Atmosfeer rondom de landbouw len met vooroordelen is gelach WALCHEREN AGENDA Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever nee;dr,°u°£le,Ia9 MARKTBERICHTEN Gemeenteraad van IJzendijke kocht voormalige fröbelschool BURGEMEESTERLOOS TIJDPERK DUURT TE LANG IN ZAAMSLAG BUNUELS „VIRIDIANA" ADEMT EEN REVOLUTIONAIRE GEEST Goede komedie met Marilyn Werken Canisvliet' ko«ten f4 miljoen WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Secretaris Hollandse Landbouwmij. Algemene voorjaarsvergadering Z.L.M. West-Zeeuwsch-Vlaanderen „De atmosfeer, waarin wy als landbouw leven ls geladen met vooroordelen. Er zou In de agrarische sector oneconomisch worden gewerkt, oe subsidies en pry- zen zouden te hoog zijn. Wanneer men zo spreekt, denkt men aan een volledig gemechaniseerd bedrijf, waarop de regen nooit eens spelbreker is en waarop nooit andere tegenslagen worden ondervonden. Toch kunnen wy aan deze klach ten over de landbouw niet schouderophalend voorbijgaan". Dit zei de secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, ir. D. S. Tuynman te Den Haag, dinsdagmiddag in hotel „Du Commerce" te Oostburg. Ir. Tuynman .jiield daar tijdens de algemene voorjaarsledenvergadering van de kring West-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij een inleiding over het on derwerp „De landbouw tussen vooroordelen en voortekenen". landkerkje, ir. J. Roest, directeur van de rijks middelbare landbouwschool te Schoondjjke en de heer J. B. Becu-Ris- seeuw, dijkgraaf van het waterschap Het Vrije van Sluis. De heer Tuynman gaf toe, dat er in derdaad wel het een en ander op de landbouw is aan te merken. Een groot gevaar zag hij echter in het feit, dat veel zaken worden overtrokken. „Zijn er nu wel zo weinig mogelijkheden voor ons?" vroeg hij zich af. „Wij hebben in de landbouw vaker moeilijkheden ge had en zijn er altijd bovenuit gekomen. Waarom zal dat nu weer niet het geval zijn?" Ir. Tuynman noemde de bijdrage van de landbouw in de nationale economie niet weg te cijferen. „Onze export be staat voor 25 procent uit produkten van de landbouw, produkten die weinig grondstoffen vragen. „Heeft de land bouw dan stil gezeten?" zo vroeg hij. „Wij zouden teveel landarbeiders vast houden. Maar na de oorlog is het aantal landarbeiders gehalveerd en ook het aantal bedrijfshoofden is verminderd. Ondanks het geringer aantal mensen is de produktie belangrijk gestegen De kosten zijn in 10 jaar met 50 pro cent gestegen en de prijzen maar met 1 procent, maar desondanks heeft de landbouw zich staande kunnen houden. Het enige probleem is. dat het zo moei lijk is om de produktie te plannen", aldus ir. Tuynman. HU zei verder, dat de landbouw een dubbele taak heeft: de voorziening van het eigen land en de export. De voorziening van het eigen land noem de hij een stabiele factor. „In de ex port hebben w(j een aanvullende taak. Dat maakt ons afhankelijk en het risico is groot", aldus de secreta ris van de Hollandse Mij. van.Land bouw. Veertig procent van de Nederlandse landbouwprodukten komt volgens ir. Tuynman in het buitehland terecht, waarvan êi deel in de E.G.G.