Belgische van de electricien merkte niets schok bij een botsing Ontevredenheid over de Schouwse fruitproduktie Vrouw stal f750 bij goede vrienden AGENDA WALCHEREN HARTELJKE HULDIGING VOOR MEJ. DE HULSTER TE GROEDE Zilveren jubileum bij kleuteronderwijs IN ZEELAND GERINGE TERUGGANG INSCHRIJVING RUNDVEESTAMBOEK VRIJDAG 1 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Oostburgse veehandelaar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken Langdurig heeft het kantongerecht te Oostburg zich donderdagmorgen bezig gehouden met de vraag of elektricien A. P. uit Waarschot (B.) op zondag 19 au gustus op de rijksweg tnssen Breskens en Schoondijke bü het snyden een inge haalde auto heeft beschadigd. Getuige G. RL, veesnijder te Oostburg en diens vrouw, die in de beschadigde auto had den gezeten, beweerden van wel. Zij had den beiden een schok gevoeld, maar de auto, die hen sneed was doorgereden. Getuige M. was onmiddelijk gestopt, had de politie te Groede en het grenskantoor opgebeld en het kenteken van de Belgi sche auto genoteerd. Verdachte beweer de niets van een aanraking te hebben be merkt. De officier van justitie mr. K. P. Doedens, achtte het ten laste gelegde be wezen en eiste voor de zeer slordige en nonchalante wijze van rijden van ver dachte een boete van 100 subs. 20 da gen. De raadsman van de Belg, mr. H. A. R. de Mul, noemde het vreemd, dat aan de auto van zijn cliënt niets was te zien. Daarom kon volgens hem deze ver dachte nooit de veroorzaker van zo'n grote schade (ruim f 300) zijn. „Ik vraag me af of daar het goede autonum mer wel is opgenomen, aldus de raads man. die vrijspraak vroeg, of. Indien verdachte ongemerkt schade zou hebben veroorzaakt, vermindering van de boete. Kantonrechter, mr. H. van de Belt ver oordeelde de verdachte tot een boete van 60 subs. 12 dagen. Loslopen Ontkennen deed ook de Oostburgse veehandelaar J. B., die ten laste was gelegd, dat hij op 14 juli zijn vee had laten loslopen op de met vlas bezaai de akker van landbouwer M. uit Oostburg. Getuige J. K., handarbei der te Oostburg, zou dit zelfs hebben gezien, doch onder ede herriep deze zijn afgelegde verklaringen. Kort tevoren liepen ook de koelen van M. op diens eigen land. zo voegde hij er nu aan toe. Zowel de officier als de kan tonrechter meenden, dat er van een be wijs niet veel overbleef en spraken ver dachte daarom vrij. Mevrouw J. B.-K. uit Culemborg stond terecht, omdat zij op 13 augustus te Cad- zand bij het wegrijden een vrachtauto zou hebben gehinderd. Zij zei evenwel duidelijk te hebben gezien, dat de vrachtauto te kennen gaf. naar rechts te willen afslaan, waardoor haar weg zou vrijkomen. Deze verklaring werd onder ede bevestigd door getuige A. de B. uit Cadzand. Getuige W M., chauffeur te Hoek. die de vrachtauto bereed, ontken de dit. Wel had hij 400 meter tevoren zijn richtingaanwijzer gebruikt om rechtsaf te slaan. „Vergeten af te zetten", veronderstelde de kantonrechter, hetgeen volgens ver dachte niet mogelijk was. De officier zei overtuigd te zijn, dat mevrouw het ove rige verkeer had gehinderd. Hjj nam eveneens aan dat de richtingaanwijzer van de vrachtauto heeft uitgestaan en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter ging daarmee akkoord Vrijspraak Vrijspraak volgde voorts in de zaak tegen de vlasser H. S. uit Eede; die op 28 juli met zijn vrachtauto perso neel had vervoerd, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. De dagvaarding gaf evenwel onvoldoende feiten weer, zo dat de officier en de kantonrechter tot vrijspraak kwamen. „Maar ik zal de politie instructies geven, daarop in het vervolg streng toe te zien, zo voegde de officier van justitie er aan KANTONGERECHT OOSTBURG In de aangehouden zaak tegen de Bres- kense winkelier J. B., die op 28 novem ber in de St.-Annastraat te Sluis bij het inrijden van een zijweggetje het overige verkeer had gehinderd, getuigde nu de wachtmeester der rijkspolitie te Sluis, J. de K. Hij reed namelijk achter verdachte, die plotseling naar links afsloeg, zodat de politiemotor scherp moest uitwijken om een aanrijding te voorkomen. Eis 35.sub. 7 dagen. Uitspraak 25. sub. 5 dagen. De vertegenwoordiger K. V. uit Ham burg kreeg een boete van 7.50 sub. 2 dagen, omdat hij op 11 augustus te Cad zand het parkeerverbod had overtreden. De eis luidde 10.sub. 2 dagen. Bijzonder lang duurde de zaak tegen de Oostburgse ambtenaar P. P., waarvoor niet minder dan 4 getuigen werden gehoord. Verdachte stond te recht, omdat hij op 30 augustus nabij Draaibrug de doorgang niet zou heb ben vrijgelaten voor een bromfietser. Zowel verdachte als diens getuige, de echtgenote, verklaarden dat hun auto by het passeren van de bromfietser deze voor het rijwielpad stond Drie andere getuigen, waaronder de brom fietser, beweerden het tegendeel. De officier eiste een boete van 40. sub. 8 dagen. Verdachte zei tot slot, dat de drie getuigen na het ongeval eerst overleg hadden gepleegd en toen terugkeerden om de opgelopen schade op nem te verhalen. De kan tonrechter besloot over 14 dagen schriftelijk uitspraak te doen. Vyf landbouwers, te weten O. van V. nït Sluis, H. W. uit IJzendijke, A. L. uit Cadzand, E. B. uit Biervliet en L. de P. uit Schoondyke, waren opnieuw opge roepen in zaken betreffende de zoge naamde achteroverbouw van landbouw werktuigen, waarmede zy zich op de openbare weg hadden begeven. Zoals be- POSITIE VAN CONSUMENT VOOR N.V.V.