MIRAFLORES NU BI J BATH GEBROKEN 7&hcVl Tijd nog niet rijp voor vrije woningbouw Bruinisser middenstand op Deita-toerisme al Vermisten nog niet gevonden Profiteer nu, mevrouw! Vragen aan minister over scheepvaart in Nauw van Bath DamP°breeM CLASSIS MIDDELBURG OVER „OECUMENISCH AVONDMAAL" SUNNY Zeeuwse ALMANAK wor_ GOUDEN EREMEDAILLE VOOR MEJ. J. DIKKENBERG TE NIEUWDORP OMZET VAN RAIFFEISENBANK TE ZIERIKZEE STEËG 4 MILJOEN Voor modern FOTOWERK op elk eebied. Foto Verschoore 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1963 De Panamese ramptanker „Mira- flores" is in het Nauw van Batli vastgelopen en gebroken. Onge veer midscheeps lopen over het dek en gedeeltelijk over de zijwan den scheuren van enkele centime ters breed. Bij het slepen richting Antwerpen is de tanker, evenals vlak voor de rampzalige aanvaring van maandag, door de stromingen gegrepen en dwars door het Nauw van Bath gezet. Zodoende passeer de men de plaats van de ramp om daarna op de Marmelontseplaat, vlakbij de in 1958 gezonken Turk se vrachtvaarder „Aydin" aan de grond te lopen. Daarmee waren de tegenslagen voor de Panamees niet ten einde: omstreeks elf uur, toen het water bleef zakken, be gon het schip te scheuren. De negen sterke sleepboten van de Uni on de-Remorquage et de Sanvetage uit Antwerpen en Muller uit Terneuzen, die de „Miraflores" begeleidden, konden de stranding van het logge gevaarte niet verhinderen. Bij de Union, zo bleek on? gisteravond, bestaat nog goede hoop dat het schip, nadat de olielading eruit is gepompt, nog naar Antwerpen kan worden gesleept- Vandaag wil men reeds met het bergingswerk voortgaan. Terwijl het 'rijkspolitievaartuig „R.P. 10" uit Terneuzen naar vermisten aan het dreggen was overigens zonder re sultaat arriveerden gistermiddag te gen drie uur nog enkele sleepboten bij het rampschip. Om zes uur was het hoog water en dat was voor de sleepbo ten het sein om de machines óp volle kracht te zetten en de „Miraflores", die de gehele dag voor anker had gelegen, naar Antwerpen te slepen. Om twintig minuten over zes passeerde het schip de plaats van de ramp. Kort daarna stuw de de sterke stroom de „Miraflores" dwars op het vaarwater, maar de waak zame bemanning van de sleepboten wist de tanker opnieuw in de koers te bren gen. Van dat moment af was de vaart uit het schip. Vlak bij hbt wrak van de in 1958 gezonken Turkse zeeschip „Aydin" bleef de „Miraflores" stil liggen. Hoewel.de sterke motoren van de slepers hun maximaal vermo gen aan paardekrachten in de strijd wierpen, slaagden zij er niet in het schip te houden. De „Miraflores" dreef langzaam op de beruchte plaat, nauwelijks tien meter verwijderd van de „Aydin". Het schip zit 150 meter van de groene wrakboei van de „Ay din" vlak onder de kust. In deze po sitie levert het schip geen gevaar op voor de passerende scheepvaart. Gevaarlijke positie Wel had het hulpeloze schip zich in eén uiterst gevaarlijke positie gemanoeu vreerd. Hoog op de plaat zit de „Mira flores" onwrikbaar vast. Als het zand zou gaan werken was de kans geens zins uitgesloten, dat de „Miraflores" zou breken. Gisteravond lag een tiental sleepboten hard aan de kop van het rampschip te trekken, teneinde de kans op breken zo gering mogelijk te maken. Inmiddels waren ook twee bergings- aartuigen bij het schip aangekomen. Gisteravond stond reeds vast, dat niet voor vanmorgen zes uur een poging kan n SC|jjp vJ0J. weer hoog water. Zoals wij gisteren reeds meldden woi-den acht bemanningsleden vermist- Er zijn tot nu toe nog geen slachtoffers van de ramp met de „Miraflores" gevonden. De R.P. 10 uit Terneuzen heeft