Auto kreeg hulp op hoog niveau. Voor 6 ha boomgaard geen koper in Goes Fotoboek St. Laurens voor zelfstandigheid os BILT Tachtig procent lezers provinciale bibliotheek komt uit Walcheren Beruchte stropers in Rilland gepakt ALMANAK Vraagprijs niet gehaald RENESSE VOORBEELD Aan alle facetten aandacht besteed Aanschouwelijk EIGEN BIBLIOTHEEK VOOR DE SCHOLIEREN ZEER GEWENST S AWE MA NV SCHOLIEREN HUISVESTING ONTPLOOIING BINDWERK Andere facetten Wethouder dient ontslag in te 's-Heer-Arendskerke MIDDELBURG: 56PCT. SCHOLIEREN: 52,5PCT. Documentatie centrum Kunst Kunstmaandorkest Kloetinge kiest nieuwe wethouder PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 Onverwachte hulp in de vorm van een stevige vrachtauto kwam er gistermiddag om vijf 'uur opda gen voor een personenauto aan het veer te Zierikeee. Rij na rij reden de op de parkeerplaats wachtende auto's op de veerboot en uitgerekend de personenauto moest blijven staan. Er teas al leen nog plaats voor een vracht autodie dwars op het rijdek van de veerboot zou komen te staan. Begaan met het lot van de een zaam wachtende bestuurder van de personenauto, sprong de chauf feur van de vrachtauto uit zijn wagen. Even „smoesde1 hij met het bootpersoneel en de chauffeur van de personenauto. Het resul taat was, dat hij even later een paar planken kon uitleggen, zo dat de personenauto op de vracht auto kon rijden. Met zijn lichte last reed de vrachtauto vervol gens aan boord van de veerboot. Dit staaltje van bereidivillige hulpverlening werd met belang stelling gevolgd door de tiental len passagiers en de bemanning van de veerboot. Tijdens de over tocht legde onze fotograaf dit alleszins ongewone tafereel op het celluloid vast! (Foto P.Z.C.) De rijkspolitie te Rilland-Bath heeft in samenwerking met de verkeerspolitie een goede slag geslagen: twee beruchte stropers werden aangehouden, die uit de Zimmerman- en Fredericapolder te rugkeerden met in de auto een corhplete stroperslading. Deze lading bestond uit vangnetten, een lichtbak en een verre kijker, alsmede verschillende hazen en zeven levende patrijzen. De stropers wa ren J. M. L. en H. C. VV. uit Valkens- waard. Auto met lading werden in be slag genomen. Tegen hen is proces-ver baal opgemaakt. EXTRA WARMTE VOOR IEDEREEN Een warm bord soep is in deze koude dagen voor velen een uitkomst. Voor dat warme onthaal zorgt Honig. U haalt zes borden heerlijke Honig soep uit elk pak, dus twee borden extra. Dat is nóg een uitkomst, want vooral op koude dagen zijn er altijd liefhebbers voor een tweede bord Honig soep. De fijne, geurige ingrediënten worden nu extra beschermd in het speciale VERS- PAK. Dat betekent extra garantie voor kwaliteit en versheid. Haal Honig soep in huis! Zes borden uit elk pak, dus voordeliger in prijs. Zeeuwse Traan... We pinken bedroefd een traan weg nu de temperaturen weer zakken en sneeuw en ijs terugke ren. Een traan vanwege de mooie witte olifant van Jacob Folmer uit DreischorDie prachtige witte olifant van Jacob Folmer Na een paar dagen zon en lichte dooi is het trotse beest uan sneeuio in elkaar gestortZo maar in grote stukken gevallen.... Gewoon niet aan denken, want je zou d'r van jankenDie mooie toitte olifant kapot.... Dat is jam mer. Zoiets is altijd jammer! Want niemand kan zeggen of er de komende dagen genoeg sneeuw zal vallen voor een nieuwe oli fant. Jacob Folmer was al zo lang van plan een witte olifant te bouwen. Elke winter opnieuw lang naar de lucht staan kijken en eindelijk, winter 196.1: Sneeuw! OLIFANT BOUWEN! Maar nu wintert het somber door, zonder witte olifant. En misschien ook wel zonder sneeuwballen en dat is voor Schouwen-Duiveland eveneens een tegenvaller. Want vooral van de Zierikzeese jeugd is immers genoegzaam bekend dat zij graag een loit balletje opgooit Zo hoorden wij dat daar jaren