-VROUWENBOND Enkele tientallen Zeeuwse kaderleden van do Vrouwenbond van het N.V.V. hebben donderdagmiddag tijdens de jaarvergadering in „Het Schuttershof" te Goes met belangstelling een inleiding gevolgd van de districtsbestuurder in Zeeland, de heer C. Hoek uit Goes, over do positie van de consument in de te genwoordig' tijd. De heer Hoek was van mening, dat het voor de klant onmogelijk is om tegen woordig nog koning te zijn nu er tallo ze soorten merken van talloze artike len op de markt worden ,ebracht. Veel aandacht schonk hjj aan dc moderne reclamemiddelen, waarbij hij zich af vroeg of het geoorloofd is om de men selijke gebreken en verborgen zwakhe den te gebruiken voor commerciële doeleinden. Met tal van voorbeelden toonde hij de zijns inziens vaak mislei dende indruk van vele reclames aan. De heer Hoek bleek een tegenstander te zijn van de verticale prijsbinding, die het volgens hem niet mogelijk maakt om te concurreren. Hij achtte het voor dc consument een moeilijke taak de kwaliteit van de vele massaprodukten vast te stellen. In dit verband pleitte hij voor meer beschermende voorlichting van de overheid, waarbij hij constateer de dat hier ook een taak ligt voor de consumentenbond en dc. vakbeweging Zijn betoog werd gevolgd door een dis cussie. In de morgenuren hadden de kaderleden een huishoudelijk programma afgewerkt. De aftredende bestuursleden, mevrouw M. J. Overweel-De Jonge, mevrouw A. v. d. Velde-Heerebout. en mevrouw J. Adriaanse-De Neef werden herkozen. In dc commissie voor de kascontrole werd in de plaats van mevrouw A. Baart-de Klerk uit Vlissingen benoemd mevrouw G. Luwema-Bok te Vlissingen. In het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw M. J. Overweel-De Jonge pas seerden de activiteiten van 1962 nog maals de revue. Het financieel overzicht Êaf een batig saldo aan van f 81.97 'e voorzitster van het district 5 land, mevrouw A. Schipper-Koopman uit Goes, had dc districtsdag met een welkomstwoord geopend. Zij deelde mee. dat het district thans ruim 800 leden telt. Middelburg Electro: Zorro. de gemaskerde wreker. 7.30 uur. 14 laar. Vlissingen - Alhamhra Cartouche. 20 uur. 14 Jaar: Luxor Ursus, de leeuwenko ning 20 uur, 14 jaar. Britannia, uitvoe ring r.h.b.s., 19,45 uur. Concertgebouw uitvoering u.t.s.. 20 uur. Souburg - De Zwaan, uitvoering C.V.O., 20 uur. Goes - Grand: Cartouche. 2u uur, 14 )aar. Prins van Oranje: Varkenavoorllehtings- dag, 13.30 uur: Prins van Oranje. Rei zend Volkstheater voor Algemene Kunst kring, 20 uur. Bergen op Zuom Roxy: De drie waarhe den. 20 uur. 18 Jaar. Terneuzen Luxor: Schot In het duister. 20 uur. 14 Jaar. Sint-Maartensdijk „Bot van Holland": Al gemene vergadering Z.L.M.-kring Tho- lcn en Sint-Phillpsland, 14 uur. leden bepaald, dat deze uitstekende len tot de lading moeten worden gere kend en niet tot de voertuigen. Daarom werden ook de 5 genoemde landbouwers vrijgesproken. R. P., zonder beroep, te Aardenburg kreeg een boete van 25.sub. 5 da gen wegens het hinderen van een ande re weggebruiker. De eis was 40.sub. 8 dagen 20.sub. 4 dagen bedroeg de boete tegen de vertegenwoordiger J. K. te Sluis, die verzuimd had een bestelauto voorrang te verlenen. Hier luidde de eis 30. sub. 6 dagen. De landbouwer E. de M. uit Aardenburg werd conform de eis veroordeeld tot een boete van 5. sub. 1 dag, omdat zijn werkboekje in zijn vrachtauto niet in orde was, terwijl de ambtenaar M. Z. uit Oostburg een boete tegen zich hoorde eisen van 20. sub. 4 dagen, omdat hij met een naar links uitgestoken richtingaanwijzer toch was doorgereden. De bejaarde F. de B. te Hoofdplaat liet met zijn bromfiets de doorgang niet vrij voor een -automobi list. „Ik dacht, dat het nog wel kon" „Het gaat tegenwoordig veel harder dan U denkt, repliceerde de kantonrechter. Eis 30 subs. 6 dagen, uitspraak 25 subs. 5 dagen. Verdachte zei nog eens te zullen overwegen of hij niet beter kon gaan „zitten". Zitten De losarbeïder A. B. te Schoondyke be hoefde daar niet eens meer over na te denken Hij verklaarde meteen een boe te van 15 niet te zullen betalen en te gaan „zitten". Hij had namelijk