1963 Westerschouwen heeft voor veel bouwplannen op programma Boete van 250 voor „schuchtere" stropers Gemeentebestuur onderzoekt kansen voor eigen ulo in de Westhoek WALCHEREN AGENDA MARKTBERICHTEN DIVERSE GRONDAANKOPEN VOOR UITBREIDINGSPLAN KL0ETINGE DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZBEOWSE COURANT O Burgemeester jhr. R. H. Q. Röell in jaarrede: Het gemeentebestuur van Westerschouwen heeft voor het lopende dienstjaar een reeks bouwplannen op het programma, die het aanzien van deze Westhoekgemeente belangrijk zullen moeten verhogen en voor de algemene „outillage" van een bijzondere betekenis zullen zijn. Burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell gaf er woensdagmorgen in de raadsvergadering een opsomming van. Een belangrijk deel van de plannen is al gereed, het restant is in voorbereiding. Of het totaal dit jaar nog gerealiseerd kan worden is een vraag, die wordt beheerst door de bouwstop. Op korte termijn zouden de volgende gebouwen tot stand moeten komen: een nieuw groepsburcau voor de rUks- C'tie in het gewest, die momenteel r zetel nog in Brouwershaven heeft; een nieuw gymnastieklokaal In Haamstede; een landbouwhuishoudschool van de Z.L.M., waarvan de bouw onmiddel lijk kan starten. Daarnaast zullen nieuwe ontslul- tingswegen naar het strand in uit voering moeten komen om de grote stroom recreanten verantwoord te kunnen opvangen. Verder is de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstal latie voor Haamstede aanbesteed. Behoudens deze werken met een hoge urgentie heeft Westerschouwen enkele projecten in het vooruitzicht, die nog nader moeten worden uitgewerkt. Zo is op de begroting reeds een krediet uitge trokken voor de bouw van een zuive ringsinstallatie in Noordwelle. Dit pro ject zal een som van f 76.000 vergen. In de toekomst wil het gemeentebestuur yveren voor de bouw van een dorpshuis, dat kan worden bestemd voor de kernen Haamstede-Burgh en Renesse B. en w. willen de mogelijkheden bezien voor hel stichten van een ulo-school in de West hoek. Er zal een kinderoefenzwembad moeten komen en Renesse is hard verle gen om een nieuwe openbare lhgere school. In de recreatieve sector vraagt het vreemdelingenverkeer grote kapi taalsuitgaven. In Renesse zullen par keerterreinen en voet-rijwielpaden moe ten worden aangelegd, terwijl duinover gangen en wegen moeten worden verbe terd. In Haamstede vragen de ontslul- tingswegen van het duingebied de aan dacht en voor Burgh zjjn dito-plannen ontwikkeld. „Stichting Renesse". Enkele gedachten in deze richting zjjn al aan Gedeputeer de Staten voorgelegd. De „Stichting Re nesse" dient momenteel eigenlijk al voor de gehele heringedeelde gemeente. Achterdeurtje teer punt bij de begrotingsbehande ling was de kwestie van de Oostenrijkse woningen, destijds als onderkomen voor de rampslachtoffers bedoeld. Bij de over dracht is toen evenwel bedongen, dat deze houten huizen naderhand zouden worden bestemd voor zomerverblijf. De moeilijkheid is evenwel, dat een deel van deze Oostenrijkse woningen steeds wordt gebruikt voor permanente huisvesting van woningzoekenden. Aan de ene kant een „achterdeurtje" voor de gemeente, maar anderzijds ongetwijfeld ook een rem voor de. toewijzing van wonlngwet- ln het gedrang De eerste en de laatste serie kapl- taalswerken tegen elkaar afwegend, uitten enkele raadsleden in deze ver gadering de vrees, dat by al deze re creatieve voorzieningen het normale leven in de gemeente wel eens in het gedrang zou kunnen komen. Nadat de heer M- J. Steur (v.v.d.) hierop al had gezinspeeld stelde de P.v.d.A.- afgevaardigde J. O. Hendrikse de concrete vraag: „Gaat er niet teveel geld naar de recreatie, dat aan ande re voorzieningen wordt onthouden?" In zjjn antwoord toonde burgemeester Röell zich In eerste Instantie een fel te genstander van de in V.V.V.-kringen nogal eens geopperde gedachte: „De gemeente moet er maar voor zorgen. Er moet een hogere subsidie komen". De voorzitter liet nog eens duidelijk uitko men, dat een belangrijk deel van de kos ten ln deze sector dient te worden ge dragen door de inwoners, die van het vreemdelingenverkeer profiteren. Maar tegelijk kon hy de raadsleden verzeke ren, dat de gezameniyke recreatiege meenten alles ln het werk stellen om meer ryicsmiddelen voor deze byzondere uitgaven te ontvangen. By de begroting formuleerde het college van b. en w. aandrang op de regering aldus: „Het ontvangen van duizenden vreemdelingen is voor de gemeente Westerschouwen uitermate belangrijk, maar de verzor ging van alles, wat met deze ontvangst heeft te maken kost handen vol geld, vooral de dagrecreatie. Het jaariyks ter beschikking staande bedrag is echter afgestemd op het aantal inwoners en de stroom gasten speelt hierin geen enkele rol." V oorbereidingen Overigens is Westerschouwen al weer druk bezig met de voorbereidingen voor het zomerseizoen. Op een vraag van een van do raadsleden kon de