Rhodesia en Zanzibar. We hebben de indruk gekregen dat de meesten net als wij hun studies wel willen voortzetten als dat mogelijk zou zijn liefst in een Westeuropees land". Auto te water man verdronken Na uren dreggen is de Amsterdamse politie er gistermiddag In geslaagd een personenauto, die in de nacht van za terdag op zondag de Oostelijke Han delskade afreed en in het IJ terecht kwam, op te takelen uit het twaalf me ter diepe water. Bij dit ongeluk is de 49-jarigo fabrieksarbeider M> A. O. van Gestel uit Mijdrecht om het leven ge komen. Zijn stoffelijk overschot werd in de auto aangetroffen. De chauffeur van de wagen, die des nachts om half vijf pardoes het water inreed, de 27-jarige timmerman T. O. uit Wilnis, werd direct na het ongeluk gered. Agenten, die toevallig in de buurt waren, wisten de man uit het ijskoude water te trekken. Volgens de politie zou de chauffeur sterke drank hebben gebruikt. Zwammerdam was zaterdagmor gen een gesloten stad. Alle niet- poorters kouden alleen toegang tot de stad krijgen tegen beta ling van een kwartje, in ruil voor het bekende suikerzakje „Zwam merdam zelfstandige gemeente". Dit heeft tot twee uur Ys middags geduurd. Toen kwam een 1000 jaar oude „kerkvorst", stichter van de stad, met een zeer heden daags vervoermiddel een heli kopter aan op de vliegweide. De burgemeester van de gemeen te, de heer G. C. van Dobben de Bruyn, ontving op het stadsplein uit handen van de „kerkvorst" een bul met de (oude) stadsrechten. Deze ceremonie vormde een on derdeel van een reeks van veelal opzienbarende acties die de ge meente Zwammerdam houdt om te pleiten voor haar zelfstandig voortbestaan. Daarbij helpen stu denten van het dispuut „Olym- pos" van de vrije universiteit te Amsterdam door het brengen van „stunten". Als volgende actie kondigde de voorzitter van het dispuut aan dat de leden deze zomer op vlot ten de Rijn zullen komen afzak ken om op het stadsplein een speenvarken te braden en dit met de poorters te verorberen. De vice-voorzitter van de internationale vakbond van havenarbeiders (I.L.A.), de uit Italië geboortige Anthony Anastasio. is op 57-jarige leeftijd in Brooklyn overleden. Met Anastasio is een bekende figuur uit de New- yorkse haven heengegaan. Hij werd in Brooklyn wel „harde Tony" genoemd. Veer tig Jaar geleden was hij uit Italië naar de V.S. geëmigreerd waar hij als havenarbeider was begonnen. Deel van Spaanse school ingestort Zaterdag is een deel van een Spaanse school voor lager onderwijs ingestort. Drie kinderen zyn omgekomen en 53 kinderen werden gewond. De kinderen waren allen tussen drie en zeven jaar oud. Het ongeluk gebeurde tijdens reparatïewerkzaamheden. De ar beiders die hiermee bezig waren be gonnen onmiddellijk de kinderen onder het puin weg te trekken. De onderwij- schrik vrij. O.A.S. kondigt aanslagen op De Gaulle aan De komende maanden zullen nog ver scheidene aanslagen op het leven van president de Gaulle gepleegd worden, zo wordt uit gezaghebbende O-A.S.-bron in Spanje vernomen. „In Parijs staan tientallen mannen met mitrailleurs klaar", aldus een zegsman. Hij gaf ver der te verstaan, dat de O.A.S. (de or ganisatie van het geheime leger) en de nationale verzetsraad (C.N.R.) van ex-premier Bidault van plan zyn, een fusie aan te gaan om dit doel te be reiken. -» Volgens zegslieden wordt de O.A.S. op het ogenblik geleid vanuit Portugal of Italië. De leiding zou in handen zijn van ex-kolonel Henri Dufour, de oud commandant van het eerste parachutis tenregiment van het vreemdelingenle gioen in Algerije. Hij zou de O.A.S. al enige maanden geleid hebben. Volgens zegslieden worden bij de actie die de Spaanse politie de laatste tijd tegen de O.A.S. onderneemt, veel men sen gearresteerd, die geen banden met deze organisatie onderhouden. Hulpploegen zijn onderweg Driehonderd mensen zouden zijn gedood Eenheden van het Peruaanse leger en de politie zijn gisteren naar Pampayacta vertrokken, het dorp in de zuidelijke Andes dat zater dag door een lawine van enorme afmetingen voor een deel van de aardbodem is weggevaagd. Vol gens de voorlopige berichten zou den ten