-landen. De allesbeheersende vraag noemde hij: wordt het in 1970 zo. dat wij overal met onze produkten uit de voeten kunnen? Exportland De grootste concurrentie verwachtte hij van Frankrijk. „Dat land is koortsachtig bezig de landhouwnroduktie op te voe ren. Niet alleen in de graansector, maar ook wat de veeteelt betreft". Frankrijk is van een Importlnnd voor zuivelpro- dukten een exnortland geworden", al dus ir. Tuynman. Hij kwam tot de conclusie, dat het voor de Nederlandse landbouw meer dan ooit noodzakelijk is het produktieapparaat sterk te maken. Naarmate de E.E.G. verder gaat, moet volgens hem. de nadruk komen te liggen od verbetering van de structuur van de bedrijven. „Onze kracht moet In de toekomst lig gen in de kwaliteit en de afzet van onge. produkten. Vooral aan het gehalte van de zulvelprodukten en aardappelen is Terneuzense politie ijvert voor grotere verkeersveiligheid Het gemeentepolitiekorps te Terneuzen heeft in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer, een dringend be roep gedaan op alle inwoners van Ter- neuzen. In deze gemeente hebben de afgelopen jaren in vergelijking tot an dere Zeeuwse steden, de meeste onge vallen plaatsgevonden. Het Terneuzen se politiekorps wil zijn bijdrage tot een grotere verkeersveiligheid leveren met het houden van een verkeerscursus. Het Verbond voor Veilig Verkeer stelt zich voor ai3 sluitstuk een grote ver- keersavond te organiseren. De verkeers cursus van de gemeentepolitie zal vier nog veel te verbeteren", meende hij. „Wanneer wij oppassen met vooroorde len. een open oog hebben voor de toe komst en eensgezindheid kunnen op brengen, dan zullen wij ons wel redden", zo besloot ir. Tuynman. De voorzitter van de kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer I. de Bruyne te Cadzand, had bij de aanvang van de vergadering een speciaal woord van welkom gericht tot de algemeen se cretaris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann te Goes, de nieuwe rijks- landbouwconsulent voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. Th. J. M. de Wit, de burgemeesters J. L. van Leeuwen van Oostburg, J. C. Hoftijzer van Schoon djjke en M. J. Verbrugge van Water- Weinig slem De heer De Bruyne memoreerde, dat de regering weinig steun heeft gegeven aan de vlasindustrie en de aardappel teelt. Hjj vroeg zich af of men niet te voorbarig is geweest met de contin- gentering van de aardappelexport. De heer De Bruyne vreesde, dat met de ge ringe garantieprijsverhoging het ver eiste areaal suikerbieten 80 90 duizend ha niet zal worden bereikt. „In de sector van de mesterij is elk houvast zoek. Met deze winter en deze stalveeprijzen geeft elke staldag meer een hoger negatief", aldus de voorzitter. Het jaarverslag van penningmeester I. A. de Hullu-Basting te Groede vermeld de. dat het ledental van 691 was geste gen tot 703. Het batig saldo daalde met f 639.77 en bedraagt nu f 4760.34. Aan het einde van de vergadering zei de nieuwe landbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. De Wit. te ho- Den op een prettige samenwerking tus sen zijn dienst en de Zeeuws-VIaamse boeren. Dijkgraaf Becu spoorde de leden aan de onrendabele percelen aan te la ten sluiten op het elektriciteitsnet van de P.Z.E.M.. nu de voorwaarden gunstig zijn: f 500 per bedrijf en f 54 per ha. M/0DELBI 'RG Lezing en demonstratie voor vrouwen N.V.V. en P. v. d. A. hielden de de Dierenbescherming Vrouwenbond van de Partij van de Ar beid. afdeling Middelburg, een drukbe zochte vergadering, waarop de heer Langerak, vertegenwoordiger van de Tomadofabrieken, vertelde over de door Tornado uitgebrachte artikelen. Dia's met geluidsband gaven een overzicht van de werkzaamheden op de fabrieken, „Potasch en Perlemoer" voor samenwerkend personeel Dinsdagavond hebben de Kluchtspelers