SUNIL f bleekt voer li t - blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief Kustvaarder door ijs naar Zierikzee Burgemeester Krabbendijke„van wraakneming was geen sprake" E.E.G. schept nieuwe kansen voor landbouw „DE RUYTERSCHOOL" KAMPT MET GEBREK AAN LOKALEN Dokter A. I. P. VAN L0Y NAM AFSCHEID VAN SAS VAN GENT SUNIL WAST STRALEND WIT UIENWASINSTALLATIE AAN DE HAVEN VAN SINT-PHILIPSLAND COÖRDINATIE BEPLEIT BIJ AFSLUITING VAN WEGEN VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 BETROKKENEN WAREN GEWAARSCHUWD Inbezitneming was rechtmatig „Van wraakneming door het ge meentebestuur van Krabbendijke tegen grondeigenaren is geen spra ke". Dit zei ons gistermiddag bur gemeester L. Cnossen van Krab bendijke naar aanleiding van de woensdag gehouden rechtszitting over onteigeningsprocedures in zijn gemeente. Uiteraard wordt in deze Bevelandse "plaats druk ge praat over deze zitting en daarom vroegen wij de mening van de heer Cnossen. Zoals bekend heeft mr. M. A. Terwoert. uit Middelburg voor de Middelburgse rechtbank verteld, dat het gemeentebe stuur van Krabbendijke op zekere dag onaangekondigd een dragline alles te gen de grond liet werken" op een aantal moestuintjes, die grotendeels onteigend moesten worden. De eigenaren van deze tuintjes waren het niet eens met de aangeboden grondprijs en hadden aan gestuurd op een onteigeningsprocedure. Dit zou aanleiding geweest zijn tot een „wraakneming". „De betrokkenen zijn beslist wél ge waarschuwd", vertelde burgemeester Cnossen nu. „Aannemer F. Duinhou wer, directeur van gemeentewerken, •I. \V. P. de Jonge en gemeenteopzich ter Huissoon vertelden op 26 juni van het vorige jaar 's ochtends tus sen tien en elf uur aan de mensen, dat de dragline zou komen". Tegen twee uur 's middags kwam de drag line, „maar de groenten en de vruch ten werden zo veel mogelijk ge spaard", aldus de heer Cnossen. Ook voor het door de heer Terwoert aangevoerde feit, dat er daarna drie maanden lang hiets aan de tuintjes was gedaan, en dat het dus geen zaak was waar haast mee gemoeid was, had de Geslaagde toneelavond van „Astra" De festiviteiten rondom het jubileum van „Astra", de leerlingenvereniging van het christelijk lyceum te Goes, neb ben donderdagavond in" de ..Prins van Oranje" een sprankelend hoogtepunt ge kregen. „Astra"-leden voerden daar tij dens de lustrumavond „Carlo Goldinis komedie „De goedhartige bulderbas' ten tonele. Zij deden dat op voortreffe lijke wijze. Dat gold met name voor Ton van Weele als de „nui'ks" Geronte, voor Hans Dandeij als Dorval en voor Netty Hogendorf in de rol van Gerontes nicht Angéllque. De regie van „De goedharti ge outderbas" was in beluvanie handen bij drs. A. P. Kornet. De heer P. Schrier verzorgde de grime. De vrijwel geheel bezetiu zaal toonde zich na afloop gul met applaus. Voor de pauze kregen de aanwezige leerlingen en ouders ccn kort ontspan ningsprogramma voorgezet. De twee winnende klassen van de 's middags ge houden toneelwedstrhd brachten hun stukjes „Orpheus en Eurydice", het ge dicht „De bromfiets" en het schetsje „Het paspoort" nogmaals met veel suc ces voor het voetlicht. Verder was er een optreden van de schoolband onder leiding vun Han van der Hee en ver zorgde Freek de Jonge een amusante one-man-show, waarin hy met name sfeer wist te leggen in zyn optreden als straatveger. De voorzitter van „As- trow". Jan Schuling, had de avond met een welkomstwoord geopend. Vanavond, vrijdag, wordt de lustrumavond her haald. EXAMENS By de gehouden