PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOOD IN LIBIË Z. EUROPA 1000 Tussen de 500 en slachtoffers in Barce Spanje en Italië door rampen geteisterd Vijf mensen verdronken in haven RECREATIE-BOUW in Westhoek ingesneeuwd Malinowski dreigt de Verenigde Staten NOORD AFRIKAANS DORP DOOR AARDBEVING TOTAAL VERWOEST „Aanval op Cuba betekent derde wereldoorlog" Winter hoüdt vol RUSLAND HOUDT HET OP DRIE INSPECTIES Weinig contact Werk stapelt zich op. Plannen geremd KLEUTER VERDRONKEN 206e jaargang no. 46 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VL1SS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 februari 1963 Directie P. van de Velde. P B. ZlPTikzee red tel Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie. W Leertouwer en O. A. de Kok A Abonnementsprijs 62 cent g. rca. 5508/3546, adv 3847/3643). Middelburg Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr adm tel 2094 Adv.pr 30 ct p. mm. Min. p adv. ƒ4,50. tngei. med 3 rarief Kleine adv. (mar 8 regels per week, ƒ8,00 per kw.franco Der post 855 p. kw. Losse nummers 15 ct Bureaus: Vlisslngen: Markt 2, teL 6140 (b.g.g. red 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116. adm. tel. 30 cL p regel (min. ƒ1.50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Betoog professor lokt protest ait Pagina 3 Amerikaanse en Britse militaire reddingsbrigades zijn bezig met het opruimen van puinhopen in het Libische stadje Barce, op 72 km van Bengazi, waar door een aardbeving grote verwoes tingen zijn aangericht. De schattingen van het aantal slachtoffers van de ramp variërer van 500 tot 1000 doden en gewonden. Men heeft er geen denk beeld van hoeveel mensen nog uitgegraven zullen worden. Barce, een plaats met 3000 inwo- Pükkpttd ners, was indertijd een bolwerk van Italiaanse strijdkrachten, en Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis zai per eerstvolgende gelegenheid, waar- strijdtoneel tijdens de tweede we- schjjnlïjk maandag, ÓOO rampenpakket- reldoorlog. Het epicentrum van de aardschok lag precies hier, en spaarde andere plaatsen in Libië, als ook de twee voornaamste ste den van het koninkrijk, Bengazi en Tripoli. Britse artsen Als gevolg van overstromingen in Zuid-Spanje hebben 160 per sonen het leven gelaten, zijn 180.000 mensen dakloos geworden en zitten 90.000 boeren zonder werk. Volgens recente berichten wordt de schade geraamd op 51,7 miljoen dollar. In dit door overstromingen geteisterd gebied kampt men met voedseltekorten en woningnood, 's Lands overheid zoekt wanhopig naar een oplossing om deze nood te lenigen. 15 doden toilet- en gebruiksartikelen en zenden voor de getroffen kinderen al daar. Foto boven: In Andalusiè, Zuid-Spanje, zijn vele rivieren buiten de oevers getreden. Beivoners in Lora del Rio worden geëvacueerd. Foto onder: Het Italiaanse dorp Caposele bij Napels is ernstig getroffen door landverschuivingen. De schade is groot. De straten zijn over grote lengte gescheurd en onberijdbaar geworden, vele huizen zijn onherstelbaar vermeld. De Engelsen, die in Bengazi een mili tair hoofdkwartier hebben, brachten di rect artsen en medicamenten naar het getroffen gebied, om de Libische over heid ter plaatse bij te staan. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht met standplaats Wheelus buiten Tripoli, wierpen boven het rampgebied paramedische reddings onderdelen uit, en brachten een mo biele ziekenhuis met een capaciteit van 36 bedden over. Voorraden De Britse RAF zond vliegtuigen met voorraden vanaf haar basis El Adem in Cyrenaica. Onder de doden en gewon den is geen Europees of Amerikaans personeel van oliemaatschappijen die in Libië werkzaam zijn." De bijzonderheden over de ramp zijn nogal schaars, omdat alle verbindingen met Barce zijn verbroken. Een- genie korps van de Britse strijdkrachten -heeft een mobiele radioverbinding tot stand gebracht tussen Barce en Bengazi, maar het verkeer is beperkt tot verlichting van de nood. 3en zware sneeuwval vormt een lieuwe bedreiging. Het gevaar be staat dat bij een temperatuurstij ging de rivier de Quadalquivir bui ten haar oevers zal treden. Reddingsploegen hebben intussen contact gemaakt mét dorpen die sinds afgelopen zaterdag als ge volg Van de wateroverlast werden geïsoleerd. In de bergen in Granada is het plaatsje Venta de Palomar gedeeltelijk door een aardverschuiving verwoest. Van alle kanten stroomt hulp om de door de ramp getroffen mensen, te helpen. Een nieuwe aardverschuiving' bij Gi braltar blokkeerde de weg naar Madrid met enorme rotsblokken. In Puente Ge nii bij Cordoba stortten de huizen als lucifersdoosjes in elkaar. De verkeers wegen worden zóveel mogelijk vrij van sneeuw en ijs gehouden om verbindingen te leggen met de geïsoleerde steden. Nog meer grondverschuivingen als gevolg van zware regenval hebben ïn het gebied rondom de Italiaanse plaats Napels spoorrails, aquaducten, en verkeerswegen met een dikke brij van met stenen vermengde modder overspoeld. Duizenden mensen heb ben have en goed verlaten. Zij zijn intussen ondergebracht in toeristen hotels langs de kust. Nerano, een dorp op het Sorrenato- schiereiland, was donderdag verlaten. Een grote modderlawine bewoog zich in de richting van dit dorp onderweg grote brokken stenen met zich meevoe rend. De 700 inwoners van het dorp zijn naar elders ondergebracht. PIER 40 PIER 40 begint nu reeds een be kende klank te krijgen. Het is de naam van de nieuwe Holland Amerika Ljjn-pler in de Hudson- rivier te New York, liet modern ste inschepingsstation ter wereld. Met deze opmerkelijke moderne pier, die van alle gemakken is voorzien en in alle bezworen te gemoetkomt, weet de H.A.L. zich verzekerd van een voorname troef in de Newyorkse scheepvaartwe reld. Een medewerker schrijft meer over dit grote project dat nog deze maand officieel in ge bruik wordt genomen; op pagina negen. Voorts in dit 16 pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnummer: Pagina 2: Geen koper In Goes voor zes ha boomgaard en Sint- Laurens bepleit zelfstandigheid met fotoboek. Pagina 3: Memorandum N.T.S. over reclametelevisie. Pagina 4: De wereldkampioen schappen schaatsen voor dames en de Zesdaagse van Antwerpen. Pagina 5: Kerkdiensten, en in het PIER I/O op pagina negen. Hans Warren over Gard Sivilc, het tijd schrift der avantgardisten, een bespreking over hedendaagse Ja panse schilderkunst en beschou wing bij het boek De Tijd der Goden van Rolofl Beny op pagina tien. De jeugdrubriek ditmaal met onder meer „Zes jaar hoepe len" over het Terneuzense jeugd- cabaret ,J)e hoepel" en in de veertiendaagse sportrubriek een artikel over de ziveelvliegerij in Zeeland, op pagina elj. Dé pagina De Kerken en de maatschappij over samenkomsten in Zeeland ter gelegenheid van de Vrouwen- wereldgebedsdag en de rubriek Stemmen uit de Kerken met een bijdrage over conflicten over de leer in de Kerkpagina dertien. Op pagina veertien de fotopagina met het motto „Muziekschool" en ten slotte op pagina vijftien de Kroniek van Zwin tot Zijpe met strips, feuilleton, beurs en scheep- vaartberichten. Op de bres voor de Cubanen De Russische minister van defen sie, maarschalk Rodion Malinows ki, heeft gisteren met een derde