geleden een politieagent in slechts luttele seconden zijn ganse pres tige op straat wierp, toen hij een troep rakkers betrapte bij het sneeuwballen gooien op het Ha venplein. Paars van woede riep hij uit: ,Je moet het zien als ik het doe!" Na deze merkwaardige woorden viel een diepe stilte, vervolgens ontstond een woest gehuil. Men begreep: de agent had willen roe pen: ,,Je moet het doen als ik het zie!" Kijk, dat is zogezegd een Zierik zeese verspreking. Het zal toen ook wel een bitter koude en bit ter lange winter geweest zijn Fruitpercelen in Wolphaartsdijk. Bijna zes hectare boomgaard in Wolphaartsdijk is vrijdagmiddag tijdens een openbare verkoping in de „Prins van Oranje" te Goes on verkocht gebleven, omdat de bied prijs vrij belangrijk beneden vraagprijs lag. De gemiddelde prijs per hectare kwam nauwe lijks boven de 11.000 uit, hetgeen belangrijk minder is dan de prij zen, welke sedert 1 januari jl. de datum, waarop de wet ver vreemding landbouwgronden is geschaft voor fruitpercelen werdén betaald. In de afgelopen weken varieerden de prijzen op Zuid-Beveland tussen 16.000 en 25.000 per ha. Overigens was er wel enig verschil tus sen de jongste verkopen en de verkoping van gistermiddag. Waren tot nu toe vrijwel steeds kleinere percelen boom gaard in de omgeving van Kapelle ver kocht. thans werd een flinke oppervlak te fruitteelt in Wolphaartsdijk in veiling gebracht. Het betrof hier een boom gaard van de N.V. Zeeuwse Fruittelers maatschappij te Kloetinge, die in ver band met grote aanplanten in de Bath- polders de voor haar minder gunstig gelegen fruitpercelen in Wolphaartsdijk wilde verkopen. Daarvoor was een open bare verkoping uitgeschreven ten over staan van notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes. De verkoop bestond uit twee delen: in schrijving en opbod. Voor beide onder delen bestond, ondanks het grote aantal Recreatiebouw in Westhoek ingesneeuwd Slot van pag. 1 blik in de kringen van de vakantiebe- drijven de vraag, wanneer men einde lijk kan beginnen aan de bouw- en verbouwingsvoorbereidingen voor het nieuwe seizoen. Pensions moeten er worden uitgebreid. Middenstandsza ken willen moderniseren en een cafe taria wil het vloeroppervlak vergro ten. Het wordt straks haasten en dringen. Wc hebben Kenesse als voorbeeld gekozen, want in de hele provincie staat het er zo voor op het ogenblik. Mét de huizenbouw en de bouw van openbare en industriële objecten heeft ook de recreatiebouw een ge voelige tik gekregen. Voor vele eigenaren van toeristenbedrijven is liet al hoog tijd geweest, dat zij moesten kunnen beginnen. En daar om tellen rij de vorstdagen in de richting van de lente af, zoals een militair de uren naar de datum van het „afzwaaien" becijfert. Vaak gaat het niet alleen om grote voorzieningen. Ook het normale „bui tenwerk" aan onderhoud van de re creatie-gebouwen komt in de knel. Op het ogenblik zit men op tal van plaatsen met dc armen over elkaar terwijl rondom het werk zich in alle stilte maar opBtapelt. Wil men de toeristen het komende seizoen met een aantrekkelijk geheel kunnen op vangen, dan is de winter daar door gaans als een gewaardeerde over brugging om kleine en grote kar weitjes binnen en buitenshuis op te knappen. Maar nu het bijna maart is, ligt al dit werk al sedert eind de cember onder de sneeuw. Reparaties wijzigingen in sanitair en inrichting, de algehele aanblik van het vakan tieverblijfDe taaie winter begint zelfs al aan de op de zomer ingestel de tak van het economische bestel te knagen! belangstellenden dat circa honderd be droeg, echter geringe belangstelling. De eerste .kavel betrof 'n 4.27.94 ha grote boomgaard (appels 1,7 ha, peren 0,85 ha en 1,75 ha zwarte en rode bessen, waartussen nog enkele honderden appel bomen) met schuur aan de Stadsweg te Wolphaartsdijk; het is een