Studiemiddag Zeeuwse pluimveehouderij Snort en wedstrijden LEZERS SCHRIJVEN Eerste automatische scheepslift officieus in gebruik genomen PROBLEMEN EN MOGELIJKHEDEN Forum ZINGENDE CAFÉBEZOEKER RAAKTE SLAAGS MET TELEVISIEKIJKERS VERSCHUIVING RUNDVEEFOKKERIJ VOOR K.I.-VERENIGING MERKBAAR NOG FLINKE AANVOEREN OP DE ZEEUWSE FRUITVEILINGEN ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZE EUWSE COURANT T In „Du Commerce" te Oostburg De mogelijkheden en moeilykheden van het pluimveehoudersbedryf in Zeeland vormden donderdag het onderwerp op een studiemiddag in hotel „Du Com merce" te Oostburg. De organisatie van deze middag met drie inleidingen, discussie en een forum berustte by de Vereniging ter bevordering van de pluimveehoudery in Zeeland, de V.P.Z., in samenwerking met de Z.L.M., de X.C.B. en de C.B.T.B. üit heel Zeeland waren pluimveerhouders, veevoederpro ducenten en belangstellenden naar Oost- burg gekomen. Zeeland telt omstreeks 400 pluimveebedrijven. Zy hoorden inlei dingen over de toekomstmogeiyidieden Landbouw cEonomiseh Instituut te Den Haag, over de vorming van eierringen door de heer S. v. d. Wielen uit Delft, alsmede een lezing over de toekomstmo- geiykheden in de slachtkuikenteelt, waarover sprak drs. W. M. C. Goossens, directeur van de Coöperatieve Pluim- veeslachterij te Boxmeer. Ir. Zwetsloot wees erop, dat de situatie in de Nederlandse pluimveehouderij niet gunstig is. De opbrengstprys daalt de laatste jaren, maar de kostprijs stijgt. „Pluimveehouders met minder dan 300 hennen mogen zich toch echt geen pluimveehouder noemen", zo meende spreker, die zei, dat alleen bedrijven met meer dan 400 stuks („wij moeten naar de 1000 of meer toe") nog econo misch zyn. Een gemiddelde opbrengst van 3, waarvoor een uur is gewerkt, is de grens. Als de pluimveehouder iets wil verdienen, zal hg' moeten zorgen altyd aan de markt te zijn, voorts moet men de hennen niet langer dan ruim twee jaar aanhouden. In Zeeland Wat Zeeland betreft zag ir. Zwetsloot zeker mogelijkheden voor het plnimvee- bedryf: er is geen traditie, men kan de bedryven geheel zelfstandig opbouwen niet de ervaringen van elders, er zyn niet vèel oude hokken. Bovendien kan er een gunstige wisselwerking zijn tussen pluimveebedrijf en de voederhandel. Zee land heeft geen goede eiermarkt en eierhandel, jonge mensen trekken weg of worden liever boer, er zijn relatief te veel oude hennen, die uooit winst hebben betekend, er is eigeniyk geen eierex- port naar overige delen van Nederland. De heer S. v. d. Wielen bezag het pluim veebedrijf vanuit het oogpunt van het bedrijfsleven: de voedselproducent. Tot 1959-'60 zijn er elk jaar 1 miljoen legkippen per jaar bijgekomen, maar de laatste jaren heeft men te kampen met een dalende marktprys: zo was de ge middelde opbrengst per kg in 1958 J 2,13 van 21 miljoen kuikens, in 1960 resp. 20 miljoen en 1,95, 1961: 25 mil joen en 1,84. „Men moet zorgen voor een zo constant mogelyk pluimveebe zetting", aldus de heer V. d. Wielen. De eieren worden nog te dikwijls als buikartikel verkocht, het produkt is soms vier weken oud, voordat het bij de buitenlandse consument komt. Aanpassing by de wensen van het publiek en aan de veranderdende koopgewoonten is nodig, verder coör dinatie en reorganisatie van de weg producent-consument, kwaliteitsver betering en een betere bedrijfsvoering uc eierringen zijn belangengemeen schappen van pluimveehouder, veevoe derfabrieken, fokkers en handelaren. Verbruik De Nederlander consumeert jaarlyks 220 tot 230 eieren. Als men één ei per week meer verbruikt, zijn hiervoor 2,5 miljoen kippen méér nodig. Drs. IV. M. C. Goossens sprak over de slachtkuikenteelt. Vijfenzestig procent van de gemeste piepkuikens in ons land wordt geëxporteerd. In Zeeland is geen piepkuikenmesterij. Drs. Goossens meen de, dat dit gebied achter is ten opzicht van andere delen in Nederland en ten opzichte van het buitenland. Het. voor naamste is, dat de kostprys omlaag gaat. Men treft er eenzelfde situatie aan als in het pluimveebedrijf: lage op brengst, hoge kostprijs. Indien men in Zeeland wil beginnen op dit gebied is een serieuze, gezamenlijke aanpak