AGIO T.V.N. EVENTUEEL IN KORTST MOGELIJKE TIJD ZENDKLAAR 16 ct Geen functie voor prinses in Suriname Eventueel nog vóór zender Lopik 2 gereed is KWALITATIEF AAN DE SPITS COMITÉ NATIONALE HERDENKING 1813-1963 WERD GEÏNSTALLEERD Minister over geruchten lekker en gezond „MAARTEN ABELN HAD SLECHTE CIJFERS EN HIJ KON ZICH IN AMERIKA NIET AANPASSEN" VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 RIJDENDE STUDIO VAN INTER TEL (Van onze Haagse redactie) Wanneer de tekenen niet be driegen zal de nieuwe t.v.-com- binatie, die zich voor de recla- me-televïsïe-concessie voor het tweede net heeft aangediend, zendklaar zijn nog voor in het voorjaar van 1964 de P.T.T. de t.v.-zender Lopik-2 bedrijfs klaar heeft. Mr. dr. H. D. Pier- son, die naar verwacht wordt voorlopig als president-direc teur van de door de heer Zwols- man georganiseerde t.v.-recla- meniaatschappij zal optreden, heeft naar ons blijkt de nieuwe groep meer te bieden, dan al leen de financiële steun van de door hem geleide bank Pierson, Heldring en Pierson. Blijkens de registers van de Kamer van Koophandel te Amsterdam is dr. Pierson tevens voorzitter van de raad van be heer van de N.V. InterTel. De „Sound and Vision", het huisorgaan van de Britse maatscliappij Marconi maakte twee maanden geleden bekend, dat In terTel A.G. te Zürich een dochtermij. van N.V. InterTel begin vorig jaar de meest volmaakte rijdende t.v.-studio in dienst had gesteld, gebouwd door Marconi. Onmiddellijk beginnen Begin dit jaar is in Duitsland een twee de eenheid van deze soort in dienst ge nomen door InterTel G.M.B.H., eveneens een dochteronderneming van het in Ne derland gevestigde bedrijf. Het zijn mo biele t.v.-eenheden, die uitgerust zijn met vier camera's, video-taperecording en een zeer geraffineerde dubbele am- pex-lnstallatie. T.v.-deskundigen, die de ze uit twee enorme wagens bestaande mobiele eenheden kennen, verklaarden ons onomwonden, dat één zö'n eenheid dienst kan doen als volmaakte studio uitrusting zodra men een ruimte heeft om op te CONTACTGROEP METAAL: „Rekening houden met recessie" Contactgroep van Werkgevers in «1e Me taalnijverheid (de landelijke organisatie van middelgrote en kleinere onderne mingen in de metaal- en de elektro technische industrie) wordt gezegd, dat men ernstig rekening moet houden met een niet onbelangrijke recessie. De con tactgroep verwacht in «1e naaste toe komst echter geen scherpe conjunctuiir- omslag. Het jaarverslag stelt vast, dat de ex pansie in het afgelopen jaar sterk werd geremd of tot stilstand is gekomen, ter wijl zelfs in sommige bedrijfstakken de kenmerken van een teruggang al dui delijk waarneembaar z(jn. De totale industriële produktie bewoog zich op een niveau, dat weinig hoger lag dan in 1961 en de arbeidsproduktl- vitelt steeg in het eerste halfjaar van 1962 slechts met één procent. De me taalindustrie produceerde in het eerste halfjaar weliswaar iets meer dan in de overeenkomstige periode van 1961, maar wellicht zullen de produktiecijfers over de laatste zes maanden lagere uitkom sten te zien geven. De conjuncturele recessie wordt. gens het jaarverslag, ook aangekondigd aoor een verslechtering van de order positie van het bedrijfsleven in zijn ge heel - Voor de metaalindustrie geven de indexcijfers van de waarde dér open- stannde orders per ultimo september 1962 per saldo nog enige stijging aan, maar de kwantitatief belangrijke groep machinefabrieken en constructiewerk plaatsen vertoont een geringe daling, terwijl vooral de scheepsbouw weer met belangrijk minder orders werd voor zien dan voorheen. Kandidaten'iist S.G.P. voor Kamer De voorzitter van de Staatkundig Gere formeerde Partij, ds. II. G. Abma heeft Ïisteren in de algemene