groten deels vernieuwde, in produktie komende boomgaard. De hoogste inschrijver was de heer J- G, Eversdijk uit Kapelle 47.788,Bij opbod liet geen van aanwezigen zijn stem horen, zodat de afslager uiteindelijk de vraagprijs van de eigenaren liet horen: ƒ70.000, Daar beneden zou niet worden verkocht. Opnieuw reageerde niemand in de zaal. Kavel II betrof een 1.46.25 ha grote boomgaard (zwarte bessen en rode bes sen, waarvan de zwarte bessen circa 90 procent van de oppervlakte beslaan) na melijk „De Moestuin" met schuur in de Zuidlandpolder aan de Noorddyk te Wolphaartsdijk. De hoogste inschrijver was de heer J. Verburg te Stolwijk voor 12.560. Dat was het enige cijfer, dat mén van de zijde van de potentiële ko pers kreeg te horen. Niemand bood meer. De vraagprijs was gestold op 19.000,deelde de afslager mede. In combinatie bedroeg de vraagprijs der halve 89.000,Maar opnieuw bleven de adspirantkopers zwygen, zodat de beide kavels ten slotte onverkocht ble- Breuk in waterbuis ondermijnde straat in Zierikzee i Attente bewoners van de St.-Ja- cobsstraat te Zierikzee hebben de N.V. Waterleidingmaatschappij „Schouwen-Duiveland" deze week een tip gegeven, die geld waard was. Al enkele dagen hoorden zij in de directe omgeving een geruis I onder het wegdek, dat nog steeds in volume toenam. Men vertrouw- de het niet en dacht snel in de richting van het buizenstelsel van de. waterleidingmaatschappij. Met een speciale „watertelescoop" heeft de technische dienst onmid dellijk een onderzoek ingesteld. Op tien meter afstand van de plaats, waar het geruis het I sterkst doordrong, vonden de mannen van de waterleidingmaat schappij een lek. Vijf kubieke me ter per uur ontsnapte daardoor in de grond en verdween aan het eind van de straat in het riool. Het plaveisel was ter plaatse he lemaal ondermijnd en de funde ring uitgehold. Vier dagen lang moet langs deze weg een belang rijke hoeveelheid water verloren zijn gegaan. Een eenvoudig reken sommetje verklaart dat wel. Om dit alles te verhelpen hebben de bewoners in de naaste omge ving van de St.-Jacobsstraat het vrijdagmiddag zonder water moe ten stellen. Een employé van de maatschappij stelde de inwoners hiervan huis aan huis van te vo ren op de hoogte. Rijksgoedkeuring voor nieuwbouw Kinderzorg waarschijnlijk juli Het stadium waarin men hoopt té kun nen beginnen aan de nieuwbouw van de Vereniging Kinderzorg aan de Veerse- singel te Middelburg nadert. Het wach ten is nog op de rijksgoedkeuring, die waarschijnlijk in juli vrij komt. Zoals bekend ontvangt de Vereniging Kinder zorg voor de bouw een subsidie van het rijk, die tweederde van de totale kosten bedraagt. De eerste fase van de nieuwbouwplan- nen nadert inmiddels haar einde: het tehuis voor werkende jongens in de Stromenwijk te Middelburg, waarmee in mei 1962 werd begonnen, zal nog deze zomer klaarkomen. Kettingbotsing in Kruiningen Vrijdag heeftzich op de rijksweg te Kruiningen een gecompliceerd verkeers ongeluk voorgedaan. Een melkauto uit Schore, bestuurd door L. de K. uit Ka pelle, reed over de Zanddijk in de rich ting van Yerseke en verleende bij het oversteken van de rijksweg geen voor rang aan een vrachtauto, bestuurd door N. D. L. uit Sint-Annaland. De auto's botsten tegen elkaar. Een grote vracht auto met aanhangwagen bestuurd door C. v. d. A. uit Wadenoyen remde hevig om een botsing met de twee auto's te vermijden. Dit gelukte wel, maar zijn combinatie werd door het sterke afrem men in elkaar gedrukt. Een kwartier la ter kwamen twee personenauto's aan rijden. Omstanders gebaarden, dat ze moesten stopDen. De voorste auto, be stuurd door M. M. uit Roosendaal remde af en werd toen door de tweede wagen van G. v. d. L. uit Wageningen aange reden. De schade aan de vrachtauto's digd. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Een aardige bijzonder heid is. dat de beer G. v. d. L. zijn ver kreukelde auto onmiddellijk aan een in woner uit Kruininsren die voorbij kwam voor 150 verkocht. Aan minister en kamerleden DE RAAD VAN Sint-Laurens heeft opnieuw aandacht gevraagd voor het behoud van de zelfstan digheid van zijn gemeente: name lijk via een overzichtelijk uitge voerde fotoreportage, die aan de minister van binnenlandse zaken, de Staten Generaal, de vaste com missie van binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer, en aan het col lege van Ged. Staten van Zeeland zal worden aangeboden. De ge meenteraad heeft het fotoboek vrijdag tijdens zijn vergadering behandeld en unaniem besloten op deze wijze te blijven ijveren voor een zelfstandig Sint-Laurens. Burgemeester W- Baas wees er tijdens de behandeling die eerst met gesloten deuren en daarna in het openbaar plaatsvond op, dat het herindelings- ontwerp niet meer tijdens de huidige zit tingsperiode van het huidige kabinet aan de orde zal kunnen komen in de Kamer. Lettend op de vele ernstige bezwaren van diverse'gemeenten, zo wordt in een bij het fotoboek gevoegd schrijven aan de minister van binnenlandse zaken be toogd, is het zeer goed denkbaar, dat de minister het ontwerp terugneemt ten einde de mogelijkheid te scheppen, dat de nieuw te vormen regering deze ma terie zelf eventueel kan bezien en zich kan beraden of het wellicht niet beter is af te wachten hoe de ontwikkeling zal worden nö. de voltooiing van het ge hele Deltaproject. Eerst dan kunnen, zo meent Sint- Laurens, alle facetten worden over zien en eerst dan ook kan pas blij ken of de noodzaak aanwezig is om zo diep in te grijpen in de zelfstan digheid van de Walcherse gemeenten. Het bewijs, dat zelfs de steeds veran derde opzet van de herindelingsplannen in het geheel niet stagnerend heeft ge werkt voor Sint-Laurens, heeft de ge meente nu bijeengebracht in een foto reportage, voorzien van korte bijschrif ten. Op aanschouwelijke wijze, zo be toogde burgemeester Baas, kunnen mi nister, kamerleden en gedeputeerden zittend in een stoel een wandeling door de gemeente maken en zich daarbij overtuigen van het goede verzorgings- oeil op sociaal, cultureel en bestuurs- :echnisch gebied, „Levende getuigen en evenzovele bewijzen van de sterke be stuurskracht van deze gemeente", aldus de heer Baas. En zo .wordt het ook ge schreven aan minister, kamerleden en provinciaal bestuur. Aan alle facetten van hot. leven In Sint- Laurens wordt in deze fotoreportage aandacht besteed: eerst aan de keus van t proceut van de inwoners, die de wens naar zelfstandigheid met hun handte kening staafden, vervolgens aande schijn van een „nauwe blik" over de Noordweg met woningen, en aan de werkelijkheid van 90 procent agrarische Sint-Laurense kleigrond, die een „ruime blik" oplevert. Aan die Noorweg staan In 1962 rond 3000 bezoekers meer Uit het jaarverslag over 1962 van de provinciale bibliotheek van Zeeland, zoals dat is samengesteld door mr. W. de Bruine, de biblio thecaris, zijn in het kort enkele be langrijke zaken als volgt samen te vatten Het werk is over het gehele ter rein belangrijk toegenomen; een probleem is nog steeds de huisvesting van de bibliotheek; dit jaar maakten bijna 19.000 personen, 3000 meer dan in 1961, gebruik van de diensten van de bibliotheek; het grootste aantal boeken wordt betrokken door lezers uit Walcheren, namelijk 79,5 procent; daarvan woont het merendeel in Middelburg (56 procent) voor de middelbare scholieren is een eigen bibliotheek, in welke vorm dan ook, bijzonder gewenst. Herhaaldelijk blijkt, zo betoogt mr. De Bruine in zijn verslag, dat onbekendheid met het bestaan van de bibliotheek een belangrijke factor vormt voor het te geringe gebruik, dat buiten Walcheren en Zuid-Beveland van de bibliotheek ge maakt wordt. Wellicht, dat de