Kwart van Zeeuwse biggen sterft in de eerste zes weken Monteur zou schuldig zijn aan brand in huis Handelaar reed door na ongeval: TH00LSE Z.L.M.-KRING: AANDACHT VOOR ZORGEN MESTVEEHOUDERIJ Vriesganzen in het land van Cadzand Mr. P. M. H. van Boven: „TEGENSTELLING WERKGEVER- WERKNEMER VEROUDERT SNEL" :'V' 1 SJ0UKJE NA TWEE VERPLICHTE FIGUREN AAN DE LEIDING N.V. Lanco, Ter Aar officieel geopend MacPherson werd wereldkampioen kunstrijden Westduitser leidt Nederland-België 4 PROVIJf CI ALE ZEEUWSS COURAHT ZATERDAG 2 MAART 1968 Voorlichtingsdag voor varkenshouderij Percentage in Zeeland gunstig in vergelijking met andere provincies Vijfentwintig procent van de biggen in Zeeland sterft in de eerste zes weken. In 1961 wierpen 4219 Zeeuwse fokzeugen ongeveer 75000 biggen. Van dit aantal be reikten er slechts ongeveer 56250 de leeftijd van zes weken. Deze mededelingen deed de heer A. J. B. Hammink, dierenarts bij de provinciale „Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland" vrijdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes, waar deze stichting in samenwerking met het rijksveeteeltconsulentschap in Zeeland en het Zeeuwse Varkensstamboek een voorlichtingsdag over de varkensfokkerij had belegd. Behalve voor de heer Hammink, die enkele facetten van de georga niseerde varkensziektebestrijding onder de loep nam, werd ook het woord ge voerd door ir. Y. Kroes, rjjksveeteeltconsulent voor de varkenshouderij te Vitrecht, en ir. J. Dammers, medewerker aan het Instituut voor Veevoedingson derzoek te Hoorn. Zij spraken respectievelijk over de varkensfokkerij in het al- de varkensvoeding. Een punt van opbrengstverhoging noemde hij het afleveren van varkens met een goede slachtkwaliteit. Aan dacht schoük de heer Kroes ook aan de kwaliteitsverbetering van de varkens stapel door te zorgen voor een goede selectie bij jonge opfokzeugen. De directeur van de „Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland", dr. J. Tesink gaf na afloop een korte samenvatting van de inleidingen. Na de pauze beant woordde een forum, waarin behalve de inleiders ook ir. W. L. Harmsen, rijks- veeteelt- en zuivelconsulent voor Zee land, en de secretaris van het Zeeuwse varkensstamboek, de heer J. H. ter Keurs zitting hadden onder voorzitter schap van dr. Tesink de door de aanwe zigen gestelde vragen. De voorzitter van de „Gezondheids dienst voor Dieren", de heer P. H. A. Polderman, had de voorlichtingsbijeen komst met een welkomstwoord ge opend. De heer Hammink berekende in zijn inleiding, dat deze biggensterfte ae Zeeuwse varkenshouders op een to taalbedrag van ongeveer 467,500 per jaar komt. Overigens verklaarde de inleider, dat het Zeeuwse percen tage bij de biggensterfte gunstig af steekt .tegen dat van andere provin cies. De heer Hammink stelde, dat de geor ganiseerde ziektebestrijding, die in Zee land nu 1% jaar aan de gang is, moet worden gezien als een verlengstuk van de practizerend dierenarts om de renta biliteit van de varkenshouderij zo hoog mogelijk op te voeren. Verder is het in georganiseerd verband mogelijk om door adviezen en richtlijnen de verschil lende ziekten doeltreffender te bestrij den. Uit cijfers, die de heer Hammink de talrijke aanwezigen gaf, bleek, dat de georganiseerde ziektebestrijding thans ongeveer 60 deelnemers telt, voornamelijk onder de fokbedrrjven. Spreker nam vervolgens de verschillen de ziekten, die in de afgelopen periode waren geconstateerd onder ae loep. Zijn betoog werd gevolgd door de vertoning van een film over de varkensziektebe strijding. Tachtig procent Een zaak, die op deze voorlichtingsbij eenkomst ook veel aandacht kreeg, wt de varkensvoeding. Over dit onderwerp vertelde ir. J. Dammers tal van bijzon derheden. Deze spreker wees erop, dat de varkens over het algemeen „overvoe- derd" worden. Hij vond het wenselijk om niet meer dan ongeveer 80% van de verzadigingshoeveelheid toe te dienen om de dieren „graag" te houden. Wel benadrukte hij de noodzaak om te zor gen voor een juiste verdeling van de voedingsstoffen om met name voor de eitwitvoorziening. De heer Dammers deelde de bezoekers verder de resultaten van enkele door het Instituut voor Veevoedingsonder