Plannen voor de bouw van een Kapels demonstratiewarenhuis ANDRIES DE BRAAL: nieuwe directeur Zeeuwse Muziekschool Wereldtitel paartijden voor Kilius-Baeumler ADMINISTRATEUR G. BOON VAN GOESE LYCEUM NAM AFSCHEID „KERKELIJK LEVEN" TH0LEN OP ZONDAG IN VERENIGINGSGEBOUW Vermoedelijk 1 mei naar Zeeland ANTWERPSE ZESDAAGSE VOOR STEENBERGEN-PROOST-LIJKKE De Roo-Rentmeester niet in de finale Belgisch elftal zonder Jurion Nederland-België gaat door Slagroom VRIJDAG 1 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 vergadering veiling kapelle Geen bestuursleden meer van ouder dan 70 jaar De glascultuur, die vooral in de omge ving van Kapelle de laatste jaren sterk is ontwikkeld, wordt door het bestuur van de Veiling Vereniging Kapelle-Bic- zelinge e.o. nauwlettend gevolgd. Dit zei voorzitter P. J. Dekker uit YVemeldin- ge, tijdens de donderdagmiddag in de kantine van het veilinggebouw te Kapelle gehouden algemene vergade ring van bovengenoemde vereniging. Vooral voor de glasaardbeïenteelt is er grote belangstelling. Uit een onderzoek is gebleken, dat er thans 29 kassen en warenhuizen zijn gebomVd, terwyl nog twee warenhuizen in aanbouw zyn. Ten einde deze cultuur te belpen bevorderen en verbeteren, zei de heer Dekker, dat in de meivergadering voorstellen ge daan zullen worden tot steunverlening van plannen van het proefstation voor de fruitteelt om in Kapelle te komen tot de bouw van een demonstratïewaren- huis. Deze kas zal moeten dienen om de beoefenaren van de glascultuur prakti sche voorlichting te geven. Tijdens deze vergadering besloot men, gezien de gunstige financiële resultaten een half procent van de NOG GEEN AFSCHAFFING GEMEENTECLASSIFICATIE Di het kader van het algemene loonhe- leid kan de afschaffing van de gemecn- teclassificatie bjj de salariëring der ambtenaren nog niet ln overweging wor den genomen. De overheid volgt de ont wikkeling ter zake In 't particuliere be drijfsleven nauwgezet en zal zo nodig haar beleid op dit terrein nader bepalen. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken de Eerste Kamer meegedeeld. De bewindsman is niet overtuigd van dej noodzakelijkheid om de vakantie-uitke ring van vier percent van de jaarweddei te brengen op zes percent. ..De huidige vakantie-uitkering steekt zeker niet on gunstig af by hetgeen op dit stuk in het bedrijfsleven gebruikelijk is". De besprekingen over een definitieve ziektekostenregeling voor het rijksper soneel, gebaseerd op het verrichtingen- stelsel, zijn nog niet afgelsoten. Het stre ven blyft er op gericht deze regeling in 1964 in te voeren. bruto geveilde bedragen boekjaar 19621963 bij te schreven op de ledenrekening. Hiermede zal een bedrag gemoeid zijn van ruim f 50.000. i Het veilingbestuur acht het voor een betere prijsvorming nódig, aldus de heer Dekker, dat de glascultuur in de omgeving van Kapelle krachtig wordt gestimuleerd. Ook het Waar- borginstituut voor de Tuinbouw zal aan deze uitbouw mee kunnen wer ken. De heer Dekker stond voorts stil by de verdere maatregelen, die er zijn getrof fen tot het vrijmaken van de fruitex- port in E.E.G.-verband. Hij memoreer de daarbij, dat er door het produkt- schap voor groenten en fruit een nieuw besluit is genomen om met ingang van 1 juli 1963 het gebruik van eenmalig fust verplicht te stellen voor de kwali teitsklasse I. Dit besluit is genomen, omdat in de landen, waarnaar geëxpor teerd wordt, men vaak klachten hoort otfer meermalige veilingkisten. Boven dien hoopt men door een betere presen tatie de export te kunnen bevorderen. Het besluit is bovendien genomen in verband met het feit, dat de kwaliteits klasse I met ingang van 1 januari 1964 zal worden vrygemaakt in het grens overschrijdend verkeer. We realiseren ons, aldus de heer Dek ker, dat het besluit van het produkt- schap een ernstige ingreep is in de be staande toestand. Het zal ook grote con sequenties meebrengen voor veiling en exporthandel. De bezwaren tegen deze maatregelen zjjn vooral in kringen van Zeeuwse veilingen en van de handel, die naar België exporteert vrij groot. De meeste exporteurs op België beschikken