ZELANDICA Hans Grünhut verkoopt liefst zijn eigen platen de olie met 24-urige werkdag! Sport en wedstrijden kou gevat? Nederlandse scholier moest V.S. verlaten DE BOEKENPLANK LEZERS SCHRIJVEN PSYCHIATER OP DRIFT IN OORLOGSTIJD Twee boekjes voor „Doe-het-zelvers" Het was niet nodig geweest WERKEN OP ZATERDAG IN BOUWBEDRIJF SNEEUWBROODCENT (XII) WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (Advertentie) WENER, WIENS HUIS IN AMSTERDAM STAAT (Van een onzer verslaggevers) „Mijn generatie is er niet meer. Veruit het grootste deel is uitge moord, de rest gesneuveld aan het front en wie er nog over zijn, zitten in rusthuizen. Neen, ik heb in Wenen niets te zoeken". Zo praat Hans Grünhut, de man die zo graag Weense liedjes zingt, over de stad van de Stefans- turm. Er ligt een genera tie tussen het Wenen, waarvan hij zingt en waar hij als achttienjarige knaap nog de keizer zag en het Wenen van nu. Zijn herinneringen zijn niet de beste. Het zijn die van de vroeg dertiger jaren, toen zijn kapelmeester hem op het toneel een foto van Hitier voorhield en daar bij snauwde „Ken je die meneer". Dat was een ma nier om hem, jood, te trei teren. Hij was weerloos, want hij had alleen maar op datzelfde moment te zingen. Van „Stormy wea ther" en van „Ramona", „Ich küsse ihre Hand Ma dam" en zo. En natuurlijk van „Zwei rote Rosen" en „Perlen der Südsee". Hans Grünhut is sinds hij naar Nederland kwam, nu der tig jaar geleden, niet terug geweest in Wenen. Ik heb geen „sehnsucht", zegt hij. Alleen maar nieuwsgierig heid, maar dat is wat an ders. Ik zou de school nog wel eens wülen zien, waar op ik geweest ben en het huis, waar we woonden. Maar als ik voor Astoria of Moulin Rouge of die an dere zaken zou staan, zou ik me alleen maar die an dere tijd herinneren. Die andere Weners. Tol betaald Denk niet, dat Hans Grünhut een haatdragend man is. Aller minst. Maar hij heeft zijn tol betaald aan het nazisme en hij zal dat nooit vergeten, want uit alles wat hij zegt en doet spreekt zyn sterke karakter, z\jn vasthoudendheid en in ze kere zin eigenzinnigheid. Spreek hem niet tegen, meen het in een discussie niet beter to weten dan hjj. Dat voor recht is alleen voorbehouden aan zijn vrouw, die hem altyd met raad en daad terzijde heeft gestaan en die ook nu nog hem op een wonderlijke manier weet aan te voelen. Ze verduidelijkt de woorden van haar man terwijl ze een fruit- cocktail serveert. „Ik ben wel terug geweest in We nen", zegt ze. „En ik betrapte me erop, dat ik op een gegeven ogenblik zei: „dat doen wij anders". Waarbij ik dus mezelf bij die „wij" rekende, die uit niet-Weners bestaan". Ze pro beert te analyseren, te ontdekken, vanwaar dat gebrek aan wat de We ners zo graag noemen „Sehnsucht" komt. Zou het kunnen schuilen ln het feit, dat ze eigenlijk belden van Tsjc- cho-Slowakije stammen, zoals trou wens 75 procent van degenen, die voor Weners doorgaan? Of zou het zijn het gevoel van intense dank baarheid, voor wat ze in Nederland fevonden hebben. In de jaren van un eerste succes als artiesten voor de oorlog, in die sombere jaren van de bezetting daarna en ook nu nog. Die eensgezindheid van de Nederlan ders zoals die bij de actie voor „Het Dorp" tot uiting kwam, de eendracht over de partijen heen bij het verzet tegen de Duitsers: de oranjegezind heid; het onderlinge medeleven zoals bij de treinramp in Harmeien, het z(jn even zovele onvergetelijke in drukken voor deze Oostenrijkse Ne derlanders, die aan hun eigen streek slechts herinneringen aan kwade tij den meebrachten. Die van Oostenrijk nog houden om zijn schoonheid, om zijn muziek, om... en dan komt het tere punt... het eten is altijd moeilijk gebleven in Nederland. op. Maar toen het orkest daarna een engagement kreeg in de Kursalon, ging Hans Grünhut mee als echte zanger en het duurde niet lang, of de Weense kranten schreven van moesten hebben. De radio kwam weer, de Vindobona Schrammeln die echten! de rol van