zoek genomen proeven mee. Zo ver klaarde hij onder meer dat het weinig verschil maakt in de groei en de kwali teit van de varkens, of zij eenzelfde hoe veelheid voedsel in vier of vijf porties dan wel in één keer krijgen toegediend. Wel van belang is de regelmaat, waar mee de dieren worden gevoederd, zo be toogde de heer Dammers, die van me ning was dat het voedsel in „brijvorm" om praktische redenen de voorkeur ver dient. Ir. Kroes behandelde de varkensfokkerij in het algemeen. Hij was van oordeel, dat het streven naar kwaliteitsverbete ring van de varkensstapel van het grootste belang is, nu de consument steeds hoger eisen aan het vlees stelt. Hij maakt er zijn gehoor op attent, dat ook in de varkenshouderij de tendens tot grotere eenheden per bedrijf valt waar te nemen. In Zeeland waren in 1952 9576 bedrijven met 26592 varkens, zo bleek uit zijn woorden. In 1960 waren er 4842 bedrijven, die ruim 23000 var kens telden. De heer Kroes wees erop, dat vooral op de zandgronden het aan tal varkens per bedrijf sterk toeneemt. Kostprijs Uitvoerig ging deze inleider in op de mogelijkheden tot kostprijsverlaging, waarby hjj onder meer ook aanstip te het belang om het voederverbruik te verlagen en de biggensterfte te gen te gaan door in de stallen voor een betere temperatuur te zorgen. Verder merkte hij op, dat er in de vaak te grote stallen dikwijls op ge makkelijke wijze verbeteringen zyn aan te brengen. Huishoudelijk In de morgenuren hield het Varkens stamboek voor Zeeland haar algemene vergadering in het Landbouwcentrum. Tijdens deze bijeenkomst werd besloten op de Z.L.M.-tentoonstelling te Kruinin- gen een provinciale varkensfokdag te houden. Voor de eerste maal zal de mo gelijkheid opengesteld worden om ook met drie afstammelingen van één zeug deel te nemen. Na enige discussie kwa men de leden verder tot de beslissing, dat ook rijf afstammelingen van één beer ingezonden kunnen worden. De se cretaris, de heer J. H. ter Keurs deelde mee, dat er voor deze tentoonstelling een voorselectie zal zijn. Bij de be stuursverkiezing werden voorzitter P. Dingemanse uit Zoutelande èn de leden A. Janse uit Koudekerke, J. Bonte uit Koewacht en A. C. de Mey uit Zuiddor- pe herkozen. Als vertegenwoordiger van de Piétrainfokkerij werd de heer H. de Nys uit Terneuzen in het bestuur be noemd. De jaarrekening 1962 kon wor den afgesloten met een batig saldo van 78,46. Op de begroting 1963 is een voordelig slot van 245,gepland met aan inkomsten en uitgaven f 9055, Het minimumtarief dekgelden werd op 16,bepaald. De contributie voor 1963 blijft gelijk op 4,75. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de zeggenschap, die het Stamboek heeft in de schattingscommissie voor mond- en klauwzeer. Uit de vergadering werd voorgesteld te trachten in deze commissie twee leden benoemd te krij gen. De heer J. H. ter Keurs zal hier voor worden voorgedragen, samen met een nog aan te wijzen lid. Het bestuur zal deze zaak verder behandelen. Voor zitter Dingemanse had de aanwezigen aan het begin van de vergadering ver welkomd. Belgische fietser bleef dood achter De 54-jarige handelaar E. S. de S. uit Sas van Gent heeft, naar wij eerst thans vernemen, dinsdag avond een Belgische fietser dood gereden. Het ongeval gebeurde te Wachtebeke, oostelijk van Zelzate (B.). Na het ongeval reed De S., die onder in vloed verkeerde, door. Een andere auto mobilist achtervolgde De S. en reed hem bij het grenskantoor te Zelzate klem. Daar hebben Belgische douaniers De S. aangehouden. De S. ontkende aanvankelijk, maar gaf later toe. Aan het spatbord van zijn auto hing een deel van de fiets van het slachtoffer en de voorruit van de auto was gesprongen. De S. Is inmiddels voor de onderzoeksrechter rechter-commis- saris) van Gent geleid. De handelaar is ten laste gelegd: onvrijwillige 3lagen (ernstig letsel), vluchtmisdrijf (doorge reden na het ongeval) en het rijden on der invloed. De handelaar keerde terug van een be grafenis. Pleidooi voorzitter Van Westen DE ZORGELIJKE situatie in de mestveehoudery is in de kringen van de Zeeuw se agrariërs een onderwerp, dat de afgelopen winter al vaak de aandacht heeft gevraagd. Telkens wanneer