Raad Terneuzen over zwembad met zonnewei KNAU Zeeland nam in 1962 toe met 115 leden ASPIRIN ASPIRIN® Zeeuwse pijperdag bij jubileum „Juliana" Anna-Jacobapolder op 1 maart anno 1963 0p Hemelvaartsdag OOK JURYKORPS UITGEBREID VERWERKING ZEEUWSE BINTJES TOT „VOORGEBAKKEN PATAT" Ook afzet van buikaardappelen via Cebuco HOGE TOEKOMSTVERWACHTINGEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZOMERAVONDVOETBAL IN GOES WORDT THANS BEDRIJFSVOETBAL Wereldrecord op 3000 m schaatsen ZATERDAG 2 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Een zomerse zaak-... Medewerking voor bouw Dan woningen en garages In de raadzaal van de gemeente Terneur zen waren donderdagavond geluiden te beluisteren, waaraan men echt weer even moet wennen. Daar werd namelijk met zonnewejden, schoolzwem- de ge\ de wereld betrof. Maar regeren is voor uitzien en al vroor het buiten nog een fors aantal graden, toch staat de lente voor de deur. En in die lente zal het nieuwe Terneuzense zwembad worden geopend, zodat het gemeentebestuur de tyd gekomen achtte de tarieven vast te stellen. Over de voorgestelde tarieven waar van wij de voornaamste reeds hebben gepubliceerd waren de raadsleder het in algemene zin wel eens, al noem den sommigen de pry's voor de gezins abonnementen iets aan de hoge kant. Voor gezinnen met bijvoorbeeld vijf kin deren kan dit neerkomen op circa ƒ30 per seizoen en dit was voor de k.v.p.- fractie, gesteund door de fractie van p.v.d.a., reden om te pleiten voor t betaling in twee termijnen. Laatstge noemde fractie stelde bij monde van de heer P. J. Huijbrechts verder voor om minder draagkrachtigen een reductie of zelfs een gratis abonnement te ver strekken. Wethouder M. de Vos waar nemend-voorzitter, wegens ziekte van burgemeester mr. H. Rijpstra) voelde daar aanvankelijk weinig voor, omdat het hem een bijzonder moeilijke zaak leek in de tarievenregeling uitzonde ringen te maken. Clementie In dergelijke gevallen van onvoldoende financiële draagkracht is wellicht cle mentie te betrachten, dacht hij. De heer J. A. de Feljter (c.h.) stelde voor om het eens één seizoen aan te zien om wat ervaring op te doen met dit grote bad. De heer J. C. Bleijenberg stelde nog namens zijn k.v.p.-ïractie voor de gezinsabonnementen te laten betalen in twee tarieven: 60 procent aan het bep- en 40 procent in het midden van 1 seizoen. De p.v.d.a.-fractie steunde dit voorstel. Op verzoek van waarnemend voorzitter De Vos werd het voorstel daarna aangehouden om in een volgende vergadering én gewijzigd opnieiiw aan de orde te worden gesteld. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad ter realisering van het in- j dustrieterrein oostelijke kanaaloeverj opnieuw een aantal gronden aan te kopen. Aan de woningbouwvereni ging „Werkmansbelang" te Terneu zen werd medewerking verleend voor de bouw van 19 eensgezinswoningen, 18 bejaardenwoningen, I dagwinkel en twaalf vrijstaande garages. Aan genoemde vereniging zullen daartoe voorschotten worden verstrekt ad 03.680,als grondvoorschot en Uitslag openbare verkoping te Souburg en Koudekerke Ten overstaan van notaris H. van den Briel te Middelburg werden de volgende percelen in het openbaar verkocht: Een huis met tuin aan de Nieuwe Vlissingse- weg 335 te Souburg, groot ong. 2.43 are. Koper werd de heer M. C. Witlox q.q. te Vlissingen voor 10.050,2- 5 gara ges met tuin aan de Nieuwe Vlissingse- weg te Souburg, groot ongeveer 26,51 are. Kopers werden de heren J. en P. de Kroo te Koudekerke, voor 19.500, Bouwland te Souburg, aan de Padweg, groot ongeveer 39.70 are. Kopers werden de heren W. en P. Roelse te Middelburg, voor 8010,Een huis met schuur en tuin te Koudekerke, aan het Dorpsplein 27, groot 3.53 aren. Koper werd de heer M. Verhage aldaar, voor 13.000, Een huis met garage en tuin te Koude kerke, aan het Dorpsplein 29, groot on- Ïeveer 7.60 are. Koper werd de heer Simonse te