gewei gerd een radiokaart aan te schaffen voor 12. Dat is te veel, ik wil wel 1 per maand betalen, zei hy. De officier noemde dit opzettelijke obstructie en eiste een boete van 20. Uitspraak 15 subs. 3 dagen. DROST-VERF-VENLO MIDDELBURG Vrouwenwereldgebedsdag Behalve in de Hofpleinkerk zal er vrij dagavond te Middelburg ook in de her vormde kerk aan de Kerkstraat ('t Zand) een dienst worden gehouden in het kader van de vrouwenwereldgebeds dag. De dienst duurt van acht tot negen uur. Mevrouw Gast-Koning en mevrouw Van Aartsen zullen de liturgie lezen. GEVONDEN VOORWERPEN De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zyn bu reau inlichtingen zyn te bekomen om trent onderstaande voorwerpen die al daar in het tjjdvak van 20 tot en met 27 februari 1963 als gevonden zijn aange- even. 'erschillende wanten en handschoenen, huis -en andere sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, rode sjaal, rij wielpompje, Parker ballpointpen, gou den oorbel, bril in koker, gekleurde das, donkergrijze sjaal, ketting van brom fiets, herenpolshorloge, linker beige da messchoen, zilveren lepeltje, grijze wol len sjaal, hondepenning, gouden bro che, ketting met haalc, zwarte riem met resp, 8-delige duimstok, zwart zadel- lek, blauw gymnastiekpak, groene bood schappentas, paar schoenen, regenkapje, pak met inhoud, paar nylons, hondepen ning. Geslaagde uitvoering jeugdorkest „Melodia" Woensdagavond gaf het Middelburgs Jeugdorkest „Melodia" haar Jaarlijkse uitvoering in het Citytheater te Middel burg. Voor een volledig bezette zaal brachten de leden verschillende soorten muziek ten gehore. Zo zong een meisjes koortje. gestoken in prachtige jurken met wijde hoepelrokken, een aantal Weeiise liedjes onder de titel „Wien, Wien, nur du allein". Een orkestje bracht 1 -Jkende Franse wijsjes ten geho re. Vermelding verdient het prachtige décor dat hierbij werd gebruikt, voor stellende een pleintje in Parijs met licht reclames, terrassen cn natuurlijk... de Moulin Rouge. In het nummer Teenager klanken zongen de gebroeders Kwek- keboom enkele bekende top-nummers. Bijzonder veel succes oogstte de een akter „Help ik leef", waarin vier mensen gearresteerd worden voor een moord die helemaal niet is gebeurd. De regie be rustte bij mevrouw C. Borst-Aernout. Het stuk werd vlot en geestig gespeeld. Vooral Bram Kwekkeboom als Gerald Towt, een vreemdsoortig vrijgezel, had zich goed in zijn rol ingeleefd. Maar ook Anneke den Engelsman als het „slacht offer" Mary Berry en Jo van Leerzem als haar echtgenoot de detective-schrij ver Roger Berry kwamen boven liet ge middelde amateuristische spel uit. „Melodia" gaf dit jaar weer een voor treffelijke uitvoering, tot in de puntjes verzorgd. De leiding (Leny de Graaf en Jo van Leerzem) verdient dan ook alle hulde die het publiek haar in een lang durig applaus toezwaaide. GAPINGE Ledenvergadering Z.L.M. Dezer dagen hield de afdeling Gapinge van de Z.L.M. een algemene vergadering in het verenigingsgebouw. Daar de voorzitter, de heer De Visser verhinderd was stond deze vergadering onder lei ding van de heer K. Minderhoud, die een terugblik gaf over het afgelopen jaar. De heer C. P. J. van Iwaarden hield een lezing over de pacht en ver koop van landbouwgronden. Op deze uitvoerige uiteenzetting van een en an der volgden verschillende door de leden gestelde vragen, welke de inleider zo veel mogelijk beantwoordde. De rond vraag leverde weinig op. Jaarvergadering Varkensfonds Dezer dagen hield het varkensfonds „Onderlinge Hulp" te Gapinge haar jaarvergadering in het verenigingsge bouw, onder leiding van haar voorzit ter, de heer C. Wattel. De secretaris, de heer J. Vos las zyn waaruit bleek dat de veremginj 31 leden telt met een gezamenlijk aan tal varkens van 69. Het was dit iaai wel een bij uitstek gunstig jaar, daar niet een der krulstaarten een te vroeg tijdige dood stierf door ongeval of iets anders. Er moesten dus geen uitkerin gen worden gedaan. Bij de bestuurs verkiezingen werden de voorzitter en de penningmeester de heer Ahr. de Nood herkozen, beiden namen deze be noeming aan. Ook de bode, de heer A. Verslyys werd wederom herkozen. Het verplichte inenten van varkens werd af geschaft. Ieder is dus nu vry of hij dat zal laten doen of niet. Bij de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld die de voorzitter beantwoordde. O.- EN W.