de olie mei24-urige werkdag! Sport en wedstrijden Openhartig boek over psychisch gestoorde misdadiger Planologie en factor grond in de landbouw Terugkeer vogels een vreemde geschiedenis Vijfduizend verdachten' Z.L.M.-kring Walcheren hield vergadering Engelsen bouwen 5 Polaris-duikboten 4-voudige werking... ealta geneeskracht! Chefarine 4 NOG DEZE WEEK DRUxfwisDROGER Sporttoto Johannesen uit de wedstrijdsport MEER WARMTE OP KOUDE DAGEN. 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 „WETBOEK VAN STRAFRECHT IS EEN VEROUDERD GESCHRIFT" (Van een onzer redacteuren). In de loop van twintig jaren hebben vijfduizend verdachten zedemnisdadigers, verkeersovertreders, zwendelaars, souteneurs en moordenaars elkaar afgewisseld in de stoel tegenover een bekend Haags zenuwarts, de forensisch-(gerechtelijk! psychiater, dr. mr. F. M. Havermans. Vijfduizend mensen van wie de rechter veronderstelde dat zij psychisch gestoord zouden zijn, gezien de aard van hun misdrijf of hun verder gedrag in de samenleving. Deze min of meer volledige onderzoekingen hebben dr. Havermans de beschikking gegeven over aanzienlijk studiemateriaal op crimi nologisch gebied, dat weliswaar veel bewerking zou eisen om er wetenschappelijk verantwoorde conclusies uit te trekken, maar in ruwe vorm niettemin de mogelijkheid biedt om tot enkele gedach ten te komen over het criminele gedrag van de mens. De „voorlopige indrukken", zo als hij ze zelf noemt, hebben de Haagse psychiater ongerust ge maakt over het toenemen van de criminaliteit in Nederland en hem er toe gebracht zijn erva ringen als gerechtelijk deskun dige te bundelen in de kwadraat pocket „Vijfduizend verdach ten", die dezer dagen door de Bezige Bij is uitgebracht. Het is een openhartig boek gewor den, waarin de realiteit van het le ven zoals dat zich dagelijks aan de zelfkant van onze samenleving af speelt, onverbloemd is neergezet. Te populair misschien om een warm ont haal te vinden in wetenschappelijke kring, maar belangwekkend voor de buitenstaander, die nauwelijks iets afweet van wat zich bij het gerech telijk vooronderzoek in de praktijk kamer van de psychiater afspeelt. Doodgewone mensen „Verdachten zyn vaak doodgewone mensen", is de overtuiging waartoe dr. Havermans na langjarige erva ring is gekomen. „Mensen zoals u en Ik. Ze vertonen dezelfde karakter structuur als bij de doorsnee bevol king is terug te vinden. Maar zij zijn in moeilijke omstandigheden 'ge raakt en kwamen daardoor in con flict met de wet". Werkelijk ernstige psychische afwijkingen ontmoette hij zelden, want de zwaar gestoorde mens wordt niet crimineel. Wel zijn het de infantielen, debielen, verstandelijk zwakbegaafden, ge voelsarme psychopaten en geremde neurotici, die men nogal eens aan treft onder de delinquenten. Bij alle gevallen stuit men echter op ongun stige, telkens wisselende beïnvloeding van buitenaf. Herhaaldelijk consta teert de psychiater deze funeste in vloed van buitenaf, die de labiele i-iens net dat duwtje geeft dat hem over de drempel in de criminaliteit brengt. Zo wijst dr. Havermans in een hoofdstuk over de seksuele crimina liteit beschuldigend naar de vrouw, die door frigiditeit of preutsheid vaak de oorzaak is van seksuele af wijkingen (prostituee-bezoek, exhibi tionisme, incest) bij de huwelijks partner. Bij de vermogensdelicten wijst hij o.m. op het feit dat de inventieve geest van de zakenman een duidelij ke misdaadverwekkende factor is voor infantiele inwoners van een welvaartsstaat. „Wie beschermt hen tegen de verleidingen van hét afbe- talingssysteem, de verlokkingen van het warenhuis?" En bij de verkeers- misdrijven: „de innerlijke chaos van de mens cumuleert hier met de ver keerschaos. Temperament en drift leven spelen een grote rol. Is het dan niet merkwaardig dat de mens te- Cenwoordig voor het meest onnozele aantje psychotechnisch wordt on derzocht, maar