Belangrijke uitbreiding Zeeuwse rundveestapel in afgelopen jaar Hein Cujé winnaar cross in Biervliet WALCHEREN Verbetering school te Vrouwenpolder AGENDA WESTD0RPE TELEURGESTELD OVER WONINGVERDELING Dringend beroep op Ged. Staten SPORTCLUB ENSCHEDE BEHAALDE 2-1 OVERWINNING OP GO AHEAD Intrede leutprinsen Nozemius en Janus I Kistje met geld verdween in Kano uit K.L.M.-toestel MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE Z E E W S E C O R A N T Jaarverslag rijksveeteelt- en zuivelconsulent KAPELLE Oorzaak: slechte vleesprijzen, zeer vertraagde uitstoot van slachtvee De Zeeuwse rundveestapel liet december 1962 een belangrijke uitbreiding zien bij de decemberinventarisatie in vergelijking met de telling van december 1961. In totaal waren er op 5885 bedryven rond 96.200 runderen aanwezig tegen 92.000 in 1961. De mestveehoudery onderging een grote uitbreiding van 36.000 tot bijna 49.000 stuks, de melkveehouderij nam van 20.300 tot 22.300 koeien toe. De als jongvee geregistreerde veestapel nam daarentegen af van 35.000 tot 25.000 stuks. De oorzaak van deze mutaties moet vooral worden gezocht in een, door de slechte vleesprijzen, zeer vertraagde uitstoot van slachtvee, terwyl in het najaar aanzienlyk minder Jongvee voor de mesterij is ingekocht. De zeer hoge ruwvoederpryzen hebben hierop ook enige Invloed gehad. Dit staat te lezen in het jaarverslag 1962 over de veeteelt en zuivel in Zeeland, uitge bracht door de rijksveeteelt-: en zuivelconsulent voor dit gewest. Op de gemengde bedrijven is een voort gaande tendens tot uitbreiding van de melkveehouderij waar te nemen. De tot een redelijk niveau gegarandeerde melkprys, alsmede een verminderde af zetmogelijkheid van kalfvaarzen en de te lage vleesprijzen werkten het aan houden van een groter aantal melk- vaarzen in de hand. Het toenemend ge bruik van melkmachines leidde eveneens tot grotere produktie-eenheden melkvee. De omvang van de melkveestapel nam dan ook op veel bedrijven belangrijk toe. Daarnaast zette zich ook de speciali satie tot vee-loze akkerbouwbedrijven voort. Het aantal bedryven met rund vee nam in beperkte mate af. Rundvee Schouwen-Duiveland telt 653 bedrijven met 9992 stuks, Tholen en St.-Philips- land 450 met 6878, de Bevelanden: 1177 bedrijven met 19.074 stuks, Walcheren 942 bedrijven met 16.087 stuks, Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen 1532 stuks met 24.654 stuks en in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn 1131 bedrijven met to taal 19-496 stuks. Voor geheel Zeeland breidde de melkveehouderij zich met 10 procent uit. De toename was relatief het grootst in Schouwen-Duiveland, waar de melkveestapel met 14 procent steeg- Op Walcheren en op Tholen be droeg de toename 12 procent. Ingrijpen de wijzigingen in bedrijfssystemen de den zich op het gebied van de rund veehouderij niet voor. Walcheren, één voor Schouwen-Duive land is in voorbereiding. De twee eerst genoemde verenigingen tellen reap. 100 eden en aanvankelijk 25, welk aantal zich uitbreidt. De fok- en controlevere niging Tholen-St. Philipsland begon in augustus met de registratie van de vee stapel. Het aantal melkmachines nam ln 1965 toe van 450 tot 575. In het algemeen wordt op de bedrijven aan de melkwln- ning en de kwaliteit van de melk meer zorg besteed dan enkele iaren geleden. Op net gebied van de koeling van melk op de boerderij worden vorderingen ge maakt. In overleg met de directie van een melk- ontvangstbedryf in Zeeuwsch-Vlaande- ren werden plannen ontworpen tot een drastische verandering in de meldbcwa- ring op 180 melkleverende bedryven en het melktransport naar de fabriek: een vervanging van melkbussen door één verzamelbus of tankje op de boerderij, waarin de melk met een koelmcchanis- rae wordt diepgekoeld. Tankvervoer ln de vorm van een rydende meikont- vangst wordt dan toegepast. In 1963 zullen proeven worden genomen. Als gevolg van de toenemende melkvee houderij steeg de melkproduktie zoda- Varkensstapel Ondanks de te lage prijzen, die tot te gen het eind van, 1962 op een weinig rendabel peil bleven, handhaafde zich de totale varkensstapel. Dit ging echter gepaard met een' belangrijke verminde ring van het aantal varkenshouders: van ruim 4300 tot 3800. Een verder gaande specialisatie naar groter var- kensfok- en mestbedrijven is te ver wachten. De decembertelling van de varkenssta pel gaf een bezetting aan van 24.571 stuks tegen 25.650 ultimo 1961. Er'zijn in Zeeland totaal 3801 varkenshouders (waarvan 1036 in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren), in 1961 waren er totaal 4356. De belangstelling voor de kwalite .s- verbetering van ae varkensstapel en be tere huisvesting nam verder toe. Op verschillende bedrijven werden de stal len uitgebreid en gemoderniseerd. De omvang van de schapenhouderij, alsmede van het aantai schapenhouders wijzigde zich volgens het jaarverslag 3962 niet van betekenis. Bij de mei inventaris waren er 675 schapenhouders 