examens der „Ensaid" te Breda slaagde voor coupeuse-leidster mevrouw P. G. Th. M. Braham-van der Leeuw te Middelburg. Voor costumière slaagden de dames R. de Ridder te Middelburg, K. Dekker te Koudekerke, C. Louwerse te Seroosker- ke (W.), B. de Visser te Domburg en A. van Oord, L. van de Moule en T. de Vis ser te Oostkapelle. Bij de hervormde stichting ter opleiding van gezinsverzorgsters te Eindhoven, slaagden voor het diploma de dames J. Coppoolsc uit Grijpskerlte. P. G. Kempe uit Goes, J. H. van de Kreeke uit Goes, P. M. Moerman te Nisse. M. C. Ruissen uit Kruinlngen, J. Schrier te Kamperland, P. W. Tevel uit Middel burg, M. G. Verhage uit Bfezelinge, C. van de Wekken uit Renesse en S. Wouters uit Veere. heer Cnossen een verklaring. „Aanne mer Duinhouwer verrichtte in Krabben dijke rioleringswerkzaamheden, maar de dragline, die ook daarvoor nodig was geweest, moest ergens anders ingezet worden. Woensdag moest de machine vertrekken en daarom werd het dinsdag nog gedaan". IN VIJF TUINEN. „Bovendien bleek daarna", zo vertelde hy voorts, „dat op de desbetreffende grond geheid moest worden voor de woningbouw. De levertijd van de hei palen was twee a drie maanden. Toen de palen er toch nog eerder dan ver wacht kwamen, was de aannemer echter nog niet zover, dat hij reeds kon begin nen, vandaar de vertraging", aldus de burgemeester. Ook is het volgens de heer Cnossen een pertinente onwaarheid, dat de dragline alleen de moestuinen van de vier betrokkenen, die op een ont eigeningsprocedure hadden aange stuurd, „bewerkte" en niet de tuin van een vijfde betrokkene die zyn grond vrywiliig had verkocht. „De dragline moest het terrein ten dele egaliseren voor het aanleggen van een omheining, een afscheiding en daarbij werd in alle tuintjes gewerkt". Dat de schooljeugd „by horiaerden" in de tuintjes zou zijn geweest om de vruchten weg te halen, klopt ook niet met de werkehjkheid: het waren slechts enkele jongens en de burgemeester heeft de politie gevraagd een oogje in het zeil te houden. Voorts was de heer Cnossen van me ning, dat deze voorlopige inbezitnanie door het gemeentebetuur geen „onrecht matige daad" zoals de lieer Ter woert had betoogd was. De cassatie- termijn was verstreken en de uitspraak van de rechtbank was in kracht van gewijsde gegaan. Deze uitspraak dateer de reeds van 8 februari 1962. Officieel ging het in op 28 maart 1962, toen de rechtbank een zitting hield in het ge meentehuis van Krabbendijke en de commissie van deskundigen de grond schouwde. Na die laatste datum moest acht dagen (de cassatietermijn) ge wacht worden, aldus de burgemeester „en pas op 26 juni kwam de dragline." Tenslotte bestreed hy, dat er vooral schade aan spercieboontjes geweest zou zijn. De eerste boontjes werden pas op 23 juli in Krabbendijke geveild en de dragline kwam dus op 26 juni. Jaarverslag 1962 Examenresultaten waren over het algemeen goed De „De Ruyterscliool" te Vlissingen heeft nog steeds een tekort aan lesloka len. Aangezien de mogelijkheden in het gebouw nu volkomen zyn uitgeput, moet met verdere uitbreiding worden gewacht op de bouw van de geprojec teerde dependance. Zo wordt in het jaar verslag over 1962 meegedeeld. De bouw hiervan is vooral dringend, omdat in deze dependance het gymnastieklokaal is opgenomen. By de aanvang van de nieuwe cursus is zelfs overwogen de lessen licliamelyke opvoeding geheel van het rooster te schrappen, omdat het on verantwoord scheen een groot aantal van deze lessen, ongeacht de weers omstandigheden, nog langer op het strand of in de duinen te geven. Het is bedroevend, dat een school met ruim 600 leerlingen nu al van 1953 af op een toegezegd gymnastieklokaal moet wachten, terwijl het beschikbare terrein bouwryp Is, aldus het verslag. In september van 1962 steeg het aantal lerarenlessen van de „De Ruyterschool" van 1065 tot 1086 per week en het aan tal leerlinglestyden van 19.348 tot 21.744 per week. Van de in september 1961 aangevan gen voorbereidende klas werden 12 leerlingen toegelaten tot de B.M.