KOMPLOT TEGEN POMPIDOU ONTDEKT „Nachtwacht" van vrije boeren bij Hoogeveen Argoud: „C.N.R. wil de Gaulle ontvoeren" KLANKBORD Voelt U ZICIl; Onjuistheden in vertaling rede voor studenten belastingfaciliteiten „Ons bioscoopje hebben we nodig" KAMER AKKOORD MET SCHERPER TOEZICHT OP DE WATERSTAAT VVWUWWWWWWWWWVWVWWWVWWW1AA~WWW^^ „Erg jammerzei zijn hospita APELDOORNSE BEJAARDE SPEELDE VOOR „GOED HEERTJE" Hospita voor bijna 1 ton opgelicht VRIJDAG 1 MAART 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COTJRANT WEER EXTREMISTEN IN PARIJS GEARRESTEERD De Franse politie heeft gisteren meegedeeld, dat zij een samen zwering om premier Pompidou van Frankrijk te vermoorden heeft ontdekt en dat negen extremisten op het ogenblik in verband hier mee worden verhoord. Onder de gearresteerden bevindt zich luitenant-ter-zee Georges Buscia, de naaste medewerker van ex-kapitein René Sergent. De ze kapitein wordt beschouwd als de opvolger van de gearresteerde ex-kolonel Antoine Argoud, die de leiding had van de O.A.S. Georges Buscia werd met zijn broer Gil les en nog andere verdachte extremisten gearresteerd, toen de politie vorige week vrijdag een inval deed in een blok wo ningen op de linkeroever van de Seine. Buscia zou intussen hebben toegegeven dat hy in de zomer van het vorig jaar opdracht had gekregen van Argoud en Sergent om moordaanslagen voor te be reiden op premier Pompidou en de Franse minister van binnenlandse zaken, Roger Frey. In hotel Wat de arrestatie van ex-kolonel Ar goud betreft, is gisteren bekend gewor den, dat Argoud waarschijnlijk gedu rende het weekeinde door kameraden is vastgehouden in een klein hotel in Mjjn- chen, alvorens naar Parijs overge- bacht en aan de politie uitgeleverd te worden. De nachtportier van het Münchense Edenhotel en twee gasten hebben maandagavond in de hal van het ho tel een opstootje gezien van vier mannen, die daarop plotseling naar buiten stormden. Het leek er op alsof er iemand door de geheime politie gearresteerd werd, aldus de oogge tuigen. De directie van het hotel bevestigde, dat het mogelijk zon zyn, dat de vier man- •(Mm tcgcnh(§ Mpijn. kicspiin. Jocst. *riep. Irijs- Ipcol Er zijn Meenk's kiespijn', hoest, griep, atick, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver- '6 poeders maar ook MEENK'S POEDER; Poeders tegen hoofdt diarrhee, influenza, r gevatte kou, periodic! krijgbaar io etuis met een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijs verhoging. Vraag uw drogist- HET is niet zo maar een parti culiere droom van iemand, die graag in de verte denkt, maar net. staat in een ferm en solide officieel rapport: een vooruit ziende blik op het Jaar 2000. Het wonderlijke, bij zinspeling up dit jaar, is altijd dat het zo mys tiek-ver in de toekomst lijkt te liggen, maar als wij de blik over dezelfde lengte achterwaarts rich ten. zeven-en-dertig jaar terug in plaats van heen, dan komen wij niet verder dan 1926 en dat lijkt lang niet zo ver weg. Misschien komt het mysticisme van 2000 voort uit het befaamde bock van Jules Verne. Toen dit verscheen was het dc verste verte waartoe dit profetische genie rei ken kon. Zo heeft dit jaartal wel licht de geheimzinnige glans en vorm gekregen die het voor ons, die er dicht genoeg tegenaan zit ten, om het niet bijzonder te vin den, toch nog altijd blijkt te heb ben behouden. Wel, in dat Amerikaanse profeten- rapport, gebaseerd op reële waar nemingen van huidige feiten en tendeiizcn, wordt onder meer voorzien dat de Verenigde Staten, anno 2000, 850 miljoen inwoners sullen hebben en dat cr dan een 30-urige werkweek zal zijn. Er zullen' automatische auto's rijden, die niet bestuurd zullen behoeven te worden omdat de wegen-zelf dan óók automatisch zullen zijn. Er zal gekookt worden op zonne warmte; er zullen geen voorste den meer zijn en dè wolkenkrab bers zullen in aantal en hoogte dl maar toenemen. Het laat zich allemaal makkelijk aanhoren en