-SOUBURG JEUGDVERGADERING F.V. DELTA IN SOUBURG Doordat het houden van jeugdvergade- ringen in Middelburg zo'n groot succes bleek te hebben, besloot het bestuur van de F.V. Delta om ook in Souburg de jeugd gelegenheid te geven „filatelisti sche" bijeenkomsten te bezoeken. Deze week werd in „Rehoboth" voor het eerst vergaderd. Een groot aantal jongelui ;af acte de présence. De heer Dronkers, één van de leden van de Delta-jeugdcommissie hield een korte serie over het verzamelen van post zegels naar een bepaald thema. Daarna werd de tijd doorgebracht met het ruilen van postzegels en er ontstond onder de jongelui een levendige handel. Elke vierde dinsdag van de maand zal er in „Rehoboth" zo'n jeugdbijeenkomst zijn, 's avonds van half acht tot negen uur. Perikelen met het ondermaatse De Noordbevelandse hengelsport- vereniging heeft op de dezer da gen gehouden jaarvergadering te Kamperland in principe besloten by eventueel te nouden nationale of internationale hengelconcour- sen de gevangen ondermaatse vis voortaan niet meer met punten te waarderen. Het bestuur van de vereniging wil over dit principebesluit contact opnemen met zusterverenigingen cm tot een gezamenlijk besluit te komen. Op internationale concoursen, zo werd op de byeenkomst gesteld, wordt de laatste tijd met kleine haakjes speciaal op ondermaatse vis geaasd. In het afgelopen sei zoen ondervond één der Zeeuwse hengelsportverenigingen dit tot haar nadeel. De eerste prijs ging toen naar een deelnemer, die vrij wel uitsluitend bliekjes had ge vangen. VLISSINGEN C.M.B.-LEDEN WERDEN DESKUNDIG VOORGELICHT Een twintigtal leden van de Christelijke Middenstandsvereniging te Vlissingen heeft woensdagavond in het Strandhotel de tweede les van het C.M.B.-voorlich- tingsprogramma voor de Christelijke Middenstandsverenigingen bijgewoond. Cursusleider M. D. Kleisen behandelde deze keer een aantal moderne financie ringsproblemen. In een vraaggesprek, dat de middenstanders via een bandre corder konden beluisteren, besprak de cursusleider samen met de econoom G. van Westrienen een aantal voorbeel den uit de praktyk. In het vraaggesprek werden onder meer de organisatorische en individuele kan ten van het financieren belicht, terwijl de heer Van Westrienen voorts een over zicht gaf van de kredietmogelijkheden en het gebruik van deze mogelijkheden. De behandelde gegevens werden op een bord in schematische vorm weergegeven. Tijdens de pauze kregen de leden een korte samenvatting van deze tweede les aangeboden. Daarna werd men in de gelegenheid gesteld over het onderwei vragen te stellen en konden de mid denstanders hun ervaringen aan die van anderen toetsen. Voorzitter J. P. Ventevogel, die in zijn openingswoord het belang van de cur sus aanstipte, kon mededelen, dat het in de bedoeling van de Vlïssingse mid denstandscentrale ligt dezer dagen te starten met een enquête. Daarmee zal men trachten na te gaan of er onder de middenstanders behoefte bestaat om over te gaan tot de invoering van een verplichte winkelsluiting, b.v. op maan dagmorgen en een vrijwillige sluiting van de winkels op maandagmiddag. Het comité, dat zich met deze enquétering zal bezighouden, bestaat uit de heren P. Ventevogel, I. Filius en J. Roovers. Een en ander geschiedt in overleg met de middenstandsorganisaties in Middel burg, die eenzelfde enquête hebben inge steld. Tweederde van het aantal onder vraagde middenstanders 88 procent van de formulieren werd terug ontvan gen was voor een maandagmiddag sluiting. ZOUTELANDE Jaarvergadering Mannen- en Vrouwenvereniging De studievereniging „Onesimus" en de vrouwenvereniging „Saamhorigheid", beide uitgaande van de gereformeerde gemeente te Zoutelande, hielden dins- Scheepvaartbenchten Vlissingen aangekomen 27-2: Soren Rask van Rotterdam, Kopernik van Tamagusta, Hunts- land van Hamburg, Sotteville van Rouen, 28- 2: Paul Westers van St, Brieux. Vlissingen vertrokken 27-2: Zaanstroom naar Shoreham, Rema naar Colchester, Dolores Antwerpen, Kopernik naar Gdansk, Huntsland naar New Orleans, 28-2: Soteville r Gdansk, Juno naar Antwerpen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 27-2: Ares van Rotterdam, Radja van Amsterdam, Beekbergen van Vlaardingen voor Hans- weert, Alnitak van Buenos Aires, Harm van Zeebrugge, Meidoorn van Dover, Zosma van Rotterdam, 28-2: Velox van Duinkerken, Castor van Duinkerken, Albert V van Lon den, Corona van Rotterdam, Muiderkerk van Bremen, Zanzibar van Londen. Menje van Swansea, Hoc Vinces van Londen voor Gent. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 27-2: Egbert-S naar Boston Lines, Giessenkerk Lobito, Meeuw naar Rotterdam, Dollard Londen van Gent, Mare Novum naar Carlington, Botniaborg naar Delfzijl, Antje naar Londen, John-M naar Amsterdam, Kon- ny-M naar Amsterdam, Adine haar Rotter dam, Gazelle naar Fulham, Libertas naar Amsterdam, 28-2: Corrie Broere naar Am sterdam, Jacaranda naar Harwich, Neder Ebro naar Rotterdam. Canada naar Londen, Netty naar Hull, Eagle naar Londen, Vesta Amsterdam. bijbelinleiding over „De torenbouw van Babel". Na de pauze las mevrouw T. den Hollander een gedicht, waarna de heer Nijsse uit Middelburg een cause rie hield over „Het lijdensprobleem in het boek Job". De leiding van deze avond was in handen van ouderling L. de Bree. In „De wantenwever" donderdagavond mejuffrouw J. M. de Hulster bereidde, de hoofdleidster van de openbare kleuterschool „De Wanten- wever". Mejuffrouw De Hulster was, al thans naar de opvattingen van het ryk, 25 jaar aan het kleuteronderwijs ver bonden. In werkelijkheid is mejuffrouw De Hul ster reeds meer dan dertig jaar als zo danig werkzaam, maar omdat men bij jubilea uitgaat van de dag, waarop de salariëring een aanvang heeft genomen, was de vriendelijke, in geheel Groede be minde hoofdleidster donderdag aan haar officiële zilveren jubileum toe. Voor de bijeengekomen in de kleuterschool, waar burgemeester J. C. Everaars naast do vele bloemen, die het schoollokaal reeds sierden, namens de gemeente een fraaie bloemenmand aanbood cn een geschenk onder couvert. Bij ontstentenis van de voorzitster van de oudercommissie, me vrouw De Melker, bood de burgemeester eveneens het geschenk van de ouders aan: een fraaie pick-up. „U heeft meer gegeven dan U eigen lijk moest geven", zo zei burgemees ter Everaars in zijn toespraak, „met een grote voorkomendheid en plichts betrachting hebt U uw liefde voor het kind getoond. Wij zijn U zeer dank baar voor alles wat U doet en gedaan hebt. want, zoals U begrijpt, spreek ik niet alleen namens de ouders van do thans schoolgaande kinderen". Nadat de heer Everaars nog had aange stipt, hoe men vier jaar geleden, bij de bouw van de nieuwe kleuterschool, van de deskundigheid van mejuffrouw De Hulster heeft kunnen profiteren, be sloot hi] zyn toespraak: „Zo zou ik nog een half uurtje kunnen doorgaan met het opnoemen van goede eigenschappen. Laat ik volstaan met: namens Groede heel hartelijk dank voor alles wat U deed". De inspectrlce van het kleuteronderwijs m Zeeland, mejuffrouw M. J. de Jonge, had becijferd, dat mejuffrouw De Hul ster in de afgelopen kwart eeuw twin tigduizend maal het weggetje van huis naar school is gegaan en dat zij, per dag gerekend, één miljoen kinderen in de klas heeft gehad. „Gelukkig niet alle maal tegelijk", aldus mejuffrouw De Jonge, die vervolgde, „De kleuterleid sters worden er voor betaald, maar het maakt toch wel verschil, hoe men het doet. Dit werk vraagt veel. Daarom beu ik blij, dat dit jubileum feestelijk wordt herdacht. II hebt veel gegeven om van kleuters volwassen mensen te maken". Voorts feliciteerden nog de heer J. A. van der Hooft, namens de commissie van de vroegere Nutsschool, de oude kleuterschool, en notaris A. H. M. v. d. Hoek, namens het departement Groede van de Mij. Tot Nut van het Algemeen, die enige historische feiten memoreerde. „In het begin van de laatste oorlog was het salaris van een kleuterleidster nog maar f 50,aldus de heer v. d. Hoek, die mejuffrouw De Hulster een mand met bloemen aanbood. Mejuffrouw De Hulster was van 1931- 1941 leidster in Breskens. Daarna tot 1958 leidster aan de Nutskleuterschool te Groede, en vervolgens vanaf 1959 verbonden aan de openbare kleuter school. Te leuk om niet te vermelden was wel, dat mejuffrouw De Hulster na de aan bieding van de mand met bloemen de pick-up op bruikbaarheid moest toetsen: een ingeblikt kinderkoortje zong toen: „Ik heb een mooie bloemenmand aan wie zal ik die geven..." KAPELLE AANRIJDING OP HILLEWERFWEG Op de Hillewerfweg te Kapelle is dins dagmorgen een vrachtauto in botsing gekomen met een bestelwagen. De stuurder van de vrachtauto, de heei F. uit Goes reed in de richting Wemel- dinge en moest een uit tegenovergestel de richting naderende bestelauto, be stuurd door J. v. d. D. uit Goes passe ren. De vrachtwagenbestuurder moest afremmen, met als gevolg dat de wagen slipte en door de gladheid van weg tegen de bestelauto botste. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide voertuigen werden flink beschadigd. Collecte De lijstcollecte voor „Draagt elkanders lasten" heeft te Borssele ƒ213 opge bracht. WYBERT yatrt Ateni e*i keek meest doeltreffend Middelburgse politierechter Boete van f 100 en vier maanden voorwaardelijk Voor de Middelburgse politierech ter mr. B. S. Sieperda stond don derdagmiddag mevrouw A. M. P. de K.-T. uit St.-Jansteen terecht. Haar was ten laste gelegd, dat zij in de maanden juli tot en met sep tember 1962 regelmatig geld had ontvreemd tot een totaal bedrag van omstreeks 750 gulden. Me vrouw De K. had de diefstallen ge pleegd bij de familie V. te St.