vergadering te 'trecht een rede gehouden, waarin hjj onder meer het vraagstuk van liet ge bruik van kernwapens aan «1e orde stelde. Hij achtte liet een verdienste van de synode van de Nederlands Hervorm de Kerk 0111 dit vraagstuk aan de orde te stellen. „Geenszins echter kunnen wjj instemmen met do conclusie waartoe men meent te moeten besluiten en met de conse«|uenties daaraan verbonden. Ter algemene vergadering is voorts de kandidatenlijst voor de komende Tweede Kamerverkiezing goedgekeurd. Deze lijst bevat de volgende kandidaten: 1. ir. C. N. van Dis. Den Haag; 2. D. Kodde. Zoutelande; 3. ds. H. G. Abma, Ned. herv. predik.. Putten (Gld.): 4. ds, M. A Mieras, Krimpen a. d, IJsel; 5. ds. P. J. Dorsman, Nod, herv. pred. te Staphorst (O.)6. A. Vlosblom, Delft; 7. ds. C. Smits, Sliodrecht; 8. ir. H. van Rossum, Zeist; 9. ds. D. van der Ent Braat, Ned. herv. pred., Monster; 10. ds. F. Mallan, Veenendaal; 11. ir. H. Fokker, Eindhoven; 12. ds. A. Vergunst, Rotterdam; 13. A. J. Kersten, Rotter dam; 14. C. N. van Dis, Rotterdam: 15. A. J. Schot. Middelburg: 16. B. van der Graaf, Ridderkerk: 17. ds. E. du Mar- chie van Voorthuijsen, Leersum; 18 G. A. A. Adelaar, Meliskcrke; 19. C. La gendijk. Papendrecht; 20. W. F. Mulck- nuljse, Waarder. Met twee van zulke eenheden zou de maatschappij die het commerciële programma op het tweede net zou moeten uitzenden bij wijze van spre ken onmiddellijk met haar uitzendin gen kunnen beginnen, verklaarde ons een technisch volledig bevoegd man. Het lijkt geen overdreven verwachting, dat indien de T.V.N. in samenwerking met de T.E.R. een zendvergunning zou krijgen, dr. Pierson als voorzitter van de raad van beheer van InterTel N.V. wel in staat zou zijn de nieuwe groep tijdelijk beschikking te geven over ten minste een van deze eenheden, om zo snel mogelijk in de lucht te kunnen ko men. Verrassing Zal dat een troef van de T.V.N./T.E.R.- groep worden in de strijd om de nota- Scholten-Gijzels Het tegendeel lijkt Wordt dit de eerste tijdelijke t.v.- studio van de nieuwe commerciële t.v.-groep T.V.N./T.E.R. De mo biele t.v.-studio op deze foto is eigendom van de Intertel-groep een dochteronderneming van de bank Pierson, Heldring en Pierson, vjaarvan de president tevens voor zitter van de raad van commissa rissen wordt van de N.V. maat- schapij voor televisie-reclame. In tertel beschikt op dit ogenblik over twee van deze door Marconi gebouwde rijdende televisiestu dio's. De Marconi-unit is uitge rust met vier t.v.-camera's en twee ampex-video-tape-recorders en is bruikbaar voor alles tussen de produktie van een meester werk van Shakespeare tot de di- ook mogelijk. Zelfs voor kringen die aan de nieuwe commerciële t.v.-combi- natie nauw verwant zijn, was het belang van Pierson, Heldring en Pierson met een maatschappij die zich blijkens het register van de K.V.K. van Amsterdam ten doel stelt „het deelnemen in binnen- en buitenlandse maatschappijen in de te levisie-industrie of daarmee in verband staande werkzaamheden verrichtende" een volledige verrassing. En hoewel een der commentaren luidde, dat het duidelijk is, dat de deelnemers in de N.V. uiteraard deel nemen om de winstmogelijkheden die de commerciële t.v. schijnt te beloven kregen wij de indruk, dat de verras sing toch niet alleen als een aange name werd ondervonden. Het feit, dat de kring van oprichters er niet mee bekend was gemaakt, dat Pierson, Heldring en Pierson reeds een scpeciaal televisiebelang had in de in Nederland weliswaar geheel onbekende, maar elders in Europa zeer actieve InterTelcombïnatie, gaf aanleiding tot nogal ongelovige wedervragen, toen wjj er inlichtingen om vroegen. Bij de InterTel N.V. te Amsterdam kon den wij informaties