burgemeester een indelingsplan voor het strand aan kondigen. Het gaat hier met name om de plaatsing van strandhuisjes. Het ligt in de bedoeling om stroken stranden In de onmiddeliyke omgeving van de duin- overgangen van een dergeiyke „lintbe bouwing" vry te houden- Ook zullen de afmetingen voor deze strandhuisjes worden vastgesteld, in open toestand. Daarby wordt geacht, dat de ruimte rondom de tent tot een meter breed by de huurder in gebruik ,is. Wethouder L. v d Klooster wilde wel leder misverstanck voorkomen door op te merken, dat het plaatsen van om heiningen op het aantrekkeiyk strand van de Schouwse Westhoek taboe is. Ter informatie van de heer J. van Waveren (rechtse groep) diende de mededeling, dat er ook plannen bestaan by het ge meentebestuur om grond aan te kopen voor eventuele recreatleuitbreidingen. Het is evenwel nog een vraag of dit rechtstreeks of via een semi-overheids- instelllng dient te gebeuren, zoals d< Blus die laaleude vuurzuil die opstijgt vanuit de maag tot soma hoog in de keoL Noem Kennies! Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smel ten op de tong. Nop vóór ze helemaal gesmolten zijn guven ze - met het speeksel naar de maag gevoerd - prompt baat. En afdoende! Mei Rennies bij de hand nooit angst meer voor zuurbrand- Westersehouws raadslid zit op „schopstoel" Dat een nieuw raadhuis voor Wes terschouwen af en toe een sail lante urgentie kan krygen, bleek woensdagmorgen weer eens in de raadsvergadering te Haamstede. By de rondvraag informeerde de heer M. J. Steur (v.v.d.) met eni ge aandrang naar het meubilair, dat in de toekomstige raadzaal zal komen. „Het is toch echt de bedoeling, dat er elf zetels staan, burgemeester En terwijl hij dat vroeg, wiebelde de heer Steur heen en weer op een versleten pluche stoel, die ny iedere bewe ging vervaarlqk kraakte. „Ik zit hier nameüjk een beetje op de schopstoel", vond de heer Steur. woningen en andere bouw. Bovendien ontstaan er regelmatig conflictsituaties voor de permanente bewoners en de ge gadigden voor een zomerverbUjf. Steeds weer tracht de gemeente daarin te be middelen, maar dat de zaak af en toe wel eens wringt is duideiyk. De heer Van Waveren naaide op dit punt een aantal brieven van het gemeentebestuur aan de bewoners aan met zeer korte ont ruimingstermijnen. Uit zyn woorden viel verder op te maken, dat de zomerhuur- ders vaak „vogelvry" worden verklaard. Kortom, een ingewikkelde materie, die b. en w. nu gedocumenteerd zullen uit eenzetten in een aparte nota. MIDDELBURG PROPAGANDA- FEESTAVOND CHR. BESTUURDERSBOND Dinsdagavond vierde de Christeiyke Be sturen Bond (O.N.V.) Middelburg haar jaariykse propaganda-feestavond in het City-theater te Middelburg met de op voering van het toneelstuk „De dame, die bescherming zocht". Deze spannen de thriller werd vlot gespeeld door de C.N.V.-toneelclul) uit Goes onder regie van de heer P. Blonde). Even voor het laatste bedryf mocht het publiek raden wie de bewuste juwelen- dief zou zgn Naar later bleek, werd de ilank door velen misgeslagen. De ont- tnoping kwam dan ook als een volko men verrassing. De spelers wisten er zeer goed de spanning in te houden, zo dat het talryke publiek van begin tot eind geboeid bleef. Verder werd op deze avond het woord gevoerd door de districts-bestuurder van het C.N.V., de heer H. Beenhakker, die de aandacht bepaalde by het onder werp „Welvaart, een gevaar of een ze gen?" De heer Beenhakker pleitte in zijn rede voor een rechtvaardige verde ling van de welvaart in Nederland. „Het is de taak van onze bond de ma teriële belangen van de leden te behar tigen, maar wy mogen daarby geen af god maken van de materie", aldus de preker. Jen woordvoerder van de Vereniging Christeiyk Sociaal Werkende Jeugd de beer Ttssing sprak eveneens een propagandistisch woord, waarbij hy er op wees dat Werkende Jeugd binnen kort haar 5-jarig bestaan zal vieren met een feestavond op 25 april ln „De Scha- in Middelburg. VL1SS1NGEN Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 19 tot en met 25 februari zijn de volgende voorwerpen als gevon den aan het bureau van politie te Vlissingen gedeponeerd: enkele dames- en herenrijwie len, diverse handschoen en wanten, enkele hondepenningen, verschillende huissleutels, paspoort, houten beeldje, etui inhoudende vulpen en passer, blauw geblokte wollen kin dersjaal, grijze sjaal, kinderbril, herenhoed, Ischappentas en enkele portemonnees. Voorts zijn aan dat bureau de adressen te bekomen waar de volgende voorwerpen in bewaring zijn gegeven: grijze herensjaal, hondepenning, poppewagen. kinderschaat- sen, huissleutel, aktentas met sportkleding, portemonnee, kinderwantje, paraplu, gouden zegelring met inscriptie, slee en 4 zakken vlees. Carnavalsbal Het carnavalsbal van het r.