PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUW BEROEP OP RUSSEN IN GENEVE Nieuwe aardschok in Libië In toekomst in Zeeland minder snelle uittocht uit landbouw Amerika wil met zeven inspecties genoegen nemen Weer communisten in Irak gearresteerd Weekeinde met veel verkeersongelukken Tanks terug in de straten Regering voert felle actie Britten zetten beste beentje voor op de SO km RUZIE TUSSEN FRANKRIJK EN BRAZILIË OVER KREEFTENVANGST Marconist zwom 10 uur van schip naar de wal TOOGDAG CHR. PLATTELANDS JONGEREN Twee remmende factoren: beloning en bedrijsgrootte Banken in Birma genaast 206e jaargang - no. 47 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, P Walstraat 58-60 tel. 2355 2911 Zierikzee red tel. i adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. 1 per week, ƒ8,00 pgrkw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 16 ct. Bureaus: Vlissingen: ui. u«i. 00,1 '■"■S-B- reu. zino/aiotf, adv. 2375); Goes: Gr Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen. red. tel. 2116, adm. tel. m. Min. p. adv. ƒ4,60. Ingez: med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 25 februari '63 ONTWAPENINGSCONFERENTIE DREIGT VAST TE LOPEN De belangrijkste Amerikaanse onderhandelaar op het Geneefse 17-mogendhedenoverleg over ontwapening, William C. Foster, zal, naar wordt verwacht, vandaag opnieuw een beroep op de Sowjet-Unie doen om ernstige onderhandelingen te voeren over een kernstop. a Het is de bedoeling dat Foster, die president Kennedy onlangs rap port heeft uitgebracht over de Geneefse besprekingen, vandaag om ongeveer half elf het woord zal richten tot de deelnemers aan de conferentie. Amerika heeft Rusland te verstaan gegeven, dat het eventueel met zeven inspecties per jaar ter controle van een kern- stopverdrag tevreden zou zijn,, zo is in Washington bekend geworden. Het Amerikaans bureau voor ont wapening en bewapeningscontrole gaf een verklaring uit in antwoord op de Russische eis om de kern- stopkwestie te Genève te laten be spreken door alle zeventien landen van de ontwapeningsconferentie in plaats van door Amerika, Rusland en Engeland alleen. „Ongelukkig" Het Amerikaanse bureau noemde dit een „ongelukkig besluit" en vestigde er de aandacht op, dat de Amerikaanse, delegatieleider in Genève, William C. Foster, de Russen onlangs „te verstaan gegeven heeft", dat zijn land bereid zou zijn „eventuele aanvaarding te overwe gen" van zeven inspecties per jaar, op voorwaarde, dat er duidelijke overeen stemming bestaat over de procedure bij de inspecties. Voorheen heeft Amerika steeds vast gehouden aan een minimum, van acht tot tien inspecties per jaar. Rusland wil niet verder gaan dan drie. De belangrijkste Russische onderhande laar op de 17-mogendhedenconferentie over ontwapening, Vassili V. Koeznet- sof, is zaterdag blijkbaar voorgoed uit Genève vertrokken. Geen verklaring Diplomaten in Genève meenden dat de hoop op vorderingen op het gebied van een kernstop door het vertrek van Koeznetsof was afge nomen. Koeznetsof wilde voor zijn vertrek geen verklaring afleggen. yiAIWWVUVWVfUVWVWVWUWUUVUWWVVVtfVVVVI Zaterdagmiddag zijn op de bevro ren Bosbaan bij Amsterdam een ringrijderij en een concours d'élé gance voor arresleden gehouden. Een fraaie opname van het ring- rijden. - kindercarnavalsoptocht gehouden. Aan het hoofd van zijn (miniatuur)- troepen trekt prins(je) Henk de Eerste hier door het centrum van dc stad. De Iraakse veiligheidspolitie heeft gisteren drie communistische lei ders gearresteerd en bij een vuur gevecht een vierde neergeschoten, zo is uit betrouwbare kringen in Bagdad vernomen. Als namen werden opgegeven de secre taris-generaal van de communistische partij, Hoessein al Radhawi, Abdoel Khader Ismail Bostany, en Aziz al Sja- rif, leider van de communistische vre- despartisanenbevveging, een beweging die na de revolutie van 1958 veel macht bezat.