krijgen. Directeur dr. Gieben, tot voor kort directiesecreta ris bij Pierson, Heldring en Pierson, was juist voor een bliksemonderzoek naar Londen, en het gedelegeerd lid van de raad van beheer, mr. Erik Hazelhoff Roelfsema oud-directeur van Radio Free Europa was weliswaar onder weg van München zetel van de InterTel G.M.B.H.) naar Amsterdam, maar nog niet bereikbaar. InterTel is een holding company waar in behalve Pierson, Heldering en Pier son ook Rothschild's bank te Parijs en een of meer Amerikaanse bedrijven deel nemen. Het Wereldgebeuren SUPER SENORITAS DIVIDEND „VERBLIFA" Aan de in april te houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Vereenigde Blikfabrieken, zal door commissarissen en directie worden voorgesteld een dividend van twaalf procent over 1962 (onv.), alsmede daar naast een jubileumuitkering (75-jarig bestaan) van twee procent. IN TREVESZAAL TE DEN HAAG Aantal plannen Binnenkort zal gouverneur worden benoemd (Van onze parlementaire redacteur.) Na een vraag- en antwoordspel, waaraan van de zijde van de Tweede Kamer deelnamen de he ren Diepenhorst (c.h.), De Ruiter (c.h.), Van Eysden (a.r.), Van de Heuvel (k.v.p.), Lankhorst (p.s.p.), Den Uyl (p.v.d.a.) en Berkhouwer (v.v.d.) en van de kant van de regering minister Korthals, heeft de Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming de begroting van het kabinet van de vice-minister-president goedge keurd. De besprekingen hadden al leen betekenis, doordat onder mi nister Korthals ook de zaken van de West vallen. Binnenkort zal de gouverneur van Su riname benoemd worden. De heer Berk houwer vestigde er de aandacht op, dat het gerucht de ronde heeft gedaan, dat i in Suriname zijn gedachten heeft laten uitgaan naar één van de Neder landse prinsessen. Hij vroeg, wat de minister hiervan wist. Deze antwoordde dat Suriname een dergelijke gedachte niet aan de koninkrijksregering heeft voorgelegd. Suriname en de Nederlandse Antil len hebben geen voorstellen gedaan, zo deelde drs. Korthals mee, om de soevereiniteit volledig aan hen over te dragen. Er is aan gedacht, OMigflfielening Amsterdam De stad Amsterdam gaat een 4 \/4 pro cent obligatielening aan, groot 20 mil joen tot de koers van 99 procent. Advertentie) om de beide landen ook hun buiten landse betrekkingen geheel zelfstan dig te laten regelen, maar de minis ter vond, dat de defensie en de bui tenlandse betrekkingen niet goed ge scheiden kunnen worden. Voor hun defensie zijn beide gebieden in elk geval nog van Nederland afhanke- Dienstplicht Dat wil niet zeggen, dat in de Neder landse Antillen geen dienstplicht zal worden ingevoerd. De dienstplichtigen zullen worden gedetacheerd bij net korps mariniers. De dienstplicht duurt één jaar. De sterkte van hét contingent bedraagt 200 man. De bewindsman deelde verder mee, dat in Suriname en in de Nederlandse An tillen hoegenaamd niets blijkt, van com munisme. Ko van Dijk in het ziekenhuis De acteur Ko van Dijk is woensdag middag in de Boerhaave-kliniek in Am sterdam opgenomen voor een volledig onderzoek in verband met zijn nog steeds voortdurende rugklachten. in bespreking De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gistermiddag in de Trêveszaal van het ministerie van verkeer en waterstaat het co mité geïnstalleerd, dat onder voor zitterschap van H.K.H. Prinses Beatrix de nationale herdenking zal voorbereiden van de herrijze nis van onze staat in 1813. De vice-president van de Raad van Sta te, prof. dr. L. J. M. Beel, is vice-voor- zitter van het comité, terwijl prof. dr. P. J. Boaman voorzitter is van het al- gemeen werkcomité, dat bestaat uit zes j leden van het nationale comité. Prof. De Quay wees er in zijn installa tierede op dat het dit