zonder enig onder zoek naar zijn psychisch evenwicht aan alle vormen van verkeer mag deelnemen". Strafrecht aanpassen In „vijfduizend verdachten" heeft dr. Havermans de dossiers van twintig jaren praktyk nog eens opengesla gen en zijn gevolgtrekkingen onver huld onder woorden gebracht: het politieapparaat wordt steeds zwak ker, het gevangenissysteem is ge brekkig en het wetboek van straf- „Wil het strafrecht preventieve be tekenis krijgen wat het nu be paald niet heeft dan zal het aan gepast moeten worden aan de in fantiele aard van de moderne mens. Daarbij gaat het niet alleen om een lichtere stijl en om strafmaten die aan de moderne sensitiviteit zijn aangepast. Ook de inhoud van de de licten zal nader bekeken moeten worden. Niet alleen de warenhuis dievegge, maar ook de warenhuisdi rectie moet door de rechter gecorri- feerd kunnen worden. Ook het min- erjarige meisje, dat de meerderja rige man tot ontucht heeft verleid". Honorarium: 50 gulden Over de materiële aspecten van het werk van de forensisch-psychiater is dr. Havermans weinig te spreken. Nog altyd betaalt het ministerie van justitie voor een psychiatrisch rap port „pro justitia" uitgebracht vijf tig gulden. Een tarief, dat volgens de schrijver veel te laag is. In de rechtszaal en in de pers, door de verdachte en zijn verdediger wordt het werk van de psychiater nog al eens gekritiseerd. „De dokter heeft er geen tijd genoeg aan be steed." Of „de verdachte had de psy chiater vaker willen spreken". Maar de honorering door het ministerie maakt zulks meestal onmogelijk. „Het lijkt m(j van belang", aldus dr. Havermans in zyn boek, „deze mate riële kant openhartig te bespreken, opdat de kritiek voortaan aan het goede adres wordt gericht". VASTENBOODSCHAPVAN PAUS JOANNES Paus Joannes de 23ste heeft in een vastenboodschap, die liy woensdag te Vaticaanstad in een radiorede uitsprak, er bij de gelovigen op aangedrongen dat zy acht zullen slaan op „het geroep der armen, de noden der zieken, de wezen en de behoeften der velen, die een tekort aan levensmiddelen en kleren hebben en onvoldoende gehuisvest zyn". VRAGEN OVER PRIJS VAN BIETSUIKER „Is het juist, dat de bietsuiker, welke is geproduceerd boven het gegarandeerde kwantum in de jaren 19601961, als gevolg van de geringere produktie in 1962, alsnog voor de gegarandeerde prijs in aanmerking komt"? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid de heer Egas (p.v.d.a.) schriftelijk ge steld aan de minister van landbouw. Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, wil het kamerlid weten, wel ke hoeveelheid hiermede gemoeid is en welk bedrag alsnog aan de bietentelers kan worden uitbetaald. Hij vraagt mi nister Marijnen of deze niet van oor deel is, dat ingeval er een belangrijk bedrag voor de bietentelers beschikbaar komt dit bedrag aan de telers van suikerbieten in de jaren 19601961 ten goede dient te komen. Verder infor meert hij of de suikerproducerende in dustrie volledig vrij is in de bestemming van de voor nabetaling beschikbaar ko mende gelden of dat daartoe overleg met de regering voorgeschreven of ge wenst is. BUNDELING EN SAMENWERKING (Advertentie) ig Walche in de Vriendschap te Middelburg gehou den is, hebben de heren P. C. J. van Iwaarden, Z-L-M.-secretaris, en K. de Buck, Walchers kringlid, een inleiding gehouden over het onderwerp „Planolo gie en produktiefactor grond in de land bouw". De heer Van Iwaarden wees er op, dat in het kader van streek- en ge meentelijke uitbreidingsplannen en de prijsontwikkeling krachtenbundeling van de standsorganisaties van groot belang is. De heer De Buck had daarby aange sloten door op te merken, dat gemeen ten en organisaties gezamenlijk een weg moeten zoeken by de behandeling van uitbreidingsplannen. Nu straks onder andere via de nieuwe Deltaverbindingen de belangstelling voor de weekeindrecreatie sterk zal toene men, achtte