Afrikanen verbolgen over houding Nederland en Italië bij associatie Zes doden bij gevecht in Katangaanse hoofdstad Nu hulp zoeken bij V.S. of Sowjet-Unie Franse ambassadeur: „Nederland onderschat kracht en invloed" Staking op nieuwe pier van de H.A.L. in New York KAMER SPRAK OVER UITBREIDING CASSATIEMIDDELEN HOGE RAAD AARDAPPELSITUATIE WORDT OPNIEUW IN STUDIE GENOMEN „VRIJE BOEREN" HEBBEN TOT MORGEN DE KEUS - HEFFINGEN BETALEN OF HUN BEDRIJF VERLATEN Salamanderverhaal „pure fantasie" DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Afrikaanse diplomaten bij de Verenigde Naties in New York zijn verbolgen op Nederland en Italië omdat zij deze landen verant woordelijk stellen voor het uitstel van het associatieverdrag tussen de Europese Economische Gemeenschap en 18 Afrikaanse lan den. De Afrikanen wezen er op dat zij nu mogelijk financiële bijstand zullen zoeken bij de Verenigde Staten of de Sowjet-Unie. Volgens sommige Afrikanen is uit de onderhandelingen van de E.E.G. te Brussel, waarbij de associatie en daar mee de financiële hulp aan Afrika werd uitgesteld gebleken dat de zes E.E.G.- landen niet werkelyk in Afrika geïnte resseerd zyn maar dit continent alleen gebruiken voor de uitoefening van machtspolitiek. Associatie van de 18 landen zou tot ge volg hebben gehad dat 730 miljoen dol lar van de E.E.G. naar Afrika zou wor den overgeheveld in de jaren 1963 tot 1967. Ongewijzigd Nederlands standpunt ten aanzien van de tekst van de overeenkomst tot associatie tussen de Europese Economische Gemeenschap en acht tien Afrikaanse landen is ongewij zigd, maar Nederland vindt wel dat vóór de overeenkomst kan worden ondertekend de zes het onderling eens moeten worden over enkele vraagstukken, aldus gisteren de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Naar aanleiding van persberichten over Nederlands houding in de kwestie van de associatie tussen de E.E.G. en acht- OM nu te zeggen: „mensenlief wat 1 oèrpen de verkiezingen haar schaduwen vooruit" dat niet. Je moet al heel scherpe ogen heb ben om op de sneeuw een vaag schaduwtje van electorale opwin ding te ontwaren. Mij is ait in ieder geval niet gelukt. Ik ge loof oprecht dat als de heer Toxo- pcus Rudy Carroll zou heten, of als de lieer Bcernink even zo goed sou kunnen schaatsen als ren van „onze jongens" die nu in Tokio zijn, of als ons aller freule „Miss World" op haar visitekaar tje sou mogen zetten, de belang stelling voor wat in mei komen zal, nu reeds duidelijk merkbaar zou wezen. De redactie van het socialistische blad Paraat heeft de aardige ge dachte gehad de parlementaire redacteur van de katholieke Volkskrant uit te nodigen tot het schrijven van zijn indrukken over het congres van de Partij van de Arbeid. En deze schrijft ondcre andere: Het vuur is eruit. Men is niet kwaadaardig meer, want men weet wat er gedaan moet worden. En dat zal misschien ook wel gebeuren, keurig ad ministratief. op zijn tijd. na uitvoerige berekeningen. Het verontrustende is. dat het he lemaal geen moeite meer kost revolutionaire neigingen te on derdrukken. „Goed, de mensen staan nog op als Drees komt. Er zijn echter ovaties en ovaties. Je kunt hartverwarmend je han den blauw klappen. En je kunt moeizaam overeind ko men denkend: „Oh ja, daar heb je Drees weer, nou moet er een ovatie komen". Dc journalist is objectief genoog om niet te ontkennen, dat het in andere partijen precies zo gesteld is. Moet dit nu aan dc partijleidin gen verzetten worden f Ilc geloof het niet. Ik geloof dat het ligt aan het feit aat iedereen in elke partij precies weet wat er gebeu ren moet en dat de bedoelde ka tholieke journalist gelijk