bemoei lijkt door drijfijs gedurende een groot deel van de dag gedregd. Echter zonder resultaat. Het dreggen zal worden voortgezet. Vijfdaagse werkweek kappers Vlissingen en Middelburg Met ingang van 11 maart a.s. zullen de' kappers in Vlissingen en Middelburg hun zaken 's maandags de gehele dag sluiten. Deze regeling loopt vooruit op de nieuwe c.a.o. voor de kappersbedrij- ven, die in april of mei van kracht zal- worden. In de nieuwe c.a.o. wordt onder meer bepaald, dat het personeel 48 uur ach tereen niet in dienst zal mogen zijn. In verband met deze bepaling is de maan dag als sluitingsdag genomen. De kap salons in Vlissingen en Middelburg zijn op het ogenblik reeds op maandagmid dag gesloten. Er worden pogingen in het werk gesteld om ook de kappers in andere Walcherse plaatsen bij deze geling te betrekken. Het Tweede-Kamerlid de heer H. G. W. Moorman (k.v.p.) heeft aan de staats secretaris van marine en aan de minister van verkeer en waterstaat schriftelijke vra gen gesteld naar aanleiding van de scheepsramp op de Wester schelde, waarbij het Panamese tankschip „Mira flores" en de Engelse tanker „Abadesa" betrokken waren. Hij vraagt of de regering niet van mening is dat de toeneming van het aantal scheepsrampen in of nabij het Nauw van Bath na dere voorzieningen vraagt „ter verzekering van de veiligheid van de daar passerende schepen en hun opvarenden, alsmede van de aan de oever gelegen wooncen- tra". „Is de regering bovendien niet van mening, dat zij, evenals de Belgische regering, verantwoor delijk is voor een veilige door vaart door het Nauw van Bath op grond van: 1 Haar algemene verantwoorde lijkheid voor het zeegebied van de Westerschelde, voortspruitend uit de bestaande traktaten; 2 Het feit, dat een aantal van de Antwerpen aanlopende schepen van Nederlandse nationaliteit is; 3 Het feit, dat op grond van de overeenkomst met België plm. 27 Eet van de naar en uit Belgische avens varende schepen door Ne derlandse loodsen beloodst wordt?" Indien de regering deze vragen bevestigend beantwoordt, zo stelt de heer Moorman, is zjj dan be reid met de Belgische regering contact op te nemen om te bevor deren, dat: „I Het niet meer kan voorkomen, dat naar en van Antwerpen va rende schepen elkaar in het Nauw van Bath moeten passeren (op het dubbeldaags vloedtij af- festemde eenrichtingsverkeer); Voor zover nodig en mogelijk waterstaatkundige voorzieningen worden getroffen die de veilig heid van de navigatie door dit zeer moeilijke gedeelte van de Westerschelde zullen verhogen". f Advertentie) de kracht van een verkoudheid tmmm bij Vader, Moederen Kind. mmm Rapport Hervormde Synode Commissie vindt term „oecumenisch" te uiijd CO-OP ROZIJNENBROOD LEKKERAIST FIJNSTE BANKET! Incident nog niet vergeten te zijn. Jk heb je nog nooit zo kwaad ge zien!", wist iemand in de verga dering zich zelfs te herinneren. ,flet v;as dan ook geen manier van doen", merkt een ander op en Jk zou ook kwaad geureest zijn", voegde nog iemand er aan toe. Toen er zelfs iemand opmerkte dat men de betrokken man slechts éénmaal in zijn leven kwaad had gezien en wel bij genoemd inci dent, kende de onderlinge instem ming haast geen grenzen meer. „Wat moet dat een enorm inci dent geweest zijn", mompelde een oningewijde. Gelukkig was dat voor de vergaderingsvoorzitter aanleiding de lang vervlogen ,£aak" nog eens uit. de doeken te doen. De man die zo kwaad geworden was, bleek al vele lange jaren een buitengewoon trouw bezoeker van de Goese gemeenteraadsver gaderingen te zijn. Geen enkele verga/lering sloeg hij over, altijd was zijn geïnteresseerde ver schijning op de publieke tribune waar te nemen. Dat deed iemand in de raad toen opmerken dat, die meneer op de tribune ook best een kopje kof fie mocht hebben als de raadsle den er aan toe waren. Zo geschiedde. Meneer kreeg zijn kopje koffie, proefde even en toen was het zover: toen werd hij zo kwaad als men hem nog nooit gezien had. 