jaar 150 jaar gele- i den ïs, dat Van Hogendorp, Van der Duyn van Maasdam en Van Limburg Stirum in november 1813, in afwachting van de komst van de Prins van Oranje, zich in zijn naam aan het hoofd stelden van de regering. De vrijheid en onaf hankelijkheid werden herwonnen. Het Huis van Oranje werd teruggeroepen. Nederland werd een eenheidsstaat. De minister-president dankte de leden van het comité, dat zij hun tijd en werk kracht beschikbaar hebben willen stel len. Zeer in het bijzonder dankte hij de Prinses Beatrix beantwoordde de rede van de minister-president met op te merken, dat het voorbereiden van een zinvolle herdenking allerminst eenvou dig ïs. De voorzitter van het algemeen werkcomité, prof. dr. P. J. Bouman, (Advertentie) Telegrafische verklaring uit V.S. „ONELEGANT" VINDT NEDERLANDS COMITÉ (Van onze Amsterdamse redacteur.) Was Maarten Abeln uit Alber- gen bij Almelo deze winter in Amerika werkelijk zo „onhan delbaar" dat hij met recht en reden vorige week per vliegtuig naai- huis werd gestuurd? Vol gens het Nederlandse comité „Youth for understanding", dat sijn uitzending heeft voorbereid verleden jaar zomer, moet deze zogenaamde ruil-student zich als gast inderdaad buiten de hem gestelde normen hebben gedragen. Voorzitter F. J. Ba- •ens verkondigde gistermiddag leze mening tijdens een pers conferentie in het hotel waar- an hij directeur is: Fleissig lan de Warmoesstraat te Am- iterdam. i'Udens deze bijeenkomst bleek dat iet bestuur nog geen enkele poging iieefl gedaan zelf ln contact te ko nen met de bewuste Maarten Abeln, Men stelde geen prijs op diens even- •uele verklaringen, maar hield zich •ast aan het telegram dat was bin- ■ongekomen van de organisatie ln Amerika. Mevrouw Andresen, pre sidente, berichtte, dat Maarten zich niet had kunnen aanpassen en boven dien slechte cijfers boekte op school. Proeftijd Het besluit hem terug te sturen was genomen na een aan hem opgelegde proeftijd na afloop daarvan wilde net betrokken gezin hem niet langer houden. „Voor deze gang van zaken is de jongen zelf alleen verantwoor delijk. In maart kom ik naar Ne derland om dit alles met de betrok kenen te bespreken". Deze tekst laat vele vragen open. Er wordt met geen woord gerept over de brieven, die de jongen had gestuurd naar de ru briek „Eigen-Wijs" van het Alge- meer. Handelsblad. Volgens Maarten Abeln werd hij naar huis gestuurd omdat daarin kritiek werd geoefend op bepaalde toestanden en verhou dingen in Amerika. (De Haagse voorlichtingsdienst van de Verenig de Staten stuurde vertalingen van de gepubliceerde epistels naar Wash ington). Hij voegte er aan toe, dat naar zijn mening die bewuste brieven beslist niet de enige oorzaak zijn geweest van het besluit hem terug te zenden. „Ze waren hoogstens de druppels die een emmer vol moeilijkheden hebben doen overlopen". Het bestuur bleek verder niets te weten van de beschul digingen die tegen de jongeman wa ren uitgebracht Hij werd o.m. van „communistische sympathieën" ver dacht in verband met de door hem gehanteerde vergelijking dat de woor denschat van een gemiddelde Ame rikaan beduidend lager ligt dan die by een Rus Te negatief Het Nederlands bestuur verklaarde dat deze brieven weliswaar oorspron kelijk van inhoud waren en zelfs min of meer geestig, maar toch te nega tief en zonder enig respect voor zijn gastheren. „Had hij aan het slot maar iets vriendelijks gezegd elke keer, dan was het allemaal minder erg geweest", zo Stelde voorzitter Barons. Niet elegant Voorzitter Barens kon het er met eens zijn dat de hele uitwijzing niet bepaald elegant is verlopen. „Men had ons bovendien veel eerder moe ten waarschuwen". Wel werd na drukkelijk verklaard dat alle deelne mers uit het