heeft meer hij schrijft: „de jonge- wordt niets gelaten om tegen te rebelleren, tegen te demonstre ren, tegen .te vechten." Ik {persoonlijk) vraag mij af of er iets noemenswaards zou (kun nen) veranderen als de verkiezin gen geheel andere verhoudingen tn dc politieke constellatie zouden brengen. Men zit nu eenmaal vastgeklonken aan sociale en economische gegevenheden waar aan nauwelijks tets te verwrikken valt door welke partij of combi natie van partijen ook. Van „schuld", bij wie ook, is, dunkt mij, geen sprake. Het politieke leven is verstard onder de maatschappelijke en economische gegevenheden. Als mevrouw 'Stoffels nu maar eens net zo mooi zong als Anneke Grönloh... Of als de heer Veldkamp tiet zo leuk was als Dorus.... ELLAS tien Afrikaanse landen deelde deze woordvoerder mee dat het afbreken van de onderhandelingen over de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de E.E.G. geen wijziging heeft gebracht in het Nederlandse standpunt ten aanzien van de tekst von de overeenkomst die reeds door Nederland is geparafeerd. Negatief De Franse ambassadeur in Den Haag heeft in een lezing voor een gezelschap Delftse studenten verklaard, dat Nederland zijn kracht en invloed zou on derschatten als het een negatieve hou ding zou blijven aannemen in de Euro pese Economische Gemeenschap. Als men uit de huidige impasse wil komen, aldus de ambassadeur, zal men zich er rekenschap van moeten geven dat het leveren van kritiek en het veroordelen zonder maat te hou den, tot niets kan leiden. Hij vroeg zich af of het geen tijd werd dat Ne derland „creatieve verbeeldings kracht" ging tonen. Geen redenen De ambassadeur, graaf De Crouy-Cha- nel, vroeg zich ook af op welke gronden men na het afbreken van de conferentie met Engeland in Brussel had kunnen verklaren, dat die besprekingen op het punt stonden te slagen. Daarvoor waren nooit redenen aangevoerd. Volgens hem diende men bijvoorbeeld in het oog te houden, dat op liet ogenblik dat de Britse delegatie in Brussel de landbouwpolitiek der E.E.G. voor 1970 accepteerde, de Britse natibnale boereu- bond die politiek eenstemmig verwierp. En dat was op 21 januari, acht dagen na de persconferentie van generaal de Gaulle, aldus de ambassadeur. Krijgers trokken de stad binnen Politie slaags met gendarmerie By vuurgevechten in de Katangaanse hoofdstad Elisabethstad tussen militai ren van het centrale Kongolese leger en Katangaanse politiemannen zyn dins dagavond zes mensen gedood. De Kon- •se permanente vertegenwoordiger in Elisabethstad, Joseph Ileo, zei giste ren op een persconferentie dat de moei lijkheden waren begonnen toen een Ka- tangaan in 'n camouflage-uniform werd neergeschoten toen hij verzet bood bij zijn arrestatie door een gemengde pa trouille van Kongolese militairen en Katangaanse agenten. Veertig Kongolese soldaten die naar de plaats van de schietpartij werden gezon den. vielen in een hinderlaag van Ka tangaanse politiemannen. Bij het daar opvolgende vuurgevecht sneuvelden vier Kongolese soldaten en een Katangaanse agent. Dinsdag veroorzaakten Baloeba- en Tsjokwekrijgers enige opschudding door in grote getale Elisabethstad binnen te trekken. De Baloeba, in hun oorlogsuitrusting met zelfge maakte camouflagebroeken en met jasjes van luipaardhuid en helmen op, waren gewapend met pill en boog bijlen en bajonetten. Zij hadden vuurwapens bij zich. naar de ambtswoning van de Kongolese gezant, Ileo. Zij zeiden daar, dat zy twee Kongolese vlaggen kwamen halen die Ileo hun beloofd had. Na de vlaggen in ontvangst te hebben genomen keer den zij met vrachtwagens naar hun kamp terug. Weg versperd Zjj hadden de weg tar