-k. „Vrou wengilde". waarvan wy woensdag 27 fe bruari melding hebben gemaakt, heeft niet, zoals wy berichtten in Middelburg, doch in Vlissingen plaats gehad. KOUDEKERKE Lezing voor P.J.G. Koudekerke Voor een druk bezochte vergadering van de PiJ.G. te Koudekerke hield mr. G. P. ten Hazeborg een causerie over het on derwerp: „Aspecten in de landbouw en industrie". Spreker kenschetste in 't kort de situaties van beide bestaansmid delen tydens de crisisjaren en de daar opvolgende oorlogsjaren. Ten slotte gaf hij het ontwikkelingsstadium weer van industrie en bepaalde landbouwartikelen na de oorlog. In de discussie, die daarop volgde, kwamen vele vragen naar voren, waaruit duldeiyk de ongerustheid van de boeren ten opzichte van de landbouw politiek te beluisteren viel. Vergadering Z.L.M. Dezer dagen vergaderde de afdeling Koudekerke van de Z.L.M. ln hotel Wal cheren. De voorzitter, de heer J. Vos. zei in zijn openingswoord, dat de afde ling in het afgelopen Jaar niet tc klagen heeft gehad. Ook de secretaris getuigde in zijn jaarverslag van een gunstig ver- eniglngsjaar. Enkele leden behandelden de vraagpunten over „Landbouw en re creatie". Na de pauze hield de heer Ro- b(jn uit Goes een inleiding over „Een economische boekhouding". De goedbe zochte vergadering telde onder de bezoo- voorzitter sloot de vergadering met een nieuwjaarswens voor alle leden en hun gezinnen. AAGTEKERKE Ouderavond diaconieschool In de diaconieschool aan de Dorpsstraat te Aagtekérke werd dezer dagen jaarlijkse ouderavond gehouden. avond stond onder leiding van ds. B. Duisterhof als voorzitter van het school bestuur. Na het verslag van het afge lopen jaar door het hoofd der school, de heer C. Klap, liet de onderwyzeres, mej. F. de Gruiter, haar koortje optre den. Dit koortje bestond uit een tiental leerlingen van de laagste klassen, die zeer verdienstelijk een aantal volkslied jes ten gehore brachten. Het hartelyk applaus was zeker welverdiend. Na de pauze, waarin het werk van de leerlingen werd bekeken, en waarbij men gelegenheid had met het per soneel der school over de kinderen tc spreken, vertoonde de heer C. Klap in kleurendia's het leven op school, waarbij alle aspecten van dit dageiykse school leven werden belicht; tevens maakte hy van de gelegenheid gebruik onder de be dreven aoor over de nodige opmerkingen ten beste te geven. Voor deze avond be stond zeer grote belangstelling. Filmavond CJ.V. Voor de Ring Walcheren der C.J.V. werd zaterdag 11. In het verenigingsgebouw Amicitla te Aagtekerke een filmavond fehouden. Behalve de Noorse kleuren- Llm „Gouden Bergen" werd ook ver toond de film „Gisteren keert nooit weerom", een film over de Amsterdam se jodenbuurt, vervaardigd in opdracht van het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen. In de pauze werd een verloting gehouden ter verdere bestrijding van de onkosten. Voor deze avond bestond redeiyke belangstelling. Middelburg - Kleciro: Winden waaien om de rotsen. 19.30 uur. II laar. City feest avond chr. h.b.s.. 19.30 uur. Vlissingen - Alhnmbra Zolang er mensen 2ijn, 19.45 u., 14 jaar Britannia Uitvoe ring r.h.b.s,. 20 uur, 't Anker: vergade ring P.v.d.A.. 19,30 uur. Vcorc - 't Veeree Meer Algemene vergade ring Z L.M.-afdeling, 19,30 uur. Goes - Prinses Margrletsehool: Expositie ..Van Put tot Pomp". 9—12 en 14—17 uur Wesierkerk: Filmavond Nederlands Bij belgenootschap, 19.30 uur. Prins van Oranje: ledenvergadering Landbouw Coöpcratlecentrum ZAV -Nederland. 14 u Bergen op Zoom Roxy: Heimelijke ver houding, 20 uur. 18 Jaar Luxor: Venus der piraten. 20 uur, 14 Jaar. Scheenvaartbenchten Vlissingen aangeWomen: 26 februari: Dolores van Vigo. Birdwood van Terneuzen. Kvlkk- )okk van Gent. Slawno van Londen. Marco Polo van Antwerpen. Janny Lindingen van Oporto. Zaanstroom van Amsterdam Vlissingen vertrokken: Pandora naar Lon den. Monterey naar Rotterdam. Olivier van Noort naar Dagenhnm. Birdwood naar lm- mlngham Penelope naar Norrkoplng. Kvlkk- Jokk naar Narvik. Koralle naar Rllland- Batli, Mareo Polo naar Belfast. Slowna nnar Gdynia. Vera naar Wormerveer Gepasseerd naar Antwerpen: Nautlc rede Vlissingen naar Antwerpen. Vestn i Rotterdam Cumulus van Barfleur Zephyr van Manchester. Neder Ebro van Hamburg Bern van Dublin naar Gent. Sparta van Swansea, Corrie Brocre van Isle of Grain Tugro van Drogheda naar Boom. Nellie van Londen. Konny M van Amsterdam John M van Amsterdam. Libertns van Izinor. Rudolf J vnn Swansea Plal van Rotterdam Roelof do Winter van Amsterdam, Jaenrnndn vnn Rotterdam. Tukker van Great Yarmouth Itlgel van Rotterdam. Ador van Londen Ares van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: Sehledljk nnar New York. Phoenix nnar Breskens. Adara nnar Rotterdam, Reggeborg naar Mistley, Jonet van Gent naar Faversham. Gany- mede8 naar Rotterdam. Clothilda M i Rotterdam, Sloterdljk nnar Rotterdnm. Goe roe naar Rochester. Alpha naar zee. IJsel naar Le Havre. Gulncekust naar Amster dam. Neptunus nnnr IJmuiden. Diet nnar Dungarven. Mies naar Barry. Seabreeze naar Londen Lydia naar Londonderry. Hado nnar Rochester Roelof Buisman naar Esb- Jcrg. K-.mperdijk naar Rotterdam. DIdo naai Rotterdam. OOSTKAPELLE op jaarvergadering Z.L.M. Do afdeling Oostkapelle van de Z.L.M. kwam dezer dagen in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer K. de Back. Uit het jaarverslag van se cretaris P. van Liere bleek, dat bet le dental stabiel is gebleven. De heer Van Liere noemde het afgelopen jaar voor akkerbouw vrij gunstig. De veehouderij had met vele problemen te kampen be treffende de voederbevoorrading. De droge zomer was hiervan wel de belang- rykste oorzaak. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat het afgelopen jaar met een batig saldo van 127,werd afgesloten. Bij de be stuursverkiezing werd de voorzitter her kozen. De afdeling stelde de heer De Buck tevens kandidaat voor het hoofd bestuur van de Z.L.M. De heer K. Poppe Jzn. stelde zich niet herkiesbaar als be stuurslid. In zyn plaats werd gekozen de heer J. Poppe Kzn. De vergadering besprak voorts het rap port van het centraal secretariaat der Z.L.M. over recreatie en landbouw. Rap porteur was de heer S Brouwer. De heer H. J. Ikkink, directeur der Coöperatieve landbouwvereniging „Eiland Walche ren", sprak vervolgens over de E.E.G. en de landbouwcoöperaties. De heer Ik kink behandelde tevens de coöperatie Walcheren. Hg constateerde, dat de moeiiykheden in de kunstmestvoorzie- ning voor het grootste deel zijn opge lost. De heer J. H. Wolthuis, adjunct-direc teur van genoemde coöperatie, sprak over de afzetmogelijkheden der land- bouwprodukten. De heer Ikkink gaf te vens eeD verslag over zijn reis naar Lap land, waarbq hy dia's vertoonde. Van de afdeling Oostkapelle van de L.J.G. woonden vele leden de byeen- komst bq. CHristelij'ke lagere landbouw school hield oudermiddag Dezer dagen hield de christeiyke lagere landbouwschool te Oostkapelle een ou dermiddag. De ouders maakten de les sen van de leerlingen mee. Ze zagen een les ln motoren en het melkonderricht. Na afloop van de lessen beantwoordden de leraren vragen van de ouders. Bijeenkomst N.C.V.B. De N.C.V.B., afdeling Oostkapelle. ver gaderde dezer dagen onder leiding van de presidente, mevrouw A. Annot-Ketel. Ds. Gommer, gereformeerd predikant te Oostkapelle, sprak over „Jeugd in een veranderde wereld" Materieel verkeert de mens in goede omstandigheden, maar geestelijk is dit niet het geval. De jeugd is gedesillusioneerd en relativistisch, zo zei ds. Gommer. De jeugd heeft leiding nodig, zo meende hij. De volgende vergadering werd vastge steld op vrijdag 29 maart. VronwenwereliVokdsdag in hervormde kerk Vrydagavond 1 maart is in Oostkapelle de kerkdienst ter gelegenheid van de Vrouwenwereldgebedsdag in het her vormd kerkgebouw. De bijeenkomst be gint om 8 uur. van plattelandsvrouwen Dezer dagen kwam de bond van Platte landsvrouwen, afdeling Kruinlngen en omstreken in een voorjaarsvergadering byeen. De presidente, mevrouw Baar- rens-Van Aalst, sprak een hartelyk welkomstwoord tot de aanwezigen. Hët jaarverslag werd bij afwezigheid van de secretaresse voorgelezen door mevr. Drever-Van Hekke. De presidente deelde mee, dat de cursus „Gracie en Charme" in plaats van 21 februari, 7 maart a.s. zal beginnen. De Z.L.M.-tentoonstelling zal op 13, 14 en 15 juni 1963 worden gehouden in de gebouwen van de firma C. Meijer en Zn. te Kruiningen. Ge woontegetrouw ls er op deze tentoon stelling ook een stand van de Platte landsvrouwen, dus er zal voor de Oost- Zuidbevelandse plattelandsvrouwen in de toekomst werk genoeg te doen zijn. In maart zal er een gezellige avond wor den gegeven. Deze wordt geheel ver zorgd door eigen krachten. De kascom- missie, bestaande uit de dames Mooy- Van Zeben en Zoeteweij-Schouwenaar, uit Schore, bracht by monde van mevT. Mooij verslag uit. Mevrouw Polderman- Boogaard bracht een uitvoerig en goed verzorgd verslag uit van de gehouden najaarsvergadering, die op 17 oktober van het vorig Jaar werd gehouden. De beide bestuursleden, mevrouw In 't Anker-v, Iwaarden uit Schore en mevr. Griep-Weststrate uit Waarde, werden herkozen. De provinciale secretaresse van deze bond, mejuffrouw A. v. d. Leeden, ver telde vervolgens het een en ander over de tentoonstefing m Scarborough (En geland), waaraan de plattelandsvrou wen in juni 1962 mee hadden gewerkt. Vervolgens liet zy een film zien van deze tentoonstelling. Aan het eind van de middag dankte de presidente mej. v. d. Leeden hartelyk namens de aan wezigen voor de prettige middag. „Moderne gezinsproblemen" voor plattelandsvrouwen Vele leden van de afdeling Goes en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen waren dinsdagmid dag in „De Prins van Oranje" te Goes om er de maandelijkse bijeenkomst mee te maken. Ds. H. M. Strating uit Goes sprak over het onderwerp „Moderne Ge zinsproblemen" De inleider onderwierp In het bijzonder de verhouding tussen de oudérs en de kinderen aan een beschou wing, waarbij hij stelde, dat de ouders zich in hun houding moeten aanpassen