noodzakelijk. Verder moet wor den uitgegaan van grote eenheden, 500 stuks is te weinig, eenheden van 2500 stuks zyn het minimum, goede hokken ziektebestrijding, intensieve voorlich tingsdienst, goede slachtrassen. samen werking en deskundigheid zijn voorwaar den. Een investering zal zeker 40.000 voor 2500 kuikens vergen. Aan een forum, bestaande uit de si kers dierenarts H. A. M. v. d. Vijver uit Biervliet, voorzitter van de plaatse- Eerste bijeenkomsten scheidsrechters korfbal Voor de onlangs opgerichte korfbal- scheidsrechtersvereniging „Zeeland" hebben zich reeds meer dan 30 leden aangemeld. Het bestuur zal trachten door bijeenkomsten de onderlinge band te verstevigen en te komen tot ver betering van de spelregelkennis. De eerste bijeenkomst werd woensdag ge houden te Middelburg, in het clubhuis van Swift, terwijl de scheidsrechters van Zuid-Beveland en Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren verwacht worden in de „Opril" te Goes op maandag aanstaande. Beide avonden zullen de heren Marteijn en Bellaert onderwerpen aan de orde stel len. Het Kanaalcommando is in Fort Southwiclc, Portsmouth, bijeenge komen ter bespreking van de vor deringen, wélke gemaakt zijn se dert de laatste bijeenkomst in mei 196S. Foto v.l.n.r.: de chefs van marine staven van resp. België, Enge land, Frankrijk en Nederland: commandeur L. F. R. Petitjean, admiraal sir Caspar John, admi raal G. Cabanier en vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier. n/wwuwvwwwwvvwvvwvvvvvvvvvvwww lyke V.P.Z.-afdeling Oostburg en voor gezeten door ir. B. H. v. d. Zanden, pluimveeconsulent voor Zuid-Holland en Zeeland uit Leidschendam werden vele vragen gesteld. Op een suggestie van één der aanwezi gen uit Oud-Vossemeer om te komen tot een coöperatief slachtbedrijf in Zeeland werd de toezegging gedaan dit in het hoofdbestuur te bekyken. Overigens zag men op dit gebied nog weinig mogelijk heden. Men kreeg de raad eerst contact te zoeken met de afzetorganisaties, die weten waar de problemen liggen. Politierechter Middelburg Eis: 2 weken onvoorwaardelijk Vonnis: 1 maand voorwaardelijk Ondanks de belofte nooit meer te drin ken, die hij op een vorige zitting van de politierechter te Middelburg aflegde, stond de kraandrijver J. S. v. H. uit Y'lis- singen donderdag toch weer voor inr. B. S. Sieperda terecht. Ditmaal waren hem drie handelingen ten laste gelegd die onder invloed van alcohol waren ge pleegd. Zo zou verdachte in een café in Vlissingen met een bierfles een ruit van de voordeur hebben kapotgegooid, ter wijl hij enkele dagen later by een ruzie in een café te Souburg, stompte en sloeg JAARVERGADERING CENTRAAL STIERENSTATION Gemengde bedrijven schakelen om De verschuiving op het gebied van de rund veefokkerij in Zeeland heeft ook zyn invloed op de K.I.-verenigingen. Dit is te lezen in het pas verschenen jaar verslag van de coöperatieve vereniging „Centraal Stierenstation Zeeland" G.A. In het overzicht wordt erop gewezen, dat de gemengde bedryven, die door de grondsoort niet meer op bouwland kun- Twee Zeeuwen in finale van strijd om biljarttitel Hoewel alle finalisten nog niet bekend zyn, staat het nu al vast, dat Zeelnnd door twee spelers zal zijn vertegenwoor digd by de wedstrijden om liet kampi- oenschan van Nederland biljarten 2e klasse kader 38;2, die van 7 tot 10 maart a_s. in liotel Concordia in Zicrik- zee worden gehouden. Naaat de winnaar van de voorwedstri.1- den voor Zeeland. T. Platjouw (A.B.C., Hulst), is F. C- Hanse (Concordia. Zie- rikzee) er door zi|n fraai algemeen ge middelde van 15.84 in geslaagd tot de fi nale door te dringen. Op 27 maart te Oostburg paasveetentoonstelling De Commisie ter Bevordering van het Marktwezen in de gemeente Oostburg, heeft in de dezer dagen onder voorzit terschap van wethouder A. P. Modde, fehouden vergadering besloten de tradt- ionele Paasveetentoonstelling dit jaar te houden op woensdag. 