BLANKENHEY ZEEUWSE GEHANDICAPTEN Woningbouw vrijlaten in Zeeuwsch-Vlaanderen krijgen technische hulpmiddelen REEDS VOOR 21.000 GULDEN IN KORTE TIJD AANGESCHAFT Zeeuwse ALMANAK Financiën 33 hulpmiddelen Bestuur C P.Z.E.M.-FILM „PARAAT" OVER BEDR1JFS(ZELF)BESCHERMWG Scbr<5-dte „DE GAULLE RANGEERDE DE E.E.G. OP EEN DOOD SPOOR" „ALCA" UIT DE LUCHT GEZIEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 NIEUWE STICHTING WERKT EFFICIËNTER GEDURENDE EEN PERIODE van slechts enkele maanden hebben enkele tientallen Zeeuwse gehandicapten de beschikking gekregen over hulpmiddelen, die voorheen soms pas na enkele jaren voor hen aangeschaft konden worden. Deze versnelde verstrekking is te dan ken aan de sinds kortgeleden definitief opgerichte Zeeuwse stichting technische hulpmiddelen gehandicapten, die van september 1962 tot begin februari jl. reeds als „stichting in oprichting" de verstrekking van deze hulpmiddelen verzorgd heeft. De nieuwe werkwijze in het kader van deze Zeeuwse stichting technische hulpmiddelen gehan dicapten die is gevestigd in Middelburg in het kantoor van de stichting Zeeland aan de Dam heeft reeds uitstekend voldaan: er kan thans bij de verstrekking van hulpmiddelen, die de leefmogelijk- heïd van de gehandicapten aanmerkelijk verbeteren, overzichtelijker en efficiënter gewerkt worden, omdat er een centraal adres is voor aanvragen, registratie en correspondentie, terwijl ook het belang rijke financiële aspect veel beter behartigd kan worden. De Zeeuwse stichting technische hulpmiddelen gehandicapten is de enige instantie in Nederland, die op deze wijze haar werk verricht. Landelijk heeft men dit initiatief reeds toegejuicht en de stichting is al ten voorbeeld gesteld voor an dere provincies. Het werk, dat in korte tijd is verricht, is dan ook respectabel: vele kinderen en vol wassenen zijn al geholpen aan verantwoorde technische hulpmid delen, die er in enkele gevallen reeds toe hebben bijgedragen, dat de gehandicapten opnieuw aan het werk konden! De tot nu toe gevolgde werkwijze ga randeerde deze vlotte gang van zaken niet: zij bleek niet „soepel" genoeg te zijn, het aantal schakels in de communi catie was te groot, waardoor bijvoor beeld het overzicht over alle aspecten van behoefte en toewijzing ook onvol doende was. Toch heeft men via de opbrengsten van de Zeeuwse collecte reeds heel wat voor de Zeeuwse gehandicapten kunnen doen. Zo werd bij voorbeeld een deel van de collecte van 1960 be stemd voor het verstrekken van bandrecorders aan blinden, waarna in 1961 een bedrag beschikbaar kwam voor technische hulpmiddelen voor poliopatiëntjes en spastische kinderen. Gezien de grote behoefte er aan werd ook in 1962 een deel van de Zeeuwse collecte bestemd voor hulpmiddelen voor spastici en polio patiënten, nok volwassenen. Juist door de praktijk van de laatste jaren kwam de stichting Zeeland die in samenwerking met de Zeeuwse WH de Zeeuwse collecte voorbereidt en or ganiseert tot de conclusie, dat een andere werkwijze nodig was. Die is ge vonden in de oprichting van een nieuwe rechtspersoon: de nieuwe stichting. Koffie Héle drukte in de Fliplandse raad, toen onlangs verxcacht werd dat het „rumoer" van de vorige ver gadering zich in die van snkele dagen geleden zou voortzetten. Tuk op Fliplandse troebelen wa ren niet alleen de drie getrouwe plaatselijke correspondenten van evenzovele bladen aanwezig, doch ook drie journalisten van „verder v;eg". Ook de publieke tribune droeg ongewoon veel belangstel lenden, hetgeen enkele vroede va deren al bedenkelijk had doen kij ken. Want waarom keken zij beden kelijk f Dat werd duidelijk toen het meis je met de koffie binnenkwam. Op zoveel gasten had men niet ge rekend en de vroede vaderen rea liseerden zich