-cur- sus en 5 leerlingen tot de B.S.-cursus. De gecombineerde lessen aan deze toe komstige scheepswerktuigkundigen en stuurlieden voldeden goed. In september 1962 werd met een nieuwe voorbereiden de klas begonnen. Per 31. december wa ren hierin nog 24 leerlingen opgenomen. Het aantal aanmeldingen was in augus tus voldoende, om twee klassen te vor men, maar het gebrek aan lokalen maakte dit onmogelijk, waardoor een selectie moest worden toegepast. Resultaten Het Jaarverslag vermeldt voorts, dat dc resultaten van de eindexamens voor de getuigschriften B-M„ A.M. en A.S. zeer goed waren, terwyl de resultaten voor het getuigschrift B.S. bevredigend worden genoemd. Ook de resultaten van de examens voor het getuigschrift radarwaarncmer waren zeer goed. Het totaal aantal leerlingen, dat gedu rende 1962 de school bezocht, was: aepswerktuigkundigen 590 (547), jrlieden 522 (332), radiotelegrafis ten 55 (50), radarwaarnemers 85 (115). De cyfers tussen haakjes hebben betrek king op 1961. Over de inventaris zegt het jaarver- dat er in 1962 een turbogenerator het machinelaboratorium is opge steld. Met de opstelling van een zes- cilinder Sulzermotor werden by de sa menstelling van het jaarverslag vorde ringen gemaakt. De opstelling van bo vengenoemde apparatuur is in eigen beheer geschied. Dit geeft wel enige vertraging, maar is volgens dc samen steller van het jaarverslag vanuit on derwijskundig oogpunt bezien byzonder belangrijk. Voor de uitbreiding van de apparatuur met een simulator voor de in september ""63 te openen cursus voor radarnavi- ,tor, werden besprekingen gevoerd, j het praktijkonderwijs aan de leerlin gen van de afdeling scheepswerktuig kundigen wordt zoveel mogeiyk de klemtoon gelegd op de oefeningen in het mnchinelaboratorium. de montagehal en het laboratorium elektrotechniek. By de handvaardigheid wordt vooral aandacht besteed aan het lassen. Helaas vormen de geldende examenprogramma's een belemmering voor de gewenste ver schuiving in het praktijkonderwys. Vertrek naar Spanje Drieëndertig jaar arts Honderden patiënten vun dr. A. I. l\ van Loy arts te Sas van Gent hebben donderdagavond in het Wil-Gelekruis- febouw afscheid genomen vun hun dok- er, die volgende week nnur Spanje ver huist. Uuigonioo.ster K. A. J. den Boer, als voorzitter van het huldigingscomité sprak de scheidende arts toe. „U gaat een welverdiende rust genieten na een harde en zware arbeid als medicus. Uw patiënten in Sas van Gent, Philipp Westdorpe en Sluiskil zien U met spyt vertrekken", aldns de burgemeester. Wat de voorzitter van het comité niet onvermeld wilde laten was het optreden van dokter Van Loy in het verzet ty- dens de oorlogsjaren. „Hy heeft de Duit sers vaak om de tuin geleid en vele mensen gevrywaard voor uitzending naar Duitsland." Ook dankte hij dokter Van Loy als docent van de E.H.B.O. en de laatste jaren ook van de E.H.I.O. Ruim 600 mensen hadden de scheidende urt8 hun sympathie betuigd door het Inzenden van hun visitekaartje. In de vorm