Koudekerke, voor 28.001. Een Zwitsers huis met tuin aldaar, aan de Brouwerijstraat, groot ongeveer 13.30 are. Koper werden heren J. en P. de Kroo voor 12.600. Twee pakhuizen met tuin aan de Brouwerijstraat, groot onge veer 3.80 are. Kopers werden genoemde heren de Kroo voor 15.600. Een perceel bouterrein aan de Brouwerijstraat, groot ongeveer 1.84 are. Koper werd de heer J. P. Christiaansen te Koudekerke voor ƒ5600,Ongeveer 57.37 aren boom gaard en tuingrond aan de Middelburg sestraat. Koper werd de heer C. de Kroo voor 13.700,Een boomgaard aan de Vlissingsestraat, groot 3.85.50 ha. Koper werd de heer J. Caljouw q.q. v"_ ƒ53.000,Een huls met erf aan Brouwerijstraat 6. Kopers werden de heren H. en C. Rejjnierse te Middelburg voor 16.730,Een perceel bouwter rein aan de Brouwersstraat, groot 3.06 are. Kopers werden genoemde heren J. en P. de Kroo voor 4200,Een winkel met schuur en erf aan het Dorpsplein 2425, groot 1.48 are. Koper werd de heer A. Janse te Koudekerke voor ƒ11.500,Een huis met schuur en erf aan het Dorpsplein 4, groot 1.21 are. Koper werd ae heer A. v. d. Heyden te Koudekerke, voor 10.600,—. Een huis met winkel aan de Dorpsstraat 14, groot 1.41 are. Kopers werden de heren J. en P- de Kroo voor 10.505,Een huis met garage aan de Middelburgsestraat 98, groot ongeveer 2.34 are. Koper werd de neer W. Klutffhout te Koudekerke, voor 23.100, 1 doet de koorts delen 2* stilt de pijn bij griep 3activeert het organisme daarstaat BAY01 achter 674,850 om de bouw van dit ci plex mogelyk te maken. Grondruil Aan het Staatsgasbedrijf te Den Haag, zo besloot de raad voorts, zal een per ceeltje grond ter grootte van 243 m2 op het gemeentelijk industrieterrein wor den verkocht voor de bouw van een gas installatie. De raad gaf verder zijn goed keuring aan het voorstel van b. en w. om een gronrruil met het rijk aan te gaan. Ingevolge deze ruil verkrijgt de gemeente te Terneuzen een perceel grond aan de Rosegracht voor de bouw van het nieuwe gemeentelijke politie bureau, terwijl het perceel grond aan de Zuidlandstraat zal worden overgegeven aan het rijk. De bouw van het politiebureau zal zo veel mogelijk worden bespoedigd, zei de heer De Vos op een vraag van de heer R. Hol (p.v.d.a.). De raad gaf verder zijn fiat aan het voorstel om de uitbreiding van de meter- fabriek (gemeentelijk eigendom) op nieuw onderhands aan te besteden aan een aantal aannemers. Door lang uit blijven van de rijksgoedkeuring was op nieuw aanbesteden noodzakelijk gewor den door opgetreden loon- en prijsstij gingen. Hierdoor stijgen de bouwkosten van ruim ƒ183.000 tot ruim ƒ190.500. De heer Huijbregt zei te hopen, dat niet weer opnieuw behoeft te worden nage rekend. Waarnemend voorzitter De Vos hoopte met hem, dat de goedkeuring nu niet te lang meer zal uitblijven. Aan de heer J. J. Kaan werd op diens verzoek ingaande 1 oktober 1963 eervol ontslag verleend als hoofd van de open bare lagere Zuidlandschool te Terneu zen. Deze week is de afbraak van de Mid delburgse Schouwburg begonnen. Zodra dit werk gereed is er zullen enkele weken mee gemoeid zijn wordt ge start met de nieuwbouw, indien de weersomstandigheden dit toelaten. Zo als bekend is enkele weken geleden, tij dens de slotvoorstelling in de oude Schouioburg de rijksgoedkeuring aan het stichtingsbestuur overhandigd. Foto P.Z.C.) MIDDELBURGS KORPS 30 JAAR Op Hemelvaartsdag a.s. wordt in Middelburg een provinciale pijper- dag gehouden, waaraan de vijf Zeeuwse tamboers- en pijperskorp sen (indien „Irene" uit Terneuzen ook van de partij is) en als bijzon dere attractie het rond 150 jon gens en meisjes tellende „Jong Ju- bal" uit Dordrecht deelnemen. Gastheer is het Middelburgse tam boers- en pijperskorps „Juliana", dat de organisatie op zich geno men heeft ter gelegenheid van zijn 30-jarig' bestaan, dat precies 3 da gen eerder valt, namelijk op maan dag 20 mei a.s. Hoewel de organisatie