REINDER ZWOLSMAN multi-miljonair, die de publiciteit schuwt Tjoba nam revanche op Swift en werd kampioen Heren van Goese Hellas moeten degraderen Weer brand in de Haarlemmer houttuinen „SLECHTE DOORSTROMING OORZAAK WONINGNOOD" ARRESTANTE ONTSNAPT IN NACHTGEWAAD UITZIEKENHUIS Verlies en gelijkspel tegen Middelburgs E.M.M. 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 van de oppositie voor zijn eigen plan nen te interesseren. Gelukt aat, zoals bij zijn recente televisie-opzet, dan valt meestal de basis onder de te genstand weg. Mislukt het, dan ligt nog altijd een fusie met de voor naamste concurrent open, waardoor de kleinere in ieder geval geëlimi neerd worden. Twintig jaar zoeken Reinder Zwolsman, de machtige za kenman van wie niemand pre cies weet wat hij doet en waarin hij kapitaal steekt, vertoont zich maar zelden in het Haagse uitgaans leven. Met zyn gezin vrouw, twee zoons en twee dochters woont hij in een villa in een rustige, fraaie wyk, enkele huizen verwijderd van de ambtswoning van de Haagse burge meester. Zijn dochter Tineke Zwolsman is een bekend amazone, die zich In de ma nege van ritmeester Gruppelaar voorbereidt op een uitzending naar de Olympische Spelen, waarbij zij kan beschikken over de eigen Zwols man renstal in Hilversum. Voor week-end-recreatie beschikt het ge zin over een kapitale bungalow aan de Loosdrechtse plassen, voorzien van zeil- en motorboten, een eigen binnenhaven, een vierdubbele garage en een collectie kostbare schilderijen. Van huis uit hervormd, ging Reinder Zwolsman in 1948 met zijn gehele ge zin tot het katholicisme over. Zijn zoon studeert nu op het Jezuitenin- temaat in Zeist. In zijn parochie, waar Zwolsman beschreven wordt als een gelovig en militant katholiek, doet men zelden vergeefs een beroep op zijn financiële steun. Zo schonk hij een half jaar geleden een ton om de kerktoren te restaureren. Zelfs zegt Zwolsman: „Ik heb twintig jaar moeten zoeken voor ik dit geloof heb gevonden". In Zeeland heeft Zwolsman op zijn programma staan: uitbreiding van het Britannia-hotel en bouw van een pier, enkele projecten welke samenvallen met 't Deltaplan en een plan voor een motel in Westkapelle. Japanse Tanaka: weer wereldrecord Satako Tanaka, het jeugdige Japanse zwemstertje, weet niet van ophouden. Zaterdag neeft zij in Perth tijdens de wedstrijden om de Australische kam pioenschappen het wereldrecord op de 110 yards rugslag opnieuw verbeterd. Zij won de finale in 1 min. 10 sec., dat is 0,2 sec. beneden het wereldrecord dat sedert een week op haar naam staat. Met groot enthousiasme werd zaterdag jl. door de Zeeuwse korfballers in de Goese veilinghal „gemicro"-ed. De gr oen-witte Tjobanezen, die in Rotter dam door Swift voor de titel werden uitgeschakeld, namen nu op Zeeuwse bodem revanche. De Swiftianen speel den met geringere felheid en reeds voor de rust konden de Tjobanezen, dank zjj Chris Francke, een 10 voorsprong ne men. Nadat dezelfde speler nog twee maal een strafworp onbenut had gelaten, was het tenslotte Joke Tange, die de Tjoba- zege veilig stelde en daarmee haar ploeg het kampioenschap bezorgde. Animo I bracht er in deze klas minder van terecht dan verwacht mocht wor- De zebra's verloren drie maal. Swift n deed het zeker niet slecht, wonnen van de Souburgers en boden heftig verzet tegen hun grotere broer Swift I, getuige de stand 43. De eind rangschikking in de K.N.KD.