„E.E.G.-ENGELAND" BLIJFT OP AGENDA VAN MINISTERRAAD Nieuw ontwerp van V.S. voor kernstop akkoord Ambtenarenrechter stelt officieren in het gelijk Ondanks Franse bezwaren ASPIRIN ASPIRIN© Doodstraf geëist tegen 7 belagers de Gaulle belagc Neem het er even van - steek 'n NORTH STATE op! Mijnwerkers in Italië staken GEEN CHARGES EN KANONGEBUL DER BIJ NIJMEGENS „WATERLOO" DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slechts enkele ministers aanwezig De mislukte conferentie over de toetreding van Engeland tot de E.E.G- is gisteren ter sprake gekomen in de ministerraad van de Eu ropese Economische Gemeenschap in Brussel. Aanleiding waren twee resoluties van het Europese parlement, waarin de Europese commis sie wordt gevraagd een rapport op te stellen over de conferentie met Engeland en oplossingen aan te geven voor de nog onopgeloste pun ten in dit overleg over het Britse lidmaatschap en voorts een verzoek aan de ministerraad de mogelijkheden van verdere besprekingen in het raam van de conferentie van de „zeven" (E.E.G. plus Engeland) open te houden. De Franse afgevaardigde voerde een aantal juridische bezwaren aan tegen de resoluties van het parlement, die echter by de overige delegaties geen steun von den. Gehandhaafd Nadat de Duitse staatssecretaris, Müller Armack, had betoogd dat hij een verdere bespreking van deze resoluties „op grote prijs" stelde werd met steun van Italië, België en Nederland besloten beide op de agenda te handhaven als basis voor verdere besprekingen in de minister raad over de vraagstukken van de on derhandelingen over een Brits toetreden tot de E.E.G. Rapport Op Nederlands verzoek zegde trou wens de voorzitter van de Europese commissie, prof. Hallstein, toe, dat 't door het parlement gevraagde rap port over deze onderhandelingen op hetzelfde tijdstip aan de minister raad zal worden voorgelegd. Grotere uitvoer van land- en tuinbouw- produkten Naar het Centraal Bureau voor de Sta tistiek mededeelt bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouw- produkten in 1962: 4.902,7 min, het geen een vermeerdering met 278 min op 6 pot ten opzichte van 1961 betekent. De totale Nederlandse uitvoer steeg van ruim 15.725 min tot bqna 16.596 min, een stjjging dus van 871 min (ca. 5,5 pet. In de totale Nederlandse export bleef het aandeel van agrarische produkten vrijwel ongewijzigd, In 1961 was dit 29,4 pet, thans 29,5 pet van het totaal. De vermeerdering van de agrarische uitvoer werd voornamelijk verkregen uit een stijging van de uitvoer waarde van produkten van Ne derlandse herkomst, en wel met 205,8 min (ca. 5,4 pet), zodat in 1962 de uit voerwaarde van deze goederen 3.997,7 min bedroeg. In de styging van 205,8 min droegen Nederlandse tuinbouwprodukten 167,8 min en akkerbouwprodukten 64,2 min bjj. De exportwaarde van veehouderij- ?>rodukten was echter minder dan in het aar 1961. Zij vertoonde een achteruit gang van 26,2 min. Het was vooral de vermindering In de export van hoen ders, runderen, verse eieren en vlees- produkten, welke het overigens gunsti ge totaalbeeld van de export van land en tuinbouwprodukten nadelig beïn vloedde. Advertentie 1 doet de koorts delen 2stilt de pijn bij griep 3activeert het organisme daar staat BAYE/Z achter 11 EEKLIJ K. De Schotse Margaret Da vidson (37 jaar), heeft van haar artsen vernomen, dat zy voor de zesde maal een tweeling ter wereld zal brengen Mevrouw Davidson, die ook al een drie ling het levenslicht neeft geschonken, heeft gezegd: „Ik vind het heeriyk, het is zo makkelijk om tweelingen op te voeden." RIJBEWIJS. Heeft U uw rendier-rqbc- wijs al gehaald? Zo niet, begeeft U zich dan ten spoedigste naar