wereldoorlog gedreigd ingeval Cu ba wordt aangevallen. Een regen van atoomraketten zou op de Ver enigde Staten en hun bondgenoten neerdalen, aldus de maarschalk. Industriële en regeringscentra van de Verenigde Staten en landen die bun grondgebied beschikbaar stel den voor Amerikaanse oorlogsba ses zouden geheel vernietigd wor den. De maarschalk zei een en ander in een rede die hij hield ter gelegenheid van het 45-jario- bestaan van de Russische land- en zeestrijdkrachten. „Een aanval op de Cubaanse republiek zou een derde wereldoorlog betekenen", aldus Malinowski, „indien een derge lijke aanval wordt ondernomen zullen de vredelievende krachten zich niet be- •erken tot protesten en demonstraties. '|j zullen opstaan om de slachtoffers van de agressie te verdedigen en Sowjet-Ume zal f' lederen men" I de eerste zijn in de ge- degenen die te hulp ko- vooraanstaande per sonen onder wie premier Kroesjtsjew sprak, verklaarde dat elke oorlog die tegen Cuba wordt ontketend niet alleen op dat eiland zal worden ge voerd maar ook op het grondgebied van de Verenigde Staten. „Provocaties" Hij beschuldigde de Verenigde Staten van het voeren van een agressieve poli tiek ten opzichte van Cuba en van „pro vocaties" tegen Russische koopvaardij schepen op weg naar Havana. Hij zei dat Amerikaanse onderzeeboten deze schepen op een gevaarlijke wijze hinde ren. „Deze daden kunnen ernstige gevolgen hebben die niemand kan voorzien. De verantwoordelijkheid zal op de Verenig de Staten alleen rusten", zei hij. Zijn rede was de felste die sinds de Cu- Twee hoge functionarissen van de 140.000 leden tellende Britse bond van ambtenaren mogen om veiligheidsredenen voortaan niet meer op bepaalde regeringsdepartementen komen ol daarmee in contact treden. Do twee mannen traden op als vertegenwoordi gers van ambtenaren op het ministerie van luchtvaart en andere belangrijke afdelingen. Van beiden Is bekend, dat zij er uiterst- linkse denkbeelden op nn houden. baanse crisis door een Russische leider was uitgesproken. Zij kan een minder soepele gedragslijn van het Kremlin in- lüiden. Westelijke waarnemers leggen haar dan ook uit als een teken dat het Kremlin zich niet meer in een politiek nadeel ziet zoals toen het zijn raketten uit Cuba moest terughalen. Militairen Malinowski zei ook nu weer dat Rus land een triomf had behaald tjjden9 de Cubaanse crisis en een Amerikaans „complot" om Cuba binnen te vallen had verjjdeld. Hij zei echter niets over de naar schat ting 17.000 Russische militairen op Cu ba. (Van onze weerkundige medewerker) Dë temperatuur is de laatste twee dagen vooral 's nachts weer lager geworden. Gistermorgen werd in Brabant zelfs 17 graden vorst gemeten. Nog steeds blijven wij onder invloed van hogedrukgebie- den, die het weer een vrij stabiel karakter geven. De zonnestraling wordt overdag belangrijk krach tiger, zodat het kwik dan tot om het vriespunt stijgt. In de nacht .reedt dan weer een sterke afkoe ling op met bok in Zeeland v|jf tot negen graden vorst. Actieve depressies zijn er nog niet onder weg, zodat de vorst voorlopig voortduurt. Tot nu toe heeft de winter zich vrij stabiel op de tweede plaats op de ranglijst van koudste winters in de laatste 250 jaar weten te vestigen. 