- Ook zou een dochter van Sjarif zijn gearresteerd wegens communisti sche activiteit. Doodgeschoten zou zijn Tawfiq Munir, de „rechterhand" van Sjarif. In de straten van Bagdad zfln de vele tanks, die op het punt stonden te worden teruggetrokken, opnieuw in de straten verschenen, naar waarne mers vermoeden wegens het rama- danfeest aan het eind van de mo hammedaanse vasten, dat begint wanneer dit weekeinde de nieuwe maan in Bagdad zichtbaar wordt. De Iraakse politie gaat nog steeds voort met arrestaties van communisten en sympatisanten. De Iraakse minister van buitenlandse zaken, Jawad, heeft giste- Labourleider Wilson bepleit erkenning van Oost-Duitsland Een woordvoerder van bondskanselier Adenauers Christen-Democratische Unie (C.D.U.) heeft zaterdag een suggestie van de nieuwe Britse Labourleider Wil son, dat het westen eventueel ter ver zekering van de vrije toegang tot West- Berlijn het Oostduitse bewind de facto moet erkennen, „betreurenswaardig en verrassend" genoemd. Op een partijbijeenkomst te Cardiff had Wilson voorts gesuggereerd, dat het westen er wellicht ook goed aan zou doen de Oostduitse grenzen met Polen Tsjecho-Slowakye te erkennen. GEMOTORISEERDE IJSPRET OP GOUWZEE EN IJSELMEER Ongeveer 15.000 mensen hebben gisteren bij stralend weer een autotoer tocht gemunkt op het IJselmeer. Er werd gereden langs de route Wer- vershoof, Enkhuizen, Staveren, Hindelopcn, Gorkum en Medcmblik. In totaal reden 8655 auto's mee. De lange file auto's werd o.a. gade geslagen door 1800 schaatsers, die de toertocht Andijk-Hindelopen vice-vcrsa reden. Ook de Gouwzee, bij Monnikendam was weer ln trek. De afvoer van dui zenden auto's gaf de politie handen vol werk. Gisteravond omstreeks 6 uur was er een verkeersopstopp.ng ontstaan van vele kilometers lengte. De auto's stonden bumper aan bumper van Monnikendam tot Amsterdam. Zaterdagavond namen enige duizenden automobilisten deel aan de nacht- tocht over de Gouwzee. Ver voordat bij Volendam en Monnikendam de eerste auto's het ijs op gingen, was er rondom deze plaatsen een grote verkeerschaos ontstaan. Met man en macht hebben leden van de rijkspolitie gewerkt om de verkeersstroom in goede banen te lelden. - Officieel zijn nog geen cijfers bekendgemaakt. Maar men neemt aan dat circa vijfduizend auto's aan de tocht hebben deelgenomen. De heer Y. Zwart uit Medemblik, die gistermorgen bezig was met een landbouwtrekker een toertochtje Holland-Friesland over het ijs van het IJselmeer te maken, moest dichtbij Staveren zijn voertuig ijlings verlaten toen dit door het ijs zakte. De trekker is onder het ijs en het ter plaatse ongeveer acht meter diepe water verdwenen. ren de landen van het comihünistische blok gewaarschuwd geen propaga tegen Irak te voeren en zich niet te mengen in Iraakse binnenlandse aange legenheden, wanneer zij de goede betrek kingen willen behouden. Protest De anti-communistische campagne van de nieuwe Iraakse regering veroorzaak te een storm van anti-Iraakse radiouit zendingen door Moskou, Sofia, Peking en een illegaal pro-Koerdisch radiosta tion in Oost-Duitsland. „Een fascistisch reactionair bewind" zo bestempelden de communistische radiostations de nieuwe Iraakse regering. geen slappelingen zijn net zo goea kunnen a\s c Een kleine duizend Londense mannen en vrouwen, die volgens de „Daily Sketch" wilden laten zien dat de Britse kantoormensen zijn en „het i afc de Ameri- kanen"r hebben in de nacht van zondag op maandag tachtig kilo meter gewandeld van Westmin ster Bridge in het midden van Londen naar de plaats Brighton aan de Engelse zuidkust. Dokters, parlementsleden, een hertog, een markies, ambtenaren, zakenlieden die het merendeel van de wande laars vormden, wilden het zelfs binnen de twintig uur doen, die president Kennedy als een nieuwe standaard voor lichamelijk