aanvaarden. Wij die er nog maar 36 jaar van verwij derd zijn, horen het aan zonder ook maar even met de ogen te knippen. Ze kunnen ons nóg veel meer vertéllen. Waarom geen tienurige werkweek en nóg meer en nóg hogere huizen? Zoals' in allés nu reeds gaan wij natuurlijk dezelfde weg fgeauto matiseerd en wel) als de Vere nigde Staten. Het komt hier ook allemaal, zoals alles van ginds hier nu al komt. De mensheid wordt steeds gelijkvormiger in haar wensen. Geen mens, waar ter wereld ook, die het niet heer lijk vindt als hij nóg korter kan werken en als hij met nóg auto- matischer mag leven. Alles komt ook hier en dat lijkt mij heerlijk voor hier. Wat ik al leen niet begrijp is dat, als het toch komt zoals het zeker ko men moet in 2000, wij niet nu reeds ermee beginnen. Waarom moeten wij daar nog 37 jaar op zitten te wachten? Én ons intus sen behelpen met andere dan zon newarmte en auto's die wij zeil moeten besturen Als het tóch komt, dan maar di rect. En dan liefst nog alle ver worvenheden van 2000 vóór zijn met het oog op het jaar 3000 Waarom dan nu maar niet di rect huizen van tweehonderd ver diepingen bouwen en tien uui werken in de week. Ik (persoon lijk) ben er onmiddellijk voor U vm den. De Partij van de Vrije Burger: zal dan de grootste in den landt zijn omdat iedereen zich zal ver beelden vrij te zijn juist omdat hij het niet zal zijn. De mam moet van de stokoude heer Cals komt dan op de helling en de. recreatie zal als de zwaarste '.ast op onze schouders drukken. Wij zullen aan het plezier te gronde gaan. KLIAS nen die tijdens het weekeinde in het ho tel vertoefden Argoud en 3 ChA.S.-ka- meraden waren. De Beierse politie stelt een onderzoek in naar het voorval in het Edenhotel. Naar verluidt is zij er nog niet in geslaagd een duidelijk ontvoeringsspoor te ontdekken. Ontvoeren Ex-kolonel Argoud heeft gisteren tij dens een onderhoud met de rechter André Reboul van de bijzondere militai re rechtbank, die het proces leidt tegen leden van de O.A.S., die de aanslag bij Petit Clamart pleegden, verklaard, dat de illegale nationale verzetsraad (C.N. R.),die wordt geleid door voormalige premier Georges Bidault, geen bevelen heeft gegeven om de Gaulle van het le ven te beroven, maar zich tot taak heeft gesteld de president te arresteren en voor een rechtbank te brengen. In deze blauwe bestelwagen werd ex-kolonel Antoine Argoud, eens een van de grote mensen in de O.A.S., door zijn vroegere ka meraden „afgeleverd". De auto, met Argoud gebonden in de laad ruimte, werd geparkeerd bij de Notre Dame, waarna de politie door middel van een anoniem te lefoontje gewaarschuwd werd waar en wat er te halen was. NIEUWE ACTIE VAN LANDBOUWSCHAP Vandaag ontruiming van opgekochte bedrijven (Van een speciale verslaggever) Rond Hoogeveen zijn heel wat boe ren vannacht niet naar bed ge weest: zij hielden de wacht om meteen in actie te kunnen komen als de gerechtelijke macht zou wil len proberen onder dekking van het duister in alle stilte dus de be drijven te ontruimen, die hier des tijds eigendom zijn geworden van het Landbouwschap. Drie van de oorspronkelijk zeven zoge naamde „vrye boeren" hebben tot nu toe volhard in hun weigering de door het landbouwschap opgelegde heffingen te betalen. Deze houding dateert al van 1958. De boerderijen werden in 1960 op een gerechtelijke verkoping voor een krr.ts (niemand anders durfde bieden) eigendom van het landbouwschap. De betrokkenen kregen nu kortgeleden ;gging hun bedrijven te verlaten voor 1 maart. Die termijn verstreek dus vannacht. Geen van drieën gaf gehoor aan die op dracht van de deurwaarder. „We kun nen toch nergens heen", zo werd gere deneerd. De drie kregen steun van hun bond. Voorzitter Koekoek beloofde al zyn aanhangers te mobiliseren. Gister middag al vertelde hij ons: „Let op we komen vrijdag met misschien wel duizend man om Yydelyk verzet te ple- ;en voor het geval men zou willen pro- eren te ontruimen". \ff