Schilderijen in paleis op de Dam worden onder handen genomen Twaalfduizend „bums" leven in de Bowery ROMANCE ROMANCE DE TV SHOW VAN BRIGITTE BARDOT Karwei duurt twee en een half jaar ZWEDEN WILLEN EINDEXAMENS VOORGOED GAAN AFSCHAFFEN VOORJAARSBEURS MET TECHNIEK EN NOVITEITEN VOOR IEDEREEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gelijk met restauratie gebouw (Van onze speciale verslaggever) Nu het paleis op de Dam te Am sterdam een uitgebreide restau ratie ondergaat, heeft men het wenselijk geoordeeld, ook de vele schilderijen, die de burger zaal en de ruimten er omheen sieren, eens flink onderhanden te nemen. Ten slotte hebben de meeste van deze doeken er al drie eeuwen gehangen. Ze zijn ontstaan ten tijde van de bouw van het achtste wereld wonder. Maar ook latere ge slachten hebben het trotse stad huis van de „keizerin van Euro pa" met hun bijdragen opge luisterd. Zo heeft de bekende Jacob de Wit in het tweede kwart van de achttiende eeuw verscheidene „Witjes" gemaakt knap geschilderde imitaties van marmerreliëfs maar ook een enorm groot doek, voorstel lende „Mozes en de zeventig oudsten des volks", naar het verhaal uit Numeri n. Dat alles Eerlijk bier bredE j [beugelbierj MOGELIJK SCHRIFTELIJK THEORIE-EXAMEN VOOR RIJBEWIJS (Van onze Haagse redactie) Het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen gaat ua, of het wellicht mogeljjk zal 7-ijn, het theoretisch deel van het rijexamen in de toekomst schriftelijk af te nemen. In een aantal landen, onder meer in Zwe den, de V.S., Canada, Spanje en Italië, gebeurt dit reeds. Een schriftelijk afnemen van het exa men heeft het voordeel van een grote uniformiteit en kan bovendien tijdbe sparend werken immers, men kan een aantal kandidaten tegelijkertijd examineren. De gewonnen tijd zou wel licht gebruikt kunnen worden voor ver lenging van het praktijkexamen, maar bovendien blijft de stroom aanvragen voor het rijexamen groeien. Dit jaar verwacht men 700.000 aanvragen. Na deel van schriftelijk examineren is uiteraard, dat het persoonlijk, contact tussen examinator en kandidaat ont breekt. Een schriftelijk examen zou zodanig worden ingericht, dat kandidaten vra gen aanstrepen of met „ja" of „nee" dienen te beantwoorden. In geen geval De hier afgebeelde vliegende schotel is een zweeftuig van Russische makelij, dezer dagen voor het eerst gepubli ceerd in het blad van de Russische strijdkrachten. „De Rode Ster". Hoewel liet beschreven wordt als een zweef vliegtuig, wordt er ook bij vermeld, dat het verticaal kan opstijgen, hetgeen toch weer duidt op dc aanwezigheid van een motor. Het eerste zweefvliegtuig met cirkel vormige vleugels werd jn Rusland reeds in 1910 gebouwd; de voorloper van het hier afgebeelde stamt uit 1950. De naam is ,fiiscoplane 2". is danig in verval en zo werd de geboden kans, om hier wat tegen te doen, dankbaar aan vaard. Men weet wat er gaande is. Het paleis moest nodig wor den hersteld en bovendien moest het door een ingrijpende verbouwing op de bovenste ver dieping geschikt worden gè- maakt voor het onderbrengen van hoge gasten met een vrij groot gevolg. Hier ontstaat dus een volslagen hotelaccommoda tie. De commissie voor de restauratie van het koninklijk paleis te Amster dam, die de supervisie heeft over hetgeen de rijksgebouwendienst in het paleis tot stand brengt, heeft de behandeling van de ongeveér veertig schilderijen opgedragen aan twee restaurateurs: N. van Bohemen in Den Haag en L. Marchand te Dor drecht. Ieder,van deze twee heren heeft het hem passende deel van de werkzaamheden ter hand genomen. Te zamen en in vereniging met de commissie, die onder voorzitterschap staat van dr. A. F. E. van Schendel, hoofddirecteur van het rijksmuseum te Amsterdam, hebben zij een plan voor de restauratiewerkzaamheden