OP SCHOOL PUZZEL- rubriek JAN KOOPMAN - ARTIESTEN LIJMEN MET EEN LIMERICK Zaterdag 2 maart 1963 Scholen zijn er bij de vleet, in Zeeland. De scho len voor het huishouden blijven toch een bijzon dere plaats innemen tussen al die verschillende opleidingen, want wat gaat er boven een gede gen cursus voor goed huismoeder? Natuurlijk, er zijn zijwegen aan die cursus verbonden, zij wegen naar het nijverheidsonderwijs bijvoor beeld. Maar of ze nu huismoeder worden of niet, de opleiding krijgen ze. En zoals ook hier in de Thoolse landbouwhuishoudschool is( na tuurlijk de keuken een belangrijke en gevoelige plaats. Het grote belang van een goed bereide maaltijd wordt de meisjes al vroeg bijgebracht en de kritische blik waarmee ze hun eigen pro- dukten proeven en keuren spreekt boekdelen. Tijd voor beweging is er ook. Zoals in de gym nastiekzaal waar de ledematen, na het lange stilzitten van bijvoorbeeld de borduurlessen snel weer los komen. Ze zijn nog jong, de leerlingen van de landbouwhuishoudschool. Er staan nog jaartjes van werken of verder studeren te wach ten, maar opgeleid voor het huishouden zijn de meisjes in ieder geval wel. wwuvuvvn,Uv\nA/vvvvwvwww\niwinivvvvvi/vvvvwi/»/v%iv%A/vi/vvvvv>/wvvvvw»AAiv^^ Liever een moderne vrouw ZWERFTOCHTEN VOOR DISCOTARIA (Van onze r.t.v-redactrice). Aandachtige radioluisteraars en die zijn er nog zullen in de loop der jaren wel ge merkt hebben dat de A.V.R.O.- programma's „Carrousel", „Dis- cotaria", „Palet", „Dieren in en rondom het huis", en „Muziek is troef" door één en dezelfde man gemaakt worden, wie dat niet weet, weet ook niet wie de schrijver was van Dik Trom, en dat was „Multelletuli", zo als Kees Brusse zegt. Jan Koop man dus, een man die zegt dat hij het wel leuk vindt om over zijn werk te praten, als wij het dan niet erg zullen vinden als hij eens wat verkeerds zegt, want hij is nogal onhandig. Eigenlijk, zegt hij, ben ik een groot kind. Wel, we hebben de neiging weten te onderdrukken snoepjes en een stnkje speelgoed voor 'm mee te brengen, want je kunt nooit weten hoe groot v.o'n kind is, en daar zat hij dan: •Tan Koopman, van middelbare leef tijd. Hij zei: „M'n vrouw en m'n vrienden zeggen allemaal dat ik zo onhandig ben. Soms denk ik: ze hebben gelijk, maar soms ook heb ik weer goeie hoop dat het meevalt. Zo ging ik voor Discotarla een programma ma ken dat „Vakantieklanken" zou he ten. Het moest een reisje naar En geland worden, en ik zou het dit keer eens alleen doen, en dat moest ook wel, want ik had in de agenda een verkeerde datum geschreven, zodat de technicus niet vrij was. Nou, mijn vrouw pakte m'n koffertje. In dc studio kreeg ik nog een koffertje, van de zorgzame technicus. Alles zat er in, zelfs het adres van de A.V.Ft.O. voor de eerlijke vinder, in geval ik het hele koffertje vergeten mocht. Onderweg naar Amsterdam heb ik de handleiding voor het opna me-apparaat zitten lezen in begrijpe lijk Nederlands vertaald door techni cus Gerard Harms, die anders nooit iets anders tegen me zegt dan: blijf met je fikken van m'n knoppen. Big Ben Londen Vóór Schiphol had ik de techniek SI doorgrond en ik zou het nou eens helemaal echt doen: zo'n vakantie reisje begint in de wachtkamer, en Ut zette dus het apparaat aan, om het geroezemoes op te vangen, en de lieve stem van de omroepster die zegt: „De passagiers voor de vlucht naar Tokio wordt vriendelijk verzocht een beetje op te schieten met de soep, want de propellers draaien al". M'n handje