PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLAN VOOR KERNVLOOT Oppervlakteschepen hebben voorkeur boven Polaris-duikboten Ook aantal invaliden krijgt „smartegeld" Schouwen huldigde personeel veer Zijpe KENNEDY HEEFT HAAST Amerikaanse vertegenwoordiger zal Westeuropese regeringen voorstellen doen over N.A.V.0.-defensieapparaat Sporen van vermiste „Sulnhur Queen" Nieuwe leden in bestuur T.V.N. Afgezant Dode en twee zwaargewonden bij slippartij 4< i v t IJ: VUUR ONTBRAK De mammoet IN BRUSSEL Mr. Luns vertelt weekblad: NEDERLAND EN BELGIË ZOEKEN COMPROMIS IN E.E.G.-CRISIS ANZOATEGUI IN HANDEN VAN BRAZILIANEN INTERPELLATIE OVER DE WONINGBOUW Verdeling 125 miljoen mark OUD-SPANJESTRIJDERS KOMEN EVENEENS INMNMEMiVG Tegen noodfonds COMPONIST GADE (VAN „JALOEZIE") OVERLEDEN NA IJZIGE EN IJSKOUDE PERIODE Beloning voor dappere mannen en de zomer DANICNFABR1EK FM-TEN WIL WBRKNF'-iSRS ONTSLAAN 206e jaargang - no. 44 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie F. van de Velde. P B. den Boer en W. de Paeter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week. ƒ8.00 per lew.; franco per Walstraat 58-60 tel 2355 (bg.g. red. 3508/3546, adv 3647/3643). Middelburg: Markt 51. tel. 3841 «b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, a< 2911 Zierikzee red tel 2425 adm. tel 2094 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p adv. 450. Ingez. tned 3 tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). ,3rieven bur. LOK w Aoonnememspnjs w cent per wees. j o.w per uw.; uauuu per puai. 855 p. kw. Losse nummers 15 ct. BureaustVlissingen: 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzenred. tel. 2116, adm. teL - - - - ■- --dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z<^ «rrHit-Umr» Donderdag 21 febr. 1963 Gisteren is te Washington van officiële zijde vernomen dat de Amerikaanse regering thans nagaat of bovenwateroorlogsschepen wellicht geschikter zijn om de basis te vormen van een multi laterale N.A.V.O.-kemmacht dan onderzeeboten. Hieraan werd toegevoegd, dat het de Europese bondgenoten zijn die zowel een deel van de kosten van deze strijdmacht zullen dragen, als mee zullen werken bij de ontwikkeling ervan die hierin een keus zullen moeten maken. Deze onthulling wordt te Wash ington beschouwd als een veelbe tekenende wijziging doch meer in accentlegging, dan in wezen van de Amerikaanse politiek ter zake. Van officiële Amerikaanse zijde wordt echter duidelijk gemaakt dat deze overweging der Verenigde Sta ten geen invloed zal hebben op de overeenkomst van Nassau, waarbij Groot-Brittannië het recht kreeg Amerikaanse Polarlsraketten voor Britse onderzeeërs aan te kopen. De voordelen van een bovenwatervloot zouden de volgende zfln: zij 'kan op kortere termijn ln het le ven worden geroepen dan een Polaris- strijdmacht. De Verenigde Staten, zo wordt in dit'verband opgemerkt, willen zo snel mogelijk een afschrikwekkende N.A.V.O.-strijdmacht ln een of andere vorm tot stand brengen om blijk te geven van hun bereidheid, de verant woordelijkheid voor een kernmacht met andere landen te delen; de opbouw ervan ls minder duur en eenvoudiger en de vloot kan operatlo- Het ziet. er naar uit <lat er thans een spoor is van de tanker „Sulphur Queen" welke met 89 man aan boord zoek is sedert 8 februari. Een Amerikaans marinevaartuig heeft in de Straat van Florida, ongeveer 14 mijl ten zuidoosten van Key West, een reddingsgordel met de opdruk „Sulphur Queen en wrakstukken gevonden. Men heeft nu besloten het zoeken naar even tuele overlevenden te hervatten. (Van onze Haagse redactie) De oprichtingsakten van de Stichting Televisie Nederland. T.V.N. (voorzitter mr. G. E. van Walsum) en van de N.V. Maatschappij voor Televisie Re clame T.E.R. (voorlopig presi dent-directeur mr. H. D. Pier- son) zullen voor vanmiddag half vijf ten kantore van nota ris Treurniet te Rotterdam wor den gepasseerd. Om half vijf vanmiddag zal vervolgens de voorzitter van de T.V.N. mr. Van Walsum tijdens een persconferentie in Den Haag het doel en de werkwij ze van de nieuwe stichting uiteenzet ten. Het bestuur van de stichting, die onverwijld een aanvrage voor een concessie voor de verzorging van een onafhankelijk programma op het tweede televisienet zal indienen, ls volgens betrouwbare inlichtingen nog verder uitgebreid met de Tweede-Ka merleden J. Zwanikken lid van het dagelijks bestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging en mr. K van Rijckevorsel, belde behorende tot de K.V.P.