Rovanieml, waar onlangs een rendier-rijschool is opgericht. Als U voor het rij-examen slaagt, krygt U een in het Fins-Duits, en Zweeds gesteld rybewys, en kunt U voortaan heeriyk rendier rqden. Overigens waren gisteren - de eerste dag van de tweedaagse bijeenkomst van de ministerraad van de E.E.G. - slechts België, Luxemburg en Duitsland op mi- ministerieel niveau vertegenwoordigt. Frankrijk, Nederland en Italië waren vertegenwoordigd door de permanente vertegenwoordigers bij de gemeenschap pen in Brussel. Verwacht wordt, dat minister Couve de Murville van Frankrijk en minister Er- hard van Duitsland - die gisteren in Brussel een aantal bilaterale gesprekken voerde met naar wordt aangenomen als onderwerp de coördinatie van de pogin gen het Britse lidmaatschap van de E. E.G. open te houden - vandaag de be sprekingen in de ministerraad wel zul len bijwonen. Pakketten van Jeugd Rode Kruis naar Libië Gisterochtend zyn met een Ijjntoestel van de K.L.M. twaalf grote dozen van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis naar Benghazi in Libië verzonden- De dozen zijn bestemd voor kinderen in het ramp gebied aldaar, dat de afgelopen donder dagavond werd geteisterd door een aardbeving, die 262 doden eiste. De dozen bevatten in totaal 300 katoe nen zakjes, elk met de volgende inhoud: plastic beker met lepel, handdoek, was handje, zeep, kleine stukjes speelgoed, touw, vijf veiligheidsspelden, twee grote za' '--eken, kam, tandenborstel en voorts een i loknootje met potlood. De gift is verzonden op aanvraag van het hoofd kwartier van het Rode Kruis in Genève en zal overhandigd worden aan het Li bische Rode Kruis. FRANS VERZET TEGEN STEUN VOORBOUW REACTOR IN NEDERLAND Frankryk heeft gisteren in Brussel in de ministerraad van de Europese Ge meenschap voor Atoomenergie een een zaam verzet gepleegd tegen steun door de gemeenschap aan de in Nederland door de samenwerkende elektriciteits- te bouwen kernreac- De Euratomcommissie heeft in het pro gramma voor deelneming aan de bouw van kerncentrales in de gemeenschap een bedrag uitgetrokken van vyf mil joen dollar voor de in Dodewaard te bouwen kokend-waterreactor. Frankrijk maakt hiertegen bezwaar omdat de re actor niet zou passen in het programma van Eurotom en te klein zou zyn. Het vermogen van de reactor, die ongeveer 95 miljoen gulden gaat kosten, is 50.000 kw, terwijl flit naar Franse opvatting 250.000 kw zou moeten zyn. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. Spierenburg, bestreed de Franse op vatting en betoogde, dat de steun van Euratom aan het project volkomen ge rechtvaardigd is, zowel wat het voldoen aan de in het programma gestelde eisen betreft als wat betreft de spreiding van kerncentrales over de zes landen van de gemeenschap. Mislukte aanslag Petit Clamart Levenslang voor drie beklaagden gevraagd Iu het proces tegen de groep acti visten die op 22 augustus van het vorig jaar in Petit Clamart een mislukte aanslag pleegde op. pre sident de Gaulle, is gisteren tegen zeven van de vijftien beklaagden de doodstraf geëist. De openbare aanklager, generaal Ger- thoffer, eiste de hoogste straf tegen de leider van het kontpiot, de 36-jarige lui tenant-kolonel by de luchtmacht Jean- Marie Bastien-Thir.v, het hoofd van het overval commando. «Ie 37-jarige gedeser teerde luitenant Alain Bougrenet de la Tocnaye, de 36-jarige voormalige legio nair Gerard Buisines en de nog voort vluchtige 39-jarige Georges Watin, die beiden de auto van de president zouden hebben beschoten, alsmede tegen Serge Bernier, Lajos Marton en Gyula Sari, die niet in de rechtzaal aanwezig waren. Voorts werd levenslange gevangenis straf gerequireerd tegen Jacques Pre- vost, Louis de Conde en Jean-Pierre Naudin, van wie de laatste twee niet aanwezig waren. Tegen Pascal Bertin. Pierre Magade en Lazlo Varga werd 20 jaar geëist, terwyi tegen Alpnonse Con- stantin en Etienne Ducasse de eisen vyf en drie jaar gevangenisstraf waren. De openbare aanklager betoogde, dat het verweer van de beklaagden dat zij president de Gaulle slechts had den willen ontvoeren om hem „te.