beter veel beter BILT Jacht met drie mannen veertig uur zoek op de Zeeuwse wateren Veiling St.-Maartensdijk wil koelhuis bouwen Minder snelle uittocht uit Zeeuwse landbouw Kampioenschappen eiland Tholen schoonrijden op de schaats BANGE UREN BIJ BRUINISSE Grootscheepse reddingsactie van politie Inbrekers stopten toen geld bijna binnen bereik was K.A.B. BEZON ZICH IN GOES OP HET AFDELINGSWERK ALMANAK Failliet verklaard JEUGDIGE ZEEUWSE TYPOGRAFEN KREGEN HET DIPLOMA IN GOES Voor modern FOTOWERK op elk gebied. Foto ¥er?cboore 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 Een in aanbouw zijnd jacht, uitge rust met twee motoren en bemand met drie opvarenden, afkomstig uit Bergen op Zoom, is zaterdag en zondag 40 uur lang zoek ge weest op de Zeeuwse wateren. Verontruste familieleden waar schuwden zondagmorgen de poli tie, die onmiddellijk een groot scheepse opsporingsactie op touw zette. Het politieapparaat te land, te water en in de lucht werd inge zet om het vermiste scheepje op te sporen. Het opsporingswerk werd echter aanzienlijk bemoeilijkt, doordat een zware mist over het met dichte ijsschotsen bedekte wa ter hing. Zonder dat de politie het scheepje in het oog had gekregen, voer het zondagavond tegen half zeven de haven van Bergen op Zoom binnen. Verkleumd en half bevroren strompelden de drie op varenden na 40 bange uren aan wal. De drie mannen, de heren H. van Dort, Jan van Weenen en Jacques van Dalsum, waren zaterdag met een aluminium casco met bovenbouw van 11 j/2 meter uit Oss vertrokken met bestemming Bergen op Zoom, waar zij het schip voor de verdere afbouw naar de jachtwerf „Haamstede" wil den brengen. Aanvankelijk verliep de tocht succesvol, maar in de Zeeuw se wateren kregen zjj met moeilijk heden te kampen. By Bruinisse voer het jacht tegen de avond op een zandbank. Bij hoog water 's nachts om drie uur kwam het vaartuig vlot, om kort daarna opnieuw op een zandbank te stranden. Terwyl het ijs krakend en scheurend voorbijtrok en een dichte mist de mannen tot op het bot deed verkleumen, maakten zij daar bange uren door. Zondagmid dag kwam het scheepje pas weer vlot, waarna de gevaarvolle reis naar Bergen op Zoom werd voortge zet. Het jacht was zaterdagavond omstreeks zes uur nog gezien ter hoogte van Dintel Sas. Daarna ontbrak elk spoor; hetgeen leidde tot een groots opgezette reddings actie, die in de loop van zondag rijks- politievaartuigen en zelfs een Pipercuh van de dienst luchtvaart van de rijks politie in actie bracht. De piloot van het vliegtuigmeldde bij zijn terugkomst, dat de vaarweg we- fens de vaste ijsmassa's nauwelijks van et vasteland was te onderscheiden. Te vens speelde de mist hem parten. kampen met veel ijsvelden en grote schotsen, die ons dwongen snelheid te verminderen. Voorbij Dintel Sas was er geen doorkomen meer aan. Een dichte mist kwam opzetten en de ijsschotsen waren moeilijker te ontwijken. We dach ten nog in open water te varen, maar op een gegeven moment raakten we vast", aldus het relaas van de heer Van Dort. „Het werd een barre nacht in een open boot, waarop zich langzamer hand een centimeters dikke Ijslaag vastzette. Toen we vlot waren ge komen en daarna opnieuw weer om hoog gevaren, heeft een van ons nog getracht de wal te bereiken, maar hg moest zijn poging al spoedig op geven. Na twintig meter zagen we hem al niet meer. Dank zij hard roe pen slaagden we er in contact te houden, zodat hij behouden naar het schip kon terugkeren", vertelde de heer Van Dort. De drie mannen hadden verwacht nog een tweede nacht aan boord van het jacht door te brengen. Gelukkig kwa men zij echter zondagmiddag vlot, waar na ze zonder al te veel moeilijkheden op hun weg te ontmoeten, naar Bergen op Zoom konden varen. De politie was toen nog aan