de heer De Buck het van belang, dat de landbouworganisaties meehelpen om de ontwikkeling op dit punt zodanig te leiden, dat het de min ste schade veroorzaakt. Bij het gezamen lijk overleg tussen organisaties en ge meenten dacht de heer De Buck aan een constructie, waarbij de boer eigenaar van de grond blijft, terwijl de gemeen ten kunstwerken laat uitvoeren en erf pachtcanons uitgeeft. Wanneer deze weg gevolgd zou worden, was hij ervan over tuigd, dat de relatie landbouw-gemeen- ten een samenwerkend karakter zal heer De Buck was zijn betoog be gonnen met een overzicht te geven van de overheidsbemoeiing met de grond in een serie wetten. Hij noemde onder meer de natuurschoonwet (die verouderd is waarvoor men thans een natuurbe schermingswet in studie heeft), de wal- lenwet, de boswet en de wet op de ruim telijke ordening. Zuinig In een kanttekening by de uitbreidings plannen betoogde de heer Van Iwaarden vervolgens, dat men zuinig dient te rijn met landbouwgronden. Hij had de in druk, dat het bestuur van elke gemeente er op nit is om de ontwikkeling in zijn gebied persoonlijk te kunnen opvangen. Wanneer alles wat momenteel in uit breidingsplan opgenomen is, gereali seerd zou worden, zou dat een verdub beling van de bebouwde oppervlakte be tekenen in Nederland, zo maakte hy dui- delyk. De heer Van Iwaarden betoogde ver der, dat de landbouworganisaties en de vertegenwoordigers ervan in de gemeenteraden erop moeten letten, dat niet te grote plannen gemaakt worden. Ook het provinciaal bestuur heeft hierbij volgens de heer Van Iwaarden de taak om rekening te houden met de landbouw. Zo kan bij voorbeeld, toonde hy aan, een te groot plan de kassenbouw soms tien tallen jaren tegenhouden. W.E.U. bespreekt „E.EG.-Engeland" De permanente raad van de Westeuro- pese Unie en het W.E.U.-oomité voor al gemene zaken zullen 29 maart in Bonn byeenkomen om de toestand in EuropE te bespreken, zo heeft een woord voer dei van het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. De voornaamste punten van bespreking zullen zijn de mislukking van de onder handelingen over de "Britse toetreding tot de gemeenschappelijke markt en „po litieke kwesties van algemene aard" die door het comité van voorzitters van het W.E.U.-parlement te berde zijn ge bracht. De plannen voor een bijeen komst van de ministerraad van d< W.E.U. heeft men voorlopig terzijde ge legd, zo zei de woordvoerder. Zoals ge meld, heeft het comité van voorzitters van het W.E.U.-parlement waarin af gevaardigden uit de zes E.E.G.-landen en Engeland zitting hebben, zich maan dag uitgesproken voor een spoedige bij eenkomst van de ministerraad. De Engelse scheepswerven zullen orders krijgen ter waarde van minstens 200 miljoen pond ster ling volgens een regeringsplan om vijf Polarisduikboten te bouwen. Dit is (gisteren in Lon den bekendgemaakt Een woordvoerder van de Britse admi raliteit heeft gezegd, dat de order voor de eerste Polarisduikboot hope lijk later in het jaar kon worden ge plaatst. De Britse Polarisonderzeebo- ten krijgen Amerikaanse raketten met Britse kemladingen. De Ameri kanen zullen het lancerings- en con trolemechanisme verschaffen voor het nieuwste type Polarisraketten met een reikwijdte van 4000 km. Verwerving Ten aanzien van de prijsontwikkeling in uitbreidingsplannen wees de heer Van Iwaarden op een conclusie in het rap port van de commissie grondkosten. waarbij deze commissie rekening houdt met een toenemende styging van de ver wervingskosten, die tot nu toe veel min- der gestegen rijn dan bijvoorbeeld de totale kostenstijging (82 procent), die van straataanleg, riolering, groenvoor zieningen en omslagkosten. Tegenover jgïng van 135 procent bij dit laat ste onderdeel, staat een stijging van de verwerving van slechts 27 procent. De Z.L.M-secretaris wees er verder nog op, dat de prijsontwikkeling in de recreatie-sector zal moeten worden overgelaten aan het initiatief van boer zelf, waarna hij nog kort inging op de taxatiemethoden bij niet-agrari- sche gronden en het grote gevaar als men niet op tijd advies inwint inzake de schadevergoeding by deelbouw. Waardering In zijn openingswoord had de Walcher- Z.L.M.