OVERHEIDSPENSIOENEN NU SPOEDIG WELVAARTSVAST Tremen vertraagd door vorst in de spoorbaan Integratie A.O.W. en ambtelijk pensioen Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend PRINSES BEATRIX GAF UITLEG OVER EUROPESE WERKGROEP Weer protest van staatssecretaris Calmeyer Bedrijven worden volgende week ontruimd DINSDAG DREIGT ER EEN BOERENOORLOGROND HOOGEVEEN ZATERDAG 2 MAART 1963 PROVINCIALE ZE EV W SE COURANT 3 (Van onze Haagse redactie) Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het wetsontwerp betref fende het nieuwe pensioenbestel voor het overheidspersoneel, waarover in de centrale commissie voor georganiseerd overleg met de meerderheid van de personeelsdelegatie overeenstemming was bereikt. Indien de Staten-Generaal met het ontwerp akkoord gaan, krijgen de ambtenaren na een volledige diensttijd (40 jaar) in het algemeen 70 pet welvaartsvast pensioen met daarnaast 20 pet. van het eveneens maar volgens andere regels welvaartsvas- te A.O.W.-pensioen. De twee hoofdpunten van het wetsont werp, waarvan de memorie van toelich ting is ondertekend door de ministers van binnenlandse zaken, van defensie en van financiën, zijn: IntegTatie, dat wil zeggen het tot een geheel maken, van het ambtelijk pensi oen en de uitkeringen krachtens de A.O.W.- en de A.W.W.-wet. De welvaartsvastheid van de over- heidspensioenen. Dit betekent, dat deze Eensioenen dé algemene wijzigingen wan et salaris van het rijkspersoneel zullen volgen. De integratie van het ambtelijk pensi oen houdt in: De overheid neemt de premie A.O.W A.W.YV. voor haar rekening met dien verstande, dat de premie-compensatie A.O.YV./A.YV.W. tot een bedrag van 5,6 pet komt te vervallen. Het A.O.W.- en A.YV.YV.-pensioen zul len volledig worden geïntegreerd in de ambtelijke pensioenvoorziening tot een maximum van 80 pet bij 40 dienstjaren. Stempel op A.O.W. De integratie van het A.O.W.- en A.W.W. (algemene) pensioen met het ambtelijke pensioen over de ambte lijke diensttijd betekent, dat het alge meen pensioen, dat de ambtenaar ontvangt, bij wijze van spreken het stempel krijgt opgedrukt tevens ambtelijk pensioen te zijn. Deze Integratie geldt echter alleen voor de dienstjaren, waar het ambtelijk pen sioen naar is berekend, dat is maximaal 40. De algemene pensioenen kan men beschouwen als te zijn berekend naar 50 jaren (dit is het verzekeringstijdvak van het 15e tot het 65e jaar), zodat steeds tenminste 10 jaren van het alge meen pensioen niet worden geïnte greerd. Minstens 20 procent Het gevolg daarvan is, dat de gepensio neerde ambtenaar steeds tenminste 20 pet van het A.O.W./A.W.W. (algemene) pensioen naast zijn ambtelijk pensioen geniet. BIJ 40 dienstjaren ontvangt de ambte naar dus een totaal pensioeninkomen van 70 pet van zijn laatste salarispeil plus 20 pet van het algemeen pensioen- Zoals bekend lag het oorspronkelijk in de bedoeling tot volledige afschaf fing van de zogenaamde korting te komen, maar deze weg kon niet ver der worden gevolgd wegens de struc turele verhoging van het A.O.W.