nog niet geheel in kannen en Kruiken is, mag dit toch spoedig verwacht worden, temeer daar de Zeeuwse korpsbesturen zich tijdens de voorbereidende besprekingen enthou siast toonden over deze pijperdag, die dit jaar min of meer de plaats inneemt van de nationale pijperdag. De medewer kende korpsen z\jn „Nicoleen" uit Kam perland", „Excelsior" en „Jong Excel sior" uit Goes, „Jonge Kracht" uit Ka- pelle-Biezelinge, en „Irene' uit Terneu zen, hoewel de deelneming van dit laat ste korps nog niet helemaal zeker Is. Jong Jubal ■Maar nu in het verleden met steun van ouders en de Middelburgse bevolking het korps is gegroeid van een tiental jongelui met als tenue een „bloesje met een petje" tot een fiks korps, gestoken in een fraai uniform, wel voorzien van splinternieuwe instrumenten en uitge brad met een jachthoorn korps, ver wacht de commissie dat de vorige wee! gestarte loterij (met als hoofdprijs een t.v.-apparaat) wel zoveel zal opleveren, dat een aantal nieuwe leden van een nieuw instrument kan worden voorzien. STERTOCHT EN SHOW De festiviteiten op Hemelvaartsdag be ginnen 's middags om 1 uur: het ligt in ae bedoeling, dat de deelnemende korp sen beginnen met een zogenaamde ster- tocht door Middelburg, die start vanuit de Singelstraat. Daarna geven de korp sen een show; „Juliana" hoopt daarvoor de Markt te kunnen vrij krijgen. Na een korte pauze is er voor de rond 400 deel nemers en deelneemsters een koffiemaal- jd en 's avonds een ontspanningsavond, lies in het City-theater. Op 31 mei houdt het bestuur van „Ju liana" in de City-foyer van 4 tot 6 uur een receptie, tot slot is er een jubileumavond, waarop de toneelgroep van het korps het toneelstuk „De onbe kende wereld" van Johan Blaaser en Anne Marie Kok zal opvoeren. Rest nog te vermelden, dat het jacht hoornkorps van „Juliana" op koningin nedag voor het eerst officieel op straat zal verschijnen en dat het dus ook ty- dens de Zeeuwse püperdag zal meewer ken. Vorige week heeft het „Juliana"-be- stuur een verzoek gekregen van „Jong Jubal" om eveneens acte de précense te mogen geven op deze dag, een aanbod, waarop de Middel burgse pijpers uiteraard dankbaar in gingen. De Dordtse jongelui (van 9 tot 15 jaar) vormen een bijzonder knap spelend ensemble. Het senioren korps van „Jong Jubal", dat kort ge leden zfln 90 pijpers tot 20 heeft te ruggebracht en vervolgens overge gaan is op „koper" (uniek in Euro pa, zegt men in Dordt) zal niet mee komen, omdat zo kort na deze om schakeling nog geen repertoire Is op gebouwd. „Juliana" zal verder z(jn zesde lustrum op bescheiden wijze vieren. Er is een jubileumcommissie gevormd, die bestaat uit de heer A. van Gemerden (voorzit ter en vertegenwoordiger van ouders) en de bestuursleden mej. Looise, W. S. Pouwer, W. Compeer W. Sprujjt, Deze commissie heeft zich als voornaamste taak gesteld nieuwe uniformen en instrumenten voor de Jongste korpsaanwas aan te schaffen. STERKE GROEI Want het ledental van „Julina" is de laatste tijd weer met sprongen toe genomen: vorig jaar waren er 125, thans zijn er reeds 140. Er staan 13 kersverse tamboers en 23 pjjpers klaar om het korps te versterken. Nu denkt de jubileumcommissie be paald niet deze versterking ineens in de uniformen en de instrumenten te kunnen „zetten": in de eerste plaats is de kas nog helemaal leeg en ver volgens kosten 13 troms nog altijd 13 maal 220 en 23 fluiten 23 maal 26. Oud-Terneuzenaar promoveerde te Amsterdam Aan de universiteit van Amsterdam is donderdagmiddag gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde de heer P. A. A. Klok te Amsterdam, op een proefschrift getiteld „onderzoek naar de waarde van De heer Klok, geboren te Terneuzen, behaalde In 1957 zijn artsdiploma aan de hoofdstedelijke universiteit en is thans als hoofdassistent verbonden aan de chirurgische kliniek van het Binnen gasthuis. iijn proefschrift geeft een retrospectief onderzoek weer, waaruit is gebleken dat elektrocoagulatie als lokale behande lingswijze alleen toegepast mag wor den als curatieve maatregel, indien de endeldarmturnor aan zeur strenge eisen voldoet. Wanneer de behandeling wordt toegepast als palliatieve maatregel, wordt het gestelde doel, het opheffen van bloedingen en van ernstige ver nauwing van het darmlumen, in de regel bereikt. 