opgemaakt. Gebleken is, dat de res taurateurs voor een zeer omvangrijk karwei staan, waarmee in totaal ongeveertwee en een half jaar ge moeid zal zijn. Bovendien kan men van enkele stukken op het ogenblik nog niet zeggen, wat ermee za' moeten gebeuren. Het zijn twee gro te lunetten uit de burgerzaal, zestien meter breed en acht meter hoog. De ze kunnen zeer moeilijk van hun plaats worden gehaald en men hoopt dan ook, dat dit niet nodig zal zijn Als de conditie van het doek zelf nog goed is, dan zal men kunnen volstaan met een schoonmaakbeurt en het opbrengen van een nieuwe vernislaag. Gevangenisstraffen voor vijf Basken Een krijgsraad te Madrid heeft vijf Basken, die beschuldigd waren van „mi litaire rebellie", veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van één jaar tot 25 maanden. Dit is van betrouwbare zij de in de Spaanse hoofdstad vernomen. De leider van de groep, de econoom Pa- blo Gordonaba Polo, kreeg 25 maanden, de 32-jarige advocaat en schrijver José Ramon Recalda Diez anderhalf jaar en de overige drie beklaagden kregen een jaar gevangenisstraf. De vijf mannen waren in augustus van het vorige jaar aangehouden wegens het verspreiden van pamfletten, waarin aangezet werd tot stakingen. De open bare aanklager had zes tot tien jaar ge vangenisstraf geëist. Vrijwel gelijke winst bij N.V. Algemeene Levensverzekerings Bank In de maandag gehouden aandeelhou dersvergadering van de N.V. Algemene Levensverzekering Bank te Rotterdam heeft de directie verslag uitgebracht over het boekjaar 1962. Ondanks de sterke stijging van de kos ten, ten dele verband houdende met de hogere produktie, bleef de winst vrijwel ~elrjk. Het winstsaldo bedroeg nl. 742,655.— tegen f 750.693,— in 1961. Het dividend werd vastgesteld f 90.000,overeenkomende met percentage van 9 (als vorig jaar). De restauratie van de grote ka merschildering van Jacob de Wit, voorstellende Mozes, die de !{0 oudsten kiest (12.50 x 6 meteris opgedragen aan de heer N. van Bohemen in Den Haag en de heer L. Marchand uit Dordrecht. Foto: de heren Bohemen (links) en Marchand bij de schildering in het atelier in Den Haag. SZecftfe conditie Wat men thans wél van zjjn plaats heeft gehaald, bleek in het algemeen in een slechte tot zeer slechte con ditie te verkeren. Momenteel zijn twee gTote stukken onderhanden. De heer Van Bohemen werkt aande Wits „Mozes en de zeventig oudsten", een „zeil" van twaalf, meter breed en zes meter hoog. In Dordrecht wordt Ferdinand Bols „Mozes daalt de Sinaï af met de stenen tafelen" gewoonweg herboren. In principe ondergaan beide schilde rijen eenzelfde bewerking. Maar het doek van Bol is er veel slechter aan toe dan dat van De Wit. Toen Bols schepping eenmaal was losgehaald, bleek zij in stukken te zijn uiteen gevallen. De heer Marchand heeft, voordat hij er verder iets mee doen kon, het hele schilderij als een leg puzzel in elkaar gepast en toen stukken als het ware aan elkaar ge plakt, door er een nieuw doek op vast te ihaken. De scheuren zijn daarna met loodwit in ge vuldoen nu kan hij dan beginnen mr' 1- de schildering. Wie op het ogenblik het atelier van de heer Van Bohemen in Den Haag binnentreedt, kan daar op de vloer hot grote schilderij van De Wit zien liggen. Het is sinds half december onderhanden. Vier man werken er dag in dag uit aan. Ingrijpend herstel Om er iets mee te kunnen doen, heeft men op do ateliervloer eerst een naadloze vloer van hardboard moe ten leggen. Daaroverheen kwamen lagen papier on hierop legde men het schilderij, dat om een grote rol ge wikkeld binnen was gebracht, met de beeldzijde naar beneden. Heel voor zichtig heeft men toen het oude, verteerde dock met schuurpapier on der handen genomen. Elke oneffenheid weggewerkt, de oude linnenvezel grotendeels verwij