-poule is als volgt: Tjoba I Swift I Swift n Animo I In IA verloor Animo II haar beide wedstrijden met het kleinst mogelij ke verschil. Zowel tegen Togo I als tegen Elto I werd het 01. Waar schijnlijk zal hier het achttal der Goesenaren met de eer gaan strijken. In IB was het Tjoba II, dat de beslis sende wedstrijd tegen Togo n won. De gr oen-witten hadden aan een gelijk spel genoeg, doch namen het zekere voor het onzekere en klopten de rood- witten met 10. Hierdoor wordt de eindstand: Tjoba n, 6 pnt.; Togo II, 3 pnt., Zuidwesters I: 2 pnt., .Luctor I: 1 punt. In 2A schijnt Volharding I hoge ogen te gooien. De Yersekenaren blijken over een sterk team te beschikken, dit onder vond Swift III aan den lijve (12). To go m is echter nog „een zware tegen stander en de wedstrijd tegen de „drie lingen" zal wel de beslissing moeten brengen. In 2B boekte Ondo I uit Sint-Laurens zeer goede resultaten. Vooral de 1S zege op Blauw Wit I betekent een pracht prestatie en dit opent goede erspeo.tieven voor de Walchenaren. iwift IV moest twee maal met een ne derlaag genoegen nemen, zonder ook maar een enkel punt tegen te kunnen scoren: 20 tegen Ondo I en zelfs 60 tegen Blauw Wit I. In 2C verrichtte Olympia I goed werk door onverwachts het lang niet zwakke Elto II te kloppen (10). Hierdoor is de spanning toegenomen. In 3C speelde Blauw Wit II haar laat ste wedstrijd en won ook deze, waar door ze onbetwist de sterkste zullen zijn, daar ze het maximaal aantal pun ten van 6 behaalden. De stand luidt: Blauw Wit 2: 36; On do n. Togo V en V.Z.O.D. allen 0 pun ten uit 1 wedstrijd. In de junioren A-klas leverden Swift I en Animo een felle strijd om doelpunten te maken, doch ze sloten de wedstrijd af met de dubbelblanke beginstand. Hierdoor blijft het spannen en zullen beide ploegen waarschijnlijk wel met een gelijk aantal punten eindigen. Uitslagen: K.N.K.B.: Animo I—Tjoba I: 0—4; Ani mo I—Swift I: 0—2; Swift I—Swift II: 43; Swift ITjoba I: 02; Swift n Tjoba I: 25; Animo ISwift II: 0 IA: Animo IITogo I: 0—1; Animo n —Elto I: 0—1. IB: Tjoba H—Togo II: 0—1. 2A: Swift m—Volharding I: 1—2. 2B: Blauw Wit I—Ondo I: 1—3; Ondo I—Swift IV: 2—0; Blauw Wit I—Swift IV: 6—0. 2C: Olympia I—Elto II: 1—0. 3C: Blauw Wit II—Ondo U: 3—2. Junioren A: Animo ISwift I 00. Adspiranten A: Animo AVolharding 50; Animo BTogo A 20. Adspiranten C: Swift BTjoba A 01. Adspiranten D: Swift CTogo B 00. Adspiranten E: De PoelTjoba B 2 Pupillen A: Blauw WitOlympia A 1- 0; Olympia ATjoba A 0—7; Tjoba A Togo A 11. Zaterdagochtend heeft weer een hevige brand gewoed in een piasticbedryf in de Haarlemmerhouttuinen in Amster dam. De brandweer, die spoedig met een enorme hoeveelheid materiaal aan wezig was, kon voorkomen dat het vuur zich in de dichtbebouwde oude wyk uit breidde, maar moest toestaan dat het piasticbedryf, dat sinds kort gevestigd was in liet. geheel verbouwde pand Haarlemmerhouttuinen nummer 71, to taal uitbrandde. Zaterdagmiddag is in Biervliet een cross gehouden, georgani seerd door de Terneuzense atle tiekvereniging .^Scheldesport". Een beeld uit de wedstrijd van de A-junioren en dc senioren-niet- K.N.A.U,-leden. Foto P.Z.C.) V.V.D.-CONFERENTIE Niet prof. mr. P. J. Oud maar mr. H. van Kiel nam zaterdagmorgen de lei ding op zich van een sociaal-economi sche conferentie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in Rotterdam. Griep had de V.V.D.