-voorzitter, de heer S. de Vis- opgemerkt, dat het volgens hem duidelijk is, dat de regering wel wat over heeft voor degenen, dië de land bouw willen verlaten, terwijl degenen, die er inblijven, hun eigen boontjes moe ten doppen. „Het lijkt wel of men wei nig waardering heeft voor de kleine landbouwers, bij wie men nog werklust en verantwoordelijkheid aantreft", aldus de heer De Visser, die meende, dat „de officiële regelaars te ver gaan wanneer ze alle heil verwachten van grote be drijven". Hij wekte de leden op om aan het begin van het nieuwe oogstjaar nieuwe ontwikkelingen en moderni seringen positief tegemoet te treden en de verdere opbouw van het streekverbeteringsgebied, waarin zij straks komen te wonen, met grote interesse te volgen. Naar aanleiding van een verzoek van de afdeling Souburg deelde de heer Vis ser mee, dat waarschijnlijk nog deze zo mer de benoeming van een asistent vooi met name de klein-fruitteelt een feit zal worden. Bondsoefenmeester Elek Schwartz heelt dinsdagmiddag in het sport centrum in Zeist de opstelling van het Nederlands elftal bekend gemaakt voor de wedstrijd tegen de Belgen. Op de foto de voorhoe de v.l.n.r.: Sjaak Zwart, Henk Groot, Tonny van der Linden, Frans Bouwmeester en Coen Mou- lijn. V/er middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat - niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt GIïzbd buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten (3.60 Op verzoek van de fotografen reed Sjoukje Dijlcstra met de aap ,JDolly" de ijsbaan rond in Corti na d'Ampezzo. TWAALF JAAR GEËIST TEGEN KANTOORBEDIENDE De advocaat-generaal by het gerechts hof in 's-IIertogenbosch, mr. dr. W. de Vries, heeft thans twaalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege; geëist tegen de 28-jarige kantoorbedien de, M. van der S. uit Sprang Capelle, die op 1 september 1961 de gebroeders Van Eist in zijn woonplaats van het le ven zou hebben beroofd. Toen het gerechtshof deze zaak in eer ste instantie behandelde had de advo caat-generaal bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te Ts-Her- togenbosch die Van der S. tot 20 jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling had veroordeeld. Het hof heeft de zaak aangehouden voor het doen uit brengen van een psychiatrisch rapport door prof. dr. Cloeck van de observatie klinieken te Utrecht, welk rapport op 9 januari j.l. werd ingediend. Ter zitting heeft prof. Cloeck dit rap port nader toegelicht. Hij zei onder meer ervan overtuigd te zijn, dat Van der S. aan de zogenaamde ziekte van Huntington lijdt, een hersenaandoening, waardoor hij minstens verminderd toe rekenbaar is voo,r zijn daden. Dat ver dachte aan deze ziekte lijdt kan op dit moment nog niet worden bewezen. Prof. Cloeck was van mening, dat verdachte nog niet in een krankzinnigengesticht thuishoort. Hij achtte het niet uitge sloten, dat een langdurige gevangenis straf een ongunstige invloed op het ver loop van het ziekteproces zou kunnen hebben. De paus verklaarde dat de raad van het concilie de toon had bepaald voor de vastenboodschap van dit jaar. Hij had er namelijk de nadruk op gelegd dat het de taak van elke goede christen is om in zijn handel en wandel tot uitdru king te brengen dat hij het voorschrift, dat men werken van liefdadigheid dient te bedrijven, ook daadwerkelijk naleeft. Onder Zeelands hoge hemel De lenteboden zijn bedriegelijk Er is Iets vreemds aan deze winter. Het is niet zozeer de lange duur, evenmin de strenge koude in fe bruari, die ons raadselachtig voor komt, maar veeleer het feit, dat de temperatuur ook