niet, of althans over te geringe outil lage om zelf het fruit uit meermalige kisten over te leggen in eenmalig fust. De heer Dekker besloot tenslotte met te zeggen, dat voor het bevorderen een ge regelde en soepele export naar België een nauwe samenwerking nodig zal zijn tussen veiling en exporthandel. het bepaling tot belangenbehartiging door middel van het Waarborginstituut van zeer groot belang, omdat de glascultüur voor Zeeland in de toekomst mogelijk een ontwikkeling zal krygen zoals nooit is gedacht. Na een uitvoerige toelichting zei de heer Dekker, dat het bestuur ook gemeend heeft om voor de volledigheid aan artikel 13 toe te moeten voegen „Onder geveilde produkten worden in dit verband mede begrepen de admini stratief geveilde produkten, alsmede het op stam verkochte fruit." De laatste statutenwijziging was een bepaling, waarin geregeld wordt dat een lid met een omzet van meer dan f 2000 per jaar, gerekend naar het afgelopen boekjaar, voortaan twee stemmen uit zal kunnen brengen. Leden met een om zet minder dan f 2000 zullen één stem uit. kunnen brengen. Tot nog toe had ieder lid recht op één stem. Ook dit voorstel werd aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren D. de Jonge te Kapelle, B. Leijs te Kruiningen en H. Zuidweg te Biezelin- ge herkozen. Winter Wat de strenge winter betreft deelde de heer Dekker nog mee, dat in kringen van de groententeelt wordt aangeno men, dat dit zjjn invloed wel zal doen gelden op het pryspeil tot en met mei. Over de gevolgen voor aardbeien, fram bozen en bramen is nog weinig te zeg- Sp"f schade geconstateerd bomen in de vorm van vorstspleten, )p sommige plaatsen heeft men vorst- chade geconstateerd aan jonge vrucht- Het bestuursvoorstel om op vier punten de statuten te wijzigen lokte een stem ming uit over het artikel, dat personen, die de leeftyd van 70 hebben bereikt niet meer tot bestuurslid gekozen of herkozen kunnen worden. Enkele leden wilden op deze bepaling een uitzondering maken voor die perso nen, die tijdens nun zittingsperiode deze leeftijd zouden bereiken. De heer Aug. Slabbekoorn te Kapelle wilde de leef tijdsgrens zelfs verlagen tot 65 jaar. Het bestuursvoorstel werd tenslotte met 45 tegen 5 stemmen aangenomen. In verband met de toetreding tot het Waarborginstituut voor de Tuinbouw, reeds vorig jaar besloten, zal in de sta tuten worden opgenomen, dat de vereni ging'de belangen van haar leden ook kan dienen door deel te nemen aan dit Instituut. Voorzitter Dekker achtte de bijeenkomst met leraren Meer dan 45 jaar onderwijs gediend De administrateur van het Goese ly ceum, de heer G. Boon heeft donderdag middag In de lerarcnkamer van het nieuw© lycenm aan d© Van Dusseldorp- straat afscheid genomen in verband met het bereiken van dc pensioenge rechtigde leeftijd. Dc leraren, het perso neel, leden van de oudercommissie en een afvaardiging van de leerlingen als mede een aantal familieleden van de heer Boon, woonden het afscheid bjj. De heer Boon is ruim 45 jaar op diver se plaatsen in Nederland by onderwy's- instellingen werkzaam geweest, zo bleek uit de toespraak van de rector, drs. G. Sieben. Vierentwintig jaar heeft hij aan het Goese lyceum doorgebracht. „Het middelbaar onderwijs in Goes heeft in die periode een grote vlucht ge nomen en uw carrière Is daarmee mee gegaan", aldus de rector, die er aan herinnerde, dat' de heer Boon als con ciërge-amanuensis is begonnen eri is opgeklommen tot administrateur. „In deze gespecialiseerde en verantwoorde lijke functie hebt U een grote yver en toewijding voor uw werk aan de dag gelegd", vervolgde spreker. Namens de leraren en het personeel bracht de drs. Sieben de scheidende administrateur hiervoor dank. Als biyk van waardering werden mevrouw Boon bloemen over handigd, de heer Boon kreeg een ge schenk onder couvert. Ook conrector drs J. v. d. Woude richtte zich in waarderende woorden tot de heer Boon. die tegelijk met hem in september 1939 op het Goese lyceum is gekomen. In het byzonder wees deze preker er op, dat het werk van de heer :oon werd gedragen door zyn beginsel voor de openbare school. „Dit beginsel