Frosch in de operette Die Fledermaus, de trots van Hans Grünhut en ten slotte Ja, ten slotte, want zo rond zestig moet er toch een slot komen. „Ik had altijd graag een bariton willen worden", zegt Hans Grünhut en z'n vrouw vertrouwt ons lachend toe, dat h(j overdag thuis nog altijd probeert zijn tenor tot een bariton te verla gen. „Het spijt me, dat ik in de vijf oorlogsjaren niet hard gestudeerd heb. Ik had zo graag het hoogste van de zang willen bereiken, de hoge- „Radlo-llebltag Hans Grünhutschool van as zangkunst het llede- renrecital.Het heeft met zo mogen zijn. Het bleef bij het populaire lied, het Wiener Lied, dat ondanks zijn zes kruisjes in ons land nog geen betere dienaar vond dan deze Hans. En de muziek is gebleven. Grünhut streelt het groene jasje, waarin hij tijdens zijn laatste vaste werk op de Bühne gastheer bij Chez Gaston in Amsterdam zong. Hij zingt nog graag. Hier of daar bij speciale gele genheden is hjj nog altijd te vinden. Het dagelijks brood, in dit geval met alle mogelijke lekkers erop, komt evenwel van een andere kant van de muziek. Van de hypermoderne gram mofoonplatenzaak, die het echtpaar in Nieuw West van Amsterdam heeft geopend. Beiden sloven zich uit om van de spaarcentjes en de scha declaim een mooie zaak op te bou- Dat was zo'n vijfendertig jaar gele den, toen men nog geen teenager sterren kende. Het had allemaal heel fijn kunnen zijn, als de tijden zo waren gebleven. Als er geen Hitler was geweest, die alles bedierf, vooral in Oostenrijk. De oplossing kwam in de vorm van een telegram uit Holland naar Bel grado. Of Hans wilde komen zingen in De Kroon aan het Rembrandt- plein. De affiches zijn er nog, in Hui ze Grünhut. Ze hebben alle oorlogs ellende getrotseerd. Ze herinneren aan de dag van de grote ommekeer, want er is geen terug geweest niet naar Belgrado en niet naar Wenen. Er kwamen meer engagementen, er kwamen radiouitzendingen. En er werd goed verdiend. Bij Astoria liefst honderd gulden in de week. „We konden leven van een huishoudgeld van twaalf gulden en dan hadden we alles", vertelt mevrouw Grünhut nu nog. „Alle dagen kip..." Come-back Na de oorlog is Hans Grünhut met een geleende smoking met bruine schoenen aan een come-back gaan bouwen. Eerst voor de Canadezen, later druppelsgewijs ook weer met zyn Weense repertoire, omdat de Ne derlanders in die eerste na-oorlogse jaren daar niet zo bijster veel van Een zaak, waar alle platen te krijgen zijn, die de reputatie hééft op gebied van opera en klassiek hyperactueel te zijn als het nodig is komen de platen rechtstreeks uit Engeland om de concurrentie voor te zijn maar waar uiteraard de eigen platen van Hans Grünhut voor aan in de rekken staan. Van alle platen verkoopt Hans het liefst zijn eigen. Hans Grünhut, zoals hll omstreeks 1930 naar Nederland kwam. Nu: zestiger. vrouw, dat is bij vijf gulden per dag niet inbegrepen." En bij de herinne ring schiet hij zelf nog in de lach. Zingen in 't bos Dromen Mnar allé. Huns Grilnhut zet het groene jagershoedje graag nog eens óp en zingt dan van „Mein Mutter wltr a Wicnerin", hoewel ze uit Tsje- cho-Slowakije kwam, not als zjjn va der. En hij zingt van „Ich glaub, die Welt dreht slch „verkehrt" of het wondermooie liedje „Ich hab' ge- traumt der alte Kaiser war wieder in Schönbrunn".... Liedjes, van Tony Hartweger en Jo seph Bahr, die nij bekend maakte. Want wie zingt cr Weens zoals Hans Grünhut. Belde dc bekende Van Pal- landt niet eens uit Wenen naar Asto ria in Amsterdam, waar Hans zong om te vragen of hij niet even een liedje voor de telefoon kon komen zingen, opdat do Weners konden ho ren hoe je Weense muziek zingt...? Je zou kunnen verwachten, dat een man als Hans Grünhut in het verle den leeft. Met zijn zestig jaar heeft h(j mooie herinneringen. Hij vertelt cr van, terwijl zijn ogen schitteren van pret. Hoe hij twee of driemaal de laatste keer op doorreis van Bel grado naar zijn eerste engagement in Nederland een