0 De Thailandse minister van defensie, ge neraal Thanon Kittikasjorn, heeft bekendge maakt. dat koning Boudewijn van België in november a.s. een officieel bezoek aan Thailand zal brengen. Op de zitting van gisteren heeft de Sowjet-afgevaardïgde Koeznet- sow voor de ontwapeningsconfe rentie het aanbod der Sowjet-Unie om per jaar twee a drie inspecties ter plaatse naar mogelijke kern ontploffingen op Russisch grond gebied toe te laten, herhaald. Hij voegde daar echter aan toe over het aantal inspecties niet te willen marchanderen. Volgens westelijke zegslieden zouden westelijkegedelegeerden te voren over zeven inspecties hebben gesproken, hoe wel dit geen formeel voorstel was. Charles Stelle, de Amerikaanse afge vaardigde, verklaarde diep teleurge steld te zijn over deze Russische verkla ring. Het was nu wel duidelijk, dat de Sowjet-Unie over de zaak verder niet wil praten, tenzij met haar voorstel van twee of drie inspecties wordt ingestemd, zo zei hij. De Italiaanse premier Amintore Fanfani gelastte de staatssecretarissen van de ministeries van binnenlandse zaken en publieke werken zich naar het rampge bied te begeven. De ministers van fi nanciën en landbouw bevinden zich reeds in het getroffen gebied. De aardver schuivingen hebben reeds aan 15 mensen het leven gekost. Aanvaring bij Rotterdam Vijf mannen zijn gistermorgen in het ijskoude water van de Nieuwe Maas verdronken, toen een boot van de rijkshavendienst, waarop zij zich bevonden, na een aanva ring met een tanker kapseisde en zonk. De overige opvarenden, drie, konden door de bemanning van de tanker en van de sleepboot „Zorn'" die te hulp kwam, worden gered. Zij werden half bewusteloos uit het water opgevist. Een van hen kon in de loop van de morgen het riekenhuis reeds verlaten. ihtoffers zijn: de 53 Meer, machinist, Tijmen Leusink, motordrijver-dekknecht, de 62-jarige F. van den Berg, onderha venmeester eerste klas, de 60-jarige Arie KruHt, motorschipper en de 22-ja- riges J. Nagelkerke, motordrijver. Gered werden de 57-jarige Th. Catersel, onderhavenmeester, de 60-jarige N. Meyer, onderhavenmeester en de 62-ja- 13 ~",*~~",hipper. De eerste Zuiderziekenhuis worden opgenomen. De noodlottige aanvaring gebeurde om ongeveer kwart over acht in een mist bank nabij de monding van de persoons haven. De snel varende tanker, de „Veenwouden 10" van de Verenigde Tankvaartrederij N.V. uit Rotterdam, ramde de boot de Rijkshavendienst 4" midscheeps. Het vaartuig sloeg om en verdween binnen een minuut onder het water. De tanker „Veenwou den", die 499 ton meet, werd plotseling in een mistbank met de boot van de havendienst geconfronteerd. Men had zelfs niet eens gelegenheid meer signalen te geven. Voorbeeld van totale Zeeuwse toeristenindustrie IN EEN VERSTILD bungalow complex achter de nog steeds wit bepoederde duinen van Re- nesse brandt ergens een enkele straalkachel. Twee mannen zijn in de beklemmende kou van de nu al maanden alleen door vorst omringde zomerhuisjes bezig aan de volgende uitbreiding van het motel „De Zeeuwse Stro men". Buiten staat de betonmo len stil, die a.1 lang vertrokken moest zijn. Maar de winter heeft alle bouwactiviteit, ook in de recreatieve Westhoek van Schouwen lamgelegd. Nergens vordert iets. En dht terwijl de recreatlebedr|jven alweer flink op weg z|jn naar het. nieuwe voorseizoen van de vakantie. In het najaar neemt men zich voor dit en dat te verbouwen. „Voor het seizoen moet het klaar zijn", wordt er dan bijgezegd. Maar uu is daar plotseling een dikke stok tussen het rad van de bouwactiviteit gestoken. Weinig recreatiebedr|jven hadden ge rekend op een zo diepe winterslaap. Steeds heftiger klinkt dan ook de vraag: „Hoe komen we ooit op t|jd klaar De mannen in de zomers zo aanlok kelijke bungalows van het motel „De Zeeuwse stromen" ln een rustig hoekje Renesse proberen wat aan het zogenaamde binnenwerk van hun nieuwe vleugel te doen. Ze geven de nieuwe deuren een