-voorzitter prof. Oud verhinderd aanwezig te zijn en bo vendien dr. K. van Dijk, die in de mid dag over „sport en recreatie" had wil len spreken, uitgeschakeld. Hy werd vervangen door mr. dr. C. Berkhouwer. De eerste van de drie sprekers op dit congres was het Eerst-Kamerlid mr. J. de Wilde, die „woning en huurbeleid" tot onderwerp had gekozen. Mr. De Wilde concludeerde dat er geen woningtekort is, maar wel een woning nood door gebrek aan doorstroming. Er bestaat een volstrekt a-sociale verdeling van het woningbezit. Slechts een eer lijk politiek compromis zal uitkomst kunnen brengen. Drs. J. A. F. Roeien, burgemeester van Zwolle, sprak daarna over „ruimtelijke ordening". In zijn conclusie stelde hij dat een ruim telijk ordeningsbeelid in Nederland een noodzakelijkheid is, weshalve hij een spoedige invoering van de wet op de ruimtelijke ordening bepleitte. Verder meende hij dat een aantal z.g. „sprei dingsgemeenten" financiële mogelijk heden voor specifieke taakvervulling behoren te ontvangen. Van een onzer redacteuren) Tn het voorjaar van 1958 verwierf de Haagse bouwmiljonair Reinder Zwolsman - toen nog directeur van het internationale aanne- mingsconcem Intervam - de aandelen van een rustige exploitatiemaatschappij van on roerend goed, de N.V. Landbank. Door deze koop, waarvan de. kosten volgens kenners in het vak rond de drie miljoen gelegen moeten hebben, voegde Zwolsman 500 huizen toe aan zijn toch reeds omvangrijke privébezit van onroerend goed. Toch duurde het nog drie jaren - een periode waarin hij drie maagoperaties moest ondergaan - voordat de machtige aannemingsdirecteur zich kon losmaken van zijn internationale concern om zich volledig te gaan wijden aan wat hij eens zijn levenshobby noemde: de financiering van gigantische bouwprojecten die zijn visionaire ideeën gestalte moeten geven. Beslissing in hoofd\las B Het Middelburgse EMM heeft een plaats in de hoofdklas van de zaalhandbalcom petitie behouden. Het Goese Hellas moet daarentegen degraderen. Dit is de be slissing, die de twee wedstrijden tussen EMM en Hellas zaterdagavond in de vei ling te Goes hebben opgeleverd. Hellas behaalde uit de twee wedstrijden slechts één pont, dat is een punt te weinig om recht te hebben op een beslissingswed strijd tegen het Haagse Hellas. In de eerst8 wedstrijd liet EMM een spel zien, waartegen de Goesenaren bij lange na niet waren opgewassen. De Middelburgers speelden snel en bewogen zich voortdurend, in tegenstelling tot de Goesenaren, bij wie alles veel te lang zaam ging. De Middelburgers wisten zich door hun vlotte spel en goede tactiek voor het doel vele kansen te scheppen, waaruit een golf van doelpunten ont stond. Hellas speelde voor het vijan delijk doel fantasieloos en mede doordat de EMM.verdediging goed sloot, kregen de Goesenaren weinig kansen. Het werd tenslotte 2811 voor EMM. In de tweede wedstrijd ging het bij Hel las beter, maar toch bleef er een zekere matheid over het spel liggen. De aan valsdrift van de Middelburgers was ook al omdat het behoud van het hoofd klasserschap reeds was verzekerd sterk bekoeld en Hellas kreeg dan ook meer in te brengen en speelde trou wens ook beter dan in de eerste wed strijd. EMM deed echter de sportieve plient tegenover het Haagse Hellas door voor de zege te bljjven strijden. Het re sultaat was een 17—17 gelijk spel, waar mee het lot van Hellas Goes was be zegeld. E.M.M.-Hellas 28-11 In de eerste wedstryd kwam Hellas er niet aan te pas. Met goede aanvallen, waarby ook de afwerking uitstekend Volleybaluitslagen De uitslagen van de volleybalwedstry- den, gespeeld voor de afdeling Walche ren van de NeVoBo, waren: ONS I- ONS H 3-1. EWC U-MVC 0-3, Mata dor Hl-Zuidwesters H 3-0, MVC-Mara- thon H 3-0, EWC H-Matador H 0-3, Matador H-ONS I 3-1, Marathon H- EWC n 2-2. Uitslagen Middelburgse bedrijfscompe- titie: maandag 18 februari: VSV I-VSV n 1-3, setstanden 13-15, 8-15, 1-15 en 15-11; woensdag 20 februari: COAK II- Medio 3-1, setstanden 15-8, 15-6, 16-14 en 12-15; Machlnistenschool U-Medio 0-4, setstanden 2-15, 10-15, 6-15 en 2-15. COAK