PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINA HANDHAAFT HUIDIGE POLITIEK O.A.S.-leider Argoud in Parijs gearresteerd CATASTROFALE MANOEUVRE MIRAFLORES WAS GEEN UITZONDERING Dagblad publiceerde Albanese aanval op premier Kroesjtsjew Tanker „Miraflores" naar zandplaat Programmaraad voor 2e net gevraagd Waarschijnlijk verraden door rivalen Uit „Mariner" gegevens blijkt GEEN LEVEN OP PLANEET VENUS - TEMPERATUUR IS VEEL TE HOOG GEEN ONDERTEKENINGSDATUM E.E.G.-AFRIKAANSE ASSOCIATIE Windmolens DESKUNDIGEN WETEN HET ALLANG: Antwerpse schepen: verbetering Nauw van Bath zaak van eerste urgentie Vandaag... 206e jaargang - no. 49 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en Q. A. de Kok -Abonnementsprijs 62" cent per week, ƒ8,00 perkw.franco per post 825 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: VI iss In gen: Walstraat 58-60 tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213); Oostburg. tel. 2395: Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911. Zierlkzeered. tel. 2425 adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. tngez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 27 febr. 1963 Boekenweek 1963- een Europese actie Pagina 3 PREMIER TSJOE-EN-LAI: „Aan de hand van de feiten is onze politiek juist gebleken" „Communistisch China zal zijn huidige koers op het gebied van buitenlandse politiek blijven volgen, want aan de hand van vele feiten is deze politiek in het verleden juist gebleken". Dit heeft premier Tsjoe-en-Lai van communistisch-China gisteren, volgens radio-Peking, verklaard. Westelijke waarnemers hechten grote waarde aan deze verklaring, want ze komt na het onderhoud tus sen de Chinese premier en de Russische ambassadeur in Peking, Tsjervonenko, en de publikatie in de Chinese pers van de redevoe ringen van premier Kroesjtsjew op het partijcongres in Oost-Ber- lijn. Toen gistermorgen in het Nauw van Bath deze luchtfoto van de geblakerde Panamese tanker ,Jttiraflores" werd gemaakt kringelde er nog steeds rook bo ven het met as overdekte schip. De Mirafloreswaarop zich maandag in enkele minuten een afschuwelijke ramp voltrok is hier op weg naar een voorlopige rustplaats: een zandbank buiten de vaargeul. Inmiddels is de tan ker weer vlot getrokken en voor anker gegaan. Vandaag zal het schip naar Antwerpen worden gesleept. (Luchtfoto A.N.P.) Het „Volksdagblad", het party-orgaan van de Chinese communisten heeft gis teren een striemende aanval op premier Kroesjtsjew gepubliceerd, die op 7 fe bruari in het Albanese blad „Zeri i po- pulit" verscheen. Het „Volksdagblad" trok hiervoor anderhalve pagina uit. In het artikel werd de Albanese, versie ge geven van de breuk in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Albanië op het eind van 1961. Eersle keer Het was de eerste keer, dat een Chi nees dagblad een rechtstreekse aanval op premier Kroesjtsjew publiceerde, na dat het Ideologische geschil in de com munistische wereld in de herfst van het vorig jaar in het openbaar oplaaide. On getwijfeld zal de Albanese aanval op bij eenkomsten in China, waar het ideolo gische geschil nu het voornaamste on derwerp van gesprek is, bestudeerd worden. Grondig voorbereiden Het internationale communistische tijdschrift „Vraagstukken inzake de! vrede en het socialisme" schreef, dat In een pand aan de Groenburgwal in Amsterdam is dinsdag brand uitgebroken. Hoewel de brand zelf spoedig gelokaliseerd kon worden bleek ook hier weer dat het beroep van brandweerman lang niet ongevaarlijk is: in het pand teas n.l. plastic opgeslagen en waarschijnlijk tengevolge van ontwikkelde gassen of rondvlie gende plasticdeeltjes werden en kele brandweermannen aan het hoofd zodanig