van twee albums werden deze aan dokter Van Loy aangeboden. De patiënten brachten ongeveer 1000 gulden bijeen voor een cadeau. Hier voor werd een projector gekocht en liet restant in een enveloppe aange boden. Namens het gemeentebestuur werd een bockebon aangeboden. Me vrouw Van Loy kreeg bloemen. Dokter Van Loy sprak een dankwoord. Hy herinnerde er aan 33 jaar als arts in Sas van Gent te hebben gewerkt. Hierna volgde een receptie. honderden patiënten, bel~-J- ga'a gebruik maakten. Op 1 januari waren er 100 en op SI de cember van dat jaar waren er 99 leer lingen in het internaat gehnisvest. In de pensions waren op deze data 197 en 212 leerlingen ondergebracht, terwijl by kennissen of thuis 63 en 61 leerlingen verbleven. De problemen by het onderbrengen de leerlingen namen dit jaar weer Aangezien het bestuur ervan overtuigd is, dat voor de opleiding zowel uit on derwijskundig als opvoedkundig oog punt een groter, goed ingericht inter naat noodzakelijk is, werden de pogin gen om de bestaande plannen te verwe zenlijken, voortgezet. Dat de kosten van de exploitatie van een grote zeevaartschool sterk toene men, blijkt uit de exploitatierekening, die voor het eerst boven het miljoen is uitgekomen. Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen. Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddel is. -k Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. OEFENWEDSTRIJD TUSSEN MIDDELBURG-VLISSINGEN Zondagmiddag om half drie zal op het Nadorstterrein te Middelburg een oefen- wedstrijd worden gespeeld tussen eerste elftallen van „Middelburg" „Vlissingen". KOMENDE SEIZOEN OP HET HAVENPLATEAU van Sint- Philipsland zal de komende zomer een kapitale wasinstallatie voor zilveruien in bedrijf komen. Drie maanden zal deze mncliine van de Hien verwerkende fa briek Spyer Brothers en Van de Vijver N.V. te Kynsburg ieder jaar in het ver volg enorme voorraden aan de kade daar verzend-gereedmaken. Voor het vervoer naar de fabriek betekent dit een belangrijke besparing. Tot nog toe werden de zilveruien uit alle delen van het land steeds bij de bedrijven van de vennootschap in Geertruidenberg en Rynsburg gereinigd. Veel vervoerscapaciteit ging daarby verloren, doordat de grond, die aan de zilveruien kleefde meeging naar de fabriek. Bij aankomst van de transporten daar bleek het ook vaak veel lastiger de uien te wassen dan wanneer dit kort na het oogsten was §ebeurd. Dit heeft de N.V. Spijer •rothers en Van de Vyver op het Idee gebracht, de wasinstallatie wat dichter bij de leveranciers te bren gen. 1963 definitief vast te léggen en een optie te verlenen voor de volgende ja ren. Tevens is toen in een contract nauwkeurig vastgelegd aan welke voor waarden de fabriek moet voldoen. De belangrijkste daarvan was, dat de grond die by het spoelen van de uien uit dc wasinstallatie vrijkomt, wordt afge voerd opdat het havenplateau niet in een modderpoel zal kunnen veranderen. De installatie zal een capaciteit kunnen bereiken van 150 tot 200 ton zilveruien per dag. Het ligt in de bedoeling van dc fabriek om ook elders in het land der- feiyke installaties te plaatsen als in int-Philipsland. knooppunt waar dit plan wordt verwe zenlijkt. Op het havenplateau heeft men hiervoor 360 vierkante meter tot zijn beschikking. Inbegrepen daarby de ruimtes voor het laden en lossen van de aangevoerde zilver uien. Voor tien gul den per vierkante meter zal het gemeen tebestuur deze oppervlakte verhuren. Zodoende een Inkomstenbron van 36 per dag. In de raadsvergadering