gouden medaille won ln de voorloper van ons huidige songfestival. Het concours om „Das Goldene Band In Jazz gesang". Met een heel groot vraagteken bij de jazz. want in die jaren heette alles jazz. Ook het hup-faldcricrc van „I can't give you anything but love" op z'n Duits. De GrClnhuts hebben er de pla ten nog van. Niet centje, maar sta pels van die oude opnamen, wnnt Hans heeft er tientallen. „Om te gie ren", zegt mevrouw Grünhut. „Als je dat nu nog hoort..." Zjjn typisch joodse humor laat hem geen moment ln de steek. Zelfs niet als hij spreekt over de oorlogsjaren. Toen hij zjjn muzikale loopbaan moest onderbreken om op andere manieren de kost te verdienen. Hij werd huisknecht bij een heel rijke fa milie. Zo rijk, dat ze op verjaarspar- tijtjes echte rijstebrijbergen in de tuin liet maken voor de kinderen.. Op zekere dag zei de vrouw des hui zes tegen de knecht: „Meneer Grün hut, wat jammer, dat we U nooit ho ren zingen, als U de vloer doet..." Waarop de zanger antwoordde: „Me- Zingen is altijd zijn leven geweest en zal het blijven. Z'n vader zong ook- Maar alleen voor z'n plezier, met een heel mooie basstem. Hy ging op mooie zomerdagen met z'n drie peu ters erop uit. Naar de Kahlenberg, het Wienerwald. Dat was de plaats waar hjj, als Wener zong, zoals een ander het doet In de badkamer. De twee meisjes en Huns moesten dan de echo maken... Maar helaas, de oorlog kwam, vader ging naar het front en de kleine Hans moest als kostwinner optreden. Van de h.b.s.- banken kwam hij op een juweliers kantoor en vervolgens als kantoor mannetje In een van Wenens meest bekende amusementsgelegenheden, Moulin Rouge. Daar ontdekte hü zichzelf. Omdat hij dacht net zo goea te kunnen zingen als de drummer van de band. Hjj was Inmiddels zang gaan stude ren en had voorgezongen bjj de ver maarde Ferdinand Groosman. Het succes was verrassend. Met het or kest van Charley Gaudriot maakte hij zijn radiouitzendingen. Uit pure liefhebberij en het bracht geen cent U1TW1SSELINGSCOM1TE ZOND HEM TERUG Na kritische publikaties in een dagblad De net 17 jaar geworden Albergse jongen Maarten Abeln, die vorig jaar augustus in het kader van een jeugduitwisseling voor een jaar naar Amerika was vertrok ken, is vrijdag abrupt op het vlieg tuig naar Nederland gezet en was al onderweg toen zijn moeder door een louter toeval daarvan op de hoogtg kwam. Hy is door de organisatoren van het uit wisselingsprogramma, de Miclügan Council of Churches, naar Nederland te ruggestuurd op grond van een artikeltje op de jeugdpagina van het Algemeen Handelsblad, waarin hjj, plotseling in een heel andere dan de hem vertrouwde wereld beland, onbevangen en onbezon nen enkele dingen vermeldde die hem als merkwaardig waren opgevallen. Het uitwisselingscomité van de Council vond dat liij daarmee de goodwill van Amerika in ons land zo'n afbreuk had gedaan dat h(j maar meteen terug moest. Deze beslissing werd hem vorige week donderdagavond telefonisch mee gedeeld. De volgende morgen om negen uur moest hij vertrekken. Maarten Abeln stuurde vorig jaar no vember tegelijkertijd drie kleine artike len naar de redactie van de jeugdpagina „Eigen-w(js" van het Algemeen Han delsblad, ontboezemingen van gen zes tienjarige over allerlei wonderlijke za ken die hem ter ore waren gekomen. Maarten liet enkele kritische geluiden horen over wat Amerikaanse kranten geweldig belangrijk vinden om te publi- Om de wereldtitels zweefvliegen Bar slecht weer in Argentinië heeft voor de tweede keer in een week tyd de wedstrydcommissie van de wereld kampioenschappen zweefvliegen ge noopt in le grijpen. De voor zaterdag voorziene driehoeksvlucht moest wor den veranderd met liet oog op het weer. De buienactiviteit was zaterdag weer zo groot en liet nagenoeg ontbreken van thermiek zodanig, dat de deelne mers slechts met liet grootste vakman schap nog iets konden bereiken. Velen hunner moesten hun prestatietoestellen landen in drassig geworden