27 maart a.s. Voor deze veetentoonstelling, die dit jaar zyn 2e lustrum viert, wordt inzen ding opengesteld voor vetvee. slacht schapen, slachtvarkens en handelsvee. De Ingezonden dieren ln deze vier afde lingen zullen door een Internationale jury worden beoordeeld. Naast geldprij zen ln de diverse rubrieken en voor cle beste groepen vetvee en handelsvce, worden ook ereprijzen en medailles be schikbaar gesteld. Deze 10e paasveeienioonstelliiig wordt, zoals gebruikelijk, gehouden op het Le- dflplein, terwyl de keuringen 's middags om 1 uur aanvangen. KERKNIKIJWS NED. HKKV. KEKK. Beroepen te Grljpskerk-Visvliel Baarton kand. te Amsterdam, te Mid- delharnis B. Haverkamp te Blauwka- kapcl; te Langeruk en ie Op en Neder Andel J. L. W, Koppcnhol, kand. te RUswIJk (Z.-H. GEREE. KERKEN. Beroepen te Harderwijk (derde pred. plaats) H. Hortenslus te Ommen; te Curacao (koopvaardljpredikant) S. S van bhk, laatstelijk predikant te So- rong (Nleuw-Guinea). CHR. GEREI'. KERKEN Tweetal te Noordseschut A. J. Otten te Sint-Jansklooster cn C. van der Wee- Ie te Putten-Ermelo. Beroepen te HU- versum-Oost C. den Hertog te 's-Gra- venhage-West. eon uitbreiding Op die nen overschakelen de melkveestapel te zien geven, bedryven, waar de grond wel'voor bouwland geschikt Is, krimpt de melk veestapel verder in. Wat Zeeland betreft wordt in Schou- wen-Duiveland, Tholen en Walcheren op de gemengde bedryven meer melk vee gehouden. Ih West-Zeeuwsch-Vlaan- deren is echter het tegendeel te zien, zc biykt üit het overzicht. Daar wordt meer overgeschakeld op de akkerbouw. Datzelfde beeld is waar te nemen op Zuid-Beveland en in Oost-Zceuwsch- Vlaanderen, hoewel daar nog een plaat selijke vergroting van de. melkveebedry- ven is te constateren. Het gevolg voor de K.I.-vereniglngen is dat er in Wulcheren en Schouwen-Dui- veland een sterke uitbreiding van het aantal geïnsemlneer'de dieren "is. Uit het verslag biykt verder dat in Wal cheren het afgelopen iaar door ging van het aantal dieren, tw__ mlnatoren werden ingeschakeld. Voorts wordt opgemerkt, dat tijdens de fokda- gen in 1962 byzondere belangstelling icstond voor de K.I.-stieren. Over de mond- en klauwzeerepidemie merkt verslag op. dat het stierenstation enige tijd voor alle bezoek moest wor den gesloten, hoewel de epidemie niet ln de provincie voorkwam. Ook wordt gememoreerd, dat ln Zeeland de eerste fokvereniging werd opgericht. Verder wordt een overzicht gegeven van het aantal geïnsemineerde dieren op de verschillende eilanden. De chfers daarvan zijn als volgt: Schouwen-Dui- veland, stijging van 2227 tot 2427; Tho len en St.-Philipsland daling van 1337 lot 1141; Walcheren stijging van 3583 tot 3913; Noord- en Zuid-Beveland sty- ging van 2677 tot 2764; Oost-Zeeuvvsch- Vlaanderen daling van 1561 tot 1420; West-Zeeuwsch-Vlaanderen daling van 1465 tot 1367. en bovendien de jas van <le café-eigenaar stuktrok. Toen verdachte die avond in Middelburg werd aangehouden, gaf hy de politie eerst een verkeerde naam op. „Dat was een lolletje", verklaarde hij nu aan de politierechter. „Wij vinden het geen lol letje. dat zult u wel merken", dreigde of ficier mr. A. W. Rosingh. Hij eiste voor alle feiten samen twee weken onvoor waardelijke gevangenisstraf. De politie rechter verdubbelde de gevangenisstraf tot een maand, maar stelde deze voor- waardeiyk. De verdachte kreeg tevens een geldboete van 60. De getuigende caféhouder C. F. H. uit Souburg gaf een uitvoerig relaas van de gang van zaken op die bewuste avond. „Op een gegeven ogenblik ging v. H. luidkeels zingen. Ik stapte op hem af en vroeg of hij daarmee wilde op houden omdat dit verboden is en om dat er bovendien m?ii.-}$u naar de te levisie zaten te kyken. Toen vloog hij me, in m'n rug aan en-«»f ook later m'n vrouw een klap. Hij wilde dat ik mee naar buiten ging om me af te kunnen ranselen. By de voordeur kreeg ik 'n stomp in mijn gezicht. Gelukkig bad ik juist even daarvoor myn gebit uitgedaan. De agressieve kraandrijver gaf Inder daad toe, dat hij was gaan zingen: „U moet weten, ik ben een grote liefhebber van zingen. Maar het is niet waar dat ik z'n vrouw heb geslagen". Tot slot ver klaarde de verdachte dat hij nu toch echt definitief met drinken was gestopt. Onder water De Goesenaar L. kon zicli niet boven water houden, toen hy niet zijn auto onder invloed van alcohol de Vlissingse Singel in Middelburg inreed. Hy raakte