in een vergadering werd vastgesteld, dat 1962 voor de landbouw een gunstig jaar is geweest stond daartegenover de minder roos kleurige ontwikkeling op de mestveebedrijven. Vrijdagmiddag heeft de voorzit ter van de Z.LAL-kring „Tholen en Sint-Philipsland", de heer P. W. C. van Westen er op de algemene vergadering in „Hof van Holland" te Sint-Maartens- dyk ook enkele behartenswaardige opmerkingen over gemaakt. toch mis, dan is de kale vorst de sneeuw te vlug af geweest". Aan het slot van zijn betoog ging de heer Scharringa nog na, welke mogelijkheden er zijn voor een lente om door te dringen en wat in al die gevallen het effect op de land bouwgewassen is. Aan hel begin van de vergadering werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan de heer J. L. Groene- wege, de onlangs overleden erevoorzitter van de kring. Het verslag van penningmeester M. C. T. Kosten vermeldde een kassaldo van 2,77. Het voordelig exploitatiesaldo be liep 470,68. De zittende kringbestuursleden B. G. Fridericks en J. E. van Gorsel, beiden te Tholen, J. J. Hage te Scherpenisse, J. C. Kooijman te Sint-Annaland en P. C. J. Steendijk te Stavenisse, werden in hun functie herkozen. In plaats van de heer J. A. Klompe te Anna Jacobapolder werd benoemd de heer H. Timmers te Sint-Philipsland. Alleen samenwerking kan oplossing brengen Met enige nadruk signaleerde hij voor een gehoor van talrijke landbouwers uit de streek het gevaar, dat schuilt in de monopoliepositie van nieuw te stichten kapitale mesterijbedrijven, die nauw gelieerd zyn aan een be paalde fabriek. De kringvoorzitter haalde een voorbeeld aan uit het Gelderse land, waar een mesterij werd opgezet voor 250.000 varkens per jaar. „Dit kan de ondergang betekenen voor enkele duizenden kleine veehouders. De vraag is: welke richting gaat dit alles uit We komen tussen twee buffers te zitten op deze manier: de fabriek en de „super-markt". Alleen een goede onder linge samenwerking en een bundeling van krachten kunnen hier nog goed werk doen". De heer Van Westen trok het voorbeeld nog even door naar Tho len, waar de tuinbouw slechts goed kan gedijen, wanneer de vellingen in de ver schillende centra naar een concentratie werken. In zijn openingswoord bij de kringverga dering maakte de voorzitter ook nog en kele kritische kanttekeningen bij de maatregelen ter beteugeling van de prij zen voor landbouwprodukten. Als voor beeld gold hier de prijs van de aardap pelen, die momenteel enigszins omhoog gaat. Inmiddels zijn er al stemmen op gegaan om hier een rem in werking te zetten. „Toch moet er niet te snel wor den ingegrepen", zo was de stellige overtuiging van voorzitter Van Westen. „De risicofactor van de boer valt op deze manier altijd negatief uit". De kringvoorzitter bepaalde zijn Z.L.M.- fehoor vervolgens bij enkele nieuwe, oopgevende ontwikkelingen in de Thoolse agrarische sector: de centralise ring van vaktechnische voorlichting voor landbouw, tuinbouw en veeteelt er de opleving van de L.J.G. Weerbericht Terwijl de Thoolse agrariërs op deze eerste maart nog steeds tot een zekere vorm van vakantie zijn gedwongen, heb ben zfl zich vrijdagmiddag bezonnen op een actneel onderwerp in deze uitzon derlijke winter: „Hoe komt het weerbe richt tot stand Om hierover een boek je open te doen, hadden zij In hun mid den de heer M. Scharringa, landbouw- meteoroloog van het K.N.M.L te De Bilt. In een bijzonder instructieve causerie woog deze de kansen tegen elkaar af voor de landbouwprodukten onder het nog steeds dikke sneeuwdek op het land na een periode van twee maanden vorst. Uitvoerig stond spreker stil bij de zoge naamde „warmtehuishouding" van de bodem in een weerssituatie, die niet meer zo erg vaak voorkomt. De oude wijs heid „onder de sneeuw vriest het niet" toetste de heer Scharringa aan de we tenschappelijke en op ervaring berus tende theorieën. Met zijn landbouwge- hoor ging de spreker na hoe de tempera- tuurverdeling overdag en 's nachts' is boven de bodem met jonge gewassen. Met enige nadruk hield de meteoroloog de Thoolse Z.L.M.