nauwere samenwerking met de openbare biblio theken in Zeeland hierin enige verbete ring zal kunnen brengen, veronderstelt hij. Afgezien daarvan valt te overwegen of het mogelijk is op andere gepaste wijze meer bekendheid te geven aan de dien sten, die de bibliotheek bewijzen kan. Mr. De Bruine denkt daarbij met name aan de mogelijkheid van het schriftelijk of telefonisch aanvragen van boeken de portvrije toezending en terugzendi er van. Vaak blijkt ilamelijk uit schi telijke en mondelinge reacties van lezers op soms treffende wijze hoe zeer men (Advertentie) Centrale verwarming Nederstraai 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 juist op de afgelegen plaatsen in de pro vincie het werk van de bibliotheek op prijs stelt. Wat de middelbare scholleren be treft: 43.5 procent van het aantal uitgeleende boeken werd door hen betrokken. Het gaat hier niet alleen om verplichte werken, die op de lite ratuurlijsten voor het eindexamen voorkomen, maar voor een belangrijk deel (ongeveer 40 procent) betreft het publikaties. die voor scripties of uit algemene belangstelling gevraagd worden. Met deze cijfers voor ogen is het duidelijk, dat. zowel in het be lang van de scholieren zelf als van de overige bezoekers, de totstandkoming van een eigen bibliotheek voor jon geren van eminent belang is. Over de organisatie en opzet hiervan heeft de heer De Bruine zeer bepaalde gedachten, maar zolang de verbouwing binnenshuis voor dit doel op technische bezwaren schijnt te stuiten en uitbrei ding buiten het gebouw voorlopig onmo gelijk is, valt aan verwezenlijking van dit doel helaas niet te denken. De bibliotheek heeft zich in het vorige jaar volgens het programma en de be ginselen, zoals de heer De Bruine die in zijn vorige verslag aangaf, kunnen ont wikkelen. De vervaardiging van nieuwe catalogi en daarmee de ontsluiting van het bezit werd voortgezet, de dienstver^ lening aan de gebruikers gehandhaafd en waar mogelijk uitgebreid en verbe terd. Het aankoopbeleid bleef gericht op het verwerven van representatieve wer ken voor de verschillende gebieden van wetenschap, die in de bibliotheekcollec tie vertegenwoordigd zijn. Een probleem van algemene aard, waarop mr. De Bruine evenals vorig jaar weer de aandacht moet vestigen, is de huisvesting. Het ruimtegebrek, waaronder het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied in het bijzonder te ljjden heeft, vormt ook voor dc uitbreiding van het bibliotheekwerk in engere zin een obstakel. Door deze onvoldoende werkruimte en de uit breiding van het personeel moesten verschillende hopelyk provisori sche voorzieningen in hel gebOU' aangebracht worden. Het Wee daarnaast onvermijdelijk, dat ver scheidene personeelsleden in de stu diezaal geplaatst werden of dat In het magazijn enkele vierkante me- werken Inderdaad nauwelijks ip werl (jk Is. mogeil Een der wandtapijten in de studiezaal werd van half mei tot eind augustus af- gestaan voor een tentoonstelling in elft. Hoewel een ander tapijt van ge ringere afmetingen werd opgehangen misten zowel personeel als vaste bezoe kers de onvermoeidbaar strijdende geu zen pijnlijk. Ook dit jaar bleef de schil derijenverzameling, waarvoor de ver eniging het Kunstmuseum onderdak heeft gezocht, in het gebouw opgesla gen. Naast de reeds gememoreerde zijn er nog meer taken, die de bibliothecaris in de toekomst zou willen aanpakken en die ook organisch tot het bibliotheek werk behoren, maar die nu niet tot ont wikkeling kunnen komen. Mr. De Brui ne dringt er nogmaals met klem hij het provinciaal bestuur op aan te. trachten de belemmering voor een ruimere ont plooiing van de biblioteek zo spoedig mogelijk uit de weg tc ruimen. Door aankoop, bruikleen van het Zeeuws Genootschap en schenkingen werd het bezit van de bibliotheek uitgebreid met 2764 banden, in 1961 met 2273 