derd. Daarna is het gehele schilderij doordrenkt met een mengsel van bijenwas en dammarhars, ten einde loszittende verfdelen vast te leggen. Een weverij had intussen een linnen doek zonder naad vervaardigd, ruim zo groot als het schilderij zelf. Deze werd met behulp van warme strijk ijzers op de achterzijde van het schil derij vastgestreken. Daarmee was de eerste etappe van het karwei vol tooid: de drager van het schilderij was vernieuwd. Daarna heeft men de hele tweeën zeventig kwadraat meter van het schilderij omgekeerd en de beeldzijde onder handen genomen. Om te begin nen heeft men alle oude vernislagen weggehaald. De beschadigingen wer den gestopt met loodwit. Aangezien de kleuren sterk waren ingeschoten, heeft men ze vervolgens met retou. cheervernis opgehaald, zodat ze weer in hun oude glans stralen. Schaatsinstructrice verloor kort geding De Amsterdamse kunstrijdster-schaats- instructrice mevr. U. A. H.-B. heeft het door haar tegen de voorzitter van de Kunstrijders Clnb Amsterdam dokter L. D. aangespannen kort geding verloren. Nadat mevrouw H. wegens obstructie voorlopig was geschorst (later werd als reden opgegeven een vermeende po ging tot het oprichten van een nieuwe ijsclub), zou de heer D. haar tot twee maal toe met geweld van de Jaap Eden- baan hebben verwijderd. Zij verlangde in kort geding een verbod tot geweld plegingen en binnen twee dagen na het vonnis een bestuursvergadering waarin zou worden gehoord. Aan de laatste was bij de behandeling van het kort geding reeds voldaan. Aangezien mevr. H. te kennen heeft gegeven het bestuursbesluit over haar schorsing te willen afwachten, begaf rechtbankpresident mr. U. W. H. Sthee- man zich in zijn vonins niet in de nog te volgen verenigingsprocedure. De ge vraagde voorziening achtte hij dan ook overbodig. Wel liet mr. Stheeman in zijn vonnis blijken dat de heer D. niet de geruststelling heeft gegeven dat het bestuur van de K.C.A. zijn schorsings bevoegdheid zorgvuldig en met verant woordelijkheidsbesef heeft gehanteerd. Ook meende hij dat van het beweerde provocerende optreden van mevr. H. een vertekend beeld is gegeven. Van bestuurszijde vernamen wij dat me vrouw H. inmiddels als lid van de K.C.A. is geroyeerd. Tegen dit besluit kan zij binnen 14 dagen m beroep gaar bij de ledenvergadering van de kunst rijders club. C.D.U. gaat in West-Berlijn in de oppositie De Christen-Democratische partij (C.D. U.) in West-Berlyn wil na haar neder laag bij de stedelijke verkiezingen op 17 februari niet meer een coalitie met de sociaal-democraten vormen, maar in oppositie gaan. In een verklaring werd gezegd, dat de partij na het resultaat van de verkiezingen en na de uitlatingen van de sociaal-democratische burgemeester Willy Brandt geen basis voor succesvol le coalitiebesprekingen aanwezig acht. De Westberlijnse C.D.U. blijft echter be reid te allen tijde met de burgemeester gedachten te wisselen over de ge- inschappelijke problemen betreffende MEKKA VAN DE NEW YORKSE DAKLOZEN Langzaam komt er verbetering Zoals er een bank-, een verzekerings- en een houtwerkerswijk is in New York, zoals men een Spaanse, Duitse of een Italiaanse wijk kent zo gecentraliseerd huizen ook de een zamen, de vertwijfelden, de daklozen, de alcoholisten en aan narcotica ver slaafden bijeen in de sedert een ei beruchte „Bowery". Zij heeft eens betere dagen gekend, deze straat, die ligt in de „Lower East Side" van New Yorks centrum Manhattan. In vroeger tijden leidde zjj naar het Heerlijk bier Het einde van de witte mutsen Eind aan de „plagerijen' (Van onze correspondent). De witte Zweedse studentenmuts zal binnenkort verleden tijd zijn. In Zweden wil men het eind examen in Scan dinavië heet het „Studenten examen" af schaffen voor de gymnasia. De directeur-generaal van het