het internatte ierd en vertelden in de stad aan vei- van Elisabethstad het internationale vliegveld ver- Ugheidsofficieren van de Verenigde Na ties, dat zij een aanval vreesden van vijandige stammen. De Baloeba werden zonder incidenten door Indonesische parachutisten verspreid. Enige tijd later verschenen in Elisa bethstad opnieuw gewapende krijgers, nu van de Tsjokwe-stam. Deze trokken Lagere maximale arbeidstijden voor landarbeiders Het bestuur van het Landbouwschap heeft in principe besloten, de maximale arbeidstijden voor landarbeiders te ver lagen en daardoor meer In overeenstem ming te brengen met de arbeidstijdver korting, die In de praktijk plaats heeft gehad. De lagere maxima zullen gelden in het op 1 mei a.s, beginnende jaar, de da tum van ingang kan echter voor ver schillende gebieden verschillend zijn. Landarbeiders-veeverzorgers zullen ten hoogste 2900 uur per jaar en 248 uur ier vier weken mogen werken (was J100 en 253 uur). Landarbeiders, die paarden verzorgen of met zware machi nes werken ten hoogste 2650 uur pei jaar (was 2800). Landarbeiders-pluim- veeverzorgers ten hoogste 2650 uur pei jaar (was 2775). Andere landarbeiders ten hoogste 2450 uur per jaar en 54 uur per week (was 26600 en 55). Met oen per 1 mei a.s. te verwachten verdergaande arbeidstijdverkorting is ir deze regeling nog niet of nauwelijks re kening gehouden. By de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap Is beraad aan de gang over meer diep gaande wijzigingen van de bestaande arbeids- en rusttijdenverordening land bouw, die op 1 mei 1964 zouden moeten ingaan. In afwachting daarvan wordt de verordening, die per 1 mei a.s. zou aflopen, voor een jaar verlengd, met in achtneming van de bovengenoemde wij zigingen der maxima. Bankroof per invalidenwagen in New York Een bank in New York is dinsdag over vallen door vier bandieten van wie er één in een invalidenwagentje zat. De rovers arriveerden per auto voor het bankgebouw. Terwyl twee van hen in de auto bleven, ontvouwde een derde een invalidenwagentje, hielp een van zyn ogensehynlyk invalide kornuiten daarin plaatsnemen on spreidde liem zorgzaam een plaid over de benen. In het bankgebouw sprong de „Invalide" echter kwiek overeind en richtte een ge weer, dat onder de plaid verborgen had gelegen, op de aanwezigen. Zijn „begelei der" haastte zich achter de balie waar hij zoveel geld bijeen graaide als hij kon dragen. Onder revolverschoten van een Inmiddels gealarmeerde politieagent ren den beide rovers naar de auto, een spoor van bankbiljetten achterlatend. De ver laten auto, die gestolen bleek te zijn, werd later teruggevonden. Hoeveel geld de bank mist was nog niet uitgerekend. Hoewel de nieuwe pier van de Hol land- Amerika Lijn aan de west zijde van Manhattan nog niet officieel in gebruik is wordt er toch al gestaakt. De byzondere gebruiken van de haven arbeiders in New York zyn hiervan de oorzaak. Tussen de H.A.L. en de Long Shoremen Union, de vakbond van de havenarbeiders, was een over eenkomst gesloten, doch gebruikelijk is dat daarnaast op de verschillende pieren nog bepaalde „customs", woonten, gelden. Gezien het feit, dat het hier een nieuwe pier geldt en bovendien in de geslo ten c.a.o. met allerlei gebruiken re kening was gehouden, weigerde de H.A.L., toen het eerste schip de „Soestdijk" geladen moest worden met extra eisen van de havenarbei ders rekening te houden. Dit leidde tot een wilde staking, die het beladen van de „Soestdjjk" vertraagt. De training voor de komende jaarlijkse bootrace tussen de ploe gen van Cambridge en Oxford op 23 maart a.s. is weer in volle gang. Ondanks de koude kan men de deelnemers