Zijn hofstede is per auto niet bereik baar. Er loopt van de dichtst bijzijnde weg af een smal pad het land in, langs een vaart met veel bruggetjes. Om acht uur gisteravond klopten we op zijn deur. Hjj was toen nog alleen met zijn gezin: vrouw en vier kleine kinderen, de —ragste amper twee. „Kom binnen", zei oer Hartman. Rente en aflossing „Ik geloof niet dat ze mij hier weg- krijgen. Dit bedry'f was al van ons vader. Ik heb het deel van mijn broers en zusters opgekocht met feld van de boerenleenbank. En ik etaal nog geregeld de rente en af lossing. Dat landbouwschap kan wel zeggen dat het mijn eigendom niet is ik geloof er mets van. En wat willen ze dan met mijn vee? Ik heb hier 15 koeien, 50 varkens en 800 kippen. Die kunnen ze toch niet zo maar de sneeuw injagen". Voorzitter Koekoek was 's middags al bij hem geweest om een plan de cam pagne op te maken. „Wakker blijven", zo was zyn consigne. Boer Hartman zei: „Misschien komen ze vannacht misschien komen ze nooit'.'. Hoe dan ook: vandaag krijgt hij steun van vrije boeren uit heel net land. De eerste arriveerde al om negen uur gis teravond. Twee man uit Nieuwerkerk aan de IJsel (bij Rotterdam) kwamen binnen met de mededeling: „We moes ten er "dit keer maar vroeg bij wezen". Ze gingen zitten bij de kachel en infor meerden of er stokken en wat stukken ijzer gereed lagen. Volgens deze twee „stoottroepers" zou den er vannacht nog wel wat koppels komen uit Friesland, Overijsel en de Ve- luwe. „En vrijdagmorgen vroeg wordt het een hele invasie let maar op". Het is alweer geruime tijd geleden dat de vrye boeren een actie voer den. De „opstand" by Vaassen (sep tember 1961) staat bovenaan in hun annalen. Toen probeerden ze konin gin Juliana op hun stryd attent te maken door ae weg te blokkeren waar langs zij moest paseren op weg naar een militaire oefening. De ryks- politie moest toen dit plan doorkrui sen en zelfs een karabijn-brigade la ten aanrukken die inderdaad drie keer heeft gechargeerd. Nu in Hoogeveen weet de overheid of ficieel van niets. Adjudant Piek van het gemeentelijke korps hoorde gisteravond laat van ons dat er nieuwe actie stond te gebeuren. Op dat moment waren ove rigens de eerste „soldaten" al gearri veerd. Volgens voorzitter Koekoek zou het ge recht allereerst aan kunnen kloppen Dy de belangrijkste „boosdoener", Klaas Hartman. Deze boer heeft (had) een be- dryf aan het zogenaamde Opgaande. BEDRIJFSBEWAKINGSDIENST K.L.M. WERKT NIET ZONDER VERGUNNING (Van onze Haagse redactie). De BEDRIJFS-bewaklngsdienst van de K.L.M. Is volkomen legaal, aldus deelt het ministerie van justitie mede naar aanleiding van berichten, als zou de K. L.M. reeds sedert 1955 geen vergunning moer hebben voor deze dienst. Particuliere bedrijfsbewakingsdiensten dienen een vergunning te hebben van de minister van justitie, welke vergunning gebaseerd is op de wet op de weerkorp sen en het uitvoeringsbesluit op de wet op de weerkorpsen van 1938. Dit besluit kent verschillende categorieën bewa kingsdiensten: particuliere nachtveiltg- heiasdlensten, particuliere bewakings diensten en particuliere bedryfsbcwa- kingsdiensten. Nu worden voor de beide eerste cate gorieën vergunningen gegeven vanwege het ministerie van justitie, die gebonden zijn aan een tydsauur. Voor ae derde categorie, dus de particuliere BE- DRIJFS-bewakingsdlensten wordt de vergunning niet aan een tijdsduur gebon den. Toen de K.L.M. in 1953 een vergun ning kreeg voor de eigen bedryfsbewa- kingsdienst is deze ten onrechte beperkt tot twee jaar. Nadien is van de zyde van het departement van justitie de ge maakte vergissing ontdekt en bleef de vergunning ook na 1955, toen dus de verlenging had behoren te worden aan gevraagd, van kracht. Franse ambassadeur: Rede baarde, opzien in Den Haag De rede, die de Franse ambassadeur in Den Haag, graaf de Crouy-Chanel, de zer dagen voor Delftse studenten heeft ehouden, heeft in politieke kringen in 'en Haag