- recht te laten staan wegens schen dingen van de grondwet", geen steek hield. Moordaanslag Hij achtte het onmogelijk dat de samen zweerders een dergeiyk plan zouden hebben kunnen uitvoeren. Het grote wa penarsenaal waarover zq beschikten, duidde zyns inziens ook op andere be- Februari-staking 1941 herdacht Op het Jonas Daniel-Meierpleln hebben honderden Amsterdammers gistermid dag de februaristaking van 1941 her dacht. Naast het monument „De Dok werker" stond een erewacht van de voormalige binnenlandse strijdkrachten opgesteld. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door het voltallige col lege van b. en w. van de hoofdstad, rab bijn dr. Soetendorp en de garnizoens commandant van Amsterdam. Nadat de Amsterdamse politiekapel on der leiding van kapelmeester J. K. Pink- se koraalmuziek ten gehore bad ge wacht en het tramkoor Kunst en Broe derschap onder leiding van Karei Böhne „Ecce quo modo morltur" van Handel had gezongen, hield burgemeester mr. G. van Hall een toespraak waarin hij de staking van 1941 een daad van verzet tegen willekeur en wreedheid noemde. Iiy wees erop dat de massalL staking een duidelijke demonstratie was van de algemene afschuw die men had van de razzia's op joodse landgenoten. Er be staan geen woorden om deze razzia's te veroordelen cn te brandmerken, aldus burgemeester Van Hall- Namens de gemeente Amsterdam legde mr. Van Hall vervolgens een krans aan de voet van het monument. Voorts wc den kransen gelegd door een groot •- lal organisaties cn veren'0-'-**— doelingen. Daarom concludeerde hy dat het duideiyk gegaan was om een moord aanslag. Wat de beweegredenen betreft die de beklaagden hadden aangeveerd pro test tegen het verraden en in de steek laten van de bevolkingsgroepen in Alge rije die de band van dit land met Frank rijk wilden handhaven verklaarde ge neraal Gerthoffer, dat er juridisch en moreel gezien geen sprake is geweest van verraad of in de steek laten. Hoofdpunten aan Russen bekend Foster herhaalt aanbod van 7 inspecties '"n Amerikaanse woordvoerder in Genève heeft gisteren na een bij eenkomst van de ontwapenings conferentie in Genève verklaard, In Italië zijn gisteren 40.000 mijnwer kers voor 72 uur in staking gegaan na het mislukken van onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst. De betrokken vakbonden hebben voor vrydag bovendien nog een 24-uurssta- king afgekondigd. Duikers van de Engelse marine hebben in de haven van Ports mouth een demonstratie gegeven met de nieuwe apparatuur welke hen ter beschikking staat. Op de foto ziet men bijvoorbeeld een duikklok, welke het de mannen mogelijk maakt tot op grote diepte af te dalen om neuskegels of andere waardevolle appara tuur te bergen. De duikers behoe ven niet meer te werken in de zware en onhandige duikerspak- ken, doch kunnen volstaan met het dragen van de zg. kikvors- pakken. Op de foto is de krans zuurstofcilinders te zien, wélke voor de benodigde lucht onder water in de klok en in de zich daarin bevindende decompressie- ruimte zorgt. dat de Verenigde Staten een nieuw ontwerp voor een kernstopover- eenkomst voorbereiden op basis van het laatste aanbod van zeven inspecties per jaar. Wanneer dit ontwerp klaar zal zijn kon hij niet zeggen. De Verenigde Staten