terreinen, waaruit de vliegtuigen slechts ten koste van zeer veel moeite en tyd konden worden „geborgen". Wereldkampioen I960, Heinz Huth uit Hamburg, kwam in een moeras terecht. Zondagmiddag was men er nog niet in geslaagd zyn Schleicher KA-6 te be- vryden. De resultaten van de vierde wedstrijd- vlucht waren: open klasse: 1. F. Henry (Frankrijk): 2. Williamson (Engeland); 3. Rolf Spönig West-Duitsland)4. R. Hossinger (Argentinië); 5. H. Niet- lispach (Zwitserland); 6. M. Ritzi (Zwitserland); 7. D. Webb (Canada). In de standaardklasse legde N. S- Sejstrup (Denemarken) met een KA-6 beslag op de eerste plaats. De Zwitser R. Hachler, ook met een KA-6, kwam op de tweede plaats. M. Ara (Spanje), eveneens met KA-6, werd nummer drie. M. Witanen (Finland), met „Vasama", vier. Brigliadori (Italië), met „Uribel", v(jf, zijn landgenoot W. Vergani zesde en wereldkampioen Huth zevende. Na de vier wedstrijdvluchten staat in de standaardklasse Huth op de eerste ilaats met 3414,2 punten. Sejstrup is Fritz (Oostenrijk), derde. Lacheny Wödl (Oostenrijk), vierde, (FrankrUk), vijfde, Bugliadori Horma (Finland), zevende. Ara, acht ste, Hachler, negende, en Braes (Dene marken), tiende (2625 punten). In de open klasse is de stand na vier wedstrijdvluchten: 1. Henry (Frank rijk), 3768,4 punten: 2. Spanig; 3. Ma- kula (Polen); 4. Williamson (Enge land); 5. Hossinger; 6. Popiel (Polen); 7. Ulbing (Oostenrijk); 8- Schreder (V.S.); 9. Homer (Argentinië) en Webb (2665,5 punten). S.D.K.B.-twaalftal naar Goes Dinsdag 30 april wordt te Goes een toernooi gehouden voor alle regionale korfbalbonden uit Zeeland en Zuïd-Hol- land, welke aangesloten zijn bij de K.N. K.B. Aan dat toernooi zullen deelnemen de Schouwen-Duivelandse, Zeeuwse, Dordrechtse, Haagse en Leidse Korf- balbond. Omtrent de deelname van de K.B.G O. Is nog niets definitiefs bekend. Weer wereldrecord voor Japanse Tanaka De apanse zwemster Satako Tanaka heeft maandag tydens de Australische zwcmkampioenschappen in Perth op nieuw een wereldrecord verbeterd. De Japanse zwom de 220 yards rugslag in 2 minuten en 28.9 sec., waarmee zy haar eigen wereldrecord, dat zij ruim een week geleden in Sydney vestigde met 2.29.6, 0.7 sec. scherper stelde. De tijd van Satako betekende eveneens een nieuw wereldrecord o pde 200 m. rugslag, ook het record op deze afstand was met 2.29.6 in handen van de Japan se, die zondag al een nieuw wereldre cord had gevestigd op de 110 yards rug slag. Vertaald Dit eerste artikeltje van Maarten werd, zoals alle „opiniestukken" op de Verenigde Staten betrekking hebben, door de Amerikaanse am bassade in Den Haag vertaald en aan een regeringsbureau in Amerika fezonden, die de vertaling ter inzage oorstuurde aan het uit\vis3elingsco mité dat Maartens reis had georga niseerd. Dat vormde het begin van de uiterst vreemde behandeling die Maarten deze en vorige maand on dervond. Hij vertelde ons er maandagavond dit over: „ik zat door omstandigheden bui ten m(jn schuld al bij mijn vierde gast- familie, deze maal in Huntingtonwood, Michigan, toen ik in een weekend dat ik toevallig in Ann Arbor was, waar het hoofdkwartier van het comité zich be vindt, bij het bureau van het comité kwam en daar een verhoor van twee tot drie uur moest ondergaan. Het werd me afgenomen door mevrouw Rachel An- dresen, het hoofd van het uitwisselings comité en een professor". Beschuldigingen .,Z(j gingen regel voor regel mijn ver taalde stukje met my na, lieten me byna niet aan het woord komen en beschul digden me van communistische neigin gen. Ik kreeg de wind van voren. Ze lie ten me beloven dat ik niets hieer zou schrijven zonder dat het hun toestem ming had". „Ik ging weer terug naar Hunting tonwood en kreeg donderdagavond jl. telefonisch de mededeling dat ik de volgende morgen negen uur zou wor den afgehaald en op het vliegtuig gezet. Vorige week vrijdag vloog ik naar New York en na enkele uren door naar Schiphol, waar ik zater