Ü-Machinistenschool U 4-0, set standen 15-5, 15-2, 15-8 en 15-1; PZEM- VSV II 1-3, setstanden 6-15, 3-15, 15-13 en 14-16; vrijdag 22 februari: Machinis- tenschool I-Machinistenschool II 4-0, setstanden 15-6, 15-6, 15-8 en 15-10. K.N.G.V. krijgt Zweedse trainster Het KoninklHk Nederlands Gymnastiek Verbond heeft voor de week van 10 tot 17 april beslag weten te leggen op de Zweedse trainster Doris Hcdbcrg. De 27-jarige Zweedse, die van 1951 tot 1959 lid was van liet Zweedse nationale team, zal in de periode op het C.I.O.S. In Arnhem de gehele Nederlandse dames a-trainingsploeg en in het bijzonder Thea Belmer en Jannie Vierstra, die af gevaardigd worden naar de Europese aamcskampioenschappcn in Parijs, on der handen nemen. Het is niet uitgeslo ten dat Doris Hedberg in september nog enige tyd naar ons land komt. Bondstrainer Padelt onderrichtte atleten van „Scheldesport" Bondstrainer L. Pfideit van de K.N.A.U. heeft zondagmorgen voor een tiental geselecteerde leden van de atletiekver eniging „Scheldesport" te Terneuzen een looptraining gegeven. De training kon door de sneeuw niet op de sintel- baan worden gehouden. De loopconditie werd nu op een hoger peil gebracht in de gymnastiekzaal van de Zuidland- school. In verband met het slechte weer konden de atleten van andere Zeeuws- Vlaamse verenigingen niet aanwezig zijn. was, bestookte EMM keer op keer het doel van Hellas. De verdediging van Hellas liet nogal wat steekjes vallen en daarvan profiteerden vooral Jongepier en Sanderse. Het was reeds 50 eer Hellas een antwoord had, door een doel punt van G. Luider. De vijf EMM-doel- punten kwamen van de hand van J. de Looff (2x), H. Seybel en K. Sanderse (2x). Ad Wisse maakte er 6—1 van en J. Jon- repier uit een uitval 71. Door J. de ,Jooff (2x) werd het 9—1. Daarna kwam er een doelpunt van Hellas, gescoord door J. de Jonge. H. Seijbel bracht de ruststand op 102. _nir Na de rust weer een oppermachtig EMM en een sterk tegenvallend Hellas; 10—3 door G. Luider. 113 door K. Sanderse, 114 T. Jacobs, 124 K. Sanderse. 125 T. Jacobs. K. Sanderse (2x) maakte er 14—5 van, T. Poortvliet scoorde 146, Ad Wisse 156, K. San derse 166, J. Jongepier 176, Ad Wis se 186, L. Viergever 18—7, J. Jonge pier i9_7, j. de Kok 19—8, K. Sanderse 208, J. Boutens 20—9, Jongepier en Sanderse 22—9, J. Jongepier 23—9 en 24—9 en J. Boutens (2x> 24—11. Uitein delijk werd het nog 2811 door Ad Wis se, J. de Looff, H. Seijbel en J. Jonge pier. Hellas-E.M.M. 17-17 Door ook de tweede wedstryd tegen EMM gelijk te spelen, kwam Hellas de finitief op de onderste plaats te staan met 4 punten. Daarboven staan Hellas (Den Haag) met 5 punten en EMM met 7 punten. Deze laatste wedstryd liet een geheel ander speltype zien dan de voor gaande. Het spel van Hellas was welis waar nog erg mat, maar er werd veel meer gecombineerd. EMM speelde nu .niet meer zo aanvallend als in de eer ste wedstryd. J. Jongepier scoorde 01. door T. Poortvliet (2x) en T. Jacobs kwam Hel las met 31 voor te staan. K. Sanderse scoorde tweemaal tegen, 33. Het werd door J. Jongepier 34, J. Zweedijk 44, J. de Jonge 54, K. Sanderse 55 en door J. Boutens 6—5. EMM liep door K. Sanderse. H. Seijbel en Ad Wisse uit tot 68, waarna T. Poortvliet 78, K. Sanderse 79 en Boutens 89 scoor den. Met deze stand brak de rust aan. In de tweede helft kreeg Hellas een kleine inzinking mede doordat er een strafworp werd gemist. EMM liep door Jongepier (2x) en Sanderse uit tot 812. Hellas liep echter door T. Poort vliet (2x) en L. Viergever weor in tot 1112, waarna EMM door K. Sanderse (3x) en G. v. d. Berge weer met 1611 voor kwam te staan. T. Jacobs en