van deze week is besloten de verhuur voor KLE1NFRUITTEELTDAG DEFINITIEF VASTGESTELD De ontwikkelingsdag voor de klein- fruitteelt, die op 22 februari in de vei linghallen te Kapelle zou worden ge houden, maar die wegens plaatsruimte niet door kon gaan, is nu definitief vastgesteld op 22 maart aanstaande. Het plaatsgebrek was voornamelyk een gevolg van het opslaan van grote par tyen fruit, die wegens de toen strenge vorst niet vervoerd konden worden. Ook heeft de handel de laatste weken veel fruit op voorraad gekocht, dat eveneens voor een groot deel in opslag moest blijven staan. Ook dit jaar zal aan de kleinfruitteeltdag weer een ten toonstelling worden verbonden. De be zoekers zullen vooral in de morgenuren gelegenheid hebben deze te bezoeken. >e bedrijven die zich met de verkoop van tuinbouwwerktuigen en aanverwan te artikelen bezighouden, tonen voor deze expositiemogelijkheid grote inte resse. Er zijn al diverse standhouders ingeschreven. Sneeuwklokjes bloeien De eerste lenteboden zyn in Nisse te zien, want bij de heer J. C. Bos bloeien volop de sneeuwklokjes. MR. SCHLINGEMANN VOOR Z.L.M.-KRING Samenwerken bij afzet en presentatie produkt De algemeen-secretaris van de Z.L.M.; mr. J. F. G. Schlingeinann heeft don derdagmiddag in „De Stadswynkelder" te Kortgene een spreekbeurt vervuld voor de kring Noord-Beveland van de Z.L.M. In zijn rede: „De toekomst van de Nederlandse landbouw in een ver groot Europa", verklaarde mr. Schlin- gemann, dat de Nederlandse boer en tuinder ongetwijfeld kansen heeft in de E.E.G. „We zullen het vooral moeten hebben van kwaliteitsprodukten en onze lagere lonen", aldns de algemeen- secretaris. De inleider merkte op, dat de Nederlandse landbouwproduktie slechts 5 procent is van de totale landbouw produktie in de zes landen van de E.E.G. „Als we wat kwaliteit betreft zorgen tot de eerste 10 procent te horen, zijn er voor de Nederlandse landbouw geen moeilykheden", meende de heer Scnlin- gemann. Mede met het oog op een vergrote markt drukte mr. Schlingemann zijn ;ehoor op het hart meer samen te wer den op het terrein van de afzet en de presentatie van het produkt. Veel meer dan tot nu toe het geval is, zal in het binnenland maar vooral in het buiten land moeten worden nagegaan waar naar de voorkeur van de consument uit gaat. „Marktonderzoek is belangrijk", merkte de heer Schlingemann op. Waakzaam zal de Nederlandse boeren stand moeten zijn ten aanzien van het geen in de partnerlanden gebeurt. Daar wordt op alle fronten hara gewerkt om de achterstand op Nederland in te ha len. „De partners halen ons snel in. We zullen moeten waken zelf geen achter stand op te lopen", beklemtoonde spre ker. De inleider behandelde in zyn causerie enkele punten uit de nota van minister Marynen aan de Tweede Kamer. Met name liet hij de visie op het valorisatie- beleid, het structuurbeleid en het prijs- en marktbeleid de revue passeren. Over het structuurbeleid merkte hij op, dat dit geen oplossing brengt voor de eco nomische problemen in de landbouw, hoe plezierig het ook kan zijn, dat door het treffen van bepaalde structuurmaat regelen een bepaalde streek zyn pro- duktie kan opvoeren. „Hoe meer structuurverbetering, hoe groter de overschotten", betoogde de heer Schlingemann, die daarmee geenszins wilde zeggen, dat men nu maar een punt moet zetten achter de structuurverbetering In de landbouw. „Dc wil alleen maar stellen, dat daar door de economische problemen niet worden opgelost", zei hij. E.E.G. en Engeland Na uitvoerig de tot nu toe tussen de zes E.E.G.