het speuren. Fijn „Het ging in het begin allemaal zo fijn", vertelde zondagavond een door en door verkleumde heer H. van Dort, een van de drie opvarenden. „Van Heusden naar Moerdijk waren we slechts een uur on derweg. Verderop kregen we echter te Voor de tweede maal in enkele jaren is ingebroken in het depot van de coöpe ratieve handelsvereniging van de N.CJ3. in Kloosterzande- Vrijdagmorgen on- dekte de beheerder van dit depot, de heer B. van Waterschoot, dat de bui ten- en binnendeur geforceerd was en dat inbrekers getracht hadden de brand kast te openen. Kennelijk moeten deze inbrekers gestoord zijn in hun „werk", want in het openen van de brandkast was men bijna geslaagd. Plotseling moet het werk afgebroken zijn, waardoor de enkele duizenden guldens, die in de brandkast zaten, niet ontvreemd werden. De buit van de inbrekers (of inbreker) bedroeg nu slechts wat wisselgeld uit een geldbakje. Twee jaar geleden werd ook ingebroken in dit depot. Toen slaag de men er wel in de brandkast te ope nen, maar er zat geen baar geld in. Officieel is deze inbraak nog niet opge lost. Mist stagneerde de veerdiensten Twee van de drie veerdiensten over de W'esterschelde hebben zondagmorgen hinder ondervonden van de dichte mist: het veer Kruiningen-Perkpolder lag zon dagmorgen zelfs geheel stil. De eerste vaart kon hier om tien voor half één zeven en tien voor elf uit Vlissingen niet worden gemaakt. De dienst 1 neuzen-Hoedekenskerke functioneerde de gehele dag normaal. Bij het veer Zijpe-Anna-Jacobapolder zijn door mist zondagmorgen eveneens enkele vaarten niet gemaakt. Principe-besluit genomen Stijgende omzet vergt uitbreiding In principe heeft de veiling „Sint-Maar tensdijk en Omstreken" besloten om een koelhuis te bouwen, voor de bewaring van 1 tot 2 miljoen kilo produkten. In een vorige week gehouden vergadering heeft tweederde van de vyftig aanwezi ge leden zich positief achter het voor stel van het bestuur geplaatst. Het koel huis voor kistenbewaring zou in de di recte omgeving van de huidige hallen moeten verrijzen. Het bestuur heeft thans machtiging om de bouwkosten te begroten en ae plannen verder v bereiden. AI enige jaren loopt het bestuur van de veilingvereniging in Sint- Maartensdijk met plannen rond om te komen tot de bouw van een koel huis. De omzet van de veiling be droeg het afgelopen jaar rond 11 mil joen kilo produkten en stjjgt nog steeds. De vereniging telt ongeveer 350 leden en met name in de afgelo- doende en goed geoutilleerde bewaar- ruimte zich doen voelen. Er zijn door bevriezing grote verliezen geleden aan uien, die in rennen en putten waren opgeslagen. Het bestuur en de directie van de vei ling achtten het dan ook niet langer verantwoord om nog te blijven -afwach ten. De twee sorteerhallen voor uien en aardappelen met een totaal vloeropper vlak van 1200 vierkante meter zijn niet meer toereikend om de aanvoer ge middeld 4 tot 5 miljoen kg. uien en tot 7 miljoen kg. aardappelen te v werken. Het nieuwe koelhuis zal hoofdzaak voor de bewaring van uien moeten worden gebruikt. Daarbij wordt gedacht aan het opslagsysteem met kisten van 10 mud. Ook ligt het in de bedoeling bij de in gebruikneming van het koelhuis een heftruck aan te schaf fen. Om zich op het gebied van de koelhuis- bouw te oriënteren heeft het bestuur van de veilingvereniging „Sint-Maar tensdijk en Omstreken" niet alleen de interesse van de leden gepeild, maar ook enkele deskundigen aangetrokken om voorlichting te geven. In de vergade- van vorige week kon voorzitter J. I. Geluk dan ook als sprekers bij de leden introduceren de heren M.