'En waarom dan welf Er zat een scheut cognac in de koffie... Het incident is na al die jaren bijna vergeten. Maar of koffie met cognac in de Goese raad usance was of dat het hier slechts een onschuldig grapje betrof, is helaas nooit uit de doeken ge daan... De classis Middelburg van de Neder lands Hervormde Kerk heeft woensdag morgen in hotel Wöhler te Middelburg het rapport „Open en oecumenisch avondmaal" van de Generale Synode be handeld» In sommige gemeenten in ons land is men er reeds toe overgegaan van tijd tot tijd het H- Avondmaal te vieren samen met leden van andere kerken. Dit gebeurt soms in de vorm van een zoge naamd „open avondmaal", dat wil zeg gen, dat het avondmaal door een her vormde gemeente wordt gehouden en dat leden van andere kerken daartoe worden toegelaten. Ook worden wel avondmaalsvieringen door enige ge meenten van verschillende kerken samen gehouden en bediend door ambtsdragers van die kerken te zamen. Er is hier in de Hervormde Kerk iets gaande, aldus het rapport, waarover de grondvergaderingen der kerk zich beho ren te beraden. Een door "de classis Mid delburg benoemde commissie heeft dit rapport nader bestudeerd. De voorzitter van deze commissie dr. A. van Haar lem, predikant te Nieuw- en Sint-Joos- land, leidde het gesprek over het rap port in. Dr. Van Haarlem wees er onder meer op, dat het rapport van de synode de avondmaalsgemeenschap met andere kerken eerder dan als einddoel of uit gangspunt wil zien als een opdracht des Heren. Hij geeft het avondmaal als een rantsoen voor onderweg aan Zijn kerk, die hier op aarde op de pelgrimstocht is naar het rijk van God. Pas aan dit eind doel zullen de kerken ook tenvolle één zijn. Zo lang men nog op aarde is, zo stelt het rapport, zullen de kerkleden de gave van het Heilig Avondmaal, gehoor zaam aan het bevel des Heren, te mogen genieten. TE WIJD Het kwam de classicale commissie voor, dat het woord „oecumenisch" in de sa menstelling „oecumenisch avondmaal" te wyd is. Wat doen wij, zo stelde de commissie, met de Oud-Katholieken, de Anglicanen en met de Oosters Ortho doxen? In de vergadering vroeg men zich daarom af of het niet juister is te spreken van gemeenschappelijk of „in terkerkelijk" avondmaal. Ter vergadering werd ook naar voren gebracht, dat interkerkelijke avond maalsviering alleen mogelijk is met die kerken, die zich voor de eenheid der kerken hebben uitgesproken. Die de een heid zien als gebiedende eis om zich op weg tc begeven in die richting. In de classisvergadering werden verder onder andere vragen gesteld over zaken in verband met censura morum, of het avondmaal alleen moet beperkt blijven tot belijdende leden en of het juist is le den van andere kerken uit te nodigen. Hierbij werd gedacht aan moeilijkheden die deelnemers aan een dergelijke open avondmaalsviering met hun eigen kerk zullen kunnen krijgen. KERKEWERK In de middagvergadering h\ over de activiteiten rondom het pro vinciaal kerkewerk. Ds. H. M. Strating, wees op de belangrijke plaats, die het hervormd kerkcentrum in de Zeeuwse samenleving inneemt en dat als „dienst- element" in het midden van het kerke lijke leven staat. Het werk breidt zich steeds meer uit, zodat meer krachten zouden moeten worden aangesteld. Nadat hij een finan cieel overzicht had gegeven over dc