-landen tot stand gekomen landbouwregelingen te hebben besr~- ken met name de tarweregel schonk de inleider veel aandacht kwam de heer Schlingemann op moeilijkheden in de E.E.G. ontstaan door de weigering van Frankrijk (de Gaulle) om Engeland toe te laten tot de E.E.G. „Hierdoor is de sfeer van vertrouwen tussen de zes partners, die in de loop der jaren is opgebouwd, vertroebeld. Dit maakt het des te moeilijker om over de lopende zaken het nalf afgemaakte landbouwbeleid beslissingen te ne men", aldus mr. Schlingemann. Overi gens was hij van mening, dat Engeland op de duur zeker lid zal worden van de E.E.G. „Politiek en economisch dat een noodzaak", betoogde hij. Op de reden van mr. Schlingemann volg de een interessante bespreking, waar bij nog diverse aspecten rond ae E.E.G. nader werden belicht. In zyn openingswoord had voorzitter S. J. Dees in het kort de ontwikkeling in de landbouw vroeger en nu de revue laten passeren. Hy wees er op, dat de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel Sluiskil-West moet ook gas krijgen De leden van de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen hebben tydens de algemene vergade ring van donderdagmorgen hun be zorgdheid uitgesproken over de wegver bindingen in dit gebied als straks de dooi goed gaat doorzetten. Door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen en vooral in het Voor het eerst na vele weken is don derdagmorgen weer een kustvaarder de haven van Zierikzee binnengelo pen. Na een brekende tocht door een nog vrij smalle geul in het langgerek te havenkanaal meerde de SS0 ton metende „Dietert" aan 't Luitje af. hi de loop van de dag ontstond daar een grote bedrijvigheid, toen het transportapparaat van de Coöpera tieve Telers- ereniging G.A. „Schou- wen-Dniveland" in actie kwam. Tien tallen vrachten aardappelen verdwe nen in de ruimen van de kustvaar der, die als bestemming Engeland heeft. Al eerder heeft een kustvaar der een poging ondernomen om in Zierikzee aan de kade te komen voor het innemen van aardappelen, maar cargadoor A. Ribbens kon het schip toen niet van dienst zijn. Nadat vo rige week vier vletten van rijlcsioa- terstaats Deldtadienst een aanval hebben ondernomen op het ijs in het havenkanaal en enkele dagen gele den een sleepboot het verder heeft geklaard kon gisteren de toegang vrijgegeven worden. (Foto P.Z.C.J oostelyk deel, worden te hooi en te gras wegen afgesloten en weer opnieuw open gesteld, zonder dat er sprake blijkt van enige coördinatie bij deze zaken. „Als dit overleg tussen gemeenten, polders en waterschappen die wegen in onderhoud en beheer hebben, er niet komt, zullen er wellicht grote moeilykheden ontstaan, vooral als de dooi langzaam verloopt", zei voorzitter ir. R. H. van Krevelen. Diverse leden suggereerden inschakeling van radio en pers, opdat men weet wel ke wegen er al dan niet kunnen worden bereden. De heer A. Cambier sprak zelfs van een onhoudbare toestand. Volgens hem zou het besluit om wegen af te slui ten in één hand moeten worden gelaten. „Vroeger deed de commissaris der ko ningin dat", zo voegde hij eraan toe. Volgens de heer H. A. M. de Meijer zou den de wegbeheerders zeker overleg met elkaar kunnen plegen en dan via de pers doorgeven welke wegen voor afsluiting in aanmerking komen. De heer De Meijer meende voorts dat de kamer zich eens positief moet uit spreken over de noodzakelijkheid van gasvoorziening aan de westzijde van het kanaal Terneuzen-Gent, in verband