en Engeland heb ben gisteren te kennen gegeven bereid te zijn de kernstopbesprekiiyjen in de ontwapeningsconferentie voort te zetten omdat de Russen een afkeer hebben van het opnieuw leven inblazen van de commissie voor verbod op kernproeven. Deze uit drie mogendheden gevormde groep heeft tot nu toe het leeuwendeel van het werk verzet. De Amerikaanse afgevaardigde, Willi am Foster, heeft gisteren op de confe rentie het aanbod van zeven inspecties, dat hij woensdag persoonlijk aan de Sowjet-Russische vertegenwoordiger Koeznetsow had gedaan, herhaald. Hoofdpunten Foster zei Koeznetsow tevens mede gedeeld te hebben welke hoofdpun ten voor een inspectiesysteem de Verenigde Staten overwegen. Hq heeft erop aangedrongen de houding van „ja of nee" van de Sowjet-Unie ten aanzien van de inspecties ter plaatse te laten varen. Foster zei dat het enige punt waarop zijn land niet zal afwijken „het funda mentele principe is dat een kernstop- overeenkomst afdoende wordt gecontro leerd." De Poolse afgevaardigde Naszkowski, zei dat oost en west het in principe eens zqn over een toekomstig controlesy steem en dat dit gunstig is voor verdere onderhandelingen, maar dat de weste lijke plannen voor een Navo-kernmacht een kernstopovereenkomst niet zullen vergemakkeiy ken. „Aagtedijk" door Zweed aangevaren Ter hoogte van Brunsbüttelkoog Is gt termiddag het 7.646 brt grote Neae landse vrachtschip „Aagtedijk" aange varen door het 3.877 brt metende Zweedse vrachtschip „Citos' schepen liepen averjj op. Geen van de opvarenden werd gewond. Beide sche pen worden naar Hamburg gesleept. Van de „Aagtedijk" werd de scheeps wand aan stuurboordzyde open ge scheurd. Het schip kreeg ook aan bak boordzijde een gat. De machinekamer liep vol water. Van de „Citos" werd een bouwsel op het voordek weggedrukt en spleet het voorschip, tot aan het ruim. Volgens het bergingsbedrijf Wulff was er gisteravond geen aanleiding de be manning van de twee schepen te halen. Voorlopig geen visserijconferentie van de E.E.G. Meningsverschillen tussen Frankrqk en zijn E.E.G.-partners over de vraag, hoe een dergelqke conferentie moet worden gehonden, heeft er toe geleid, dat een visserqconferentie van de Enroj Economische Gemeenschap voorlopig van de baan is. De conferentie was bedoeld de richtlij nen op te stellen voor een marktorgani satie voor de vissery in de gemeen schap. Frankrqk wenst deze conferentie echter te beperken tot de zes E.E.G.- landen zelf, terwijl andere re deze conferentie willen uitbreic landen buiten de gemeenschap in het algemeen en tot Engeland, Denemar ken en Noorwegen in het bijzonder. Vooral de Duitse staatssecretaris van economische zaken, Müller Armack, verdedigde dit laatste standpunt giste ren op de vergadering van de minister raad van de E.E.G. krachtig. Doelende op het afbreken van de onderhandelin- :en over de Britse toetreding tot de 3.E.G. zei hij „onder de hudige omstan digheden" direct de by de visserijvraag stukken betrokken landen buiten de ge- leenscbap bq de conferentie te willen betrekken. Dit standpunt ondervond onmiddeliyk de volledige steun van België en Nederland. Acht grote walvissen hebben dit week einde hun jaarlijks bezoek aan de haven van Vancouver gebracht. Zij zwommen er drie uur rond en kozen toen weer het ruime sop, Een brugwachter zei dat de walvissen eik Jaar omstreeks deze tijd de haven binnen zwemmen en daar enkele uren blijven. De reden van hun bezoek is een mysterie. Na geruchtmakende zitting ACCEPTEERDE SLECETE BEOORDELINGEN NIET (Van een onzer verslaggevers.) Drie van de vier hoofdofficieren van de landmacht, die enkele we ken geleden in een opschudding wekkend proces tegen