enig opzien gebaard. De vraag wordt gesteld of de ambassadeur in zyn rede tegen de diplomatieke gebruiken heeft gehandeld door kritiek te uiten op de houding van Nederland inzake de verdere samenwerking in de EJB.G. De ambassadeur heeft gistermiddag op eigen verzoek een onderhoud gehad met de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. Minister Luns zei na het gesprek, dat de ambassadeur „aan de hand van de Franse tekst" heeft gewezen op onjuist heden in de vertaling en voegde eraan toe, dat de zaak daarmee afgedaan is. Hij deelde mee, dat de Franse ambassa deur gisterochtend om het gesprek had verzocht. Een woordvoerder van het ministerie heeft later nog meegedeeld, dat de am bassadeur heeft gezegd, dat er in som mige persorganen een wellicht aan vertaalmoeilykheden te wijten on juiste weergave was verschenen van wat hij had gezegd. Verder zei de woord voerder dat de zaak over en weer als afgedaan wordt beschouwd. Hierbij dient nog te worden aangete kend, dat het (ook door ons gepubli ceerde) A.N.P.-bericht over de rede van de ambassadeur was gebaseerd op een door de Franse ambassade verstrekte Franse tekst. Deze bevatte een uittrek sel van de rede van de ambassadeur. Het A.N.P. heeft in zyn vertaling geen fout kunnen ontdekken. Kennedy vraagt Congres anti-discriminatiewetten President Kennedy heeft gisteren in een speciale boodschap aan 't Amerikaanse Congres om anti-discriminatiewetgeving behoeve van de negers gevraagd. Kennedy vroeg wetten, die de kiesrech ten der negers zouden beschermen, fede rale hulp zouden geven aan schooldis tricten welke pogingen tot desegregatie doen en welke uitbreiding zouden geven aan de zogenaamde commissie voor de burgerrechten. IJSBARRIËRE SLUIT OOSTZEE - AF - SCHEPEN „OPGESLOTEN" De toegang tot de Oostzee is door een ijsbarrière van 50 tot 80 cm dik geheel afgesloten, waardoor ongeveer 70 schepen van verschillende natio naliteiten niet kunnen varen. Uit Zweedse, Russische en Finse havens zijn ijsbrekers op weg naar het Kattegat om een vaargeul in het ijsveld te maken. Door de westenwind stapelen aan de Zweedse westkust de schot sen zich op. Commissie houdt zich bezig met verietbestr i j ding Gistermorgen is op een bespreking in het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid met vertegenwoordigers van het bouwbedrijf besloten een perma nente commissie in te stellen die zich zal bezighouden met de bevordering van de bouwproduktie tijdens minder gun stige weersomstandigheden (verletbe- stryding). De commissie zal onder meer tot taak krygen maatregelen te beramen tot ver mindering van het verlet (ook buiten het winterseizoen) en de doorvoering daarvan te bewerkstelligen, research en proefnemingen te bevorderen, het geven van voorlichting, ook over hetgeen op dit gebied in de praktijk geschiedt. Behalve een aantal technische, organi satorische en bestuurlijke onderwerpen, zal de commissie vooral ook de finan ciële consequenties van de voorzieningen ten behoeve van het doorwerken bij min der gunstige weersomstandigheden en het opvangen daarvan bezien. Voorts zal zij bijzondere aandacht besteden aan de vraag of de wcergrens, waarby vaak reeds de arbeid wordt gestaakt en de vorstverlctrcgeling van toepassing is, in vele gevallen niet kan worden verlegd. Grieks schip voor Franse kust vergaan In de buurt van het lichtschip Ouessant, voor de kust van Bretagne, is gister morgen vroeg het Griekse schip „Ilek- tra" vergaan. Hefschroefvliegtuigen pikten 16 beman ningsleden van het ruim 1300 ton me tende schip op, die op de rots zaten, waarop hun schip lekgeslagen was. De kapitein van de „Ilektra" en twee an dere opvarenden worden vermist. VOOR OVERWERK IN HET BOUWBEDRIJF GEEN Aan de wens tot vrijstelling van belas ting en van sociale verzekeringspremies, voor eventueel overwerk van de bouw vakarbeiders ban niet worden voldaan. Dit is gistermorgen aan vertegenwoordi gers van de organisaties van