-leden voor, dat het niveau van de temperatuur onder een sneeuwdeken zo hoog is als het was, toen de sneeuw viel. „Alles wat zich on der een laag sneeuw bevindt, die na 26 december niet meer verdwenen is, zal weinig last hebben van de lage nacht- temperaturen", aldus spreker. „Is het Bejaarde man na ongeluk overleden In het gemeentelijk bejaardentehuis te Yerseke is donderdagavond overleden de 77-jarige heer J. Gunst uit Yerseke. De heer Gunst was weduwnaar. Hjj was donderdagmiddag betrokken by een on geval op rijksweg 58 onder Kruiningen. De heer Gunst stak toen met zijn fiets aan de hand de rijksweg over, juist toen de personenauto van A. P. V. uit Roer mond er aankwam. De automobilist trachtte de bejaarde te ontwijken en reed daarbij een sloot in. De heer Gunst viel. Hij had enige ribben gekneusd en hield op advies van de Yersekse arts A. W. Ampt het bed. De juiste toedracht van het ongeval is niet bekend. Aanbesteding wegen bij Stoppeldijk De Koninklilke Nederlandsche Heide maatschappij heeft vrijdagmorgen na mens de plaatselijke commissie voor d« ruilverkaveling Stoppeldijk in Klooster- zande aanbesteed: het aanleggen, ver beteren en verharden van wegen ter lengte van totaal plm. 16 km met bij behorende werken. De inschrijvingen waren als volgt: Moerland te St.-Annaland 624.550, Gebr. Suikerbuyk te Hoogerheide voor 627.000, Firma J. D. Janse te Middel burg 629.000, Firma M. P. Hol te Hulst 640.000, Firma J. den Oude te Biervliet 648.000, Th. H. van 't Ver laat te Hardinxveld-Giesendam voor 650.000, N.V. August van Dijck-Petit te Bergen op Zoom 654.000, Aanne mingsmaatschappij Zeeland N.V. te Mid delburg 654.000, Aannemingsmaat schappij P. C. Zanen N.V., te Heemste de 660.000, N.V. Aannemingsmaat- schappij W. Rasenberg en Zoon te Bre da 665.000, N.V. Aannemingsmaat schappij en Wegenbouw, voorheen J. Heymans te Rosmalen 680.000, N.V. Aannemingsmaatschappij Elk te Ge leen 682.000, N.V. Van den Dries te Zierikzee 727.000, Algemene bouw onderneming Ir. A. van Engelen te Nij megen 809.000. Vergadering Nederlandse Maatschappij van Handel en Nijverheid „De tegenstelling werknemer-werkge- zoals we die nu kennen begint te verouderen in een mate, die het hoogst twijfelachtig maakt of deze nog langer kan dienen als basisformule voor de structuur van ons sociaal economisch leven". Tot deze uitspraak kwam mr. P. M. H. van Boven, lid van het dage lijks bestuur van het Nederlands Katho liek Werkgevers Verbond, vrijdagmid dag tijdens een lunchbijeenkomst van een dertigtal leden van de Nederlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid, departement Zeeland, in hotel „Rotter dam" te Terneuzen. Mr. Van Boven hield tijdens deze bijeen komst een inleiding getiteld „Heroriën tering van de taak der werkgeversorga nisaties". Spreker zei, dat men erkente lijk kan zijn voor de arbeidsrust, die ge noemde structuur heeft teweeggebracht. Daardoor heeft men in de naoorlogse ja ren een forse sprong voorwaarts kunnen maken op het moeilijke pad naar de ge- integreerde industrialisatie. De reali teitszin, waarvan de arbeidersvakbewe ging in de afgelopen jaren heeft blijk gegeven, is volgens mr. Van Boven enig in de wereld en verdient de grootste be wondering. Misschien zou daaruit mogen worden afgeleid, zo vervolgde spreker zijn interessante inleiding, dat wij hen aan onze zijde zullen vinden, wanneer wij een poging zouden doen de nodig ge achte structuurveranderingen aan te brengen Een verandering, die vanuit de structuur zal moeten worden tussen werkgever en werknemer „nieuwe stijl" Men zou volgens spreker kunnen uitgaan van een veilige gedach te, dat er mogelijkerwijs tegenstellingen zullen blijven bestaan tussen de belan gen van de kapitaalverschaffers en die van de loontrekkers. Maar dat deze tegenstellingen toch niet van een zo allesbeheersende diep- -i y i v-'r?, i v Honderden vriesganzen uit het hogelboeren. De vogels zijn zeer xoaalczaam izicht. de vogels in een grote groen noorden ziin neergestreken op de ak-iZij horen geluiden op honderden meters!zien opvliegen. Het geluid dat zij ma kers achter de Mariaweg in Cadzand,lafstand. Ze vliegen m een rechte lijn of Iken, is erg doordringend en melodieus, zeer tot ongenoegen overigens van del in een V-vorm. Het is een imposant ge-' te is, dat zij de sleutel van de maat schappij