-Jan steen waar zij volgens haar eigen woorden „kind aan huis" was. Voor mr. Sieperda verklaarde zy, het erg raoeiiyk te hebben gehad. „Ik moest Jaaroverzicht N.F.O. 1962 Koud voorjaar en zomer drukten stempel op gewas In een jaaroverzicht van de N.F.O., j deling Schouwen heeft de heer C. van de Kreke, die dezer dagen in hotel Bom te Haamstede by afwezigheid van voorzit ter J. P. C. Boot de vergadering leidde, zijn ontevredenheid uitgesproken over de fruitproduktie op Schouwen in 1962- Een koud voorjaar en een koude zomer drukten hun stempel op het gewas. De ontwikkeling bleef daardoor achter, waardoor de produktie werd gedrukt. De cnltunrzorgen gaven geen moeilijk heden, behalve dan dat er een nieuwe aanval op de vruchtbomen werd gedaan door de vruchtboomkanker. Zeer ongewoon was voorts het plotse ling afvaien van een groot aantal bijna plukrype peren, wat schade opleverde. Eén vijand liet verstek gaan. Dat was de hagel. In zijn openingswoord blikte de heer Van de Kreke nog even terug op de februariramp van 1953. Hij bracht een extra woord van dank aan het rijkstuin- bouwconsulent ir. J. J. van Hennik, die als coördinerende overkoepelaar de spo ren van vernietiging hielp wegwerken samen met assistent J. A. van de Weel. Een nog steeds blijvende belager van de vruchtbomen noemde de voorzitter vervolgens de schommelende grondwa terstand. Het bestuur is in verband met de waterbeheersing zeer werkzaam. In het streekplan heeft het waterleiding bedrijf zyn waterwingebied drastisch uit gebreid in de richting van de boomgaar den, waartegen de vereniging heeft ge protesteerd. De voorzitter opperde nog de mogelijkheid om het af vloeiende, wa ter, dat bij Flaauwers in de Oosterschel- de verdwynt, terug te voeren en op te slaan als een zekere reserve zoals dat ook bij Philippine geschiedt. Grondwaterstand Momenteel staat het grondwater reeds 28 cm lager dan in februari 1962. Komt er weer een droge lente en zomer dan zullen de moeilijkheden niet te overzien zyn. De vereniging heeft geprotesteerd tegen het streekplan. De waarnemend voorzit ter voeg zich af, waarom er bij derge lijke plannen geen belanghebbenden zijn gehoord. Spreker noemde verder de wild- schade, die zeer grote afmetingen gaat aannemen. De rekening gaf een goed batig saldo te zien. Op de corso-reke ning staat nog een tegoed van 304,62. Bijzonder interessant was de lezing van Vereniging verbetering rundvee en N.R.S. Samenwerking met Z.L.M. op rundveefokdag Kruiningen Donderdag hield de Vereniging ter ver betering van het rundvee in Zeeland haar algemene vergadering in Het Ne derlands Koffiehuis Ie Middelburg on der leiding van de vice-voorzitter, de lieer O. J. van tier Velde. In zyn ope ningswoord schetste deze de activiteiten van de vereniging in liet afgelopen jaar en hy deelde mee dat men ook dit jaar weer financiële steun zal geven aan fok- veedagen. Voorts zal de vereniging dit jaar samenwerken met de Z.L.M. op de fokveedag in Kruiningen. Het ledental is het afgelopen jaar weer enigszins gestegen, ni. van 38C tot 417. Het verheugde de voorzitter dat de be langstelling van jongeren voor de vee- beoordelingscursus aanzienlijk toe neemt. Voorts kwam op deze vergadering nog ter sprake liet melkbaarheidson- derzoek, de laatste jaren uitgebreid tot het machinale melkbaarheidson- derzoek, dat is ondergebracht onder de Centrale Mclkcontroledienst. Het ligt in de bedoeling om binnenkort een proef mei king in Zeeland te hou den, die van overheidswege wordt gesubsidieerd- Bij stemming werd dc periodiek aftre dende vice-voorzitter, de heer C. J. v. d. Velde uit Yerseke. herkozen. De secretaris van de Vereniging, ir. A. E. Bruijning gaf hierna een kort histo risch overzicht in verband met het 50- verder geen De vereni- iril 1962 als Rundvee jarig bestaan, waaraan ruchtbaarheid is gegeve ging werd opgericht in april de afdeling Zeeland van het stamboek. In aansluiting op deze ven volgde 's middags de districtsverga- denng van het Nederlandse Rund veestamboek onder voorzitterschap van de heer J. Vos. Deze merkte op dat het aantal leden in Zeeland in vergelijking met andere provincies vrij laag is. Ir. K. P. Stapel, hoofd inspecteur van het Nederlandse Rundveestamboek gaf hierna uitleg van een aantal nieuwe bepalingen betreffende deelneming van rund veefokkers aan tentoonstellingen. Hy wees erop dat de geringe teruggang van geregistreerde kalveren en ae te ruggang van inkomsten buitenlandse certificaten voor het bestuur van net N.R.S aanleiding is. bijzonder waak zaam te zijn Het totaal aantal inschrijvingen in Zee land bedroeg in 1962 978 tegen 1193 in 1961. Deze teruggang wordt onder meer geweten aan het feit, dat de mensen kritischer zijn geworden wat betreft het aangeven voor inspectie, door de kosten die dit met zich meebrengt, aldus de heer Stapel. De inschrijvingen zijn als volgt over de verschillende provincies verdeeld: Schouwen-Duiveland 116, Tho- len en Sint-Philipsland 64. Bevelanden 113, Walcheren 380 en Zeeuws-Vlaan- deren 305. Met de vertoning van de instructieve kleurenfilm „De koe en de melkmachi ne" werd deze