uit Amsterdam in het City-theater te Middelburg voor de samenwerkende personeelsverenigingen de eerste voor steling gegeven van „Potasch en Per lemoer", onder regie van Johan Bos kamp. De directie van de Kluchtspelers speelde in het toneelstuk een hen wel bekende rol, namelijk eveneens als di rectie, nu van een confectiebedrijf. De directeur van dit bedrijf was de rol van Johan Boskamp, terwijl zijn compagnon werd vertolkt door Jan Blazer. De in trige van het toneelstuk draaide om een toevallige ontmoeting van bekende men sen in een zomerpension. De meest kluchtige figuur in dit spel was Jan Blazer, maar ook Petra Dumas als de dochter van een zieke pensionhoudster en Harry Boda als de onbenullige huis knecht onlokten de zaal een hartelijk gelach. Het geheel doorspekt met grappige woordspelingen werd b" zonder vlot gespeeld. EXAMEN VOOR GEHRELS- GETUIGSCHR1FT nader vast te stellen avonden drie uur omvatten. Op het programma i elk f Advertentie) WYBERT mot vitamine A C ook in een nieuwe extra-sterke MENTHOL-pastille Middelburg Electro: Viridiana. 13.30 uur, 18 Jaar. Wöhlcr: Samenw. personeelsvcr. „Potasch en Perlemoer". 20 uur. Con cert- en Gehoorzaal: Lezing de heer Oud voor Z.V.U-, 20 uur. vilssingtn Alhambra. Brug naar de zon. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: Hinderlaag b(J het Tomahawk-ravijn. 20 uur. 14 Jnnr Vrouwenpolder Cat6 Duvekot: Algemene vergadering Z.L.M.-afdeling. 13,30 uur. Goes Grand: De vijt Sullivans, 20 uur, 14 J. Prinses Mnrgrletschooi: expositie „Van Put tol Pomp". 3—12. 14—17, 13—21 uur. Landbouw: jaarvergadering Mij. Tuin bouw en Plantkunde. 13.30 uur. Bergen op Zoon» - Roxy: Met een miljoen op stap. 20 uur. n.l. Luxor: De muske tiers vun de zee. 20 uur, 14 Jaar. Terneuzen - Luxor: De Noormannen ko men. 20 uur, H Jaar. Oostburg Ledelthontcr: Porgy and Bess. 20 uur, 14 laar. Zlerlkzee Concertzaal: Filmliga met „Le ballon rouge" en „De eenenveertigste". 20 uur Thoion Hotel Zeelnnd: Algemene verga dering Kon. muziekvereniging „Concor dia" 20 uur. Scherpenlsse - i-lollnnd Huis: Stroekverbe- terlng over „De toekomst van de land arbeider)". 19 uur. Voor het examen, ter verkrijging het Gehrelsgetuigschrift, gehouden in de rijkskweekschool te Middelburg, slaag den de dames: W. Fey; B. M. Verhage; F. Zeilmaker: L. de Koning: N. M. Da- vidse; L. H. van Strien; C. P. Blom-de Haas; C. M. Karman; A. M. Meinders- ma en de heren C. Jacobse; F. Diele- man; J. H. Korpel; J. van Weele; T. Seynstra; C. de Keyzer; M. J. Reyn- houdt; R. Soesman; P. C. Westerweele. De examencommissie bestond uit de he ren: Willem Gehrels, Jan Kuiler en A. A. Leenhouts- VUSSINGEN Wim Kan met „Haaale voor ie Nationale" in Britannia „H&dó&le voor de Nationale". Onder de ze titel bracht Wim Kan en zyn cabaret gisteravond in „Britannia" te Vlissingen een voortreffelijk programma voor tus senpersonen en relaties van de Nationa le Levensverzekering-Bank N.V., in het kader van de feestvieringen rond het 100-jarig bestaan van deze verzeke ringsmaatschappij. Vlissingen was nummer elf in de rij van zeventien plaatsen die tussen 5 februari en 7 maart het cabaret-Kan te genieten kreeg. Voor de pauze wa ren er de medewerkers van de „natio nale prater" Wim Kan met delen uit programma's vap de afgelopen jaren. Daarna volgde als hoogtepunt van dit voorprogramma het optreden van de beroemde Fred Kaps die met zijn goocheltoeren de zaal in z(jn ban wist te lcrjjgen. Na de pauze, waarin