1 (Advertentie) Stramheid en Pijnen vallen van U af met de kleine dagelijkse dosis Ernsehen. Ja - met Kruschen drijft U die ondra gelijke pijnen uit uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Ruim 270 deelnemers aan ijsprestatietocht Voor de ijsprestatietocht op de Nieuwer- kerkse kreek in Schoondyke, georgani seerd door de ysclub Schoondijke meld den zich 278 deelnemers. Daarvan reden er 250 de 25-km-tocht. Vijfentwin tig deelnemers reden de 50 km. Als eer ste meisje reed mejuffrouw Anneke Ver- straete de 50-km-tocht uit- Op de 100 km reden donderdag 3 deel nemers de tocht uit. Als eerste arriveer de de heer Jo de Hulster uit Oostburg. Zijn tijd was 5 uur 54 minuten. De heer Oggel uit Axel (tijd 1 uur 17 minuten) werd voor zijn kansen op de blauwe wimpel onttroond door de heer Vinke uit Ossenisse, die een tijd maakte van 1 uur 16 minuten 31 seconden. Met het oog op de vele rijders, die de honderd kilometertocht willen rijden kan men reeds elke dag starten om half negen. Verwacht wordt, dat de verschillende afstanden zeker tot en met zondag zul len worden verreden. Dinsdag j.l. gingen de eerste rijders van start. Er zullen waarschijnlijk ook verscheidene pogin gen voor het winnen van de blauwe wimpel worden ondernomen. Vooral dank zij Scheldesport Het ledental van het district Zee land van de K.N.A.U. is in 1962 toegenomen met 115 dames en he ren, jongens en meisjes, een ver heugende vooruitgang van liefst 28,5 procent! Een belangrijk deel van deze ledenwinst kwam voor re kening van de nieuwe A.V. Schel desport uit Terneuzen, maar ook enkele andere clubs zagen kans him ledental te vermeerderen. Al dus meldt de Zeeuwse K.N.A.U.- secretaris P. J. van Damme in zijn jaarverslag over het afgelopen jaar. De acht bij het district aan gesloten verenigingen hebben thans in totaal 516 leden, waarvan 331 junioren (in 1961 256, dus een groei in het afgelopen jaar van 75) en 185 senioren, waarvan het aan tal met 40 groeide. de propaganda in de bestaande clubs de meeste aandacht verdient en te prefe reren is boven pogingen om nieuwe ver enigingen op te richten, te meer daar de accommodatie daarvoor praktisch overal ontbreekt. Ook het Zeeuwse juryltorps werd dit af gelopen jaar versterkt. Uit het jaarver slag van de secretaris van de district- technische commissie, dhr. A. A. Bou- wens, blijkt dat dit korps ten opzichte van 1961 uitgebreid is met 16 man of precies 50 procent, zodat er nu 48 of- ciële juryleden zijn. „Dat dit korps er inderdaad mag zijn, werd door de he ren jüryleden overtuigend bewezen tij dens de damesinterland Nederland- Frankrijk te Vlissingen", aldus de D.T. C.-secretaris. TOCH TE KLEIN Hij voegt er echter aan toe, dat het aantal juryleden toch nog steeds te klein is, waar niet ieder lid op elke wedstrijd aanwezig kan zijn. Een ver- VERGADERING L.C.C. IN GOES In de donderdagmiddag In de „Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van het Landbouw Coöperatie Centrum voor zuidwestelijk Nederland heeft de voorzitter, ir. A. VV. Luitjcns enkele mededelingen gedaan over de onlangs met de produklie gestarte Lanco N.V. te Ter Aar. In dit door de coöperaties Breskens, Kortgene, Zierilczee en Kort- zene in samenwerking met de Cebuco te Rotterdam opgezette bedrijf, worden Zeeuwse bintjes verwerkt tot voorge bakken patates-frites. Het bedrijf is vrijdag officieel geopend. De Lanco N.V. is opgericht met het doel meer verwerkingsmogelijkheden voor de grote bintjes te verkrijgen, ten einde de teruglopende