Tegen gemeente-ambtenaar Clinge 1 maand gevangenisstraf geëist Zeven ha landbouwgrond bracht ƒ80.300,- op Spontane hulde voor havenmeester A. v. Oort Zestig jaar op hofstede ,Luchtenburg' te Tholen lm' JK TOENADERING MUZIEKSCHOLEN Zeeuwse ALMANAK GEMIDDELD 11.143 PER HA Honderden bij openbare verkoop in IJzendijke „Verse mosselen" in première Met VELPONzie je er geen barst van! bCeEver Terneuzense notaris uit ambt ontzet EXAMENS KEURMEESTER L. PIETERSE NAM AFSCHEID VAN HET ABATTOIR s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 MAART 1963 Voor rechtbank Middelburg VOOR VALSHEID IN GESCHRIFTE „Als ambtenaar van de burgerlij ke stand staat U terecht voor twee misdrijven op een terrein, dat voor U heilig had moeten zijn". Aldus sprak de president van de Middel burgse rechtbank, mr. P. van Em- pel, vrijdag tot de gemeenteambte naar P. F. G. uit Clinge, die er van beschuldigd werd valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd bij het opmaken van een huwelijksaangif te en van een uittreksel uit het hu- welijksregister. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, eiste tegen de ambtenaar een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand. Tijdens de behandeling; van de zaak re leveerde de president, dat het onderzoek tegen G. die in 1945 als secretaris ambtenaar in Clinge benoemd werd begonnen was, nadat de gemeentesecre taris zich weinig tevreden had getoond over de taak, zoals G. die vervulde, en helemaal niet tevreden was over de op vattingen, die verdachte huldigde. In het eerste ten laste gelegde geval had de ambtenaar een huwelijksaangif te van een buurjongen en diens toekom stige echtgenote drie dagen op de des betreffende akte vroeger aangetekend. Deze periode was voor het toekomstig bruidspaar belangrijk in verband met zyn belastingplicht. G. vervalste de ak te nu zodanig, dat er uit opgemaakt kon worden, dat de aangiften op de 15e december was gedaan, terwijl de buur jongen en zyn verloofde eerst op 18 de cember ten gemeentehuizen waren ver schenen. Slot van pag. 1) wordt gevolgd. „Ik hoop, dat ook de woorden van burgemeester Rypstra mogen leiden tot een nog nauwere samenwerking, die wij zeer op prijs zullen stellen", aldus burgemeester Van Leeuwen. Ook de stichtingsvoorzitter, de heer P. Ocké juichte de bereidheid van burgemeester Rijpstra om een duide lijker verhouding tussen de beide scholen te bewerkstelligen, van harte toe. „Mocht het stichtingsbestuur daartoe besluiten, dan zullen wij gaarne een beroep op U doen", zo voegde hij cr aan toe. Woorden van dank richtte hij voorts tot allen, die aan de totstandkoming van de school hebben medegewerkt en de verdere uitbouw hebben helpen bevorderen. Mijlpaal Dr. J. Daniskas, rijksinspecteur voor het muziekonderwijs in Nederland, sprak van een mijlpaal in de geschie denis van het Terneuzense muziek onderwijs. De ontwikkeling daarvan heeft volgens hem in heel het land vooral na de oorlog een over rompelend karakter aangenomen. Hij noemde het verheugend, dat dit ook bij het publiek en de gemeentelijke overheden in het volle daglicht is ge komen. Het nieuwe onderkomen van de Terneuzense school noemde hij fraai, leuk en gezellig ingericht. De opening van dit gebouw wilde hij zien ais een bewijs van een voortdu rende groei van het muziekonderwijs in Nederland en de daarmee geluk kig gepaard gaande betere huisves ting. De directeur van de Muziekschool Terneuzen, de heer J. G. Dekker, sprak tenslotte woorden van dank tot hen, die de docenten gedurende een heel lange tijd gastvrijheid heb ben verleend. De wyze waarop de ge meente Terneuzen de zaken de mu ziekschool betreffende