gang van zaken, richtte ds. Strating een appel tot de gemeenten de uitbreiding der werkzaamheden mogelijk te maken. Aan de classicale'vergadering was een morgengebed voorafgegaan, dat werd geleid door ds. J. A. Nennie, predikant te Ritthem, De oudste der aanwezige predikanten, ds. F. v. d. \Wind, predikant te Serooskerke, had de opening van de bijeenkomst verricht. Het moderamen werd in zijn geheel herkozen. De verdere leiding van de vergadering berustte bij de praeses, ds. J. de Boer van Vrouwen polder. directeur voor het maatschappelijk werk vanuit de Hervormde Kerk in Zei want U krijgt dia pure, krachtige Knorr bouillon tijdelijk extra voordelig: 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f, 1,- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75ct meteen halen en proeven hoe lekker Uw eigen gemaakte soep wordt met Knorr krachtboulllon. Hoe fijn Uw sausen, groente- en vleesgerechten smaken. Hoe heerlijk Knorr bouillon is als pure drïnkboulllon! bouillon is kracht bouillon FILMS OVER VOGELS IN ZEELAND VOORBIJ. De Belgische ornitholoog Marcel Ver- bruggen was de afgelopen dagen op Schouwen voor het vervaardigen van een film over de wintervoedering van de vogels aan de Grevelingendam. De heer Verbruggen heeft verder films in de maak met als onderwerp „Poten" en „Pluimen en bont", waarvan delen wor den opgenomen op de stranden van West-Schouwen. De films zijn alle be stemd voor de B.R.T., onder meer voor het televisieprogramma „Vedetten uit de dierenwereld". Vrijdag 1 maart om 14.05 uur zendt de Vlaamse schooltelevisie een film uit van de heer Verbruggen, waarbij de cineast-ornitholoog een trip maakt van Antwerpen via Bergen op Zoom naar Haamstede. De heer Ver bruggen heeft daarbij onder meer ge filmd de kleine Britse mantelmeeuw uit de Schouwse duinen, de daar veel voor komende zilvermeeuwen, alsmede kap- meeuwen in het land van Saeftinge. De cineast, onderwijzer uit Antwerpen, ver telt tevens in deze film wederwaardig heden van zijn trip. De heer Verbruggen nam deze film vorig jaar op. Opstellenwedstrijd jaarbeurs 1962 De opstellenwedstrijd uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs voor de leerlingen, die de jaar beurs bezochten, is gewonnen door Kit ty Dominicus, André Weststrate en Eugene Plouvier, allen leerlingen van de chr. detailhandelsvakschool voor Zee land te Middelburg. Tweeduizend gulden voor rampmonument van Zierikzee De bevolking van Zierikzee heeft in de afgelopen weken ruim 2000 bijeengebracht voor de op richting van een monument ter nagedachtenis aan de ingezete nen, die by de februari-ramp van 1958 het leven hebben gelaten. Het „Comité Rampenmonument" heeft gisteravond net resultaat van de huis-aan-huisactie bekend femaakt. Uit de zakjes, die een amescomité vrijwillig heeft op gehaald, kwam met de girale overschrijvingen by de banken een bedrag van 2140,04 bijeen. Zoals bekend is op 1 februari jl. op de algemene begraafplaats van Zierikzee een eenvoudige zuil met de namen van de rampslachtof fers opgericht. Elders in de stad DE HEER H. DE BOKX MET PENSIOEN In verband met het bereiken van pensioengerechtigde leeftijd zal de heer H. J. de Bokx, assistent (A) van 's rijks belastingen te Middelburg de belasting dienst verlaten. De heer De Bokx, die zijn ambtelijke loopbaan begon in Nijs- willer (Limburg) en sedertdien jaren lang in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ge werkt, is sedert 1-7-1956 werkzaam te Middelburg. EXAMENS Te Amsterdam slaagde voo» het examen kinderbescherming A mejuffrouw P. J. Koole, vroeger te Middelburg. zal nu nog een gedenkteken v den