dat volledige trak tatie financieel niet verantwoord zou zijn. Zoietc geeft de begroting van een kleine gemeente een afgrijselijke klap en gezien de nieuwe wet financiële verhoudim- rijk-ge- meente inderdaad niet verant woord. Zo zagen de drie getrouwe plaat selijke correspondenten zich ook hun kopje koffie aan de neus voorbijtrekken.... Er ontstond rumoer op de tribu nes. Jen rumoer waaruit oort- durend het woord „koffie?' door klonk. hen enkeling ging zich in de keuken al een glas cater inschenken. De burgemeester dacht lang en diep na. Ten slotte fluisterde hij het meisje iets in het waar op het meisje de perstribune mee deelde: .De mensen die van ver kommen mee d'auto kunnen koffie krijgen" Dat waren de journalisten van verder weg". Dat spreekt van zelf. Zodoende zagen de drie ge trouwe plaatselijke corresponden- lenten opnieuw een kopje koffie aan de neus voorbijgaan Tot nu toe kon worden beschikt ov een bedrag van rond 8000 gulden uit de Zeeuwse collecte 1961, terwijl de stich ting Zeeland een startbijdrage over maakte van 5000 gulden en uit de Zeeuwse collecte 1962 gerekend mag worden op 10.000 gulden. Mr. J. Kolk man, de voorzitter van het algemeen bestuur van de stichting, zei tüdens een bijeenkomst, waarop de doelstellingen van de nieuwe stichting uiteengezet werden, dat via een beroep op verschil lende fondsen gestreefd wordt om de „financiële stroom" voor het stichtings fonds op peil te houden. Voor 1963 zal o.a. een beroep worden edaan op het Koningin Julianafonds, erwijl tevens overleg gepleegd wordt met de Nederlandse vereniging voor ge- brekkigenzorg in Den Haag. Uitgaande van het principe, dat de beste hulp on middellijke hulp is, zQn namelijk duizen den guldens nodig voor het voor-fi nancieren van alle toewijzingen. Achter af wordt dan nagegaan op welke bedra- fen van allerlei fondsen of instanties an worden gerekend; het nog ontbre kende komt dan voor rekening van de Zeeuwse stichting technische hulpmid delen gehandicapten. Tot nu toe konden reeds 33 hulpmid delen verstrekt worden, namelijk: 10 toiletstoelen, 2 tafelstoelen, 9 rol stoelen, 3 wandelwagens, 2 aangepas te fietsen, 2 pendelwagens, 1 pendel- fiets, 1 auto, 1 pendelauto, 1 gemoto riseerde wagen en 1 scooter. De to tale kosten hiervan bedroegen 21.000 gulden, waarvan via gemeenten, dia conieën en fondsen (met name het Prinses Beatrlxfonds) 14.500 is terug ontvangen. De Zeeuwse stich ting heeft dus 6500 moeten finan cieren. In behandeling zijn thans aanvragen voor: 1 auto, 1 elektrische wagen, 2 gemotoriseerde wagens, 2 motorwagens, 1 scooter, I lichte motorwagen, 3 pen delwagens, 8 wandelwagens, 4 rolstoe len, 1 zit-wandelwagen en een ombouw- wagen, voor een totaal bedrag van 28.150. Daarvan verwacht men van derden 18.000, zodat de stichting zelf 10.150 moet financieren. Van het algemeen bestuur maken deel uit vertegenwoordigers van de Zeeuwse stichting voor revalidatie, de Nederland se vereniging sociale zorg voor minder- validen (de A.V.O.), de raad voor maat schappelijk werk en de stichting Zee land. Ook zullen vertegenwoordigers uit genodigd worden van de provinciale raad voor de volksgezondheid, de ge neeskundige inspectie van de volksge zondheid, de stichting federatie beschut tende werkplaatsen, de stichting ter be hartiging van belangen van spastici. het Groene Kruis, het Oranje-Groene Kruis, het Zeeuws Wit-Gele Kruis, de V.V.H., de Zeeuwse vereniging tot bestrijding van t.b-c., de Zeeuwse stichting voor reuma bestrijding, de provinciale diaconale commissie Ned. herv. kerk, de geref. stichting voor maatschappelijk werk in Zeeland, de katholieke raad maatschap pelijk werk in Zeeland, het gewest Zee land van Humanitas. de vereniging van directeuren van overheidsorganen voor sociale arbeid, de Nederlandse mij. voor Nijverheid en Handel, departement Zee land, het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. De Zeeuwse revalidatiestichting en de A.V.O. zijn in dit alles de „spillen" waar om het draait. Zij bekjjken namelijk in de speciaal ingestelde beoordelingscom missie de aanvragen op hun medische en technische merites. Nadat de ver tegenwoordiger van de revai'iafiestich- ting de medische aspecten beoordeeld heeft, maakt de A.V.O.