1961 662) met totaal 11.000 schapen (lammeren inbegrepen) In 1961 waren er 10.940 schapen. Ir Midden-Zeeland breidde de schapenstape) zicb wat uit, in Zpeuwsch-Vlaanderen was er -nige teruggang. De voedlngs- en gezond heidstoestand was in het algemeen gun stig, mede als gevolg van net gunstige najaarsweer. Dc voortgaande motorisatle en me chanisatie op de nltkerbouwb dry- ven leidde ook In 1962 tot een be langrijke vermindering van het aan tal paarden: ultimo 1961 werden op 3667 bedryven nog 7401 paarden gehouden voor 1962 waren die c«- fers respectievelUk 3318 en 6625. Op de gemengde bedrijven, /ooral op Walcheren en enkele streken in Zeeuws-h-Vlaanderen waar de per- soneelsschaartste minder einnu, W, wist het paard zich als bedrijfsmid del nog vrij goed te handhaven. i)e belangstelling b(j de landbouwjongc- ren voor de paardenfokkerij is zzer gering. De fokkerij van trekpaarden zal zich meer dan tot nu toe moeten Instellen op een minder zwaar en vlot gebrutks- paard. Naast het trekpaard neemt het landbouwtuigpaard (en rijpaard) in Zee land een bescheiden plaats in. De ani mo voor deze paarden neemt echter, ge steund door de landelflke rljverenigingen eerder iets toe. Voederposïfie nig, dat omstreeks 10 procent meer melk aan de zuivelfabrieken werd afgeleverd. De coöperatieve fabrieken te Middel burg, Kloosterzande en IJzendijke gin gen in verband hiermee over tot uitbrei ding en rationalisering van de melkin richting De afzet van consumptiemei kproöultten steeg in de provincie aanzienlijk, hoewel de toegenomen melkaanvoer gepaard ging met een grotere eigen boter- en melkpoederproduktie en doorlevering overmelk naar centrale bedrijven. totaal bedroeg de melkaanvoer 70.441.917 kg melk en 68.021 kg room. Bij een totale melkleverantie van 64.213.692 kg in 1961 werd een stijging van bijna 10 procent bereikt. Het jaar gemiddelde van het vetgehalte aan de 'abrieken varieerde van 3.72 tot byna 4 procent. Redelijke melkkwaliteit De melk In Midden-Zeeland is door- eengenomen van redelijke kwaliteit, maar in Zeeuwsch-Vlaanderen is er nog een aanzienlijke achterstand in kwaliteit van de melk. Deze minder goede resultaten blyken vooral door ongunstige uitslagen van de rein- heidsproef te zijn veroorzaakt. De varkensfokkerij en hiermee het var kensstamboek voor Zeeland ontwikkelde zich in 1962 gunstig. De fokkerij van het Piétrainras die praktisch alleen in een fokvereniging in Zeeuwsch-Vlaande ren wordt beoefend, Is in verhouding tot die van het Nederlandse Landvarken van weinig betekenis. Het aantal leden van de afdeling Texelse schapen van het schapenstamboek voor Zeeland bedroeg 185, iets minder dan in 1961. Het aantal inschrijvingen van de schapen steeg van 1327 tot 1377. In totaal leverden 661 schapenhouders 25.724 kg wol in bij de afdeling Zeeland van de Ned. Wolfedera tie. In 1961 was dit cijfer 22.532 kg. Er waren 241 leden van de Provinciale Ver eniging te Verbetering van het Geiten ras. tegen 278 in 1961. Er werden 323 geiten aangevoerd ter keuring, 352 in 1961. PLANNEN VOOR EEN KLEUTERSCHOOL Landbouwvereniging „V.I.O.S." boekte hogere omzet De landbouwvereniging „V.I.O.S." heeft in het afgelopen jaar een aanmerkelijk hogere omzet bereikt dan in 1961. In to taal werd er voor f 98.640,87 aan mest stoffen en compost verhandeld, f 4306,79 meer dan het vorige jaar. Deze cijfers deelde secretaris O. Lepoeter Gzn. mede tijdens de donderdagavond in hotel „De Zwaan" gehouden algemene vergade ring. Met een totaalomzet van ruim 478 ton werden er 59 ton kunstmeststoffen meer afgenomen dan in het voorgaande jaar. Aan kalkmeststoffen werd 12 ton meer verhandeld op een totaal van ruim 32 ton. Alleen de compostafname daalde aanzienlijk. Hiervan bedroeg de omzet ton tegen 282 ton in 1961. In zijn jaaroverzicht memoreerde heer Lepoeter. dat het afgelopen jaar in financieel opzicht voor de fruitteelt niet is tegengevallen. Vooral de kleinfruitsec- tor gaf zeer goede resultaten. „Enkele uitzonderingen daargelaten is het ook in de landbouw niet tegengevallen. Op de gemengde bedrijven was het wat minder terwijl de veehouderij met een slecht jaar kampte. Als geheel was 1962 voor Kapelle niet ongunstig", aldus de secre taris. Voldoende bestaanszekerheid za| de heer Lepoeter voor de komende tiji in de fruitteelt, als een goed produkt ge teeld wordt. Voorzitter A. de Schipper deelde mede, dat de omzet van de vereniging weer in stijgende lijn is. Voor het komende sei zoen zijn de kunstmestprijzen iets aan getrokken. Vooral de prijzen van super fosfaat zijn aanmerkelijk gestegen. De geconcentreerde meststoffen daarente gen liggen op praktisch hetzelfde peil van vorig jaar. Op de omzetrekening is een batig slot geboekt van f 30.54. Het ledental daalde met 4 tot 193. Blijkens het overzicht van penningmeester W. D. Rouw sluit de verenigingskas met een nadelig slot van f 22,95. Besloten werd aan de leden die geen bruik maken van betaalzitdagen, incas sokosten in rekening te brengen. Het be stuur zal de hoogte van de incassokos ten nog nader bekijken. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat er 250 ton kunstmest van de fabrieken is afgeroe pen. Hij deed een beroep op de leden om, nu er tengevolge van gladde wegen ver- voersmoeflijkheden zijn, mee te werken door de kunstmest zoveel mogelijk zelf af te halen. In de jaarvergadering van de vereniging voor chr. lager onderwijs te. Vrouwen- polder, deelde de voorzitter, de heer A. J. van Sparrentak, mee, dat de plan nen tot verbetering van de bestaande school reeds in vergevorderd stadium zyn gekomen. Nadat de gemeenteraad van Vrouwen- iolder medewerking had toegezegd en .iet ministerie van o., k. en w. reeds en kele maanden geleden de urgentieverkla ring voor de verbouw had afgegeven, is aan architect J. Jobse te Vlisslngen op dracht gegeven voor het maken van be stek en tekening. De voorzitter sprak de hoop uit dat nog dit jaar de verbouwing zou kunnen wor den voltooid. Verder maakte hh de plannen bekend om te komen tot de oprichting van een kleuterschool. Als eerste stap is een verzoekschrift aan de Kroon ge richt, waarin ontheffing is gevraagd van het vereiste aantal leerlingen dat De vocderpositie wns als gevolg van een minder ryke voederwinning op de gemengde bedryven ei een zware vee bezetting .egen de stalpcriode niet zo Sunstig als in 1961. De uitbreiding van e melkveehouderyen op de gemengde bedryven leidde «n 1962 tot een belang- ryke toename van het aantal op ,>ro- duktie gecontroleerde koelen: 561 stuks of 8,3 procent. Per 1 Juli was het aan tal koeien in controle 7833 tegen 6772 medio 1961. Als gevolg van de onruiming van melk vee op akKerbouwbeclryvcn liep het aan tal bij de melkcontrole aangesloten be dryven, van juli 1961 tot juli 1962 terug van 1105 tot 1059 Door het jit- blUven van de uitbetaling naar eiwitge halte van de melk door de zuivelindus trie daalde het aantal bedrijven, dat deelnam aan de eiwitcontrole van 146 tot 132. Hei aantal afdelingen is 39. Met het oog op de toekomst blijf' de eiwitcontrole op de fokbedrijven ech ter van belang, aldus het verslag Het aantal gecontroleerde koelen steeg ech ter van 938 tot 989. Fokverenigingen werden in 1962 opge richt voor Tholen-St. Philipsland en Officiële publikatie VLISSINGEN. SANERINGSPLAN. Verordening bijzondere rooilijnen St.-Jacobs- straat en omgeving. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ter openbare kennis: I." dat het besluit van de rand dezer ge meente d.d. 10 september 1962, nr. 6. V, tot vaststelling van de tot het sanerings plan behorende „Verordening, houdende bijzondere voorschriften tot vaststelling van rooilijnen ln de bebouwde kom (Verordening bijzondere rooilijnen St.- Jacobsstraot en omgeving)" met de daar bij behorende kaart, ts goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 11 januari 1963, no. 3102/462, 3e afdeling; II. dat belanghebbenden binnen dertig dagen na heden tegen voormelde goedkeuring bij H.M. de Koningin voorziening kunnen vragen. Vlissingen, 25 februari 1063. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, B. Kolff. VLISSINGEN. SANERINGSPLAN. Herziening komvorordenlng St.-.Jncobsstraat omgeving. Het hoofd van het gementebestuur van Vlis singen brengt Ingevolge artikel 43, Jo. art. 37, 4e lid, der woningwet, ter openbare ken nis, dat een ontwerp tot herziening van de bij de „IComverordening St.-Jacobsstrant ei ving" behorende kaart W 652 blad 12A. ge durende een termijn van vier weken, aan vangende 25 februari 1963, voor een leder ter gemeentesecretarie, commissiekamer (ka mer 4) ter inzage is nedergelcgd. Gedurende genoemde teimijn kunnen be langhebbenden bij de gemeenteraad bezwa ren indienen. Vlissingen, 19 februari 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, B. Kolff. Middelburg Electro: De Comancheros. 19.30 uur. 14 jaar. City: Romance la carte 20 uur. 14 laar Wöhler: Modeshow Bruidshuis Fiësta. 14 30 en 20 uur Vlissingen - Alhambrn: Romance a la carte. 20 uur. 14 laar. Luxor. Toryok. de furie der barbaren. 20 uur. 14 laar Koudekerke - Hotel Walcheren Jaarverga dering Z.L M -afdeling. 19,30 uur Gons - Grand. Dei Rosenknvaller, 20 uur, 14 Jaar. Landbouwcentrum Algemene vergadering van prov, ver voot melk- controle, 13 uur Prinses Margrletachool: Expositie „Van Pul tot Pomp", 0-12 en 14-17 uur. Zlerlkzci' - „Coneordla"- Vergadering Zle- rikzeese Mlddenstandseentrale, 20 uur. Bergen op Zoom - Roxy Conga, de mon. stergorilla. 20 uur. 14 laar Luxor: Ka. pilein Fracasse, de onoverwinnelijki musketier. 20 uur. 14 laar. Axel - Het Centrum Botsende Jeugd, 21 uur. 14 jaar Het Centrum: Algemene vergadering Z.L.M.-kring. 14 uur Hulst Bioscoopgebouw: Het grootste schouwspel op narde, 20 uur, a l. Sas van Gent Olymplatheater: Ursus, 20 uur, a.l. Wijziging verordening bijzondere rooilijnen St.-Jacobsstraat en omgeving. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlis singen brengt Ingevolge artikel 10, 2e lid. der woningwet, ter openbare kennis, dat ontwerp tot wijziging van de bij de Verordening bijzondere rooilijnen SL-Jacobs- straat er omgeving behorende kaart W 652. blad 23A. gedurende een tijdvak van dertig dagen, aanvangende 25 februari 1963. een ieder ter gemeentesecretarie, commissie kamer (kamer 4) ter inzage is nedergelegd. Gedurende genoemde termijn kunnen be langhebbenden bij de gemeenteraad bezwa ren indienen. Vlissingen, 19 februari 1963. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, B. Kolff. VLISSINGEN. Medewerking cx. artikel 72 L.o. wet 1921 B. en w. van Vlissingen brengen ter open bare kennis, dat door de raad dier gemeente bij zijn besluit van 15 februnri 1963. r.o. 1 aan het bestuur der Vereniging voor christe lijk uitgebreid lager onderwijs medewerking is •erieend voor de aanschaffing van naai machines ten behoeve van de onder het be stuur staande school aan de Coosje Busken- straat. Vlissingen, 20 februari 1963. nodig is voor het stichten van een kleuterschool. Het jaarverslag van de secretaris, de heer 'L. A. de Rijke, getuigde van een rustig verlopen verenigingsjaar. Het ge middelde aantal leerlingen over 1962 was weer iets teruggelopen en bedroeg 81. Het ledental van de vereniging be draagt 115. Uit het financieel jaarover zicht bleek, dat de vereniging er mede dank zij de laatst ingevoerde contri butieverhoging en ouderbijdragen er fi nancieel gezond voorstaat. De aftredende bestuursleden L. A. de Rijke en A. J. van Sparrentak werden herkozen. Hierna hield de heer W. Fröling, onder wijzer aan de school, een boeiend be toog over het vak vaderlandse geschie denis, aan de hand van een filmstrip over het leven van Frederlk Hendrik. De ouderavond zal 22 maart worden ge houden. Het hoofd der school, de heer C. Joziasse, sloot de avond met dank gebed. VLISSINGEN K.W.F. huldigde stille werkers Onder voorzitterschap van dokter R. Grippeling hield het Koningin Wilhel- minafonds vrijdagavond in het Wit-Gele Kruis te Vlissingen een bijeenkomst. In zjjn openingswoord dankte de heer J. P. Springveld de stille werkers van het Kanl^erbestrijdingsl'onds. De heer Van Wyic, centraal bestuurder van het K.W.F. haakte in op de woorden van de heer Springveld en sprak uitvoerig over het nut en de noodzakelijkheid van huis- aan-huiscollectes, die voornamelijk be doeld zijn voor de regionale voorziening van instrumentaria en andere middelen, die nodig zyn voor de bestrijding van deze ziekte. De heer Van Wijk veront schuldigde zich voor het bestuur, dat hij op deze avond alleen de stille werkers wilde huldigen, overigens zonder af breuk te doen aan het werk van het be stuur. Daarna reikte hij aan verschil lende collectanten een oorkonde en eer draaginsigne uit. Dokter Grippeling wimpelde de dank van het hoofdbestuur iet afdelingsbestuur af op mej. E. Godeschalk voor de verrichte admini stratieve werkzaamheden. Hij dankte haar hartelijk en onderstreepte deze woorden nog eens mot de aanbieding- van een bloemstuk. De film „Verloren grenzen", die na deze huldiging werd vertoond, handelde over de rassendis criminatie. De heer Springveld sprak een slotwoord. GRIJPSKERKE Raad komt bijeen Tydens de openbare vergadering morgen, dinsdag, zal de gemeenteraad van Grypskerke zich onder meer gaan beraden over een voorstel van de bij zondere school om een voorschot op de exploitatievergoeding voor het jaar 1963 te verlenen. B. en w. adviseren de raad dit voorschot vast te stellen op 4656,6,7. Het college van b. en w. stelt tevens voor de bijzondere schoot een voorschotvergoeding van 1014,64 te verlenen op het vakonderwijs voor het jaar 1963. Andere agendapunten betreffen een voorstel om de gemeentewerkman een koudetoeslag van 35 te verlenen en een voorstel tot het verlenen van een finan ciële bijdrage in de kosten van de zo genaamde vormingscursus van de Stich ting Vorming Bedrijfsjeugd Walcheren. De kosten voor de gemeente Grypsker ke worden geraama op f 20' per deel nemer. KOUDEKERKE Postcommandant der rijkspolitie vertrekt uit Koudekerke Dc opperwachtmeester der rijkspolitie te Koudekerke, de heer W. van Gent is met ingang van 1 maart 1963 be noemd tot vervangend groepscomman dant in de Hoekse Waard met als stand plaats Klaaswaal. Vanaf 1 januari 1960 was de heer Van Gent postcommandant te Koudekerke. WESTKAPELLE Lezing voor plattelandsvrouwen Voor de afdelingN Westlcapelle van de Ned. Plattelandsvrouwenbond heeft dr. Oklter uit Middelburg in „Westlcapel le Herrijst" een lezing gehouden over de kankerbestrijding. Op begrijpelijke wij ze zette dr. Okker verschillende proble men uiteen, daarbij constaterend, dat de reeds met onderzoek en bestrijding be reikte resultaten belangrijk zijn te noe men. Ten slotte werd door het Konin- fin Wilhelminafonds een film over de ankerbestrijding vertoond. De presi dente. mevrouw De Meester-Bolt, sprak een dankwoord. De belangstelling voor deze avond was groot. ZUID-BEVELAND GOES Familieavond K.A.B. De