heeft aange pakt wilde hij ten voorbeeld stellen voor andere gemeentebesturen. Ove rigens, zo voegde hy er aan toe, heb ben zeker de leerlingen daarop recht, omdat ook een muziekschool het al gemeen belang dient. Wel zou hjj nog gaarne een wat vruchtbaarder sa menwerking willen zien tussen de muziekschool en de lagere scholen. Na deze officiële opening begaven de talrijke genodigden zich naar het ge bouw in de Dykstraat, waar het in térieur van de school werd gezïch- tïgd. In het tweede geval had verdachte er voor gezorgd, dat een kennisje kon aantonen, dat zij niet uit Koe wacht, maar uit het Belgische Ste- kene afkomstig was. Op deze wijze kon zij aantonen, dat zij vóór haar huwelijk in België gewoond had, het geen vrijstelling van bepaalde rech ten bij de invoering van huisraad op leverde. De president betoogde, dat de verdach te zich nog aan meer vervalsingen had schuldig gemaakt. Zo was er een geval van een pas gehuwd echtpaar, dat per auto op huwelijksreis wilae, maar nog geen rijbewijs had omdat het nog niet in '"""ge woonde. Verdachte had toen een baring afgegeven, dat het echtpaar reeds in Clinge woonde.- Voorts had hij verzuimd door te geven, dat een bruid, die in Terneuzen voor de ambtenaar van de burgerlijke stand zou verschij nen, al eerder getrouwd was. De vrouw vond het vervelend, dat dit bekend zou •orden. GETUIGEN Dan nog waren er, zo memoreerde mr. Van Empel, kwesties, waarbij bleek, dat verdachte vreemd om sprong met getuigen bij huwelijks voltrekkingen. Hij liet een man als getuige tekenen, terwijl deze in het geheel niet bij de huwelijksplechtijr heid aanwezig was en ook een niel aanwezige gemeente-ambtenaar werd bij een huwelijksvoltrekking getuige gevraagd te tekenen. r. verklaarde zyn misdrijven te hebl gezien als een vriendenplicht, als hulp verlening. „U heeft staan klungelen als- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV. Hedc-atraat 1° Middelburg Tel. 01180-2962 Hé, hé tiHé, hé, eindelijk zit dit blad weer in elkaar". Deze verzuchting wordt redactioneel geslaakt in het laatste nummer van Mara thon Nieuws", een sportieve pe riodiek uit Vlissingen. Is het U wel eens opgevallen hoe vaak gestencilde krentjes van clubs, schoolverenigingen en noem maar op met die verzuch ting beginnen? Maar dat is geen wonder, we weten er alles van. Iedere morgen slaken wij in alle vroegte deze kreet: ,flé, hé, dit nummer zit weer in elkaar". Be halve 's zondags. Met die verzuchting zouden we elke morgen op onze voorpagina kunnen beginnen: ,JIé, hé.... Nee, we zijn eerder geneigd te schrijven: ,flê, hé. de winter zit er nu wel zo'n beetje op". Mis schien nog een kleine koudegolf, maar intussen worden dan toch maar her en der in Zeeland kie viten waargenomen. KIEVITEN'. En dat zijn toch wel tenteboden van het zuiverste water, niet waar? Trouwens, het is maart! Sinds gisteren is het maart en in de maand maart valt het begin van de lente. Om precies te z.jn 21 maart om 9.20 uur. Hoe reke nen ze het zo uit Nog even aeduld dus. De kieviten zijn er en van de maand nog gaat het gebeuren. Wat zullen we op de 21ste maart, om klokke 9.20 een tot ver in de omtrek hoorbare zucht van verlichting slaken: Hé, hé UIT BELGIË of het schoolbriefjes waren", merkte de president op. „En U had nog praatjes ook. Uw vader werkte op de secretarie, U werkte er, U wist het allemaal z goed, want G. en de secretaris zyn één' aldus de president. „Terwyl deze zaken toch zeer belangrijk zijn, omdat er veel van afhangt", voegde mr. Van Empel er aan toe. De officier van justitie betoogde, dat alles wat een dergelijke ambtenaar op papier zet, volkomen juist moet