consumptie van aardappelen tot staan te brengen. Te vens venvacht men hiermee te berei ken, dat de boeren een betere prijs krij gen voor hun aardappelen. Dezelfde coöperaties, die in de Lanco N.V. samenwerken zullen voortaan via Cebuco-Rotterdam ook hulkaardappelen afzetten. Voorheen was dit ook al het geval, maar nu heeft men een vastere binding aangegaan. Voorts deed de voorzitter van het L.C.C. enkele mededelingen over dc contractteelt, voornamelijk voor de con serven- en diepvriesindustrie. Het ligt in de bedoeling, dat de zuidelijke telers tot een grotere samenwerking zullen komen met de noordelijke. Besloten werd tot de toelating van nieuwe leden, waaronder de Lanco N.V. Onderdirecteur E.T.l. te Hulst INTERESSANTE LEUK VOOR N.C.B. KRING In een Interessante uiteenzetting heeft dr. C. De Galan uit Middelburg donder dagmiddag in „De Koning van Enge land" te Hulst nog eens duideljjk de mogelijkheden en een aantal Zeeuws- Vlaamse problemen omler de aandacht Tebracht van de N.C.B.-kring Hulst. Vertegenwoordigers van vüftien afde lingen, alsmede een aantal leerlingen van de r.-k. middelbare landbouwschool te Hulst beluisterden de causerie van de onderdirecteur van het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland, die zyn inleiding had getiteld: „Toekomst verwachtingen voor Zeenwsch-Vlaande- ren". een samenvatting zei de heer De Galan, dat Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan in het verleden goede toekomstmo gelijkheden bezit voor industrie, toeris- le bedrijfstakken zal Zeeuwsch-Vlaan- me en tuinbouw. Van deze drie groeien- leren naar zijn mening nog veel pro fijt kunnen trekken. In zijn inleiding lad de heer De Galan allereerst de moeilijkheden, die met de ligging van iet besproken gebied onmiddellijk ver band houden, belicht. Het overzicht van 3e economische ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen sedert 1945 toon de onder meer aan, dat de werkgelegen heid terugliep met pet. per jaar en de terugloop in de landbouw in dertien laar tijds 36 procent bedroeg. Andere bedrijfstakken buiten de landbouw kon den zich hierdoor niet aanpassen. Het De spreker vroeg zich voorts af, hoe de omstandigheden thans zijn. Daarbij somde hij allereerst een aantal positieve factoren op. Als belangrijkste negatieve factor zag de onderdirecteur van het E.T.I. de Westersclieldeverbinding, waardoor er te weinig doorgaand verkeer mo gelijk is. „Zeeuwsch-Vlaanderen blijft een uithoek". Voorts is het woonklimaat nog lang niet wat het zijn moet, ontbreekt er nog veel aan de vestigingsmogelijkheden voor de mensen, die van „buiten" komen en Wanneer een aantal negatieve factoren kunnen verdwijnen zijn er volgens de heer De Galan voor verschillende be drijfstakken bepaalde verwachtingen te koesteren. Verwachtingen met name voor de zware industnevestlaine in de kanaalzone. Een andere voortdurend gevolg was, dat de beroepsbevolking eveneens een achteruitgang te zien waardoor de ontwikkeling van de volking weer ongunstig werd beïnvloed, grotere kernen hebben het inwo- irtal echter redelijk zien stijgen. De welvaart steeg na de oorlogsjaren wel iswaar, maar in geringere mate dan elders. recteur van het E.T.l. maakte bij de behandeling van dit onderwerp onder scheid tussen verblijfs- en dagtoerisme. Van de toekomstverwachtingen voor de land- en tuinbouw kon de inleider zeg gen, dat een aantal bijzondere aspecten in Zeeuwsch-Vlaanderen hun stempel op de landbouw zullen gaan drukken. In dit verband sprak hl) van een hoge „ge- neratiedruk" vooral op de grote bedrij- in het oosten van Zeeuwsch-Vlaan deren. De tuinbouw kan naar zijn me ning in dit opzicht een goede toekomst tegemoet gaan. Ten slotte besprak de heer De Galan de ontvolking van het Zeeuws-Vlaamse platteland. Een aantal N.C.B.