wei heer Geoffrey Munn. Hy had er elf uur over gedaan. BRAZILIAANSE MARINE IN PARAATHEID GEBRACHT Tussen Frankrijk en Brazilië is een geschil over de kreeftenvisse rij ontstaan. Twee Braziliaanse torpedobootjagers en een korvet zijn vrijdagavond uit Rio de Janei ro vertrokken. Zij hebben tot taak, te beletten, dat Franse vissersbo ten zonder vergunning in Brazili- wateren naar kreeft vissen. Volgens berichten uit Recife hebben Brazilaanse korvetten en vliegtuigen van de Braziliaanse luchtmacht de noordoosteiyke kustwateren afge zocht. zy hadden opdracht Franse boten voor de kreeftvangst buiten de Braziliaanse wateren te brengen, maar zy troffen er geen aan. De Braziliaanse marine is zaterdag in verband met de Frans-Braziliaan se „kreeftenoorlog" in staat van waakzaamheid gebracht en i heeft de verloven om aan wal te gaan ingetrokken. De Braziliaanse ambassadeur in Parijs, Carlos Alves de Souza, heeft zater dag in verband met het Frans-Bra ziliaanse geschil een onderhoud van 35 minuten gehad met president Charles de Gaulle van Frankrijk. De diplomaat bracht de Gaulle een mon delinge boodschap over van president Joao Goulart van Brazilië. Volgens de Geneefse zeerechtconferentie van 1958 behoren mineralen op de zeebodem voor de kust van een land plus zich niet verplaatsende wezens als byvoorbeeld oosters, tot het be trokken land, Frankryk betoogt ech ter dat kreeften zich verplaatsen en daarom vry .gevangen kunnen wor den voor de Braziliaanse kust. RUSSEN TEGENGEHOUDEN IN WEST-BERLIJN De Amerikaanse militaire politie heeft zaterdag vier bussen met Russische mi litairen, die bij de Berlynse doorlaatpost „Charlie" waren aangekomen, terugge stuurd naar Oost-Berlijn. De Russen waren op weg naar het zich in de Britse sector van Berlyn bevin dende Russische oorlogsmonument. Zij wilden daar, ter gelegenheid van de 45ste verjaardag van de vorming van het Rode Leger, kransen leggen. Westelijke zegslieden verklaarden dat de Russen kennelijk hadden verwacht dat zij zouden worden teruggestuurd. Terwijl het konvooi bij de doorlaatpost „Charlie" werd vastgehouden stuurden zij zeven bussen met militairen en vier auto's met officieren en diplomaten via de Sandkrugbrug naar het oorlogsmo nument. De militairen van het uit zeven bussen en drie auto's bestaande koonvooi wa ren reeds op de terugweg naar Oost- Berlijy toen het konvooi bij de doorlaat post „Charlie" omkeerde. Dode en drie gewonden bij kettingbotsing Op de Leeuwarplerweg ter hoogte van Het Schouw even over de grens tussen Amsterdam en Landsmeer, heeft zaterdagochtend een gecompliceerde autobotsing, waarbij een autobus van de N.A.C. O., een volkswagenbus, een vrachtauto en vier personenauto's waren betrokken, aan een persoon het leven gekost. De bus botste in een mistvlaag, die het zicht tot slechts 10 15 m beperkte, op de stilstaande volkswagenbus. Een uit Amsterdam komende vrachtauto wist tijdig te stoppen, maar'een daarachter volgende personenauto reed in volle vaart tegen deze vrachtwagen. De be stuurder van de personenauto moet op slag dood zijn geweest. Het slachtoffer was de 67-jarige heer K. van der Meer uit Leeuwarden. Gewond naar het Bin nengasthuis te Amsterdam werden ver- De naast hem zittende ongeveer 40-jari- ge J. van E., chauffeur te Alblasserdam, werd ernstig gewond opgenomen in het St-EIizabethziekenhuis te Tilburg. Geslipt schede, zoon van het slachtoffer, een passagier van de volkswagenbus uit Monnikendam die inmiddels is ontsla gen en de wachtmeester van de rijkspo litie te Amsterdam, de heer N. v. d. Zijde, die slechts lichte verwondingen had opgelopen. Tegen boom Zaterdagavond omstreeks halfacht is een personenauto met vijf inzittenden op de rijksweg Belgische grens-Venlo onder gemeente Neer uit de bocht gevlogen tegen een boom gebotst. Twee der in zittenden, de 61-jarige W. van Susteren uit