-pen- jaar 2000 zal Parijs tweemaal zo veel imuoners hebben als nu. Er zullen vijfhonderd enorme wol kenkrabbers rondom de stadskern verrijzen om de toeneming on derdak te kunnen verschaffen. Adieu, Paris.' Kunt zich de Pla ce du Tertre voorstellen met het zicht op torenhoge witte huizen blokken f Van óns Parijs zal niets overblij ven. Het is trouwens, reeds vele jaren en zonder reuzenflats, al aardig op weg naar de onder gang. Montmdrtre en Montpar- nasse bieden, alleen uiterlijk, nog een vage herinnering aan wat zij hebben betekend. Het zijn arm zalige, een beetje slonzige buur ten geworden. De café's, die hun verrukkelijke rustpunten waren, van de vroege morgen tot de vroe ge morgen hoeveel etmalen heb ik daar, zonder onderbreking vertoefd f bestaan nog slechts in hun namen. Dome en Conpole hebben hun ambiance verloren. De Place Blanche is een slordige achterbuurt geworden. De grote boulevards zijn 's avonds nauwe lijks bevolkt. De grote café's van vroeger zijn verdwenen of leeg. Zo gaat het ook, langzaam, met Deux Magots en Flor'e, de steun- punten van St. Oermain-des-Prés. De prijzen zijn er belachelijk hoog geworden. Alleen voor toe risten. Vroeger Icon je er véél van zeggen, maar nooit dat ze verve lend waren. Nu wél. En bovendien krijg je er, als gast, het akelige gevóel er geëxploiteerd te wor den. Wie ontkent dat Parijs een inte ressante stad is, is een geduchte jokkebrok. Er is zó veel te zien dat er een half mensenleven voor nodig is het te leren kennen. Maar historie, kunst en cultuur zijn niet de enige elementen die de bekoorlijkheid en de aantrek kingskracht van een stad vormen.- Het levende leven is óók een fac tor van belang. Haar bijzondere gewone leven-van-alle-dag. Vergis t k mij wanneer ik zeg, dat dit zich, zéér ten ongunste, gewijzigd heeft f Of idealiseer ik ■ntjn herinneringen aan vroegerf Of verbeeld ik het mij maar. dat het allemaal frisser en fleuriger, lichtvoetiger en luchthartiger was en dat het vergrauwd en versom berd is, zorgelijk en zwaar - op - de - handf Nu zullen er dus enorme woon blokken komen Alleen de „con servatief" en front nog véél er ger is) de „reactionair" kan zich daartegen verzetten. De hemel beware mi) voor die smaad. Ilc verzet mij niet. Niet eens te gen de gedachte. De tijd schrijdt voort. Ook in Parijs. Maar misschien mag ik het toch wel betreuren. En gelukkig zijn alleen met de herinnering dan de Vilie Lumière. die dit al lang niet meer is. En waarschijnlijk niet meer wor den zal. hoeveel licht die hoge woonkorven ook zullen uitstralen uit hun honderdduizend vensters. ELIAS. sioen in 1962 met 15 pet en met het oog op eventuele latere structurele verhogingen. Bij totale afschaffing van de korting zouden te grote groepen een pensioen inkomen gaan genieten dat tenslotte zou uitgaan boven het salaris en dat alles ten koste van een steeds zwaardere pre mie. Door deze ontwikkeling gedwongen heeft de regering het gehele vraagstuk opnieuw bestudeerd. Als oplossing is dus thans gekozen het stelsel van integratie, gepaard aan welvaartsvastheid. Voor de oeninkomen nu zou gaan, bestaat geen enkele grond. In sommige gevallen zouden de ontworpen bepalingen daartoe kunnen leiden, maar daarin is voorzien door een overgangs toeslag, die niet behoeft te worden inge lopen. Ook de reeds gepensioneerden zullen voortaan een welvaartsvast pen sioen gaan genieten. Verbetering In het nieuwe bestel is tevens een verbe tering van de pensioenberekening opge nomen voor de groep van de lager be zoldigden. Voor de pensioengrondslagen tot f 7500 zal over een bedrag van f 3750 een pensioen van 2 pet per dienst jaar worden vergolden. Voor het overige blijft dit percentage 1,75 per dienstjaar. Deze beide bedragen zijn welvaartsvast. Een en ander resulteert in een verho ging van 70 pet tot 77,5 pet bij f 5000 en tot 75 pet bij f7500 activiteitsinko men. Welvaartvast Er is gekozen voor de term wel vaartsvast pensioen in