-vertegenwoordi- ger 'n kostenverdeelschema op, dat in 't A.V.O.-hoofdbureau te Amsterdam nader bekeken wordt. Daarna volgt de finan ciële afwikkeling. Voor de gehandicapten zijn over het algemeen wel hulpmiddelen aanwezig, maar in standaardmodellen. Zeeuwse stichting heeft thans een uitstekend geslaagd - experiment genomen door middel van individu ele aanpassingen: men is er in ge slaagd de sociale werkplaats in Dor drecht de Zeeuwse werkplaatsen waren technisch niet voor de taak berekend aan te trekken, waar de hulpmiddelen op maat vervaardigd word en- De hulpmiddelen moeten name lijk aan de hoogste eisen voldoen: zfl moeten afdoende zijn. De Vlissingse sociale werkplaats is hierbij inge schakeld voor onderhoud. f Advertentie) Als Carnaval niet recht wil vlotten en u zich vreemd voelt tussen zotten, neem dan meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit. De goeie ouwe met de baard is z'n gezelschap altijd waard. die goeie ouwe met de haard) 9.10 en die goeie jonge fmet t baardje) 7.65 Oefening „Luctor" in beeld Suggestief filmpje R.Z.V. HULST NAAR NATIONAAL LANDJUWEEL Zaterdagmiddag 9 maart zal in de Gra- venzaal van het stadhuis te Haarlem voor de tweede maal het Nationaal Landjuweel worden geopend met een academische zitting. De winnaar het eerste landjuweel in 1957, de Haarlemse Toneelclub, heeft veertien to neelverenigingen in het land, waaronder één uit Zeeland, uitgenodigd met haar aan de wedstrijd deel te nemen. Met een „kniegedicht" zullen de verenigingen meedelen of zij de uitnodiging aanvaar den. In het voorseizoen zijn in de elf provin cies en in de steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de voorronden houden, waaraan ruim 200 amateui neelvereniglngen hebben deelgenomen. Daarbij kwam voor Zeeland als over winnaar uit het strijdperk het „Reizend Zeeuws Volkstoneel'* te Hulst. De veertien verenigingen zullen tussen 6 en 21 mei in de Haarlemse Stads schouwburg optreden, op 26 mei is de Haarlemse Toneelclub aan de beurt. De jury bestaat onder anderen uit Fie Carelsen. Helene Pimentel en Arend Hauer. De prijsuitreiking is bepaald op 23 mei (Hemelvaartsdag) in het Haar lemse stadhuis. De winnaar ontvangt het door koningin Juliana beschikbaar festelde Landjuweel (een zilveren be er) en een bedrag van 1000; verder zijn nog als premies beschikbaar ge steld: tweemaal 500, een basisdecor, een bandrecorder en belichtlngsappara- tuur. voor propaganda Voor een klein aantal genodigden heeft de Provinciale Zeeuwse Electriciteits- Maatschappij in de koffiekamer van Iiaar kantoor te Middelburg, gistermor- ;en het filmpje „Paraat" ten doop ge- iouden. Een suggestief kleurenfilmpje dat zeer nadrukkelijk de bedryfs(zeÖ )- bescherming onder de aandacht brengt. Alvorens de film te vertonen gaf de heer J. Stikkelorum, hoofd van de bedrijfs zelfbescherming van de P.Z.E.M. een korte toelichting. Zo wees hij erop dat door de geza menlijke energiebedrijven in Ne derland vier en een half miljoen kilowatt wordt geproduceerd. De af hankelijkheid van elektriciteit is groot, de kwetsbaarheid eveneens. Alle Nederlandse centrales zijn mid dels een koppelnet aan elkaar ver bonden en het Nederlandse net is weer op dat van het buitenland aan gesloten. Zodoende is een grote