banden. In het bijzonder moet vermeld worden de belangrijke verzameling boeken, die wijlen de heer W. H. Bal legateerde, terwijl ook het legaat van wijlen de heer Maurice Renier uit Terneuzen in hoofdzaak bestaande uit werken op het gebied van beeldende kunst en Franse letterkunde een welkome aanwinst vormde. De boeken uit de Verzameling-Bal zijn nog niet geca talogiseerd. omdat zij aan het eind van het verslagjaar nog niet waren overgedrager Zeer veel moeite, zorg en geld kostte het afgelopen jaar het bindwerk: een groot aantal veel gevraagde boeken bleek in slechte staat te verkeren, ter wijl bij catalogisering vele exemplaren te voorschijn kwamen, die dringend her stel behoefden. Het ziet er volgens mr. De Bruine niet naar uit. dat in de eerst volgende jaren de achterstand in het bindwerk kan worden ingelopen. Ook de catalogisering van het oude boekenbe zit zal nog jaren van intensieve arbeid vragen; hoewel dit werk wel gestadig vordert te langzaam echter, zo merkt de heer De Bruine op. is het gerief er van toch al merkbaar. Twee leden van de bibliotheekcommis sie, de heren A. Schout cn dr. B. D. H. Tellegcn AZn, -traden af. Beiden, en vooral dr. Tellegcn, die jaren achtereen secretaris der commissie is geweest, hebben steeds daadwerkelijk blijk gege ven van hun grote belangstelling voor sit'.-"--j *--ir ontwik! de bibliotheek en tot haar c ters voor hen vrijgemaakt werden, I bijgedragen, zo wordt opgemerkt. kkcllng ook sinds eeuwen de vele hof steden, met gronden, waarop niet mag worden gebouwd. Vervolgens wordt de jeugdzorg belicht, het onderwijs, ontspanning en sport, het cultureel en sociaal centrum, de brand weer, de zuiveringsinstallatie, de ((vei lige) opzet van de uitbreidingsplannen, de hygiëne, de hulpvaardigheid bij on gevallen, de diepvriesmogelijkheid en de boerenleenbank, die in het laatste ver slagjaar een omzet bereikte van tussen de 40 en 50 miljoen gulden, het midden standsleven, en de raadzaal, waar de bestuurskracht van Sint-Laurens gestal te krijgt. Tot slot is op de laatste pagina van dit fotoboek in telegramstijl een kor te opsomming gegeven van enkele aangevoerde argumenten, die aanto nen, dat geen enkel motief volgens de raad aanwezig is om de gemeente Sint-Laurens haar zelfstandigheid te ontnemen. Ook niet door minister Toxopeus, want in deze reportage leest men: „Hand having van de zelfstandigheid van Sint- Laurens is ernstig overwogen. Indien Middelburg aan de zijde van Sint-Lau rens geen uitbreiding zou ondergaan, zouden ais gevolg daarvan voor Middel burg geen moeilijkheden van betekenis ontstaan", aldus de minister in zijn toe lichting bij het tweede ontwerp en aldus aangehaald in het fotoboek. Een exemplaar van het boek zal ook in het gemeentehuis ter1 inzage liggen voor de inwoners van Sint-Laurens. De heer Matth. Schipper uit 's-Heer- Arendskerke heeft om gezondheidsre denen schriftelijk zijn ontslag ingediend als wethouder en als raadslid van de ge meente 's-Heer-Arendskerke. De heer Schipper is dertien jaar raadslid en wethouder geweest voor de Christelijk Historische Unie. De thans 64-jarige wethouder zal al zijn bestuursfuncties neerleggen. De opvolger van de heer Schipper op de kandidatenlijst van de C.H.U. is de heer J. A. Pekaar uit 's-Heer-Hendriks- kinderen. M. Verbiest te Bergen op Zoom overleden Vrijdagmiddag is te Bergen op Zoom na een korte ziekte overleden de heer M. Verbiest. Hij was ruim 85 jaar. De heer Verbiest was een bekend figuur in Ber gen op Zoom en Roosendaal. Op zijn Initiatief is in 1961 de Bergen op Zoom- se wekelijkse markt tot stand gekomen. Bij zijn zeventigjarig jubileum als marktkoopman werd hij op grootse wij ze gehuldigd. H(j werd toen erelid van de centrale markt-, straat- en rivier-, handel. Enige jaren geleden benoemde de navalsprins hem tot Ridder van