kwastje en tim meren waar dat nog kan een inte- rieurtje in elkaar. Maar om deze Enige tijd geleden ls in het nieuwe jaarbeursgebouw te Utrecht een conferentiedag gehouden door de „Ju nior Kamers" in Nederland, waar onder meer prof. J. A. A. van Doorn hoog leraar in de sociologie te Rotterdam sprak over de visie van de maatschappij op de ondernemer. Hij maakte daarbij de opmerking, dat de ondernemers als een van de belangrijkste groepen in onze Nederlandse maatschappij het contact met die maatschappij kennelijk nog niet gevonden hebben. Wanneer een man als professor Van Doorn zo'n opmerking maakt, verdient ze stellig nadere overweging, want het is duidelijk, dat een tekort aan contact tussen ondernemers en samenleving voof beide regelmatig tot teleurstel lende ervaringen moet leiden. Wij wil len hier twee teleurstellende ervaringen noemen, waarbij duidelijk sprake was van een tekort aan contact tussen be paalde ondernemersgroepen en de sa menleving. Vorig jaar heeft het Verbond van Ne derlandse Werkgevers in zijn jaar vergadering prof. mr. N. E. H. van Esveld laten spreken, die scherpe kri tiek uitoefende op de activiteiten van de Nederlandse vakbeweging, waarbij hij in feite geheel onnodig afbreuk deed aan de goede verstandhouding tussen de vakbeweging en de werkge versorganisaties. Men kreeg de indruk, dat prof. Van Esveld wat wereldvreemd en wat oppervlakkig stond te praten over zaken, waarvan hij de betekenis niet voldoende had doorgrond. Indien de ondernemers voor wie hij optrad, in nauwer contact met de samenleving hadden gestaan, zouden ze hem ver moedelijk niet de gelegenheid hebben gegeven zijn goeddeels onbruikbare opmerkingen te maken. welhaast overeenkomstig geval als de rede van prof. Van Esveld, Werkgevers Metaalnijverheid prof. L. J. Wemelsfelder, hoogleraar in de eco nomie aan de Eindho- vense technische ho- feschool, een rede lield over „loonpro- ftantlijH Tanzelfsprekend V geprotesteerc merkingen, maar hij doorspekte zijn be toog met hevige kritiek op de vakbewe ging, waarvan hij de betekenis niet bleek te kennen. HQ gebruikte daarbij een terminologie, die stamde uit de dagen van de eeuw wisseling toen de vakbeweging nog wat heftiger ageerde en ook moest age ren dan tegenwoordig. Daarbij ver oorloofde prof. Wemelsfelder zich het grapje deze terminologie, die destijds bij acties tegen werkgeversorganisaties (en ook wel tegen het kapitalisme) werd gebruikt, toe te passen op de vakbeweging anno 1963. Hij verweet haar, dat zij zich schuldig maakte aan „machtsmisbruik en uitbui ting", hij noemde loonsverhoging in haar huidige vorm „diefstal ten nadele van de achterblijvende groepen" en 'hij had het over de volstrekte immoraliteit van het huidige maatschappelijk besteL Daar kan het Nederlandse volk en <je vakbeweging het dan voorlopig wel even mee doen!! er direct ernstig geprotesteerd tegen de uitlatingen van de heer Wemelsfelder. Men noemde zijn kwalificaties een „klap in het gezicht van de leidinggevende personen in de vakbeweging" en daar naast werd opgemerkt, dat de vakbewe ging in Nederland grote verantwoorde lijkheid heeft gedragen en dat zij een krachtige bijdrage heeft geleverd tot de sociale vrede. Het kan niet anders of prof. Wemels felder heeft dit laatste ook wel eens ge lezen in een enkel boek, dat in zijn boe kenkast staat. De woorden zijn alleen maar niet tot hem doorgedrongen omdat hij zie de opmerking van prof. Van Doorn het contact met de maat schappij nog niet had gevonden en omdat hij dat contact misschien zelfs nimmer zal vinden. bij een hoogleraar nog wel een- beetje