zijn. Mr. Andreae sprak van een „ongezellige sfeer op de secretarie, van klachten van de secretaris en van nog meer feiten, waarvoor de ambtenaar ter verantwoor ding zal worden geroepen, feiten, die de president reeds releveerde. GEEN GEWIN Mr. Andreae wees er op, dat verdachte dat alles niet had gedaan uit persoonlyk gewin. „Maar wel is hij veel te verge- gaan en hjj heeft zijn plicht als ambte naar van de burgerlijke stand verzaakt", verklaarde mr. Andreae, die het mis drijf van G. kenschetste als een zwaar delict, waarvoor hy dus een onvoor waardelijke gevangenisstraf eiste. De raadsman van G., mr. H. C. M. van Son, betoogde, dat het nimmer tot zijn cliënt is doorgedrongen, dat het wetboek van strafrecht van toe passing zou worden verklaard od de vervalsingen, die hy pleegde. „Waar om hij het gedaan heeft?", vroeg mr. Van Son. „In een dergelijke vriendelijke grensplaats helpt men elkaar vlot, zonder aan misdrijven te denken". De raadsman schetste voorts, wat het voor ziin cliënt bete kende geen opleiding te hebben ge had. „Zoals hij het vroeger in de praktijk zag, zo deed hij net ook", aldus mr. Van Son, die de rechtbank tot slot verzocht zijn cliënt nog een kans te geven door een onvoorwaar delijke straf te vermijden. De rechtbank zal op 15 maart a.s. uit spraak doen. De eerste grote openbare verkoop van landbouwgrond in Zeeuwsch- Vlaanderen na de afschaffing van de wet op de vervreemding van landbouwgronden heeft de ver wachting van de honderden be- gstellenden in het „Hof van Koophandel" te IJzendijke verre overtroffen. Welgeteld 7.19.70 ha landbouwgrond bracht de ronde som van f 80.300 op hetgeen gemiddeld f 11.143 per ha is. Dit bedrag is bijna het drievoudige van de officiële prijs vóór 1 janu ari 1963. Kopers van de grond wer- de door de erven E. Haverbeke te IJzendijke en Biervliet, die de bei de door de erven E. Havenbeke te LJzendijke aangeboden percelen reeds in pacht hadden. Niet alleen de prijs vormde een record, maar ook de belangstelling voor de ze eerste openbare verkoop van landbouwgrond overtrof de stoutste verwachtingen. Van heinde en verre waren boeren en andere belangstel lenden naar IJzendijke gekomen. Hun getal bedroeg tussen de 300 en 400. Het was even druk al3 op markt dagen. De zaal van het „Hof van Koophandel", waar de rook was te snijden, bleek te klein om allen een zit- of staanplaats te geven, zodat velen tevreden moesten zijn met een plaatsje in de cafézaal. Te koop werden aangeboden twee per celen bouwland in de Amaliapolder te Biervliet, elk groot 3,58 ha en 3.61.70 ha. Bij schriftelijke inschrij ving werd resp. geboden 32.100 en 36.500. Bij opbod liet niemand zijn stem horen, zodat afslager Peet de Martelaere in eerste instantie zijn stem niet behoefde te verheffen. Toen de percelen gezamenlijk ln vei ling werden gebracht, was er één bod, namelijk 68.700, dus 100, hoger dan het totaal van de beide inschrijvingen. Notaris G. L. de Kok, die de verkoop leidde, liet vervolgens een half uurtje pauzeren, waarin de honderden adspirant-kopers onder het genot van een glaasje bier de kansen en de prij zen tegen elkaar afwogen. Jas uit... In tweede instantie werden de percelen opnieuw afzonderlyk te koop aange boden, maar niemand verhief ook nu zijn stem. Dat was anders, toen een totaalbod kon worden uitgebracht. Met honderd gulden tegelijk werd opgeboden en al spoedig bereikte men de 70.000. Voor afslager Peet de Martelaere was dat het sein zijn jasje er bij uit te trekken en het uiterste van zijn stem banden te vergen. De minuten ver streken, terwijl de bedragen steeds op een hoger niveau kwamen. Eij f 80.000 was er enige aarzeling té