MUZIEKSCHOOL PUZZEL- rubriek TELEVISIE NIEUWSRUBRIEKEN WORDEN EINDELIJK ONDER HANDEN GENOMEN zaterdagnummer Zwakke programma-onderdelen winnen geleidelijk aan allure Zaterdag 23 februari 1963 De Zeeuwse Muziekschool is een instituut vol ernst. Ernstige geluiden en ernstige ge zichten, zowel bij leerlingen als bij leraren. Neem nu die jongen met zijn reusachtige toeter in het donker voor het raam of die jonge Goese celliste als ze in uiterste con centratie de strijkstok langs de snaren trekt. En zelfs de Heinkenszandse koperklas is een lokaal vol ernstig musiceren. Ongeacht de leeftijd. Van het zware schetterende ko per naar de ingetogen en omfloerste hobo in Goes. Leraar en leerling lijken het in strument samen te bespelen. De weg naar de muzikale verfijning begint helemaal on deraan in de klasjes van het algemeen vormend muziekonderwijs, waar kinderen de noten zingen en deze noten met de hand in beeld brengen. Als kleine grappige ver keersagentes werken ze zich druk geba rend door de notenbalken heen. Zelfs kun nen de muziekschoolleerlingen betrokken worden bij de toegepaste muziek: in de balletafdeling. Ook daar begint de weg van duizend mijlen met één stap en ook daar, zoals te zien op deze foto uit Vlissingen, is het een ernstige zaak. (Van een speciale medewerker) •"Terwijl bet televisieamusement, de dramatische produktietech- niek, de sportprogramma's, dé gerichte uitzendingen zich con solideren op verworven ervaringen en vormen getuige het vrij wel rimpelloze verloop van het huidige televisieseizoen valt op een ander belangrijk gebied een ontwikkeling te signaleren, die in Bussum ..de renaissance van het televisienieuws" heet. Al de eer ste maand van dit nieuwe jaar nam het nieuws in de televisiepro gramma's een veel overwegender plaats in dan in voorgaande jaren in een hele reeks van maanden het geval was. Het is lang niet uit gesloten de praktijk in het buitenland bewijst dat dat het gehele Nederlandse televisieprogramma zoals zich dat in een wille keurige week ontrolt, door deze wijzigingen binnen afzienbare tijd van aanzien verandert. Die wijzigingen zien er aldus uit: Sinds 1 januari beschikt de N.T.S.-journaaldienst dagelijks over twee uitzendingen: de eer ste zoals altijd om acht uur met een filmnieuwsaflevering, de tweede na afloop van het avond programma met een nieuwsle zer, föto's en ander statisch beeldmateriaal. Sinds 1 januari beschikt de KR.O.-televisie over zes half uur-uitzendingen in de maand van zijn geheel gewijzigde nieuwsrubriek „Brandpunt". Sinds 1 januari heeft de VARA-televisie zijn voorname lijk pittoreske magazine „Es presso" opgedoekt en vervan gen door vijf maandelijkse veertig-minutenuitzendingen van „Achter het nieuws". A.V.R.O.-televisie en N.C.R.V.-tele- visie koesteren al enige tijd gelijk luidende uitbreidingsplannen, die bin nenkort wel verwezenlijkt zullen wor den. Wie op zoek gaat naar de oor zaak van deze plotselinge koerswijzi gingen. stuit op een bij de secties eindelijk ontwakend besef, dat de presentatie van het nieuws in de Ne derlandse televisie bij zulke wereld- veroverende verworvenheden als Eu rovisie en Globevisie (Telstar, etc.) een flinke achterstand heeft opgelo pen. Het aanvankelijke misverstand, dat televisie een nuttig en aange naam verlengstuk zou zijn van wat tot dusver de radio in Nederland was, speelde de ontwikkeling van de televisie1 in ons land lang parten. Dat misverstand is gelukkig allang ach terhaald en men weet in Bussum nu heel