- Murre en W. P. Balkenende van de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst in Goes. Op korte termijn zullen verdere voor bereidingen worden getroffen en daar na zullen de leden opnieuw worden in gelicht over de stand van zaken. KADERDAG KRING MIDDELBURG Joh. Kortink: bij velen heerst geest van afwachting De kring Middelburg van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft zaterdag in het „Slot Ostende" te Goes een kader- dag gehouden, waaraan een veertigtal bestuursleden van de verschillende afde lingen deelnam. Tijdens deze bijeen komst werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over het werk van de plaatse lijke afdelingen van de K.A.B. Inleider was de heer Joh. Kortink, districtsbe stuurder uit Den Haag. Zeeuwse IJsheilige Het is dat toe beter wisten en de minimumtemperaturen van de voorgaande nacht kenden, anders hadden we zaterdagmiddag kun nen denken: het is een beetje voorjaar. Want het was lekker warm in de zon. Zo warm zelfs dat met enige aarzeling op terrassen aan de Vlisingse boule vard werd gezeten. Beetje stotend daarbij was ech ter het gedrag van de zwemmer. Natuurlijk, ook hij genoot van de zon. Als hij uit het zilte nat kwam en op de duiktoren klom Het hij de zon zo'n kwartiertje behage- lijk over de natte huid spelen, voordat hij met een kloeke duik weer in de Schelde verdween. Een ijsheilige. Voorbijgangers wierpen speels dubbeltjes in het koude nat die hij opdook om er later ijsjes voor te kopen. En ais hij naar het strand zwom, deed hij dat om er lekker op een ijsschots je te gaan liggen zonnen, zachtjes deinend on de vriende lijk aanrollende golven. De zwemmer werd aanvankelijk met bewondering gadegeslagen, vooral op de schotsjes, hoewel en kelen het bij de aanblik alleen al zo kou kregen dat ze de terrassen snel inruilden voor de warme huiskamer met kachel. Maar toen de man eenmaal uit het water kwam, verdween alle bewondering. ,-Op die manier is er niets aan". „Zo kan ik ook midden in de winter gaan zwem men". ..Koud kunstje". Soort gelijke uitroepen van teleur stelling werden - alom gehoord, toen de man eindelijk het strand weer opliep. Want toen bleelc: hij had een paar lekker warme zwemvliezen aan zijn voeten..,. Voorlichting (Advertentie) aBB 1w Bent U ook van mening, dat elektrisch scheren beter is? Wanneer U zich echter sneller, dieperen secuurder wilt scheren, gebruik dan Blett vóór het scheren. Dat is het beste recept, dat wij U kunnen geven. Blett maakt Uw baardhaar "wakker". Het baardhaar wordt hoog op gericht - 10 minuten lang. Nu wordt elke haar op de diepste plaats afgeschoren. Zo bent U dus veel beter geschoren. Blett vóór het scheren.... 's avonds nóg gladgeschoren! Kettingbotsing in dichte mist bij Oostburg Op de rjjksweg Oostburg-Draaibrug heeft zich zaterdagmorgen omstreeks 9 uur een kettingbotsing voorgedaan, waarbij in totaal zeven auto's waren be trokken. Er was aanzienlijke schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het zicht bedroeg nau welijks vjjf meter. De in het woonwagenkamp te Breskens verblijvende woonwagenbewoner en koopman M. R., die in de richting Draai brug reed, bracht zijn auto in een dichte mist tot stilstand. De achter hem rij dende auto, bestuurd door M. J. W. uit Schoondijke, botste tegen de stilstaande auto, terwijl de daarachter rijdende autobus van de S.B.M., bestuurd door D. C. J. uit Aardenburg, tegen beide auto's opreed. De buschauffeur kon op het nippertje de chauffeur AL de B. uit Oostburg van de tweede autobus waar schuwen, die zijn voertuig tot stilstand bracht. Achter de tweede bus reed de heer M. P. de F. uit Oostburg, die met zijn auto tegen de achterzijde van de bus botste. Tijdens het onderzoek door de rijkspoli tie uit Oostburg, werd het verkeer ge regeld door leden van de Verkecrsgrocp aan de ene zijde en aan de andere zijde door de Wegenwacht, die aan het begin en eind van het obstakel hun auto's met seinlichten hadden opgesteld. Toen de uit de richting Draaibrug ko mende auto. bestuurd door mevr. A. den H.