hun ver vroegd ontslag beroep aanteken den, zijn door liet militaire amb tenarengerecht in Den Haag in het gelijk gesteld. Het betreft de luitenant-kolonels W. H. de Bruijn en H. de Groot en de reserve- majoor E. Tilleman. Van de reserve- majoor L. L. A. Verpalen is het beroep ongegrond verklaariL De officieren wa ren ontslagen wegens het bereiken van de 50-jarige leeftijd en „ongeschiktheid om verder te dienen". Deze ongeschiktheid werd tydens de zitting fel betwist door de gemachtigde van de reclamanten, de luitenant-kolo nel van de militaire juridische dienst, mr. J. Schuurmans, die in een emotio neel betoog generaal Heimei, thans commandant van de 4e divisie, aanviel, nadat was gebleken dat deze generaal, als lid van de keuringscommissie, zyn oordeel niet op eigen waarnemingen had gebaseerd maar op die van onder geschikten. Kneusjes Tydens de rechtszitting zorgde gt neraal Heimei voor de opzienbarende uitspraak, dat alle garnizoenscom mandanten „kneusjes" zijn. Dit moest later door cle chef-generale staf in een persoonlqk schrijven recht worden gezet. Overste Schuurmans moest zqn vurige pleidooi bekopen met een pleitverbod aoor de chef-staf. Een verboa, dat door de minister nadat twee kamerleden vragen hadden gesteld werd om schreven als „een misverstand". Uit de nietig verklaring van het ko- ninklqk besluit door het ambtenaren gerecht kan worden afgeleid, dat df niet zqn geaccepteerd, omdat zij in Iqn- slechte beoordelingen van de commissie rechte tegenspraak waren met de go de periodieke rapporten die over di van de officieren waren uitgebracht. Manifestatie zal 8 tot 10 minuten duren Het bestuur van de „Stichting vie ring 150 jaar koninkrijk" in Nqme- gen betreurt het, dat door ontqdige en niet-officiële publlkaties en het ultbiyven van een officiële medede ling ov in N(|i ling over de manifestatie, welke men V in Nymegen wil houden ter gelegen heid van de nationale herdenking van het 150-jarig bestaan van ons koninkryk ten onrechte bh velen de indruk schijnt te zijn gewekt, als zou men in Nymegen van plan zijn een soort nabootsing te geven van de slag by Waterloo in ae zin van een soort nabootsing met wilde cavalerie- «•harges, kanongebulder en een aan tal kwasi gekwetsten en gesneuvel den. Dit zou naar de stichting giste ren In een communiqué verklaarde, inderdaad kwaiyk passen in een zin volle herdenking van de gebeurtenis sen rond 1813. 8 tot 10 minuten Er zal wel een slag bij Waterloo worden verbeeld in het kader van de manifestatie, maar deze vertoning zal volgens de stichting zeer zeker niet de hoofdschotel vormen van het schouwspel, getiteld „Voor en na Waterloo", dat op de vier laatste avonden van augustus ln Nijmegen te zien zal zyn. Dit schouwspel duurt twee uur en de „verbeelding" van de slag bij Waterloo za! slechts acht tot tien minuten in beslag nemen. Wat nu precies de bedoeling van Nij megen is, gaf de stichting als volgt in haar communiqué weer: In de eerste plaats zal op „De Gof fer" een duizend-paardenkampement ingericht worden, waar een beeld wordt gegeven van het leven in de maatschappq van die dagen, een sa menleving, die wel geheel afweek van onze tegenwoordige. Dat in dit beeld een concentratie van paarden een rol speelt, is duidelijk. Markt Gedurende zes dagen zal dit verdwe nen beeld onze maatschappy weer tot leven gebracht worden in een landelijke markt, die de titel draagt: „Van jachthoorn tot kampvuur" Daarnaast zal op vier avonden een schouwspel worden opgevoerd, waar in de gebeurtenissen vóór en né Wa terloo worden gesymboliseerd. Da' daarby ook een korte aandui ding voorkomt van de slag bij Wa terloo, is vanzelfsprekend. Deze slag is