by zonneschyn zo moeilyk boven het nulpunt uit kan komen. De oude spreuk: „de daagjes lengen, de nachtjes strengen", zegt daarover wel iets. Op zeer koude nachten mag men voorbereid zyn dat de sterker wordende zon nau welijks enige oppervlaktedooi te weeg kan brengen, is bepaald vreemd. In verband daarmee wordt het mel den van terugkeer van vogels naar hun zomerverblijven, hun broedplaat sen, toch wel een heel vreemde ge schiedenis. Iemand heeft een kievit zien terugkeren, een ander meldt zelfs hèt weer in bezit nemen van de koloniewoonplaats door reigers te Zaamslag. Ik zelf zag op zondag 17 februari toevallig, dat een toren- valkje zich op net „ulebord" van een boerderij neerzette, waar het al zijn kenmerken zo duidelijk liet zien, dat vergissing was uitgesloten? Lenteboden Bij temperaturen van 8 tot 15 graden vorst, een sneeuw dek, dat zich tot ver, ver in het zui den uitstrekt, waar de zon nog geen plekje zwart in weet te ontbloten Als men juist door de radio hoort melden, dat men het in Scandinavië, „waar men toch wel wat gewend is", nu ook moeilyk krijgt en byvoorbeeld vuurtorenpersoneel met helikopters moet bevoorraden. Lenteboden Men zou evengoed een nieuw kalen- To van da. ren valk Door Barend Zwerfmans derblaadje met alweer een hoger dagcijfer in februari een lentebode kunnen noemen, we zijn weer een dag dichter bij de lentemaand Ja, en we moeten het eerlijk bekennen, voor de eerste maal zitten we met de handen in het haar over de vraag, wat we onze lezers aan natuurstof kunnen voorzetten. Het zou helemaal niet zo moeilyk zijn een troostrijk menuutje op te dissen over de din gen, die zullen komen, wannéér de grond weer zwart zal zijn. Maar het is niet actueel, er zit niets in dat je al beleeft, niets dan vreemde, maar steeds dezelfde winterverschijnselen- fv-UfcO tinnvnc</lv>j gen. Een man, die zegt: „ziet U ook zo weinig muggen 1" Want zelfs de wintermuggen laten rich niet zien. Jh, en dan die torenvalk en die kie vit en die reigers. Wat komen ze hier eigenlijk doen, je houdt je hart vast. Het vreemde van die vogeltrek. Vogels, die hier geen voedsel vinden, doen of ze hier thuis horen en verdwynen niet. Andere, die winter op winter de Goese vest bevolken, komen niet naar hun oude winterverblijven. Waar zitten de vele slobeenden, ze zijn absoluut niet door de winter verdreven, ook daarvoor en in het begin ervan waren ze er niet. En dat enkele kuifeendje in de wakken Maar in Rotterdam, ach ter het stadhuis, kun je ze vanuit de trein zien zwemmen. Zit hem dat alleen in het voedsel, dat ze daar vinden We kunnen het niet gelo ven, want om ergens gevoed te Kun nen worden, moet je er eerst zijn. Er bestaat „rondtrek", een zich heen en weer begeven met de vorstgrens, zoals bij kluten is geconstateerd. Dat is iets wat men kan begrijpen. Thuis Het enige byzondere bosjes katjes, wilgekatjes, van hun witte pluizen laten zien. En een roodborstje, dat nog niet dood is, maar levendig in het rond springt en met snelle wendingen op kan vlle- HET DROOGPROBLEEM OPGELOST VRAAG BIJ UW HANDELAAR Ada Kok won in Pretoria De Nederlandse zwemster Ada Kok zegevierde woensdag in de series van de Zuidafrikaanse zwemkampioenschap- pen, die in Pretoria worden gehouden, op de 110 yards vlinderslag in 1 min. 13.7 sec. Deze prestatie betekende een nieuw Zuidafrikaans record, doch is in vergelijking met de 1 min. 09 sec. die Ada Kok in Leipzig zwom, slechts matig te noemen. Haar grootste rivale In de finale is zon der twijfel het 14-jarige zwemstertje Jenny Wood uit Rhodesië, die 1 min. 14.4 sec. noteerde VELDSPORTEN AFGELAST De K.N.V.B. heeft, in verband met de voortdurende vorst, zich genoodzaakt gezien het volledige voetbalprogramma af te gelasten. Ook alle wedstryden voor de competitie van de Koninklijke Nederlandse Korf- baibond gaan niet door. Vandaag besluit over doorgaan Nederland-België Het bestuur