geplaatst. Verschillende be drijven hebban het comité ook een bijdrage toegezegd. VEERTIG JAAR ONDERWIJZERES (Slot van pag. 1) „Er werken Belgen in deze streek, even over de grens bevindt zich een tiental steenfabrieken, er is een flo rerende bouwmaterialenhandel in de eigen streek, kortom het experiment lijkt hem verantwoord. Maar nogmaals, het idee moet verder worden uitgewerkt en de mogelijkhe den afgetast. Maar laat men eens een begin maken. En dan denk ik na premiewoningen toch ook wel aan meer middenstandswoningen. Mis schien komt er hierdoor ook een tik keltje meer concurrentie onder de bouwers", aldus de heer Van Kre velen. Minder gunstig Ir. Huisman meent, dat de omstan digheden minder gunstig zijn, dan wordt voorgesteld. Er zyn zelfs moei lijkheden, is zyn oordeel. Met name noemt de directeur van volkshuisves ting en bouwnijverheid het feit, dat in 1962 alleen al in Terneuzen 88 woningwetwoningen niet voor bouw konden worden ondergebracht. Hjj wees daarby op de oontïngentering van woningwet-, premie- en vrije wo ningen. Vooral voor de laatste cate- f orie is veel belangstelling, onder an- ere in de recreatieve sector. „Maar", zo verklaarde ir. Huisman ons verder: „er zijn nu eenmaal meer arbeiderswoningen nodig, vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de acti viteit zich voorts meer en meer op JAARVERSLAG OVER 1962 In 38ste boekjaar over de hele linie vooruitgang De omzet van de jaarrekening, die Coöperatieve Raiffeisenbank „Zierik zee en. omgeving" de leden heeft aange boden geeft een staging van vier mil joen gulden te zien: f 44.237.000. Het balanstotaal is per 31 december jl. op gelopen tot een bedrag van f 8.136.000 tegen f 6.983.000 een jaar daarvoor. Het saldo van de winst steeg met ruim vijf duizend gulden; het bereikte een totaal van f 19.577,71 tegen f 14.275,74 eind _:orig jaar. Dit alles is te destilleren uit het jaar verslag over 1962, dat op de algemene ledenvergadering aanstaande maandag avond in het Dorpshuis te Nieuwerkerk, aan de orde zal worden gesteld. In het 38ste boekjaar van de coöperatieve bank. die Zierikzee, Kerkwerve, Nieu werkerk en Ouwerkerk als werkgebied heeft, is over de gehele linie een stij- te constateren in de cijfers, aantal gewone spaarrekeningen steeg van 2532 tot 2592. Er zijn thans 150 deelnemers aan de Jeugdspaarrege- ling tegen 117 vorig jaar. In 1962 wer den 197 voorschotten verstrekt (174). Het aantal boekingsposten liep van 64000 op tot 73.000- Het aantal leden tenslotte steeg van 494 tot 525. Voor de bouw van een nieuw kantoor aan het Havenplein te Zierikzee het gebouw, waarin nog steeds de afdeling van de Zeeuwse Muziekschool is gehuisvest, zal verdwijnen is op de balans een bedrag van f 7000 gereserveerd. Op de maandag te houden algemene Tgadering zullen de leden verder bij een actueel onderwerp worden bepaald. De heer A. C. Simonse, krediet-adviseur van de Centrale Bank te Utrecht zal na afloop van het huishoudelijk gedeelte spreken over: „Economische boekhou ding en kredietverlening". dend de heer J. H. Kooyman te Nieu werkerk. Het bestuur heeft hem even eens herkiesbaar gesteld- Op de voor dracht komt verder de naam voor van de heer R. P. Gaanderse te Nieuwer kerk. Verkiezingen Voorafgaand aan deze lezing zullen eerst de jaarstukken worden vastge steld. Voorts zal de verkiezing van een bestuurslid aan de orde worden gesteld. De heer C. J. van Westen tc Nieuwer kerk is als zodanig aftredend en her kiesbaar. Zijn tegenkandidaat is de heer A. N. Steendiik te Nieuwerkerk. In de raad van toezicht van de bank is aftre- Veel waardering voor jubilaresse Schoonrijdwedslrijd