voorgezet on derwijs in Zweden, Nils-Oustav Kosén heeft kortgeleden tij dens een lezing in Lu- lea verklaard, dat de schoolvervorming reeds voor 1 juli 1965 tege- moetgezien kan wor den. Zowel de monde linge als do schrifte lijke examens zullen van die datum af niet meer worden afgeuo- ïen. Dan i ook d» witte studentenmuts, die thans elke scholier na een met goed ge volg afgelegd eindexa men knjgt en die door alle voormalige eind examenkandidaten elk jaar op 1 mei gedragen wordt, voorgoed aan de kapstok worden gehan gen. ming zijn vele argu menten. De gecommit teerden, die uit naam van de onderwijsauto- riteiten in Stockholm overal in het land per soonlijk bij de examens optreden, kunnen dit werk niet meer aan. Te veel gymnasiasten melden zich elk jaar aan voor het -eindexa men. De teclmiscne en handelsscholen, die door 40 procent van de Zweedse middelbare scholieren worden be zocht, kennen al geen eindexamens meer. Volgens de opvattingen van de regering is het derhalve niet nodig „de overige 60 procent der scholieren aan de pla gerij van het examen bloot, te stellen". Vele pedagogen zjjn van me ning, dat er wel andere onderzoeksmethoden zijn in de loop van het laatste schooljaar, die een garantie bicden, dat het eindrapport ook een werkelijk bre vet van rijpheid is. De Zweedse schoolher vorming voorziet ook nog in andere punten. In de nieuwe opzet van het middelbaar onder wijs zal een veel rui mere plaats worden in geruimd voor de mo derne talen in eer ste instantie Engels en Duits, later ook Frans. Latijn als verplicht vak zal op verscheidene schooltypen worden af geschaft, Russisch, Spaans en onder be paalde voorwaarden ook Chinees en Japans zullen In de lesroosters worden opgenomen. Met de verwerkelijking van deze hervorming zal een discussie wor den afgesloten, die al zeer vele jaren gevoerd werd tussen leraren, scholieren en ouders. Reeds bijna honderd jaar geleden kwam men tot de conclusie: „De vorm van de Zweedse studentenexa mens is volkomen on realistisch en doet de kandidaat geen recht wedervaren". De tegen standers van het eind examen beweren, dat het hierbij niet alleen op kennen en weten aankomt. Veeleer speelt volgens hen het „geluk" een veel te grote rol. Zij geloven bovendien, dat de ge committeerden in Zweden „censoren" ge noemd niet het recht mogen hebben, op basis van een kort gesprek een oordeel te vormen over de kan didaat. De Zweedse scholieren zullen liet in de toe komst gemakkelijker hebben, wannéér zij niet meer tjjdens hei examen, doch geduren de een lange periode het gehele laatste schooljaar kunnen bewijzen, over de nodi ge kennis en inzicht te beschikken. De prijs: De witte Zweedse stu dentenmuts met de blauw-gele kokarde wordt na 1 juli 1965 een museumstuk. landgoed van Gouverneur Stuyvesant, die op het nog steeds bestaande kerk hof van de Episcopale Parochiekerk van „St.-Marks in the Bowery" be graven ligt. In de tweede helft van .de vorige eeuw was de Bowery gedurende enige tijd New Yorks „theaterstraat". Daarna echter begon een snel verval, eerst doör het ontstaan van twijfelachtige bars („saloons") en danstenten, waar zakkenrollers, zwendelaars, bedrie gers, protistuees en alle mogelijke andere lichtschuwe elementen hun „zaken" deden, later door de aan trekkingskracht, die deze buurt uit oefende op daklozen, die sliepen op banken in het park, onder de stalen pilaren van hetinmiddelsafgebro kenspoorwegviaduct van de stads- trein of tegen betaling van een paar van de verarmde Bowery-hewoners. cent, onderdak vonden in de huizen kopen van gestolen en gevonden Hun dagwerk was het ruilen en ver- waar, gewoonlijk alleen maar om wat geld te verdienen voor drank. Ofschoon de sociale diensten van de ge meente New York al het mogelijke geprobeerd hebben, is het