gewond, dat zij in een ziekenhuis behandeld moesten worden. Na hun behandeling gin gen zij echter terug naar de hoofdwacht van dc brandweer aan dc Achtergracht, waar deze foto werd gemaakt. een conferentie ter bespreking van het ideologische geschil tussen Rus land en China de zaak alleen nog maar erger kan maken als zo'n con ferentie niet grondig wordt voorbe reid. Daarom, aldus het blad, moeten de voorbereidingen worden getroffen zon der onnodige haast en zonder de discus sie tot een kookpunt te brengen. Zonder de Chinezen of hun aanhangers te noe men werd voorts gezegd, dat de aanval op het Russische standpunt bij de echte Marxisten grote bezorgdheid heeft ge wekt. Hoogleraren aan verschillende universi teiten, bestuurders van culturele instel lingen, scheppende en uitvoerende kuns tenaars hebben aan de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen een brief gericht betreffende de televisienota van de regering. Zonder te willen ingaan op de vragen betreffende het commercieel gebruik van het tweede net, doen de ruim 50 ondertekenaars een beroep op de staats secretaris ervoor te willen waken, dat een werkelijk zelfstandig, homogeen to taal-programma, naast dat van de be staande omroepverenigingen, alle facet ten van het Nederlands culturele leven zichtbaar makend tot stand kan komen. Dit zou naar hun oordeel bevorderd moe ten worden doordat reeds thans een pro grammaraad in het leven wordt geroe pen, verantwoordelijk voor het peil der uitzendingen en voistrekt onafhankelijk van de bronnen waaruit de vereiste mid delen ter beschikking zullen komen. Het adres is door 57 mensen uit de wereld van wetenschap en kunst onder tekend op uitnodiging van de volgende initiatiefnemers: prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelis- sen, prof. mr. W. H. Nagel, Willem van Otterloo, prof. dr. F. L. Polak, mr. B. A. van Schaik, Paul Steenbergen, H. H. Wemmers. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw te Den Haag trad, op als secretaris. De brief is voorts onder meer onderte kend door mr. F. W. Adriaanse, lid raad voor de kunst, de burgemeester van Zierikzee, mr. F.Th. Dijckmeester, en de heer H. G. Stam, directeur van de Rotterdamse muziekschool. Wachtgeld van Bierdrager goedgekeurd ir. Gedeputeerde Staten van Overysel heb ben hun goedkeuring verleend aan het besluit van de gemeenteraad van De venter om de directeur van openbare werken ir. E. Bierdrager ongevraagd eervol ontslag te verlenen met toeken ning van een wachtgeld- Deze regeling houdt in dat aan de heer Bierdrager tot en met 1973 een to taalbedrag van ruim f 180.000 zal kun nen worden uitgekeerd. Eventuele in komsten uit beroep of bedrijf zullen in mindering worden gebracht. Gebonden in auto bij hoofdbureau van de politie Ex-kolonel Argoud, een van de lei ders van de geheime extremisti sche organisatie die het op de Gaulle heeft gemunt, is gearres teerd. Hij werd aan handen en voeten gebonden gevonden in een auto bij het hoofdbureau van politie in Rarijs, nadat de politie anoniem getipt was. Argoud behoorde tot de groep ex-kolo- nels, die na de mislukte „putsch van de generaals" in Algiers van april 1961 door de Franse autoriteiten wordt gezocht. Verraden Na de ontdekking van het nieuwe kom- plot tegen de Gaulle in het begin van deze maand werd bericht, dat Ar goud in het geheim naar Frankrijk was gegaan en daar met diverse Franse officieren had gesproken. Men neemt aan, dat de ex-kolonel verraden is door leden van de verbo den „nationale raad van verzet", die zijn rivalen zyn. Deze verzetsraad, die geleid wordt door ex-premier Georges Bidault, is de op volger van de verboden O.A.S. (Or ganisatie van het geheime leger), die zich destijds fel keerden tegen de po litiek van zelfbeschikking voor Alge rije van de Franse regering. Argoud werd bij verstek ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de „putsch van de generaals". Gefaald Volgens de politie had de anonieme tip gever via de telefoon gezegd: .