om kampioenschap Walcheren op ijsbaan in Veere De ijsclub „De Ijsvogels" te Veere or ganiseert zaterdagmiddag 2 maart om 1 uur een wedstrijd in schoonrijden. De wedstrijd is bedoeld om het kampioen schap van Walcheren en is op de ijs baan bij de sluizen. Collecte De te Wemeldinge gehouden collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" heeft het bedrqg opgebracht van 232,82. Nieuwdorp heeft ïsdagavond op grootse wijze hulde gebracht aan mej. J. Dikkenberg, veertig jaar onderwij zeres aan de christelijk nationale school. Tijdens de geanimeerde jubileumvie ring in het. verenigingsgebouw deelde burgemeester D. M. Vermet mede, dat de Jubilerende onderwijzeres was begif tigd met de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De druk bezochte bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de schoolvereniging, de heer W. van Boven, die waarderende woorden richtte aan het adres van mej. Dikkenberg. Hij prees haar als onderwijzeres. De nadruk legde hij In zijn speech op het „gewone" van mej. Dikkenberg, die in de tien tallen jaren, dat zij in Nieuwdorp voor do klas staat, vele leerlingen heeft zien komen en gaan. Na het optreden van de zangvereniging, was het woord aan burgemeester Vermet van 's-Heer- Arendskerke, die de taak van mej. Dik kenberg als onderwijzeres „moeilijk, veelomvattend en gecompliceerd" noem- De burgemeester bracht levens de waardering voor het werk van mej. Dikkenberg over van de inspecteur van het lager onderwijs, de heer A. A. Leen- houts uit Middelburg. Vervolgens deed hy mededeling van het toekennen van de koninklijke on derscheiding. Onder een spontaan applaus van de talrjjke aanwezigen speldde hij haar de onderscheiding op. Staande werden daarna twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen Felicitaties Mevrouw J. Colijn-Melse bracht haar felicitaties over in de vorm van een voordracht-op-muziek. Haar optreden vormde een welkome afwisseling met de officiële speeches. Het hoofd der school, de heer A- Willemse, richtte zich eveneens met een gelukwens tot zijn jubilerende onderwijzeres. Dank bracht hij haar voor het werk, dat zij voor de school heeft verricht. Namens de oud-leerlingen voerde me vrouw C. de Feyter-Dekker het woord, die een tweetal fraaie cadeaus aanbood: een gouden polshorloge en een theeser vies. Bij haar veertigjarig jubileum onderwijzeres is mej. Dikken berg te Nieuwdorp koninklijk on- spcldde haar de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. (Foto P.Z.C.) Na dc pauze traden de leerlingen op alleraardigste wijze voor het voetlicht, waarbij zij de schijnwerpers richtten op mej. Dikkenberg. Woorden van geluk wens werden voorts gesproken door het oud-hoofd der school, de heer G'. Melse. Eveneens richtten het woord tot de jubi lerende onderwijzeres de heer M. Blan- kenburgh namens de ouders van de leer lingen en ds. A. F. Goedendorp. geref. pre'dikant. Schriftelijke felicitaties wa ren er van de inspecteur van het chr. nat. onderwijs de heer J. A. van Benne- kom en de oud-voorzitter van de school vereniging. de heer H. Hoogcrbrugge. Mej. Dikkenberg sprak een dankwoord. Nadat de zangvereniging nogmaals was opgetreden, sloot de heer JHommes de ze jubileumviering. de industriebouw richt. En het ar beidersprobleem vormt in deze zaak zelfs een bottle-neck", zo voegde hij er aan toe. Hij betwijfelde zelfs of er wpl 100 Zeeuws-Vlaamse bouwvak kers naar elders pendelen. Overigens noemde ir. Huisman het goed, dat er eens een ander geluid klinkt. „Wy behoeven niet ten eeu wige dage aan onze methoden vast te houden- Andere Ideeën kunnen be paald wel eens