van de K.N.V.B. zal van middag (donderdag) een beslissing ne men over het al dan niet doorgaan van de interland Nederland-België, die voor zondag a.s. in het Feijenoordstadion Ls vastgesteld. De ontdooiingsinstallaties in het'Feijen oordstadion draaien sedert dinsdagmid dag 4 uur weer op volle toeren. Er rijn enkele verbeteringen aangebracht, waar over men zeer tevreden is. Of het veld op tijd geheel vrij van sneeuw en ijs kan worden gemaakt is echter op dit mo ment nog met geen mogelijkheid te zeg- Rik van Looy won vierde etappe „Ronde van Sardinië" Incidenten kenmerkten de vierde etappe van de Ronde van Sardinië, een rit over 152 km van Oristano naar Cagliari. Sta kende mijnwerkers hadden zowel na 44 km als na 70 km de weg geblokkeerd, waardoor de rit tweemaal moest worden onderbroken. De organisatoren besloten daarna uit veiligheidsoverwegingen en kele wijzigingen in het paxcours aan te brengen. De etappe werd gewonnen door ex-wereldkampioen Rik van Looy (Bel- në) in 4 u. 17 min. en 5 sec. (met boni- icatie 4.16.35). De uitslag was verder: 2. Walter Martin (Italië) 4-17.05 (met bon. 4.16.45); 3. Vigna (Italië) 4.17-05 metbon. 4.16.55); 4. Liviero (Italië) z.t.; 17- Ab Geldermans (Ned.) z.t. Het algemeen klassement luidt nu als volgt: 1. Amoldo Pambianco (Italië) 18.04.40; 2. Rik van Looy (België) 18.07.08; 3. Franco Cribiori (Italië) 18.08.00; 4. Aldo Moser (Italië) 18.08.36; 5. Martin van Geneugden (België) 18.09.01; 38. Maliepaard 18-40.27; 41. Geldermans 18.41.51. Frankrijk won met 5-2 van Engeland Frankrijk heeft zich woensdagavond te Parijs geplaatst voor de tweede ronde De Fransen leidden b(j de rust met 30, De eerste ontmoeting tussen beide lan den was in een 1I gelijkspel geëin digd. Voor de sporttoto nummer 24, hadden zicli woensdag geen deelnemers gemeld, die allo uitslagen juist voorspelden, De 362.670 deelnemers zorgden voor een to tale inleg van f 410.046,50. Aangezien er ditmaal geen kandidaten voor de eerste prijs waren werd het pryzengeld (le prijs f 81.189.60 en 2e prijs f54.126,40) dus totaal f 135.315. Dit bedrag zal nu worden verdeeld tussen de 83 deelne mers die twaalf uitslagen goed hadden, zy krijgen per persoon bruto f 1011. Bijeenkomst Korfbal- scheidsrechters Zeeland De nog jonge vereniging van korfbal arbiters hield te Middelburg en Goes een spelregelavond voor de verschillende rayons, die onder leiding stonden van de heren Marteh'n en Bellaart. Gezien dc weersomstandigheden was de op komst, resp. 14 en 15 zeker goed te noe men. De avonden werden gevuld met mededelingen en het bespreken van een aantal spelregels, waarbij ervaringen werden uitgewisseld. Op de volgende bijeenkomt zal een Belgische scheids rechter. waarschijnlijk de heer Janssens, voorzitter van de K.B.K.B.. een inleiding houden over het scheidsrechterswezen in zijn land. Verheugend is het, dat het aantal leden reeds is gestegen tot terwijl verschillende verenigingen reeds opgaven als donateur. Uit de animeerde besprekingen bleek wel dat deze avonden van groot nut zyn, niet alleen voor de beginnelingen, doch ook voor de meer ervarenen. Mogelijk zul len in de toekomst meer van dergelijke avonden belegd worden. Scholte nam revanche op Wijnen Henk Scholte heeft zjjn revanche voor de nederlaag, die Tlni Wijnen hem ir het laatste nationale kampioenschar 71/2 heeft toegebracht. Het is echter bij zonder moeizaam gegaan, zoals ae meeste partijen verliepen in de ope ningsronde van de Europese titelstrijd moeilijke spelsoort in de marine- ,,'t Huys Tydtverdrljf" in Den Helder. Scholte had namelijk 17 beur- kantine nodig om zijn rivaal op de knieën te krijgen en dankte zijn zege voorname lijk aan een sportserie van 97 pure ca ramboles, waarmee hij de weg voor Wij nen definitief afsneed. Raymond Ceulemans (België) versloeg zjjn landgenoot en titelhouder Laurent Boulanger in negen beurten. Dit wae geen