hield tevens in saamhorigheid en eer bied voor andersdenkenden", aldus de heer Van der Woude. De voorzitter van de schoolvereniging „Vlam", Jos van IJsseldyk, verklaarde, dat de leerlingen nimmer een tevergeefs beroep deden op de scheidende admini strateur, die aityd en voor iedereen klaar stond. Hy overhandigde als blijk van waardering een plant. De heer D. Schipper sprak namens de ouderver eniging, waarvan hy voorzitter is. Hij dankte de heer Boon voor hetgeen hy in de afgelopen 24 jaar voor de school heeft gedaan. De heer Boon sprak een slotwoord. De familie Boon heeft inmid dels een woning in Kortgene betrokken. Landbouwschap verhoogt heffingen Het bestuur van bet landbouwschap heeft woensdag besloten, de algemene heffingsverordonlng voor 1963 in liet mededelingenblad bedrijfsorganisatie te publiceren. De definitieve vaststelling zal dan in een volgende vergadering volgen. De heffingen worden met gemid deld een zevende verhoogd; in beginsel heeft het bestuur daarover al beslist bjj de behandeling vau dc begroting voor 1963. Ondernemers, die na 1 mei van een be paald jaar begonnen met het exploite ren van een landbouwbedrijf, kregen tot nu toe over dat jaar geen licffingsaan- slag, omdat hun bedrijf niet meer be trokken kon worden bij de „mei-inventa risatie". Voorlaan zullen deze bedry- ven apart geïnventariseerd worden, zo dat over een gedeelte van het jaar nop' een aanslag kan worden opgelegd. Heffingsplichtigen die niet tijdig beta len en daarom een aangetekende aan maning krygen, zullen de kosten daar van voortaan geheel zelf moeten dragen Tot nu toe kwamen die kosten mede ten laste van degenen die wel tüdig betaal den. Vastgesteld werd een wyzlging van dc inventarisatieverordening, waarin aan degenen, die beginnen met het drijven van een landbouwonderneming, dc plicht wordt opgelegd zich bij liet landbouw schap aan te melden. Winter in kopgroep naar de eindstreep (Van onze weerkundige medewerker) Over enkele dagen lente. Dat nil zeggen de lentemaand maart verschynt dan op onze kalender, maar of de natuur lüer zich zo snel by zal aanpassen valt te betwyfelen. Steeds meer gaat deze win ter lijken op de echte strenge en lange winters die wy hebben meegemaakt of van de statistiek kennen- Winters waar van het einde eerst diep In maart werd bereikt. Berekenen wij de winter zoals dit mete orologisch wordt gedaan over de volle maanden december, januari en februari dan betekent dit dat wy met deze win ter de komende week naar de eindstreep snellen. Wat de cijfers betreft geschiedt dit samen met de kopgroep van streng ste winters die sinds 1704 tn ons land in betrouwbare cijfers konden worden vast- Nog geen stemming over uitbreiding cassatiegronden (Van onze parlementaire redacteur) Tegen de verwachtingen in is de stem ming over het wetsontwerp, dat het ral cassatiegronden, die de Hoge Raad kan hanteren om een uitspraak van een lagere rechter te vernietigen, uitbreidt, donderdag in de Tweede Ka mer niet doorgegaan. De vorige dag had de Kamer uitvoerig over dit wets ontwerp gediscussieerd. Toen was ook aangekondigd dat donderdag over een tweetal amendementen en over het wetsontwerp in zyn geheel gestemd zou worden. Een van die amendementen was van de heer Baeten van de K.V.P. Het wilde het cassatiemiddel „schending van het Nederlandse, Surinaamse of Antilliaan se recht" vervangen door „schending van het recht". Dat is dus veel uitge breider omdat hier ook het vreemde recht onder valt. De minister van justitie mr. Beerman achtte dit amendement van zo ingrij pende betekenis, dat hy verzocht om aanhouding van de stemmingen, tenein de nog met de vaste commissie van jus titie uit de Kamer overleg te kunnen plegen. Nieuwe krachten bij VARA-t.v. De VARA-televisiesectie heeft weer eni- Se nieuwe medewerkers aangetrokken, ip 1 maart treedt de heer Joh. van Os van de Abeelen in dienst als parlemen tair redacteur bij de afdeling actualitei ten. De heer Van Os is thans parlements- verslaggever bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. De heer A. van Oorschot aanvaardt per 1 april de functie van producer