vergadering besloten. de rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. var Hennik uit Goes, die enige actuele pro blemen in de fruitteelt behandelde. Ook deze spreker ging terug naar 1953, waarbij hij had verwacht dat vele ge troffen fruitkwekers uit de kop van Schouwen zouden gaan her-inplanten. Door verdroging en recreatie bleef deze expansie weg en kreeg men een herin- plant op andere plaatsen van ons eiland te zien, vooal in Duiveland. De gehele fruitteelt in ons land is iets stagnerend. Het areaal in 1953 was 70.000 ha, thans nog maar 55.000 ha. Er is dus wel ge rooid, maar niet meer bijgeplant. Alleen Zeeland geeft een toenemende herin- plant te zien. Het afgelopen jaar is er in ons land 1700 ha bijgeplant, waarvan Vi gedeelte in Zeeland. In Limburg is 100 ha geplant, maar 400 gerooid. De consumptie is sterk gestegen in ons land. Het publiek koopt grif en we zitten nu met een tekort aan goed fruit De bangt vraag of we niet met een veel te grot< fruitaanplant in ons land komen, is dan ook onzin geworden. Nee. we hebben zelfs veel te weinig geplant, zei de heer Van Hennik. Het is in ons land zelfs over, dat de grote kopers klagen, dat ze in ons land geen grote kwantum s goed fruit kunnen kopen. Daarom worden er de laatste tijd weer appels en ook druiven geïmpor teerd. Het kankervraagstuk heeft onze volle aandacht, zo kon de rijkstuinbouw consulent voorts nog mededelen. Ten slotte gaf de heer Van Henik een korte reisbeschrijving met kleurendia's over Joego-Slavië. Sneeuwruimen kost Oudelande veel geld Burgemeester W. N. van Liere sprak in de jongste vergadering van de raad van Oudelande woorden van waardering aan het adres van hen, die zich in de afgelo pen weken hebben ingezet bij het sneeuwruimen enz. De normale begro tingspost zal zeker veie malen worden overschreden. Thans is reeds plm. 1500.uitgegeven. Het door de herverkaveling bij Gedepu teerde Staten ingediende plan tot toede ling van wegen en waterlopen gaf wei nig aanleiding tot bespreking. Tegen en kele punten zijn bezwaren ingediend, voornamelijk tegen toewijzing aan de gemeente der duikers onder de wegen, daar deze duikers toch op de eerste plaats dienen voor de waterafvoer. Adhesie werd betuigd aan een motie van het gemeentebestuur van Buurmalsen om de kosten van verpleging van lang durig zieken e.d. volledig voor rekening van het rijk te nemen. De raad meende dat hetzelfde geldt voor de voor reke ning der gemeente komende kosten van opname in bejaardeninrichtingen. Een motie van Finsterwolde inzake uitkerin gen krachtens de w.w. en andere extra uitgaven wegens sociale voorzieningen werd voor kennisgeving aangenomen, o.a. omdat een en ander reeds door de feiten is achterhaald. Besloten werd aan de streekontvanger een autovergoeding toe te kennen en daarin te participeren voor 137.per jaar. Verschillende weddemaatregelen per 1 januari 1963 voor het rijkspersoneel wer den van overeenkomstige toepassing verklaard voor het gemeentepersoneel. De vergoeding over 1962 en het voor schot voor 1963 voor de kleuterschool werden vastgesteld op 1150. Het voorschot op de exploitatievergoe ding 1963 voor de bijzondere lagere school werd bepaald op 3186.— en /°550 vakonderv^s (handwerken) op Burgemeester en wethouders werden ge machtigd in beroep te gaan tesren een besluit van Gedeputeerde Staten, waar bij de kosten van een schoolreis zijn op genomen in de exploitatieuitgaven der bijzondere lagere school, hoewel de ouders deze reiskosten hadden betaald. In de rondvraag kwam o.m ter sprake, dat verschillende bewoners de verplich ting tot het sneeuwvrij maken van het trottoir voor hun woning slecht nako men. In het vervolg zal hierop meer worden toegezien. Naar aanleiding van een vraag van de heer W C. Remijnse werd besloten een bedrag van 100.beschikbaar te stel len voor extra-brandstoffenbyslag min- derdraagkrachtigen. KRABBENDIJKE Collecte De in de gemeente Krabbendijke gehou den collecte ten bate van het t.b.c- fonds „Draagt elkanders lasten" te Utrecht, heeft ƒ286,55 opgebracht. geld storten voor ons eigen huis. Ik had het getracht te lenen. Toen dat niet ging ben ik tot de diefstallen overgegaan", aldus mevrouw De K. „Wanneer heeft U televisie gekocht? Toch ook in de tijd, dat U in geldnood zat?" reageerde de officier van justitie, mr. J. L. Andreae. Hij was van mening dat mevrouw De K. haar diefstallen niet goed kon verklaren met te zeggen, dat zij in geldnood zat. „U heeft toch ook een bedrag van rond 550 gulden ineens terugbetaald?" informeerde mr. An dreae, Hij vroeg zich af of het nu hier een sprong van een kat in het nauw betrof of dat de diefstallen uit louter hebzucht waren begaan. „Wat moeten we nu hier doen. Iemand, die regelmatig goede vrienden besteelt en dat terwijl