-fractie. neel worden zonder dat daar de lang durige opleiding aan voorafgaat die ver eist is voor de bemanningen van kern- onderzeeboten, Zij kan worden voorzien van gemengde bemanningen uit ver schillende landen; zij zou op Europese scheepswerven kunnen worden vervaardigd, hetgeen minder kosten betekent. Livingston Merchant, de speciale afge zant van president Kennedy, die morgen naaf Europa vertrek voor overleg over de vorming van een multilaterale N.A.V.O.-kernmacht, zal de argumen ten voor en tegen aan de Europese auto riteiten uiteenzetten. Op de Peeldjjk tussen Elsendorp en Handek. onder de gemeente Gemert, is de 24-jarige heer B. XV. M. de Bij nit Eindhoven gistermiddag met zijn perso* nenanto tegen een boom gereden en om het leven gekomen. Zijn verloofde, die naast hem zat, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. Voor haar leven werd gevreesd. Achter in deauto zat de moeder van de heer De Bij, die eveneens met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis is vervoerd. S» 4, JfTjm .1 h De eerste bijeenkomst van de mi nisters van de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap na het echec van de onder handelingen over de Britse toetre ding tot de gemeenschap is een aanwijzing geworden voor de gang van zaken in de nabije toekomst. maar één beslissing te nemen van enig belang over de werkelijk grote aan de orde zijnde onderwerpen te nemen. Men nam wel besluiten, die het „door-rege ren" ln de gemeenschap mogelijk moe ten maken. „Het leven is er uit", merk te een delegatielid op. De bijna kunst matige opgewektheid van de Franse mi nister van landbouw. Pisani, kon daar niets aan veranderen. Typerend voor de sfeer was de discus sie over de datum van de volgende ver gadering van de ministers van land bouw. Op de agenda van de minister raad staan vier belangrijke nieuwe ordeningen ter verdere uitbouw van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, nl. voor de zuivel, de rijst en het rundvlees, en de vaststelling van de criteria voor richtprijzen, een belangrijk onderdeel van het landbouwbeleid voor het uitein delijk prijspeil van agrarische produk- ten. Van Franse zijde verklaarde men dat van enig nieuw contact met „derde landen" over banden met de gemeen schap geen sprake kan zijn, voordat het gemeenschappelijk landbouwbeleid zal zijn geregeld. Het was daarom ook minister Pisani, die aandrong op twee ministersvergade ringen in de komende twee maanden. De „vijf" stonden er maar één toe; op 20 en 21 maart. Maar nu al staat vast, dat geen voldoende voorbereidingen kun nen worden getroffen om dan „spijkers met koppen" te kunnen slaan inzake de nieuwe verordeningen. De Westduitse Journalistenorganisatie heeft gevraagd het recht van een journalist zijn bron geheim te houden wettelijk vas leggen. Bij het parlement zijn namelijk w ontwerpen ingediend die beogen grondwet telijke rechten, waaronder de persvrijheid, te beperken in geval van nationale nood. C.A.O.-METAAL GOEDGEKEURD De nieuwe c.a.o. voor de handarbeiders in de metaalindustrie, waarover de werkgevers- en werknemersorganisaties het onlangs zijn eens geworden, is gis teren door de Stichting van den Arbeid goedgekeurd. Over de c.a.o. voor de beambten in de metaalindustrie voor het jaar 1968 be staat nog steeds geen overeenstemming. Het bereiken van overeenstemming tus sen de werkgevers- en de werknemers organisaties wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat er bij de werkne mersorganisaties onderling nog geën eenheid van opvatting bestaat, Een aantal Gaullistische afgevaardigden