Venlo en zijn 34-jarige zoon J. van Susteren werden op slag gedood. De an dere drie, een echtpaar uit Brussel en een Belgisch familielid werden ernstig gewond. Tegen qslaag Zaterdagmorgen is de 35-jarige me vrouw Hanemaaijer uit De Lier by een verkeersongeluk op de provinci ale weg tussen De Lier en Delft om het leven gekomen. Ze reed met haar echtgenoot en een dochtertje in een bestelauto met een snelheid van 80 kilometer op de provinciale weg toen de wagen aan de rechterzijde even tegen een ijslaag raakte. De heer Hanemaay'er verloor de macht over het stuur waardoor de auto in een sloot terechtkwam en over de kop sloeg. Uit boekt Gistermiddag omstreeks drie uur vloog een personenauto met drie inzittenden op de provinciale weg tussen Zevenber gen en Leur uit de bocht en tegen een boom. Hierby werd de 33-jarige W. KI uit Alblasserdam op slag gedood. De be stuurder van de auto, de 41-jarige G. de J. uit Alblasserdam, liep een shock op. Op de provinciale weg nabij de molen „De Schoolmeester" slipte gistermiddag de seooterrijder A. G. M. L. uit Amster dam op een sneeuwrand langs de weg. Zyn 26-jarige verloofde A. J. M. S. uit Amsterdam kwam zo ongelukkig op het wegdek terecht, dat zij met een schedel- basisfractuur naar het St.-Janszieken- huis te Zaandam moest worden overge bracht. Zy is daar na aankomst overle den. Een 18-jarig Utrechtsmeisje, Emma de Jong werd gistermiddag bij een ver keersongeluk zo zwaar gewond dat zg later in het ziekenhuis overleed. In de stad Tolemaide, in het Libische district Barce, zijn gisteren verscheidene gebouwen door aardschokken bescha digd. Van persoonlijke ongevallen daar bij is echter nog geen melding gemaakt. De lichamen van meer dan 260 slacht offers zyn tot nu toe gevonden in de ruïnes van Barce. Men vermoedt dat er zich nog 200 tot 300 lichamen onder de ingestorte huizen bevinden. In het ziekenhuis van Aruba is opge nomen de 22-jarige B., marconist van het Nederlandse passagiersschip „Sta- -Amerika I toeristën- tendam" van Dit schip heeft reis Aruba Lyn. eft vrijdag op een toeristen- aangedaan. Toen het scliip vrijdagmiddag Aruba weer had verlaten en zich omstreeks vier nur plaatselijke tijd acht myl buiten de kust bevond, geraakte B., die naar men aanneemt overspannen was, overboord. De kapitein van de „Statendam" heeft drie uur vergeefs gezocht naar de mar conist. Zaterdagmorgen dus meer dan tien uur later, is B. aan de noordkust van Aruba aan land gekomen. Al die tijd had hy gezwommen. Hy werd ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Men noemt in het ziekenhuis zijn toe stand „zeer goed". n^rt^vwwwwwwvwwwwwwvwwvwvwwvwwwvvwvyvwvwvwwwwwvwvwvwi „In de komende jaren zal de uit tocht uit de landbouw in Zeeland minder snel gaan dan elders in liet land". Dit voorspelde zaterdag morgen de heer C. Schipper, soci aal-economisch medewerker van het E.T.I.-Zeeland, tijdens een rede voor de Zeeuwse Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond, die in „De Prins van Oranje" te Goes liaar jaarlijkse toogdag hield. Twee remmende factoren zyn er die de uittocht van bedrijfshoofden, meewer kende zoons en landarbeiders minder snel zal doen verlopen, betoogde de heer De Schipper. In de eerste plaats noemde hy de in vergeiyking met andere pro vincies relatief hogere beloning en ten tweede de bedryfsgrootte, die gunstig afsteekt bij andere streken. Zoals te doen gebruikeiyk hielden de jongens en de meisjes 's morgens aparte vergaderingen, die aan huis- houdeiyke zaken waren gewyd, en 's middags kwam men gezamenlyk byeen, o.m. werd toen een toneelspel opgevoerd. In de vergadering van de Zeeuwse Christelijke Jonge Boeren- en Tuinders- bond hield de heer De Schipper een cau serie over: „Zyn er straks nog boeren en landarbeiders in Zeeland „Zolang Zeeland bewoonbaar biyft, zullen deze beiden er ongetwyfeld zijn" aldus spre