op afdeling amusement van de VARA- >m even van dit gebeuren op de hoogte te blyven is hier de stand berekend tot en met woensdag 20 februari j.l. De cijfers gelden voor De Bilt. De ge middelde etmaaltemperatuur winter 1830 3,1 C.; winter 1963 —2,5 C.; win ter 1947 2,4 C.; winter 1784 2,3 C.; winter 1823 2,2 C. Dit betekent dat wanneer deze laatste week van februari ongeveer even koud biyft als de afgelopen week, de winter van 19621963 zoals hierboven bere kend de tweede plaats op de ranglijst zal gaan innemen. Het aantal ysdagen (dagen waarop het kwik de hele dag on der nul bleef) bedroeg winter 1789: 49; winter 1947: 48; winter 1845: 45;winter 1963: 42: winter 1940: 40. Ook aan de hand van deze cijfers blijkt deze winter zich inmiddels by de kop groep te hebben geschaard. In het geval de winter nog tot in maart zou voort duren dan zullen de cijfers van het aan tal ysdagen en vorstdagen dicht by een record komen te liggen. Vrywel geheel Nederland ziet verlan gend uit naar dooi. Maar wanneer het dan op een paar dagen aankomt laat er dan een record gebroken worden. Wij kunnen ons dan op hoge leeftijd op de borst slaan een van de meest koudste winters van de laatste 2 eeuw te heb- ">en beleefd. Minister Erhard optimistisch over 1963 Het Westdoltse ministerie van economi sche zaken voorspelt voor 1963 een gun stige economische ontwikkeling in de bondsrepubliek. In het gisteren gepubli ceerde eerste economische rapport wordt do optimistische conjunctuur- prognose gemotiveerd niet bèlangryke stimulerende krachten in liet binnen land en een in opwaartse richting gaan de wereldconjunctuur. Uit het rapport biykt dat deze ontwik keling geen „conjunctuurpessimisme" rechtvaardigt. Dit sluit echter voor af zonderlijke sectorende waarschijnlijk heid niet uit, dat de zaken moeilyker zullen taan. Aan de hand van een nauwkeurige analyse van de economi sche feiten van het jaar 1962 laat deze vooruitziende beschouwing, die gegoten is in de vorm van een volkshuishoud kundige totale rekening, toekomstige ontwikkelings-tendenties voor 1963 zien en maakt zij daaruit gevolgtrekkingen.! Zy geeft richtiynen voor ae houding van overheid, ondernemer en werkne mer. OVERHEID WIL TOEZICHT OP DE GEMEENTELIJKE KAPITAALSUITGAVEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich in haa gisteren gehouden vergadering bezig gehouden met een wetsontwerp, dat haar de bevoegdheid verleent om bij de gemeentebesturen en de provinciale be sturen op het vinketouw te gaan zitten, teneinde te voorkomen dat zij te veel uitgeven aan de financiering van grote werken en daardoor de nationale con junctuur in gevaar brengen. Het wetsontwerp geeft de centrale over heid o grond van monetaire en con juncturele overwegingen zekere be voegdheden om op de lagere publiek rechtelijke lichamen in hun beleid ten aanzien van de financiering der ka] taaisuitgaven* enig toezicht uit te oei nen. Tot nu toe stonden de regering geen instrumenten ter beschikking om de gang van deze kapitaaluitgaven ter financiering van grote werken aan te passen aan een conjunctureel wenselijk niveau. Daardoor was het gevaar, dat van een financiering van een te groot gedeelte der uitgaven met vlottende middelen voor de financiële positie van de lagere publiekrechtelijke lichamen de provincies en de gemeenten is te duchten, niet gering. De eruit voort vloeiende financieringsmoeilijkheden kunnen zelfs een dergelyke omvang aannemen, dat zij een bedreiging gaan vormen voor de monetaire positie van Nederland. Vandaar dat de regering met een regeling is gekomen, die dus ten doel heeft de gezonde financiering van de kapitaaluitgaven van de afzon derlijke publiekrechtelyke lichamen te bevorderen en het mogelijk te maken de omvang van de door de gezamenhjke -•-'Tiekrechtelijke lichamen op de kapi- Imarkt te financieren kapitaaluitga ven te begrenzen, wanneer dit om con juncturele of monetaire redenen ge wenst is. Raad wijzigde standpunt Openlijke adhesie bij ingediende aanvraag Nadat vier jaar geleden een soortgelijk verzoek in de raad van Tholen met grote meerderheid was geweigerd, hebben de