uit de Franse nationale vergadering heeft een wetsontwerp ingediend dat beoogt, de doodstraf in Frankrijk in vredestijd af te schaffen Deze straf is volgens hen „noch noodzakelijk, noch nuttig, noch doeltreffend, noch afschrikwekkend, en heeft ook geen uitwerking ten goede". Nederland en België bestuderen de mogelijkheid van een tussen oplossing die gericht is om een binding van Engeland met de Europese Economische Gemeenschap. Dit heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, ver klaard in een interview met een vooraanstaand Zwitsers week blad, Die Weltwoche. Het nummer van 22 februari waarin het interview door de Haagse cor respondent van het blad, Elfrun Jacob, is opgenomen verschijnt vandaag. Volgens het blad heeft Luns gezegd dat hy over het plan In nauw contact staat met zijn Belgische collega, Paul-Henri Spaak. Volgens Luns zou het plan niet noodzakelijkerwijs tot een Belgisch-Nederlands initiatief hoeven leiden. Het Initiatief zou ook door de zes zonder Frankrijk of zelfs door alle zes E.E.G.-landen genomen kunnen worden, aldus Luns. Volgens de minister zou het plan voor een tussenoplossing zowel politieke als economische aspecten hebben. Beide zijn zo nauw vervlochten dat zij niet uit elkaar zijn te houden, aldus Luns. In dit verband merkte de minister op dat de door de Gaulle voorgestelde schelding tussen politieke en economische zaken in de E.E.G. een van de argumenten werd tegen zijn conceptie van het „Europa der vaderlanden". Het gekaapte Venezolaanse vrachtschip „Anzoategui" is door de bemanning aan Braziliaanse functionarissen overgedragen, zo is gisteren bericht. Vier bewapende mariniers hadden zich met een motorboot naar het vrachtschip begeven. Orlando Saboya, de waarnemende gouverneur van het in Noordoost- Brazilië gelegen Amapa-gebied, volgde de mariniers aan boord als burgerlijke vertegenwoordiger van de Braziliaanse regering. Luitenant Francisco Medeiros Araujo, die aan het hoofd stond van een groep mariniers, gaf de pers geen toestemming aan boord te gaan. „De marine wil niet dat de politici achter deze muiterij door deze operatie een kans zul len krijgen hun opvattingen uit de doeken te doen. Dit is een Ve nezolaanse aangelegenheid en wij voeren slechts een militaire op dracht uit", zei hij. Voordat hij aan boord ging, zei Medeiros, dat hij veronderstelde dat degenen die het schip hadden gekaapt, reeds waren „geïnter neerd" door Braziliaanse functio narissen. Hij voegde hieraan toe dat het bevel weer was overgedragen aan de wettige Venezolaanse kapi tein. Hij veronderstelde dat de Braziliaanse korvet „Solimoes" nabij de vrachtboot voor anker zou gaan en dat de kapers aan boord van het schip zouden wor den gebracht. Deze telefoto toont het schip voor anker liggend voor het deltage bied van de Amazonerivier. De Tweede Kamer heeft aan de heer Jager van de C-P.N. verlof verleend tot het houden van een interpellatie tot de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, over het treffen van bijzondere maatregelen ter versnelling van de woningbouw. De interpellatie zal vanmiddag worden gehouden na afloop van de stemming over het Duits-Nederlandse verdrag. (Van onze parlementaire redacteur) De minister-president prof. De Quay heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de rege ring besloten heeft in de verdeling van de 125 miljoen Duitse rijks- marken, die Nederland krachtens het Nederlands-Duitse verdrag van Duitsland zal ontvangen voor het verlenen van uitkeringen aan de wegens ras, geloof of levens overtuiging door de nazi-Duitsers vervolgde Nederlanders, die lan ger dan drie maanden van hun vrijheid beroofd geweest zijn, ook nog twee andere groepen zal be trekken. Dat zijn: 1. de invalide verzetsstrijders, die buitengewoon pensioen ontvangen en 2. de oorlogsslachtoffers, die onder de uitkeringsregeling van maatschappelijk werk vallen, dit alles onafhankelijk van de mate van hun invaliditeit en de duur van hun gevangenschap. Wij vernamen, dat het hier ongeveer duizend personen betreft. De