J. Boutens scoorden 1316, H. Seijbel maakte er 1317 van. Nu volgde er een golf van aanvallen van Hellas, die re sulteerden in vier doelpunten, gescoord door J. de Kok, J. Boutens. T. Poort vliet en J. Zweedijk. De eindstand werd 1717. Hellas miste in deze ontmoeting twee strafworpen. Promotie overgangsklas In de wedstrijd tegen PSV heeft To- nido een eervolle 208-nederlaag ge leden tegen deze uitstekend spelende tegenstander. In het begin, wist To- nido een 40-voorsprong tc nemen, doordat de keeper van PSV nog niet was ingespeeld. Alle vier doelpunten werden door Lou Traas gescoord. Hierna viel Tonido sterk terug en kwam PSV er steeds beter in. Vooral na de rust kon Tonido liet hoge tempo niet meer volhouden en verloor met 208. Het eerste gedeelte van de wedstrijd was vooral aan Tonïdo's zijde een zeer slecht gespeelde helft. De verdediging was uit vorm en ook de doelman had een slechte dag. De ruststand was 135. Na de rust sloot de verdediging van To nido veel beter en dit kwam mede door dat Tonido zijn reservedoelman had op gesteld. De eindstand werd 911. Doel punten kwamen van de hand van L. Traas, P. Ven-ijzer en H. Govers. Tonido was enigszins verzwakt doordat onder andere A. van Hese wegens militaire dienst niet van de party kon zyn. Bij de dames kon de andere vertegenwoordiger van Zuid B. Were Di uit Tilburg, het helemaal nie bolwerken. De dames ver loren de eerste wedstryd van PSV met 71 en de tweede van r.-k. Verburch met 122. Uitslagen De uitslagen waren: promotie over gangsklas A heren: Swift—Jahn II .18—9, Blauw Wit—Swift 9—10, Blauw WitJahn II 2513, Swift promoveert; dames: UDI—E en O 5—1, De Blinkert UDI 107, De BlinkertE en O 120, De Blinkert promoveert. Promo tie overgangsklas B heren: Tonido PSV 820. Dynamo—Tonido 1911, DynamoPSV 109. Dynamo promo veert; dames: Were Di—PÖV 1—7, r.-k. Verburch—PSV 7—5, r.-k. Verburch— Were Di 122. r,-k. Verburch promo veert. Kampioenschap van Nederland, dames: NilocKSV Swift 6—7, KSV Swift— Niloc 52, Swift kampioen van Neder land; heren: Operatie '55—Esca 11—10, Esca—Operatie '55 10—9. Operatie '55 na loting kampioen van Nederland. Tn januari 1961 nam hij de teugels van de A Landbank in handen en nog in datzelfde jaar werd de Nederlandse onroerend-goed- wereld hardhandig uit een jarenlange sluimer wakker geschud. Zijn plotselinge fabelachtige aankopen, waarvoor hij de tientallen miljoe nen rustig wist te fourneren, komen met dreu nende slagen aan. In één jaar tijds verwerft hij voor 50 miljoen aan grond en huizen en dan komt Zwolsman met zijn adembenemen de plannen op tafel: winkelcentra ter waarde van 100 miljoen, een volledige herbouw van het Scheveningse toeristencentrum, 1400 nieuwe woningen m Tilburg en een revolutio naire restauratie van de Haagse binnenstad, waarvan de eerste kantoorpanden al uit de grond verrijzen. „Wil Nederland weer meetellen, dan moet er gebouwd worden' Unkele dagen geleden vestigde Reinder Zwolsman opnieuw de aandacht op zich, maar nu was het niet alleen de „haute fi nance" die door Zwolsman in onrust werd gebracht, nu wa ren het vooral de politieke krin gen en het Ililversumse radio- t.v.