-leden maakten na deze inte ressante uiteenzetting van de gelegen heid gebruik over de behandelde stof vragen te stellen. De bestuursverkie zing, die tydens deze kringvergadering werd gehouden, leverde de benoeming "P van de heer J. van Duyssen, die de laats innam van de heer J. Dobbelaar. >e heren A. Serrarens en E. Volleman werden herkozen. In het algemeen bestuur werden geko zen de heren J. v. d. Zande, A. Poppe en F. Brooijmans. Herkozen werden de heren J. de Visser en J. L. Vogelaar van Es. De jaarverslagen over 1962 werden goedgekeurd. Tydens deze vergadering hield drs. B. J. Udink, directeur van het Centrale Ka mer van Handelsbevordering (voorheen CIHAN) in Den Haag een causerie over het onderwerp: „De positie van Nederland als exporteur, speciaal op het gebied van de landbouw". Spreker ver klaarde, dat de landbouw 30 van de export voor haar rekening neemt. Dit met een relatief vrij geringe bevolkings groep: 12 van de beroepsbevolking in ons land. De Inleider wees er op, dat Nederland '- gzamerhand op weg is een industrie- id te worden. Verder in zijn rede ging tpreker in op landbouwpolitieke vraaj stukken, waarbij hy met name de posit__ van Frankrnk in de E.E.G. belichtte. Hij verklaarde, dat de EJE.G. geen ge sloten, maar een open markt moet zijn. dere verhoging zal dus het streven van van district moeten blijven. In zijn jaarverslag merkt secretaris Van Damme vervolgens op, dat de sintelbaan in Vlissingen alle lof verdient: deze wordt goed onderhouden en de accom modatie wordt steeds beter. „Zy moge een voorbeeld zijn voor de andere ge meenten in onze provincie, die een sin telbaan rijk zy'n", aldus de K.N.A.U.- secretaris van Zeeland. Jammer genoeg moest hy constateren, dat de publieke belangstelling ook voor een goede wedstryd bedroevend klein blyft. Er zijn ook enkele minder verheugende feiten: de K.N.A.U. moest namelijk be sluiten, dat de districtstrainers niet meer gehandhaafd konden blijven. Secretaris Van Damme betoogt, dat trainer Joha- nisse uit Terneuzen in het afgelopen jaar vruchtbaar werd verricht heeft in vaak moeilijke omstandigheden. Voorts heeft D.T.C.-secretaris Bouwens in ver band met zijn studie moeten besluiten deze taak niet te leggen. BONDSTRAINER Wat de training betreft zal het dis trict Zeeland maandelijks 2 maal ge bruik kunnen maken van de diensten van de bondstrainer of één van diens assistenten. Deze training is met na me bestemd voor de verenigingstrai ners, die de opgedane kenms in hun vereniging zullen kunnen uitdragen. De D.T.C.-secretars geeft tot slot nog een overzicht van de Zeeuwse accom modatie. De sintelbaan in Terneuzen is prima, zodat er thans 4 volledige sin- telbannen zyn (Vlissingen, Middelburg, Hulst en Terneuzen). Volledig betekent hier overigens alleen een 400-meterbaan. Aan materiaal, dat toch eigenlijk bij het veld behoort (o.a. jurytrappen enz.) is nog veel gebrek. Goes heeft helaas nog steeds geen vooruitzichten op een sintel baan, in Middelburg en Vlissingen kwa men steeple-chase-accommodaties gè- Goede vooruitzichten voor Ronde van Nederland De kans om de Ronde van Nederland nieuw leven ln te blazen is voor Frans Hofman, de man die met deze taak is belast, aanmerkelijk groter geworden, nu gebleken is, dat er in het buitenland belangstelling voor de ronde bestaat. Van Duitse zijde is reeds medegedeeld, dat indien de van 9 tot en met 13 mei geplande ronde doorgaat de vol gende zes renners hun land zullen ver tegenwoordigen: Sigi Renz, Klaus Bug- dahl, Horst Tüller, Horst Oldenburg, Dieter Kemper en Werner Schulze. Renz en Bugdahl genieten vooral bekendheid door hun goede rijden in zesdaagsen. Oldenburg, die bekend staat om zijn scherpe eindspurt, werd negende in de strijd om de wereldtitel op de weg 1962. Voorts zijn er ook van Franse en Itali aanse zijde blijken van belangstelling binnengekomen, zodat het deelnemers veld van de ronde sterk internationaal getint wordt. Uit gesprekken met het bestuur van de K.N.W.U. en de Vereniging van