mate van bedrijfszekerheid verkregen. Daartegenover staat echter dat de centrale bijna volledig geautoma tiseerd zeer kwetsbaar is. Het gaat er om ten behoeve van het maatschappelijk leven en zelfs onder zware oorlogsomstandigheden te blijven doordraaien. De heer Stikkelorum merk te op dat met het oog op calamiteiten reeds maatregelen tot bedrijfsbescher- ming zijn ontworpen. Deze zullen binnen afzienbare tijd worden uitgevoerd. Daar naast staat de bedrijfs(zelf )bescherming die moet worden behartigd door ploegen uit eigen bedrijf. en hoe in geval van nood wordt opgetre den. De film werd opgenomen op 24 maart van het vorige jaar, door enkele amateur-filmers de heren W. den Hol lander, A. H. Donze en de arts G. A. van Bockei, bij de grote oefening „Luc tor" die in Vlissingen werd gehouden door de bedrijfs(zelf)beschermingsploe- gen van de Vitrite uit Middelburg, de P.Z.E.M. en de Vlissingse B.B. Op de zeer realistische film was te zien hoe de Centrale Zeeland werd gebombardeerd, hoe de gewonden werden verzorgd en hoe het blussingswerk op gang kwam. De heer Stikkelorum onderstreepte dat deze fiim niet alleen een verslag van de oefening wil zijn, doch vooral gezien moet worden als een instructieve bijdra- re tot de voorlichting over bedrijfs(zelf) escherming. Het is dan ook de bedoe- ing deze film langs andere bedrijven te laten rouleren. Voor de bedrijfs(zelf)besclu nuingsploe- gen bestaat in de regel te weinig inte resse, aldus de heer Stïkkelor-.m. Zo weinig zelfs dat de ploegen, om deze op goede sterkte te krijgen, moeten worden aangevuld met werknemers die zich niet als vrijwilliger voor de organisatie heb ben opgegeven. De film „Paraat" zal voor een én ander propaganda maken. De heer J. P. v. d. Leelie, hoofd van de B.B.-A-kring Zeeland. dankte de P.Z.E.M.-directie voor het maken van de film. Tevoren was een andere P.Z.EJM.-film vertoond, welke in mei 1958 werd ge maakt van het leggen van een drie fasen hoogspanningskabel door de Wes- terschelde, van Baarland naar Ossenis- se, voor de stroomvoorziening van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen Paraat' Het filmpje „Paraat" bracht vervolgens op ondubbelzinnige wijze in beeld hoe deze groepen worden opgeleid (met on der meer de hulp van B.B.-instructeurs) Voor uw BRIL naar opticien een naam in brillen Ziekenfondsleverancier St.-Jacobsstraat 14 - Vlissingen Slot van pag. 1 Samenwerking De voorzitter van tie Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel memoreerde de verschillende plannen voor samenwer king tussen diverse gemeenten, die in 1962 werden gerealiseerd. Met name noemde hij de totstandkoming van het industrlescnap tussen vlervWest-Zeeuws- Vlaamse gemeenten.* Hij 'sprak tie hoop uit, dat hierdoor de uitbreiding van de Breskense haven zal kunnen worden be spoedigd. De aanwijzing van deze haven voor het in- en uitklaren van uit zee ko mende goederen, is in 1962 een feit ge worden. Ir. Van Krevelen noemde voorts het ka naalschap van de drië gemeenten in het zuiden van de kanaalzone. Hij sprak de hoop uit dat dit „schap" tot een verdere samenwerking met de gemeente Ter- neuzen kan komen, zodat ten slotte de gehele kanaalzone als één geheel kan Plannen en organiseren én als één ge- leel tot gesprek kan komen met de Bel gische pendanten. Dat de havenplannen van Terneuzen tot de belangrijkste publikaties van 1962 be horen, noemde ir. Van Krevelen zonder meer duidelijk. .Verder, sprak hij de hoop uit dat de voorgestelde, nieuwe regeling van de Commissie Ontwikkeling Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, spoedig door alle betrokken gemeenten zal worden aan vaard. Zeeuws-Vlamingen kregen pauselijke onderscheiding Pastoor-deken J. van Mechelen uit Ter- neuzen heeft dezer dagen de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifiee uitgereikt aan de Terneuzenaar J. d'Hont wegens diens veie en langdurige werkzaamheden op r.