ker. Hy ging vervolgens na, welke eco nomische, maatschappeiyke en sociale krachten de agrarische bevolkingsgroep beïnvloeden. De inleider bracht de sterke achteruitgang van de manneiyke be roepsbevolking in de landbouw tussen 1947 en 1960 in herinnering, namelyk van 30.000 op 21.000. Overigens, zo bleek verder uit de rede van de heer De Schipper, is de uittocht in 1962 al iets minder geworden, name lijk 500 mensen, tegen gemiddeld 700 in de voorgaande jaren. De verwachting is, dat de" Zeeuwse landbouw in 1963 „slechts" 300 mensen zal uitstoten. Bedrijfshoofden In zijn goed gedocumenteerd betoog, waarin hij tal van belangwekkende cyfers meedeelde, wees de heer De Schipper erop, dat het aantal be drijfshoofden in Zeeland in de periode 1947-1960 is verminderd van 9300 tot 8600, het aantal meewerkende zoons van 4000 tot 2300 en het aantal land arbeiders van 9700 tot 6400. Van deze 6400 landarbeiders is dertig procent ouder dan 50 jaar. Sprekende over de bedryfseconomische aspecten, verklaarde de inleider, dat er een tendens is om te komen tot grotere bedrijfseenheden, vooral in de akker bouwsector. Met betrekking tot de alge meen economische factoren merkte hy op, dat wanneer de opgaande econo mische lijn wordt voortgezet er welis waar voor de landbouw meer mogelijk heden ontstaan, maar dat de landbouw tevens een nog grotere achterstand zal krijgen in het meedelen in de welvaarts stijging. By een achteruitgang van de internationale en nationale conjunctuur is het voor de landbouw uiteraard ook niet best, mede omdat dan de pende laars zullen pogen terug te keren tot de landbouw. Ook tal van andere factoren, die van invloed zijn op de afvloeiing van het aantal landarbeiders, bracht de in leider ter sprake. Voorts stelde de heer De Schipper, dat naarmate de ontwik keling van Zeeland sneller zal gaan, er meer cultuurgrond voor uitbreidings plannen, industrialisatie, recreatie, ka naalverbreding en dergeiyke zal worden gebruikt. Wat de aanwas van cultuur grond betreft kan de agrarische stand in Zeeland volgens spreker zijn oog rich ten op het Land yan Saeftinge en de droogvallende gronden in de Ooster- schelde. „Overigens nog allemaal erg vaag", voegde de heer De Schipper er aan toe. In zijn causerie belichtte de E.T.I.-medewerker tevens de consequen ties voor de plattelandsgemeenschappen by een achteruitgang van de beroeps bevolking. „Niet overal kan deze ach teruitgang worden opgevangen", merkte hij op. De positie, van de landbouw op langere termijn schetsend zag de heer De Schip per minder gunstige perspectieven. Hij was echter van mening, dat de situatie onder bepaalde voorwaarden wel zal (Zie slot pag. 2 kol. 5) ernstig is getroffen door een aardbeving. Dakloos getvorden be woners zoeken in de puinhopen naar slachtoffers en bezittingen. i/WWV/WWtfVWWWWWVWWWWUWWWWWV De Birmaanse regering heeft zaterdag alle banken in Birma tien binnen landse en veertien buitenlandse ge nationaliseerd. De nationalisatie wordt uitgevoerd door een daarvoor ingestel de commissie, die onder leiding staat van de minister van binnenlandse zaken, kolonel Kiaw Soe. Het kapitaal, dat de buitenlandse ban ken in Birma hebben ingevoerd, zal binnen drie maanden en in de munteen heid van hel betrokken land worden terugbetaald. Ook de waarde der ge bouwen en andere bezittingen dezer banken zal, na aftrek van eventuele schulden, in deze periode worden terug betaald. Aan aandeelhouders van Birmaanse banken zal binnen drie maanden de waarde van hun aandelen worden uitge laaid. De vijf Europese banken die genaast zijn, zyn de Nederlandse Handel-Maat- schappij N.V., de Chartered Bank Ltd., de Hong Kong Shanghai Banking Corp., de Mercantile Bank Ltd. en de National Grindlays Bank Ltd. Ook Indiase, Pakistaanse en Chinese banken werden genationaliseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1