de talrijke gasten van de jubilerende verzekeringsmaat schappij een consumptie werd aangebo den, hield de cabaretier Wim Kan de zaal op zjjn eigen en bekende wijze bezig met speelse grappen en conferences. Naast de vele politieke grappen had Wim Kan enkele opmerkingen op Zeeuwse gegevens geënt. Zo zei hij on der meer dat de Durgemeester van Vlissingen, wat het oude binnenkort te vervangen stadhuis aan de Houtkade betreft, bij voorkeur de bovenste steen onder laa* komen. Hierbij doelend zyn streven het oude stadhuis na braak elders te doen herbouwen. Het is een genoeglijke avond geworden, die voor veie bezoekers een onverwacht einde had. De ongeveer tachtig Zeeuws vlamingen, voor wie een extra boot om streeks twaalf uur zou worden ingelegd, zagen zich genoodzaakt in Vlissingen te blijven omdat vanwege de dichte mist niet meer gevaren kon worden. Ru Sevenhuijsen voor Jeugd en Muziek Ru üevci...„.jdeu, de adjunci-uirccteur van Jeuga Ou Muziek Nederland, heeft dinsdagavond een avond verzorgd voor de pas opgericute afdeling van Jeugd en Muziek te Vlissingen. Hij deed uit onder net motto „geniet meer van mu ziek". In de Viissingse muziekschool neefl de heer Sevonnu(jscn voor een twintigtal jongelui uitgelegd wat een symfonie-orkest is en hoe net in elkaar zit. Hij duidde tevens de plaats van de verschillende instrumenten aan. Hij draaide daarna een drietal grammo foonplaten en dirigeerde daar by. Aan gezien de aanwezigen nu de plaatsen van de instrumenten wisten, konden ze de verschillende instrumenten beter her kennen. De heer Scvenhu(|sen draaide eerst Young persons were guided though an orchestra" van Benjamin Britten, daarna de ouverture „Wilhelm Tell" van Rossini en tenslotte de „Hary Janos"-suito van de Hongaarse com ponist Zoltan Kodaly. m Vorige week hield de Nederlandse ver eniging tot bescherming van dieren, af deling Zeeland-Zuid haar jaarvergade ring in ,,'t Anker" te Vlissingen. De ver schillende agendapunten werden onder leiding van de voorzitter J. Boshuizen vlot afgewerkt. Ui thet verslag van de penningmeester, de heer J. Coone bleek, dat onderhoud en exploitatie van het asyl een grote financiële druk legt op de vereniging. Vooral het grote aantal zwerfdieren, dat verzorgd moet worden, brengt grote uitgaven met zich. Daarbij komen de extra kosten voor vogelvoe- dering in deze barre winter. Onvermij delijk was het dat steeds weer een be roep op de geldmiddelen moest worden gedaan, waardoor het kleine kapitaal verder inteerde. Enkele dierenvrienden boden het afgelopen jaar weer spontaan financiële hulp. Dat de vereniging springlevend is bleek wel uit het aan tal van 24 nieuwe leden dat sinds janua ri 1963 kon worden ingeschreven. Vergadering „Ons Genoegen" De koninkiyke harmonie „Ons Genoe gen" te Vlissingen heeft vorige week ïaar algemene ledenvergadering gehou den, onder voorzitterschap van de heer D. Valkier. De secretaris las het jaar verslag 1962 voor. Hierin bracht hij alle leden dank voor al hetgeen zij in het afgelopen jaar voor de vereniging had den verricht. Voorts memoreerde hij de voornaamste gebeurtenissen van 1962, onder meer het optreden van de har monie bij het koninklijk bezoek aan Middelburg; de medewerking aan de oester- en mosselfeesten te Yerselce en het uitwisselingsconcert te Oost- West-Souburg. De penningmeester gaf een overzicht van de financiële toe stand. Een belangrijk punt was de be stuursverkiezing. De heren D. Valkier, le