aantal men selijke wrakken, dat daar overdag b0 schonken in de goot ligt en 's nachts spektakel maakt, intussen gestegen tot twaalfduizend. Tegelijkertijd rukt van alle kanten het moderne leven met zaken, scholen en nieuwe woon huizen-dichter op naar de „bums", de zwervers van de Bowery. De „zonden der vaderen" zullen de vroede vaderen nog met zware offers moeten betalen- Het is namelijk gebleken, dat een volle dige afbraak van de troosteloos ver vallen woonhuizen en een verdrijven van de daklozen, zoals de nieuwe bu ren dit eisen, slechts het „succes" heeft, dat de „bum-invasie" zich daar een ander deel van de stad verplaatst. Wat men thans probeert is derhalve een „geografische inperking" en het uitbreiden van de sociale instelling van de Bowery. Nog steeds zijn vechtpartijen en laaien de ruzies geen zeldzaamheid- Scholen en kerken moeten kostbare bewa- kingsdiensten Instellen om te voor komen, dat de „bums" binnendringen in trappenhuizen, kerkhoven en ker ken. Aan drank en narcotica ver slaafde bedelaars molesteren vaak de voorbijgangers. En omdat vandaag negers een derde van de sloppenbe- volking vormen, zijn er nog rassen tegenstellingen onder deze mensen ook, die leiden tot het vormen van „gangs". Eigenlijk blijft slechts de hoop, dat ont wenningskuren, een vriendelijke be handeling en het toewijzen van werk langzamerhand duizenden van deze gestranden weer tot een normaal leven zal brengen. Een rechter zei kortgeleden weliswaar, dat. de maat schappij niet liet recht had, ver schoppelingen als proefkonijnen te gebruiken voor therapeutische doel einden, maar is dat niet een al te royale uitleg van het vrijheidsprin cipe? Slechts een „reiniging" van de Bowery kan op den duur dé redding brengen voor de mensen, wier troos teloos holenbestaan in deze straat reeds lang het laatste paradijs is. vryheidsprincipes ten spijt. (Advertentie) Spring in de lente I Duik in het nieuwe maandblad, dat Nederland stormenderhand heeft veroverd. Nu al het grootste, omdat het jong, blij en een beetje bijzonder isl Fuif u zelf op de ROMANCE van maart en geniet van Zaterdag op uw scherm, nu al in Romance, maar dan in volle kleuren! EERST KIJKEN, DAN KOPEN! Acht bladzijden mode-advies van Romance, compleet met prijzen en adressen. CHANTAGE van CONRAD.BRUCK de complete roman van de maand. FIRST LADY JACQUELINE vertelt vrij-uit over man en kroost in hét Witte Huis. U KUNT NOG VÉÉL MOOIER ZIJN! De Parijse schoonheidsspecialist Paul Flaubert leert U de geheimen van de franse make-up. OPEN BRIEF AAN ANNEKE GRöNLOH geschreven door Willem O. Duys in zijn rubriek 'Mijn wereld', en bovendien... WAARDEBON VOOR ECHT ZILVER recht gevend op aankoop van zilveren theelepels en taartvorken met Rijks- keur en meestermerk vèr beneden de juweliersprijsl Dit alles en nog verrassend veel meer vindt U in de nieuwe Vraag Romance aan de bezorger van Margriet en Revue of stuur deze bon (in open enveloppe met 4 ets postzegel) rechtstreeks aan ROMANCE, postbus 245, Amsterdam. ER LIGT EEN BIJZONDER WEL KOMSTGESCHENK VOOR U GE REED: gratis een grote roman in pracht bandl invullen uitknippen en opsturenI Zend mij gratis de grote roman in prachtband en noteer mij P.Z. 125 als abonnee op ROMANCE 1.1.