dagmiddag half één ariveerde". Terwijl Maarten Abeln de mededeling had ontvangen dat zijn ouders van zijn terugkeer op de hoogte waren gesteld wisten zijn ouders in Albergen in werke lijkheid van niets. Volledig bij toeval bracht Maartens moeder een bezoek aan de heer F. J. Barens, directeur van het Amsterdamse hotel Fleissig en tevens de man die in Nederland het uitwisse lingsprogramma „Youth for understan ding" van genoemde Council ten uitvoer legt. Deze vertelde haar van Maartens terugkeer. IN HERFST VAN 1963 11 MILJOEN INWONERS Blijkens door het Centraal Bureau <le Statistiek vastgestelde voorlopige ge gevens vermeerderde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar met ruim 168.000 inwoners (tegen 165.000 in 1961). Wel was liet geboorte-overschot in 1962 lager dan het vorige jaar (152.000 tegen 159.000), doch de buiten landse migratie bracht een aanmerkelijk hoger vestigingsoverschot (17.000 tegen Het aantal gesloten huwelijken (93.000) was vrijwel gelijk aan dat in 1961. Het aantal levendgeborenen was iets la ger dan in 1961 (246.000) tegen 247.000) evenals het geboortecijfer per 1000 in woners (20.8 tegen 21.2). De sterfte was 6000 hoger (94.000 of 7.9 per 1000 inwoners tegen 88.000 in 1961 of 7,6 procent). De Inbegrepen zuigelin gensterfte (kinderen beneden 1 jaar) is wederom iets gedaald (15-4 per 1000 le vendgeborenen tegen 15.5 in 1961). Het reeds genoemde hoge vestigings overschot van de buitenlandse migratie is grotendeels veroorzaakt door de hoge vestigingssaldo van 13.000 mensen (te gen 1600 in 1961) uit Nederlands Nieuw-Guinea. I-tekening houdend met de gemiddelde maandelykse toeneming der bevolking over de laatste jaren, kan behoudens zondere omstandigheden, worden ver wacht, dat het inwonertal van Neder land eind september-begin oktober 1963 de 12 miljoen zal overschrijden. 'an en voor DIERENWERELD VAN EUROPA F. A. Roedelberger. Dierenwereld van Europa. Uitg. N.V. Gebr. Zomer en Keuning, Wageningen. De stofband van dit boek met de buitengewoon fraaie kleurenfoto van een zeldzame vogel wekt ver wachtingen ten opzichte van de in houd en deze worden niet be schaamd. Integendeel. Hier is een verzameling afbeeldingen van Eu ropese dieren bijeengebracht die er mag zijn. Niet alleen geven ze stuk voor stuk het betreffende dier weer in zijn karakteris tieke vorm, maar nagenoeg allen brengen ons in contact met de meest intieme levensverrichtingen. We vinden hier dan ook een keuze uit het beste werk van 100 dierfotografen en het moet ons van het hart, de keuze van Roedelberger was subliem. Zelden za_ we in één band zoveel wetenswaardigs en onder zulk een schoonheid van weer gave bijeengebracht. Ook over de tekst niets dan goeds- De ruime inlichtingen zijn eenvoudig gesteld en hoewel ter zake, wekken ze in niets de schijn van geleerde verhandeling. Boeken als uitgave kunnen geacht worden als de beste propaganda voor de noodzaak van een steeds groeiende natuurbescher ming. Zij brengen de mens heel dicht bij de schoonheid van de levende natuur. Daarom wensen wy dit boek in ieder ge zin; groot en klein zal er steeds weer van genieten. z. In de roman „Psychiater op drift in oorlogstijd" vertelt Phyllis Bottome de tragedie van een Weens psychiater tij dens het Hitler-bewind. Als zovelen wordt deze psychiater getroffen door de rassenwaan van het nazi-regime. Als zijn vrouw en zyn zoontje hem plot seling hebben verlaten, besluit hij uit te wijken naar Engeland, waar hij bij vrienden onderdak vindt. Hier vindt hij een nieuwe levenstaak. Het boek toont twee zijden van de psychiater. Behalve in zijn werk ziet de lezer hem ook in het gezinsleven van zijn vrienden, waar zich nogal wat spanningen voordoen. Ten slotte gaat de hoofdpersoon houden van de dochter van zijn beschermer. Zij geeft hem het vertrouwen in de we reld terug. „Psychiater op drift in oorlogstijd" is boeiend geschreven boek met een gedachteninhoud. Het is uitgege ven bij