snorde, en in het vlieg tuig hield ik de stewardess meteen m'n microfoon voor, en vroeg: zeg eens wat vriendelijks, nou, ze gaf me een kauwgumpie. Ik was door het dolle heen: ik inter viewde de captain, die zei dat het mooi weer was behalve dan mist in Londen, en de boordmecaniciën, die zei: verrek, mag ik ook effe aan die knopjes draaien? en ik hield zelfs de microfoon stiekum bij de passa giers die met elkaar zaten te keuve len. M'n bandje Was net op toen Lon den Airport in zicht kwam en de stewardess me kwam helpen de rie men vast te maken. Ik hield m'n handen vrij om een nieuw bandje op te zetten en ontdekte dat die hand leiding van Harms niet klopte: ik verlegen dan om verlegen. Op het nieuwe bandje wilde ik dc douane Interviewen, en die liet me meteen Invoerrechten voor do band recorder betalen nou, ja, van het luistergeld. In Londen nam ik de slagen van de Big Ben op, maar ik was er om half één en miste 'm net. Ik wachtte tot "één uur, en toen de klokslag kwam reed er net een taxi voorbij die hard toeterde, omdat ik op de rijweg stond, enfin, ik heb er tot twee uur gestaan, en toen ben ik naar Buckingham Palace gegaan, om de schildwachten te interviewen maar die zeggen niets, weet U dat? In de Westminster Abbey dacht ik bezoekers te vinden, en die waren er ook, maar ze zeiden: ssst, wdnt we stonden boven de grafstenen van beroemde zeerovers. Ik ben nog naar Downingsteet 10 geweest, maar Macmillan was er niet, en de bobby voor de deur keek heel wantrouwend naar m'n koffertje, dus ik weer ver der, naar de duiven aan de voet van Nelson op z'n zuil op Trafalgar Square, ik heb ze stukjes gevulde koek staan voeren, want die stopt m'n vrouw altijd in m'n zak omdat ik weieens vergeet te eten. Nou, die beesten kwamen op m'n schouders zitten en roekoeden in de microfoon. lachen: ik had zeven blanco geluids bandjes, want je moet toch aan een knopje draaien, wil je er wat op krjjgen. In de kantine Sindsdien heet ik ook bij de B.B.C. m'sieur Hulot, maar wat kan my dat schelen? Voor „Discotaria" ga ik dikwijls naar Engeland, mét een technicus, om opnamen van artiesten die niet naar Nederland komen om dat Jo Vincent zulke lelijke dingen van ze zegt, en omdat ze bij ons toch niet voldoende verdienen. Ik heb in Londen met Peggy Lee gebabbeld, en toen Willem Duys haar de volgen de week in New York ging opzoeken om haar te engageren voor z'n Grand Gala zei ze: gunst meneer, ik ken al een Hollander, hij heet Johnny dat was ik, en Willem heeft nogal wat moeite gehad haar uit te leg- „IVlijn verhaal, mijne heren rech ters, zal kort zijn", zo zei een man dezer dagen voor de godsdienstige rechtbank van Haifa. „Ik wil scheiden omdat mijn vrouw geen algemene ontwikkeling heeft ge noten, geen moderne denkbeelden heeft en mij verveelt". De man zette uiteen, dat hijzelf de afgelopen jaren de nodige ken nis heeft vergaard en moderne op vattingen is gaan koesteren ter wijl zijn echtgenote op hetzelfde peil als voorheen gebleven is. Hij zag maar een oplossing: een scheiding om met een „moderne" vrouw te kunnen trouwen. Toen de rechtbank zich volledig op de hoogte had gesteld veroor deelde zq de man tot het geduren de drie maanden bijwonen van alle haar voorkomen „om iteren hoeveel verve ling een moderne vrouw kan be: zorgen". fen dat Nederland nou weer niet zo lein is dat er niet nog een paar Willemmen zouden wonen. Bij de B.B.C. scharrel ik maar zo'i beetje rond en zwlebel overal tussen door. In de kantine zie