immers uit het geheel niet weg te denken, evenmin als men bij een der gelijke herdenking van bn'voormeeld de bevrijding van de Duitse bezet ting, een aanduiding van de slag bq Arnhem zou kunnen missen. Uit het bovenstaande büjkt wel zeer duide lijk, dat wat men in Nijmegen be oogt, iets geheel andera is dan waar men op het ogenblik in een gedeelte van de pers over spreekt. Waardig Dat Carel Briels van deze herden king in Nijmegen een spectaculair schouwspel zal maken, dat tallozen uit den lande naar Nijmegen zal voe ren, behoeft men niet te betwijfelen. Dit sluit echter in het geheel niet oit, Jat deze opzet een waardige plaats zal kunnen Innemen naast en met andere nationale manifestaties, waarby eveneens het 150-jarig be staan van ons koninkrqk wordt her- «iacht". Het Wereldgebeuren „Wie niet werkt..." Sedert de Britse filosoof Lord Bert- rand Russell zich als Engelands anti-bom betoger nummer één ook tot premier Kroesjtsjew wendde ln de hoop, dat de Russische leider naar hem zou luisteren en onmiddelUjk alle atoomwapens afschaffen een hoop, die waarschqnlijk al lang vervlogen is is het hooggeleerd enfant terrible van het Verenigd Koninkrijk de man gewor den tot wie Kroesjtsjew zich bq voor keur richt, wanneer hq het Britse volk wil bereiken. Al heel wat mededelingen heeft Kroesjtsjew aan Lord Russell ge richt, steeds betrekking hebbend op actuele onderwerpen, variërend van de Cubaanse kwestie tot de ontwapening. De jongste brief, welke professor Rus sell uit het Kremlin ontving, nu enkele dagen geleden, betreft een zaak, waar over de idealistische Engelse lord zich in hoge mate had opgewonden, name lijk de affaire van de doodvonnissen in Rusland. De laatste tijd komen regel matig verontrustend» berichten uit de Sowjet-Unie binnen over executies. De ze berichten kwamen ook lord Russell ter ore en deze heeft onmiddellijk zijn correspondentievriend, premier Kroesj tsjew gevraagd wat er nu eigenlijk aan de hand was daar achter het qzeren gordqn. Het antwoord van de Russische premier kwam dezer dagen en het werd zondag door lord Russell geDubliceerd. Het was een kort en bondig antwoord. Kroesjtsjew schreef, dat de doodvonnis sen, waarover jnen in het westen zo snel was gevallen, waren geveld op ba sis van de socialistische zedenleer en de ze basis luidde: „Wie niet werkt zal ook niet eten". Met deze uitleg kon lord Russell het doen. Wie niet werkt zal niet eten" geldt ook in het westen als een waar heid als een koe. Maar van de uit leg. welke de Russen er aan hebben ge geven zijn we toch wel even geschrok ken. Die uitleg klopt trouwens niet he lemaal. Kroesjtsjew brengt de kreet „wie niet werktvan toepassing op de doodvonnissen van de laatste tijd en dat is een beetje vreemd. Vreemd om dat de ter dood veroordeelden om wie het hier gaat wel degelqk werkten. Zij werkten zelfs harder dan de doorenee eerzame Sowjet-burger dat pleegt te doen. Met bovendien nog dit verschil, dat zq van dat harder werken en dat is het punt waar de schoen wringt zelf veel beter werden. Zq werkten na melijk niet zo hard omdat zij daarmee de heer Kroesjtsjew een plezier wilden doen of omdat zq het zo goed voor had den met de communistische maatschap pij, maar omdat zij er zelf de vruchten van wilden plukken. Dat deden zq dan ook met het gevolg dat zij door de com munistische rechtere naai* het schavot werden gezonden. Het particuliere initiatief wordt in de Sowjet-Unie dus wel zeer slecht be loond. Maar het was niet alleen aan dit laatste feit dat de heer Russel zich had geërgerd. Met vele anderén in het wes ten was het lord Russell opgevallen, dat onder de ter dood veroordeelden vele joden voorkwamen, wat