werkge vers en werknemers in het bouwbedrijf meegedeeld. Een dergelyke vrijstelling zou, aldus het oordeel van de overheid, een niet-ver- antwoorde inbreuk vormen op het alge mene regime van de belasting- en pre mieheffing. Ook praktische gronden ver zetten zich tegen het inwilligen van de bedoelde wensen. Het zijn niet alleen de vitaminen, die U op de been houden. Ook de bioscoop geeft U een onmisbare dosis levensvreugde. Dat is met recht ontspanning. Voor elk wat wils. En voor Uw welzijn is ook regelmaat nodig. Ga dus minstens één maal per week naar de bioscoop. AANDRANG OP JAARLIJKSE RAPPORTAGE Meer bevoegdheden voor de regering (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aangenomen, dat de bij de wet aan de centrale overheid toegekende bevoegdheden op het gebied van de waterstaat wijzigt en aanvult met het oog op een goe de uitoefening van het toezicht en het oppertoezicht op de water staat. De minister van verkeer en waterstaat drs. Korthals drukte het, nadat mejuf frouw Schilthuis (p.v.d.a.) en de heren v. d. Heuvel (k.v.p.), Biewenga (a.r.) en de Ruiter (c.h.) het woord over het wetsontwerp hadden gevoerd, aldus uit: het wetsontwerp geeft de regering al-, leen een uitvoeringsbevoegdheid, voor zover de aangewezen lagere organen hij dacht hierbij aan de colleges van Ge deputeerde Staten, die het toezicht op de waterschappen uitoefenen in ge- Ongeregeldheden bij installatie van Juan Bosch Een groep van ongeveer 100 jongeren heeft woensdag ongeregeldheden veroor zaakt tijdens ae parade die voor de pas geïnstalleerde president van de Domini caanse republiek in Santo Domingo werd gehouden. De parade werd afgenomen door presi dent Juan Bosch, president Romulo Be- tancourt van Venezuela en vice-presi dent Lyndon Johnson van de Verenigde Staten. Toen de parade langs het ge stoelte trok drongen de jongeren op naar de paraderende troepen terwyi zij anti-Amerikaanse leuzen riepen. breke blijven. Het centrale gezag krijgt dus de bevoegdheid bevelen uit te vaar- eigen, doch pas als biykt, dat anderen nalatig zijn. Rapport De heer Biewenga vroeg de bewinds man elk jaar een rapport over het toezicht aan de Kamer over te leg gen, opdat de Kamer zich een oordeel kan vormen over de werking ervan, Minister Korthals antwoordde hier op, dat zal worden bezien op welke wijze het oppertoezicht kan worden versterkt. Daarbij zal mede de kwestie van de rap portage worden overwogen. De heer Bie wenga was hiermee niet helemaal tevre den. Hij wilde het jaarlijkse rapport los gemaakt zien van het onderzoek naar de mogelijkheid van de versterking van het oppertoezicht. Het speet hem dat hy geen toezegging van de minister kreeg. Voor meer centralisatie als gevolg van de invoering van het wetsontwerp bleek weinig vrees te bestaan. De lagere or ganen worden tolledig In hun waarde gelaten. Aan de andere kant verlangde de Kamer, dat die lichamen, vooral de waterschappen, actief zullen meewerken aan de uitvoering van waterstaatswer ken, die de veiligheid van het land moe ten verhogen. Men dacht hierbij onder meer aan de ophoging van dijken. Men was zelfs enigszins ongerust over het tempo, waar in die ophoging wordt uitgevoerd. Van daar dat men aandrong op de verscher ping van het oppertoezicht door de cen trale overheid en op jaariykse rappor tage. Behalve aan een groot aantal staatshoofden over de gehele we reld is ook aan de secretaris-ge neraal van de VN. Oe Thant, een exemplaar van de vluchtelingen- plaat trAll Star Festival" aange boden. Hij ontving de plaat op het hoofdkwartier van de V.N. in New York uit handen van acteur Yul Brynner, in aanwezigheid van o.a, de- Mexicaanse zanger Lucho Gatica, die het bijbehoren de album ontwierp, en de zange res Caterina Valente, die een van de artiesten is, die op de plaat te horen zijn. Het Wereldgebeuren Een eigen weg De bewoners van de meeste wosteuro- pese landen hebben nog wel een zwak plekje in hun hart voor