de Zuid-Hollandse Uitgevers Maatschappij. In Nederland, traditioneel het land van de „gezellige" huiselijkheid, van de (over)verzorgde huiskamers, is vooral de laatste vyf jaar de belangstelling voor het verantwoorde interieur sterk gegroeid. De binnenhuisarchitect wordt veelvuldiger geraadpleegd dan ooit er verschijnen steeds meer boeken o de binnenhuisinrichtingen, waarbij de schrijvers vooral ook de „doe-het-zel- ver" van dienst proberen te zjjn. Twee boekjes op dit terrein zijn de pockets „Maak uw woning twee keer zo gezellig" van Rein Kuin (verschenen in de Antilope-reeks van uitgeverij het Wereldvenster als vervolg op „Maak uw woning nog gezelliger") en „Knutse len in huis 2" van Piet Marée, een han dige Prisma voor handige mensen. Rein Kuins werkje is meer dan een dorre handleiding voor de juiste wo ninginrichting een vlotte, zeer leesbare beschouwing over het wonen in al zijn aspecten met tal van tips voor huisheer en huisvrouw, die werkelyk iets van hun woning willen maken. „Knutselen in huis" staat vol handige wenken voor het onderhoud van het huis en is op overzichtelijke wijze geïllus treerd. Om een voorbeeld te geven van de waarde welke dit laatste boekje heeft: er is een apart hoofdstuk gewijd aan bevroren afvoerpijpen en het isole ren van leidingen, twee zaken waarover velen na deze strenge winter kunnen meepraten. De perschef ran het Witte Huis, Pierre Salinger, heeft een tele gram van de volgende inhoud ge stuurd aan de zeven congresbe ambten die 51 km hebben gelopen om te bewjjzen dat ze in betere vorm waren dan hij: „Gefeliciteerd met uw wandeling. U had het niet echt behoeven te doen. Ik had U kunnen vertel len dat U in betere vorm was dan ik door gewoon naar de foto's in de kranten te kijken." WVVUVWVWVVWWVVVWVUVWtfWVVVVVVWtAn/V* Bij de werken i» verhand met de herverkaveling van verschillende gebieden in Zeeland en bij die van het Deltaplan stuit men telkens op am- bachtsheerlijke rechten. Zij vertegenwoordigen voor de eigenaren soms een belangrijke waarde. Men heeft er processen voor over om deze rech ten onverkort gehandhaafd te zien. In de „Mededelingen van de vereniging voor naamkunde te Leuven en de commissie voor naamkunde te Amsterdam" (1962, 34) reageert de heer H. F. W. Luiking op een beschouwing van prof. de Monté ver Loren over het bestaan van heerlijkheden en het bestaan van aan heerlijkheden ontleende namen. De Monté is van mening, dat een heerlijkheid nog bestaat zolang de rechtsopvolger van vorige heren daarvan een ultoefenbaar heerlyk recht bezit. Luiking is het hiermee niet eens. „Naar mijn mening kon men slechts spreken van een heerlijkheid, zolang de heer van een heer lijkheid in zijn gebied bestuursgezag had, m.a.w. regeringsrechten kon uitoefenen. Dit was daarvoor het criterium. Dit overheidsgezag vormde het wezen van de heerlijkheid. Tot dit wezen behoorden niet de eventuele andere heerlijke rechten; zij waren de accrochementen, de heerlijkheidsgevolgen". Met de grondwet van 1848, aldus Lui king, zijn de heerlijkheden verdwenen, omdat toen het laatste spoor van eigenlijk gezegd heerlijk recht, van overheidsgezag als zaak in de handel, teniet gedaan werd. Wel zijn de ambachtsgevolgen bljj- ven bestaan, zoals een visrecht, een veerrecht, recht van aanwas enz. Over ambachtsheerlijke rechten in Zeeland en het recht van aan was in het bijzonder heeft ir. G. Homan een opmerkelijke bij drage geleverd ln het Archief van het Zeeuwsch Genootschap 1962, oorspronkelijk geschreven als scriptie voor de Technische Hoge school te Delft. Homan tracht aan te tonen „dat het recht van aan was van de voormalige Zeeuwse ambachtsheren een afzonderlijk recht is, onafhankelijk van de eigedom van de zeeoever waaraan de ze gronden aanwassen. Om rechten te kunnen doen gelden op de aanwas is het voor de ambachtsheer niet noodzakelijk, de zeedijk in eigendom te hebben". Als inleiding wordt een overzicht van het ontstaan en de geschiedenis