-K. uit Oostburg moest stoppen om het verkeer uit de tegenovergestelde richting door te laten, werd deze auto aan de achterzijde aangereden door een auto, bestuurd door de heer A. M. V- M. D. uit St.-Andries-Brugge. Een uur na de botsing kon het verkeer weer normaal doorgang vinden. (Slot van pag. 1) meevallen. Maar dan moet de landbouw voldoen aan deze voorwaarden: doelma tige bedrijfsvoering, kwaliteitsproduk- ten, aandacht aan de afzetorganisatie samenwerking. Organisatie Voorzitter W. den Boer had bij de a vang der vergadering een openings! gehouden, waarin hij met name inging op het organisatorische werk van de christelijke jonge boeren. Hij verklaarde, dat in tegenstelling tot vele andefe pro vincies in Zeeland niet de behoefte be staat om tot fusie te komen tussen de CJ.B.TJ3. en de CJP.M. De voorzitter wees erop, dat het werk in de afdelingen wordt beïnvloed door het wegtrekken van de jongeren op het platteland. Meer jonge leden zyn gewenst, omdat de af delingen de „motor" zijn van de organi satie, meende de voorzitter. De heer De Boer betoogde verder, dat er stemmen zijn opgegaan, die een grotere subsidie van de Provin ciale Jeugdraad hebben bepleit. „Als dit orgaan uitsluitend moet dienen om aan geld te komen, zijn we mis schien beter zonder", was zijn com mentaar daarop. Hij gaf toe, dat de vrije jeugdvorming het naast de ei gen inkomsten niet zonder financiële tegemoetkoming kan stellen, maar het gaat niet aan alle financiële zor gen op de overheid af te schuiven. Dan zou de vrije jeugdvorming een holle frase zijn, aldus de Zeeuwse C. J H.T.B.-voorzitter. 's Middags luisterden de jongens en de meisjes gezamenlijk naar een rede van prof. dr. P. Hendrix, die sprak over „Een wonder in Rusland, een herboren kerk", waarin hij erop wees, dat velen in Rus land, in tegenstelling tot wat de mensen in het westen aannemen, regelmatig de kerkdiensten bezoeken. Weliswaar treedt de kerk niet naar buiten, maar •enen die naar de kerk komen en Ier hen zijn ook vele jongeren he- lèven het geloof diep, aldus prof. Hen drix. Op het middagprogramma, dat een ont spannend karakter droeg, stond voorts het optreden van het muziekgezelschap „Excelsior" uit Kruiningen en de opvoe ring van het toneelspel „Dokter genees Uzelf", dat verdienstelijk voor het voet licht werd gebracht. Op nieuwe ijsbaan Scherpenisse Spreker stelde, dat het algemeen bekend is. dat het hier en daar niet erg wil vlotten met het werk van de K.A.B. „Misschien moet dit worden verklaard doordat de komende structuurwijziging een geest van afwachten heeft opgeroe pen. Dit heeft ertoe geleid, dat men in verschillende afdelingen nu niet direct optimistisch is gestemd", aldus spreker. Het bondsbestuur besloot dan ook na rijp beraad om door middel van het be spreken van een uitgebreide brochure en enige instructie-avonden de plaatselgke K.A.B. opnieuw voor de kaderleden te etaleren. Men is ervan overtuigd, dat de K.AJ3. niet mag verslappen dat ze nog niet kan worden gemist", merkte hij verder op. De heer Kortink behan delde in dit verband het doel van de plaatselijke K.A.B., dat in feite neer komt op het helpen van de leden in hun stoffelijke of geestelijke nood en hulp te bieden bij het bouwen aan een betere samenleving. Veel voorkomende vergissingen, die men naar aanleiding van deze doel stelling maakt, is dat aan het woord „nood" een veel te tragische Inhoud wordt gegeven. Voorts dat de drie voudige doelstelling in de praktijk geheel gescheiden gehouden kan worden. Planning Uitgebreid ging spreker daarna in op de hulpverlening. Verder behandelde hii de inrichting van de plaatselijke afdeling, waarbij de voorzieningen