-k. maatschappe lijk terrein. De heer d'Hont is onder meer secretaris van de K.A.B. afdeling Terneuzen van het r.-k. kerkbestuur en van tal van andere verenigingen en in stellingen. In Sluiskil werd dezelfde onderscheiding uitgereikt aan de heer C. van Passel. Hem werd tevens het gouden kruis van verdienste uitgereikt wegens het 40-ja- rig lidmaatschap van de K.A.B. Ook de heer Van Passel maakt deel uit van de besturen van verscheidene verenigingen. Voorts werden gouden kruizen wegens 40-jarig lidmaatschap uitgereikt aan de heren G. Lauret, en P. Luyckx en het zilveren insigne wegens 25-jarig lid maatschap aan de heer E. Schelstraete, allen te Sluiskil. L.E.I.-onderzoek naar landarbeiders Zoals wij reeds meedeelden, stelt het Landbouw-Economisch Instituut een on derzoek in naar de landarbeiders in de zeekleigebieden. De enquêteurs verza melen van 25 februari tot 1 maart ge-' gevens in Nieuwerkerk, Oosterland, El- lemeet, Noordwelle, Borssele, Heinkens- zand, Kloetinge en Groede. IR. VAN KREVELEN Ir. R. H. van Krevelen, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft donderdagmorgen in zijn jaar rede uitvoerig aandacht besteed aan de moeilijkheden, die zijn ontstaan met betrekking tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. „Mjjn optimistische verwachtingen in 1962 voor onze streek hebben, in verband met de recente ontwikkelin gen, een gevoelige knauw gekregen toen het staatshoofd van Frankrijk meende het oude en voor Europa zoveel schade veroorzaakt hebbende nationalisme, respectievelijk natio- naal-egoïsme, weer de boventoon te moeten laten voeren met alle gevol gen van dien", aldus de heer Van Krevelen. De toestand is zijns inziens nog dermate ondoorgrondelijk, dat hij zich aan voorspellingen alle andere, soms optimistische geluiden ten spijt niet durfde wagen. - Volgens voorzitter Van Krevelen zal blijken dat Engeland, ondanks zijn binnenlandse economische en sociale problemen, nog niet de fighting spi rit heeft verloren, die net sedert eeuwen kenmerkt. Vergeleken bij de macht en invloed van de Verenigde Staten van Amerika, zal Frankrijk toch maar een heel bescheiden land blijken te zijn, zo voegde de heer Van Krevelen eraan toe. „Dit neemt overigens niet weg", zo vervolgde de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koop handel, „dat vooralsnog de door mij zo belangrijk geachte ontwikkeling E.E.G. en dc Europese poli tieke éénwording inclusief Enge land voorlopig op een dood spoor zijn gerangeerd. Het feit, dat één staatshoofd, zonder verantwoording af te leggen, zonder meer een heel werelddeel in moeilijkheden kan brengen en gezien de ervaringen op dit gebied, hebben de mening van ir. Van Krevelen versterkt, dat het ui terst noodzakelijk wordt om een werkelijk gekozen Europees parle ment, uitgebreide zeggenschap over de Europese aangelegenheden te ge ven. Spreker zei van mening te zyn, dat slechts langs deze weg, derge lijke extreme situaties kunnen wor den voorkomen. Het geheel eist een gecompliceerde, staatsrechtelijke uit werking. doch gezien de zeer lange ervaring met de democratische be heersvorm in verschillende landen en bondsstaten, moet dit zonder meer mogelijk zijn. Volgens ir. Van Krevelen is het iu dit opzicht te overwegen als arbi tragemogelijkheid een rol toe te be delen aan instellingen als het Cour Permanente de Justice Internatio nale in Den Haag. Machteloos aan een zandplaat geketend, ge broken en gescheurd ligt het Finse zeeschip „Al- ca", dat vorige week na een aanvaring in de Schaar van dc Noord aan de grond werd ge zet, eenzaam