programmn te vorer duidelijk is gemaakt; „Als je nie' bevalt dan ga je onherroepelijk tc rug". Maarten Abeln werd tijdens de pers conferentie een moeilyke jongen ge noemd. Bij de voorselectie was a duidelijk dat hjj annpassingsproble inen zou opleveren. Daar stond toer als winstpunt tegenover dat d< knaap bijzonder origineel en non conformistisch denkt. De beslissing om deze kandidaat te accepteren ii> het uitwisselingsprogramma is geno men door dezelfde presidente die hem nn heeft teruggestuurd. wilde in zijn rede nog eens met na druk constateren, dat het niet gaat om feestviering, maar om een her denking. De herdenking vindt plaats onder het motto „terugzien en voor uitzien". De herdenking strekt zich uit over de tö'd van 30 april 1963 tot eind maart 1964, met november als centrale maand en daarin de 30-ste als officiële herden kingsdatum. Er komt geen nationale feestdag, geen sluiting van bedrijven, geen beperking van het vertier, dat eind november valt waar te nemen. Verder wordt er zo min mogelijk van bo venaf geregeld. Het nationaal comité zal bij voorkeur particulier initiatief aan moedigen. Over verschillende plannen zijn besprekingen gaande. Om echter niet geheel in het vage te blijven, deelde prof. Bouman reeds enkele initiatieven mede. Er zullen twee niet officiële nationale gedenk boeken 1813-1963 verschijnen. Van een aantal uitgeverijen is ons bekend, aldus prof. Bouman, dat zij leermid delen of geschenkuitgaven in voor bereiding hebben ten bate van het lager en middelbaar onderwijs. Met een grote uitgeverij is het werkco mité in bespreking om te komen tot een geschenkuitgave voor onze verst gevor derde schooljeugd: een bundel opstellen over het wordende Europa. Het Residentie-orkest zal zyn medewer king verlenen aan een concert gewyd aan Nederlandse muziek tijdens het le ven van Willem L 'Een commissie is in voorbereiding om een tentoonstelling „150 jaar Nederlandse schilderkunst" te organiseren. Deze hoopt men te houden in de tyd van het Holland Festival. Initiatieven Voorts deelde prof. Bouman mede, dat in enkele gemeenten initiatieven wor den ontwikkeld om te komen tot een herdenking van 1813 of tot een combi natie van de herdenking van 1813 met de herdenking van plaatselijke gebeur tenissen. Als een strikt particulier initiatief zyn in de gemeente Nijmegen plannen in voorbereiding voor een manifestatie „Van jachthoorn tot kampvuur" en „Voor en na Waterloo". Verder zal de P.T.T. enkele postzegels uitgeven be trekking hebbend op de herrijzenis van onze staat in 1813. J. NIELAND OVERLEDEN Na een vrij langdurige ziekte is in het Sint Gerardus Majella-ziekenhuis te Bussum overleden de musicus Jan Nie- land. Jan Nieland werd 59 jaar. Hij ge noot internationale bekendheid door zijn composities. Tien jaar was hij organist van het Concertgebouworkest te Am sterdam onder Willem Mengelberg. Hij schreef reeds op jeugdige leeftijd kleine opera's en fantasieën. In zijn gymnasiumtijd gaf hij al l£s aan het conservatorium te Amsterdam. Op zes tienjarige leeftijd kreeg hij daar zelf les van J. P. de Pauw, die eveneens Willem Andriessen en dr. Anton van der Horst tot zijn leerlingen telde. Jan Nieland was dirigent van verschil lende koren. Op negentienjarige leeftijd slaagde hij cum laude voor orgel en daarna, eveneens cum laude, voor' oiano. Hij verwierf in 1924 de Prix d'Evcel- lence. Met het Concertgebouworkest ging hij naar Parïis voor de uitvoering van de Matthaus Passion. Hij was ver volgens werkzaam als leraar aan het Amsterdamse conservatorium. Daarna vestigde hij zich te Naaiden, waar hij een muziekinstituut oprichtte. Hij schreef onder meer een missa fes- tïva, een missa solemnis en het ora torium Sint Augustïnus. Jan