het hele maal niet nodig is. We moeten ook re kening houden met de vier kinderen", aldus de officier. Na zeer lange aarze ling kwam hy tot de eis van vier maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en een geld boete van 200 subs 40 dagen. De poli tierechter vond het eveneens moeilijk om de kinderen hun moeder voor enige tijd te laten missen. Hij veroordeelde mevrouw De K. ten slotte tot 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd o jaap en een boete van 100 subs. Vaarael De opperman R. F. E. van H. had ifl oktober van het vorige jaar de stro perij vaarwel willen zeggen. In ver band daarmee had hy in een adver tentieblad de volgende advertentie gezet: „Wegens beëindiging te koop een complete stropersnitrnsting, waaronder enkele fretten". Donderdagmiddag moest hij zich ver antwoorden omdat hij had aangeboden middelen te verschaffen om de jachtwet te overtreden. Op een vraag van mr. Sieperda, waarom hij die advertentie had gezet antwoordde Van H.: „Voor de grap want ik had niets". „Behalve dan de fretten" repliceerde de politie rechter. „Dat waren huisdieren", aldus Van H. De zaak werd echter niet al te hoog opgenomen. De officier eiste een boete van 25 subs. 5 dagen. De politie rechter maakte er 10 subs. 2 dagen van. De visser R. J. de R. te Terneuzen had op 31 juli 1962 op de kruising Axelse- straat-De Rompustraat te Terneuzen met zijn bestelauto een aanryding ver oorzaakt door grove onachtzaamheid of roekeloosheid, zoals de tenlastelegging luidde. Hij was op de kruising rechts afgeslagen en had daarbij de bromfiet ser F. van L. aangereden. De admini strateur W. J. W- te Terneuzen getuig de, dat De R. nogal hard reed. „Het is daar echter een moeilijk punt", aldus W. Van L. verklaarde als getuige, dat hij bij de botsing een fractuur aan zyn linkerarm had opgelopen. De R. zei ten slotte nog, dat nij even in een winkel was geweest. „Ik ging het fietspad over en heb toen uitgekeken, maar zag niets. Daarna ben ik in de auto gestapt en ben weggereden. Ik reed echter niet hard", aldus De R. De officier kwam tot de conclusie, dat De R. roekeloos had ge reden. Hij eiste een boete van 150 subs. 30 dagen. De politierechter maak te er 100 subs. 20 dagen van. Eenzelfde feit Voor eenzelfde feit stond de handelaar G. L. L. uit Sluiskil terecht. Hy had op 1 september op de kruising Kanaalweg- Spoorstraat te Sluiskil by het links af slaan een aanryding veroorzaakt met een scooter. De duo-passagiere van de scooter was by deze botsing vrij ernstig gewond. De officier vond dat hier sprake was geweest van grove onachtzaamheid en eiste een boete van 100 subs. 20 da gen. De politierechter oordeelde, dat L. alleen „onachtzaam" had gereden en veroordeelde hem tot een boete van 75 subs. 15 dagen. J. van de P. te Kruiningen werd veroor deeld tot 1 maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, een boete van 100 subs. 20 dagen en onder toezichtstelling van de r.-k. reclasseringsvereniging. Hy had in mei, juni en juli 1962 her haaldelijk benzine gestolen uit de tank van de auto van B. Met deze gestolen benzine ging hij in de auto van zijn va der rijden en kon zodoende cafés bezoe ken. De officier had een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 week geëist. Marktberichten VISMIJN BRESKENS In de week van 17 tot en met 23 februari zijn aan de vismijn de volgende hoeveel heden aangevoerd: 452 kg schar: 1425 kg schol: 25 kg tong: 24 kg wijting: 7 kg rog: 533 kg kabeljauw: 207.888 kg sardijn: 8065 kg exportgarnalen: 916 kg onverkochte bot: 6969 onverkochte sardijn. VISMIJN COLIJNSPLAAT 1977 kg exportgarnalen 4,264.83. 84 kg schar. 216 kg schol. 283 kg bot. 128 kg kabeljauw. 10 kg tong. 5 kg rog. 3 leg tarbot. 2 kg on- gesortetrde vis gesorteerde vis. 24 leg doorgedraaide vis. COÖPERATIEVE VELUWSE EI ER VEILING. Weekaanvoer ca. 1.400.000 stuks, waarvan 307.208 in veiling werden gebracht. Handel kalm. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 57 tot 61 gram 15.11—15.17: 61 tot 63 gram 15.19 15.22: 64 tot 66 gram 15.22—15.32. 66 tot 70 gram 15 42—15.57. EIERVF.ILTNG S.B.E. Aanvoer 248.342 stuks, handel kalm. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 57 tot 60 gram 15.03—15 14: 60 tot 63 gram 15.13—15.23: 64 tot 72 gram 15.2415.61, Eendeëleren 63 tot 64 gram 13.00; 68 tot 74 gram 15.31—15.81. EIERMARKT. Aanvoer plus minus 1.800.000 stuks, handel vlug. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 57 tot 65 gram 15.00—15,75: alg. prijs 15.35; kilo prijs 2.50 op basis 61% gram. PLCIMVEEMARKT. Aanvoer 33.000 stuks, handel kalm. Prijzen Jn per kg. Slachtkippen 1.65—1.75, iw. 1,80— VEEMARKT. Aanvoer 20 mestkalveren, nagenoeg geen handeL Prijzen (in per stuk) 75—110,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9