plaats van waardevast pensioen. Bij de term waardevast zou men kunnen denken, dat alleen de koopkracht (van het pensioen) wordt gehandhaafd. Dit is niet het geval. Ook algemene wijzigingen in het salaris niveau, die los staan van wijzigingen in koopkracht van geld, vallen onder het begrip welvaartsvast. By aanvaarding van het wetsontwerp zullen de lopende pensioenen in het systeem van de wel vaartsvastheid worden gepast door ze op het peil te brengen, dat overeenkomt met het ambtelijk salarispeil per 1 janu ari 1963. 32 procent meer De vóór 1 januari 1957 vastgestelde pensioenbedragen worden verhoogd met een toeslag van ongeveer 32 procent, met inachtneming van sindsdien reeds verleende toeslagen (huurcompensatie) Genoemd percentage wordt kleiner naarmate men later is gepensioneerd, In de toekomst zullen de pensioenen de algemene salarisbewegingen van het overheidspersoneel volgen. Meebetalen In verband met deze maatregelen zal het pensioenbijdrageverhaal met ander half procent worden verhoogd. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat de ambte naren voor de welvaartsvastheid mee betalen. Het percentage van het salaris, dat zij voor hun pensioen betalen, zal namelijk volgens het wetsontwerp met anderhalf procent worden verhoogd. Minister Toxopeus heeft op een perscon ferentie de hoop en verwachting uitge sproken, dat de Tweede Kamer het wetsontwerp nog voor het reces, dat be gin april aanvangt, zal hebben behan deld. STIMULEREN EN COÖRDINEREN Niet uitgroeien tot Europese jeugdbeweging (Van een onzer redacteuren) De door prinses Beatrix opgerich te Europese werkgroep, die zoals wij twee weken geleden konden melden het door de aardbeving van 31 augustus 1962 verwoeste Perzische dorp Dousadj wil gaan herbouwen, zal niet uitgroeien tot een Europese jeugdbeweging voor internationale hulpverlening. De Europese werkgroep, welke vertak kingen heeft in alle Europese landen buiten het (jzeren gordijn, blyft een klein gezelschap van op het ogenblik 15 leden dat bestaande hulpverle ningsactiviteiten uitgaande van jeugd verenigingen, kerkelyke organisaties overheidsinstanties e.d. in de verschil lende Europese landen, nil stimuleren en coördineren en dat voorts, zoals nu in Perzië, zelf hulpobjecten wil uitvoe ren. Voor de uitvoering van eigen objecten wordt in de eerste plaats gedacht aan de medewerking van de niet-gcorgani- seerde jongeren in Europa. Dat is onge veer 80 procent. De selectie van de jon geren, die willen meedoen aan projecten van de Europese werkgroep, zal niet ge schieden door de werkgroep, maar door de bestaande organisaties, die aan hulp verlening doen. Een en ander is duidelijk geworden tijdens een gisteren in het Amster damse Krasnapolsklhotel gehouden persconferentie, tijdens welke werkgroep zich officieel aan de o| baarheid presenteerde. Prinses I trix, die optreedt als president van de werkgroep, was op de persconfe rentie aanwezig. Zij hield een korte redevoering en beantwoordde deel der vragen. Een en ander beurde op volstrekt informele wijze. In haar korte rede herhaalde de prinses nog even wat haar gedwongen heeft tot het oprichten van de werkgroep. „Bij de ontmoeting van studenten in Toulouse heeft de vraag mij gegrepen: hoe kun- Deze foto toont H.K.H. Prinses Beatrix tijdens de persconferentie van de Euro pese Werkgroep in Krasnapolsky. nen wij als jonge mensen een verant woordelijkheid aanvaarden ten van de mensen om ons heen. Een kleine groep in Nederland'is toen gaan zoeken naar wegen om jonge sen te kunnen helpen hun bereidheid en goede wil ook werkelijk in daden om te zetten. Het Nederlands initiatief heeft in juni 1962 geleid tot een ontmoeting in Kaub aan de Rijn van enige (30) Euro pese jongeren Daar hebben wij een aan tal grondslagen aanvaard". Leden Tijdens de persconferentie werd niet meegedeeld wie de leden zijn van de werkgroep. Enkelen waren aanwezig, te weten o.a. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau, lector aan de r.-k. economische hogeschool te Tilburg (hij treedt op als voorzitter van de werkgroep), B. d€ Gaay Fortman, repetitor, P. van Haa ien, hoofd van de filmdienst van de Ne derlandse Sportfederatie, L. Brinkhorst, medewerker van het Europese instituut van de rijksuniversiteit in Leiden en B. Rigby, een Engelsman, die in Neder land een fabriek leidt. De werkgroep beschikt voor het dage lijks werk over een in Amsterdam ge vestigd secretariaat dat bestaat uit de heer L. de Ryckel, een Belg, de heer D. Mïtc.hnik, een Israëliër van Egyptische afkomst en mej. J. M. Rigby, een En gelse. BESTUUR P.V.D.A.: EXPLOITATIE RECLAME- T.V. NIET DOOR GROTE KAPITAALBELANGEN In zyn donderdag gehouden vergadering heeft het bestuur van de Partij van de Arbeid onder meer de ontwikkeling op het gebied van de commerciële televisie besproken. De totstandkoming van een stichting, die televisie-programma's op commerciële basis wil gaan verzorgen en die voor haar financiering: geheel af hankelijk zal zijn van een N.V. waarin grote kapitaalbelangen volstrekt lyken Fe domineren, achtte het bestuur als op lossing voor de hangende problemen on aanvaardbaar. Als uitvloeisel van een op het laatste tijcongres genomen besluit heeft het tuur een commissie ingesteld ter be studering van vraagstukken terzake van vrede en ontwapening. Ook werd een commissie ingesteld ter bestudering van het stakingsrecht. Als opvolger van prof. mr. dr. G. van den Bergh werd tot voorzitter van het curatorium van de dr. Wiardi Beekman Stichting benoemd drs. J. M. den Uyl. RODE KRUIS-TEAM VOOR KONGO IS PRAKTISCH GEFORMEERD Het team van de Nederlandse ambu lance voor Kongo is praktisch gefor meerd, zo deelde men ons gisteren mede bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, wachten Is nog slechts op een paar keuringen. Dit betekent, dat In het tijdsbestek van één aanmeldingsweek de Inschrijving voor de veertig benodigde leden van het team ruimschoots is overtekend. De kandidaten moeten zich namelijk tevoren aan een zware tropenkeuring onderwerpen, zodat van de aanmel ders ongetwijfeld een aantal zal af vallen. De gelegenheid tot aanmelding is intus sen nog niet gesloten. Er zullen straks ook aflossers moeten zijn v degenen, die na hun contracttermijn naar Nederland terugkeren. Men ver bindt zich voor minstens negen maan den. De totale termijn kan variëren tot veertien maanden. Het hoofdbestuur is zeer tevreden. Uiteraard is het merendeel van de deelnemers aan de ambulance lid vaji het Rode-Kruiskorps. Een leider is nog niet aangewezen. De benoeming kan echter op korte termijn tegemoet worden gezien. Bidault wellicht in Londen Het Franse conservatieve blad I'Anrore heeft gisteren gemeld, dat de voort vluchtige ex-premier Bidault, de leider van de illegale „nationale verzetsraad" (C.N.R.), met zijn vrouw in een Lon- dense voorstad woont. De Londens^ correspondent van het blad schrhft: dat rechercheurs van Scotland Yard hem dag en nacht in het oog houden om te voorkomen, dat