vorm kan geven. „Waarom zouden de initiatieven tot een derge lijke doorbraak niet van de onderne mers uitgaan?" vroeg mr. Van Bo ven zich af. De ondernemers behoe ven zich bepaald niet te eeneren, door zelf eens met een constructief plan te komen. Tevoren was de Inleider uitvoerig Inge gaan op het ontstaan van de werkge versorganisaties en hun tank. Nu zijn zij de bezetters van vast erkende posities in de structuur van het ingewikkelde so ciaal economische leven. In schier alle organen laten zij hun stem klinken. Reeds lang daarvoor bestond de „maat schappij". die thans de positie inneemt van een oude, wiize vader, bij wie het goed is In moeilijke tliden te rade te gaan. De werkgeversorganisaties bele ven thans moeilijke tilden, al lükt er van huiten af niets aan de hand. Zij worden Immers wetteih'k erkend, eeresoecteerd en gehoord en naar hun stem wordt ge luisterd door regering en volksvertegen woordiging. Dat is niet altlid zo ge- weeRt. Vroeger stonden werkgevers- en werknemersorganisaties dikwHIs grim mig tegenover elkaar en er vielen soms kerde woorden. Heel waf Inzichten heb ben zich jmontaan of geforceerd •ndlcnal gewtizio-d in de loon van wei- nie-e decennia Genaard gaande met veei 'eed. onzekerheid en een gevoel van on- tiohagen Daarnaast heeft uiteraard het entreden van de werkgeversorganisaties nnV maatsehanneHik sp zien zhn essen- hbip hptekenis. zelfs wanneer het zich »>enerkt tot het afremmen van hetgeen het andere kamn naar voren brengt Dit afremmen moet evenwel niet eenzHdl" gaan. De vernieuwende orde moet ook een werkgeversstemnel dragen. Publiek geheim Mr. Van Boven noemde het een publiek geheim, dat organisaties van werkge vers- en werknemers in snel afnemende mate kunnen beschikken over een mee denkende en meelevende achterban. Voor de meest klemmende beleidsbeslis singen trekken zij met moeite een half volle zaal. Spreker betwijfelde zelfs of de thans gebruikte programma's wel at tractief genoeg zouden zijn om er een organisatie op te stichten. Toch Is de sociale vrede, ondanks de enorme sociale vooruitgang nog aller minst geëffectueerd, meende mr. Van Boven. Zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties zullen moeten trachten de nog voorkomende gevoelens van onbevredigdheid te ondervangen en ln andere kaders te lelden, anders lopen zfi gevaar uit de door hen bezette stellin gen te worden verdreven. Voor alles wilde spreker evenwel stellen, dat de wazen'H ke betekenis van de ondernemer in de samenleving Is en moet blliven dat hl1 een scherp en open oog heeft voor al het nieuwe ook als hem dat on het eerste gezicht niet erg aanstaat Elkr afweer, verkramntheid of negativisme doet we zenlijk afbreuk aan zijn betekenis In de samenleving, aldus mr. Van Boven. Na een korte discussie over dit onder werp werd de Inleider dank gebracht door vlce-voorzltter, de heer D. C. A. Lugt uit VHsslngen, die mr. Van Boven als herinnering aan de bijeenkomst een fotoboek over Zeeland aanbood. Het Westduitse paar Marika Ki- lius en Hans Juergen Baeumler, dat in Cortina D'Ampezzo beslag heeft weten te leggen op de we reldtitel kunstrijden voor paren. De foto werd gemaakt tijdens een oefenuurtje in het stadion van Cortina. Premiekeuring pony's Het Nederlands Shetlandpony Stamboek organiseert op 4 maart a.s. een premie keuring voor merriën op de Grote Markt te Goes. Tevens zal tijdens deze keu ringen de nieuwe Engelse importhengst Harvlestown Pax worden getoond. De fokvereniging Zeeland beschikt het aan staande dekseizoen over deze bekende stamboek en premiehengst. Kunstrijden Regine Heitzer staat tweede (Van een speciale verslaggever) Een waarderend applaus een zeld zaam gebaar in deze eigenlijk te ernsti ge sfeer steeg er op uit de talrijke toeschouwers rond de baan in het Olym pisch Ijsstadion in Cortina d'Ampezzo toen wereldkampioene Sjoukje Dijkstra haar tweede verplichte figuur van de zes, die op het programma staan, in het ijs had gegrift. De over het algemeen nog al deskundige belangstellenden, die de weg naar het stadion waren ingesla gen en daar in tweeërlei oDzieht van de wintersport konden genieten van Uunstryden op hoog niveau en van de zon hadden het reeds van