Nieland verwierf vooral in de Ver enigde Staten bekendheid. Sloepenrol was op de „Maasdam" niet verplicht nn Rotterdam naar Bremerhaven wettelijk niet ver plicht tot een sloepenrol voor de pas sagiers, zo heeft de directie van de Holland-Amerika Lyn medegedeeld als een reactie op de in verschillende pu- btiknties gestelde vraag waarom aan boord van het passagiersschip, dat vrij dag jl. lek stootte in de monding van Weser. geen alarmoefening Zachte dictatuur "*en bekend Amerikaanse liedje, dat i begint met de poëtisch klinkende woorden „Managua, Nicaragua" en dat in een vrolijk Latijns-Amerikaans dans ritme pleegt te worden gespeeld, was een tiental jaren geleden een groot suc ces ln de Verenigde Staten. De top-hit geeft een vriendelyke opsomming van alle verrukkelyke zaken, die de Ameri kaanse toerist in de Middenamerikaan- se bananenrepubliek Nicaragua kan vin den. Volgens het lied wonen er in de „prachtige" hoofdstad Managua alleen aardige, gastvrije mensen, die altijd goedgehumeurd klaar staan om het Amerikaanse bezoekers naar de zin te maken. In Nicaragua schijnt ook altyd de zon en nergens ter wereld is de zee zó blauw. Hoewel duizenden Amerikanen dit fraaie lied lange tyd bijna dagelijks uit hun radioluidsprekers hoorden schallen zyn er -nog altijd mensen in de Verenig de Staten, die het niet zo best met Ni caragua op hebben. Velen beoordelen Nicaragua niet alleen naar zijn gemid delde temperatuur, naar de kleur van zyn zee of naar het humeur van zijn bevolking, maar ook naar zyn rege ringsvorm en dat is in Nicaragua ëen zwak punt. Al 26 jaar lang namelijk worden de la kens er uitgedeeld door de leden van één familie, de Somoza's. Hoewel deze Somoza's altijd gestreefd hebben naar zo goed mogelijke betrekkingen met de Verenigde Staten en zij daarin ook wel succes hadden, bleef in Amerika toch altijd een zekere weerstand tegen het dictatoriale regime van de Somoza-fa- milie bestaan. De laatste jaren hebben de Somoza's een hele reeks hervormin gen ingevoerd om ook dit laatste grein tje wantrouwen in Amerika weg te ne men. Zo werd een kieswet in het leven geroepen, die het onmogelijk maakte dat de president na afloop van een ambtstermijn werd herkozen. Ook mocht de president bij overlijden niet meer automatisch worden opgevolgd door een familielid. Nadat deze wet van kracht was geworden werden deze maand voor het eerst verkiezingen ge houden voor een opvolger van presi dent Luis Somoza. Volgens de nieuwe bepalingen mocht Somoza niet terugke ren en in theorie bestond de mogelijk heid dat een eind zou komen aan de heerschappij van de machtige en rijke Somoza-clan. Dat is echter niet ge beurd. Luis Somoza is wel afgetre<ien en er is wel geen andere Somoza voor hem in de plaats gekomen, maar de nieuwgekozen president professor René Schick Gutierrez is de leider van de Liberale Partij van de Somoza's, die op deze manier achter de schermen het heft toch in handen hielden. Vlak vóór de verkiezingen, stond reeds vrijwel vast, dat Gutierrez, een 53- jarige oud-hoogleraar, gekozen zou wor den. De grootste oppositiepartij, de Con servatieve Partij van dr. Fernando Aguerro Rocha, besloot namelijk op het laatste moment de verkiezingen te boy cotten en dr. Aguerro trok zich terug toen de regering hem verbood gebruik te maken van de diensten van verkie zingsadviseurs uit andere Zuidameri- kaanse landen, aangesloten bij de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (O. A.S.). De regering beschouwde deze hulp als buitenlan«ise interventie. Wel mochten buitenlanders als waarnemers de verkiezingen volgen, maar niet als adviseurs. Dr. Aguerro zag in dit verbod een po ging van de regering vals spel te spe len. Voor Aguerro stond