raadsleden donderdagavond in een spoedeisende vergadering besloten, 0111 het gemeentelyk verenigingsgebouw op zondag ter beschikking te stellen van de vereniging „Kerkelijk Leven" voor het houden van de erediensten. Er was nu slechts één stem tegen, die van wethou der D. J. v. d. Velde. De overige namen stonden reeds op het verzoek van het bestuur van de vereni ging, dat de raadsleden om ondersteu ning van zijn aanvraag had verzocht. En juist die openlyke adhesie kwam de burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven wat vreemd voor, zoals hij zei. Vooi; de zon dag wilde het college van b. en w. de raad daarom de gelegenheid bieden om de ommezwaai in zijn standpunt naar voren te brengen. Voor de heer J. H. Dal was de verklaring nogal eenvoudig. Hij maakte by de vorige beslissing nog geen deel uit van de raad. De heer C. Boender (s.g.p.) haalde om te beginnen zyn vroe gere bedenkingen tegen het exploiteren van een gebouw op zondag door de gë- meente naar voren. Daarop was het ver zoek de vorige maal gestrand, „Nu even- we! is gebleken, dat het hier om kerk diensten gaat, waarin regelmatig een predikant voorgaat, vervallen myn be zwaren", zei hij. In deze zienswyze kon eigenlijk de gehele raad zich vervolgend linden. De heren gaven hun mening over dit verzoek namelijk allen in dezelfde trant. Wel wilde de heer Boender duide lijk vastgelegd zien, dat in voorkomende gelegenheden verzoeken in deze geest opnieuw aan de raad worden voorge legd. Burgemeester Van der Hoeven zegde dat grif toe. Met 10 tegen 1 stem werd flerhave besloten, het verenigings gebouw aan de vereniging „Kerkelyk Leven" beschikbaar te stellen. alleen woonhuis De verkoop van het voormalige politie bureau aan de heer L. van Moerland was r b. en w. aanleiding geweest om in de akte een clausule te doen opnemen, dat het pand alleen als woonhuis mag worden gebruikt. De aspirant-koper, eigenaar van een pa- tates-friteslcraam, maakte tegen deze beperkende bepaling bezwaar. Op voor stel van het college besloot de raad de heer Moerland nog enkele dagen be denktijd te geven. Meegedeeld werd nog, dat voor de jeugd enkele lokalen in de leeggekomen scholen zullen worden opengesteld voor het bedrijven van hob- bywerk. Van de gebroeders De Korte werd de schuur Doehveg 18 gekocht voor de prys van 6500,Het is de bedoeling dat op de grond hiervan enkele woningen komen te staan. Het pand Singel 20 werd nog onbewoonbaar ver klaard. Andries de Braai, de nieuw be noemde directeur van de Zeeuwse Muziekschool, heeft donderdag zijn benoeming officieel aanvaard. De heer De Braai, die thans direc teur van het Arnhemse mtiziek- lyceum is, hoopt in mei, uiterlijk juni, zijn nieuwe functie te aan vaarden. En waarom nu juist naar Zeeland; waarom dat vertrek van de in cultureel opzicht bloeiende Gelderse hoofdstad nuar het zuidwesten? „Ik ben vry veel in Zeeland geweest en myn belangstelling ervoor is in de loop van de jaren voor dat waterland daar gegroeid. Het heeft my altyd geboeid. Ik heb er altHd ccn grote sympathie voor gehad", bekent ae heer De Braai met een sympathieke eerlykheid, en hy voegt er aan toe: „Het geslacht De Braai is van Franse afkomst; de De Braals of Le Brale's zyn in de zeven tiende eeuw als Hugenoten naar ons land gevlucht en myn overgrootmoeder heeft jaren, tot op hoge leeftyd, in Zie- rikzee gewoond, u zoudt het aan myn blonde naren en myn blauwe ogen niet zeggen, dat er nog Frans bloed in myn aderen zit, maar net is nu eenmaal zo. en het is alleen maar een aardigheid te vermelden, dat myn Friese moeder ook Frans bloed had". Andries de Braai zag op 9 december 1909 het levenslicht in het Drentse plaatsje Bellen, waar zyn vader het be roep van drukker en uitgever uitoefen de cn waar de jonge De Braai enige tyd zelfs verslaggever is geweest. Hij kan er zelfs op bogen, dat hij, beginneling in het journalistieke domein, de T.T.