verre ge zien: dit figuur was gaaf en kon slechts door iemand worden gereden, die de moeilijke materie volledig beheerst. Ook de jury had er alle waardering voor en beloonde de paragraaf drie achter waarts van onze blonde landgenote met een totaal van 169,2 punten, waarbij het hoogste cijfer kwam van de Tsjech Ska- kala en van de Fransman Rodriguez (beiden 4.9) en het laagste van de Rus Vasiliev, die bijna by elke beoordelin-r het laagste cijfer op de „bordjes" had, de Amerikaanse mejuffrouw Sanderson, de Zwitser Fritz en de YVestduitser Klemm allen met 4.6 punt. En toch bleef de jury hierbjj achter op haar pun tenwaardering voor het eerste figuur, de tegenkering. Deze zag Sjoukje be loond met 170,8 punten, waarbij onze landgenote, mevrouw Benedict met 4.9 boven de middelmaat uitkwam en Vassi- liev met 4.5 hieronder bleef. Vyf van de juryleden kenden voor de uitvoering 4.8 punt toe. Met haar totaal van 340 punten heeft de viervoudige Europese kampioene een goede basis gelegd voor een succesvolle verdediging van haar wereldtitel, want geen harer naaste rivalen kon dit totaal ook maar henaderen. Regine Heitzer, de 19-jarig$ Weense studente, die reeds zo vele jaren Sjoukje Dijkstra in de rug ziet en haar bij het Europese kampioen schap in Boedapest zelfs uit het oog ver loor, doordat de frêle Frangaise Nicole RECHTBANK MIDDELBURG OFFICIER: .ONVOORZICHTIG BIJ' GEBRUIK VAN LASAPPARAAT' Voor de Middelburgse rechtbank speelde zich gisteren de nasleep af van een fikse brand in het bejaardentehuis aan de Groenedijk, die in februari van het vorige jaar het slapende Kloosterzande alarmeerde. Onmiddellijk na de blussingswerkzaaraheden togen de plaatselijke rijkspolitiemannen, geassisteerd door een Haagse rechercheur, des kundig in brandzaken, aan het werk om de brandoorzaak op te spo ren. Kortsluiting kwam niet in aanmerking, omdat er tijdens de brand nog een lamp in het gebouw brandde: uiteindelijk kwam men tot de conclusie, dat het vuur moest zijn ontstaan in een .kamer van een vleugel, waar verbouwingswerkzaamheden werden uitgevoerd en waar overdag een verwarmingsmonteur met een snijbrander had ge werkt. Deze monteur, J. B. uit Hoofdplaat, stond nu terecht omdat hij volgens de tenlastelegging onvoorzichtig en onoor deelkundig tewerk zou zijn gegaan bij het opsporen van een eventueel lek in een buis van de centrale verwarming. Met een lasapparaat had de monteur de buis, die vochtig was, drooggebrand. Het bleek nu by het onderzoek, dat ln dc kamer, waar de monteur gewerkt had, het plafond op riet gestukadoord was. Volgens de politiedeskundige had de vlam van het lasapparaat net riet be reikt, het riet was gaan smeulen en nachts in brand geraakt. Op een vraag van de president, mr. P. van Empel, verzekerde de deskun dige, dat dergelijke smeulprocessen zeer lang kunnen duren, zelfs 24 uur of nog langer. ONMOGELIJK Volgens de verwarmingsmonteur was dit onmogelijk. Het riet onder het pla fond lag volgens hem namelijk niet open en hy kon zich dan ook niet voorstellen, dat zyn wyze van werken de brand ver oorzaakt had. De officier van justitie, mr. A. W. Ro- slngh, wees erop, dat hier byzondere voorzorgsmaatregelen getroffen hadden moeten worden. Wanneer dit niet ge beurt, kan volgens de officier op den duur een zekere nonchalance ontstaan, die fataal zoals ln dit geval kan worden. Mr. Rosingh was van oordeel, dat de monteur onvoorzichtig en onoor deelkundig te werk gegaan ls. Hoewel er geen absolute zekerheid over kan be staan, achtte de officier toch met aan zekerheid grenzende waarschynlfjkheld B. aansprakelijk voor de brand. Mr. Ro singh eiste een boete van 150, Ook de caféhouder J. N. uit Kruinin gen had hoger beroep aangetekend, omdat hij meende onschuldig te zyn aan het ten laste gelegde, dat hij zonder vergunning op een oesterper ceel onder Yerseke zou zijn geweest. N. verklaarde wel ln de buurt van het perceel te zyn geweest, echter op een zandbank. Hij wilde wormen kopen van enkele lieden, die er aan het spitten waren. Omdat de café houder dit feit herhaaldelijk gepleegd had, veroordeelde de kantonrechter hem tot 2 weken onvoorwaardeltike gevangenisstraf. Do rechtbank Be sloot de zaak aan te houden om de verbalisanten nogmaals te horen. De dames J. P. V. uit Axel cn S. dc C. uit Sluiskil was ten laste gelegd in Oostburg met artikelen van de A.V.O.