afdeling Goes van de K.A.B. hield vrijdagavond in het „Schuttershof" een familieavond voor leden van de by de ze afdeling aangesloten vakgroepen. Bh het begin van deze bijeenkomst moest de waarnemend voorzitter van de af deling, de heer M. Priem te Goes, tot zijn spijt bekendmaken, dat de voorge nomen huldiging van drie afgetreden be stuursleden, de heren H. Clement, F. Walraven en J. de Winter, niet kon doorgaan in verband met het feit, dat twee van hen door omstandigheden niet aanwezig konden zyn. Zy' zullen nu bin nen enkele dagen een blijk van waarde ring ontvangen voor het werk, dat zij iet belang van de K.A.B. hebben a. De aanwezigen, onder wie f toor-deken C. P. M. Holtkamp, konden vervolgens genieten van een kostelijke opvoering van „Huwelijksreis zonder man", een blijspel in drie bedryven door Leo Lenz. Het werd op de planken ge bracht door de Camere Rethorica „De Transfiguratie" te Hulst. Een carna valesk bal met het orkest „The Orpheans" besloot deze bijeenkomst, waarvoor een redelijke belangstelling bestond. 's-HEER-ARENDSKERKE Ned. Chr. Vrouwen Bond De afdeling 's-Heer-Arendskerke van de N.C.V.B. hield woensdagavond in het verenigingsgebouw „Het Trefpunt" haar jaarvergadering. De presidente mevr. A. G. Baar-Bor opende de avond. De secretaresse, mej. D. van Antwerpen zei. dat de vereniging nu 77 leden telt. Uit het verslag van de penningmeeste res, mej. J. Oudendijk bleek, dat het batig slot f 78.40 was. De avond werd verder gevuld met de clamatie, spelletjes en een verloting. De volgende vergadering is op 20 maart. FAMILIEAVOND VAN N.C.B. EN N.C.A.B. Dezer dagen hield de plaatselijke afde ling van de N.C.A.B. en de N.C.B. te 's-Heer-Arendslcerke in het gemeen schappelijk verenigingsgebouw een jaar lijkse familieavond. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij de N.C.A.B.- voorzitter de heer J. A. Sabben. De heer H. Klompenmaker, hoofdbestuurder van de N-C.B. sprak over het onderwerp „Terugblik en vooruitzien", waarin on der meer de mogelijkheden van de wel vaartsverdelingen en de stabiliteit van de werkgelegenheid tot uiting kwamen. Een toneelgroep van de N.G^AJB. uit Wolphaartsdyk' voerde tijdens deze fa milieavond nog een aantal stukjes op. BIEZELINGE Ouderavond Onder voorzittei-schap van de heer P. Sulsters hield de christelijke kleuter school te Biezelinge dezer dagen een ouderavond. Uit de jaarverslagen van penningmeesteres en secretaris, respec tievelijk mevr. A. de Kunder-Konig en de heer P. v. d. Vrie, bleek, dat 1962 een goed verenigïngsjaar is geweest De aftredende bestuursleden, de heren B. Sonke en J. Sinke werden herkozen. Na de pauze hield de heer Joh. Borrie uit Goes een causerie over het onder werp „Veilig verkeer, ookvoor uw kleu ter". Aan de hand van dia's besprak de heer Borrie daarbij de voprrangsre- gels- Georganiseerd door „Scheldesport" Peter tan ie Schaaf Spectaculair won bij A-junioren Hein Cujé is zaterdagmiddag winnaar geworden van de cross in Biervliet Hy legde de 7200 meter negen ronden van 800 meter rond het gemeentelyk sportterrein af in 24 min 30,7 sec. By de A-junioren ging de overwinning naar de Vlissinger Peter van de Schaaf. Hy had voor de 4000 meter vijf ron den 14 min. 38,4 sec, nodig. L. Oer- lemans van Excelsior won de wedstrijd voor B-junioren. De 2400 meter drie ronden legde hij af in 8 min. 10,4 sec. By de C-junioren ging L Reijerse van AV 5'6 met de zege strijken. Hy deed over de 800 meter 2 min. 46,7 sec. Hein Cujé ondervond in de wedstrijd voor de senioren vrijwel geen tegen stand. Hij nam direct na de start een voorsprong, breidde die geleidelijk uit en ging met 20,4 sec. voorsprong op nummer twee over de eindstreep. Span nend was de strijd om de tweede en der de plaats tussen Hans Bostelaar van Dynamo en Wim de Hamer van Schel desport. Ruim zes ronden bleven deze twee atle ten bij elkaar, steeds voortdurend strijd leverend. De betere looptechniek en de grotere ervaring van Hans Bostelaar gaven tenslotte de doorslag. Door tus- sensprintjes van de Middelburger afge mat moest De Hamer tenslotte in de ze vende ronde lossen. De Hamer, behaal de met zijn goede lopen echter de eerste plaats in zijn categorie, de D-klas In de C.-klas won D. Jeras van Dynamo uit Middelburg. Raad vergaderde GAPINGE Jaarfeest Gerei jeugdclubs De gereformeerde meisjesclub ,,'t Rank je" en de gereformeerde jongensclub „Klimop", te Gapinge hielden dezer da- fen hun jaarfeest en -vergadering, in et verenigingsgebouw te Gapinge. De voorzitter van het ouderbestuur, de heer B. Arendse opende deze vergadering en heette een groot aantal bezboekers har telijk welkom. De avond die gevuld werd met zang en toneelstukjes was keurig verzorgd. Na afloop van deze geslaag de bijeenkomst sloot ds. M. Boot met dankgebed. O.- EN W.