van de ambachtsheerlijke rechten ge geven. Het probleem van de eigendom op de zeedijk en het recht van aanwas was geen theoretisch probleem; men kreeg hiermee te maken bij de herverkaveling op Schouwen-Dulveland. Trouwens ook nog andere rechten als vis- en plantrecht worden terloops ter spra ke gebracht. „Het ambachtsheerlijk visrecht strekt zich ln de regel uit over alle wateren in het gebied van de ambachtsheerlijkheid". Wanneer dit bij een herverkaveling in de lijst van rechthebbenden is opgenomen, rust volgens de schrijver het visrecht ook op alle nieuwe wateren. Bij het herverkavelingsblok Waarde zyn de ambachtsheerlijke vis rechten op alle wateren hersteld, omdat men van mening was dat deze ten onrechte niet in de lijst van rechthebbenden waren opge nomen. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van het actueel belang van deze studie, waarvoor de schrijver, die als niet-jurist zich gron dig met deze materie heeft vertrouwd gemaakt, onze dank ver dient. In de bouwwereld wordt op het ogenblik druk overleg gepleegd om te komen tot een tijdelijk werken op de zaterdag, ten einde de achterstand in de bouwproduk- tie in te halen, die door de lange vorst- Eeriode is ontstaan. Ook de overheid zou et zeer op prijs stellen, en ze beweert dan, als de bouwvakarbeiders op zater dag gaan werken dan wordt enigermate de achterstand in de woningbouw inge haald. Natuurlyk kan niemand ontken nen dat er door een vorstperiode achter stand komt in de woningbouw, maar on dergetekende, zelf bouwvakarbeider en vele nog andere bouwvakarbeiders, zul len zich afvragen: Was die achterstand in de woningbouw er al niet voor de vorstperiode? Natuurlyk was die er en wie was daar de schuld van, wie waren het die de woningbouwaannemers zo lang op de bouwvergunningen lieten wacnten, zodat er meerdere malen ar beiders werden ontslagen omdat er geen werk was voor hen in de woningbouw? Wiens schuld is het en was het, dat er Nederlandse bouwvakarbeiders som migen noodgedwongen omdat er voor hen in Nederland geen werk was in de woningbouw naar Duitsland vertrok ken? Zelfs Nederlandse bouwaannemers vertrokken met hun personeel om in Duitsland woningen te bouwen. Mijns inziens zullen de bouwvakarbeiders hun vrije zaterdag niet opofferen voor de achterstand in de woningbouw, maar ze zullen wel bereid zyn de overheid de weg te wijzen hoe men wel de achter stand in de woningbouw in kan halen. Overheid zet tijdelijk alle bouwwerken die niet zo nuttig zijn als woningbouw stop! Het bouwen of verbouwen van winkels of cafés kan toch wel eens tij- delyk stoppen? Wellicht zijn er nog meer werken die tydelijk gestaakt kun nen worden in het belang van de wo ningbouw! Schakel dan de vrijgekomen bouwvakarbeiders over naar de woning bouw en de schade van de vorst voor de woningbouw zal vlug ingehaald zijn. Vlissingen. C. M. Schillemans. Pr. Rooseveltlaan 670. Er is al veel geschreven over de brood- melkcent en het kolenkwartje. De heer Van Biemen heeft het heel goed gezien. Het moet niet van de consument ko men. Alleen ben ik het niet eens met hem om voor een risicofonds het rijk in te schakelen. Dan blijft er te veel aan de pen hangen. Bovenbedoelde nering doenden hebben toch hun eigen bond waar ze lid van zijn? Nu kunnen toch om een risicofonds te stichten een spaarpot kweken bij hun eigen bond of rederatie? Als een doodgewone arbei der iets extra's wil kopen moet hij toch ook beginnen met sparen? Voor mezelf vind ik het treurig, dat bo venbedoelde handelaren die cent èn dat kwartje in rekening durven brengen by de consument die ook allemaal hun ex tra kosten hebben in deze winter. Op ons dorp rijden alle melkboeren in een auto, dus geen extra kosten om de kar te helpen duwen. Zo is het ook met de bakkers. Alleen de kolenboeren heb ben er hulp bij moeten nemen. Niet voor Advertentie de sneeuw, ook niet om de kolen uit de wagon los te kappen, maar om aan de grote vraag naar kolen