voorzitter; D. Gillissen, 2e voorzit ter: A. Teileman, 2penningmeester en P. R. Schot, bibliothecaris, werden her kozen. Na de pauze volgde de rond vraag. De vergadering werd door de voorzitter gesloten. WESTKAPELLE Uitvoering jeugdclubs De Westkapelse jongensclub „Natha- nael" en „Samuel" hielden met de meis jesclub „Mosterzaadje" in het Her vormd Verenigingsgebouw te Westka pelle de jaarlijkse feestavond. Deze avond. Deze avond stond onder leiding van mejuffrouw P. Lievense en de heer D. Huibregtse. Na het openingstableau liet men op originele wijze de activitei ten in het afgelopen jaar de revue pas seren. Na de pauze speelde men het to neelstuk „Het spook van Spechtenstein" van K. Oudes. In de Nederlands Hervormde Kerk te Westkapelle werd tot ouderling-kerk voogd gekozen de heer A. Kleinepier. SEROOSKERKE (W.) Familieavond van 'C.J.B.T.B. De afdelingen Serooskerke (W.), Gapin- en Vrouwenpolder van de C-B.T.B. hielden dezer dagen in het verenigings gebouw te Serooskerke (W.) een fami lieavond. De heer M. Wattel, afdelings voorzitter van de C.J3.TH. te Gapinge, heette de talrijke aanwezigen welkom, waarna het hoofd van de christelijke la gere landbouwschool te Oostkapelle, de heer R. Struyk, een toespraak hield over het landbouwonderwijs. De leden van de C.J.B.T.B.-afdelingen voerden daarna enkele schetsen op- Na de pauze ver toonde burgemeester A. de Kam dia's en films met toelichting over zijn reis naar Canada. De voorzitter van de afdeling Gapinge van de C.B.T.B., de heer W. Louwerse, sloot deze geanimeerde bij eenkomst. Werkende Jeugd hield vergadering Dezer dagen hield de afdeling Seroos kerke (W.) van Werkende Jeugd in de bovenzaal van het verenigingsgebouw een vergadering, welke onder leiding stond van de heer J. Schout. Hoewel de leden van „Werkende Jeugd" nog lang niet toe zijn aan pensioen, werd toch met belangstelling de inleiding gevolgd, welke de heer P. den Hollander Sr. over dit onderwerp hield. Ook maakte men gebruik van de gelegenheid tot vragen stellen. Ontspanningsavond van Z.L.M. en L.J.G. Zaterdagavond gaf de Z.P.M.-L.J.G. af deling Serooskerke (W.) en omstreken in het verenigingsgebouw te Seroosker ke haar jaarlijkse ontspanningsavond voor donateurs en belangstellenden. Na een openingswoord door de afdelings voorzitter,, de heer C. Bierens, brachten enkele leden het toneelspel „Nacht en morgen" op verdienstelijke wijze over het voetlicht. Voor de muzikale luistering zorgde „Les Apaches" Vrouwenpolder. Er bestond voor deze avond een goede belangstelling. VEERE WEEGBRUGVERENIGING HAD GUNSTIG JAAR De weegbrugvereniging Veere en o streken heeft een gunstig jaar achter de rug. Dit bleek in de dezer dagen gehou den algemene ledenvergadering, onder leiding van de heer M. J. de Vlieger. In 1962 is ruim 12.000.000 kilogram bieten en 200.000 kilogram pulp gewogen. De heren G. de Jager en .T. Pouwer wer den als bestuurslid herkozen. Schee^vnartherichten Vlissingen aangekomen op 17-2: Kalliopi van Gdynia, op 18-2: Appingedam van Oporto, Helena Hussmann van Calais, Numerian van Gdynia, Marthin Thore van Tampa. Abbots- ford van Swansea. Capitaine Rio van Calais," op 19-2: Ardito van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 18-2: Kalliopi naar Griekenland. Appingedam naar Middelburg Helena Hussmann naar Oost en West- Sou- burg. Abbotsford naar Terneuzen. Capitaine Rio naar Klaipeda. Numerian naar Noorwe gen. op 19-2: Ardito naar Londen. Martin Thore naar Landskrona. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 18-2: Jozef Swenden van Ierland. Prins Ca- simir van Rotterdam. Valiant van Hull. Kilo van Liverpool. Hoe Vinces van Londen-Gent, op 19-2: Cornells' Broere van Rotterdam, Pa tricia van Rotterdam. Socrates van Le Ha vre. Ladon van Rotterdam. Henny J van IJmuiden, Teunika van Londen. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 18-2 Pandora naar Ballina-Sas van Gent. Mare Bonum naar Rotterdam-Gent. Liberty naar Goole, Finlandia naar Rotterdam. Ivoorkust Amsterdam, op 19-2: Eagle naar Londen, Taras naar Rotterdam. Albiasserdijk naar Rotterdam. Lupia naar Londen. Terschelling Oostende. Fram naar Norwich. Oos- terburgh naar Amsterdam, John M naar Delfzijl, Prins Alexander naar Rotterdam. Dintelborg naar Portland, Veehtborg naar IJmuiden. Officiële publikatie VLISSINGEN. De wethouder van sociale zaken, tevens belast met de werkzaamheden betreffende de woonruimtewet 1947. te Vlissingen is verhinderd heden woensdag 20 februari en morgen donderdag 21 februari 1963, spreek- te houden. OOSTKAPELLE Dameskoor E.M.M. verzorgde uitvoering Het dameskoor „Eendracht maakt macht" verzorgde dezer dagen in het verenigingsgebouw te Oostkapelle haar jaarlijkse uitvoering in het verenigings gebouw. Het koor bracht een aantal lie deren op verdienstelijke wijze ten geho re. Bij enige nummers verleende orga nist J. Hekhuis medewerking. De voor zitter van E.M.M., de heer W. Mesu, bracht tijdens deze bijeenkomst hulde aan dirigent A. W. Louws, die geduren de 30 jaar het koor leidde. De heer Mesu bood hem vervolgens een geschenk aan. Mevrouw S. Geldof-Louws bracht in een gedicht nog eens de diverse gebeurtenis sen uit de afgelopen 30 jaar onder de aandacht van de leden en belangstel lenden. Een toneelgezelschap uit West kapelle voerde ten slotte het blijspel „Papa strijkt de vlag" op. B1GGEKERKE Ledenwerfactie vereniging lot steun aan K.W.F. aan het Koningin WUhelmina Fonds voor de kankerbestrijding belegde maan dagavond een propagandabyeenkomst in de zaal van de heer Herwegh. De heer Van Wijk. propagandist van het fonds kon een groot aantal personen welkom heten, voor hjj het woord gaf aan dr. J. J. Okker uit Middelburg, be stuurslid van het fonds. Deze hield een causerie over het kankervraagstuk. Men vertoonde deze avond ook de film „Er is een tijd van komenDe bij eenkomst die Voornamelijk was bedoeld ter ondersteuning van een te voeren le denwerfactie, werd besloten met het vertonen van de kleurenfilm „The royal river". Collecte in Zuidzande gehouden collecte voor het Leger des Heils bracht f 55,82 op. VEILING GOES. 19 februari. Coxs Orange Pippin 1 75-80 105, 70-75 101—104. 65-70 85—89. 60-65 64—66. 55-60 4C—17, 2 D 25—27, grof 37—57, fijn 18—26. Goudrenet 1 85-90 59—66, 80-85 60— 70, 75-80 53—58. 70-75 50—58. 65-70 47—52. 2 D 39—43, 2 85-90 58—63, 80-85 58—69, 75-80 54—64, 70-75 50—58, 65-70 41—19, grof 37—48, fijn 26—40. Jonathan 1 80-85 25—50, 975-8C 26—14, 70-75 26—63, 65-70 23—59, 60-65 32— 39, 2 D 18—20, 2 75-80 28. 70-75 27—35. 65-70 20—36, 60-65 19—19.20, grof 18.80—19,30. fijn 19.10—19,70. Golden Delicious 80-85 75—83. 75-80 27—87, 70-75 70—89. 65-70 61—74, 60-65 SO—58, 2 D 21—37. 2 80-85 65—68, 75-80 43—58, 70-75 59—75. 65-70 43—70. 60-65 26—60. grof 27—50, fijn 19—36. Winston 1 75-80 58. 70-75 50—65. 65-70 59. 55-60 19—27. 2 80-85 53. 75-80 5162. 70-75 49—63. 65-70 39—52. 60-65 25—33, 2 D 19. grof 23—28. fijn 19—20. Lom- barts Calville 2 80-85 25—40. 