-SOUBURG N.C.V.B. bijeen Voor de N.C.V.B. te Souburg heeft mej. C. M. de Klerk uit Vlissingen gespro ken over „Nut en noodzaak van licha melijke oefening". De bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw A. Polder- man-Lijnse. Er konden twee nieuwe le den worden ingeschreven. Op 28 maart wordt de volgende bijeenkomst gehou den. In de jongste vergadering van de ge meenteraad van YVestdorpe heeft burge meester G. H. E. M. van Waes meege deeld, dat by de eerste verdeling van woningen uit het i ndustriecontin gent Westdorpe niet in aanmerking is gekomen. Hij noemde dit onrechtvaar dig, aangezien Westdorpe niet die faciliteiten verkrijgt die elders wel worden verkregen. Hij wees hierbij op de industrievestigingen op het ka naaleiland, met name de groenvoeder- drogery, en de in aanbouw zynde scheepswerf. „Het is een eis, dat de lei ding gevende mensen dicht by de be drijven komen te wonen", aldus burge meester Van Waes. Overeenkomstig het voorstel van de voorzitter besloot de raad een schryV ven aan Ged. Staten te richten, waar in de teleurstelling van de raad wordt uitgesproken, over deze wo ningverdeling. In dit schrijven zal de raad een dringend beroep doen, om alsnog in aanmerking te komen voor een aantal woningen uit dit contin gent. Ter financiering van wegverbetering in de kom en het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan te Stroodorpe werd be sloten een geldlening aan te gaan van 92.480. Voor aankoop van gronden in het uitbreidingsplan te Stroodorpe zal een geldlening worden gesloten van 125.000- Beide geldleningen zullen worden aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. „Herwonnen Levenskracht" werd een bijdrage verleend van 50 ter viering van het 40-jarig bestaan. De raad be- Op voorstel van burgemeester en wet houders werd besloten de r.-k- woning bouwvereniging te Kloosterzande op dracht te geven, tot het bouwen van woningwetwoningen. Deze woning* zullen worden gebouwd aan de Westzij de van de Linaenlaan, in een blok van acht. De overeenkomst met de Fraude risico Onderlinge voor gemeenten ter verzekering van de gemeentegelden werd verhoogd van 8000 tot 15000. Op een verzoek van de heren Vermeer sen en Albischer tot aankoop van grond in het uitbreidingsplan te Stroodorpe, werd gunstig beschikt. De grond wordt verkocht voor 12,50 per m2. Bij de rondvraag informeerde de heer A. de Hulsters (k.v.p.) naar de aanbesteding ruilverkaveling Canisvliet. Op zijn vraag wat dit precies inhield, antwoordde de voorzitter dat het hier betreft de grond werken, het klaarmaken van bassins voor opspuiten van grond en het aan leggen van een nieuwe watergang. Zeehengelen bij Kloosterzande Ook in 1963 organiseert de H.S.V. „De Vogel" te Kloosterzande weer een inter nationale zcchengelwedstrijd op haar be kende wedstrljdparcours aan de West er- schelde in de omgeving van Walsoorden. De wedstrijd wordt gehouden op zon dag 5 mei van 1215 uur Het wordt dit jaar een bijzondere wedstrijd, de eer ste lustrumwedstrijd voor deze plaats, waarbij de vereniging tevens haar 25- jarig bestaan viert. Naast vele ereprijzen in de vorm van medailles en bekers zijn niet minder dan 10 hoofdprijzen beschikbaar, terwijl in totaal 2500 aan pry zen wordt gega randeerd. Reeds nu is er een grote be langstelling, zowel uit binnen- als uit buitenland. OP „ONBESPEELBARE" VELDEN Het wordt zo langzamerhand byna gewoon, dat een groot deel van de Neder landse semi-profclubs elke zondag op de officieel afgekeurde velden speelt. De met vereende krachten zo goed mogelyk bespeelbaar gemaakte terreinen laten uiteraard geen „supervoetbal" toe, maar toch komen de meeste ploegen tot aan vaardbare prestaties. In Deventer, op het uitstekende Go Ahaed-veld, speelde eredivisieclub Sportclub Enschede tegen de thuisclub. 8000 toeschouwers zagen de succesvolle Duitse binnenspeler Pfeiffer Go Ahead een 1-0 voorsprong geven, maar nog voor de rust maakte Charly Bosveld geiyk. Invaller Wiggers ten slotte bepaalde de eindstand op 1-2, toen hy een kwartier voor tyd de Enschedeërs aan liet winnende doelpunt hielp. Jeugdelftal (16-18 jaar) 1-Q (0-0), De Graafschap-Velox 3-2 (2-0), De Spech ten-Eindhoven 2-6 (1-4), Heerenveen- Frisia 5-1 (4-1), Exselsior-Xerxes 6-4 (5-2). R.C.H. verloor in Heemslede met 3-1 van Sparta In Heemstede waren 3500 belangstel lenden aanwezig. Zij hebben geen over winning kunnen begroeten van R.C.H., dat met 1-3 van Sparta verloor. Toch is de racing gedurende vrijwel de gehele eerste helft sterker geweest. Improduk- tiviteit van de voorhoede was er oor zaak van dat de rust met 0-0 inging. Ir de tweede helft liepen de- Rotterdam mers binnen 20 minuten uit tot 0-3 door doelpunten van Bela Bodnar, rechtsbui ten Doesburg (broer van Sparta-keeper Wim Doesburg) en Piet de Vries, Het laatste woord was echter aan R.C.H., Euwes benutte een strafschop in tweede instantie, nadat zijn eerste schot door doèlman Van der Velde was gestopt. Cees Groot hielp Ajax ln Zwartemeer tegen de club van die naam aan een 0-1 zege. G.V-A.V. ging naar de ama teur Zwaagwesteinde en behaalde daar een grote overwinning: 0-8. Tot aan de rust gaven de amateurs redelyk party: 0-1. De Volewijckers verloren in Zaandam van K.F.C. Bosschieter bezorgde de Amsterdamse eredivisieclub in de twee de helft de nederlaag. De overige uitslagen luiden: P.E.C.