schier dagelijks op de rivier zien oefenen om hun stijl nog meer te perfectioneren en hun snelheid nog meer op te voeren. Op de foto is de ploeg van Oxford aan het oefenen voor de grote strijd. Het Wereldgebeuren Dit is de enige duikboot, welke ooit voor het Amerikaanse minis terie van binnenlandse zaken is gebouwd: het is een 1-tons scheepje van J) meterdat plaats biedt aan twee personen. Het is gebouicd ten behoeve van het la boratorium voor vis- en wild stand dat onderzoekingen zal ver richten in de baai van San Fran cisco. Het duikbootje kan onder water een snelheid bereiken van 26 knopen. J. Richard van Reekum overleden Op de leeftyd van 66 jaar is in Sankt Moritz (Zwitserland) overleden de heer J. Richard van Reekum uit Laren (N. H.) een bekende figuur in de internatio nale papierwereld. Na op zeer bescheiden voet begonnen te zjjn, richtte hij in 1918 samen met zijn broer Jo in Apeldoorn een papierhandel op. Reeds na enkele jaren had deze zaak een behoorlijke omvang aangeno men. De onderneming werd naar Am sterdam verplaatst waar zij zich zo sterk ontwikkelde dat met vrijwel de -gehele wereld zaken werden gedaan. In ïeel Europa werden inkoopkantoren opgericht en in alle werelddelen kwa men verkoopkantoren. Aanvankelijk werden zaken gedaan on der de naam gebroeders Van Reekum. In 1950 werd een fusie aangegaan met de firma Gepacy en werd die handel voortgezet onder de naam Van Reekum- Gepacy N.V. In de oorlogsjaren vertoef de de heer Van Reekum geruime tijd in de Verenigde Staten waar hij vanuit New York de zaken zoveel mogelijk be hartigde. Tot voor kort was hij presi dent-commissaris van de N.V., waarna hij zich om gezondheidsredenen terug trok. Woensdagmiddag is zijn stoffe lijk overschot in Dieren gecremeerd. VANDAAG STEMMING Instantie overslaan bij aanvraag van cassatie (Van onze parlementaire redacteur) Uitvoerig heeft de Tweede Kamer zich gisteren bezig gehouden met een wetsontwerp tot uitbreiding van de cassatiemiddelen, dat zijn de gronden, waarop de Hoge Raad, een uitspraak van een lagere rech ter kan vernietigen. dat al op 8 februari 1951 door de toen malige minister van justitie, mr. Struy- ken was ingediend, waarvan het voorlo pig verslag pas verscheen op 4 februari 1957 en de memorie van antwoord op 4 december 1962 waarbij tevens enkele wijzigingen in het oorspronkelijke wets ontwerp werden aangebracht voorge steld om niet meer te spreken van cas satie wegens schending van de wet, maar van cassatie wegens schending van het Nederlandse, het Surinaamse of Antilliaanse recht. Dat is dus uitgebrei der, omdat ook mogelyb zal worden toetsing aan het gewoonterecht. In de tweede plaats voert het wetsont werp in de „sprongsgewijze cassatie", dat is het overslaan van éen rechterlijke instantie door de partij die in hoger be roep gaat. Tenslotte voert het wetsont werp verschillende termijnen in voor het NIET TE HOGE PRIJS VOOR CONSUMENT Landbouwschap deed nog geen uitspraak (Van onze Haagse redactie) De hoofdafdeling akkerbouw van het landbouwschap zal de aardap pelsituatie weer in studie nemen. Dit is besloten in de gisteren ge- 'VÏWVVVWWVWWVVW/W/VWVVVVVVWWVVVVVVVWVVVWVVWyWWVVWWVVWA/VVWW/WWWVVWUVWVWWVWAA/VVWtfVWVVVVVW/WVVW houden vergadering van het be stuur van het landbouwschap. De hoofdafdeling zal moeten nagaan of en zo ja welke maatregelen moeten wor den genomen, enerzyds om de voorzie ning van de consument met aardappelen tegen een niet te hoge prijs te verzeke ren, anderzijds om een redelyke prijs voor de telers te bereiken, zonder dat het buitenland te veel van een lage prys zou profiteren. Voorts zal de hoofdafdeling moeten derzoeken