aan de tegenwoordige tfld. die een vlotte en vertrouwelijke omgang vraagt. Tn de voorjaarsvergadering zullen ver schillende bestuursleden hun functies neerleggen. Niet herkiesbaar zijn mevr F. Burger-Felius. die lange tyd zittinp heeft gehad in het bestuur, mevrouw J van Iwaarden-Verstraate, mevr, Fran- zen-Van der Putte en mejuffrouw D Mol. Mevrouw W. Oele-Mallekote is wel herkiesbaar. De presidente, mevrouw M. Evers-Pauw vestigde de aandacht van de leden op de in april te houden cursus dekken en die nen. BIEZELINGE V rouwenwereldgebedsdag In het gebouw van de Christelyk Gere formeerde Kerk te Biezelinge zal or maart de jaariykse Vrouwenwereld, bedsdag gehouden worden. Het zal een interkerkeiyke dienst zyn, dite om half acht begint. ZUID-BEVELAND KRUININGEN (Advertentie) Niet machteloos tegenover gflëp. Nu de griep in Nederland om zich heen grijpt, is het voor iedereen belangrijk te weten „Wat kan ik doen?" Eenvoudig dit: kruip onder de wol, zodra u meent het te pakken te hebben. Raadpleeg uw dokter. Hij zal er geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen zelf een verstandige maat regel neemt door Aspirin in te nemen. Aspirin waar Bayer achter staat. Neem de grote voordelige gezins verpakking, dan bent u goed voorbereid. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 28 februari 1963. Prijsklasse 0 22 cent, idem I 2J cent. Idem II 20 cent, idem UI 19 cent, idem IV 18 cent. VEILING V.V.Z.B. GOES 27 februari, Groenten per kg: Witlof AI 131, AH 129—135, BI 117. BII 116. afwijkend 100 Sprotten, afwijkend 54 Rode kool A II 60 Witte kool n 42. Gele savootekool All 65 Uien II 11—13. afwijkend 7—8, stek 2—5. Peen Bn 17—25, CTI 28. afwijkend 7—19. Knolsel derij afwijkend 1925 Aardappelen 12—14. VEILING TERNEUZEN Breekpeen 1535. afwijkend 7—9. Knolsel derij 35 Uien H 20—24. Witlof An 133. B 131 —134. Bil 125. afwijkend 103—108. Appelen Jonathan, klasse I 80 54, t 75 44— 52. I 70 47—50. I 65 34—45. 1 60 22—30. II 80 39. H 75 32—34. H 70 30—35. H 65 22—30, II 60 18—21, IID 22, Hl grof 13—24. Ill fijn 10. kroet 9. Golden Delicious I 80 75 I 75 78. I 70 81, I 65 66. I 60 55. H 80 71, II 75 67—70, H 70 35—73, II 65 34—44. II 60 17—32, IID 16—28. Hl grof 24—27. IH fijn 10—20, kroet 15—26 Winston IID 10, Hl grof 25. IH fijn 10. kroet Goudrenetten IH grof 40. kroet 23—33. Peren: Saint Remy IH grof 4244. kroet 35. Comtesse IH grof 31—32. Conférence Hl fijn 30-37. KANTONRECHTER MIDDELBURG Gewapend met buks, geweer en lichtbak Het was duidelijk dat de twe. Inwoners uit Krabbendjjke, beiden verdacht van stropen nabij Rilland-Batli, niet zo schuchter waren als zij op de zitting van kantonrechter mr. J. Moolenburgh te Middelburg voor deden komen. Dat bleek wel uit het politierapport., waarin hun strooptocht met een anto door de Frederika- en Zimmermanpolder uitvoe rig werd beschreven. Toen de twee mannen 's avonds wer den aangehouden door een wacht meester. die in hun auto een lichtbak en een luchtgeweer aantrof, ver klaarden zij alleen op konijnen te ja gen. Maar later vond men in de berm nog een kogelgeweer dat door een van hen tydens ae arrestaties lis tig uit het raam was gewerkt. Toen moesten de schutters wel toegeven dat zij ook het plan hadden hazen te schieten. Geen van beiden bezat een jachtakte, het was de eerste keer dat zy „op avontuur" gingen, zoals zy het zelf noemden. Tegen de man, die het Initiatief tot de strooptocht nam, vorderde de officier van justitie, mr. P. K. Doedens, voor de verschillende overtredingen van de jacht-, de wapen- en de vuurwapenwet totaal f 250 aan boetes. Tevens eiste de officier verbeurdverkla ring van de in beslaggenomen goede ren: de luchtbuks, het kogelgeweer. - lichtbak en kogels Het jagen met lichtbak achtte de officier niet bewezen en hij vroeg de kantonrechter de ver dachte hiervan vry te spreken. Mr Moolenburgh vonniste conform de eis, evenzo by de andere verdachte die ook totaal een boete van 250 kreeg. „Het ls de eerste keer geweest, laat het nu ook de laatste keer zijn", vermaande de kantonrechter. links passeren. Gevolg was een botsinj De kantonrechter concludeerde dat c bromfietser te vlug was geweest met zyn reactie en dat de verdachte-geen overtreding had begaan. Een tamelijk lage boete van 7.50 kreeg de handelaar in granen G. J. V. die in Middelburg met zijn mo tor by de splitsingSingelstraat- Schuitvlotstraat niet voldoende rechts hield en daardoor in aanry- ding kwam met een tegenligger. „Het is daar een eroerde hoek' merkte mr. Moolenburgh op, „de grootste verantwoordelijkheid ligt eigenlijk by de automo bilist die U zag aankomen. Je kunt daar nauwelijks rechts houden, ze ker niet als er een auto geparkeerd staat". De officier had een boete van 20 gevorderd. een botsing op de Zeilmarkt te Vlis singen waren betrokken de automobilist B. M„ jeugdherbergbewaarder te Ber gen op Zoom, .en mevrouw J. E. M. 't B.