daarbij namelijk buiten be- wustzyn. Gelukkig slaagde de brigadier van politie L. uit Middelburg erin, de man tydig uit liet voorraam van de auto naar buiten te werken. Hij rook hij de ze pogingen dat de bestuurder alcohol had gebruikt. Uit do getuigenverklaringen werd dui delijk dat cle caféhouder tamelijk veel had gedronken en bovendien dat hy ab soluut geen sterke drank gewend is. „E hebt dus geen training", zo merkte de officier op, die een onvoorwaardelyke ge vangenisstraf van 2 weken vorderde en ontzegging van het rijbewijs voor zes maanden. „Dat ik moet zitten ...dat vind ik vrcseiyk", waren de laatste woorden van verdachte, ,,'t lijkt wel of ik een misdaad heb begaan". „Dat is het ook wel", repliceerde mr. Sieperda. die daar na het vonnis uitsprak: 2 weken voor waardelijke gevangenisstraf met eer proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 250. Bovendien, overeenkomstig de eis, 6 maanden ontzegging van de rybe- voegdheid. De zaak tegen de expediteur L. v. H uit Waarde, die verdacht wordt geen aangifte te hebben gedaan van de 160 liter dieselolie die hy méér heeft dan cle toegestane 5000 liter, is voor onbepaalde tijd aangehouden. AANBOD WEL IETS GEDAALD Prijzen vertonen een dalende tendens afgelopen weken weer flinke aanvoeren te verwerken gekregen. Het aanbod daalde wel iets I»'- opzichte van een maand geleden; maar toch kon de han del te kust en te keur terecht. Naast gedeeltelijke ruiming uit de koelhuizen cn bewaarplaatsen, komt een groot deel van de aanvoer uit opslagplaatsen van de telers. Verwacht mag worden dat de aanvoer de komende weken in hetzelf de tempo of zelfs nog iets daarboven zal voortduren, Gemiddeld genomen vertoonden de pry- zen van appelen een dalende tendens. De vraag nam iets af, hetgeen toege schreven wordt aan de langdurige win ter. De grootste veer lieten de mindere kwa liteiten cn vooral hel ondereind. Voor mooi gekleurde Golden Delicious biyft er belangstelling bestaan. De prijzen hiervoor wisten zich goed te handnaven. Ook voor Goudrcnette is er een ruime markt. Van Goudrenette komt er leidelyk een geringer aanbod; van Gol den Delicious zijn de voorraden no: groot. Cox Oranje Pippin is praktisci uit het aanvoerbeeld verdwenen. Di. f;eldt eveneens voor Lombard Calville, erwyi ook Winston een van de minder aangeboden rassen blijft. Van Jonathan is er nog steeds een ruime sortering. Van dit ras komen er echter veel par tijen met weinig of geen kleur. ~- prijsdaling doet zich nij dit ras sterkst gevoelen. Ook het Industriefruit kwam op een lager niveau. Groot is het verlangen bij de telers naar het einde van de winter. Hoewel er by mindere koude flink in de boom gaarden is gesnoeid, blijft er toch altyd nog een achterstand. Daarby zal een „omniezwuai" in het weerbeeld zoveel werk met zich meebrengen, dat er han den te kort zullen zijn om alles op tyd klaar te krygen. Het tijdsbestek om al les klaar te krygen wordt met de week korter en veel is er altijd in de voor jaarsmaanden te doen. ln boeverre de vorst schade aan bomen en struiken heeft toegebracht is niet te zeggen. De komende maanden zullen dit i Microkorfbal in Goese veilinghal Eindelijk kan er in de Veilinghal te Goes weer microkorfbal gespeeld wor den. Door het feit, dat het Ned. Hand bal Verbond, afd. Zeeland, besloten heeft haar toernooi af te gelasten, kunnen de microwedstryden op 2 velden ge speeld worden, zodat het resterende ge deelte van het programma in 3 weken (23 febr., 2 en 9 maart) afgewerkt kan worden. Voor aanstaande zaterdag staat een aantal zeer interessante wedstrijden op de lijst, namelgk alle K.N.K.B.-ploegen komen binnen de lijnen. SwiftTjoba I is de „wedstrijd van de dag en we zijn benieuwd of de laatsten revanche kun nen nemen voor de in Rotterdam ge leden nederlaag. Speelt landskampioen Swift I als in de Energiehallen, dan zitten er ongetwijfeld drie overwinnin gen in. We achten Tjoba I in staat Ani mo I en Swift H te kloppen, terwijl Animo I juist iets sterker zal zijn dan Swift H. De prognose voor de K.N.K.B.