minste driehonderd mensen in Pampayacta om het leven zijn gekomen. Twee boeren uit Pampayacta kwamen zaterdagavond in Abancay aan, een stadje waar een radiozender staat. Zy hadden een voettocht van 70 km. ach ter de rug. Ontruimd Volgens hen is de lawine ontstaan door erosie van de hogere berghellin- en. Met de sneeuw zyn grote hoeveel heden gesteente omlaag gekomen. De mensen hebben het dorp ontruimd en zijn naar hoger tererin gevlucht, aldus vertelden de twee boeren. De patrouille van de politie, die het ,rebied goed kennen, worden niet eerder Jan laat in de nacht in Pampayacta verwacht. De wegen erheen zijn slecht en op enkele plaatsen volkomen onbe gaanbaar als gevolg van de lawineramp. De overheid in Abancay in Peru heeft zondag de vrees uitgesproken, dat wel 300 boerenmensen bedolven kunnen zijn door de lawine van door regen losge weekte aarde en versplinterd geboomte, die zeventig huizen in het dorp payacta in de Andes begroef. LOCOMOTIEF EN WAGENS UIT DE RAILS Passerende trein sleurde wagen mee over brug Een ontspoorde tankwagen uit de goederentrein Rotterdam-Utrecht, die in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over twee door de locomotief van de goede rentrein Utrecht-Rotterdam werd gegrepen heeft een enorme rava ge teweeggebracht. Het ongeluk gebeurde pal voor de spoorbrug over de Gouwe, naby Wad- dinxveen. Persooniyke ongelukken de den zich niet voor. De materiële scha de Is groot. Niet alleen ontspoorde eei. tiental wagons van beide tremen, maai ook werd de ontspoorde locomotief var de goederentrein Utrecht-Rotterdam zwaar beschadigd. Voorts zyn alle sta len dwarsliggers van een der drit spoorbrugdelen gebroken. Machinist Kuyp, uit Rotterdam, die met zijn goederentrein naar de Maasstad reed, zag plotseling toen hy de spoor brug op wilde rijden een grijze massa voor ,ich. Er volgde een enorme klap. Machinist Kuyp remde uit alle macht en sprong de vluchtgang van de lo comotief in. Hij zag in de grijze massa de ontspoorde tankwagen, die als een sneeuwruimer voor zyn locomotief uit werd geduwd. Op de rijweg De tankwagen sleurde twee wagons, waarvan een ketelwagen over de brug. De goederenwagon kwam op de bevroren Gouwe terecht en bleef ge deeltelik met de achteras op een ducdalt hangen. De ketelwagen stort te op de rijweg en vond nog steun op een pyier van de brug. Maar no was het vernielende werk van de klelae tankwagen niet voorby. Een viertal wagons van de trein Rotterdam- Utrecht reet hij open op zyn vernielende tocht. Angstig was het moment voor machinist Kuyn toen by het verlaten van de brug «Ie locomotief uitzwaaide en ontspoorde. De zware locomotief bleef evenwel overeind. Het Egyptische persbureau van het Midden-Oosten meldt, dat volgens in Beiroet ontvangen berichten uit Syrië legereenheden „aan het front" in op stand zijn gekomen tegen de autoriteiten in Damascus. Volgens deze berichten hadden de auto riteiten in Damascus, die een dergelijke opstand, onder leiding van luitenant kolonel Zidd el Hariry, „bevelhebber van het front", hadden verwacht, een besluit Maar Hariry zou zich van deze benoe ming niets aangetrokken hebben en „be velhebber van net front" gebleven zijn. Volgens de berichten steunen alle „een heden van het front" Hariry, die sym pathiseert met de beweging tot de vor-, ming van een unie van Egypte en Syrië. De huidige regering van Syrië staat on der leiding van Chaled al Azem. Syrië is vanaf 1958 drie jaar verenigd geweest met Egypte in de Verenigde Arabische Republiek. Het trad op 28 september JL961 uit de unie, na een geslaagde op stand. Peruaanse strijdkrachten hebben generaal Ricardo Perez Godoy afgezet als voorzitter van de militaire junta die in Peru regeert, zo blykt uit een gisteren in Lima uitgegeven commu niqué. De generaal werd afgezet omdat hij een te persoonlijke politiek voerde. Tot .gijn opvolger is benoemd generaal Ni colas Lindley. die al heeft laten weten, dat de verkiezingen, die op 9 juni ge houden moeten worden, zullen door gaan. Generaal Perez Godoy had zater dagavond verklaard, dat er „sympto men" waren die duidden op een breuk in de junta. Volgens