-races in Assen heeft verslagen Liever dan races en andere nuttige aardse gebeurtenissen in Drente te verslaan wilde hy, met zijn muzikale begaafdheid, een kenmerk van de familie, zich wyden aan de muziek. Hy nam een koen besluit: hy ging sparen, totdat hy een paar duizend gulden ryk was. Toen ging hy naar net Amsterdamse conservatorium, deed toelatingsexamen, werd aange nomen en studeerde vijf jaar als hoofdvak piano bij Willem Andries- sen.. Hjj deed nog meer: na zyn eindexamen conservatorium, hoofdvak plano, volg den nog drie jaren studie compositieleer by Hendrik Andriessen, broer van de grot© pianist en muziekpedagoog en nam solozanglessen by Hendrik C. van Oort. In die tijd moest iedere leerling van mannciyke kunne een instrumen taal by vak nemen. Zyn welluidende stem was geschikt voor zangstudle en, er werd voor hem een uitzondering ge maakt. Do Amsterdamse conservato- riumtyd, in de dagen dat Sem Dresden daar nog aan het conservatorium direc teur was, zag de jonge De Braai be kroond met de diploma's, die hy begeer de. Hij had genoeg zakeiyke inslag om in zyn vrije uren zoveel te verdienen dat zonder bezwaar van 's vaders schat- t zyn studie kon voltooien. Hij trad op als solozanger, als pianist in tal van concerten; hy heeft zelfs by Paul Huf en Cruys Voorbergh in Figa ro's Hochzeit een kleine rol vervuld, die vooral gericht was op zyn vocale kwali teiten. Hy dirigeerde in Haarlem en in Deventer en voerde als componist op drachten uit voor de Nederlandse rege ring. Die opdrachten waren: Een sonate voor orgel, in Nederland ge speeld door Albert de Klerk, Adriaan Engels, Charles de Wolff, Johan van Dommele, en zelfs in de Ver. Staten door Leslie P. Spelman. „Profetie", naar Jesaja 25 en 26, voor bariton-solo, gemengd koor, twee trom petten,'twee hoorns, twee trombones en piano, uitgevoerd door Carel Willink en het Nederlands Kamerkoor, onder lei ding van de bekwame Felix de Nobel. Psalmen voor alt en orgel, op gedichten van Gabriel Smit, gezongen door Roos Boelsma. Er zyn andere composities van zyn hand verschenen, zoals: Strykkwai-tet, ge speeld door het Nederlands Strijkkwar tet en het Röntgen Kwartet; Ricercare voor orgel, (als solo-instrument), stryk- orlcest en pauken, gespeeld door Albert de Klerk, Kees Versteegh, Meindert Bockel en Arie Peters. Een Concertino voor fluit en strijkor kest, gespeeld door Bcrtus Bakker, Jan de Vente, Georg Wanke (Südwestfunk Baden-Baden). De heer De Braai werd in 1941 directeur van de Deventer muziekschool, welk di rectoraat hy heeft vervuld tot 1947. Ner gens was het prettig en ideaal werken tydens de bezetting. „Ik heb geluk ge had", zegt de directeur van het muziek- lyceum. „De school, waar wij in zaten, is op een kwade dag door een bom ge troffen en totaal verpulverd. Er was op dat fatale tydstip niemand aanwezig" In 1947 benoemde de Arnhemse tcraad hem tot directeur van de Arn hemse muziekschool, in 1956 getransfor meerd in een gemeentelijke muziekon- derwysinstelling, aanvankelijk door liet rijk erkend als muziekschool met vak opleiding. En thans, vanaf 1959, erkend als muzieklyceum. Een bloeiend insti tuut, dat in 1947 110 leerlingen in de re gisters Iiad geboekt, nu meer dan 1800.. Een school met een uitstekende reputa tie, leerlingen aantrekkend uit de verre omtrek. De insiders en de vele muziek liefhebbers, die het vertrek van de lieer De Braai betreuren, weten wat de direc teur voor „zijn" school heeft gedaan. Van 1948 af is de heer De Braai regel matig examinator en ook voorzitter ge weest van de examencommissies by de staatsexamens voor muziek; hy is lid geweest van de regelingscommissie staatsexamens voor muziek. Hij is jury lid geweest in de sectie muziek voor de toekenning van de culturele prys der gemeente Arnhem, lid van de muziek- commissie van het gemeentemuseum (voor de debutantenconcerten), be stuurslid van de Arnhemse Vereniging voor Kamermuziek. Hij heeft een actief Rik van Steenbergen, Leo Proost (bei den België) en de Deen Paile Lykke hebben donderdagavond de zesdaagse van Antwerpen gewonnen. Zy legden in 145 uur 2783,85 km af en behaalden 670 punten, büna 200 meer dan hun naaste concurrenten, onze landgenoot Peter Post, de Belg Willy Vannitsen en de Australiër Reg Arnold, die in dezelfde ronde finishten. De overige koppels er werden er acht toegelaten tot