hem terecht deed veronderstellen dat de joden in Rusland geen prettig leven hebben. Premier Kroesjtsjew heeft inmiddels ontkend dat de joden in de Sowjet- Unie een mindere behandeling krij gen dan 's lands overige bewoners en Ruslands reizende culturele ambassa deur de dichter Jewtoesjenko zei on langs in Parijs precies hetzelfde in een lezing voor Sorbonne-studenten. Voor de talrijke executies had de dichter br die gelegenheid echter geen passend" ex cuus, zodat hq voor het eerst op zijn Westeuropese tournee heftig werd uitge floten en uitgejouwd. Want wat Kroesj tsjew en Jewtoesjenko niet kunnen ont kennen zyn de cijfers, die het afg«" jaar in de Russische kranten werdt- -tubliceerd. Volgens de kranten weraen n 1962 in totaal 136 mensen ter dood veroordeeld. Vermoed wordt evenwel dat het werkelqke aantal vijftig procent hoger ligt. De namenlqst die in de kran ten verscheen doet bovendien vermoe den, dat ongeveer de helft van het aan tal mensen dat naar het schavot werd gezonden van joodse afkomst was. Het grote percentage joden onder de gevon- nisten is verklaarbaar, want het zqn vooral de joden, die op economische ter rein actief zijn. Het staat daarbq wel vast dat deze groep van handels- en ambachtslieden het strengst gecontro leerd wordt door de communistische po litie en door de verklikkers van de par tij. Men kan dit beschouwen als een soort jodenvervolging ook al is die niet van bovenaf georganiseerd en verkla ringen van de heer Nathan Goldstein van het „World Jewish Congress" als zou de joodse gemeenschap in Rusland worden tegengewerkt bq de belijding van haar geloof, steunen deze beschou wing. De feiten waarvoor in Rusland men sen ter dood worden gebracht zqn in westerse ogen soms meer dan belachelijk. Zo werden onlangs twee mannen voor het vuurpeloton gezet, omdat zij bij de bereiding van pasteitjes minder dan de voorgeschreven hoeveel heid vet in hun produkt hadden ver werkt. En zo zyn er meer .voorbeelden. De doodstraf is al sinds de Russische revolutie vele malen het onderwerp van wetten en decreten geweest, en al tien tallen malen is ze afgeschaft en weer ingevoerd. In mei 1961 werd de dood straf voor het eerst toegepast als straf voor economische vergrijpen die geklas seerd werden als misdaden tegen de staat. In westelqke landen wordt nergens de doodstraf toegepast in gevallen van diefstal, verduistering, deviezenzwendel of aanverwante misdrijven. Waarom dan wel in de Sowjet-Unie? „Deze eco nomische misdrijven vallen buiten het patroon van de gebruikelqke criminele activiteiten. Zq zyn anti-maatschappe- lHk en ondermqnen het bestaan van de staat" is het antwoord dat men van Russische juristen op deze vraag krijgt. Zij hebben in dezelfde adem felle kritiek op westeiyke landen waar de doodstraf in bepaalde gevallen van moord ge handhaafd wordt. Bovendien voeren de Russen aan, dat de staat het recht heeft in een bepaalde periode afwijkende straf maatregelen te nemen. De toep! van de doodstraf op economische grijpen wordt ook met dit argument ge rechtvaardigd. Of, zoals een partij-instantie in Ka zakhstan kortgeleden stelde in een boodschap aan het centraal comité van de communistische partij van de Sow jet-Unie: „het is noodzakelijk de dieven en bandieten, die hoewel zij slechts een klein deel uitmaken van de Russische gemeenschap toch voortdurend schade en ongeluk voor het volk doen ontstaan, met de grootste genadeloosheid te ver nietigen. Als zq oog in oog staan met hun vernietiging blijkt steeds weer dat deze onverbeterlijke elementen laffe nietsnutten zqn". LORD RUSSELL ..briefwisseling met Kroesjtsjew...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7