Neder landse beroepsrenners is ae heer Hof man voorts duidelijk geworden, dat de profs, voor wie overigens tydens de ronde een startverbod voor andere wed strijden zal gelden, genegen zijn volle dige medewerking te verlenen. Adrie Lasterie terug in Nederland Bruingebrand en overgelukkig met haar terugkomst in het vaderland is Neder lands Europese zwemkampioene Adrie Lasterie vanmiddag uit Australië op Schiphol aangekomen. Bijna vier maan den lang gescheiden te zijn geweest van alles wat haar lief is, was voor ons 19- jarig zwemstertje wel wat te veel ge bleken. Op 7 november was ze naar Australië vertrokken op uitnodiging van de Australische zwemtrainer For bes 'Carlile en nu zou ze zich feitelijk ook nog hebben moeten aansluiten bij de Nederlandse zwemploeg, die op het ogenblik door Ztiid-Afrika toert. Daar had Adrie geen zin meer in en in over leg met haar ouders besloot de K.N.Z.B. Adrie naar Nèderland terug te roepen. COMMISSIE KWAM BIJEEN Om competitie gezelliger karakter te geven De zomeravondvoetbalcompetitie in het rayon Goes zal het aanstaande seizoen worden omgeschakeld tot bedrijfsvoet bal. Tot deze beslissing kwamen de af gevaardigden van de verschillende deel nemende Goese bedrijven donderdag avond in „De Landbouw" tydens een commissievergadering, waarop de plan nen voor deze zomer werden ontvouwd. De voorzitter, de heer Jac. Roose, merk te by dit voorstel op, dat het bestuur de- ingreep" wenselijk achtte om op wijze de competitie een gezelliger karakter te geven. Hij was van oordeel, dat het de prettige verhouding ten goede komt, als meer spelers van de bedrijven zélf voetballen, dan wanneer de vereni gingen met veel jonge spelers buiten de bedrijven uitkomen. Uit de vergadering werd opgemerkt, dat de bedrijven als nodig is kunnen combineren om op c wijze een elftal te formeren. Mocht men dan nog niet aan een ploeg komen, dan is het mogelijk om spelers buiten het bedrijf aan te trekken, die ouder zyn dan 25 jaar. Na enige discussie gingen de aanwezigen met dit voorstel akkoord. Verder zullen het aanstaande seizoen in het rayon Goes ledenkaarten bij het zo meravondvoetbal worden ingesteld. De bedrijfsvoetbalcompetltle begint dit seizoen op 6 mei. Het is mogelijk om op het sportterrein aan de Oude Singel en op het veld aan de Willem Barendszstraat te spelen. Dit laatste veld heeft de voor keur van de commissie, zo bleek uit de Maart 1963. In het dorp Anna-Ja- cobapolder, bescheiden terzijde van de betonweg naar Steenber gen, liggen de hopen sneeuw nog steeds ettelijke meters boog tegen de huizen aan. Het zijn gore, stoffige obstakels, die in' de zonnige winterochtend nog iets van de witte schoonheid verraden, maar later op de dag voor ieder een doorn in het oog zijn. In de twee hoofdstraten zijn deze wallen langs de huizen slechts doorsneden met een hal ve tunnel, die het autoverkeer toelaat. Op vele plaatsen in het dorp reiken de sneeuw- en mod- dermassa's veel hoger dan de vensters van de woningen. De bakker en de melkboer hebben een smalle gang naar de ingang van hun winkel gegraven. Het lijkt of de klanten in de kelder verdwijnen, wanneer zij hun in kopen komen doen. Tuintjes voor de huizen zijn nu al twee maanden aan het oog onttrok ken. De iedere dag maar aarze lende dooi helpt Anna-Jacoba polder voorlopig nog niet van de winterse misère af. Het woord sneeuwruimen schijnt hier niet in een woordenboek tc vinden. Anna-Jacobapolder is in een win terslaap gedompeld, zo is de eerste indruk, wanneer men het dorp binnenkomt. Nijvere huis vrouwen pogen zo goed en zo kwaad als het gaat een stoepje vrij te maken. Ze zijn al blij, dat de huisdeur niet meer bedol ven is onder een sneeuwmassa. Is dit tot de gemeente Sint-Phi- lipsland behorende dorp een ka rakteristiek van Zeeland in een lange winter? Of in een traag voorjaar? Misschien wel van beide. In ieder geval van 1963. Alle verhalen in de bejaarden sociëteiten ten spijt. .