bespeuren. Een van de potentiële ko pers. die de gebr. Haverbeke tot op dat moment steeds een stapje voor was gebleven, ging plotseling zitten. Gisteren, vrijdagavond, is in het restaurant „Au Port" van de heer G. Wiskerke te Philippine de film „Verse mosselen" in premiè re gegaan, een kleurenfilm, die enkele Belgische artsen uit Eek- loo en Assenede gedurende de zo mer van het vorig jaar uit lief hebberij hebben vervaardigd. Deze eerste vertoning van „Verse mos selen" is in Philippine een onver deeld succes geworden. De Belgi sche artsen bleken niet alleen ge loof te hebben gehad in de ge neeskrachtige werking van de mossel hierover sprak dr. Fr. van Hecke aan het begin van de avond zij wisten bovendien een artistieke visie te geven op het groeiproces van de mossel. Bij zonder aardige opnamen kreeg men te zien van de Zeeuwse mos selvaartuigen in Harlingen, het vissen van mosselzaad op de per celen van de Waddeneilanden, de verwatering van de schelpdieren in de Zeeuwse Stromen, een vlag- mosselen. Voordat tot vertoning van de film werd overgegaan konden mede werkers en genodigden in „Au Port" genieten van een mossel maaltijd. Aan het eind van de avond spraken nog de heer A. C. Drinkwaard, bioloog; bij het rijks instituut voor visserijonderzoek te Wemeldinge en de burgemeester van Philippine, de heer P. J. L. van Hoek. Aaverienue) „MIRAFLORES" IN ANTWERPEN Ondanks de scheuren die de ramptan ker „MIraflores" na de stranding in het Nauw van Bath heeft opgelopen, if- liet zes sleepboten van de „Union de Kemorquage et de Sauvetago" uit Ant werpen gisteren gelukt de Panamees naar Antwerpen te brengen. Het schip ligt thans in liet petroleumdok aldaar- De rijkspolitie is inmiddels begonnen met het onderzoek naar de oorzaken van de rampzalige aanvaring van maandagmiddag. Daartoe worden de be manningsleden ondervraagd. Van de vermiste opvarenden van d< „Miraflorcs" ontbreekt tot nu toe elk spoor. Toen was de zaak gauw bekeken. Voor 80.300 konden de gebr. Ha verbeke zich eigenaar noemen van de grond. Insiders toonden zich ten zeerste ver baasd over deze voor Nederlandse begrippen toch altijd bijzonder hoge prijs. Men wees er op, dat het slechts middelmatige grond betrof, hetgeen ook valt af te leiden van de pacht prijs: 160.per ha. Hoewel ook enkele Belgen van hun be langstelling blijk gaven, bepaalden zij zich er toe de kat uit de boom te kijken. Zij waagden zich niet aan het bieden. Eveneens werd gisteren nog een woon huis verkocht aan de Schoondijkse- weg B 37 te IJzendyke, groot 18.02 are, en eigendom van de erven E. Haverbeke. De hoogste inschrijving bedroeg f 6010,Bij opbod bleek de heer H. Wijffels uit IJzendijke met 11.100 de hoogste bieder. Hy kocht het huis voor een oom, de heer Flo- rent Haverbeke te IJzendyke. Uitspraak rechtbank De rechtbank heeft gisteren de Terneu zense notaris G. J. van C. wegens ver duistering van gelden en valsheid in geschrifte inzake de boekhouding ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan 6 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede ontzetting uit het notarisambt. De officier had eveneens 12 maanden gevangenisstraf geëist, maar daarvan 4 voorwaardelijk, alsmede ontzetting. In drie gevallen had de officier van jus titie primair ten laste gelegd, dat de notans als ambtenaar aan zijn beheer toevertrouwde gelden had verduisterd en zijn boekhouding onjuist had opge maakt. Subsidiair legde de officier ter laste verduistering van gelden, die de notaris onder zien had, alsmede vals heid in geschrifte betreffende de boek houding. De rechtbank achtte niet bewezen, dat notaris Van C. in de eerste twee geval