waarnemers was er onenigheid over de verkiezingen in juni. Oliewagen B(j het passeren van een aantal lagere goederenwagons schoot de onheil aan richtende tankwagen omhoog en bleef op een platte wagen liggen. De druk, veroorzaakt door de remming die de machinist had ingezet, had tot gevolg dat een oliewagon die tussen twee met betonyzer geladen wagens inreed, uit de wagonfile werd gedrukt. De oliewa gon kwam op een naastliggend spoor terecht. Onderzoek Spoorwegdeskundigen zijn met het onderzoek begonnen. Men vraagt zich met name af hoe de kleine tank wagen, die ongeveer in het midden van de trein Rotterdam-Utrecht was opgenomen, is kunnen ontsporen. .Ruim 150 meter voor de brug is de tankwagen uit de rails geraakt. Aanvankciyk bleef dé wagen voor twee derde op de spoorbaan meerijden, maar eenmaal op de spoorbrug schuurde hy de stalen schansen. By het verlaten van de brug maakte de wagen een zwaai naar links en werd door de trein Utrecht-Rotterdam weer m het naastliggende spoor in de rich ting Rotterdam geduwd, daarby een enorme verwoesting aanrichtend aan zyn eigen nog steeds voortrazende goe derentrein. Na lange en moeilijke weg Gebouwd met eerste bijdrage uit landelijke actie hervormde kerkbouw De hervormde gemeente van 't Zand te Middelburg heeft zaterdag het eindpunt van een lange, moei lijke weg bereikt. Een weg, die startte in het oorlogsjaar 1943 toen de vroegere predikant ds. Kroon het begin van de kerkbouw- actie aangaf met een uit een koek jesdoos gemaakt kartonnen kerkje en een weg, die zaterdag eindigde met de opening van de „Ontmoe tingskerk" aan de Oosterschelde- straat. Zondag nam de hervormde ge meente het nieuwe gebouw tijdens de eerste kerkdienst, geleid door ds. H. A. van Herwaarden, in ge bruik. De Middelburgse „Ontmoe tingskerk" is het eerste kerkge bouw, waarvoor een bijdrage werd gegeven (van 160.000) uit de opbrengst van de landelijke kerk- bouwactie van. de Nederlandse Hervormde Kerk. De opening werd zaterdag verricht door de heer L. Evernars, president kerkvoogd, die in liet kort de bouwge schiedenis releveerde en de enthousias te medewerking van de 't Zandbewo- ners roemde. De hervormde gemeente bracht bijna de helft van de investering voor de kerkbouw by elkaar. „Toen eind 1960 het huidige terrein werd aangekocht, werden activiteiten ont wikkeld, die, zo geloof ik, wel uniek mogen worden genoemd", zo verklaar de de heer Everaars. Activiteiten zoals auto's wassen, suikerbieten rooien, het ophalen van flessen en een oud-papier actie. Al die acties bleken een bijzon der grote steun voor het kerkbouw- fonds. Alle werkers werden hartelyk bedankt. De heer Everaars noemde als grote „motor" achter de acties van het kerk- bouwfonds daarvan in het bijzonder de heer J. Don en ds. H. A. van Herwaar den. De heer Everaars toonde zich zeer erkentelyk voor de hulp van buiten: van de landelijke kerkbouwactie. SUBSIDIES Het is, aldus de heer Everaars, niet met zekerheid te zeggen, wanneer de rijkssubsidie zal afkomen. De ge meente Middelburg heeft zich echter bereid getoond een renteloos voorschot op dit rijkssubsidie van ƒ150.000 te geven. „Wanneer de gemeente Middel burg niet had geholpen, dan zou dit terrein nog braak liggen", zo meende de president-kerkvoogd, die verder dank bracht aan ir. P. J. 't Hooft uit Goes van het architectenbureau irs. Rothui zen en 't Hooft N.V. en tevens aan de heren J. Linneman, P. Rijken „en vele, vele anderen". Burgemeester mr. J. Drijber van Mid delburg legde in zijn toespraak de na druk op het feit, dat de „Ontmoetings kerk" een ontmoetingsplaats voör de eigen gemeente is, en wellicht ook voor alle hervormden van Middelburg. Spre ker zag deze kerk als een middel om de hervormde gemeente nog sterker te maken. Dit is nodig, aldus mr. Drijber, omdat de tijden zo veranderd zyn sinds 1943. Waren er toen 2400 inwoners op 't Zand, van de 7500, die er momenteel wonen, zijn er al 3500 hervormd. Burgemeester Dryber wenste, dat de gemeenteleden van 't Zand en de stad zelf zich zouden verdiepen in de vragen, waarvoor de hervormde kerk staat, dit te meer, omdat men in Middelburg-Zuid