„Ar goud heeft ons verraden. Hij heeft ook gefaald by alles wat hij had moeten doen en in liet bijzonder by de moordaanslag te Petit-Clamart". De Amerikaanse nationale organisatie voor lucht- en ruimtevaart heeft gisteren te Washington medegedeeld dat uit gegeven, die het ruimtevaar tuig „Mariner" per radio aan de aarde heeft doorgegeven, is gebleken dat de temperatuur aan de oppervlakte van Venus ongeveer 430 graden Cel sius bedraagt. Dit betekent dat op deze planeet geen menselijk leven voorkomt, zoals wjj dat op aarde kennen. Uit andere, door het Amerikaanse ruimtevaartuig verstrekte gegevens, blijkt dat boven Venus een dichte wolkenlaag hangt, waarin op grote hoogte temperaturen tot 38 graden onder nul voorkomen. Uit waarnemin gen, die door instrumenten van de „Mariner" zijn verricht, biykt dat de temperatuur in een bepaald deel van de wolkenlaag boven het zuidelijk halfrond van Venus twintig graden lager is dan in de rest van de laag. Er is geen verschil van temperatuur geconstateerd tussen het naar de zon gekeerde deel van Venus en het in het duister verkerende gedeelte van de planeet. Instrumenten van de „Mariner" hebben ook aangetoond dat vanuit de zon een constante gasstroom door de ruimte gaat. Deze stroom bereikt ook de aarde, waar hij soms plotseling opstekende magnetische stormen doet ontstaan, welke- radioverbindingen verstoren. ^WWiA/WWWUWVWWWWWVWVWWWtfVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWWl Na 5000 jaar uit winterslaap" gewekt Een salamanderachtig dier, dat Russische geologen op ongeveer 7,5 m. onder de grond in bevro ren toestand hadden gevonden, is voor enige tyd tot leven gekomen, na ongeveer 5000 jaar in een „winterslaap" te zjjn geweest. Dit heeft Radio-Moskou gisteren ge meld in een uitzending voor de Verenigde Staten. Het dier dat werd beschreven als een primitief soort amfibie met een staart, had na zijn „ontwa ken" rondgelopen, gegeten en ge slapen en zich ook verder nor maal gedragen. Na drie weken was het doodgegaan. Een soortgelijk dier, dat later op Ruimtevaarders In een aanvullend commentaar werd gezegd dat, als deze gewer velde dieren na zulk een lange pe riode van vrywel stilstand van de stofwisseling tot het leven kun nen worden gebracht, het wellicht mogelijk zal zyn, ruimtevaarders in een dergelijke toestand te brengen voor lange tochten naar andere planeten. MAAAA/UWVWVWWWVWWWIA/WWA/WJWWI 0 „De stem van Amerika" heeft er een nieuw radiostation, met een capaciteit van vijfduizend kilowatt bij. De zender, die drie entwintig miljoen dollar heeft gekost, wordt honderd maal krachtiger dan de sterkste particuiiere radiozender in de Verenigde Staten genoemd. OP 1 EN 2 APRIL WEER AAN DE ORDE X Torlge week is de nota verschenen van V de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer over „de zaak-Van der Putten". Het is een naargeestig stuk. Daarmee bedoelen wjj geen verwijt te richten aan het adres van de samenstel lers, maar willen we slechts de inhoud van de nota kwalificeren. Want naar geestig is de historie, die in dit stuk wordt behandeld en beoordeeld. Het is de geschiedenis van een man zonder twijfel een eerlijk man die een vyf- tiental jaren geleden feiten op het spoor kwam in het oude Indië, welke hem ernstig verontrustten en hem tot be paalde stappen noopten. Sindsdien is zijn leven bepaald door een hardnekkig gevecht tegen... Ja, tegen wat Tegen windmolens Zijn tegenstanders