- poule luidt: Animo ITjoba I (2), Animo I Swift I (2), Animo ISwift II (1), Swift I—Swift H (1). Swift I—Tjoba I (1), Swift H—Tjoba I (2). In I A voorspellen we een zekere zege van Togo I op Animo II, terwyl de laatsten ook wel het loodje zullen moe ten leggen tegen Elto I. In I B zullen Tjoba H en Togo II elkaar niet veel toegeven en een puntenverdeling is het meest waarschyniyk. I A: Animo HTogo I (2), Animo II Elto I (2). I B: Tjoba II—Togo H (3). In 2 A zien we Volharding I met ge ring verschil van Swift IH winnen, ter wyl in 2 B Blauw Wit I het tegen Ondo 1 zeker niet gemakkeiyk zal krijgen. Swift IV zien we haar beide wedstry- den tegen Ondo I en Blauw Wit I ver liezen. In 2 C zal Elto H misschien juist iets sterker zyn dan Olympia I, terwyl in 3 C Blauw Wit H van Ondo H zal weten te winnen. De prognose van de andere wedstrijden luidt: 2 A: Swift HIVolharding I (2). Blauw Wit I—Ondo I (1), Swift IV— Ondo I (2), Blauw Wit I—Swift IV (1). 2 C: Olympia I—Elto H (2). 3 C: Blauw Wit ÏI—Ondo II (1). Jun. A: AnimoSwift I (1). Adspiranten A: Animo AVolharding (1). B: Animo BTogo A (2). C: Swift BTjoba A (2). D: Swift C—Togo B (3). E: De Poel—Tjoba B (1). Pup. A: Blauw Wit Olympia A (1), Olympia ATjoba -"ogo A Bonds trainer traint Terneuzense atleten De bondstrainer van de K.N.A.U.. dc heer L. Padelt. zal op zondag 24 febru ari a.s. op de Sintelbaan te Terneuzen een looptraining verzorgen voor een ge selecteerde groep atleten. Bij minder gunstige weersomstandigheden zal dit plaatsvinden in het gymnastieklokaal van de Zuidlandschool., Zaalhandbal Zaterdag en zondag zullen in de Ener giehal te Amsterdam zaalhandbahved- strijden gespeeld worden om liet lands kampioenschap. Tevens zullen daar dan ook de promotiewedstrijden worden ge speeld voor een plaats in de hoofdklas. Voor district Zuid B zullen de heren van Tonido uit Goes en de dames van Were Dï uit Tilburg hieraan deelnemen. De kampioen van het vorige jaar bij de heren. Operatie '55 uit Den Haag, kampioen geworden van toofdklas en zal dus het landskampioenschap kunnen prolongeren. In de hoofdklas A is de kampioen nog niet bekend en zal uit de beslissingswedstrijd Niloc ESCA moeten voortkomen. Gezien vorm waarin Operatie '55 momenteel steekt, mag verwacht worden, dat zr een grote kans maakt om de titel we derom te behalen. Bij de dames is in hoofdklas A de kam pioen van het vorige jaar ook van de party, nameiyk Niloc. In de hoofdklas B is dit geworden K.S. Swift uit Roer mond. Het zal moeilyk vallen hier een prognose te maken, maar het kon wel eens zo worden, dat de titel naar Lim burg zou gaan. PROMOTIEWEDSTRIJDEN Voor dit deel van ons land is het be langrijk wie kandidaat zijn voor d« hoofdklas B heren. P.S.V., Dynamo en Tonido zullen de stryd hiervoor gaan aanbinden. Tonido is in staat bijzonder goed voor de dag te komen. Maar de strijd zal een zeer moeilyke zijn. P.S.V. en Dynamo worden technisch iets hoger aangeslagen, maar Tonido heeft reeds vaker getoond, om tegen sterkere tegen standers juist tot bijzonder goede pres taties te komen. Dit zal dan ook moe ten worden afgewacht. In ieder geval beschikt Tonido over een grote dosis wilskracht. Bij de dames zal Were Di uit Tilburg het wel niet kunnen bolwerken tegen P.S-V. en Verburgh. Het programma voor beide dagen luidt; ZATERDAG: om kampioenschap van Nederland da mes: NilocK.S. Swift; heren: Ope ratie '55Niloc of ESCA. Promotiewedstrijden: hoofdklas A, da mes: UdiE. O.; heren: SwiftJahn n; hoofdklas B. dames: Were Di P.S.V.; heren: Tonido—P.S.V. ZONDAG: om het kampioenschap van Nederland, dames: K.S.Swift-.—Niloc; heren: Niloc of ESCAOperatie '55. Promotiewedstrijden: hoofdklas mes: De BlinkertUdi, E. O.De Blinkert; heren: A.H.C. of Blauw Wit Swift, Jahn HA.H.C. of Blauw Wit; hoofdklas B, dames: VerburghWere Di; P.S.V.Verburgh: heren: Dynamo Tonido, P.S.V.Dynamo. Schoonrijden op het Bokkegat Vanmiddag zaterdag worden er op het BoKkegat bij Wissenkerke wed strijden in schoonrijden gehouden voor Noordbevelanders. Deze wedstry'den be ginnen op twee uur. MILJOEN GULDEN VOOR OUD GEBOUW IN VLISSINGEN We gaan rioolbelasting betalen. Waar om Omdat er geen geld genoeg is- Hoe komt dat Omdat er een zeker financieel gestuntel is te vinden in onze gemeente. Omdat er een