-werehlje die zich de ogen uitwreven, toen in perspublica ties uit de doeken werd gedaan, dat de Haagse Landbankman de belangstellenden voor de commerciële televisie aan het organiseren was. Nu Zwolsman zich zo opzienbarend is gaan bewegen op het parlemen taire en maatschappelijk terrein van de commerciële teel visie, is men zich ook in politieke kringen in Den Haag gaan afvragen welke ambitieuze rens zich zo publiciteitsschuw achter de gevel van de Landbank verschuilt. Zwolsman zélf. weinig gelukkig met zoveel publiciteit, wijst als men hem spreekt elke beschuldiging van spe culeren van de hand. „Dat heb ik nooit gedaan. Myn aankopen dienen zowel als bron van inkomsten, al3 middel om over voldoende ruimte te beschikken waarop mijn projecten verwezenlijkt kunnen worden". Zijn medewerkers kennen zyn voorliefde voor het creatieve aspect van zyn intervam. Intervam Het geslacht waaruit Zwolsman stamt hield zich al een eeuw geleden in Makkum bezig met de aannemerij. Een enkele maal rept Zwolsman in ccn kring van vertrouw den nog wel eens over zyn jeugd ideaal zanger te worden. Maar toen indertyd op het conservatorium bleek dat zyn tenor zich tot een bariton ontwikkelde, wist hy dat de podia van de concertzalen voor hem geslo ten zouden blijven. In Den Haag ont wikkelde hy zich daarna tot taxateur en makelaar in onroerend goed en verwierf geleidelijk aan een groot bezit aan grond en huizen. In 1947 nam hy van zyn neef het Haagse deel van 't familiebedrijf over, maar met dit nieuw verworven bezit, de N.V. Aannemingsbedrijf v/h Zwols man, werd hij tevens belast met de slechte bezettingsreputatie, die niet hem maar een zijner naamgenoten toekwam. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof mr. J. Zaaier, die op ba sis van deze „bunkerbouwer"-genich- ten een onderzoek tegen hem opende, bood daarvoor schriftelijk zijn per- soonlijke verontschuldigingen aan. een brief, die Zwolsman nog steeds kan tonen, evenals de bronzen leeuw waarmee hij daarna werd onderschei den voor zyn illegale activiteiten: wapentransporten en vervoer van geallieerde agenten. In tien jaar tijds wist Zwolsman door middel van wel doordachte fu sies de internationale bouwcombina tie, de Intervam te vormen. Zwols man bouwde ministeries in Den Haag, een ziekenhuis in Nieuw-Gui- nea, havens in Indonesië en samen met de Hollandse Beton de pier in Scheveningen. Een samenwerking waarmee hij de basis legde .voor de fusie tussen beide concerns, die on langs zijn beslag kreeg. Creaiieve aspiraiies En toen op de top van zyn succes, toen Intervam ook zonder zijn stuwkracht kon varen, keerde Zwolsman dit bedrijf de rug toe en zocht hy een uitlaat voor wat hij ziet als zijn creatieve aspiraties. Een scheppingsdrang, die hy onderbracht in de Landbank. In deze „Holding"-maatschappij con centreerde Zwolsman zyn verspreide bezittingen met een waarde van en kele tientallen miljoenen. En zoals hij ook nu by zijn televisieplannen voor aanstaande medestanders wist aan te trekken, zorgde hy ook toen voor de Landbank voor vertrouwenwek kende deelgenoten. Zijn commissarissen werden dr. Paul Rijkens, oud-president van de Unile ver, prof. dr. W. C. L. van der Grin ten, oud K.V.P.-staatssecretaris van economische zaken en deskundige in het vennootschapsrecht en jhr. J. A. G. Sandberg, firmant van de bank Pierson, Heldring en Pierson. Cultuurmaatschappijen Zwolsman heeft vele deskundige medewerkers. Zij, die dagelijks met Zwolsman contact hebben, zyn er echter van overtuigd dat tot diens voornaamste adviseurs ook ge rekend moet worden zyn ongetrouw de zuster, die naast zyn privé- kantoor in een aangrenzend vertrek zetelt. Zwolsman zelf zegt, dat zy al jaren lang als zijn privé-secretaresse fungeert, maar insiders menen te weten dat zy zich met zeer veel suc ces heeft toegelegd op het gebied van de effectenhandel. Zij zou haar broer op het belang ge wezen hebben van Indische cultuur maatschappijen, waarvan de aande len laag genoteerd staan. Veelal be schikken deze slapende ondernemin gen over een fiscaal compenseerbaar verlies, zodat wanneer bijvoorbeeld de Landbank een