zulke vol keren als het Poolse, dat nu al zoveel jaar leeft onder een communistisch regime. Een volk, dat zich dapper heeft verzet tegen de Duitse legers, maar dat bij het einde van de tweede wereldoorlog genoegen moest ne men met een Russische bezetting, waar door het herstel van de Poolse vrijheid werd belet. Toch is er geleidelijk in Polen wat meer vrijheid ontstaan dan thans in andere communistische landen voorhanden is. Na 1956 werd het duidelijk, dat de Russen aan de Poolse communis tische regering nieuwe mogelykheden wilden laten tot het zoeken van aanslui ting by bepaalde Poolse opvattingen over hef kerkelijk leven en over de so ciale structuur in het land. Er herleefde een uiterst zwakke maar toch wel eigen Poolse mentaliteit, die zich voornamelijk poogde te uiten in een Poolse vorm van socialisme. Ivlen heeft er toen in de Westeuropese lancjen vrij veel van verwacht, maar dat viel tegen. De (Engelse) „Times" heeft gisteren nog eens betreurd, dat de hoop volle activiteiten na het verzet van 1956 niet sterker hebben doorgewerkt. Op dit ogenblik is het zó, dat de levensstand aard stijgt in Polen... de stad Warschau breidt zich steeds uit... en de Polen zeg gen nog altijd openiyk hun mening, pre cies zoals die mening in hun hoofd op komt. Maar de „opgetogenheid" van 1956 ont breekt. Veel mensen, die zich direct na 1956 druk bezig hielden met politiek, contact met buitenlanders, clubleven enz., hebben zich weer teruggetrokken. Men praat veel minder over de „eigen Poolse weg" naar het socialisme. Dat ei toch nog byzondere en op vrij heid gerichte activiteiten in Polen bedreven worden, bleek echter dezer da gen uit een bericht over een economisch experiment, dat men in Warschau heeft aangedurfd. De Poolse regering heeft de moed gehad ruim dertig Poolse fabrie ken, die voor de export werken, te ver enigen in een organisatie, welke geheel los zal staan van het loodzware econo mische overheidstoezicht, waaronder het gehele Poolse bedrijfsleven zucht. >e directeuren van deze fabrieken kun nen binnen deze nieuwe organisatie ei gen produktieprogramma's opstellen, welke geheel gericht zijn op het voldoen aan de buitenlandse vraag. Zij hebben dus precies dezelfde vrijheid gekregen als fabrikanten in niet-communistische landen. Als vrye ondernemers zullen deze fabri kanten moeten proberen op de buiten landse markt het hoofd te bieden aan de concurrentie en zij zullen voor Polen de „deviezen" moeten verdienen, welke het land zo bitter hard nodig heeft om de eigen aankopen in het buitenlaüd te fi nancieren. De New York Times schreef in een hoofdartikel over dit experiment: „In dien het experiment slaagt, dan zal waarschijnlijk eenzelfde vorm van vrij heid ook worden toegestaan aan andere bedryven in Polen en misschien ook in andere communistische landen. Waar om het hier gaat is niets minder dan een grote proefneming om een antwoord te krijgen op de vraag of economische vrij heid wel of niet superieur is aan „ge centraliseerde, economische planning", ook in een communistisch geregeerd land". fXverigens is de Poolse regering niet \J geheel vrijwillig overgegaan tot deze vryheidsproef. De Poolse regering verkeerde in een dwangpositie, omdat Polen lijdt aan een ernstig deviezente- kort. Het heeft in het buitenland veel meer moeten aankopen dan het kon be talen. Het had vooral landbouwprodukten no dig. aangezien de Poolse landbouw méde door natuurlijke tegenslagen faalde, waartegenover de Poolse indus trie een steeds stijgende produktie kon stellen. Maar vrijwillig of half vrijwillig, er is thans een eerste vorm van industriële en handelsvrijheid geboren in Polen en dat wijst op het ontstaan van een nieuwe aanpak, die wellicht van grote betekenis kan worden voor de toenadering tot het Westen. Dat die toenadering zo moeilijk op gang komt. is intussen ook een gevolg van de Westerse defensiepolitiek en daarvoor zal het Westen een open oog moeten hebben