- werknlaats uit Sas van Gent langs de deur gevent te hebben. De kantonrech ter sprak de dames echter vrij, omdat hjj van mening was, dat de wijze. waar op de artikelen nnn dc man gebracht werden vla intekenlilsten niets met venten maken had. De officier meende echter van wel, zodat hij gis teren in hoger beroep een boete van 5,tegen de belde dames eiste. VERDUISTERING Tegen de aardappelhandelaar J. K. P. uit Scherpenisse eiste de officier wegens verduistering van in huurkoop ontvan gen machines een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar. Deze ver dachte had tot viermaal toe dezelfde goederen b|l transacties overgedragen, waarmee hjj wilde aantonen voldoende kapitaalkrachtig te zyn. Het was begonnen, toen hy van een fir ma uit Zeist de goederen in huurkoop ontving voor 16.500. Ruim een week na deze overeenkomst droeg hij de goe deren over aan oen firma in Kruinin gen, aan wie hy schulden had. Daarna verhandelde hij ze nog enkele malen, waarna tot slot een veiling ze aangebo den kreeg. De president wees deze verdachte er op, dat zakenman-zyn bepaald geen gezellig tydverdrljf betekent... „Het ls hier waarlijk geen tegenslag ln zaken, zoals U zegt", aldus de pre sident, „maar gebrek aan inzicht''. Ook dp officier sprak van een grenze loze lichtvaardigheid hy het zaken doen Mr. Rosingh achtte dp verduistering wettig en overtuigend bewezen. Mr. A. J. van der Hoeven, de raadsman van P., was het met de president eens, dat 7,i|n cliënt niet geschikt was voor zijn taak. Uit angst voor een faillissement Is P. tot deze dingen gekomen, merkte mr. Van der Roeven op. Daar zjjn cliënt nog nooit met de strafrechter In aanra king geweest Is, meende pleiter, dat de op te leggen straf voorwaardelijk zal moeten zjjn. De Middelburgse kelner M. S. was ln appel gekomen tegen een vonnis van de kantonrechter te Middelburg, die hem veroordeeld had tot een geldboete en tot betaling van een ruit 60,die verdachte in een Middelburgs café inge slagen zou hebben. S. had dat ontkend, maar de caféhouder verzekerde gisteren als getuige, dat S. het wél gedaan had. Dat nam de officier dan ook aan en vroeg behalve de toewijzing van de ci viele vordering een hechtenisstraf van 3 dagen. OP ZANDBANK Samenwerking vier Zeeuwse landbouwcoöperaties In de voormalige zuivelfabriek van Ter Aar heeft ir. IJ. do Boer, plaatsvervan gend algemeen directeur van „Cebeco", rijdagmiddag het aardappelvenvcr- dngsbedrijf van de N.V. Lanco opend. Deze N.V. Is opgericht door Zeeuwse landbouwcoöperaties plus Ce beco, de nationale coöperatieve aan- er verkoonycreniging voor land- en tuin bouw. Doel is de handel in dc be- cr verwerking van land- cn tuinbouw pro- dukten in de uitgebreidste zin des woords. De fabriek vervaardigt sinds vorig jaar „voorgebakken" patates fri tes. Per uur kan een ton aardappelen in reepjes gesneden worden en een eerste bakking in de frituur ondergaan. Dat proces gaat naar patates frites-bakkers, horecabedrijven of vla supermarkets naar huisvrouwen, die dan allen nog maar de tweede en laatste bakking be hoeven te verrichten. Er wordt al naar Duitsland geëxporteerd. De gedeelten van de aardappel, die niet in frites kun nen worden veranderd, worden nu tot veevoer bestemd, maar men zoekt nnnr mogeiykheden, om er voor menselijke consumptie geschikte produkten van te maken. Ook wordt al gedacht aan dlep- vriesoatates. In de fabriek werken twintig mensen, meest meisjes. Als men eeen machine heeft gevonden, die de kleine verpakking voor haar rekening kan nemen, kan dat aantal tot 10 A 12 worden gereduceerd. Hassles zich er tussen drong, staat het dichtst op haar achter met 326,4 punten, een verschil dus van 13,6 punten, dat ruim twee punten meer is dan het vorig jaar in Praag, toen beiden na de eerste twee verplichte figuren in het klasse ment voorop gingen. Uit het feit, dat Regine Heitzer haar achterstand, die enkele weken geleden in Boedapest na twee figuren reeds 24 punten bedroeg en toen had Sjoukje slechts weinig meer punten voor haar eerste