flink geldte kort is. Omdat b. en w. graag wat his torie wil behouden. Een gevangentoren moest nodig gerestaureerd worden. Een oud. gammel ding waar de zakenlui de neus voor ophaalden, toen het te koop was. Niemand wou het hebben, maar b. en w. wel. En maar betalen, geld ge noeg. Ja, in de beurs van Jan met de pet en andere lieden, maar niet ln de gemeentepot. Er moest en er zou een nieuw stadhuis komen. Dat was hard nodig. Er kwam dus een nieuw stad huis. Althans het is bezig te komen. Maar er is haast geen geld meer. We hebben al grote schulden. Maar toch moet het oude stadhuis in het geheel verplaatst en bewaard worden voor het nageslacht. Kosten, één miljoen. Het heeft zo'n leuk plafonnetje. De oudheid wordt bewaard. Er zijn dingen die belangrijker zijn dan oude huizen te bewaren en er èen hoop geld voor uit te geven. Als nu een stadhuis nodig is en er is geen geld genoeg, waarom dan geld verknoeien aan dingen die geen zoden aan de dijk zetten Bij een gezond financieel be leid, vaart iedereen wél. De rioolbëlas- ting was niet nodig, als er maar niet zoveel onverstandigs gédaan werd. Er zgn dure stunten uitgehaald door b. en w., en de gemeente is er de dupe van. Michiel de Ruyter heeft z'n rug naar de stad toegekeerd en staat met schaam rood op z'n kaken het hoofd te schud den en denkt alleen maar, vol verwach ting... Een inwoner van Vlissingen. (Naam en adres van inzen der by de redactie bekend). OUDE STADHUIS TE VLISSINGEN (II) De burgemeester van Vlissingen wil het oude stadhuis verplaatsen! Al zal hij daarvoor (letteriyk en figuur lijk) de laatste steen voor naar boven moeten krauwen. Vindt deze burgemeester dat wel ver antwoord tegenover zijn gemeente Vlis singen om een dergelyk bedrag (ruim 1 min.) voor een dergelijk onbenullig idee uit te willen trekken? Is het niet belangrijker om eerst eens te denken aan de bewoners van het Ha vendorp, aan de recreatie, aan de sport- felegenheid in dé zomer maar vooral in e winter (actie Sporthal!) aan de nog steeds in Vlissingen bestaande gaslan taarns, aan het bijzonder slechte strand in Vlissingen etc. etc.? Dergelijke dingen zijn in het belang van een gemeente en zijn inwoners. Het is te hopen dat de Vlissingse raads leden zich unaniem tegen het plan van de burgemeester zullen uitspreken. Vlissingen. J. I. v. d. HEUVEL. Schuitvaartgracht 211. EEN TUINBOUWERTJE Als C.H.U.-tuinbouwertje wil ik nog een duit in het zakje doen. Dat zakje lijkt me nog erg bodemloos, maar misschien komt er nog wel eens een bodempje in. Het is net als met babies, na verloop van tijd schakelt men over op voedsel in iets vastere vorm, om een bode in haar of zijn maagje te krijgen. inleiding dit dan, maar waar het om gaat is dit: mag ik dhr. Koppejan langs deze weg, harteiyk dank zeggen voor zijn stukje, uw mening is myn mening, misschien is ook mijn, uw mening. De geachte heer Joziasse wil ik nog wel Iets vragen: welk verschil is er vol gens U tussen staatssocialisme en com: munïsme denkt U, dat, door kinder bijslag voor kleine zelfstandigen een niet-economisch bedrijf, wél economisch verantwoord wordt, met andere woor den: volgens mij stimuleert men op de ze manier het aanhouden van niet-ren- derende bedrijven ik vraag dit als jongen uit de „bevol king", ik behoef namelgk niet terug te keren, want ik ben altyd één van hen geweest. Deze vragen worden gesteld door iemand, die ook tot de „tot twee tellenden behoort, dus zullen ze voor U Europese primeur voor Oostendse werf ln Oostende is dezer dagen de eerste automatische scheepslift van Europa in gebruik genomen. Deze lift, die ten dienste staat van „De Verenigde Oos tendse Scheepswerven" is toegankelijk voor schepen van 750. 