zullen het zonder aarzeling windmolens noe men, waartegen deze Van der Putten nu al jarenlang strijdt. Een eerlijk man, zo noemden we hem, maar hij is dunkt ons vooral ook een moeilijk man: ook dat is de indruk, die na het lezen van dit kamerrapport achterblijft. En ten slotte: een verbitterd man, die via procedures, audiënties, brieven en nota's recht tracht te krijgen. En daarbij wordt be heerst door één obsessie: er zijn duistere krachten bezig, die hem Van dé- Putten tegenwerken zonder enige kieskeurigheid in hun methodiek te be trachten. Inderdaad, dat is de indruk, die men by lezing van dit kamerrapport krijgt van deze omstreden oud-ambtenaar: een eerlijk, verbitterd, maar tevens bezeten man. Dergelijke mensen zijn voor hun omgeving vaak heel moeilijke figuren: weliswaar bekwaam, maar snel geprik keld, weinig soepel, achterdochtig, dik wijls moeilyk te hanteren. En wanneer een dergelijke man bovendien onmis kenbaar aan een soort achtervolgings waan lijdt, er zeker van is dat men hem zoekt en probeert klein te krijgen, dan heeft zijn omgeving ten slotte neiging hem slechts te beschouwen als een soort queru lant, iemand die be heerst wordt door vermeend onrecht. Oök dat kan men uit dit kamerstuk afleiden, namelyk de op den duur steeds groter wordende ge ïrriteerdheid bij de ambtenaren van het ministerie van defensie, die Van dei- Putten echt beu raken. Aan de ene kant is men daardoor geneigd ten departe- mente een doortastend beleid ten aan zien van hem te voeren en wil men hem ontslaan. Maar als het op handelen aan komt, aarzelt men en is men toch be reid tot toegeven. Daarmee echter het is een wonderlijke ontwikkeling de betrokkene de indruk gevend, dat hy gelijk heeft en dat men bang is van hem omdat hij in het bezit is van in lichtingen, die voor velen verkeerd zou den kunnen uitpakken. Voortdurend stuit men daarop in het rapport van de kamercommissie, op een totaal verschil lende interpretatie door defensie en door Van der Putten van één en hetzelfde feit. Er wordt bijvoorbeeld een bepaalde maatregel genomen, op zich zelf een re delijke en verstandige maatregel, gezien althans van een departementaal stand punt, maar de ambtenaar Van der Put ten zelf legt de maatregel als een stukje bij zijn zeer persoonlijke legkaart. En ziet: het past precies! En met geen mo- leid is hem aan het verstand te Nederland wenst nog aanvullende regelingen Italië en Nederland hebben giste ren in Brussel geen datum willen bepalen voor de ondertekening van het nieuwe associatieakkoord tus sen de Europese Economische Ge meenschap en de 18 Afrikaanse landen. De Italiaanse onderstaatssecretaris Mar- tino herhaalde het reeds bekende stand punt van zijn regering, dat grondwette lijke bezwaren nu net parlement in Rome is ontbonden en verkiezingen voor de deur staan een beslissing daarover onmogelyk maken. Namens Nederland verklaarde de permanente vertegen woordiger bij de gemeenschappen, de heer D- Spierenburg, dat de regering in Den Haag zich nog over deze kwestie beraadt. Ruim twee uur hield de ministerraad van de E.E.G. zich gisterochtend in een geheime vergadering met deze kwestie bezig. Vier E.E.G.