len (het ten eigen bate aanwenden van gelden uit de nalatenschap van wijlen pastoor Jos. G. A. J. van Campen, als mede van een tegoed van een spaar bankboekje) de bedragen als ambtenaar verduisterd had. Hier werd dus het subsidiair ten laste gelegde bewezen ge acht. In het derde geval achtte de recht bank het primair ten laste gelegde wel bewezen. In een tweede zaak, die tegen de Oos- terhoutse constructieschilder C. van W., die betrokken was by een vechtpartij in Vlissingen, werd de verdachte con form de eis van de officier van justitie vrijgesproken. Paling binnenshuis In de visstand is door de lange en stren ge vorst een ware slachting aange- iracht. Honderden dode vissen ziet men egen het ijs aangedrukt zitten. In het lakhuis van de vishandelaar echter, aumotte te IJzendijke kan men hon derden palingen naar hartelust zien zwemmen in grote bakken waarvan het water op de juiste temperatuur wordt gehouden. DRUKKE RECEPTIE TE HANSWEERT VEEL WAARDERING VOOR „HEERSER" OVER KANAAL DOOR z. JID-BEVELAND De Hansweertse havenmeester A. van Oort heeft officieel een streep gezet onder zijn 41-jarige loop baan in dienst van de rijkswater staat. Dat gebeurde vrijdagmid dag tijdens een afscheidsreceptie het gemeenschapshuis „Kaj Munk" te Hansweert. Het heeft de scheidende havenmeester daar niet aan belangstelling ontbroken. Superieuren, tientallen collega's waterstaatsmensen, ondergeschik ten, een aantal mensen uit het be drijfsleven en andere belangstel lenden waren bijeen om met bloe men, geschenken en hartelijke woorden nog eens hun waardering uit te drukken voor de verrichte werkzaamheden van de haven meester De eerste spreker, die de waterstaat kundig hoofdambtenaar J. Rus van dr dienstkring Hansweert aankondigen, was hoofdingenieur H. Wieringa van het arrondissement Vlissingen, die een overzicht gaf van het aantal functies, welke de heer Van Oort in de loop van dan .veertig jaar bekleedde. Op 1 juli 1922 trad de heer Van Oort in dienst bij de rijkswaterstaat als ar beider bij de kanalen te Breukelen. Be gin 1926 werd hij kantonnier. In deze functie bleef hij eveneens te Breukelen gedurende een zeventiental jaren werk zaam. Tijdens de vijf jaar. die daarop volgden was hij kantonnler-havenmees- ter te Marken. Op 1 mei 1948 werd de heer Van Oort bakenmeester D te De venter. Nog geen jaar later volgde zijn benoeming tot bakenmeester B ln die zelfde plaats. In deze functie bleef hij tot 1 mei 1955 werkzaam. Gedurende zeven maanden was hij daarna onderha venmeester B te Apeldoorn, en op 1 de cember 1955 werd hij benoemd lot ha venmeester D in deze gemeente. In die functie kwam hij op 1 januari 1956 naar Hansweert. Op 8 januari van dit jaar werd hem de persoonlijke rang van ha venmeester ,.C" toegekend. In zijn speech merkte de heer Wieringa op, dat de vertrekkende havenmeester in het verleden meer dan eens met bijzondere opdrachten is belast. Zo moest hij vlak na de oorlog de administratie voeren van dc berging van een !«nderdtal oor logsschepen op het Use er en de aan liggende havens. Als bakenmeester De heer Wieringa memoreerde voorts een aantal functies, die de scheidende havenmeester in het verleden bekleed de. Hij was onder meer vijf jaar voor zitter op de periodieke bijeenkomsten van bakenmeesters, lid van een taak- waarderingscommissie en lid van de ad viescommissie tot vaststelling van on derscheidingstekens voor rijkswater- staatspersoneel. Bij de herdenking beloond met een koninklijke onder- schelding. De hoofdingenieur wenste de heer Van Oort en zijn echtgenote alle goeds toe voor de toekomst. Hij deed zijn woorden van dank en waardering vergezeld gaan van