h(j zoals Argoud is gebeurd ontvoerd wordt, hetgeen een diplomatiek incident zou kunnen veroorzaken. Volgens een artikel in het rechtse week blad „Minute" is Bidault de vorige maand in Londen ternauwernood aan een ontvoering door Franse geheime agenten ontkomen. Het plan was, om hem naar de kust van Kent te brengen een scheepje gereed zou liggen de tocht naar Frankrijk, aldus het blad. Een woordvoerder van het Britse minis terie van binnenlandse zaken heeft mee gedeeld, dat er „absoluut geen enkele .nw(jzing is, die doet veronderstellen ,t Bidault zich momenteel in Engeland bevindt". Studenten van de Leuvense ka tholieke universiteit hebben be toogd tegen de maatregelen voor splitsing van de hogeschool in Frans- en Nederlandstalige facul teiten. De Belgische rijksioacht liet waterkanonnen aanrukken om te voorkomen, dat ongeveer 2000 Waalse studenten zouden slaags raken met een 1500 Vlaamse col lega's. Foto: Met waterkanonnen tracht de rijkswacht de studenten te verspreiden. Een beeld van het bezoek van de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, aan de West: de aankomst van de minister op Aruba. Zeldzaam verschijnsel voor N.S. Rails omhoog gedrukt De N.S. hebben op het ogenblik te kampen met vrij veel vertragin gen. Deze zijn het gevolg van het feit, dat op zo'n honderd plaatsen in het gehele net de treinen aan zienlijk langzamer moeten rijden dan normaal in verband met de toestand van de baan. Borden ge ven de verplichte rijsnelheid aan, die varieert van 30 tot 90 km per uur. De snelheidsbeperkingen zijn het gevolg van de vorst en niet, zoals bij de wegen door opdooi. Juist door opvriezen na dooi overdag, kan het water niet weg door de bevroren ondergrond. De vorst des nachts doet dit vocht weer bevriezen en daarbij wordt dan de rail omhoog gedrukt, op sommige plaatsen zelfs duidelijk voelbaar. Natuurlijk zou men de banen geregeld kunnen herstel len, maar dan zou dit betekenen, dat na de definitieve dooi de nu verlaagde banen weer opgehoogd moeten worden. Men verkiest bij de N.S. dan ook het tijdelijk ongemak van vertragingen. Deze vorm van vorstschade is vrijwel onbekend. „Vanmorgen hoorden we, dat dit de op één na strengste winter is ge weest in 250 jaar wij bestaan pas 140 jaar. Dus zo verwonderlijk is het niet, dat we dit verschijnsel op grote schaal nauwelijks kennen", aldus de N.S. termorgen. De last is intussen vrij groot. Tussen Den Haag en Gouda bijvoorbeeld moet viermaal snelheid worden verminderd, hetgeen resulteert in zes minuten ver traging op een rijtijd van 21 minuten. Tussen Amersfoort en Zwolle rij tijd 38 minuten bedraagt de vertra ging 11 minuten. Naar aanleiding van een hoofdartikel van gisteren in het „Eindhovens Dag blad" heeft de staatssecretaris van de fensie, generaal b/d M. R. H. Calmeyer, zich opnieuw telegrafisch tot een der hoofdredacteuren van het Eindhovense dagblad, de heer S. A. A. M. Zoetmul der, gewend. Dit telegram heeft de vol gende Inhoud: „Naar aanleiding van nw hoofdartikel van heden 1 maart 1 verklaar ik categorisch, dat noch woorden „roomse rotstreek" noch oorden „roomse rel" of een of andere uitdrukking van deze strekking door my in het door U bedoelde of enig an der verband zijn gebezigd. Ik verzoek U de rectificatie in nw blad op te ne- De hoofdredactie van het „Eindhovens Dagblad" schreef gisteren: „Wij begrijpen, dat de staatssecretaris ernstig bezwaar maakt tegen wat wij over zijn uitlating openbaar gemaakt hebben. Het was ons liever