- per maand NAAM: WOONPLAATS: invullen met Mletters s.v.p. en opstorm aio Romance, postbus 345, Amsterdam. OP 11 MAART IN UTRECHT OPEN Een elektronische „papegaai" onthoudt alle boodschappen Vooral technici zullen hun ogen uit kunnen kijken op de komende voorjaarsbeurs. Tussen 11 en 19 maart staan in Utrecht machine rieën uit alle delen van de wereld te kijk, zodat 'grondig onderling kan worden vergeleken. Zo treft men hier straks bijvoorbeeld di verse draaibanken opgesteld aan uit Rusland, Japan en Amerika. Het gaat er daarbij natuurlijk om te proberen vaste voet te krijgen op de Euromarkt. Noviteiten op kleinere schaal moeten worden gezocht bij de collecties in het enorme hoofdgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Daar komen bij voorbeeld brillen te liggen waarvan het montuur is voorzien van houtfineer. Voor de huisvrouwen werd een waï vochtiger bedacht in de vorm van een pistool met trekker het water wordt per slang aangevoerd uit een plastic tank met luchtpomp onder Eian de strijk plank gehangen. Mannen met een manie voor accessoires kunnen zich verlusti gen aan gasaanstekers met ingebouwd horloge. Papegaai Er zal ook veel speelgoed worden ge- exposeerd op de voorjaarsbeurs. Zelfs voor volwassenen, te weten: een elektronische papegaai, die bood schappen kan onthouden en hardop herhalen, terwijl het beest bovendien tijdens het spreken met de ogen rolt en zijn vleugels laat klepperen. Dit apparaat kost om en nabij f 150. Natuurlijk komen ook heel wat midden standers kijken. Zy zullen iets nieuws voor hun etalage-inrichting aantreffen: panoramafoto's in kleur die als achter wand kunnen dienen van de winkel. Voor de volgende winter alvast wordt een collectie haarden en kachels ge- Schade van 2 ton bij brand in Amsterdam In de kelder van de N.V. Leeuwenberg Zouen's ijzerhandel aan de Groenburg wal te Amsterdam heeft gisteren brand gewoed. In de keicler lag een grote voor raad plastic tuinslangen opgeslagen. Het personeel, dat kort na acht uur de brand ontdekte, begon meteen water te spuiten in de kelder, die maar één in gang heeft. Het zag er aanvankelijk vrij ernstig uit, doch de brandweer wist het vuur tot de kelder te beperken. Met twee stralen was men kort voor tien uur de brand meester. Een paar brandwachten raakten bedwelmd en in totaal moesten tien man voor behandeling van blaren, op hun gezicht, ontstaan door chemische inwerking van het roet op de huid, naar het binnengasthuis worden gebracht. De schade wordt geschat op ongeveer 2 ton. i toond. Nieuw is een gasyerwarmings- apparaat dat zomaar aan de wand kan worden bevestigd in schoorsteenloze vertrekken. Hiervoor is trouwens nog geen prijs vastgesteld. Voor gefortuneerde zakenlieden staan bureauklokken te koop die de tijd aan geven in vijftig verschillende steden. En tijdens het dicteren van brieven kan een elektronische telefoonbeantwoorder vier uur achter elkaar boodschappen aanne men. Kolenautomaat Grotere apparaten zijn onderge bracht in de hallen op het terrein aan de Croeselaan. Voor het grote publiek is hier de aanbieding belang rijk van een kolenzakjesautomaat: produkt van Frankrijk. Brandstof- fenhandelaren kunnen dergelijke toe stellen plaatsen in de hal van bijvoor beeld grote flatgebouwen. Voor deze service zullen de bewoners graag iets extra willen betalen. De automaat kan 74 porties afleveren en is boven dien in staat tot geld wisselen. Puur commercieel is de sector waar be nodigdheden worden tentoongesteld voor de scheepsbouw. Tegen de tachtig deel nemers verzorgen een unieke manifesta tie op dit gebied. Er komen dieselmoto ren en koppelingen aan te pas, men kan navigatïeapparatuur bekijken en ook reddingsmateriaal. Dicht in de buurt bevindt zich een nieu we concentratie van de groep hydrau- liek en pneumatiek. Verderop wordt de elektrotechniek ondergebracht. Een hele hal is voorts gereserveerd voor metaal bewerking en lasapparatuur. Totaal be slaat de technische afdeling een opper vlakte van 2500 vierkante meter Voor wat afwisseling zorgt hier een Europese fototentoonstelling „de werkende mens". Minister De Pous zal de voorjaarsbeurs op maandag II maart openen. Men neemt aan dat er dan ook een speciale afgezant aanwezig zal zyn van presi dent Kennedy. Verser bier B REjfbeugelbier I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5