75-80 28 70-75 2740. 65-70 23—35, grof 23—26. Div. appels: kroet 18. Saint Remy 2 75-85 39. 65- 75 37—39. 2 D 31—34. grof 32—34. fijn 28—30. Conference 2 D 27—28. grof 2947, fijn 28. Br. Alex Lucas 2 D 31. grof 13, fijn 14. Op monster. Br. Alex Lucas 1 75 mm en op 73, 70-75 74, 65-70 72. Conference 1 65 mm en op 79, 60-65 68, 55-60 56. VEILING KRABBENDIJKE. 19 februari. Appels: Golden Delicious 1 85- 90 70. 80-85 69—77. 75-80 74—79. 70-75 72—73. 65-70 61—64. 60-65 49—51. 2 80-85 50—59. 75-30 57—65. 70-75 58—66. 65-70 47—55. 60-65 32— 38. 2 D 17—27, 3 grof 32—34. 3 fijn 17—30, kroet 16—17. stek 9—22. Jonathan 1 75-81 70-75 68, 65-70 63, 60-65 37, 2 80-85 30. 75-80 32-39, 70-75 26—47. 65-70 22—37. 60-65 17 —23. 2 D 17—13. 3 grof 13—23. 3 fijn 17— 20, kroet 16—17. Lombarts Calville 2 90-95 37, 85-90 40. 80-85 3543. 75-80 38-45, 70-75 3945, 65-70 26—39. 60-65 20—28, 3 grof 2324, fijn 17. kroet 16. Winston 1 75- 60—66. 70-75 65—70. 65-70 53—59. 2 60-65 38—40, 55-60 20—24. 75-80 50. 70-75 54. 65-70 49. 60-65 29. 2 D 15—18, 3 grof 21—36. 3 fij) 17—18. kroet 13—16. Peren: B. A. Lucas 1 80-85 66. 75-80 68 70-75 68. 65-70 66. 80-85 60, 75-80 62, 70-75 62, 65-70 60, 2 D 27—29. 3 grof 16, 3 fijn 16. kroet 9. C. de Paris 1 65-70 14, 55-65 17. 2 D 12. Verpakt fruit: Colden Delicious 2 80-85 67. 75-80 73. 70-75 73, 65-70 66—68. Cox Or. Pippin 1 65-70 84. VOOR INRICHTING BEJAARDENSOOS Raad akkoord met uitgaaf van 4800,- De gemeenteraad van IJzendijke heeft tijdens de openbare vergadering van maandagmiddag besloten om de voor malige neutrale fröbelschool aan te ko pen voor een bedrag van f 4800. Deze school zal ivorden omgebouwd tot be- 'aardensociëteit. Burgemeester J. J. M. Ficq kon maan dagmiddag mededelen, dat de wegen in de bebouwde kom weer voor het zwa re verkeer zijn opengesteld. Op een ver zoek van de Gereformeerde bejaarden zorg om subsidie over 1963 van het be jaardencentrum „Ruschevliet" te Schoon dïjke werd in overeenstemming met het advies van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk Werk afwyzend be schikt. De raad ging ermee akkoord de heer A. J. G. Hendriksen toestemming te verle nen om de bergruimte achter de ge- meentcwoning Waterpoort3traat 24 uit te breiden, waarbij de huurder zich be reid verklaarde de daaruit voortvloeien de kosten door middel van een evenre dige huurverhoging te dragen. Burgemeester Ficq werd tijdens de raadsvergadering benoemd tot lid van het algemeen bestuur van de school- RAADSLID A. DE VISSER MEENT: Geen kritiek op het huidige gemeentebeleid Tijdens de openbare vergadering van de gemeenteraad van Zaariislag, die dins dagmiddag wegens ziekte van de waar nemend burgemeester A. Koster onder voorzitterschap stond van wethouder F. de Koeyer, heeft de lieer A. de Visser (g.p.v.) er zyn ontevredenheid over uit- Films in Zeeland De Spaanse filmregisseur Luis Bunuel was hier lange tijd buiten gesloten. De vertoning van zijn film „Viridiana" na de bekroning in Cannes, had iets van een come back. Niet alleen in Nederland waren echter de geestesscheppin gen van Bunuel schaars te aan schouwen, in Spanje werden zijn werken al zeer verwaarloosd. Men verbood er zijn films, omdat ze negatief, anti-godsdienstig en in strijd met de moraal zouden zijn. Deze Spaanse opvattingen over het werk van Bunuel waren in Nederland niet onbekend. Ze werden op zekere hoogte ook onderschreven. Nu na zjjn succes in Cannes is Bunuel in