tot betere resultaten leiden. Maar nu in Zeeuwsch-Vlaan deren Neen", zei ons de directeur zeer beslist. „Vooral daar moeten wij voorlopig aan het programma blij ven vasthouden". Pendel Het gewestelijk arbeidsbureau in Ter neuzen enquêteerde eind 1960 574 timmerlieden en 395 metselaai-s. Van de timmerlieden bleken er 40 in ove rig Zeeland, 61 in overig Nederland en 32 in België te werken. Bij de met selaars waren die aantallen 22 in ove rig Zeeland, 19 in overig Nederland en 29 in België. Vanuit het rayon Oostburg pendelden toen verscheide ne bouwvakkers naar Brielle en IJmuiden. De schatting van 100 pen delaars op dit moment is overigens een zeer globale. „Bovendien zijn het niet allemaal vaklieden", aldus de heer Van de Gijp. „Wel vrij, maar zo niet", was de re actie van de heer B&rendregt. Vol gens hem zou het bij een algehele vrije bouw voor de aannemers im mers veel aantrekkelijker worden om in die vrije sector te bouwen. De bouw van woningwetwoningen zou dan echter volledig in de knel gera ken. Daarom zal zijns inziens nog even moeten worden afgewacht tot iedereen een woning heeft. Eerst dan kunnen anderen gaan denken aan de bouw van een tweede of derde wo ning of bungalow voor recreatieve doeleinden. In deze sector liggen de aanvragen ook voor Belgen en Duitsers met honderdtallen op uit voering te wachten. Wellicht kan dit over een jaar nog eens worden be zien, bijvoorbeeld met wat meer vrij heid voor de gemeentebesturen op dit gebied, dacht de lieer Barendregt. Burgemeester C. H. v. d. Linde: JE NIEUWE SITUATIE IS BELANGRIJKEN GEVAARLIJK" DE MIDDENSTANDERS van Bruinisse hebben zich deze weck de spiegel der toekomst van hun dorp laten voorhou den. Ze waren daartoe uitgenodigd door burgemeester C. H. van de Linde, die hen aanzette om zich te beraden op dc te nemen stappen, met het oog op de nieuwe situatie na de afsluiting van de Grevelingendam en de opening van de Haringvlietbrug. „De middenstand moet er dan rekening mee houden, dat zij wordt geconfronteerd met; de warenhui zen van de grote steden, waarheen een „dagje uit" dun bijzonder aanlokkelijk wordt. De puntige reclame van deze 'e bedrijven zal dan rechtstreeks op orst van dc winkels in Bruinisse zijn gericht. Zorgt daq, dat O goed gehar nast bent, en niet op een zwakke plaats kunt worden getroffen. Het waren opmerkingen en waar schuwingen, die de afdeling Bruinis se van de Koninklijke Nederlandse Middenstands Bond ongetwijfeld tot nadenken zal stemmen. En dat is nodig, want burgemeester Van de Linde kon niet aan de indruk ontko men, dat de winkeliers van Bruinis se zich de nieuwe ontwikkelingen nog maar al te weinig realiseren. „De plaats van de middenstand in het kader van dc Deltawerken", was het on derwerp van zijp toespraak. Een titel, die hij maar dadelijk vertaalde in een; belangrijke maar ook tegelijk gevaarlij- Veel belangstelling voor „Matthaus Passion" Hulst Voor de „Matthlius Passion", die op zon dag 24 maart a.s. in dé Basiliek te Hulst zal worden uitgevoerd, blykt reeds nu grote belangstelling te bestaan. Er is met name veel interesse van middelbare scholen in Nederland en België. De toe gangsprijzen zyn öoor de stichting ook drastisch met ongeveer een derde verlaagd. De medewerkenden aan de „Matthaus Passion" te Hulst zijn Naan Pöld, tenor, die de Evangelistpartij zingt en Bruce Boyce, bas, die de Christuspartij zal, vertolken. Verdere solisten zijn Elly Amerling, sopraan, Aafje l'cynis, alt en Willy van Hese, tenor en Jules Bas ton, bas, die beiden de aria's voor hun rekening zullen nemen. Voorts werken aan de uitvoering mee