(Foto P.Z.C.) woorden van de heer Roose. Op maan dag, dinsdag en woensdag worden de wedstrijden gespeeld, zodat bij eventueel uitstel de partijen ook op donderdag of vrijdag hun beslag kunnen krijgen. Ove rigens zal er naar worden gestreefd om geen enkele wedstrijd uit te stellen. In het reglement zal worden vastgelegd, dat een niet opkomende club de partij met 50 verliest. De commissie wil de competitie vóór het begin van de vakan ties beëindigd hebben. Tydens de rondvraag werd geïnformeerd naar de mogelijkheid om een consul aan te stellen voor de terreinkeuringen. Dit zal worden bekeken. Op 25 april komt de commissie opnieuw bijeen om de laatste hand aan de voorbereidingen voor de competitie te li De Noorse schaatsenrijder Ivar Erksen heeft donderdagavond tijdens nationale wedstrijden in het Bisletstadion te Oslo het wereldrecord op de 3000 meter ver beterd en gebracht op 4 minuten en 33 seconden. Het record, dat in dit seizoen reeds enkele malen scherper was ge steld, stond sedert 12 januari op naam van Erksens landgenoot Knut Johannesen met 4.33.9. Een pikante bij zonderheid is, dat Ivar Erksen niet ge kozen werd voor de ploeg, die Noor wegen het afgelopen weekeinde verte genwoordigde in de strijd om de we- reldtiteL GENERAAL SWEENY VOCHT IN ZEVEN OORLOGEN Charles Sweeny, die in de jongste we reldoorlog het befaamde Amerikaanse .Eagle squadron" van de Britse Royal Air, Force aanvoerde, is woensdag op 81-jarige leeftyd in een ziekenhuis te Salt Lake City gestorven. Sweeny vocht in zeven oorlogen voor vyf verschillende landen. Hij was zestien jaar toen hij zyn eerste stap op het slagveld zette, namelijk in de Spaans- Amerikaanse oorlog. In 1914 nam hij dienst bij het Franse vreemdelingen legioen, waar hy' binnen drie jaar de rang van luitenant-kolonel bereikte. 'Toen de Verenigde Staten in 1917 de oorlog aan Duitsland verklaarden werd hy naar het Amerikaanse leger overge plaatst. Aan het einde van deze oorlog was hij daar kolonel en driemaal gewond geraakt. In de daaropvolgende twintig jaren nam hij deel aan gevechten in Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Hy werkte soms als oorlogscorrespon- Amerlkaanse kranten en tijd schriften. Als generaal Sweeny van het Ptpolse leger streed hij tegen de bolsje wisten en stapte daarna over in het revolutionaire (Turkse) leger van Kemal Ataturk. In 1925 voerde Sweeny een squadron Amerikaanse piloten aan, die als vrijwilligers voor de Fransen tegen het leger van Abd el Krim streden. Men zag hem vervolgens in Spanje als mili tair raadgever voor de republikeinen m de burgeroorlog en in 1939 weer in het Franse vreemdelingenlegioen. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak vormde Sweeny uit een groep Ameri- „vrQwilligers het befaamde „Eagle squadron dat aanvankelijk een onderdeel was van de Franse lucht macht, doch dat na de val van Frank- ryk naar de Britse Royal Air Force werd overgeplaatst. Het squadron voerde een groot aantal belangrijke en gevaarlijke opdrachten uit. Na deze oorlog vond Sweenv het tyü om in vrede te leven en hij vestig de zich in de Verenigde Staten. De dure appelmoes Een door onze medewerkster dezer da gen gesignaleerd geval van prijsverho- fooft- Vtfü If1^ soort appelmoes heeft het bedrijfschap voor de detail- nandel in aardappelen, groenten en fruit tot onderzoek genoopt. De prijsverho ging lag naar de mening van onze me dewerkster enigszins bulten de propor ties Gebleken is thans, dat er sprake moet zyn van een misverstand tussen de betrokken detaillist en de consumente* eerstgenoemde heeft hoogstwaarschijn lijk bij vergissing voor een bepaald merk de prijs van een ander (duurder) merk berekend. Gevolg: een vermeen- depnjsopdriiving, die dan geen prijs opdrijving blijkt te zijn. Waarvan op deze plaats gaarne akte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13