geweest, in dien dit niet nodig was geweest. Onze parlementaire redacteur heeft destijds op verzoek van zijne excellentie Cal meyer met hem een onderhoud over de kwestie van het pleitverbod gehad. Daarbij was ook de waarnemend chef van de generale staf, generaal d'Engel- bronner, aanwezig. Reeds vóór dat ge sprek had onze redacteur vernomen, aat de staatssecretaris onze publikaties als een „roomse rel" bestempelde, hetgeen eerstgenoemde ons toen al heeft laten weten. Nadien bereikte ons het bericht, dat in het Haagse perscentrum een thans tot „roomse rotstreek" aange scherpte weergave van de typering van generaal Calmeyer, afkomstig uit de fensiekring, gevïntileerd werd. Dat was voor ons reden om het toen maar eens publiek te maken. Als de staatssecreta ris de uitdrukking „roomse rotstreek" niet gebezigd heeft, is het ->ns des te liever. Dan willen we zijn ontkenning wel aanvaarden, maar gezien de eer ste ons ter ore gekomen uitlating ook niet meer dan dat. Hij kan zich ge voegelijk terugtrekken op de vroegere kenschets, die hij mogelijk ook wel zal ontkennen, maar hij kan van ons aan nemen, dat we deze opzienwekkende bewoordingen niet uit onze duim zui gen. Op defensie heeft men ze blijkbaar voldoende typerend gevonden om ze wereldkundig te maken. We nemen op zijn ontkenning aan, dat hq zich niet Idus heeft uitgelaten". Het Wereldgebeuren Al te rijk De Arabische volksziel moge blank zijn geljjk sneeuw, er zit toch een heel klein smetje op in de vorm van een olievlekje. Bij geen enkele andere groep van volkeren zijn de regeerders zozeer gefascineerd door de gemakkelijk te ver werven olierijkdom als juist bij de groep van Arabische volkeren en is men zo hevig jaloers op eikaars oliebezit. Die jaloezie is in feite de grote doorn in het vlees van de Egyptische dictator Nasser, want terwijl vele Arabische heersers zwelgen in olierijkdommen (be taald door West-Europa en de Verenig de Staten) heeft hijzelf daaraan geen deel. Hij leeft in armoede in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de sjeik van het dwergsjeikdom Koeweit, waar zo'n 150.000 Koeweiters wonen met nog eens 150.000 mensen, die van elders naar dat woestijnachtige sjeikdom zijn gekomen genieten van de olierijkdom. Dat landje aan de Perzische golf produceert name lijk meer olie dan net grote Saoedi-Ara- bië. De (Europese) oliedirectie betaalde aan de regering van Koeweit over '62 het flauwe sommetje van één en drie kwart miljard gulden. Dat betekende voor Koe weit ongeveer 5000 gulden per ziel. Van dat bedrag zouden de Koeweiters, die als goede woestrjnbewoners heb ben geleerd van een slok water en een paar vijgen per dag sober te leven, in huizen kunnen wonen met badkamers en met klaterende fonteinen. Zij wonen er evenwel niet in, want sjeik (emir) Abdoellah van Salim van Sabah, houdt van eenvoud. Hij vindt de benen van zijn onderdanen thans nog te zwak om de volle last van de (olie) rijkdom te dragen. Daarom heeft hij tot nog toe zelf een groot deel van de olierijkdom behouden en dat geld heeft hij belegd in Britse staatsleningen, waarmee hij eerstens zijn verknocht heid uitdrukte aan het Engelse gezag, (dat hem beschermt) en tweedens een appeltje voor de dorst creëerde, wan neer hij onverhoopt zijn sjeikdom zou verliezen. Dat laatste heeft zich al eens dreigend aangekondigd toen de thans vermoorde premier Kassem van Irak, het sjeikdom Koeweit wilde onderbren gen bij de staat Irak. De Britten kwa men evenwel de sjeik te hulp, omdat