minister-president sprak zijn waar dering uit voor het werk van de com- missie-Drees, welke commissie de rege ring over de verdeling van het bedrag van DM 125 miljoen heeft geadviseerd. Hij was tegen de instelling van een noodfonds, groot drie procent van het bedrag van DM 125 miljoen, voor uitkeringen in zogenaamde hard- heidsgevaHen. Men zou daarvoor te subjectief te werk moeten gaan- Evenals op de uitkering aan bepaal- de groepen invaliden was ook hierop door een aantal kamerleden aange drongen. Tenslotte maakte de minister-president bekend, dat de verdeling ook zal gelden voor hen, die in de tijd van het aange dane leed statenloos waren en die later Nederlander zijn geworden, indien zij tenminste niet uit andere hoofde soort gelijke uitkeringen ontvangen. Onder deze categorie vallen verreweg de mees te oud-Spanjestrijders. De minister hoopte, dat spoedig tot de verdeling van de DM 125 miljoen kan worden overge gaan. Er was uit de Kamer gevraagd, of de rijksoverheid niet zelf een groot totaal bedrag had moeten uitbetalen aan hen, die nu meedelen in de DM 125 miljoen en of het rijk geen suppletie behoort te geven. Minister Zijlstra antwoordde op beide vragen ontkennend. Als Nederland „smartegeld" uit eigen kas had moeten betalen, dan zouden daarvoor veel'meer mensen in aanmerking komen dan nu een uitkering ontvangen. Zo'n regeling zou een massa moeilijkheden opleveren. Dat geldt eveneens voor de suppletie. Staatssecretaris mr. Van Houten van binnenlandse zaken beweerde, dat de DM 125 miljoen geen kwestie is van loven en bieden. „En het staat in de stukken", interrum peerde de heer Peschar van de P.v.d.A. „Als U het zo wil noemen....", antwoord de de staatssecretaris en hij trok zijn schouders op. Jacob Gade, de vermaarde Deense com ponist van de tango „Jaloezie", is gis teren in zijn woning dicht bij de stad Fiinen, overleden. Hij was 83 jaar. In „Het Veerhuis" van Anna-^a- eobapolder heeft Schouwen-Dui- veland woensdagavond het perso neel van de veerpont over het Zijpe een hulde gebracht Hun orestaties van de afgelopen we ken met de boot dwars door het drijfsijs werden er beloond met zen oorkonde, een gift en een 'ruitmand. SCHO UWEN-DUI VEL AND heeft het personeel van de R.T.M.-veer- pont „Zijpe" woensdagavond dui delijk laten weten, wat de eiland bewoners de laatste weken van de ijskoude prestaties in de soms bij kans toegevroren vaarweg hebben gedacht. In „Het Veerhuis" te An na Jacobapolder hebben de man nen en de vrouwen, die zich de laatste weken tot het uiterste heb ben ingespannen om een volledig isolement van Schouwen-Duive- land te voorkomen een grootse huldiging ontvangen. De gezamen lijke gemeentebesturen en een spe ciaal opgericht actiecomité „Veer- boot" hebben de waardering van het eiland voor deze daad omgezet in een oorkonde als herinnering, een flinke beloning „onder cou vert" en een rijkbeladen fruit mand. Keurig geealligrafeerd en op rfim stond het allemaal op de oorkonde, die burgemeester mr. F. Th. Djick- meester van Zierikzee alle aanwezige personeelsleden uitreikte. Met uit druk zeggen we hier alle aanwezi gen, want niet het voltallige perso neel kon de huldiging bijwonen. De pont kreeg uitgerekend op dit heuge lijke moment met enige vertraging te kampen. Aan weerszijden van het veer vormden zich weer flinke files auto's zodat geen enkele overtocht kon worden gemist op deze avond. En al mag dan het Ijs voor een groot deel zijn verdwenen tussen Schouwen en de vaste wal, al mag er dan weer normaal worden gevaren op het veer... nog steeds kan men geen „hel" roe pen voor men over de Grevelingendam is. Dat hebben alle burgemeesters van het eiland met hun wethouders en de mannen van het weldoende actiecomité „Veerboot" gisteravond nog even on dervonden. Zij moesten opnieuw met de sleepboot „Etna" worden overgezet. Het „staartje" van het semi-isolement was dus even realistisch als de afgelo pen maand na dit veelbesproken weer. Hoe dan ook: het feest ging door. Stuk voor stuk traden de mannen en vrou wen van de