het laatste uur van de strijd speelden geen rol van betekenis. Klaus Bugdahl (DGD), Fritz Pfennin- ger (Zwits) en Hugo Scrayen (België) werden derde op niet minder dan vijf ronden, maar kregen een troostprijs in de vorm van een door de rappe Pfen- ninger gewonnen super-premie. De 21.000 toeschouwers, die op de laa avond het sportpaleis bevolkten, za„ een ware titanenstryd tussen de twee favoriete formaties, die er echter geen van beiden in slaagden een ronde voor- Na val vorig jaar eindelijk gelukt (Van een speciale verslaggever) De 19-jarige Marika Kilius en de twee jaar oudere Hans Jürgen Baumler zijn eindelijk geslaagd: na vijf achtereenvolgende Europe se kampioenschappen, behaalden de favoriete Westduitsers donder dagavond in het koude Olympische ijsstadion van Cortina d'Ampezzo het wereldkampioenschap paarrij- den. De vreugde onder de talrijke Duitsers, die de geheel bezette tri bunes van het prachtige architec tonische houten bouwsel bevolk ten, kende geen grenzen. De spanning ontlaadde zich pas by de ceremonie protocolaire, maar reeds veel eerder stond het kampioenschap van KiliusBaeumler vast. Dat was nadat hun grote rivalen van Boedapest, de Russen Ludmilla Belusowa (24) en Oleg Protopopov (26) in een vuurrood tenue hun Kür hadden gereden en deze lager gewaardeerd hadden gezien dan die van de Westduitsers. aandeel gehad in het werk van de com missie van overleg voor sociaal en cul tureel werk. „Neon, Zeeland betekent natuurlyk niet: minder werk", zegt de heer Dc Braai nuchter, opmerkend dat er „daarginds" zoveel mogelijkheden zijn voor ontplooi ing van allerlei activiteiten. Men zal de uitingen van zyn werkzame geest in Arnhem missen. En niet minder: zyn innemende persoonlijkheid, waarover het personeel der school vol lof is. ANDRIES DE BRAAL De wereldtitel, waarvoor zij het vorig jaar in Praag door een val werden uit geschakeld en die toen naar de Jelineks uit Canada ging, was nu hun. Zy konden het nauwelijks geloven, toen hun trainer hen als eersten in de kleedkamer de ba lans van het duel West-DuitslandRus land kwam mededelen. De puntentotalen waren: KiliusBaeumer: technische waarde: 5,8 5,6 5,8 5,8 5,8 5,7 5,7 5,5 5,8. Artistieke waarde: 5,8 5,6 5,7 5,8 5,8 5,7 5,6 5.6 5,8. Belusowa-Protopopov: technische waar de: 5.S 5,5 5,7 5,8 5,8 5.S 5,6 5,3 5,9. Artistieke waarde: 5.7 5,5 5,7 5,7 5,7 5,6 - 5,6 5,4 5,7. Ook de derde plaats kwam aan de Rus sen, namelijk aan het jonge paar Tat- jana Zhug en Alexander Gevrilov. Hun cyfers waren respectievelijk: technische waarde: 5,6 5,4 5,5 5,6 5,6 5,5 5,5 5,3 5,6. Artistieke waar de: 5,6 5.5 5.5 5,5 5,7 5,4 5,5 5,3 5,6. Vooral het Amerikaanse jnrylid, mevr. Sanderson, haalde zich nogal eens het ongenoegen van het publiek op de hals door haar lage waardering, een overi gens veel voorkomend feit bij kampioen schappen kunstrijden. Ook bii de beoor deling van de jonge Zwitsers, Gerda en Rudi Johner, roerde het publiek zich, maar ditmaal was het de jury in haar geheel, die het moest ontgelden. VOLLEYBAL Zaterdag wordt weer eens een volledig hoofd- en overgangsklasseprogramma gespeeld van de NeVoBo district zuid. In de hoofdklas ontvangt het dames team E.V.V.C- in Vlissingen Organon uit het verre Oss, Lyceum zal waar- schijnlyk een pittig partytje spelen te- ~en M.O.C. en Sarto neemt het op tegen r.C. den Bosch. De heren van E.V.V.C. krygen Ever Ready uit Vlymen op be zoek. Tornado zal zaterdag het kam pioenschap van district zuid behalen door een overwinning op Lyceum. De ploeg uit Tilburg, zonder een enkele ver- liespunt, zal promotiewedstrijden gaan spelen voor de landelyke eredivisie. De heren van R.H.B.S- spelen tegen het zwakke V.C. Tilburg en Sarto ontvangt V.C. den Bosch. In de overgangsklas dames a speelt E.V.V.C. 2 twee uitwedstryden, eerst tegen Rapid en vervolgens tegen Rood Wit. In de overgangsklas heren a wordt in Vlissingen Matador-Marathon ge speeld met Matador als favoriet. E.G. V.C. ontvangt in Goes D.S-V. en zal de winst vermoedelyk in Goes houden, en Moller speelt tegen Rapid. Het afdelingsprogramma Walcheren luidt: hererv M. de Ruyter I—E.V.V.C. H (3). M.V.C. I—Y.V.C. (1). M. de Ruy ter I—Matador H (1), Y.V.C.