hij zo'n aardige man was en omdat hij zulke prettige contacten onderhield met de Britse oliedirecteuren in Londen. Nu staat er al enige jaren een leger van 6000 man in de woestijn op wacht voor het geval de heersers over Irak toch nog de handen zouden willen uitstrek ken naar Koeweit. De nieuwe dictator in Irak wil dat ook wel doen. maar hij wacht nog even totdat er een soort sse federatie van Arabische staten is svormd en hij daardoor gelegenheid ■ijgt de heer Abdoellah op wat elegan tere wijze onder druk te zetten dan zijn voorganger Kassem heeft gedaan. Het is praktisch uitgesloten, dat de Arabische staten genoegen blijven ne men met het feit. dat een heerser over een minuscuul staatje de beschikking zou houden over een en driekwart mil jard gulden per jaar, terwijl verschei dene andere Arabische staten slechts diepe armoede kunnen b ieden aan hun De sjeik heeft intussen begrepen, dat hij de hebzucht van zijn mede- Arabieren niet kan indammen zonder dat hij bepaalde maatregelen neemt op financieel en politiek gebied. Hij heeft kort geleden een soort parlement in gesteld, waarin vijftig Koeweiters zijn gekozen en hij heeft laten weten, dat hq van de een en driekwart miljard gulden per jaar slechts honderd miljoen gulden per jaar voor zich zelf en zqn familie zal houden. De rest van het geld zal geadmini streerd worden via een soort staatsbe groting, waarvan sommigen in' Koeweit en daarbuiten grote verwachtingen hebben. Zij menen, dat met het geld veel opbouwwerk gedaan kan worden in Koeweit en ook in de andere Ara bische landen. Ieder bewondert de emir en zijn regering, die eenvoudig de be woners omkoopt door goedbetaalde be trekkingen uit te delen, tegen het voor een arme Arabier fabelachtige bedrag van zo'n zevenduizend gulden per jaar, of die de nieuw gebouwde huizen, nagenoeg cadeau geeft. In zo'n land is eigenlijk een parlement overbodig, omdat iedereen toch doet wat de emir en zijn ambtenaren ver langen. Daarbij doet zich het ver- schq'nsel voor, dat de woestijnbewoners, nu zij over geld beschikken, graag een gemakkelijk leven leiden. Vooral de jon geren onder hen geloven het wel. Zij storten zich liever in de geneugten des levens dan hard te werken. De vaders en moeders in Koeweit vinden het al lang goed als hun kinderen weinig uit voeren. Als ze maar goede mohammeda nen zijn en niet teveel kijken naar plaat jes van blanke vrouwen in badpak. Intussen heeft de emir-regering aan de republiek Tunis financiële hulp toege zegd tot een totaal van 300 miljoen gulden om daarmee te bewijzen, dat zij ook wel iets over heeft voor de armere Arabische broeders. Vanzelfsprekend vindt iedere Arabier buiten Koeweit die gift van 300 miljoen gulden veel te klein. De Arabieren hebben niet voor niets onze cijfers uitgevonden en met die Arabische cijfers kunnen ze verbazend goed rekenen. De emir zal de hulpver lening aan de „broeder"-staten snel tot minstens een miljard gulden per jaar moeten opvoeren wil hq niet als wijlen Jozef door deze broeders ln de put ge worpen worden. De olieput wel te verstaan, waaruit ook de Britse beschermers hem straks niet kunnen redden als hij niet bereid zou zijn een groot deel van zijn olierijkdom af te staan. Dat ziet er dus niet best uit voor Koeweit. Maar de medewerker van de „Financial Times", die de hierboven genoemde cijfers publiceerde is nog ta melijk optimistisch. Wij vrezen echter dat voor zijn kijk op Koeweit de Britse belangen een gekleurde bril vormen. (Van