een personcelsge- schenk, een aantal grammofoonplaten. Tussen de bloemstukken kwam even la ter nog een platenspeler te staan, die namens het eigen personeel werd aan geboden door sluismeester J. Lotens uit Wemeldinge. V akmanschap „Wij hebben hel vakmanschap van de heef Van Oort uitgebuit. Hy v vraagbaak". Aldus sprak de he neem de voordelige grote tube. Cornells Moeliker jubileerde ■•-3jiajssp%"r - i - Zilveren medaille van Oranje Nassau NAUWELIJKS de schoolbanken ont groeid stapte Cornells Moeliker op 1 maart- 1903 als een dertienjarige jongen parmantig het erf van de boerdery „Luchtenburg" in de 1500 Gemeten polder bij Tholen op om er zyn diensten aan te bieden. Gister middag zat hij by zyn „baas" in de bungalow: de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de revers van zijn jas. Burgemeester mr. A. J. van der Hoeven was met een bijzondere mis sie naar de boerde rij gekomen om daar een onderscheiding uit te rei ken voor een byzonder jubileum: 60 jaar in dienst van de landbouw op jaar in d hetzelfde bedrijf. Met zijn vrouw en zijn twee zoons beiden ook al meer dan 30 jaar op „Luchtenburg" ingeburgerd. zat de gebrilde, grazende Moeliker daar in de kring van de familie Van Gorsel. Het was een niet alledaags feit, dat men daar ln die feestelijk getinte visite vierde. zestig seizoenei jarige landarbeider achter zich heeft liggen op de uitgestrekte boerderij en het fruitteeltbedrijf langs de Post weg is Moeiliker met zijn hele gezin aan dit stukje Tholen vergroeid. Ze ven kinderen is-het echtpaar rijk en allemaal hebben ze op „Luchten burg" gewerkt. De zoons en de doch ters. stuk voor stuk zijn ze op de één of andere manier betrokken ge weest bij het wel en wee van deze ou de boerderij. Vier eigenaars heeft Cornelis Moeli ker meegemaakt in zijn dagelijks werk. Hij begon er onder leiding van de heer C. wagto, van 1914 tot 1931 betaalde de heer L. Mol zyn loon uit en daarna werd hij de naaste mede werker van de heer J. E. van Gor sel, die de boerderij in 1958 overgaf aan zijn zoon, de heer W. H. van Gorsel. De beide laatste eigenaars van „Luchtenburg" delen gezamen lijk de werkkracht van Moeliker. En zo kan het zijn, dat de gisteren jubi lerende landarbeider nu eens aard appelen rooit en dan weer appelen plukt. Voor Moeiliker lopen het fruit teeltbedrijf van vader Van Gorsel en de boerdery van diens zoon in elkaar over. (Ie Bruyn, die namens verschillende scheepvaartmaatschappijen het woord oer de. Andere sprekers waren dr. ir. J. P. van Aartsen, sociaal economisch adviseur van de Deltadienst, de heer A. Drenth, hoofd van de werktuigkundige dienst te Hansweert en het hoofd van de dou anedienst te Hansweert, de heer A. W. Wisse. Een van de vroegere personeels leden van de heer Van Oort, de heer J. E. Leendertse droeg een gedicht voor. waarin de werkzaamheden van de héér Van Oort nog eens gereleveerd werden. De scheidende havenmeester wimpelde in zijn dankwoord alle lof af oj» „de mensen, die naast en onder mij ston den". Voor alle sprekers had hij een ant woord klaar. In zijn dankwoord betrok hy ook zijn echtgenote. Na deze officië le gebeurtenis bleef men nog enige tjjd in prettige stemming bijeen. Havenmeester A. van Oort mocht gisteren bij zijn afscheid een mooi persons els geschenk in ont vangst nemen. Een platenspeler werd hem namens het personeel aangeboden door sluismeester J. Lotens, links op de foto zichtbaar. In het midden de havenmeester zei) en op de achtergrond de heer Wieringa. Rechts op de foto mc- i rouw Van Oort-van der Schalt. (Foto P.Z.C.) De heer Cornelis Moeliker was gisteren niet minder dan zestig jaar op de hofstede Luchten