Eeuwige Jeugd. In de twintiger jaren was hij ook lid van de gemeenteraad van Bergen op Zoom. In het tweede halfjaar van 1962 leende de provinciale bibliotheek van Zeeland te Middelburg 101750 boeken uit, waarvan 4681 (43,5 procent) aan scholieren. Middel burg nam van het totaal uitge leende boeken 56 procent voor zijn rekening, waarbij 52,5 pro cent van het totaal aantal scholie ren was. Er werden in Middelburg 6050 boeken uitgeleend, waarvan er 2454 b(j scholieren terecht kwa men. Voor Vlissingen waren deze cijfers respectievelijk 948 en 325, voor overig Walcheren 1536 en 1071. Voor Zuid-Beveland waren deze gegevens: 1053 en 502, Noord-Beveland 171 en 105, West- Zeeuwsch-Vlaanderen 447 en 135, Oost-Zeeuwsch-VIaanderen 157 cn 21, voor Schouwen-Duiveland 68 en 26 en voor Tholen 18 en 5. Buiten de provincie werden 302 boeken uitgeleend, waarvan 37 aan scholieren. Ook het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, waarvan de heer M. P. de Bruin, wetenschappelijk ambtenaar, een overzicht heeft gegeven, had te lijden onder de toegenomen werkzaamheden op het gehele terrein van de bibliotheek, waardoor de achterstand, die was opge lopen bij de aanleg van de mappen, niet kon worden ingelopen. Duidelijk is ge bleken dat, wil het centrum, zijn taak goed kunnen vervullen, aanstelling van een assistent noodzakelijk is, die zich hele dagen met het documenteren kan bezighouden, aldus deelt de heer De Bruin mee. Voor de verzameling prentbriefkaarten, die met honderden exemplaren is uit gebreid. bestond een grote belangstel ling. In de sector luchtfotografie moet nog veel worden gedaan, waarbij in be paalde gevallen beroepsfotografen Inge schakeld moeten worden. Van de dia verzameling werd diverse malen gebruik gemaakt; het museum voor onderwijs te Den Haag heeft van een aantal dia's copleën laten maken. Voorts werd begonnen een aantal jaargangen van de Middelburgse Courant op microkaart te laten bren gen: eind 1962 waren de jaargangen 1828-1888 (met uitzondering van de jaren 1841 en 1844) afgewerkt. Dit is nodig gebleken, omdat het bezit, aan kranten door de brand van mei 1940 zwaar getroffen is. Heel wat malen is een beroep gedaan op het materiaal door leerlingen van mid delbare. scholen en van kweekscholen voor het maken van scripties, met name over de ontwikkeling van Zeeland en plaatselijke situaties na de tweede we reldoorlog. Ook voor universitaire stu dies werd van liet documentatie-mate- riaal gebruik gemaakt. Hieruit blijkt, zo merkt de heer De Bruin op, hoe gun stig de combinatie documentatiecentrum cn bibliotheek is. Britannia, Vlissingen. Gisteravond concerteerde in Britannia te Vlissingen het Kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjes. So listische medewerking verleende Theo Olof. Dit optreden was aangekondigd als jubileumconcert bij het 10-jarig be staan van het orkest. Een gelegenheid bij uitstek om een terugblik te werpen op de grote vooruitgang in technisch kunnen van het orkest en op de vorde ringen, die ook in artistiek opzicht zijn gemaakt. Jeugdig elan en goede technische scholing zijn voor een be ginnend orkes£musicus een eerste ver eiste, maar deze eigenschappen zijn voor de eigen klankkleur en -aanpak, kortom het karakter van zijn orkest, nog maar een begin. Essentieel is team geest, inspanning en samenbundeling door de dirigent van ieders individuele kwaliteiten. De bezielde, veeleisende, maar ook van veel kunstzin getuigende directie van Kersjes, heeft belangrijk tot het karakter van het Kunstmaand orkest bijgedragen, ja is essentieel ge weest. De klankkleur van het orkest is over het geheel genomen fraai. Natuurlijk blijven er wensen. Voor een deel waren die trouwens door de wat harde akoestiek van de zaal onvervulbaar. Schuberts Derde Symfonie, waarmee het con cert begon, werd door deze droge