door de vingers zien, vooral wan neer hij op zijn benerkte vakgebied een bekwaam man is. Maar minder verge vingsgezind moet men toch staan te genover het bestuur van de Contact groep Werkgevers Metaalnijverheid. Zij hebben dan toch maar de wereldvreem de man uit Eindhoven gelegenheid ge geven zijn onaangename opmerkingen te maken en zij hebben rustig het ri sico genomen, dat hij hun toch al min der florisante contact met de Neder landse samenleving nog weer eens zou vertroebelen. Zou deze betekenisvolle werkgevers.groep in onze samenleving niet eens willen nadenken over de opmerking van prof. Van Doorn, die in de aanhef van dit artikeltje werd geciteerd? twee vennoten van de N.V. „Vakan tiecentrum Renesse" te bereiken heb ben we halsbrekende toeren moeten uithalen. Metershoge hopen sneeuw hadden het zomerse oord als een vesting ingebed. Alleen een kleine au to in het nu wit egale land duidde op hun aanwezigheid. Sinds 1959 is dit motel in omvang en capaciteit ongeveer verdrievoudigd. Toen het lage, witte complex werd geopperd is het motel zo'n beetje de thermo meter van de recreatieve ontwikke ling in de Sehouwse Westhoek ge worden. Ieder winterseizoen kwam er een rijtje bungalows bij. Ook ditmaal weer. Alleen: er moet nog heel wat worden ingehaald. IJs en weder die nende. Het motel moet groeien. Het moet met de grote vraag naar zomer- onderdak mee. In de toekomst zal er naast het huidige, ruim opgezette complex een °;root hotel verrijzen met minstens honderd bedden. De vier mannen tellende directie laat de ideeën op het ogenblik rijpen. Een familiehotel zal het worden. Het komt aan de Jan van Renesseweg. Op grond, die er in het domein van de „Stichting Renesse" voor is ge- IAls een Siberische vesting ligt het zomerse motel ,J)e Zeeuwse Stro men" te Renesse nu al bijna twee maanden door de sneeuw ingebed. Zoals overal in de kringen van de toeristenindustrie in Zeeland heeft de recreatiëbouw een flinke S tik gekregen. Hoe komen ze hier nog op tijd klaar? c (Foto P.Z.C.) reserveerd. De bouwplannen zijn op het ogenblik nog in het stadium van voorbereiding. In Renesse overheerst op het ogen- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Overeenstemming grafische c.a.o. De besturen van de werkgevers en werknemers organisaties in het grafisch bedrijf hebben gisteravond bekendge maakt dat de onderhandelingen over de technische c.a.o. voor het grafisch be drijf tot overeenstemming hebben ge leid. Overeengekomen werd dat de contrac tuele uurlonen der volslagen werkne mers en werkneemsters met 6 ct. zullen worden verhoogd (in de derde en vierde gemeenteklas met zeven cent), dat de uurlonen der vrouwelijke werknemers voor zover ze minder dan 90 procent van de vergelijkbare mannenlonen be dragen, tot 90 procent daarvan zullen worden opgetrokken, terwijl voorts de jeugdlonen naar evenredigheid van de stijging der volwassen lonen zullen wor den herzien. De werkelijke lonen zullen met pet. worden verhoogd. De A.O.W.-compensa- tie van 1 pet. blQft bij een en ander buiten beschouwing. In 1963 zal aan de werknemers een extra snipperdag wor den toegekend, terwijl voorts is over eengekomen dat bij de volgende onder handelingen binnen het kader van de loonpolitieke mogelijkheden de vakan tieduur zal worden vastgesteld op mini maal drie weken. De nieuwe c.a.o. is van kracht tot 1 fe bruari 1964. In een vyver aan de Rivierenhof te Groningen is gistermiddag de vierjarige J. W. Wolda uit Groningen verdronken. Het meisje is in een voor vogels open gehouden wak gegleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1