De Polen zien met argwaan naar West- Duitsland, dat herbewapent en dat een grote rol speelt in de Noordatlantische verdragsorganisatie. Zij hebben van Rus land een duidelijke garantie gekregen voor de handhaving van de Oder-Neisse- grens tussen Duitsland en Polen. Zy weten ook, dat die garantie rotsvast is en zij zouden maar weinig vertrouwen stellen in een belofte van West-Duits- land, vooral niet nu dat land weer een militaire macht wordt. Dat moet helaas voor vele Polen de keuze moeilijk ma ken als het gaat om de vraag vóór het Westen en losser van Rusland. En toch ontstaat er uiterst langzaam wat meer vrijheid in Polen! Elf studenten uit Ghana blijven De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Cals, verklaarde gistermiddag in de Tweede Kamer, dat elf van de twintig studenten uit Ghana, die onlangs uit Sofia vertrokken, zeer waarschijnlijk in Nederland blijven. Met ingang van 1 maart zyn aan deze elf studiebeurzen voor 1 maand verleend. Deze zullen worden verlengd tot een jaar als de studenten de diploma's van hun vooropleiding overleggen. Het is waarschijnlijk, dat twee Ghanezen medicynen gaan scuderen en twee eco nomie. Een kan naar Nijenroode en een naar de academie voor kunst en indus trie in Enschede. Voor vijf Ghanese stu denten is plaats gevonden aan de En gelstalige cursus voor tropische land- jouw in Deventer. De negen andere Ghanezen, die onlangs „op Schiphol let- terlyk uit de lucht kwamen vallen" zul len dezer dagen vertrekken, zo zei de minister. Van hen kan niet verwacht worden, dat zij met vrucht in ons land zullen kunnen studeren. (Van onze correspondent) Ook Apeldoorn heeft blijkbaai een goed heertje in de persoon van de woensdagmiddag door de politie gearresteerde 74-jari ge Apeldoorner L. J. B. die kans heeft gezien gelden tot een totaal van ruim 94.000 gul den van zijn hospita mevrouw C. de B. in handen te krijgen en daarvan overal in het land maar voornamelijk in Amster dam, goede sier te maken. Bij zijn arrestatie had de man nog slechts 20 gulden over. Ruim twee jaar geleden kwam B. bij mevrouw De B. iu het pension. Hu bleek een innemend en voorkomend man te zyn, die zich buitengewoon voorkomend gedroeg. Al spoedig bood hy aan om de financiële zaken voor zijn hospita te regelen. Deze nam dat aanbod In dank aan. B. zou de gelden van mevrouw C. de B. wel eens even goed gaan beleg gen, in huizen en grond. In de loop van ruim twee jaar kreeg de voorko mende commensaal geregeld grote bedragen om huizen en gronden aan te kopen. Voor de door hem gefin geerde aankopen schreef hij zelt de kwitanties uit. Alles werd op bijzon der prettige wijze geregeld. Van het geld ging B. geregeld uit. Hy liet zich per taxi naar Amsterdam bren- §en, waar hy flink de bloemetjes uiten zette. waarbij de kwalijke praktijken aan het licht kwamen.. B. heeft een be kentenis afgelegd. Hij werd in het po litiebureau opgesloten en zal van daag voor de officier van justitie worden geleid. In de cafés waar hy verscheen lie; hij het aanwezige publiek meeprofi teren van zyn welvaart en met gulle hand trakteerde hij links en rechts. De A.O.W. die hij iedere maand braaf inde gebruikte hij om zijn kleinere onkosten te dekken. Het ging lang goed totdat op een dag zijn hospita lont begon te rui ken en de recherche in de arm nam, die B. aan een verhoor onderwierp, Veel goeds dat liet zc gedupeerde die in Ber: ..Het is erg jammer dat liet zo ge lopen is", vertelde de gedupeerde me juffrouw C. de B., die in Berg en Bos woont en al jaren lang van tijd tot tijd iemand in huis heeft. „Alleen maar voor de gezelligheid, want ik behoef er niets aan te verdienen. Ik heb van mijn laatste gast -bedoeld wordt de heer L. J. B. altijd veel goeds ondervonden", zei mej. De B., die er niet eens zo erg van onder de Indruk was, dat zy verzorgd en getracteerd werd van haar eigen geld. „Hy verzorgde rnjj prima".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5