akoestiek nog eens extra kwetsbaar. De strijkersgroepen konden te weinig van hun overigens wel aanwezige warme toon doen blijken. Maar niet on opgemerkt kon blijven een te gering contrast in tempo van de verschillende delen en een wel licht en puntig ge speeld tweede deel, waarin echter een zeker gemis aan diepte en. uitdruk kingskracht hoorbaar werd. Metrisch bereikten de 2 - tegen - 3 passages juist niet-het volmaakte. Ritmisch zouden wij ook het menuet wat feller gewenst heb ben. Een zekere matheid werd eerst in de finale, een. snelle tarantella, volko men onderdrukt. Een zeer fraaie en beheerste vertolking gaf Theo Olof van Mozarts Vioolcon cert in A.'K.V. 219. Zijn opvatting moet de tamelijk strakke interpretatie uit de tijd van de Weense klassieken zeer be naderd hebben. Verrassend was dan ook de tegenstelling met de door hem ge kozen cadensen van Carl Flesch met een grillig virtuoos typisch laat-romantisch karakter. De cadens in het tweede deel met de gevoelig gespeelde tweestemmi ge melodie was wel uitzonderlijk gaaf en warm van toon. Het orkest bege leidde zeer volgzaam en bevorderde me de, dat een gave vertolking tot stand kwam. Na de pauze speelde het orkest de Variaties op een thema van Haydn (het zogenaamd Sankt Anthoniecho- raal) van Brahms. Een voor dit orkest meer dan het uiterste vergende parti tuur. De op andere plaatsen zo te loven doorzichtigheid van klank was in de watervlugge vijfde en achtste variatie even zoek. Mooie soli van houtblazers vielen herhaaldelijk op. Het concert werd besloten met twee Sla vische dansen van Dvorak in een gran deur. die niet overtrefbaar lijkt. Bij het besluit deze Slavische dansen te doen volgen op de fragiele sfeer van de Haydn-variaties zou men een vraagte ken kunnen plaatsen, maar als finale was vooral de beroemde „Furiant" in g-klein bijzonder geslaagd. De bijval van het talrijke publiek was zeer har telijk. Aan het avondconcert was een schoolconcert voorafgegaan. Hetzelfde programma wordt op 15 maart a.s. te Terneuzen uitgevoerd met dien ver stande, dat dan Janlne Dacosta soliste zal zijn in het pianoconcert van Schu mann. v. d. Br. Tydens de raadsvergadering van de ge meente Kloetinge, die op 26 februari zal worden gehouden, zal een nieuwe wet houder worden gekozen. Dit tor voorzie ning van de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Q. C. Lens hoek. De plaats van de heer Lenshoek als raadslid zal worden ingenomen door A" heer H. G. Jung. Andere agendapunten zijn voorstellen tot aankoop van gronden voor een to taalbedrag van ƒ127.000 ten behoeve van het uitbreidingsplan ten westen van de Stelleweg. Voorts zal de raad zich beraden over een voorstel tot aanschaf fing van een zandstrooier voor een be drag van 750. B. en w. hebben voorts een voorstel ingediend tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldlening van 80.000. EXAMENS Voor het diploma verkeersondcrwijs slaagden van de door de christelijke kweekschool voor Zeeland georganiseer de cursus: G. Coenraads, H. Coenraads- Donga, A. de Groot, A. J. te Kiefte, I. Lobbezoo, M. Poley, M. de Smidt, A. C. Tonsbeek, J. C. E. C. Philipse-Buys, H. Wagenaar en J. A. WeerheiJni, allen te Bergen op Zoom. Ijsbaan weer open Daar de vorst weer krachtig heeft doorgezet, heeft het bestuur van de ijs- club te Veere besloten de ijsbaan vanaf vandaag zaterdag weer te ope nen. (Advertentie) HOBBYSETS VERWACHT. WEINIG WIND Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en in de ochtend plaatselijk mist. In de vroege ochtend niatigc tot strenge vorst, ln de. middag liente vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zwakke wind. ZON EN MAAN 24 februari Zon op 7.39 onder 18.09 Maan op 8.12 onder 18,43 25 februari Zon op 7.37 onder 18.11 Maan op 8.39 onder 20.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2