het vast. dat de Somoza-groep de verkiezingsuitsla- ;en zou vervalsen, wanneer zij een ne- ierlaag leed. Hij maakte dat ook op uit de benoeming van een commissie, welke niet alleen toezicht op de ver kiezingen moest houden, maar die ook de stemmen zou tellen en de uitslag be kendmaken. In deze commissie mocht de partij van Aguerro één lid benoemen, evenals de andere, kleinere oppositie- partyen, terwyl de drie overige commis sieleden werden aangewezen door het congres, de Liberale Party van prof. Schick en door het hooggerechtshof. Deze laatste drie leden konden alleen stromannen van de regering zyn, meen de Aguerro. Toen op de dag van de verkiezingen rel letjes uitbraken in Managua en de na tionale garde van generaal Anastasio Somoza broer van ex-president Luis de orde ten koste van drie mensen levens herstelde, werd dr. Aguerro voor lopig helemaal uitgerangeerd. De rege ring beschuldigde hem ervan zyn vol- §elingen tot de ongeregeldheden te heb- en aangezet en legde hem huisarrest op. Ondanks het feit, dat Nicaragua dus nog steeds geen democratisch land is, menen sommige Amerikanen, dat de laatste iaren zoveel in de binnen landse toestand is veranderd, dat de bananenrepubliek de warme vriendschap van de Verenigde Staten verdient. Een van deze pleiters voor Nicaragua is brigade-generaal b.d. S. L. A. Mar shall, die dezer dagen in de New York Herald Tribune een beschouwing wyd- de aan de zachtmoedige aard van de dictatuur in Nicaragua. De oud-gene raal meende, dat de Amerikaanse pers de lezers een verkeerd beeld geeft van Nicaragua door maar steeds de nadruk te leggen op de onvrijheid, die er heerst. Aan de hand van enkele cijfers over de militaire „macht" van de Somoza- clan dacht hij te kunnen aantonen, dat het allemaal wel meeviel. „De twee Somoza's", zo schreef de ge neraal. „zijn beide grote mannen, zo wel naar lichaam als naar geest. Bei de studeerden ih Amerika, Luis land bouw en Anastasio aan de militaire academie van West Point. Anastasio is de man die de nationale garde orga niseerde naar model van het Ameri kaanse marinierskorns. Het is een keur korps van vijfduizend manschappen, die allen een middelbare opleiding achter de rug hebben. Deze gardisten hebben een veelziidige taak, want zij doen niet alleen dienst als politieambtenaar, maar bouwen on der leiding van officieren-ingenieurs ook bruggen en zij bemannen als technici zelfs de radiostations van de regering. Met zo'n weliswaa kwalitatief uitste kend. maar kwantitatief gering leger kan we) de orde worden gehandhaafd, maar niet een greeD naar de macht effectief worden ondersteund". Aldus generaal Marshall, die constateert, dat er meer onderwijzers en leraren dan mi litairen in Nicaragua zyn en van oordeel is, dat Amerika voor deze dictatuur maar een oogje moet dichtknypen. In zekere zin denkt Washington er ook zo over De Amerikaanse regering heeft zelfs de constructief werkende nationa- iftamerikaanse staten als voorbeeld houden. ge- Het schepenbesluit-1952 draagt de ge zagvoerders op kort na het begin van elke reis appeloefeningen te houden, uitgezonderd evenwel aan boord van die schepen, „welke een korte Internationa le reis ondernemen" De achtergrond van deze bepaling is, dat van passa giers, die een zo korte reis maken, niet mag worden verwacht dat zij de weg in het schip voldoende kennen. Hun vei ligheid wordt gewaarbord door een an der artikel van het schepenbesluit, waarin de verplichting staat, dat de be manning geoefend wordt in het waar schuwen en verlenen van hulp aan de passagiers in tijden van nood. Deze trai ning beeft de bemanning van de ,.Mj dam inderdaad gehad. LUIS SOMOZA ...bleef de baas...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3