met de toekomstige industriemogelijkhe den aan die westeïyke oever. Gasvoorziening De gasvoorziening mag z.i. niet beperkt blijven tot de oostzijde van het kanaal. Wellicht kan dit te bevoegder plaatse eens onder de aandacht worden bracht, aldus de heer De Meijer. De heer R. van Acker noemde het zelfs absurd, dat Sluiskil-oost gas levert naar benoorden de Schelde, terwijl Sluiskil west zelf van gas is verstoken. Mis schien dat de leverantie van gas in de toekomst ergens te combineren is, dacht ir. Van Krevelen, die eveneens van me ning was, dat industriën die gas nodig hebben niet kunnen worden aangetrok ken, zolang de nodige leidingen ontbre ken. Voorts pleitte de heer De Meijer voor dc noodzakelijkheid van een vierde en rijf de klasse bij de handelsavondschool tc Terneuzen. De klassen één tot en met drie voldoen als zodanig uitstekend, ge nieten een behoorlyke belangstelling, maar blijven slechts een onderbouw. Volgens hem moet de kamer van koop handel het bedrijfsleven onder de aan dacht brengen dat nu gestreefd moet worden naar hogere klassen. Eerst dan is er sprake van een afgeron de handelsopleiding, aldus de heer De Meijer. De heer P. v. d. Plas zei verno men te hebben, dat het 150-jarig be staan van het koninkrijk op zaterdag 30 november van dit jaar zal worden vierd. Hij noemde dit een onmogeiyke dag om vryaf te geven en te feesten omdat dit de zaterdag voor St.-Nicolaas is. „Wij zullen eens zien of daaraan iets te doen is", beloofde voorzitter van Krevelen. De kamer besloot adhaesie te betuigen aan een conceptbrief van de kamers van koophandel van Utrecht en Amersfoort over de ontoereikendheid van de tele foonnetcapaciteit. Daarin wordt het een hoogst verontrustende ontwikkeling ge- bydrage leverï aan de nationale produk- tle. „Wil de landbouw echter mee blij ven komen, dan zal de structuur van het platteland moeten veranderen", meende de heer Dees. rer de recreatie merkte hy op, dat Noordbevelandse landbouw hiervan weinig baten zal hebben. Hij zag een toenemende recreatie echter als een mid del om het gebied „leefbaar" te houden. Dit vond spreker een winstpunt. Verder in zyn openingsrede, wees ae heer Dees erop, dat de toekomstige ontwikkeling in de landbouw afhangt van wat de Nederlandse regering zal doen. „Gezien de landbouwnota van minister Marijnen hebben we weinig van de regering te verwachten", aldus de voorzitter. Ook de heer Dees wees in zyn rede op het grote belang van samenwerking. Medegedeeld werd, dat een aantal bui tenlandse studenten van de landbouw hogeschool te Wageningen op 19, 20 en 21 april een bezoek zuüen brengen aan Noord-Beveland. Uit het jaarverslag van secretaris M. de Regt bleek, dat er in 1962 heel wat activiteiten zyn ontplooid. In het verslag werd melding gemaakt van het feit, dat de landbouw- nuishoudschool in Kortgene te klein Is en niet meer aan de eisen voldoet. Plan nen worden momenteel voorbereid om tot de bouw van een nieuwe school te komen. De secretaris maakte in zijn erslag de opmerking, dat het echter log wel enkele jaren zal doren, voor- Jat de school Is gebouwd. Financieel bleek de kring in 1962 goed te zijn ge varen. Dank zy een voordelig saldo van de Z.L.M.