-landen Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg ver klaarden zich onmiddellijk bereid tot on dertekening van het akkoord over te gaan. De daarbij genoemde datum was 19 maart. Niet aantasten De Nederlandse afgevaardigde, Spie renburg, legde er evenwel in een ver klaring de nadruk op, dat Nederland niet van plan is de reeds In december tussen de „zes" en de 18 Afrikaanse landen geparafeerde conventie aan tasten of de onderhandelingen daar over met de Afrikaanse landen te heropenen. Wel worden aanvullende regelingen tus sen de „zes" verlangd, die voor een deel van finaneieel-technische aard zijn, maar vooral betrekking hebben op het open houden van de mogelijkheid, dat ook bij het Britse Gemenebest aangeslo ten Afrikaanse landen op de een of an dere wijze zich met de E.E.G. kunnen associëren of overeenkomsten met de gemeenschap sluiten. Overgang Besloten werd uiteindelijk, dat voorstel van Duitsland de Europese commissie zal nagaan of er overgangs maatregelen voor de Afrikaanse landen nodig zyn nu nog geen datum is vastge steld voor de nieuwe conventie en het oude akkoord reeds op 31 december het vorig jaar is afgelopen. Op 1 en 2 april zullen de ministers zich verder met het vraagstuk bezig houden. yO LANGZAMERHAND is de situatie in het Nauw van Bath een bijna onduldbare zaak voor het huidige scheepvaart verkeer op Antwerpen. Niet langer zijn het alleen economi sche factoren, die pleiten voor normalisatie en verbetering van de vaarroute door de Wester- schclde, nraar door de ramp met de Miraflores is het duidelijk, dat het ook een kwestie van mensenlevens is".... Dit zei ons gisteravond de heer Leo Del- waide, schepen oor handel en scheepvaart van Antwerpen. Deze strijder-bij-uitstek voor de scheepvaartroute op Antwer pen zal dan ook nog deze week opnieuw op de bres springen voor zijn stad en daarmee voor de normalisatie en verbetering van de Westerschelde. „Nog in de loop van deze week zal ik bij de behandeling van de begro ting voor openbare werken bij de minister aandringen op spoed bij de studies over de Westerschelde en hem verzoe ken deze normalisatie- en verbe- teringswerken op de kortst mo gelijke termijn te beginnen", al dus de heer Delwaide, die ook senator is. Hij verwacht overi gens, dat reeds in 1964 met de normalisatie en verbetering van de Westerschelde begonnen zal worden. Enkele gesprekken met deskundi gen van het Nederlands en Bel gisch loodswezen hebben ons geleerd, dat liier inderdaad van „een zo lang zamerhand onduldbare zaak" sprake is. De volslagen onverwachte en zo catastrofale manoeuvre van de Mira flores, die maandag plotseling zyn koerslijn verliet, de vaarroute dwars overstak en geramd werd door de Abadesa, is namelijk helemaal niet uitzonderlyk in het beruchte Nauw van Bath Verraderlijk Vooral diepstekende, lange zeesche pen maken deze uiterst gevaarlijke manoeuvre in het Nauw van Bath keer op keer. De oorzaak moet ge zocht worden in het feit, dat aan de Zuidbevelandse kant, ter hoogte van de Zimmermanpolder, een ondiepe geul uitmondt in de vaargeul voor de zeeschepen. Deze ondiepe geul ligt; tussen twee banken. Bij vloed en vooral by springtij, zoals maandag het geval was perst het opkomen de water met geweld door deze geul, stort zich in de vaarroute en kan de koers van een schip sterk beïnvloe den. Bovendien is er aan de andere zijde van de vaarroute nog een verrader lijke „bijstroming". Door de vorm van de zandbank aan die kant kaatst op een bepaald punt de stroom sterk terug. Met name lange, diepstekende tankers komen dan ook vaak in een ven-aderlijke „cirkelgang" van twee stromingen terecht: aan de achter zijde perst een stroming zich tegen bakboordkant, terwijl aan de voor zijde van het schip een stroom tegen stuurboordzijde duwt. Gevolg: net schip verlaat zijn koerslijn en schuimt de vaarroute bijna dwars over... „Iedere loods weet dat", vertelde ons gisteren een deskundige van de loods- dienst. „Vrijwel altijd krijgt men het schip weer onder controle voor men aan de andere kant van de vaar geul is, het schip zwenkt dan weer naar stuurboord en zoekt de rechter kant van de vaarroute weer op", do ceerde deze deskundige, „maar als er op dat moment zoals maandag het geval was een tegenligger