je soms be roemde artiesten zitten en daar wil ik dan mee praten, maar hoe be gin je? Ik maak dan eerst een lime rick op ze, en ga ze die dan voor lezen. Ik zag er een aardig Chinees je zitten dat Suzie Wong speelde in Londen, Tsai Chin heette ze. Ze zingt verrukkelijke geestige lied jes, enfin, ik maakte een limerick in het Engels, en dat was ongeveer zo: een meisje van China heet Chin ze is wonger dan Suzie, dat kin als ze een liedje gaat zingen begint Churchill te swingen maar da's iets wat op t.v. niet kin. Ze luisterde, lachte en vroeg: wie is Churchill? Ze kende alleen Cliff Richards, da's ook een aardige jongen, ik heb bjj de B.B.C. een opname van 'm gemaakt, die recht streeks zou worden uitgezonden naar Hilversum. De technicus zei: verbin ding vjjf seconden na nu, en ik tot vjjf tellen, en toen kreeg ik een Franse stem aan de telefoon: hjj had me met Brussel verbonden, met die teci>- :'-:s heb ik voor m'n leven vrie» -■■sloten. Hij is nog on F ik". De prijzen van onze wekelijkse puzzel zjjn als volgt toegekend: De eerste prijs gaat naar W. Wielemaker, Dorpsstraat 22, Biggekerke, die een waardebon van ƒ5 krjjgt toegezon den. Deze bon is te besteden b(j elke winkelier, die in de P.Z.C. adverteert. De overige prijzen komen terecht bij: J. Karreman, Weststraat 17. Oostburg, J. Almekinders, Havelte- straat 109, Den Haag en mevrouw S. Schriere-Sampon, Nareboutstraat 63, Goes. Deze prijswinnaars ontvan mens), 14. vanaf, afk., 15.lt derhoud, 16. of (alleen in zegswijzen), 17. maanstand, afk., 19. bek. Neder lands persbureau, afk., 21. vlaag, stemming, 22. eerste mens, 23. schie ten, 25. onbewerkte, onnauwkeurige, 26. het leggen (v. eieren), 28. rivier in Nederland, 30. duivenwoning, 31. erg vuil, 33. vernieling, 34. voorwerp om iets mee te dragen, 35. manneL schaap, 36. vervallen, wrak, 40. sap pige vrucht, 44. vlaktemaat, 45. waagstuk, 47. watering (in samen- st.), 48. vlot, volgaarne, 49. wijzer v.e. kompas, 50 .zijden band, 51. ge lofte, 54. gem. o.d. Veluwe, 55. de lezer heil (Lat. afk.), 56. vulkanisch produkt, 58. primitief vaartuig! 61. lengtemaat. 62. een ritje maken, 64. gelijk, hetzelfde, 66. gemeenteweide, 67. eigenaar v. schepen. VERTICAAL: 1. titel, 2. eveneens. 3. oud paard, 4. vordering, 5. terug, 6. hinderen, 7. soort van zijde. 8. ritueel gebruik, 9. Engels bier, 10. klasse, afk., 11. tweepersoons rijwiel, 13. altijd, 14. gemeente in Z. Limburg, 18. (twee maal): op het nippertje, 20. edel- knaap, 21. -gas: gas voor huish. ge bruik, 24. welgesteld, 27. inhouds maat, 29. vrouwen, 32. produkt v.e. lever, 33. zie 35 horiz., 36. katjes- dragende heester, 37. hechtenis, 38. dienstmaagd, 39. halsbont, 41. vette vloeistof, 42. gelijk, 43. brandnetel, 45. iemand die borg staat, 46. vindt men in de weide! 52. tijding, 53. trouwe viervoeter, 5G. zie 47 horiz., 57. bosmeertje, 59. zie 56, 60. te dien einde, afk., 63. voorzetsel, 65. daar. De oplossing van de vorige puzzel was als volgt: gen een waardebon van 2,50, die op gelijke wijze te besteden is als de eerste prijs. De oplossing van de nieuwe opgave moet worden gericht aan de redactie P.Z.C., Walstraat 5860, Vlissingen en wel voor aan staande donderdagmiddag. En ver geet IJ niet in de linkerbovenhoek van uw briefkaart of enveloppe te vermelden „Puzzelrubriek". Hier volgt dan de nieuwe puzzel: HORIZONTAAL: 1. zware hamer, 6. gespannen, 11. bakkes, aangezicht, 12. middel (v.e.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19