-manifestatie in Kamperland, sloot de rekening over 1962 met een ba tig slot van 2760,63. Bespreking „Cosi fan tutte" voor Jeugd en Muziek avond in de rijkskweekschool te Middel burg een voorbespreking van de komi sche opera „Cosi fan tutte" voor leden van Jeugd en Muziek. Op 2 maart gaat de afdeling van Jeugd en Muziek uit heel Zeeland gezamenlijk een reis ma ken naar Brussel, waar zy onder meer deze opera van Mozart kunnen beluis teren. De heer Bergman vertelde iets over de tekst van Daponte, die vrij lichtzinnig en naïef is. De muziek van Mozart heeft zich daarby niet helemaal aangepast. Door het hele stuk hoort men een som bere ondertoon; dit houdt verband met de tijd waarin Mozart de opera schreef, n.I. toen hy de dood voelde aan komen en eigenlijk afstand had gedaan van het leven, Bij het beluisteren van fragmenten uit de opera, opgenomen op een grammofoonplaat, wees de heer an op de combinatie van als het ware zelfstandige melodieën, waarin Mozart een ware meester was. De infcri- ;e is vry eenvoudig: twee officieren pro beren verkleed als Albanezen eik aars verloofde te verleiden, hetgeen uit eindelijk ook lukt. Zy hebben daarmee de weddenschap met hun vriend Alfonso verloren. Deze, heeft gelijk gekregen toen hij zei: „Cosi fan tutte", (zo zijn ze allemaal of vrij vertaald: zo zyn alle vrouwen). Vervoersoverzicht van P.S.D. Zeeland In de maand Januari 1983 hebben 132.066 passagiers gebruik gemaakt van de veerpontverbindingen Vlissin- en-Breskens, Terneuzen-Hoedekensker- ;e, Kruiningen-Perkpolder en Zierikeze- Kats. Dit biykt uit het vervoersover zicht van de Provinciale Stoombootdien sten in Zeeland per eind januari van dit jaar. In 1962 bedroeg dit aantal 215.905 Men boekte dus in januari van het vorig jaar 88.839 passagiers meer. Hierby dient in aan aanmerking te wor den genomen, dat de diensten op het veer Terneuzen-Hoedekenskerke, Krui ningen-Perkpolder en Zierikzee-Kats wegens ijsgang gedurende een belang rijk aantal dagen moesten worden ge staakt. Ook konden er enkele vaarten wegens de mist niet worden gemaakt. Het totale aantal overgezette auto's be droeg in januari 44.819 tegen 68.616 in uari 1962. Het aantal achtergebleven •sonenauto's en lichte vrachtauto's Jroeg in januari 2913 tegen 46S5 in januari van het vorig jaar. Het totale achtergebleven vervoer van zware vrachtauto's bedroeg in januari 1963 2176 (tegen 2240 in januari 1962) en het totale achtergebleven aantal vrachtau to's met aanhangwagens bedroeg de vorige maand 2750 tegen 2661 voertui gen in januari 1962. Slechts op de aan legplaatsen Kruiningen en Perkpolder viel een toeneming in het achtergeble ven vervoer, voor wat betreft de vracht auto's waar te nemen. AANBESTEDING VERVEN MILITAIRE GEBOUWEN Op het geniebureau te Bergen op Zoom werden donderdag door de eerstaanwe zend ingenieur der genie in het open baar aanbesteed het verven van mili taire gebouwen en werken te Middel burg en Vlissingen. Hiervoor hadden elf gegadigden ingeschreven als volgt: W. van Broekhoven, Steenbergen, 19.300; J. M. Verberk, Langenboom, ƒ19.350; A. K. Weysters, Bergen op Zoom, 19.400; N. P. de Hamer. Vlissingen, ƒ19.800; W. A. Verberk. Cuyk, ƒ20.000; fa. Caspar Wouters. Schyndel, 20.600; M. V. van Duuren. Eindhoven, ƒ20.600; A. L. de Bok. Leerdam, 21.000; fa. M. Hutjiins, Baarle. 21.000; A. v. d. Broek, Eindhoven 21.000; schildersbedrijf Lindhout. Bergen op Zoom, ƒ21.150. noemd dat het aantal wachtenden op te lefoonaansluiting dit jaar zal stijgen tot 119.000. Ir. R. H. van Krevelen werd met 14 van de 16 stemmen herbenoemd tot voorzit ter van de Kamer. Tot ondervoorzitters werden herbenoemd de heren H. A. ba ron Coüot d'Escury (11 stemmen), H. A. M. A. de Meyer (14 stemmen). A. J. Cambier (14 stemmen) en P. Blom- maert (15 stemmen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7