grote verarsslng, aangezien Ceule mans kortgeleden kampioen van Bel- pë is geworden, terwijl Boulanger daar- >ij de vierde plaats bezette. De Spanjaard Galvez maakte zrjn deel nemen met een serie van 97 nog aan- aanvaardbaar. Hy won in 21 beurten van de Zwitserse nieuweling Burgener, beslist een van de zwakste broeders. Een marteling werd de ontmoeting tus sen de geroutineerde Fransman Galml- che cn de debuterende Duitser Eiter, die pas in de 34e beurt door Galmiche in zijn voordeel werd beslist. Maar veel vogels blyven zolang er gens, tot ze van zwakte niet meer weg kunnen en wie zegt ons dat ze het wilden Wat dryft dan die toren valk weer naar hier en die kievit Vermoedelijk wel, omdat ze hier op deze tyd thuis behóren te zyn, zo'n valkje keert in andere jaren ook reeds in februari terug, maar in gunstige (voor ons zachte) januari maanden, houdt het rich er aan: pas in februari teruggaan, nn blijf ik nog wat in mijn winterverblyf. Nog eens, een lentebode En de radio weer: ijsbrekers zijn uitgeva ren om in de Oostzee vastgeraakte schepen tc gaan bevrijden! En toch! We laten die reigers en die kievit en dat valkje niet schieten. Ook niet die geelgroene tint ln de doorbroken ijslagen van de nog bevroren wate ren, of het probeerseltje van pim- pelmezezang in de kale sering in de voortuin. Zelfs niet het alweer ho gere dagcijfer op de februari kalen derblaadjes. Het zijn toch allemaal tekenen, dat de wintertijd althans met elke verstreken dag, vierentwin tig uur van zijn bestaan moet afstro pen. Morgen zullen de pluisjes van de wilgekatjes weer iets verder uit de wykendo knopschub steken, overmor gen zal weer een ander vogeltje zyn jubelkreetje voor het eerst hoorbaar uitschetteren, vogel na vogel zal zich op pad begeven om een glimpje van rijn standplaats uit de verte met vreugde te begroeten of wel !>y ons terugkeren en misschien juist, om dat we nu zoveel van hen missen, zuilen we het druk krijgen by hun terugkeer. Hen te zién verschynen, zelfs als zeer ongewone lenteboden, zal ons helpen de laatste zware lood jes van de winter lichter te achten. Kijk er dus vooral naar uit. De Noor Knut Johannesen, wereldkam pioen ln 1957 en houder van de Europese titel in 1959 en 1960, zou zich zo meldt het Japanse persbureau Kyodo uit de wedstrydsport hebben terugge trokken. Johannesen, die woensdagmor- gen uit Tokio vertrok met bestemming slo, zou tegen een verslaggever van het bureau hebben verklaard, dat hy de Noorse bond wil voorstellen als coach voor jeugdig talent te gaan werken. Nederlandse militairen gelijk tegen Turken (0-0) Het Nederlands militaire voetbalelftal in dc tweede helft met 10 man spe lend heeft dinsdag in de eerste wed strijd voor de eerste ronde van het internationale militaire voetbalkam pioenschap te Ankara met 00 geiyk- gespeeld tegen het Turkse legerteam. In ae Turkse hoofdstad hadden de gast heren enkele dagen geleden met 42 gewonnen van Luxemburg, dat met Turkye en Nederland in één groep is ondergebracht. De Nederlandse linksachter De Kcmper (PSV) moest in de tweede helft het veld met een ontwrichte arm verlaten. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. Nederlandse dames turnen tegen Polen Het Nederlandse damestumteam zal op zaterdag 25 mei in Rotterdam uitkomen togen Polen. Het Poolse team is sedert de wereldkampioenschappen, in Praag vorig jaar, ongewyzlgd. Advertentie Geen betere warmte don de smakelijke warmte van een goed bord soep. Van zès borden soep! Zoveel borden haalt U uit elk pak Honig soep. Dat zijn twee borden extra, die U vooral op koude dagen goed kunt gebruiken. Haal Honig soep in huls. De fijne, geurige ingre diënten worden nu extra beschermd in het speciale VERS-PAK. Dat betekent extra garantie voor de kwaliteit en versheid van Honig soep. Zes bordon uit elk pak, dus voordeliger in prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6