burgbij Tholen. Reden waarom hij in het zilver van Oranje Nas sau werd gezet. Op deze foto speldt burgemeester mr. A. J. van der Hoeven hem de medaille op. Foto P.Z.C.) „Het is een reuze vent", zo vertelde ons dc jonge baas van deze bejaarde arbeider. Ook burgemeester Van der Hoeven, liet daarover in zijn toe spraak bij het uitreiken van de - medaille geen twyfel bestaan. En de waardering Is niet alleen bij woor den gestopt op deze bijzondere dag. De landbouwers van „Luchtenburg" hebben Cornelis Moeliker by zijn zes tigjarig dienstjubileum bedacht met een groot televisietoestel. Op het scherm ervan zag de Thoolse jubila ris gisteren in gedachten het jour naal van zyn leven.... Aan de Nederlandse modevakschool te Breda slaagde voor tailleuse Koosje Lindhout uit Scherpenlsse. Aan het Instituut voor Modevak- en Kunstnijverheidsonderwijs Ensaid zijn geslaagd: voor costumière: R. de Marte laere, Groede, A. v. Adrichem, Middel burg. Voor mode-ontwerpster: I. Lam pen. Eede. Allen waren leerlingen van mevrouw J. Jansen-Verhage uit Bres- kens. KUNST Lerarenconcert muziekschool Aula openbaar lyceum, Terneuzen. De Duitsers hebben een woord, dat in het muziekleven een norm aangeeft: „konzertfahig". Misschien is het in het Nederlands nog het beste te vertalen met „podiumrijp". We hebben ons gis teravond tijdens het lerarenconcert van de Terneuzense muziekschool afge vraagd of alle prestaties nu wel hele maal voldeden aan de norm, die men aan de andere zijde van de oostelijke grens met zulk een karakteristiek woord aangeeft. Wanneer de organisatoren in derdaad een aan alle podiumeisen aan gepast concert hebben willen geven, ge loven wij dat zij wat te hoog hebben ge grepen. Maar tegelijkertijd moet wor den vastgesteld, dat de sfeer van de avond niet die van het plechtige „con cert" was: deze bijeenkomst had veel meer weg van een plezierige muziek avond waar men met en voor elkaar muziek maakte. Als zodanig was het een geslaagde avond, zij het dat wij toch één kritische opmerking willen maken: het programma was te heterogeen, té overladen. In meer dan een opzicht zou het geheel aan allure hebben gewonnen door een zorgvuldige selectie. Men mene overigens niet, dat wij met deze constateringen het initiatief van de Terneuzense muziekschoolleraren achteloos willen kleineren: integendeel, met nadruk moet worden vastgesteld, dat dit optreden in meer dan één opzicht opmerkelijk was. In de eerste plaats omdat deze musici zoveel gemeen schapsgevoel kunnen opbrengen, dat zij een avond als deze willen geven, ih de tweede plaats omdat een belangstellend publiek in staat is kennis te nemen van datgene, wat de docenten van „hun" school velen in Terneuzen beschou wen deze onderwijsinrichting inderdaad als „hun" school op hun vakgebied presteren. Alle waardering dus. Aan deze uitvoering werkten mede mevrouw E. DelvauxTassignon, so praan, M. Breydels, klarinet, J. van der Brugge, piano, J. Dekker, piano, Th. de .Vin, fluit en J. Wisse jr., cello. Het uitgebreide programma vermeldde de namen van Chopin, Schubert, Brahms, Schumann, C. Ph. E. Bach, Milhaud, Blacher, Beethoven, Duparc, Mortel mans, Gaubert, Boulanger en Debussy. Men ziet: het is wel erg veel. Derhalve houde men ons ten goede, dat wij slechts enkele aspecten van dit optreden nader bespreken. In de eerste plaats dan het spel van cellist Wisse, die met de pianist (mu ziekschooldirecteur) Dekker tot opval lende prestaties kwam. Wisse heeft zeer ongelijke momenten, maar in zijn betere ogenblikken gelukkig waren dat er nogal wat bewees hy een veelbelo vend musicus te zijn. Dekker viel ons op door zijn techniek, terwijl zijn spel