1500 en 2650 ton. De eer van deze Europese primeur viel te beurt aan het Belgische rijn schip „Janine", dnt onder schipper Vanhille uit Wondelgem op de lift werd ge bracht. In tien minuten tijds werd uet schip boven water getild en op een spoor gezet. Vla dit spoor kunnen drooggezette izen. schepen naar een verder gelegen droog dok worden overgebracht. Het ontwerp naar van de scheepslift is van Amerikaanse oorsprong, maar werd voor een groot gedeelte' in België uitgewerkt. De 156 betonnen palen van 21 meter lengte, de beide steigers, het 300 ton wegende platform, de rolwagens en cle elektri sche installatie, die deel uitmaken van deze lift, zn'n van Belgische makely De proef met net eerste gedeelte van de scheepslift draagkracht 750 tot 1350 ton verliep naar wens. Het tweede gedeelte zal half maart gereed komen Vermoedelyk zal de hele lift op 18 mei van dit jaar in gebruik kunnen worden genomen. Te Oostende zal een bijzondere oplei dingsschool worden ingericht voor de bediening en het onderhoud van de lif ten. De Oostendse N.V. S.E.G.E. eige- van de lift, beschikt verder over een .studiebureau voor scheepsliften. Daai werkt een vijftal ervaren inge nieurs aan plannen voor een nog neer geperfectioneerde scheepslift. Tot op heden zijn er reeds scheepsliften voor verschillende' landen in studie. De nieu we scheepslift in Oostende heeft tal van voordelen. Zo kan men er geladen schepen mee dokken, is het mogelijk om schepen met slagzy droog te zetten en met een lift horizontaal te brengen en voorts kan men meerdere schepen gelijktijdig en afzondrelyk droogzetten in te water laten, dank zy de afzonder lijk bewegende gedeelten van de lift- vloer Ook kunnen nieüwe schepen vol ledig op de werf worden afgewerkt en door middel van de lift verticaal te water worden gelaten. erg gemakkelijk zijn. Als U me aan een baan kunt helpen by de K.L.M. voor 250.000 's jaars, hou ik me van harte aanbevolen. Nu weet U wie ik ben, dan zou ik nu graag willen weten wie U bent. 's-Heer-Arendskerke, A. D. Korstanje. DORPSHUIS RILLAND-BATH Zeer onaangenaam getroffen door de vijze waarop b. en w. van Rilland in hun erantwoording tegenover de raad aan gaande hun beleid inzake de bouw van .iet dorpshuis meenden de architect ver antwoordelijk te moeten stellen voor een tekort van f 18.700. op de geraamde to tale stichtingskosten, (gepubliceerd in de P.Z.C. van 18 februari jl.) ben ik ge noodzaakt, mij eveneens via dit orgaan publiekelyk te revancheren tegenover deze niet geheel juiste voorstelling van In mijn begrotingsopgave aan b. en w. d.d. 18 nov. 1959 heb ik gesteld dat in de hieraan voorafgegaande opgave door mij een post. gToot f 9700.— was verge ten. doch dat ik zou trachten tydens de uitvoering dit bedrag te bezuinigen. Uit de aan b. en w. gezonden eindafre kening d.d. 20 februari 1961 is inder daad gebleken dat van genoemd bedrag ad f 9700,— door mij f 7000,— is bezui nigd zodat nog maar van f 2700 limiet overschrijding mijnerzyds sprake kon zyn wat neerkomt op plm. 1.5 der bouwkosten. Door b. en w. is echter aan de raad niet medegedeeld dgt tevens uit bovenge noemde eindafrekening biykt dat door haar rechtstreeks voor een bedrag groot f 11.600 extra is opgedragen, en uitge voerd zonder de meerkosten aan inven taris. Ga ik uit van het in de P.Z.C. genoem de bedrag van f 18.700 meerkosten en trek ik hiervan af het onder myn ver antwoording berustende deel ad f 2700, dan blijkt dat b. en w. voor f 16.000 aan meerwerk hebben opgedragen. Dit is het goed recht van het college mits gespeeld volgens de regels der de mocratie, doch het is niet juist een voorstelling van zaken te geven welke ten onrechte het beroep en de persoon van de architect aantasten om zelf aan een verantwoording te ontkomen. Ten slotte zij nog te vermelden dat 2 jaar na de éindoplevering, ondanks dat ér geheel geen klachten waren, de aan nemer plm. f 23.000 en de architect nog f 7000 te vorderen hadden hetgeen de gemeente nog eens plm. f 3000.rente extra heeft gekost. De architect P. Götzen DE WEG VAN BORSSELE NAAR 'S-HEERENHOEK „De beperking op de wegen in verband met de opdooi, voor verkeer met een zwaardere asbelasting dan 1,2 ton, brengt bijna voor iedereen narigheid en moeiiykheden met zich mee. Te Borsse- le zyn we evenwel bijzonder gedupeerd door afsluiting van de mooie straatweg over de 's-Heerenhoeksedyk, welke de verbinding vormt tussen de gemeenten Borssele en 's-Heerenhoek, maar die ge heel op grondgebied van de gemeente Ovezande ligt. Ofschoon na gehele af sluiting de A.M.Z. alsnog toestemming kreeg per bus dit traject te berijden, moeten we er toch