-D.G. S. 0-6 (0-2), Zwolse Boys-Nederlands sloot tevens het exploitatietekort tot en met 1961 van de Stichting Concordia te dekken. Op een verzoek van het ge meentebestuur van Philippine ter ver krijging van een bijdrage van 50 voor de fruitteeltvakschool, werd overeen komstig het voorstel vap b. en w. afwij zend beschikt. Besloten werd aan de gemeentewerklieden een koudetoeslag toe te kennen van 35. Als vertegenwoordiger en plaatsver vangend vertegenwoordiger in de school- artsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen wer den aangewezen resp. burgemeester G. H. E. M. van Waes, en wnd. burge meester E. de Maertelaere. Woningbouw C.B.T.B Oost- Zuid-Beveland bijeen te Yerseke Dezer dagen vergaderde de nieuwe afde ling Oost Znid-Beveland van de Zeeuw se C.B.TJB. voor de eerste maal na de oprichting in het Nederlands hervormd verenigingsgebouw te Yerseke. De ver gadering, waarvoor een vrij goede be langstelling bestond, stond onder lei ding van de voorzitter van de gewes- telyke afdeling Zuid-Beveland, de heer J. de Jager te Kapelle. De heer De Jager te Kapelle hield een causerie over „Waar gaan we met de huidige grondpryzen naar toe". Spre ker stelde, dat momenteel op deze vraag nog geen definitief antwoord is te teven. Vast staat volgens hem, dat nu e wet van vraag en aanbod weer geldt, het prijsniveau hoger zal komen te lig gen dan onder de werking van de wet vervreemding Landbouwgronden het ge val was. De huidige hoge prijzen acht te spreker echter niet maatgevend voor de ontwikkeling. Enerzijds zijn deze een gevolg van de in de laatste tijd door te weinig aanbod sterk gestegen vraag, anderzijds dient men te beden ken, dat deze prijzen betaald worden voor vry te aanvaarden grond. De waarde van verpachte grond zal hierbij aanmerkelijk achter blijven- Spreker wees op de snel toenemende be hoefte aan grond voor stadsuitbreiding, recreatie en dergelijke. Hij gaf daar van enkele sprekende cijfers. „De vraag naar vrij te aanvaarden grond jzal steeds groot blijven", aldus spreker. Een stijging van de grondprijzen vond hij op zichzelf niet verontrustend. „In 20 jaar zijn de c.a.o. lonen en de prijzen van woningen meer dan verviervoudigd. De grondprijzen zijn in die periode slechts weinig gestegen. Geen wonder, dat nu de W.V.L. is afgeschaft, deze op een hoger niveau komen te liggen", al dus de heer De Jager. Op deze causerie volgde een drukke be spreking. Heel wat problemen werden door de aanwezigen aangesneden, en door de spreker van verschillende zijden belicht. Herman Popeijus kampioen driebanden Herman Popeyus heeft dit weekeinde het Nederlands kampioenschap driebanden behaald. Voor zijn laatste partij had hij een voorsprong van twee punten op Broekhuizen, Brosens en De Ruyter. Hij moest dus winnen, wilde hij niet gepas seerd worden door de eventuele hogere gemiddeldes van zyn tegenstanders. Brosens, de tegenstander van Popeyus in de laatste party, werd echter totaal overheerst door de toekomstige kampioen, en verloor met 6028. Zoals verwacht mocht worden heeft dit kampioenschap een ware slachting aan gericht in de rijen van de erelclassers. De minimumgrens van 7.50 is een bijzon der optimistische daad geweest. Niet minder dan vijf van de acht deelnemers degradeerden naar de hoofdklasse. De eindstand luidt: Popeijus De Ruyter Van Oosterhout Broekhuizen Brosens Sweering Doggen Louwers Het toernooigemiddelde bedraagt: 0.710. pnt. car. brtn. hg. serie alg. ge 12 409 525 7 0.778 10 384 484 7 0.793 9 381 524 7 0.727 8 391 491 9 0.796 8 349 474 11 0.736 5 378 592 8 0.638 2 363 576 9 0.631 2 337 546 6 0.617 Spectaculair was de wedstrijd van de A-junioren, die samen liepen met de senioren-niet-K.N.A.U-leden. Na één ronde had zich een kopgroepje gevormd van P. van de Schaaf van Marathon, W. Wynacker, Schelde sport en E. Setijns uit Hontenisse (niet-K.N.A.U.-lid). De drie atleten breidden hun voorsprong geleidelijk uit. In de vierde ronde moest Wijnacker los sen en in de laatste ronde kon ook Se tijns het tempo van Van der Schaaf niet meer volgen. Sety'ns, die als tweede over de finish ging in 14 min. 14,8 sec., legde beslag op de zege bij de senioren niet-K.N.A.U.-leden. Bij de junioren A niet-KN.A.U.-leden won L Luteijn uit Zuidzande in 15 min. 31,6 sec. Bö de B.