of het niet mogelijk is, dit op suggestie van voorzitter Biewenga, bij export een heffing te doen opleggen wanneer de prijzen oplopen. Deze hef fing zou in een fonds moeten komen, waaruit steun aan de markt zou kunnen worden verleend bij dalende prijzen. Overeenkomstig een voorstel van de heer Biewenga besloot het bestuur van het landbouwschap thans nog geen uit spraak te doen. Nog geen maatregelen De hoofdafdeling akkerbouw was in een nota aan het bestuur tot de con clusie gekomen, dat er voorshands geen aanleiding bestaat tot het tref fen van maatregelen, welke de ex port op enigerlei wijze belemmert. Met deze conclusie nam de hoofdafde ling stelling tegen het produktschap voor aardappelen, dat de export van aardappelen aan een vergunning heeft verbonden. Over deze kwestie bleek in het bestuur van het landbouwschap enig verschil van mening te bestaan, maar algemeen was men van oordeel, dat er beleid moest worden bepaald. Landbouwschap zet nu door (Van onze Haagse redactie) Het dagelijks bestuur van het Land- houwschap vindt het nu welletjes. De drie Hoogeveense „vrije boeren": gers van dc bekende boer Koekoek al jaren weigeren de heffingen van het Landbouwschap te betaien, moe ten thans onherroepelijk hun boerde rij, eens hun eigendom, maar nu be zit van het Landbouwschap, verla ten. Op 15 januari il. zond de secre taris van het Landbouwschap, na mens het dagelijks bestuur, de wei gerachtige hoeren een brief, waarin non wordt gelast op 1 maart a.s. de boerderij te ontruimen. Doen zy dat niet vrijwillig, dan zullen de boeren met behulp van de sterke arm van hun bedrijf worden verwijderd. Nog enkele uren De boeren hebben dus nog enkele uren de tijd zich te bedenken. Zij kunnen veel narigheid voorkomen door alsnog de heffingen te betalen plus de kosten. Een woordvoerder van het Landbouwschap noemde het „allerverschrikkelijkst" de boeren en hun gezinnen te moeten verwijderen. „Maar we z(jn er eenvoudig toe ge dwongen uit oogpunt van een gelijke rechtsbedeling voor alle bedry'fsge- notcn". Het Landbouwschap stelt de weigerachtige boeren tot het laatste ogenblik in de gelegenheid htm boer derij tegen dezelfde prys terug te ko pen. die het Landbouwschap er voor heeft betaald, mits zjj maar de hef fingen plus de kosten voldoen. Die gelegenheid heeft het Landbouw schap ook in het verleden aan wei gerachtige boeren gelaten. Maar blij ven dc boeren halsstarrig, dan kent het Landbouwschap geen clementie meer. Dan gaan de boeren er onher roepelijk uit. Opgelopen Doordat de drie Hoogeveense „vrije" boeren al jaren weigerachtig zijn de heffingen te betalen, is hun schuld aanmerkelijk opgelopen. Op 30 juni 1958 zond het Landbouwscnap aan Klaas Hartman een aanslag groot f 114-40 plus een heffing op de poot- aardappelen. Bertus Nymeijer kreeg op dezelfde dag een aanslag van f 105.10 met eveneens een heffing op de pootaardappelen. Een klein jaar eerder, op 2 oktober 1957, kreeg Da niel van der Sleen een aanslag van f 25.94. De boeren betaalden niet. Ook niet toen zjj een waarschuwing kregen, die gevolgd werd door eën aanma ning. Dwangbevelen bleven eveneens zonder resultaat en toen in novem ber 1960 beslag werd gelegd op de boerderijen kwamen de boeren ook „niet over de brug". De boerderijen werden verkocht en de rechtbank te Assen wees de plaat sen tegen een matige prijs toe aan het Landbouwschap. Inmiddels wa ren er ook over de volgende jaren heffingen opgelegd, die niet werden betaald, zodat het Landbouwschap thans aan heffingen heeft te vorde ren van Klaas Hartman een bedrag van f 325.50, van Bertus Nijmcijer f 247.52 en van Daniel van der Sleen f 93.28. Veelvoud Maar