op stoffelijk en geestelijk gebied uitvoerig ter sprake kwamen. Spreker wees erop, dat het minste dat men kan doen is enige men sen aan te stellen, die tot taak hebben regelmatig de wenselijkheden en moge lijkheden op dit gebied te onderzoeken pn plannen te maken om deze mogelijk heden tot werkelijkheid te brengen. Dit zou dan het comité van vorming en ont wikkeling moeten zijn. Mogelijkheden voor een dergelijk comité noemde spreker het houden van alge mene ontwikkelingsavonden, gespreks groepen. cursuswerk, apostolaatsgroe- nen, vertegenwoordigingen en goede contactpersonen op allerlei belangrijke Dosten. De heer Kortink deed voorts en kele suggesties om tot een grotere ac tiviteit te komen, zoals filmvorming, leeskringen, fotoclubs, toneel, zangko ren. kinderkoren, muziek etc. Daar de activiteit van de K.A.B.- afdeling in grote mate van de be kwaamheid en de inrichting van het bestuur afhankelijk is, werd ook aan het punt „afdelingsbestuur" uitvoe rig aandacht besteed, waafbij diverse mogelijkheden ter sprake kwamen. Ook een uitgebreide taakomschrijving en werkwijze van de voorzitter, se cretaris en penningmeester passeer de de revue. De leiding van deze kaderdag be rustte bij de heer A. H. de Kooning te 's-Heer-Arendskerke, voorzitter van de kring. VIER AUTO'S IN MIST BIJ BOTSING BETROKKEN In de Bakkerstraat te Waterlandkerkje ontstonden zaterdagmorgen door de mist en gladheid twee aanrijdingen, waarbü vier personenauto's waren betrokken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar alle voertuigen liepen scha de op. De eerste aanrijding gebeurde om 9 uur tussen de auto van de heer E. J. M. uit St.-Margriete en die van H. C. C. G. uit Sint-Kruis. Nog geen vijf minuten later reed de heer J. E. V. de M. uit Water landkerkje met zijn auto tegen de auto van de heer E. J. M. Later reed de Oost- burgse bakker D. P. C. tegen de achter zijde van de auto van De M. EXAMENS Aan de Eerste Nederlandse Modevak- >1 vereniging „Ensaid" zijn te Breda geslaagd voor het examen coupeuse, de dames: J. Tevel te Koudekerke, L. Ce- vaal te Meliskerke, W. Geuze te Mid delburg. Voor het examen coupeuse leidster slaagde R. Munter te Veere. Te Breda slaagden voor kostumière de dames Corry Walhout te Terneuzen en Anita Smet te Sluiskil. Bij vonnis der arrondissementsrecht bank te Middelburg d.d. 6 februari is in staat van faillissement verklaard J. de Back, Kaaskadestraat nr. 3 ben. te Vlis singen, met benoeming van de E.A. Vrouwe mr. S. W. C. Noteboom tot rechtercommissaris en van de heer mr. H. Bruin, tot curator. Het is zaterdagmiddag op de geriefelijke nieuwe ijsbaan van Scher penisse een zwierig festijn geworden, toen daar de kampioenschappen schoonrijden van het eiland Tholen werden verreden. Honderden be langstellenden volgden de verrichtingen van de schaatsers, staande aan de voet van de vroegere havendijken in de voormalige „FluimpotJ haven". Bij de dames ging de wisselbeker naar de onbetwiste kam pioene, mevrouw Van Splunter-Vis uit Tholen. Bij de heren was de hoogste notering ook voor Tholen, namelijk de heer M. Meerman. Bij het uitspreken van het juryoordeel over de 26 deelnemende paren, werd de zege van de beide eerste kampioenen nog een extra gemar keerd: in deze categorie wist dit tweetal de sierlijkste haan te trekken. Voor het eerst na tien jaar De middagzon was al ver gezakt toen de voorzitter van de organiserende ijs- club Scherpenisse, de heer A. L. G. van Doorn, na drie spannende uren op deze fraai aangelegde baan in de tent van liet bestuur de prijzen uitreikte. Voor het eerst na tien jaar had Tholen weer zijn kampioenen op de schaats naar voren gescnoven. De prijsuitreiking betekende het slot van twee geslaagde wedstrijd dagen, nadat vrijdag reeds zoals ge meld het