in de Wes- terschelde. Van de tien sleepboten, die het schip in de eerste 24 uur na de aanvaring bijstonden, is er nog slechts êen overgebleven. Een drij vende kraan ligt naast het ten dode opgeschre ven schip om behulp zaam te zijn bij het los sen van de lading. Rechts op deze lucht foto is het* meters brede gat in het achterschip te zien. (Luchtfoto vliegbedrijf Pecters en Slagboom). Herindeling „Maar met al deze plannen voor west, oost en midden voor ogen, staat liet voor mij vost, dat een gemeentelijke herinde ling van Zeeuwsch-Vlaanderen of al thans delen daarvan toch wel uiterst urgent is geworden", aldus ir. Van Kre velen. „Een noodzakelijkheid, die ik al op verschillende plaatsen heb trachten te bepleiten", zo voegde hij er aan toe. Spreker pleitte voorts voor verdere stu die en hot opdoen van meer algemene ontwikkeling door de jeugd. Zo niet, dan zullen ook bij gebrek aan werknemers, de beste plaatsen worden betrokken door mensen van elders uit Nederland. de Een beetje uitgebreid onderwijs lagere scho< doende. lagere school, noemde hij beslist onvol- De kamervoorzitter zei met de secre taris nauwlettend te hebben gevolgd of de transportmoeilijkheden in de nog durende, lange winter hebben geleid tot tekoiten van onmisbare goederen of brandstoffen. Dit is niet het geval ge weest. Hij dankte allen, die onder deze barre omstandigheden, de aan- en af voer hebben helpen op gang houden. Voorts bracht hij dank aan de Belgen. bepaalde noodgevallen grote soe pelheid hebben betracht. Wel pleitte hi. voor meer coördinatie in ruime zin bi het sneeuwvrij maken van wegen, zodat bepaalde wooncentra niet voor enige tijd kunnen worden afgesneden. Ir. Van Krevelen herhaalde, het van groot belang te achten dat het bedrijfs leven via haar kamer van koophandel vertegenwoordigd moet zijn in de be sturen van openbare nutsbedrijven, zo als voor water, elektriciteit en afvalwa ter. „Nu Nederland plotseling één van de grootste gasleveranciers van Europa gaat worden, komt des te sterker naar voren, hoe stiefmoederlijk Zeeuwsch- Vlaanderen is bedeeld met gas voo dustrie en huishouden. Ik moet de he- oegde autoriteiten dan ook met klem verzoeken te bestuderen of de mogelijk heid bestaat, zoveel mogelijk centra van ons gewest binnenkort van gas te voor zien", aldus de heer Van Krevelen. Het zou volgens hem te dwaas zijn om te spreken van Europa-gasnetten, zelfs met verbindingen naar Noord-Afrika, terwijl bestaande en toekomstige indw triecentra in Zeeuwsch-Vlaanderen liier- k-an worden uitgezonderd. Tot slot vroeg de heer Van Krevelen aandacht voor het nieuwe ontwerp van wet op de kamers van koonhandel. Zjjns inziens doet dit meer recht weder varen aan de traditionele taak, die de kamers hebben vervuld. „Wij willen vooropstellen, dat wij Nederlandse ka mers van koophandel zjjn pn willen blij ven, om onze oude en eerbiedwaardige traditie te kunnen voortzetten", aldus besloot de heer Van Krevelen zijn jaar rede. Jaarvergadering afd. Zeeland woningraad Zaterdag 2 maart houdt de afdelin) Zeeland van de nationale woningraai een jaarvergadering in hotel-restaurant „Dc Korenbeurs" te Goes. Naast het jaarverslag van de secretaris en de pen ningmeester. zal men een bespreking houden van het door de Nationale Wo ningraad ontvangen antwoord van het provinciaal bestuur van Zeeland inzake het onderwerp „tegemoetkoming kosten ongerief zoutschade (oorlogsschade). Tweede fase in de wethouderskwestie te Vogelwaarde De gemeenteraad van Vogelwaarde zal vermoedelijk op 8 maart a.s. de juis te datum staat nog niet vast op nieuw in een buitengewone raadsverga dering bijeenkomen. In die vergade ring zal worden voorgesteld ontslag nis zodanig te verlenen aan wethouder F. A. de Bakker. Dit is dan