-junioren ondervond L. Oerle- mans van Excelsior vrijwel geen tegen stand. Hij eindigde met ruim een halve minuut voorsprong op-N. Lauret van Scheldesport. Deze cross was georgani seerd door de Terneuzense atletiekver eniging „Scheldesport" in samenwer king met de plaatselijke vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Burgemeester A. P. Kostense, die bij de wedstrijden het startschot had gelost, reikte na af loop in „De Vriendschap" de prijzen uit. De uitslagen waren: Uitslagen Senioren: Idas A: 1. H. Culé 24.30.7: 2. H. Bostelaar 24.51.1: 3. P. Zwartepoorte 27.19 (allen Dy namo): klas C: 1. D. Jeras 29.25, Dynamo: 2. A. Bouwens, Marathon; klas D: 1. W. de Hamer 25.42.0, Schelde sport: 2. W. P, Back 28.15.0, Dynamo; 3. J. Maat 29.03. Dynamo: 4. F. Brouwer 29.09, Dynamo; 5. P. Wilderom 29,09.01, Marathon; 6. R. Wilderom 29.09.02, Marathon: 7. C. Schepers 30.24. Marathon. Junioren A: 1. P. van der Schaaf 14.38.4, Marathon: 2. W. Wjjnacker 14.58.0, Scheldesport: 3. R. Munnikhof 16.13, A.V. '56: 4. Th. de Looze 17.33, A.V. "56. Junioren A, niet-K.N.A.U.-leden: 1. I. Luteijn 15.31.6, Zuidzande: 2. W. de Regt 15.35, Biervliet: 3. J. Stoel 16.10, Mid delburg: 4. R. Raas 16.25, Sas van Gent: 5. L. Breepoel 17.52, Hoek. Senioren niet-K.N.A.U.-leden: 1. E. Setijns 14.48.4, Hontenisse: 2. A. de la Ruelle 15.32, Axel; 3. J. C. Lindenberg 15.45, l.t.s., Goes: 4. F. Delnad 15.55, Schoondtjke; 5. Reijnhout 16.33, Middelburg: 6. F. van Cruijssen 16.43, Hontenisse: 7. P. van Wa terschoot 16.53, Hontenisse: 3. B. Pauwels 16.53, Hontenisse: 9. W. de Grootte 17.33, Hoek: 10. A Karelse 18.10, Goes: 11. A de Grootte 18.57, Hoek: 12. J. Geldof 20.03, Drie wegen. B-junloren: 1. L. Oerlemans 8.10.4, Excelsior: 2. N. Lau ret 8.41.8, Scheldesport: 3. A de Bokx 8.59.0, Scheldesport: 4. T. Strjjdonk 9.05.5, Schelde sport: 5. F. Reyerse, A.V. '56; 6, P. Hiel. Scheldesport: 7. A. Tollenaar, Dynamo; 8. C. van de Bulck. Zeeland Sport; 9. J. A Brossens, Marathon. Niet-K.N.A.U.-leden: 1. J. van den Dries 8,57.7, Lt.s., Vlissingen; 2. B. Ludema 9.16.8, l.t.s, Goes; 3. J. B"ósma, Philippine; 4. G. van Driel, Hoek; 5. D. C. van Soelen, h.b.s., Vlissingen. C-junioren: 1. L Reijerse 2.46.7, AV. '56: 2. L. de Blaeij 2.49.8, Scheldesport: 3. A Houterman 2.59.2, A.V. '56. 4. A Eggebeen, Scheldesport. Nlet-K.N-A.U.-ledcn: 1. B. de Pauw 2.47.0, Biervliet: 2. K. de Ruijsseher 2.53.0, Biervliet: 3. R. Goossens, Biervliet: 4. N. Baarends. l ts.. Goes; 5. H. Beun. Biervliet: 6. J. Versluïjs. Biervliet: 7. Klaeijsen. Biervliet: 8. L. Mohr, Lts., Goes: 9. A. MiUious, Lts., Goes. In Zeeland heeft zaterdag hier en daar een prins carnaval zijn intrede gedaan. In Sas van Gent was dat Prins Noze mius I, die op het gemeentehuis een badkuipje en een nachtspiegel aanbood: geschenken, die het tot de deslterata van Sas van Gent behorende overdekte zwembad versymboliseerden: het diepe en het pierenbadje. Drie muziekkorpsen weerden zich bij de intocht in Sas van Gent: „De Slikmossel" uit Philippine, de St.-Jansteense harmonie en het plaatselijke gezelschap van toonkunste naars „Lol en Leut". In een optocht met praalwagens werden enkele toestanden gehekeld. Te 's-Heerenhoek werd prins Janus I ten gemeentehuize ontvangen. Hier wa ren het de drumband „Symphonette" en de fanfare „St.-Caecilia" die voor een zinvolle omlijsting zorgden. De jeugd trok in optocht door het dorp. De brand weer kreeg de eerste pry's in de praal wagenstoet. Het is de dienst bedryfsbeveiliging der K.L.M., na een uitvoerig onderzoek van ruim een week ter plaatse in samen werking met Nlgeriaanse politie geble ken, dat de ontvreemding van een kist je met Frans Equatoriale franken te Kano in Nigeria is geschied. Er zyn reeds drie personen gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet door de jiolitie te Kano. De inhoud van het kistje kwam overeen met een bedrag van ruim 90.000 gulden. De stations Schiphol, Zurich en Rome zyn niet bij deze zaak betrokken, aldus de K.L.M. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 22 februari. Andijvie 2 114—242. Grote peen 2012. Knolselderij: 10 per kist 6066, 15 per kist 48—57, 18 per kist 42—47. 20 per kist 37-41. Prei. 2A 130—250. Rode kool 45—75. Selderij 1 25—34. Spruiten 2A 35—'-2H3. 2B 44—87. 2C 34, D 61—126. Uien 2C 24—34, 17—33. geschild 23—32. Witlof IA 130— 157. 2A 109—138. IB 126—140. 2B 108—134. Aanvoer 32.000 kg. AARDAPPELTERMIJNMARKT De markt kon gedurende de afgelopen week maar niet goed op gang komen. Onzeker heid over de uitvoervooruitzichten. weinig verandering in de weersgesteldheid, vervoer- moeilijkheden, beperkte vraag in het bin nenland. dit alles te zamen deed kopers zo wel als verkopers een afwachtende houding aannemen, met als gevolg weinig activiteit en onbetekenende prijsverschillen gedurende het grootste deel van de week. Alleen vrij dag was de markt iets vaster en liep de prijs voor Bintje 35 mm opw. april op tot f 20,50, terwijl het slot iets daaronder bleef, name lijk f 20.30 verkopers en f 20.20 kopers. De omzet wa3 gering, namelijk 59 contrac ten Bintje 35. waarvan 2 contracten maart a f 19.50 en 57 contracten april-levering tot prijzen russen f 20.50 en f 19.50 per 100 kg. In de voorafgaande week beliep de omzet 827 contracten april (f 20,40-f 19,30). In het aantal openstaande contracten kwam niet veel verandering, namelijk thans 1441 tegen vorige week 1398.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7