rekening mee hou den. dat deze toestemming kan worden ingetrokken, en zeer zeker" indien de de finitieve opdooi inzet. De gewraakte straatweg zou echter niet minder van kwaliteit zijn dan de rest van de wegen in de richting Goes, maar men wil voor deze straatweg geen en kel risico lopen, daar eventuele schade hersteld zou moeten worden uit de blijk baar schrale kas van de gemeente Ove zande. Voorheen werd dit blijkbaar be taald uit de iets ruimere kas van een andere overheidsinstantie. Aan de kleine gemeente Ovezande kan men. moeilijk kwalijk nemen dat zij in deze geèn enkel risico wil nemen, maar we vragen ons af of het juist is, dat de ze straatweg in handen van Ovezande blijft. Waarom kan meergenoemde in stantie met de ruimere beurs, die ook het verdere traject tot Goes beheert, dit beheer niet krijgen? (Of wil zij mis- shcien niet?). Hoe de kwestie ook moge liggen, het is geen stijl, dat men zich op eigen gele genheid over een afstand van 5 km naar 's-Heerenhoek moet begeven voor het volgen van onderwijs of bezoek aan ziekenhuizen etc. te Goes. Dit ware mis schien niet helemaal onredelijk als hier sprake was van een polderweg, die ge asfalteerd was, maar nu het een dege lijke straatweg betreft van het genre, dat ook elders niet afgesloten wordt, is het wel onredelijk. Niet alleen hoofdverkeerswegen, maar zeer zeker ook lokale verbindingswegen horen onder het beheer van instanties, die een optimaal onderhoud kunnen waarborgen!!" Borssele. J- DE BUE. Oostsingel 11. TAALVERRUWING De door de kunstschilder Jan van Her- wynen onlangs tydens een t.v.-interview gebezigde woordkeuze was van dien aard, dat men zich met enige verbijste ring afvroeg: hoe is dat mogeiyk? Hoe komt een kunstenaar van dat formaat er toe zich op die manier uit te druk ken? En dan nog wel „coram populo?" Men was verbaasd en teleurgesteld. En mr. Elias gaf in een voor de P.Z.C. ge schreven cursiefje duidelijk als zijn me ning te kennen, dat hij Van Herwijnen een groot schilder vindt, maar dat deze niet «weet hoe op een behoorlijke manier met de Nederlandse taal om te gaan. Enkele jaren geleden heeft zich een soortgelijk geval voorgedaan van wat ook als een gebrek aan goede smaak kan woi'den gezien. Met dit verschil echter dat het toen geen t.v.-interview betrof, doch een vraaggesprek voor de krant. De geïnterviewde was 'n bekende Nederlandse actrice, degeen die haar ondervroeg de verslaggever van een groot landelijk dagblad. Het vrijwel woordelyk in het blad gepubliceerde ge sprek was interessant en leerzaam, doch het werd. althans naar mijn op vatting, in hoge mate ontsierd door een aantal krachttermen die er niet om lo gen en vooral ook door een overdadig gebruik van het woordje „rot". Alles was „rot": de róllen die de actrice kreeg, het speelseizoen en vanzelfsprekend ook de kritiek. Het klonk allemaal heel erg pittig, dat moet ik toegeven, en als ie mand er van houdt stoere taal te bezi gen kan hem of haar dat moeilyk wor den belet Dat behoeft dan echter nog geen reden te zijn, dacht ik, om die hele aaneenschakeling van vulgariteiten nu ook naar in de krant op te nemen en daarmee dan een bijdrage te leveren tot de toch al zo moeilyk te bestrijden ver ruwing van de omgangstaal. Er zijn grenzen. Ik maakte mijn mening aan het betrok ken dagblad kenbaar, maar was daar aan het verkeerde adres. Kijk eens, ge achte heer, kreeg ik ten antwoord en nu laat ik de letterlijke tekst volgen: „Uit het taalgebruik van de mensen kan men veel te weten komen over hun aard. Om die reden kon U bepaalde termen aantreffen in het interview met de be wuste actrice, die U wat vreemd in de oren klonken. Wy delen uw mening niet, dat die misplaatst waren". Dat was het bescheid dat ik kreeg van die krant, nu een jaar of vier geleden. Ja, zo stond het er: „die U wat vreemd in de oren klonkenMaar en dat moest ik er verder dan waarschijnlijk bij denken die volkomen normaal moeten worden geacht in deze tijd". Nu. dat is dan ook wel zoWat doet het er toe. zegt mr. Elias en ik zeg het hem na. Men moet ten slotte iets kunnen verdragen. Vlissingen J. M. de Cooker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15