het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Phllharmo- nisch koor „Toonkust" en de jongens koren „Sint-Willibrord" eri „Zingende Jeugd". De algehele leiding berust bij Eduard Flipse. De stichting „Matthaus Passion" tc Hulst streeft momenteel naar een opzet in breder verband, waarbij met name wordt gedacht aan een Oost-Zeeuws- Vlaamse stichting. Zo zijn vrijwel alle burgemeesters in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deron bereid gevonden zitting te nemen in het comité van aanbeveling. Tal van gemeenten besloten voorts de stichting oen jaarlijkse subsidie toe te kennen. Wethouder 's-Heer- Arendskerke trekt ontslag in ke periode met alle gevolgen van dien. Er zijn namelijk twee bijzondere kanten aan deze zaak. Het toerisme doet bij Bruinisse z(jn intrede op het eiland, wanneer de Grevelingendam klaar is en de eigen bevolking heeft de gelegenheid >m gemakkelijker elders een kijkje te jaan nemen. In het verloop van zyn be loog greep de burgemeester even terug .ïaar het verleden. De tijd met gebrek kige verbindingen. Voor de middenstand generaties lang een statische toestand- de grote steden heeft de middenstand geprofiteerd van de welvaart. Het ging met rigoreuze ontwikkelingen, maar op het platteland lag het tempo veel lager. „Overigens moest de burgemeester on middellijk toegeven, dat Bruinisse op het punt van de winkelaccommodatie geen slecht figuur slaat. Maar do nu zo plotselinge confrontatie met een stad als Rotterdam mag niet worden onderschat. Daarom riep hij de leden van de K.N.M. B.-afdeling op om de bedrijven te coör dineren en ze zo sterker te maken. Suggestie Enkele suggesties. „Gezamenlijke in koop. Er zullen moeilijkheden moeten worden overwonnen, maar enkele be drijfstakken in Bruinisse hebben er al goede ervaringen mee. Meer service aan de klant. Verfraaiing van de etalages. Goede reclame. De feestverlichting op de Korte Ring is een juist initiatief in deze richting. Contact met dc midden standers van Goeree-Overflakkee kan nuttig en constructief zjjn". Met alle mogelijke wenken attendeerde burgemeester Van de Linde de winke liers op de nieuwe mogelijkheden. Het jaarlijkse mosselfeest gold in zijn be toog als een voorbeeld van de komende recreatieve functie van Bruinisse. Al vond hij, dat de middenstand de eerste ronde hierin had gemist ..Het getuigt van weinig doorzicht en initiatief, dat vele van de duizenden toeristen, die toen ons dorp bezochten, om 6 uur 's avonds nog geen belegd broodje konden be machtigen. of een kop soep geserveerd zagen. De bezoekers moesten op de trot toirs gaan zitten, omdat ze in net gehe le dorp geen etenswaren konden be machtigen" Met dit voorbeeld kwam even duidelijk vast tc staan, hoe het niet moet. De burgemeester wees de K.N. M.B.-leden daarom op de oprichting van een V.V.V.-afdeling en zei tenslotte: „Laten we ons zo op het toerisme rich ten". Zijn toespraak werd ingeleid door enkele woorden van voorzitter A. de ^oning. Op deze jaarvergadering van de afdeling gaf secretaris J. Huibers nog een overzicht van de gemoderniseerde zaken in het afgelopen jaar. (Advertentie) Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN OOSTELIJKE WIND wethouder. I)e|tige oostelijke wind. Temperaturen op- gezondheidstoestand van de heer Sehlji-1 lopend tot. enkele graden boven liet per is de. laatste dagen aanmerkelijk vriespunt. verbeterd, zodat hij geen reden meer ziet zijn onlslngaanvrage te handhaven. Hij heeft de burgemeester van 's Heer Arendskei'ke inmiddels van zijn besluit op de hoogte gesteld. ZON KN MAAN Zon op 7.28 Maan op 10.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2