een speciale verslaggever) „VRIJE" EN „NIET VRIJE" BOEREN MAKEN HUN PLANNEN OP Het is in Hollandscheveld onder Hoogeveen gisteren niet tot een ontruiming gekomen. „Dat heb ben wij hier met z'n allen ver hinderd ze durven ons niet aan te pakken", zo sprak de voorzitter van de duizend om hem heen verzamelde „vrije boeren", Hendrik Koekoek uit Bennekom. Deze dankte z(jn mannen voor de ge weldige opkomst gistermiddag. „Dat is een geweldige steun geweest voor de drie gezinnen die nu met uitzet ting worden bedreigd. YVy staan ach ter deze mensen, het is verschrikke lijk wat hun wordt aangedaan. Het gaat. hier om het recht. De Hoge Raad heeft al enkele boeren vrijge sproken van de zogenaamde ver- lichting bij te dragen aan het land- ouwscliap". „Ik roep U op om dinsdag weer alle maal hier te zijn. Neemt allemaal een vriend mee. De deurwaarder heeft namelqk een deputatie van ons ontvangen en in dat onderhoud is ons gezegd dat de ontruiming dins dag zal plaatshebben. We moeten hier dan dus weer zijn en als het kan dubbel zo sterk". Een donderend applaus vulde na deze redevoering de achterzaal van café Mol in Hollandscheveld. Secre taris E. J. Harmsen uit Hoenderlo beklom daarna het podium om er nog een schep bovenop té doen. Na dezs opgewonden vergadering stapten de boeren gistermiddag in de autobusen om terug te keren naar hun eigen streek verreweg de meesten bleken afkomstig van de Veluwe. Intussen besprak het be stuur van de organisatie de plannen voor dinsdag. Boerenleider Koekoek organiseerde snel een continu alarm dienst: „Voor het geval ze toch eer der zouden willen proberen te ont ruimen op de drie boerderijen moet dag en nacht worden gewaakt, Daarna kwam de nieuwste ontwik keling aan de orde. By deurnaarder Bodde was namelqk een anonieme brief bezorgd met de mededeling er op dat een grote groep niet-vrqe boe ren dinsdag ook aanwezig zou zijn: om ervoor te zorgen dat de deur waarder zijn taak zonder belemme ringen kan uitvoeren. Er dreigt dus een soort boerenoorlog in Holland scheveld bij Hoogeveen. Geen leuk karwei Deurwaarder Bodde vertelde ons la ter nog: „Die boeren denken dat ik omver te praten ben ze willen op mijn gemoed werken. Maar dat is zinloos. Die ontruiming moet door gaan. Daar kan ik zelfs niets aan veranderen. Natuurlijk is dat voor mij geen leuk karwei. Ik zal het doen met grote tegenzin. Ik word gestuurd en kan niet weigeren". „Nu zijn er een stuk of wat heet hoofden in de buurt en dus heb ik om beveiliging van myn verder de sjouwerlieden, voor dit karwei zijn aangenomen door het landbouwschap. Myn eigen medewerkers voor dit soort zaken hebben deze ontruiming namelijk ge weigerd. Het zou me spijten als er ongeregeldheden ontstaan". De rode haan spil* mee gevaarlijke barrières zijn gewor den. Overal staan verder karren met mest gereed. Volgens de heethoofden liggen ook pakken met stro klaar, die in brand zullen worden gestoken. „Tijdens de ontruiming of daarna, want als de bedrijven inderdaad leeg worden gemaakt dan kraait hier de rode haan". Volgens de geruchten zou namelyk de brandverzekering van de drie be trokkenen niet zijn overgenomen door het landbouwschap. De drie be dreigde boeren beweren ook dat de koopsom nimmer met hen is verre kend. „De bedrijven hebben meer geld opgebracht dan die zogenaamde schulden van ons het verschil is echter nooit nitbetaald: men kan dus nooit overgaan tot ontruiming". Dat zal dus dinsdag blijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3