in de toekomst een geheel aparte wyk met speciale voorzieningen zal moeten opbouwen, Ds. A. J. Mooij. afgevaardigde der ge nerale synode van de Ned. Hervormde Kerk ging nader in op het begrip „Ont moetingskerk", waarby hy erop wees, dat er zonder een ontmoeting met de Heer der Kerk geen durende ontmoe ting mogelijk is en geen gemeente. VERANTWOORD De heer Moll, die sprak namens de ge nerale financiële raad, de bouw- en res tauratiecommissie en namens de orgel commissie, zei onder meer, dat de ge nerale financiële raad had begrepen hoe nuttig en verantwoord haar medewer king was voor het tot stand komen van het kerkgebouw. Hij hoopte, dat zeer binnenkort de opdracht kan worden ge geven voor het nieuwe orgel. De lieer Moll wees op de enthousiaste medewer king van de gemeenteleden: „als men elders niet weet, hoe men een kerk bouwactie moet voeren, dan kan men dit aan de gemeente op 't Zand vra- gen'''. Dr. A. van Haarlem, hervormd predi kant te Nieuw- en St.-Joosland, zei dat een kerkgebouw in deze tyd niet meer opvalt, zoals ook dit nieuwe gebouw geen dominerende plaats inneemt in zijn omgeving. Deze predikant vond dit geen verlies, want hij zag hierin tot uitdruk king komen, dat de Kerk in deze we reld op pelgrimage is, en in tenten woont. Na ir. P. J. 't Hooft, de architect van liet kerkgebouw, die dank bracht voor de prettige samenwerking, (Zie slot pag. 2 kol. 6) De schrijver Godfried Bomans heeft in Bloemendaal zijn vijftig ste verjaardag gevierd. Op de fo to bewondert de schrijver een Abraham van een bakker uit Pur- merend. Een verschil van inzicht tussen staats secretaris Stijkel (verkeer en water staat) en leidinggevende figuren in de V.V.D., heeft er toe geleid dat de staats secretaris thans niet bereid is een kan didatuur voor de Tweede Kamer te handhaven. Het verschil van mening betreft de problematiek van de Euro pese samenwerking. Stijkel zou in de kamerfractie als des kundige voor de Europese samenwer king gaan optreden. In een communiqué verklaart het be stuur van de V.V.D., dat de recente ge beurtenissen rond de toetreding van En geland tot de E.E.G. problemen hebben opgeworpen die van te voren niet waren te overzien. „Bij gesprekken over de opstelling van de betrokken paragrafen van het ver kiezingsprogram, waarmede het hoofd bestuur instemde, is gebleken dat er tussen de heer Stykel en leidinggevende figuren in de partij een zodanig ver schil van inzicht bestaat ten aanzien van dc weg die gevolgd dient te wor den om de thans bij de Europese sa menwerking gerezen problemen te bo ven te komen, dat hij het niet juist zou achten indien hy zyn in april 1962 in beginsel gegeven instemming met een kamerkandidatuur thans met "een defi nitieve bereidverklaring zou bevestigen en op het stuk van de Europese samen werking als woordvoerder van de partij in de verkiezingsstrijd zou gaan optre den". Op het Philippijnse eiland Mindanao is gisteren het wrak gevonden van een passagiersvliegtuig dat sinds zaterdag werd vermist. De 27 inzittenden 24 passagiers en een bemanning van drie konpen zijn ailcn om het leven ge komen. Een hefschroefvliegtuig van de Ameri kaanse marine is zaterdag boven het Zambales-gebergte van het eiland Lu- zon omlaag gestort en in brand gevlo gen. Vijf mariniers zijn hierbij om het leven gekomen. Een zesde wordt ver mist en is vermoedelijk ook dood. Twee overlevenden liepen érnstige brandwon den op. Franse regering mengt zich in staking De Franse staatscourant bevatte gis terochtend een door president de Gaulle getekend besluit, waarin de stakende Franse mijnwerkers wordt opgedragen het werk te hervatten. Doen zij dit niet, dan kunnen zij tot het betalen van boeten of gevangenisstraf worden ver oordeeld. Het besluit wordt vandaag van kracht- Daar deze dag voor de meeste mijn werkers een rustdag is. wordt de eigen lijke krachtproef niet voor morgen ver wacht. Er wordt thans, als gevolg van de sta king der mijnwerkers, welke nu drie dagen heeft geduurd en die door alle vakbonden wordt gesteund, bijna niet meer in de Franse mijnen gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1