-tie W., verkoopster uit Vlissingen, die een scooter besturde. Beiden moesten woensdagmiddag als verdachte voor de kantonrechter verschynen. De automo bilist was ten laste gelegd dat hij niet voldoende rechts had gereden, waar voor hy werd veroordeeld tot een boete van 10. De bestuurster van de scooter zou geen- voorrang hebben verleend aan de personenauto. Zij maakte duidelijk dat het zicht op dit Sunt zeer ongustig is en dat bovendien e rechterkant van dc weg in beslag werd genomen door een geparkeerde vrachtauto, zodat zij de naderende per sonenauto niet had kunnen opmerken. De kantonrechter gaf daarna toe dat het van rechts komende verkeer niet tjidig was waar te nemen en hy achtte deze verdachte niet schuldig. Vrijspraak TIJDENS VERGADERING GEMEENTERAAD: Grond kan waarschijnlijk in 1964 worden uitgegeven Hoewel de officier een boete van 25 had geëist, meende de kantonrechter de rijswerker A. J. B. uit Coiynsplaat te moeten vryspreken van de tenlaste legging: by het rechtsafslaan geen doorgang verlenen aan een rechts ach ter hem rijdende bromfiets. Toen de automobilist nabij Goes een inrit by een benzinestation wilde oprijden, stak hy eerst zyn rechter-richtingaanwyzer uit zwenkte vast enigszins naar rechts maar stopte daarna om doorgang te verlenen aan de bromfiets. Deze had blijkbaar niet veel vertrouwen ln de au tomobilist, want hy wilde de De gemeenteraad van K loc tinge heeft tydens de openbare vergadering vai dinsdagavond besloten om voor de rea lisering van het uitbreidingsplan in on derdelen ten westen van de Stelleweg enkele percelen grond aan de kopen. Het betreft, hier een boomgaard ter grootte van 1.10.20 ha van mejuffrouw J. Paar- dekopcr voor de totale prijs van 34.162; een perceel boomgaard ter grootte van 0.57.19 ha van de heer G. J. van Op- dorp voor de totale prys van f 20.000; een gedeelte van 't met rode en zwarte bessen beplante perceel grond van de heer C. Trimpe Burger te Goes ter grootte van 1.10.40 ha voor de totale pr\js van f 55.220 en een gedeelte van een perceel boomgaard van de gebrs. F. A. en J. E. Peman Kakebeeke te Goes ter grootte van 0.40.76 ha voor de totale prijs van f 13.002,50. Voorts werd besloten aan dc weduwe G. G. E. Peman Kakebeeke-Holsheimer te Goes wegens pachtafstand van een ge deelte van een perceel boomgaard tei grootte van 0.40.76 ha een pachtsver- goeding van 4891,20 te verlenen. Het totaal van deze investering bedroeg dus 127.275,70. De heer H. J. Co)(jn (a.r.) vroeg, hoe lang hel ongeveer zou du ren voor de nu aangekochte grond bouw rijp gemaakt zou kunnen worden. Dit in verband met rentederving. De raads voorzitter deelde mede. dat over één i is. kan er een explofWtieschema worden opgemaakt, waarna na goedkeuring door G.S. met het bouwryp maken een aan vang kan worden gemaakt. Zeer waar- schyniyk zal volgend jaar de grond kun nen worden uitgegeven. Eveneens werd zonder hoofdeiyke stem ming besloten tot het vaststellen van de derde wyzlging van de buitengewone dienst en de tweede wyziglng van de kapitaaldienst der gemeentebegroting voor 1963. Dit omvat het plan voor het aanbrengen van beplanting by de nieuwe ambtswoning. De heer S. Duvekot (c.h.) bracht namens de financiële commissie hieromtrent verslag uit. Voor de kapi taaldienst betekent dit een verhoging van 3735.— voor de raming ambtswo ning en 750,voor de aankoop van een zandstrooier. Deze zal een strooi- breedte van 2 tot 10 meter en een trechterinhoud van 100 kg hebben. De raad stelde verder ccn nieuwe ver plaatsingskostenverordening voor het gemeentepersoneel en het onderwyzend personeel van de lagere school en de kleuterschool vast. Eveneens ging de raad akkoord met het voorstel van b. en w. een kasgeldlening van 80.000,— aan te gaan met de n. v. Bank voor Ne derlandse Gemeenten tegen een rente van 2\4 pet. per jaar. op te nemen 28 februari en at te lossen 28 maart daar aanvolgende. De subsidie voor de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland werd ingaande 1 januari 1963 verhoogd tot een jaariykse subsidie van 2,00 per verzorgingsdajL De subsidie bedroeg tot voor kort 0,25 per verzorgingsdag Aan de Gereformeerde Stichting voor ICerkeiyke Sociale Arbeid te Bergen op Zoom werd over het jaar J961 een sub sidie verleend van 87.81 voor ver strekte gezinszorg. AFWIJZEND BESCHIKT Afwijzend werd beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Finster- volksgezondheid, de Stichting van de Arbeid en de hoofdbesturen van het N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B. gerichte motie, waarbij de raad zijn mening uit spreekt dat, gelet op de strenge win ter een extra voorzirning dient te wor den getroffen in de vorm van een toe lage op de werkloosheidsuitkeringen voor dc laagst betaalde groeperingen. De raad was van mening, dat deze ma terie behoort tot de competentie van de minister van sociale zaken en niet op de weg ligt van 't gemeentebestuur. Even eens kon een verzoek om adhesiebetui ging van de raad van Finsterwolde