R.T.M. naar voren om hun beloning in ontvangst te nemen: de ka pitein en de stoker, de conducteur en de dienstleider, de meisjes van de milkbars en de chauffeur van de kolenauto. Risico's De burgemeester van Zierikzee vertelde de mannen het verhaal, dat zij allemaal uit eigen ondervinding kenden. Het ge- martel met de pont tegen het krakende ijs, de soms uren vergende overvaarten. Hij bekeek het door de ogen van de eilandbewoners, die met belangstelling volgden, wat daar aan het Zijpe ge beurde. En dat terwijl zg zich reken schap gaven van de grote risico's aan deze winteravonturen verbonden. „Er kwam schade, wanneer de sehroef krom sloeg. De volgende dag arriveerde een kikvorsman. Die zaagde er dan maar weer een stuk af. Dat gebeurde meer dan eens, totdat wij ens gingen afvragen wat er eigenlijk van die schroef was overgebleven". Duidelijk liet de burgemeester uitkomen, dat de directie van de R.T.M. in deze situatie moest afgaan op het advies van de eigen mensen. „Misschien is het soms wel eens verlei delijk geweest om er mee te stoppen. Maar dat hebben wij dan niet gemerkt. Terwijl voor anderen dezelfde risico's wel te groot bleken te zijn". Met een enkel voorbeeld schetste mr. Dijckmees- ter de stemming onder de wachtenden aan he'. veer om daarop opnieuw de lof trompet 1 te steken over het personeel van de pont en de veerhuizen: „ook de wijze, waarop U de reizigers tegemoet getreden bent is van grote betekenis. De ergste moeilijkheden zijn overwonnen omdat U altijd weer bereidwillig, vrien delijk, maar ook steeds beslist was. Wij zijn daarvoor bijzonder dankbaar en hebben er bewondering voor". Daarop riep hij de namen af van a!le perso neelsleden, die deze oorkonde 1963 heb ben verdiend en tegelijkertijd ontving het R.T.M.-personeel uit handen van burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse de enveloppe met inhoud. Daarmede echter was de huldiging nog fttmtlljH Minister Cals heeft deze maand zijn mammoet veilig door de Eerste Ka mer geleid en van vele kanten heeft htj lof en gelukwensen gekregen. Terecht: het was een prestatie de minister heeft er een twaalf jaar aan gewerkt die een gelukwens dubbel en dwars waard was. Maar het werk is nog lang niet achter de rug: er dient in ae ko mende jaren nog heel veel te gebeuren, waarbij het er op aan zal komen de thans gereedgekomen vorm leven in te blazen. Een interessant aspect van dit werkelijke „mammoetleven" is onder meer de vraag hoe de mogelijkheid van doorstroming tussen diverse onderwijs- typen in de praktijk zal blijken te vol doen. Deze mogelijkheid kan namelijk (overeenkomstig de bedoeling) beteke nen, dat leerlingen die aanvankelijk niet waren bestemd voor hogere opleidin gen, toch een kans tot een dergelijke studie wordt geboden. De wet voorziet daarin door de instelling van een brug klas, maar vooral door de aansluiting l.t.s. - u.t.s. - h.ts. - t.h. en in het al gemeen door aansluiting van hoger be roepsonderwijs op het universitair on- denrijs. Het is te hopen, dat deze door stromingsmogelijkheden in de praktijk zullen voldoen, want de cijfers van de jongste volkstelling wijzen uit, dat er nog wel wat mankeert aan de onder wijskansen in, Nederland. Tevens zal men zich er bewust van moeten zijn, dat deze éne mammoet nog geen (onder wijs) zomer maakt. Daarvoor is name lijk veel meer nodig. Een opvallende illustratie hiervan werd onlangs door „Het Parool" gegeven, welk blad een interview afdrukte met professor dr. F. van Heek uit Leiden. Deze hoogleraar is verbonden aan het So ciologisch Instituut van de Leidse Uni versiteit en heeft de afgelopen jaren in brede kring vermaardheid gekregen door zijn onderzoekingen van de beroe- penwaardering in Nederland. Professor Van Heek is op dit ogenblik bezig met een „talentenproject waarbij wordt onderzocht waar en hoe stagnaties op treden bij de overgang tussen diverse vormen van onderwijs. Enkele feiten, voor dit onderzoek van belang, werden in het artikel opge somd. Zo hebben jon gens, die in ons land zijn geboren uit wat een „hoger milieu" wordt genoemd, veer tig maal zoveel kans universitair onder wijs te volgen als jongens uit een lager milieu. Wat de meisjes betreft: van de duizend Nederlandse vrouwen (leeftijd van achttien tot negenentwintig jaar) gaan er in het hoogste milieu tweeën twintig studeren, in het middelste vier en in net laagste nog niet één. In En geland daarentegen xs het percentage eerstejaars studenten uit handarbeiders- gezinnen afkomstig vijfmaal zo groot als in ons land. Dat zijn voor Nederland zeker geen cijfers om op te pochen. Deze getallen leiden onvermijdelijk tot de conclusie, dat er in Nederland veel talent onbenut blijft, een luxe die een land als het onze zich in deze tijd niet kan permitteren. In de komende vijfentwintig jaar wordt in Nederland een verdubbeling van het aantal aca demici noodzakelijk geacht. Vandaar, dat het onderzoek van professor Van Heek van groot belang kan zijn: wan neer de knelpunten in de doorstroming tussen diverse vormen van onderwijs be kend en de oorzaken daarvan opge spoord zijn, kan althans worden nage gaan wat er aan moet gebeuren. De frootste stagnaties in de doorstroming lijken zich overigens voor te doen tus sen basisonderwijs (lagere school) en het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (het vroegere v.h.m.o.). Daarom valt het accent Dg het onderzoek van professor Van Heek op deze schakel. Allerlei factoren - zo is komen vast te staan - spelen een rol by het besluit van de ouders een kind niet een voortgezette richting op te sturen: de belangstelling van de kandidaat zelf, de milieu-omstan digheden, de geringe belangstelling van de ouders enz. Wil men dus het „stu dieklimaat" verbeteren, dan zullen niet alleen maatregelen nodig zyn om de kansen voor eventuele kandidaten te vergroten door bijvoorbeeld toekenning van veel meer beurzen of toelagen, maar zal men tevens moeten zorgen voor een goed-voorbereide, goed-aang pakte voorlichting in de gezinnen. In ieder geval: de mammoet is nu de Eerste Kamer door en kan daarbui ten verder aan de wandel. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat hg een loop pas zal inzetten. Mr. J. G. M. Broekman de directeur-generaal onderwijs van het ministerie van o., k. en w. heeft daarop deze week in het dagblad „De Rotter dammer" gewezen. Het zal naar zgn mening nog wel enkele jaren duren eer met de geleidelijke invoering van de wet kan worden begonnen. In het aller gunstigste geval moet nog op enkele jaren volledige „oude stgT' worden ge rekend: mr. Broekman achtte het rea listisch rekening te houden met een termijn van drie a vier jaar. De con clusie" van dit alles: er is in de afgelo pen jaren bijzonder hard gewerkt aan de verbetering van het onderwijsschema in Nederland, maar er ligt nog heel wat werk te wachten. En zoals het Leidse onderzoek leert: niet alleen op het ge bied van de wetgeving. Bij de Danlon-fabrieken in Emmen zul len in de komende tijd „enige tientallen werknemers" moeten „afvloeien". De directie zal de situatie met de onderne mingsraad onder ogen zien. Vandaag heeft de directie een bespreking met be stuurders van de vakbonden. niet afgelopen. Het comité „Veerboot" had nog een verrassing in petto. De heer J. C. van den Doel omlijstte die met een korte toespraak. „Er zijn in de afgelopen magnden op het ijs al veel prestaties verricht. Langebaan- evenementen en wedstrijden in schoon- rijden, maar hier aan Zijpe kwam het' tot krachttoeren dwars door het Ijs. U hebt dat met Z'n allen steeds weer doorbreken en de verbinding tussen de vaste wal en ons eiland weten te hand haven. In de boezem van de Zierikzeese Mid denstands Centrale is als reactie daar op het plan gergpt om een dankbare geste te doen. Dat was de start voor de oprichting van het actiecomité „Veerboot", dat nu een lading fleurig opgetaste manden met fruit „Het Veer huis" aan Anna-Jacobapolder binnen droeg en aan de mannen en vrouwen van de pont presenteerde. Zijpes R.T.M.-chef M. van Driel, sprak een dankwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1