kampioenschap hardrijden was beslist. Vijf Ijsverenigingen van het eiland Tholen, Oud-Vossemeer, Sint- Annaland, Stavenisse en de organiseren de hebben op de nieuwe Ijsbaan van Scherpenisse hun krachten gebundeld. Nu Scherpenisse voor de eerste m»"' Op de ijsbaan in Scherpenisse zijn zaterdagmiddag de kam pioenschappen schoonrijden van het eiland Tholen gehouden. Hier ziet men een van de paren in ac tie. (Foto P.Z.C.) in de gelegenheid was om de kampioen schappen te houden, heeft men deze activiteit hier graag gestimuleerd. En met De jury was tevreden met. de geleverde prestaties. Vooral het schoonrydcn van de dames werd met hoge cijfers beloond en de beoordeling daarvan Het zich scherp aftekenen. Bij de heren individu eel was meer nuancering in de presta ties. UITSLAGEN De uitslagen van deze voor het eiland Tholen beslissende schaatswedstrijden was als volgt: In de categorie heren de volgende clas sificatie: 1. M- Meerman. Tholen; 2. A. C. van der Werff, St.-Maartensdijk; 3. J. van As, Scherpenisse; 4. G. van der Werff, Scherpenisse; 5. C. G. v. d. Hoek, Scheimenisse; 6. C. Lindhout, St.-Maar tensdijk; 7. I. Lindhout, St.-Maartens in de categorie dames: 1- mevrouw Van Splunder-Vis, Tholen; 2. mej. K. Priem, St.-Maartensdijk3. mej. J. Stoutjesdijk; mej. (E. Menheere, St.-Maartensdijk. mej. A. Muller, St.-Maartensdijk; 6 nej. M. Bijl, Scherpenisse: 7. mevrouw Deurlo-Bos, Scherpenisse. lij de paren was de uitslag: 1. mevrouw Van SplunderM. G. Meerman, Tholen; 2. mevrouw PleuneC. J. Lindhout, St. Maartensdijk; 3. mevrouw Stoutjesdijk C. Slager. St.-Maartensdijk; 4. m~ M. BijlM. Noorddijke, Scherpenisse; mej. K. PriemI. Lindhout, St.-Maar tensdijk; 6. mej. E. Menheere (St.-Maar tensdijk)—G. van der Werff (Scherpe nisse); 7. mej. A. Oudesluis (Poortvliet) A. Duijnhouwer (Scherpenisse). Van het gehele eiland Tholen stroomden zaterdagmiddag belangstellenden naar de haven van Scherpenisse om daar ge tuige tc zijn van de wedstrijden, die zich in een milde wintertemperatuur af speelden. Tydens liet kampioenschap werd op de buitenbanen nog menig staaltje hardrijden weggegeven. De cracks van de dag tevoren lieten zich daarbij niet onbetuigd. De ijsverenigin gen van het eiland hebben twee in alle opzichten geslaagde wedstrijddagen achter de rug. Veiling Terneuzen: omzetstijging van 300.000 De Terneuzense veiling heeft in het af gelopen jaar een omzetstijging geboekt van 300.000. De omzet steeg van 1,8 miljoen gulden in 1961 tot 2,1 miljoen gulden in 1962. In 1952 bedroeg de om zet nog slechts 500.000. De stijging van de omzet komt in hoofd zaak op naam van de fruitsector. Dit in tegenstelling met het merendeel van de Zeeuwse veilingen, waar de omzet van het fruit juist een daling te zien gaf. In het afgelopen jaar werd in Zeeuwsch- Vlaanderen het areaal, bestemd voor de fruitteelt, belangrijk uitgebreid, terwijl men ook door verwarming bij de wit lofteelt toe te passen, een hogere op brengst van dit produkt verkreeg. ANONIEME GIFT VAN f 1000 VOOR „BROOD VOOR HET HART" In een van de diensten van de hervorm de gemeente van Goes, waarin ds. F. N. M. Nyssen voorging, is in een collecte die niet voor de actie bestemd was, een gift van ƒ1000 aangetroffen, speciaal voor de actie „Brood voor het hart". Tot het comité van aanbeveling voor de actie „Brood voor het hart", is alsnog toegetreden mr. E. H. Toxopeus, minis ter van binnenlandse zaken. Veer Zierikzee-Kats WEER BEPERKT Nauwelijks een halve week heeft de veerdienst Zlerikzee-Kats zijn overtochten precies volgens do dienstregeling kunnen uitvoeren. Zaterdag moest namelijk het aan tal vaarten opnieuw tot bij dag licht worden beperkt, aangezien het loodswezen ae betonning uit do Oosterschelde wederom heeft opgenomen. De nog steeds stren