ook de kosten van de gerechte lijke procedures stegen in de loop der jaren. Hartman heeft thans een schuld van f 923,72 aan proceskos ten. Nymeijer van f 849,42 en Van der Sleen van f 795,26. Deze kosten vormen dus een veelvoud van de heffingen, die de boeren weigeren te betalen. aanvragen van cassatie. Zo wordt de cassatietermijn in kort geding verlengd van vier tot zes weken. „Vreemd" recht De afgevaardigden, die het woord c deze lastige, puur juridische materie voerden mr. Kranenburg (p.v.d.a.). prof. Versteeg (a.r.), mr. Baeten (k-v.p.), mr. Berkhouwer (v.v.d.) en mr. Van Gelder (cdi.) waren allen wel bereid het wetsontwerp te aanvaarden, maar met enkele punten was men het niet helemaal eens. Met name achtte de heer Baeten het niet juist om uitdrukkelijk te bepa len, dat de Hoge Raad de uitspraken van een lagere rechter toetst aan het Nederlandse, het Surinaamse en An tilliaanse recht. Hij vond dat de Hoge Raad ook moet kunnen toetsen aan vreemd recht. Oor spronkelijk had dit ook in het wetsont werp gestaan. De Hoge Raad zou een uitspraak kunnen vernietigen wegens schending van het Nederlandse en van vreemd recht. Minister Beerman vond echter, dat men van de Hoge Raad niet kan vergen, dat zij van al het vreemde recht op de hoog te is. Inconsequentie Air. Baeten vestigde de aandacht op een merkwaardige inconsequentie. De lagere rechter houdt by zyn uitspra ken wel rekening met vreemd recht. Dat kan ertoe leiden, dat verschillen de rechters tot verschillende uitspra ken komen. Als het om Nederlands recht gaat komt men toch wel tot één bindende beslissing door een uitspraak in allerhoogste in stantie door de Hoge Raad. Als echter de Hoge Raad niet mag toetsen a«n vreemd recht en de lagere rechter wel dan werkt men rechtsongelijkheid in. de hand. Mr. Baeten voelde daar niet voor. Hij diende een amendement in, dat kort en goed bepaalde, dat de Hoge Raad een uitspraak kan vernietigen „wegens schending van het recht". Dat is "dus alle recht. Het amendement was mede ondertekend namens de V.V.D. en A.R.P. Het zal dus wel worden aan0„ nomen. De Kamer stemt er vandaag over. Dan stemt zjj tevens over een amende ment van de socialistische afgevaardig de mr. Kranenburg, dat de billijkheid van de kosten van een geding wil laten uitmaken door de Hoge Raad. Tevens zal de Kamer vandaag stemmen over het wetsontwerp in zjjn geheel. Dode en gewonde bij botsing Bij de driesprong op de Hogeveense- straat in Benthuizen is gisteravond een door F. uit Rotterdam bestuurde auto frontaal in botsing gekomen met een bus van de lyn Den Haag-Boskoop. De 54-jarige echtgenote van de bestuur der werd op slag gedood, haar man is zwaar gewond opgenomen in het aca demisch ziekenhuis te Leiden. De politie neemt aan dat de botsing is ontstaan toen F. in een bocht een andere wagen heeft willen passeren. Lew Losino-Losinsky, de Russische professor, wiens naam in verband was ge bracht met een bewering, dat 5000 jaar oude salamanders in Siberië weer tot leven wa ren gebracht, heeft gisteren verklaard, dat het verhaal op „pure fantasie" berust. „De schrijver van dit verhaal zou moeten worden gestraft", zei de professor, die de leiding heeft van het biologisch laboratorium van het instituut voor celleer in Le ningrad. Radioverslaggevers gaven uitein delijk toe, dat zij het verhaal had den overgenomen uit een drie maanden oud artikel, dat had ge staan in het Leningradse tijd schrift „Neva". In het artikel, dat was geschre ven door G. Baldysh, werd be weerd, dat een salamander, die in bevroren toestand door geologen was gevonden in Siberië, tot leven was gebracht, nadat hij in een verwarmde ruimte