op een motie, waarin wordt aangedrongen aan alle gemeenten in Nederland voor het jaar 1963 een buitengewone uitke ring uit het gemeentefonds te verlenen in verband met de extra uitgaven als gevolg van de strenge winter, geen ge nade vinden by de raad. Het college van b. en w. was van oordeel, dat voor het bereiken van dit doel niet de gemeente besturen, maar de Raad voor de Ge- meentefinanciën moet worden ingescha keld. WEMELDINGE O.K.K. CONCERTEERDE Dezer dagen gaf de muziekvereniging O.K-K. te" Wemeldinge haar jaariykse uitvoering in het jeugdgebouw. Wegens een grote belangstelling werden er drie avonden gegeven. Onder leiding van di recteur D. Manneke, werd een zestal muzieknummers op verdiensteiyke wyze ten gehore gebracht. Het publiek had veel waardering voor de uiteenzetting van de heer Manneke over de „zware stukken". Dank zy de welwillende medewerking van vele plaatseiyke middenstanders en enkele fruitkwekers kon in de pauze een ver loting worden gehouden. De toneelver eniging „U.D.I. voerde vervolgens het toneelstuk „Als stad en land elkaar ont moeten" van A. J. Zoetmulder op. Uit de spontane reacties uit de zaal Dleek, dat het voor het voetlicht gebrachte stuk erg gewaardeerd werd. WAARDE Bejaardenmiddag De Nederlandse hervormde vrouwenver eniging organiseerde in het hervormd centrum in Waarde 'n gezellige middag voor de bejaarden. Sprekers waren bui> gemeester A. Lokker en ds. G. E. Hui zing. Leden van de vrouwenvereniging brachten enkele schetsjes, waarna leer lingen van de o.l. school de toneelstukjes „De Pannekoek" en ..Kabouter Prikke- baard en de boze tovenaar" opvoerden Alle aanwezigen beleefden hier veel ple zier aan. Nadat de bejaarden een fruit- bakje hadden ontvangen, richtte de heer A. Wondergem woorden van dank tot de vrouwenvereniging en de medewerkers. BORSSELE SOLISTENWEDSTRIJD Zaterdagavond organiseert de plaatse lijke muziekvereniging te Borssele een onderlinge solistenwedstryd. In de derde afdeling zyn er acht solisten, in de twee de en in de eerste afdeling een solist. De heer J. de Toonder uit Kloetinge zal de prestaties beoordelen. Mejuffrouw R. van Weele en de heer W. Timmermans verlenen muzikale medewerking. VEILING ROTTERDAM. februari. Aardappelen 15—16 Andijvie I 2.80—2.90, U 2.15—2.24 p. leg. Knolselderij 10 stuks pr kist 61—65, 15 stuks per kist 46—55, 18 stuks per kist 46—51, 20 stuks per kisi 45 p. sL Kool: Gele kool 4771. Rode kool 59— 72. Kroten 5052. Grote peen 20—41. Waspeen 26—30. Prei U A 2.40, II B 2.10 p. kg. Selderij 21—35 o bos. Sla I A 36—50 p. st. Spruiten II A 48-1.06. II B 24-66. II D 66-1.13. Uien D 22—33. Uien geschild 13—30 Wit lof 1 A 1.33—1.62. U A 1.16—1.40. 1 B 1 26— I.39, II B 1.121 34 p. kg. Aanvoer 31.000 kg. Cox' Orange Pippin KI. J A 97—98. I B 73— 82. I C 56—59. Golden Delicious KI. 1 A 81— 65—70. I C 54—56. II A 70-79. II B 59—77. Goudrenet KI. I A 57—63. ,1 B 58—59, II. A 50—58. II B 48—52, II C 44—51. Laxton Sup. KI I A 62—73, O A 49—61. Lombarts Calville KI. II A 38—43. VEILING KAPELLE 27 februari. Golden Delicious 75 8184, I 70 80—85, 65 65—75, I 60 50—55, n 80 62—65, II 75 70—73, II 70 67—73, U 65 48—57. U 60 36—48, IID 17—29. III grof 36—54, UI fijn 16—25. Jonathan I 75 37—51. I 70 45—54. I 65 43—47. I 60 32—35. II 75 25—30. H 70 2541. II 65 25—34. H 60 17—23, HD 15—18. ni grof 19.30—24 IH fijn 16—17.30. Goudrenetten I 85 59. I 80 61—62. I 75 55—57. I 70 51—56. I 65 42—45. D 80 50—56. II 75 48—52, H 70 46—53, 40—44. nD 34, III grof 38—42, m fijn 31—36. Winston I 75 62. I 70 60—62. I 65 46— 51. I 60 31—33. I 55 24—25. H 55 25. IID 13— 16. UI grof 23, ni fijn 13—16. Lombards Cal ville II 80 40, H 75 37. H 70 34. H 65 28, II 60 IID 15. IH grof 17—24. IH fijn 14—16. Zoete Ermgaard II 65 88. II 60 66. II 55 58. IID 47. Zure kroetappelen 15,6016,20. Conference II 65 76, II 60 64. U 55 50, IID 30. III groi 46, Hl fijn 32, kroet 10 Saint Remy I 75 47. I 65 50. II 75 41, H 65 43—44, HD 36, IH grof 36—39. UI fijn 31—33, kroet 17. Gie- ser Wildeman I 55 61. I 50 58. HD 32—36, IH grof 47 IH fjjn 2533. Comtesse de Paris III grof 19. Groenten- Witlof 117—134, afwijkend 71. Spruitkool afwijkend 6164. Rode kool 49. Uien 2728, afwijkend 12. Breekpeen 47. VEILING BERGEN OP ZOOM 27 februari. Rode kool 65—77. Witte kool 20— 27. Prei 1,30—1,51 Spruiten 25—1,05. Savoote kool 28-35. Waspeen 29-36. Witlof 1,32—1,42. Saint Remy 39—41. VISMIJN COLIJNSPLAAT kg exportgarnalen 3.05—3,49. 219 kg schar. 138 kg bot. 1433 kg schol. 367 kg wij ting. 58 kg tong. 446 kg kabeljauw. 4 kg rog. 3 kg tarbot. 