de tweede fase ran de wethouderskwestie te Vogel waarde, waarvan het eerste gedeelte, ;oals reeds uitvoerig gemeld zich woensdagavond heeft afgespeeld en waarbij het vertrouwen in wethouder De Bakker werd opgezegd. Gebruikelijk is, dat 14 dagen na het opzeggen van het vertrouwen ook ont slag wordt verleend, ten zij betrokkene dit voor die tijd uit eigen beweging neemt. De heer De Bakker heeft uit drukkelijk verklaard dit niet te zullen doen. Uiteraard blijft de ontslagen wet houder daarna wel lid van de gemeente raad voor de 4-jarige periode, die begin september 1962 is begonnen. Wissenkerkse soldaat voor krijgsraad Voor de krijgsraad te velde west in Den Haag stond woensdag terecht de dienstplichtig soldaat P. K. uit Wissen- kerke wegens diefstal van een overjas van het gevechtstenue van een medesol daat uit het instructiebataljon te Schoonhoven. Dit gebeurde op 21 september 1962 aldus de auditeur-militair, die een dergelijk misdrijf voldoende achtte om het hof een boete van f .20,— en 4 dagen opvQpr- waardejljk,té verzoeken. ,->• De raadsman mr. W. G. Koster meende echter verzachtende omstandigheden te kunnen aanvoeren vanwege de psychi sche gesteldheid van zijn cliënt. „Ook het leger is hier wel achter gekomen, want kort na zijn arrestatie werd ver dachte afgekeurd voor dc militaire dienst". Mijn cliënt erkent het hem ten laste gelegile, maar nergens blijken zijn beweringen enig houvast te biedon, zo dat we ook zijn bekentenis maar niet al te zwaar moeten laten wegen, zo ein digde de verdediger zijn pleidooi. Het hof meende echter niet mee te kun nen gaan in de motieven van de raads man en veroordeelde de militair tot een aanzienlijk hogere straf dan was geëist, nl. ,14 dagen onvoorwaardelijk. Soldaat P. K. meende hiertegen beroep te moe ten aantekenen. Zilveren medaille voor J. van Dijke te Sint-Annaland De heer J. B. van Dijke is donderdag avond te Sïnt-Annnland onderscheiden met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Waarne mend burgemeester J. Moerland speldde de secretaris van de bjlzondere school deze onderscheiding op de borst tijdens een ouderavond, die bjj gelegenheid van het 40-jarig jubileum van deze school werd gehouden in het verenigingsge bouw van de Ned. hervormde kerk. Bijna 200 belangstellenden waren ln deze zaal aanwezig, toen de voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. J. Breas, waarnemend burgemeester Moer land en de wethouders Mosselman en Schcrpcnisse welkom heette. Nadat hij het een en ander had verteld over dè geschiedenis van de school, nam de heer Moerland het woord. Hij schetste de kwaliteiten van de heer Van Dijke. die 40 jaar bestuurslid Is van dc vereniging en het laatste jaar het secretariaat behartigde. Tijdens deze bijeenkomst hield de heer P. Kult. directeur van de christelijke kweekschool „De Driestar" een lezing, over het onderwerp „We we ten niet hoe". Veldloop van „Scheldesport" Zaterdag 23 februari a.s. organiseert te Biervliet de Terncuzcnsc atletiekver eniging „Scheldesport". in samenwer king met de plaatselijke V.V.V. een veldloop De deelname staat open voor K.NA.L'.-leden en niet aangesloten sportlieden vanaf 13 jaar. Voor de ver schillende leeftijdsgroepen heeft men verschillende afstanden gekozen. Bij de senioren moet Cas Mulder van het Mid delburgse „Dynamo" zijn vorig jaar ge wonnen wisselbeker verdedigen. VERWACHT. WEINIG WIND Op vele plaatsen opklaringen, maar iu de ochtend ook hier en daar mist of lage bewolking. Geen neerslag van l>e- tckenis. In de ochtend matige tot stren ge vorst, in de middag overwegend lichte vorst. Zwakke, veranderlijke wind. ZON EN MAAN 23 februari Zon op 7.41 onder 18,07 Maan op 7.41 onder 17.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2