Figuren gekre gen: 341.6 nu aanzienlijk heeft weten te beperken, mag worden afgeleid, dat bij de Oostenrijkse kampioene een her stel is ingetreden. Ongetwijfeld moet het haar reeds grote voldoening hebben ge schonken de Canadese titelpretendenten Wendy Griner en Petra Burka achter zich te hebben gehouden, resp. met 10 en 18 punten, evenals Nicole Hassler, die haar in Boedapest in de Ktlr zo on aangenaam verraste. De stand na twee verplichte figuren: 1. Sjoukje Dijkstra (Nederland) 340 pnt; 2- Regine Heitzer (Oostenrqk) 326,4 pnt; 3. Wendy Griner (Canada) 316,4 pnt; 4, Petra Burka (Canada) 308,4 pnt: 5. Nicole Hassler (Frankrijk) 307,2 pnt; 6. Diana Clifton-Peach (G.-B.) 304,4 pnt. De overige vier ver plichte figuren worden vandaag za terdag verwerkt. De Canadese kunstrijder Douald Mac Pherson heeft voor een uitzonderlijke verrassing gezorgd tijdens het wereld kampioenschap kunstryden voor heren in Cortina d'Ampezzo. Toen vrijdag avond de vrye Kür begon stond hjj op de vierde plaats. Toen dit nummer achter de rug was, bleek, dat hij de drie Euro peanen, die de eerste drie plaatsen bezet hadden, was gepasseerd en dus wereld kampioen was geworden. De Canadese rijder was onbetwist de sterkste tijdens deze Kür. Hy toverde een zeer gevarieerde met vele sprongen gelardeerde Kür op het ys, die hem van vele juryleden een puntenwaardering van 5,9 opleverde. Het is vooral een teleurstellende avond geworden voor een door zijn zenuwen geteisterde Manfred Schnelldorfer van West-Duitsland, die de titel als het ware voor het grijpen had. Manfred viel twee maal en had bovendien nog enkele mis lukkingen. waardoor hy zeer lage waar deringen kreeg. De Fransman Alain Calmat, die voor hem al op het y's was verschenen, viel weliswaar ook tydens een dubbele rietberger, maai' het was toch al duidelijk, dat Calmat de West duitser ln het algemeen klassement zou passeren. Tenslotte werd de uitslag dan ook: 1. MacPherson, 2. Calmat, 3. Schelldorfer, 4. Devin (Tsjecho-Slowa- kye). Start programma afdelingsvoetbal Aangenomen dat op 10 maart a.s. de voetbalcompetitie van de afdeling weer een aanvang zal kunnen nemen, zal op die dag het programma worden afge werkt dat aanvankelijk voor 30 decem ber was gepland. Op. 17 maart d.a.v. zal er geen betaald voetbal worden gespeeld omdat op die dag de derde ronde van de K.N.V.B.-beker zal worden afge werkt Er is op die datum wel een ama teurprogramma vastgesteld. Op 24 maart zal dan normaal worden gespeeld (ijs en weder dienende), maar ook op 31 maart hebben de betaalde voetballers weer een rustdag omdat dan de inter landwedstrijd ZwitserlandNederland wordt gespeeld. De amateurs komen op die dag wel aan bod. Daarna hoopt men dan op normale wijze de competitie te kunnen afwerken, waarbij o.m. de tweede paasdag, tweede pinksterdag en Hemelvaartsdag volledig zullen worden benut Uitstel zal niet worden verleend. CROSS ZEELAND SPORT Zeeland Sport in Vlisslngen houdt zon dag voor haar afdelingen atletiek en voetbal een cross. De start ls om 10.30 uur bij het clubhuls. De finish ls even eens bij het clubhuis. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië, zondag a.s. in het Feijenoordstadion te Rotterdam, zal worden geleld door de Westduitse scheidsrechter K. Tschen- schcr. Deze was ook arbiter bij de ont moeting ReimsFeijenoord. Hij zal worden geassisteerd door zijn landge noten K. Handwerker en H. Siebert. Nagekomen advertenties Heden overleed plotse ling onze geliefde zoon, broeder, behuwdbroe- der en oom, de heer MATTHEUS VAN DEN BERGE op de leeftyd van ruim 38 jaar. Uit aller naam: M. v. d. Bergc- van Tatcnhove. Zuidzande, l maart 1963. Molenweg 11. Dc begrafenis zal plaatshebben op dins dag 5 maart a.s. om drie uur op de algeme ne begraafplaats te Zuidzande. Enige cn algemene ken nisge ring. Heden overleed plotse ling onze geliefde man, behuwdbrocder en oom de heer nBTRR ABRAHAM MERRF.LAAR ln de ouderdom van ruim 71 laar. Uit aller naam: Mevr. M. Merrelaar- Koole- Cadzand, 28 februari 1963. Zuldzandseweg 11. De begrafenis zal plaatshebben op maan dag 4 maart a.s. om 3.40 uur op de algeme ne begraafplaats te Cadzand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4