als geheel een wat mathematische in druk maakte. Het is wellicht een vreem de opmerking en naar we aannemen vol ledig onjuist, maar men zou haast ge neigd zijn te veronderstellen dat Dekker veel jazz speelt. Ritmiek en een droge thematiek (b.v. bij Blacher) vinden bij hem een vruchtbare bodem. Klarinettist Breydels viel op in een sonate van Mil haud, waarbij echter meer verfijning een vrome wens bleef. Ten slotte ver melden wij nog de bescheiden begelei dingen van J. van der Brugge. Het publiek stelde het gebodene zo bleek ons op hoge prijs. Er was 's middags een concert gegeven voor de leerlingen van het openbaar lyceum. Ook hier was het succes groot. De orga nisatie van een en ander was in handen van de Z.V.U. ,je IN MIDDELBURG NA RUIM 40-JARIGE TROUWE DIENST Na een ruim 40-jarige loopbaan als keurmeester van de vleeskeuring heeft do heer L. A. Pieterso deze week af scheid genomen van zijn werkkring op het abattoir te Middelburg, waar hij ruim dertig jaar ln dienst was. Op I de cember 1922 trad de heer Pieterse als hulpkeurmeester in dienst van de ge meente Oostkapelle bij dierenarts Gel dof. Later verwisselde hij deze werk kring voor Middelburg, dat zijn defini tievc standplaats werd en waar hij werkte bij de slachthuisdirecteuren drs. L. P. de Waardt en dr. M. Mol. Hoewel de heer Pieterse in alle stilte de dienst had willen verlaten, meende de huidige directeur van het slachthuis, dra. F. Koppen, dat een intiem afscheid na zo'n lange diensttijd zeker op zijn plaats was. Zo werd ten huize van d( directeur do heer Pieterse hartelijk be dankt vpor zijn trouwe diensten. In een huldigingstocspraak belichtte de heer Koppen de vele verdiensten van de keurmeester, die op uitstekende wij ze aan de opbouw van de vleeskeuring op Walcheren heeft meegewerkt onder de leiding van drs. L. A, de Waardt. „Pieterse kende zijn slagers en wist met ze om te gaan. hij wees zwakke broeders met een grap op hun fouten", aldus de heer Koppen. Voor zijn trouwe dienst, zijn onver stoorbaar goede humeur en zijn mense lijkheid dankte de directeur deze nes tor der keurmeesters en hij wenste hem en zijn vrouw toe, dat zij lang van hun verdiend pensioen zouden genie'en. Ge roerd dankte de heer Pieterse zijn col lega's en de directeur voor de prettige samenwerking. Medisch-adviseur i voor ziekenhuis St. Joanna te Goes Dokter G. T. Lie tè Katwijk zal zich per 1 mei a.s. als chirurg in Goes vesti gen. Hy zal hier een zelfstandige prak- tyk uitoefenen. Daarnaast zal hij optre den als medisch-adviseur van het r.k.- ziekenhuis St. Joanna te Goes. De nieu we chirurg zal zich met zijn werkzaam heden beperken tot één ziekenhuis: in dit geval dus St. Joanna. De belde reeds jarenlang gevestigde Goese chirurgen dr. J. Gossés en dokter M. J. de Bruin biyven in het ziekenhuis St. Joanna werken. Weer kieviten in Zeeland Na de blauwe reigers In Zaamslag is vrydagmiddag een nieuwe len tebode gesignaleerd: drie kievi ten die de winterse aanblik van Zeeland trotseerden. Jachtopzie ner C. van Zoelen uit Wllhelmina- dorp merkte de vogels vrijdag middag tegen zessen op. Zij vlo gen over de Wilhclminapolder in de richting van Zicrikzee. "ajvwvvvv/vaaa/i/wvwwwwvwwwva/naa/vvw f- &U W OP DE MEESTE PLAATSEN ZONNIG Op de meeste plaatsen zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen zuidoost en oost en wei nig verandering in temperatuur. In het noorden van liet land echter plaatselijk mist of laaghangende bewolking by ma ximumtemperaturen onder het vries punt. ZON EN MAAN ïaart Zon op 7.24 onder 18.22 Maan op 11.31 onder 02.47 Zon op 7.22 Maan op 12.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2