goed. dat televisie een uniek dienstverlenend medium kan zijn en moet zij" *»"ven trenoemde wijzigin gen wijzen duidelijk op dat besef. Helaas betekent dat nog niet, dat de nieuwsbehandeling voor de Neder landse televisie binnen afzienbare tijd net zo'n hoog en geheel eigen niveau zal bereiken als in b.v. Engeland, Frankrijk, Duitsland. In de eerste plaats ontbreekt in Bussum daarvoor een deugdelijke organisatie, maar de belangrijkste oorzaak is nog het nij pende gebrek aan goede vakmensen. Men brengt dus wel méér nieuws, maar men brengt het nog vaak op een stuntelige en eenzijdige wijze. Achter geraakt We in staat is om het buitenland se televisienieuws gepresen teerd door B.B.C., R.T.F. of W.D.E. te vergelijken met dat in Neder land, komt tot interessante, vaak ook onthutsende vergelijkingen, die be paald hun nut wel bewijzen. Van het N.T.S.-journaal werd in de eerste vier, vijf jaren van zijn bestaan vol komen ten onrechte beweerd dat dit de beste tv.-journaal dienst van Eu ropa zou zijn (uitgerust met vier te lexverbindingen, waterdichte inter nationale contacten en een goed cor- respondentennet. Bij deskundigen vond dit sprookje geen geloof en thans is het journaal reeds enige tijd het middelpunt van scherpe en niet geheel onverdiende kritiek. Het dagelijkse filmnieuwsoverzicht blijkt, vergeleken met het buitenland, nauwelijks exact. Want de journaal redactie maakt niet een selectie uit het belangrijkste wereld- en landelijk nieuws het maakt een selectie uit het nieuws, dat gefilmd is. Deze te starre presentatietechniek (waarin men te weinig gebruik maakt van kaarten, situatiefoto's, noodzakelijke achtergrondbelichting en de in het buitenland zo voortreffelijk toegepas te scherpe interviewtechniek) zat (en zit) de informatie soms zodanig in de weg, dat een hinderlijke verte kening kon (en kan) optreden. De fameuze nieuwsrubriek van de Franse televisie heet „Cinq co lonnes a la une" (vrij vertaald: Vyf- koloms-kop), heeft een duur, die va rieert van 00 tot 120 minuten e" wordt maandelijks samengesteld en gepresenteerd door de drie star repor ters van Le Monde, France-Soir en L'Express, onder leiding van France- Soirs redactiechef Pferre Lazareff. Waar men in het buitenland beschikt over talrijke correspondenten hebben de rubriekredacties van onze omroe pen (vaak bestaande uit twee, hoog uit drie man) zich tot voor kort moe ten behelpen met een maandagenda en abonnementen op alle Nederland se kranten, waaruit het merendeel van hun onderwerpen afkomstig is. Bovendien ontbrak en ontbreekt) een voortreffelijk leidende en gerijp te journalistieke vakman, die instinc tief selecteert, eigen contacten legt en vanuit een eigen kritisch denkver mogen en een nuchtere zakelijkheid tot korte, puntige formuleringen kan komen. Deze gezochte man, die nog steeds niet is gevonden, heet in Bus sum „de waakhond" de harde pre sentator met het rechtlijnige voorko men, de toegespitste formulering, het gevatte en snelle reactievermogen, een wellevende nadrukkelijkheid. VARA's t.v.-documentarist Piet Ta- nia deed destijds bij het N.T.S.-jour naal wel zijn best, maar h(j werkt vaak eenzijdig en onvolledig. N.C.R.V.'s documentarist Kees van Langeraad lijkt op het beeld van de goede nieuwspresentator, zoals hij vorig jaar bewees met twee moedige programma's over het spijtoptanten probleem, hij ontwikkelde zich echter in een andere richting. Het schijnt dat voorlopig de speurtocht naar de „waakhond" dus nog wel zal voort duren. Meer allure Diüidendvoorstel Mij. „Nederland" De directie der N.V. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" Amsterdam, deelt mede, dat aan de op 28 maart te hou den algemene vergadering van aandeel houders een dividend over 1962 zal wor den voorgesteld van 7',4 percent in con tanten (vorig jaar 8 percent in contan ten). 52. meisjesnaam, 53. het ik, 54. wel willende lezer (benevole lector, afk.), 56. kilovolt, afk., 58. -van: vele, 59. p(jnljjk (kwestie), 62. had angst, 64. droge, 65. Engels bier, 66. gistmiddcl, 67. metalen pennetje. Verticaal. 2. gemakzuchtig, 3- eer bewijzen, 4. vér-: voorvoegsel, 5. draaibare kap v. e. schoorsteen, 6. eerste mens (O.T.), 7 honingdrank, 8. tijdperk, 9. dulden, toelaten, 12. al, 13. beambte bij gemeente e.d., 14. groot visnet, 16. angst, 17. smalle reep, 20. Nederl. omrocpver-, afk., spoed, 29 teken v. d. dierenriem, 33. 24. iedere, 26. rijksweg, afk., 28. vaas, 34. toestel om snelh. te minde ren, 35. nabootsen, 38. grootmoeder v. H.M. Kon. Juliana. 39. wervel storm, 40. dat wat iemand doet ge nieten. 42- voorbij, te veel, 44. luis. 46. neerslag, 47. stoomschip, afk., 49. onbegroeide, 54. rode kleur der waji- gen, 55. Ital. munteenheid, 56. nauw, 57. niet weinige, 60. gem. o. d. Ve- luwe, 61. ruw geschat (grosso modo), afk., 63. samentrekking van „edel". Gelukkig beginnen, zoals gezegd, de nieuwsrubrieken van de omroe pen sinds 1 januari van dit jaar iets meer allure te vertonen. De K.R.O. trok een jonge Brandpunt-staf aan. die onder leiding van Richard Schoonhoven beter, maar nog on evenwichtig werk doet en het ideaal beeld van de nieuwsrubriek nog niet benadert. Bij de VARA-televisie ver trok Ary Kleywegt als redacteur van de nieuwsuitzendingen en hij maakte plaats voor Herman Wigbold, van wie een hardere aanpak valt te ver wachten. De A.V.R.O. nam dezer da gen oud-VARA-reporter Klaas-Jan Hindriks in dienst als de nieuwe vas te presentator van „Televi/.ier" en „Flits", dat de laatste weken even eens gunstige veranderingen ver- De prijzen van onze wekelijkse puz zel zijn als volgt toegekend: de eer ste prys gaat naar de heer M. A. Slaak weg. Dorpstraat 37, Driewegen, die een waardebon van f 5,krijgt toegezonden. Deze bon is te besteden bij elke winkelier, die in de P.Z.C. adverteert. De overige pryzen komen terecht by respectievelijk mejuffrouw M. J. Hack, Korte Noordstraat 37, Middelburg. Mevrouw f». Meyer-Boo- ne, Voorstraat 27, St.-Philipsland. Mevrouw Schjjve-Cornelis, Nieuwe Traverse 6, Groede. Deze prijswin naars ontvangen een waardebon van f 2,50. De oplossing van de nieuwe puzzel moet worden gericht aan de redactie P.Z.C.. Walstraat 58-60. Vlissingen, vóór donderdagmorgen 12.00 uur. Als U een briefkaart stuurt, vergemak kelijkt U ons wel het werk. Vergeet U niet in de linkerbovenhoek te zet ten „Puzzelrubriek". Hier volgt dan weer de nieuwe puzzel. Veel succes. Horizontaal: 1. niet fris van kleur, 5. eetketel, 10. uur, 11. eigenaar van schepen, 13. vol geestdrift, 15. dood lichaam, 18. lofgedicht, 19. elem. neon, afk., 21. mij, 22- hert, 23. hoofdbestuurder v. Venetië, 25. vloer bedekking, krachteloos, 26. verstand, 27. bosdiertje, 30. brommerig insekt, 31. groot bouwveld, 32. gescheiden, 35. een ongenoemde, afk., 36. zoon van Izaak (O.T.), 37. Ierland, 39. in, 41. langzame, suffe, 43. milit. Wil lemsorde, afk., 45- Griekse oorlogs god, 48. Duitse munteenheid, 50. koeiemaag, 51. vrucht; oud vrouwtje,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 10