was ontdooid. Het beest had drie weken geleefd en zelfs uit mensenhanden gege ten. Een andere tot leven ge brachte salamander had de gehele zomer geleefd. Geen succes Het artikel in het tijdschrift bracht het verhaal in verband met het werk van professor Losino- Loslnsky, die belangrijke proefne mingen had gedaan in verband met het probleem menselijke we zens in leven te houden door mid del van bevriezing. De professor verklaarde, dat geen van zijn proefnemingen tot succes hadden geleid en hij zei, dat hij overtuigd was, dat het verhaal op „verzinsels" berustte. Geen sfeer Er wordt geklaagd in Parijs over de Europese Economische Gemeen schap. Men is In Gaullistische kringen van mening, dat Juiste „sfeer" in de gemeenschap begint te ontbreken. De geneigdheid tot samenwerking en ge meenschappelijke opbouw verflauwt Het feit, dat Nederland en Italië het associatieverdrag met de 18 Frans-Afri kaanse landen hebben geblokkeerd, wordt genoemd als een typisch voor beeld van Hollandse en Italiaanse hu meurigheid. Waarom, zo zegt men in Parijs, moeten nu de Nederlanders en de Italianen de 18 negerstaten in Afrika duperen, die zo hard economische bijstand nodig heb ben, welke bijstand voornamelijk door West-Duitsland zou worden betaald? En, zo gaat men voort, ligt het niet voor de hand, dat de regeerders van die staten uitermate boos zullen worden op West-Europa, dat onderlinge twisten uitvecht op de rug van de arme Afri kaan? De Nederlandse minister Luns en de Italiaanse premier Fanfani zijn op dit ogenblik de kwade pier in Parijs. Zij worden voorgesteld als pruilende kinde ren, die hun zin niet konden krijgen toen het om de aansluiting van Enge land bij de EJ5.G. ging en die thans obstructie voeren tegen frankrijk en de Gaulle. Nu is er ongetwijfeld wel wat pruile- rij bij, maar helemaal juist zijn die Franse verwijten toch niet. In de eerste plaats niet, omdat Frank rijk zelf is begonnen met het bederven van de sfeer binnen de E.E.G. Het op treden van generaal de Gaulle als lei der van de Franse regering vormde op zich zelf al een bedreiging voor de sfeer in de E.E.G., omdat zijn opvattingen over de samenwerking van de Europe se landen onder de paraplu van de Franse grandeur sterk afweken van de opvattingen, welke in het niet-Franse Europa leefden. Nadien is er met Frankrijk steeds heel moeizaam onderhandeld. Het had altijd speciale mensen, het wilde andere lan den uitsluiten en het was bijna niet te bewegen tot de compromissen, waarop economische samenwerking zich alleen maar kan baseren. Hoe men intussen ook denkt over de voor- en nadelen van de Engelse aan sluiting bij de E.E.G., over een ding kan geen meningsverschil bestaan: de heer de Gaulle heeft door zijn onverwachte ingrijpen zowel Engeland als zijn eigen E.E.G.-partners op harde wijze zijn wil opgelegd. In Italië heeft men daarna vastgesteld, dat men het niet met de Gaulle eens was en voorts dat door het niet toetre den van Engeland tot de E.E.G. een nieuwe toestand was ontstaan. Alle vroegere toezeggingen moesten nu op nieuw beoordeeld worden aan de hand van de nieuwe toestand. Tot die toezeggingen behoorden het slui ten van een associatieverdrag met de achttien Frans-Afrikaanse landen en ook de marktordening voor melk, kaas- produkten, rundvlees en rijst binnen de Europese markt. Maandag j.l. weigerde Italië de asso ciatie-overeenkomst te tekenen en straks zal het ook weigeren de boven genoemde agrarische overeenkomsten te tekenen. Hierbij mag nog wel even opgemerkt worden, dat ook een E.E.G.