—M.V.C. I (2), Marathon H—Y.V.C. (3) en M. de Ruyter IIO.N.S. I (3). In Goes wordt nog gespeeld: heren As- tra IAstra H (l) j EgaspoTer Hole (2) en dames Egaspo—E.G.V.C. (2). In Hulst staat één dameswedstryd op het programma: Ter HoleMarathon H (1) De Eindhovense club Stratum Meteoor heeft geprotesteerd tegen de uitslag van de wedstrijd Hellas (Den Haag)—Stra tum Meteoor (1515). Indien de Eind hovense club dit protest wint. zal er als nog een extra wedstrijd moeten worden gespeeld tussen Hellas (Goes) en Hel las (Den Haag) om de degradant aan te wijzen. De Zeeuwse renners Piet Rent meester flinks) en Jo de Roo re den ook in de zesdaagse van Ant werpen. Hier wordt De Roo door Rentmeester afgelost. In de fina le werden zij op het nippertje uit de strijd genomen: alleen de eer ste acht ploegen mochten starten, Rentmeester-De Roo-De Haan stonden op dat moment op de ne gende plaats. fWWWWWWWWWt/WWUWWWVWVWVWI te nemen. De andere ploegen beperkten zich er louter toe, het aantal verliesronden zo laag mogelijk te hou den. De uitslag was: 1 Van Steenbergen-Proost-Lykke (Belg/ Belg/Den.) 670 p; 2 Post-Vannltsen- Arnold (Ned/Belg/Austr) 483 p: op 5 ronden: 3 Bugdahl-Pfenninger-Scrayen (Did/Zwits/Belg) 473 p; op 9 ronden: 4 Darrigade-Raynal-Eugen (Frankr/ Frankr/Den) 385 p: op 15 ronden: 5 Van Tongerloo-Foré-De Bakker (Belg/ Belg/Belg) 35 p: op 17 ronden: 6 De- Ëaepe-Plattner-Rudolph (Belg/Zwitsf >ld) 332 p. Tijdens het laatste uur gaven op de for maties Altig-Roggendorf-Renz (Did) en Covens-Joosen-Denoyette (Belg). De Duitsers waren totaal leeggereden. Op het moment, dat de finale begon, had den zij 13 ronden achterstand, 13 minu ten later waren daar 14 ronden bijgeko men. De Nederlandse équipe Jo de Roo- Jo de Haan-Piet Rentmeester werd niet tot de finale toegelaten. Zij waren op het beslissende moment negende met 20 ronden achterstand en werden zodoende uit de strijd genomen. De Belgische „keuzeheer", Constant van den Stock, heeft donderdag na de laat ste training van de Belgische selectie- ploeg in Brussel, liet elftal bekend ge maakt, dat zondag 3 maart in het Feye- noordstadion tegen Nederland zal uitko men. In het team, dat Spanje in de laat ste interland een gelykspel afdwong, is slechts één wyziging aangebracht: aan voerder Jef Jurion is wegens een bles sure niet beschikbaar en wordt vervan gen door de jonge Bruggenaar Deur- waerder. Het elftal van de Belgen met acht Anderlechtspelers ziet er als volgt uit: Doel: Nicolay (Standard); achter: Hey- Iens en Cornells (beiden Anderiecht); midden: Hanon, Verbiest en Lippens (allen Anderiecht); voor: Stockman (Anderiecht), Van den Berg (Union St.- Gillis), Van Himst (Anderiecht), Deur- waerder (FC Brugge) en Puis (Ander iecht). Reserves: Delhasse (FC Luik), Storme (FC Brugge), Gybels (Berin gen) en Semmeling (Standard). Bondsvoorzitter: „We hopen op vorst.. Bondsvoorzitter A. L. M. Schroder, se cretaris-penningmeester L. Brunt en bondsbestuurslid D. Nijs hebben donder dagmiddag na een langdurige conferen tie niet de lieer B. van Krimpen, direc teur van het Feyenoordstadion, besloten de interland Nederland-België, die zon dag in Rotterdam moet worden ge speeld, niet uit te stellen. „Dat we zondag zeker kunnen spelen", zei bondsvoorzitter Schroder, „is na tuurlyk nu nog niet met absolute zeker heid te zeggen. Als de natuur ons in de steek laat is alles vergeefs geweest". Tot vrijdagmorgen zal men doorgaan met het blazen van warme lucht. Daar na wordt het veld in zijn geheel bloot gesteld aan de buitenlucht. Zondagmor gen wordt het plastic, dat met kalk wit zal worden gemaakt om de zonnewarm te te weren, opnieuw neergelegd. Pas een uur voor de wedstrijd wordt de af dekking verwijderd. Men hoopt hierdoor te voorkomen dat door de inwerking van de zon de bovenste laag van het ter rein ontdooit, waardoor de grasmat uiteraard onherstelbare schade zou op lopen. „Het klinkt vreemd", aldus ae bondspraeses, „maar we hopen nu op vorst...'* Zondagfruit is fruit met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7