te kunnen vol doen. Die hebben deze winter goed ver diend. Er ziin kolenboeren, die nu al meer omzet hebben als andere jaren in het hele stookseizoen. Myne heren, neem de consequenties van uw vak en gooi overboord die cent en dat kwartje. Kapelle P. K. Noot van de redactie. Discussie thans gesloten. KERKNIEUWS Hervormde synode aanvaardt voorstellen tot wijziging predikantstraktementen De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft in Driebergen de voorstellen tot wyzigïng van de gene rale regeling voor de predikantstrakte- menten aanvaard. Tevens is bepaald, dat binnen twee jaar een voorstel ter synode zal worden ingediend, waarin een geheel nieuwe traktementsregeling wordt gegeven. De besproken wijzigingen staan in ver band met de invoering van de algemene kinderbijslagwet. Het voorstel was de kerkelijke kindergelden af te schaffen en het daardoor vrijgekomen geld te ge bruiken om de periodieke verhogingen aanzienlijk uit te breiden. By de bespre king van deze regeling werd gevraagd om maatregelen voor de jonge predi kanten met kinderen en voor de predi kanten in de kleinste gemeenten. De sy node aanvaardde met vijf stemmen te gen, de voorstellen. Tot secretaris van de raad voor de zen ding benoemde de synode as. J. M. Hoekstra te Oegstgeest Dit zal de derde secretaris buitenland zijn. Gezien het vele werk dat in Afrika er btf komt is aanvulling van de staf nodig. Tot docent aan de theologische faculteit en de rijks universiteit te Groningen werd benoemd dr. I. H. Enklaar voor het vakwezen en geschiedenis van het apostolaat. Dr. Enklaar is thans wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Uit het jaarverslag 1960 van de gene rale financiële raad bleek, dat de gelden, die met de kerkbouwactie 1959 zyn bij eengebracht, thans geheel aan subsidies zyn uitgekeerd. Een nieuwe actie zal no dig zijn. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERKEN. Beroepen te Veenwoude jhr. M. A. de Savornin Lohman, kandidaat te Utrecht. Bedankt voor Stadskanaal J. G. Huetink te Midwolda (Old.), bedankt voor Leeuwarden (vac. Ph. Logger) P. C. de Bruyn te Nieuw-Loosdrecht. Toe gelaten tot de evangeliebediening de he ren H. Berton te Amsterdam-Oost, P D. Dirksen te Leiden, P. v. d. Grijp te Zeist, F. de Jonge te De Bilt, J. L. W. Koppenol te Rijswijk (Z.-H.), J. L. Lees- temaker te Zeist, C. van Ooijen te Am sterdam-W., D. Papma te Harderwijk, C. J. Roosa te Amsterdam-O., H. O. Sasse te Arnhem, H. R. Smid te Gro ningen, W. F. O. E. Stange te 's-Gra- venhage, H. C. H. Stevense te Dor drecht en H. Zwiers te Utrechü Hier van zijn beroepbaar de heren Berton, De Jonge, Koppenol, Van Ooijen, Pap- ma, Roosa en Stevense. BEROEPBAARSTELLING. Getuigschrift aan vrouwelijke kandida ten: na gehouden colloquium aan de da mes H. Ch. ten Have te Utrecht en E. v isser te Eindhoven is een getuigschrift uitgereikt bedoeld in artikel 18 van de ordinantie voor de opleiding en vor ming van de dienaar des woords. GEREF. KERKEN. Beroepen te Middelburg, vacature J. IJtsma, G. v. d. Wilgenburg te Huizen (N.-H.j; te Suvvawoude D. van San ten, kandidaat te Schipluiden: te Wa- -eningen, vacature B. G. Mees. Ten ever, H. J. v. Duinen te Zwijndrecht; te Nieuwerkerk aan de IJsel, Schoon- dijke en te Zoutlande E. Warnink, kan didaat te Zaandam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.). Beroepen te Buitenpost, J. H. Veefkind 1-" lat te Hilversum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Zaamslag E. Venema te Zwijndrecht, aangenomen naar Harlin- gen R. Slofstra te Harderwijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen te Westzaan mej. J. C. Lon- do, proponente te Leidschendam die dit beroep ook aannam. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk: P. Blok te Dirksland en A. Hofman te Zeist, beroepen te Arnhem Chr. v. Dam te Rotterdam-Zuid. beroepen te Kortgene A. Hofman te Zeist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7