ge vorst heeft namelijk eind vo rige week aanzienlijke schade toe gebracht aan de gasboeien, die na zeven weken van drljfys weer in liet Keeten en het Engelsch Vaar water waren geplaatst. Aangezien deze lichtboeien per stuk een wfiHPVSSM waarde van vele duizenden gt dens vertegenwoordigen en uiter- ;ul- mate kwestbaar zyn, beeft het loodswezen geen risico's meer wil len nemen. De consequentie is voor de veerdienst Zierikzee-Kats dat drie overvaarten vice versa voorlopig weer komen te verval len. De eerste overtocht zal dus nu om zeven uur 's morgens van Zierikzee uit worden gemaakt en om zes uur 's avonds vertrekt de veerboot voor het laatst uit de haven van Kats. Vakexamen jong-gezel Van 12 kandidaten slaagden er 11 In de „LandbOUw" te Goes werden za terdagmiddag diploma's uitgereikt aan de geslaagden typografie voor vakexa men jong-gezel. Deze uitreiking vond plaats tijdens een speciaal door de dis- tricts-opleidingseommissic Zeeland be legde bijeenkomst, waar naast de ge slaagden ook een aantal ouders pa troons en leermeesters acte de présen- se gaven. De opleiding voor dit vakdi ploma duurt 1 jaar en geschiedt ge deeltelijk op de school te Roosendaal voor het theoretisch gedeelte. Voor het praktische gedeelte worden de jongeren op de verschillende Zeeuwse bedrijven opgeleid. De voorzitter van de commissie, de heer J. M. C. van der Peijl te Kruiningen sprak een welkomstwoord, waarna hij overging tot uitreiking van de diplo ma's. De heer T. J. W. Blaauw te Amsterdam, hoofdcontrolour van het leerlingenstel- el van de centrale opleidingscommis- ic wees op de grote waarde van het di- iloma jong-gezel zetter of drukker. Dit 3 dc aanduiding van een bepaalde graad van vakbekwaamheid. Spreker wees erop, dat het van groot belang is de studie voort te zetten teneinde een ;rotere sociale zekerheid te verkrijgen. Jen kan verschillende richtingen uit, zoals de opleiding tot lay-out man, ont werper, leermeester-gezel, enz- De heer Blaauw bracht voorts hulde aan het adres van dc ouders, de pa troons voor dc opoffering om de leer lingen één dag per week te moeten missen en de leermeesters voor hun niet eenvondlge taak naast de gewo ne werkzaamheden ook de opleiding van hun leerling ter hand te nemen, De heer Blaauw besloot zijn toe spraak met een woord van dank tot de leden van de opleidingscommissie. rikzee); L. J. van dc Vreede, Kloctinge (fa. de Lange. Goes); J. L. de Looff, Wissenkerkc (drukkerij Markusse, Wis- senkerke); H. C. Joossens, Goes (druk kerij Meulenberg, Middelburg); L. M. M. van Hovc, Vlissingen (drukkerij F. van de Velde jr., Vlissingen); G. Hij man. Goes (fa. G. W. Pieters, Goes): K. H. van de Berge Hansweert (De Phoenix, Goes); P. C. Boone, Kruinin gen (fa. Van der Peijl, Kruiningen) en D. J. de Kubber. Terneuzen (Van de Sande, Terneuzen). Tussen haakjes zyn geplaatst de namen van de bedrijven, waar de kandidaten hun praktische opleiding genoten. Geslaagden Aan 11 geslaagden kon het vak- cn be- drijfsdiploma worden uitgereikt, één kandidaat werd afgewezen. Van de ge slaagden behaalden niet minder dan 7 het predikaat ruim voldoende. De geslaagden waren W. Nijsse, Wolphaartsdflk (fa. de Lan ge, Goes); L. J. de Coninck, Goes (Oos- terbaan en lc Cointre, Goes); J. Kleppe Zierikzee (Lakcnman en Ochtman, Zie- Advertentie Met veel genoegen zullen wij U advisoren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN VERWACHT. RUSTIG WEER. In het algemeen weinig bewolking en zwakke winden uit oostelijke richtin gen. In dc ochtend op de meeste plaat sen strenge vorst en hier en daar mist. Midden op de dag enkele uren tempe raturen rond het vriespunt. ZON EN MAAN 26 februari Zon op 7.35 onder 18.12 Maan op 9.03 onder 21.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2