- afspraak op het gebied van de zeevis serij enkele dagen eerder niet doorging, omdat Frankrijk weigerde daarbij een aantal Europese landen (Engeland en de Scandinavische landen) toe te laten, die thans nog niet met de E.E.G. zijn verbonden. Wat Nederland betreft, onze regering heeft te Brussel geweigerd de as sociatieovereenkomst te tekenen, omdat niet toereikend was voorzien in de mogelijkheid tot het uitbreiden van de ze associatie met andere Afrikaanse landen, zoals de Brits-Afrikaanse sta ten. Nederland wilde op die manier de weg openhouden voor een toetreden van En geland en van bepaalde voormalige En gelse gebieden tot de E.E.G. en tegelijk verzet aantekenen tegen de Gaulle. Hier ryst de vraag of deze principiële kwestie wel van zodanig belang was. dat men de Frans-Afrikaanse landen daardoor in moeilijkheden mocht bren gen. Had hier de praktische hulpverle ning niet vóör moeten gaan, omdat er later nog wel nieuwe regelingen te tref fen zouden zijn als andere Afrikaanse landen wilden toetreden tot de E.E.G.? Dat men zowel in Italië als in Neder land deze vraag ontkennend heeft be antwoord, vindt wellicht zijn oorzaak in een nevenbezwaar tegen de huidige associatieovereenkomst met de Franse Afrika-Ianden. Die overeenkomst past in een Franse Afrika-politiek, welke er sterk op gericht is de binding tussen Frankrijk en deze landen te baseren op economische afhankelijkheid van Frankrijk en van de E.E.G. Verwerkelijkt Frankrijk zijn politiek, dan zullen de Frans-Afrikaanse landen tot in een verre toekomst niet sterk genoeg zijn om onafhankelijk op te tre den binnen het raam van een vrije we reldeconomie. Ook hier dus een verschil van inzicht met generaal de Gaulle. Het afwijzen van de overeenkomst is in meer dan één opzicht (maar uiteraard voornamelijk wat de Engelse kwestie betreft) bedoeld als een harde terechtwijzing aan de generaal. Zal hij daarvoor gevoelig zijn? Het antwoord moet zijn: neen. Een man als generaal de Gaulle is niet gevoelig voor terecht wijzingen. Bij hem leeft niet het begrip, dat hij fouten kan maken. Dus zal hij zich na de Nederlands-Italiaanse te rechtwijzing miskend voelen en hij zal voortgaan met zijn Europa- en Afrika- politiek totdat hij aftreedten nie mand weet wanneer dat er van zal ko men! Mennen Williams: „Zelfbeschikking voor heel Afrika" De Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse zaken, G. Mennen Williams, heeft in Washington gezegd, dat de Vernigde Staten geporteerd ziin voor zelfbeschikking voor „geheel Afrika Angola inbegrepen", maar dat interven tie in Angola van buitenaf niet door Amerika wordt gesteund. Williams hield een persconferentie na zijn terugkeer in de Amerikaanse hoofd stad van een reis van drie weken naar Afrika. Williams zei dat hij van zyn vyfde reis naar Afrika in twee jaar de Indruk had overgehouden dat de Sow jet-Unie er terrein verloren had, en re den had zich te beklagen voor wat daar aan inspanningen onbeloond was geble ven. Weer O.A.S.-'ers in Frankrijk gepakt De opzienbarende arrestatie van de O. A.S.-leider Antoine Argoud is gisteren gevolgd door aankondigingen over nieu we arrestaties van tegenstanders van president de Gaulle. Reeds vorige week, zo deelde de Franse politie mee, werd de hand gelegd op een oud-soldaat van het vreemdelingenlegi oen, de uit Hongarije afkomstige Gyula Sari. Hij behoorde tot de zes afwezige verdachten in het proces wegens de aanslag op de Gaulle van 22 augustus. Het militaire hof dat dit proces voert heeft echter besloten hem later in een afzonderlijk proces te berechten. Tevens werden de arrestaties bekendge maakt van nog drie O.A.S.-ers. de jon gelui Antoine Millet en Michel Bret en 36-jarige Daniël Quidor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3