710 kg c De opperman-straatmaker E. de B. uit Souburg was in openbare dronkenschap in Vlissingen aangetroffen, nog geen jaar nadat hij voor eenzelfde feit van de kantonrechter een voorwaardelijke hech- tenisstraf kreeg opgelegd. Nog kreeg verdachte een kans door oplegging van een voorwaardelijke hechtenisstraf, dit maal van twee weken met een proeftyd van 2 jaar. Bovendien vonniste de kan tonrechter - conform de eis - onder toezichtstelling van het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcoholisme en een geldboete van ƒ50, De zaak tegen de zeevaartscholier H. G. P., die geen richting zou 'heb ben aangegeven toen hy met zyn bromfiets de Populierenlaan in Mid- delburk wilde inslaan, werd aange houden. De verdachte zei pertinent zeker te weten dat hij bij deze hoek wél zy'n hand had uitgestoken. M. DE BOER TE BRESKENS, BENOEMD TOT DIRECTEUR GRONINGS BEDRIJF Tot directeur van de Coöperatieve ver eniging voor aankoop van landbouwbe- nodigdheden in Groningen G.A., d« „Aankoop Centrale Groningen", is be noemd de heer M. de Boer te Breskens. De heer De Boer is momenteel direc teur van de Coöperatieve aankoonver- eniging „Landbouwbelang" voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer De Boer is tevens raadslid voor de C.H.U. tt Breskens. Tevens vervult hij verschei dene bestuurlijke functies, waaronder voorzitter van de bejaardencommissie en bestuurslid van de Oranjevereniging te Breskens. Verminderde aanvoer van Zeeuwse stromen Ten gevolge van de strenge vorst liep de totale aanvoer van de Zeeuwse Stro men in januari van dit jaar zeer sterk terug. De totale aanvoer bedroeg na melijk ln deze maand 345.763 kg tegen een hoeveelheid van 3.924.087 kg januari van het vorig jaar. De opbrt-_ sten bedroegen respectievelijk 702.664 en 1.452.177. Er werd in januari 83.774 kg haring (waarde 50-648) aan gevoerd tegen een hoeveelheid var 469.543 kg (waarde 101.606 in januari 1962. De aanvoer van zeebliek bedroeg 13.600 kg ter waarde van 1445. In de eerste maand van het vorig jaar werd 31 kg zeebiiek aangevoerd voor een tot bedrag van 3161- In januari werd voorts 34.152 kg consumptiegarnalen aangevoerd ter waarde van 144.705. Vorig jaar januari werd een grotere aan voer genoteerd, nameiyk van 44.654 kg (ter waarde van 138.719). Het totale aantal aangevoerde oesters bedroeg 1.901.1S8 stuks voor een bedrag van 493.000 tegen een totale aanvoer van 3.579.033 stuks (ter waarde van 830.802) in de maand januari 1962 Er werden in de maand januari van dit jaar geen mosselen aangevoerd. In januari van het vorig jaar bedroeg de aanvoer 2.846.700 kg en kon een op brengst van 327.764 worden genoteerd. VAN HEMERT WON 50 KM- WEDSTRIJD SCHOONDIJKE De pupil van Anton Verhoeven, G. van Hemert uit Almkerk, heeft woensdag de 50-kilometerwedstryd op de schaats op de Nieuwerkerkse Kreek te Schoondyke jewonnen. Jaap de Roo eindigde op de :weede plaats. Deze wedstryd was byzonder zwaar, aangezien het ys zeer zacht was. Het is dan ook een ware afvalrace geworden. Van de achttien gestarte deelnemers hebben slechts negen de wedstryd uit gereden. Na 4 van de 14 ronden had zich een kop- froep van negen man gevormd. Jaap ae ager en Piet Ryn, die ook in de kop groep zaten, moesten zich na korte tijd terug laten vallen. Inmiddels waren Trapman, door een val, Piet van Acker, Jaap Kools, Van der Does, Rïteco, Ol denburg en Bruggeman uitgevallen. De kopgroep bestond toen uit Anton Ver hoeven, Jan Lipjes, Jaap dé Roo, G. van Hemert, Jan van Hoeve, Wim den Ha mer, Ko Goeree en Piet Kools. Onge veer halverwege de wedstryd moesten ook Jan Lipjes en Ko Goeree zich terug laten vallen. Vier ronden voor het einde gebeurde ditzelfde met Piet Kools. In deze ronde was de als favoriet gestarte Anton Verhoeven gedwongen het strijd perk te verlaten. Hij was in botsing ge komen met een onvoorzichtige toe schouwer, waardoor een van zyn schaat sen was verbogen. Enkele ronden voor het einde kon Wim den Hamer het tem po van de kopgroep niet meer volgen. De strijd ging nu tussen Van Hemert, De Roo en Van Hoeve. De twee eerst- genoemden reden zich los van Van Hoe ve en bevochten de zege in een span nende sprint over zeshonderd meter. Van Hemert wist De Roo hierin op over tuigende wijze te verslaan met een voor sprong van zeven seconden. De uitslag was: 1. Van Hemert, Alm kerk, 214.45; 2. Jaap de Roo, Schore, 2.15.2; 3. Jan van Hoeve. Zuidzande, 2.15.40; 4. Wim den Hamer, Philippine, 2.16.50: 5. Piet Kools. Cadzand, 2.20.30; 6. Ko Goeree, Kapelle, 2.26.30; 7. Jan Lipjes, Sluiskil, 2.29.25; 8. Jaap de Ja ger, Kapelle, 2.32.10; 9. G. J. Verhoeven, Poortugaal, 2.44.0. Nagekomen advertentie. I Enige on algemene kennisgeving. Ten gevolge van een noodlottig ongeval overleed in het St.- Joannaziekenhuis te Goes, nog voorzien van het H. Oliesel, mijn dierbare man en der kinderen zorgzame va der, de heer JOHANNES FRANCISCUS STOKX, echtgenoot van Jacomina Stokx- Capello, eerder weduwnaar van Cornelia Maria van Bremen, op de leeftijd van 52 s-Heerenhoek Jan. Cathrien Witkam- Stokx. Rinus Witkam. Riet. Corrie. Els. Wim Boonman. s-Heerenhoek, 26 februari 1963. Dorpsstraat 27. De plechtige uitvaart zal plaatshebben op za terdag 2 maart te 10 uur, waarna de begra fenis op het r-k. kerk hof alhier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9