complex huizen voor de boekwaarde aan een derge lijke N.V. overdoet en deze N.V. het met winst weet te verkopen, de winst praktisch niet door de fiscus kan worden belast, omdat volgens de be lastingwetgeving daarmee het vroe ger geleden verlies van die N.V. mag worden gecompenseerd. Bekend is, dat de Landbank over tenminste drie van dergelijke cul tuurmaatschappijen beschikt. Met het oog op het overstelpend aantal doch- ter-N.V.'s besloot Zwolsman kort ge leden zijn belangen nog eens te her- Deren, waardoor hy in zyn Land- meer armslag kreeg om rustig en zonder opzien zijn omvangrijke bouwprojecten voor te bereiden. Nederland blijft achter Van het planologische credo, dat hem tot zijn spectaculaire pro jecten drijft, maakt Zwolsman geen geheim: „Nederland blijft ach ter by Europa en wil het weer een rol gaan meespelen dan moet er grootscheeps en visioriair gebouwd worden. De randstad te benauwd? Helemaal niet, maar hy moet ont sloten worden, dan blyft er ook nog genoeg ruimte voor recreatie over-....". In beperkte kring toont hy soms zyn nu nog papieren plannen: de gehele kuststrook van Den Helder tot C'adzand ontsloten door een net van wegen, groenstroken rond de steden, opengebroken stadscentra en ruime winkelconcentraties aan de stadsranden met daartussen harmo nisch gegroepeerde woning- en be- drijfscomplexen. In Ry8Wijk komt zijn eerste winkel centrum ten bedrage van 70 miljoen al van de grond. Zwolsman maakte een grootmoedig gebaar en noemde het „In den Bogaard" naar de Rijs- wykse burgemeester drs. A. Th. Bo- gaardt. Het legde de basis voor een duurzame relatie en het verraste dan ook niet dat de heer Bogaardt ook zitting heeft genomen in Zwolsmans nieuwste project de Stichting Televi sie Nederland. Rei Verirouwen einder Zwolsman, die multimil jonair die zonder veel ophef ver kondigt: „Ik ben jarenlang advi seur geweest van binnen- en bui tenlandse beleggers in onroerend goed. Men vertrouwt mij, ik kan over meer geld beschikken dan ik ooit verwerken kan...", laat over één ding geen twijfel bestaan. „Als ik my voor iets interesseer", zegt hy, „dan zet ik mij er volledig voor in, maar geen detail sla ik over en de zakelijke kant vferlies ik nooit uit het oog". Achter zijn projecten zet Zwolsman desnoods zijn volle persooniykheid en graag bewandelt hij onorthodoxe we gen. Gevreesd is zijn methode om wanneer de concurrentie niet gebro ken tf&n worden de steunpilaren Uit het St.-Laurentius-ziekenhuis te Roermond is gistermorgen een 40-jarige Duitse mevrouw Braun ontsnapt die daar onder politiebewaking werd ver pleegd. De politie hondt er rekening mee dat zy behoort tot een internatio nale inbrekersbende, zy was in het ziekenhuis opgenomen voor een blindedarmoperatie en stond onder voortdurende bewaking van de rijkspolitie. Gistermorgen omstreeks 7 uur merkte zy kennelijk dat haar bewaker haar voor een ogenblik verlaten had. Zij heeft dat moment benut en zag kans onge zien in nachtgewaad te verdwijnen. Men vermoedt, dat zij buiten hulp heeft fehad, want in de buurt van het zieken- uis is omtrent die tijd een Duitse grij ze personenauto gesignaleerd. I\i de Goese veilinghal zijn zater dagavond twee wedstrijden ge speeld tusseyi Hellas (Goes) en E.M.M. Doordat Hellas de eerste wedstrijd verloor en de andere ge lijkspeelde moeten de Goesenaren degraderen. In de eerste wedstrijd wist E.M.M. zich vele vrije kan- seti te scheppen, waaruit een groot aantal treffers tot stand kwam. Een van de E.M.M.-ers is hier doorgebroken en zal onhoud baar inschieten. Foto P.Z.C.) Zeeuws microkorfbal in Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6