is, wordt een botsing byna onafwend baar"... TVTatuurlijk houden de loodsen reke- 1 X ning met deze benarde situatie: als twee schepen elkaar tegemoet va ren en het zeker is, dat ze elkaar op liet gevaarlijke punt passeren, gaat er één „freewheelen". Dit sc.hin ver mindert dus vaart en verleent voor rang aan de anderMaar soms Is door een samensnel van andere fac toren dat „freewheelen" niet moge- lyk. Bijvoorbeeld als het opkomende schip door zijn diepgang gedwongen wordt de „top van de vloed" hii te houden. En ge kunt ervan verzekerd zijn: dan staan de loodsen met het zweet in hun handen! (Zie slot pag. 2 kol. 6) Dg ;m f"""I ftmtliju irengen, dat zijn legkaart niet de wer kelijkheid weergeeft, maar een over trokken, zo niet overspannen beeld van de situatie. Men is het er over eens: vaktechnisch is hij bekwaam. Maar als mens heel lastig: hij houdt niet op te ageren tegen beslissingen van ministers, waarin de zen terecht konden stellen dat deze af faires genoegzaam waren onderzocht. Later zou de Centrale Raad van Beroep verklaren, dat de heer Van der Putten niet „in staat is zich nauwkeurig uit te drukken en moeilijk toegankelijk is voor een gedachtengang, die van de zijne verschilt". Tot die conclusie was men op defensie reeds lang gekomen. En zo ontstond langzamerhand een verziek te sfeer rond deze zaak, verziekt óók ten dep-artemente: men wil met deze querulant eigenlijk niets meer te maken hebben, men wil hem kwijt. Er wordt rond hem een nonchalant beleid ge voerd en minister Visser raakt over deze zaak zo geïrriteerd, dat hij zich op soms byzonder onvoorzichtige manier uitlaat. Vooral perspublikaties prikke len hem, met als gevolg dat via de kran ten weei nauwkeurig bekend wordt, hoe vreemd de bewindsman zich heeft uit gelaten („De heer Van der Putten is geen redder des Vaderlands, maar een ongeschikt ambtenaar"). Al deze onver kwikkelijke zaken worden omstandig uit de doeken gedaan in dit kamerrapport. Wy herhalen: het is in feite een naar geestig stuk. Ook een triest stuk. Want voor Van der Putten is de kern van de zaak, de aanleiding tot zijn obsessie, de ver meende tegenwerking van oud-KNIL- officieren, van wie hj te veel zou heb ben geweten. En het tragische is, dat het kamerrapport juist daarover zwijgt. De commissie acht het namelijk prak tisch niet uitvoerbaar een zinvol onder zoek in te stellen naar feiten, die der tien jaar en langer geleden hebben plaatsgevonden. De juistheid van de be weringen, door Van der Putten gedaan over misstanden in de z.g. „Indische periode", wordt dus geheelmin het mid den gelaten... Dat kon niet anders, maar het is een onbevredigend slot. Onbevre- d'gend. en tragisch voor deze ambte- n.\ar. Het is alsof de kamercommissie tot hem zegt: „Gij kunt gelijk hebben, maar het is even goed mogeiijk dat ge tegen windmolens vecht...". Hij heeft iets var de Don Quichotte, deze Van der Putten, het is niet te ontkennen. Eén ding echter is uit het rapport wel duidelijk geworden: het i3 een wei nig bevredigend milieu, daar op het de partement van defensie. Er zijn de laat ste jaren daar dingen gebeurd, die vol strekt niet door de beugel konden. En er zal na de verkiezingen een minister moeten komen, die zich minder identifi ceert met zijn ambtenarenapparaat, die vooral kritischer is jegens dit apparaat dan zich minister Visser heeft getoond. Hy heeit wel erg aan de leiband gelo pen! Een goede ministerskeuze bij de komende kabinetsformatie zou een van de heel weinige winstpunten zijn van deze ellendige affaire. is het 30 jaar geleden, dat het Rijksdaggebouw te Berlijn door de S.A. onder leiding van Karl Ernst in brand werd gesto ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1