de mode en heeft men alleen goede woorden voor zijn films, die getuigen van een somber realisme, dat ondanks dat het in een romantische vorm is gegoten, een eigentijdse indruk maakt. De werkelijkheid van Bunuel, zoals die in „Viridiana" tot uiting komt is die van het arme Spaanse platteland. Be heerst door feodale edellieden is de af stand tussen rijk en arm er enorm. Naast deze twee facetten schetst Bu nuel een derde: het religieuze leven, dat met hei bestaan van de feodale heren gemeen heeft, dat: het ver verwijderd is van de bittere realiteit, waarmee de .armen" worden geconfronteerd. Deze drie levenswijzen brengt Bunuel in „Viridiana" samen. Het leidt tot conflict dat zijn hoogtepunt vindt in het chaotische bacchanaal der bede laars, de climax, die in deze film het bewijs vormt van Bunüels revolutionaire geest. De film is te zien in ELECTRO (Mid delburg). Dezelfde bioscoop vertoont de kleu renfilm „En eeuwig zingen de bos sen", gebaseerd op de Noorse trilogie van Trygve Gulbranssen. We bespra ken deze rolprent al eerder. „Let's make love", ALHAMBRA (Vlis singen), behoort tot de laatste films van Marilyn Monroe. Het is tevens een van haar aardigste films, een vlotte komedie rond een revue, een miljardair en een charmant revuemeisje. De man met de miljarden is Yves Montand. Hij speelt zelf in de revue mee. zq het incognito en hjj wordt natuurlijk ver liefd op het meisje dat de hoofdrol speelt. Al met al een neel luchtig pro- dukt. Honderd procent amusement en een goede herinnering aan M. M. In ALHAMBRA (Vlissingen) is verder een film te zien, die handelt over een Japans-Amerikaanse liefde en de Ja pans-Amerikaanse „betrekkingen" tij dens de tweede wereldoorlog. Carroll Baker speelt de rol van het Amerikaan se vrouwtje, dat trouwt met een idealis tische Japanse diplomaat, die een „Brug naar de zon", een regenboog van vriend schap tussen Japan en Amerika wil op richten. Het is een rolprent die aardig in elkaar zit. James Shigeta speelt de rol van de diplomaat. In LUXOR (Vlissingen) dit keer weer een wil-west produkt: „Hinderlaag bij liet TomalmwUravyn" met John Ilodiak, John Derek en David Brien in de be langrijkste rollen. Ten slotte in GRAND (Goes) Thomas Mitchel en Anne Baxter in het beken de „De vyf Sullivans". gesproken, dat er In deze gemeente nog steeds geen nieuwe burgemeseter is be noemd. Hij wilde geen motie indienen of de huidige leiding van de gemeente een verwijt maken, maar hij vond dat het „burgemeesterlozé tijdperk" Zaamslag "al te lang heeft geduurd. Sinds het heengaan van burgemeester H. D. Trimpe is reeds een half jaar ver streken. Op een vraag van de heer H. de Feijter (s.g.p.), die informeerde naar de bouw van de nieuwe kleuterschool, antwoord de de voorzitter, dat alle vereiste ver gunningen zijn verleend, maai" dat de aanvang van de werkzaamheden door de strenge vorstperiode aanmerkelijk is vertraagd. De raad schaarde zich 'ach ter het voorstel van b. en w. om aan de gemeentewerklieden in verband met hun werkzaamheden in de koudeperiode een uitkering ineens te verstrekken van 35. De heer L. Fiorissen (p.v.d.a.) pleitte voor een uitkering in dezelfde zin de gemeentewerklieden, die niet in te dienst zijn maar vallen onder de zo genaamde G.S.W.-regeling. De voorzit ter merkte op dat dit niet is toegestaan, Het voorstel van b. en w. om de brand- stoffentoeslag in verband met de uit- zonderfiik strenge winter voor het sei zoen 1962-1963 te verhogen met 10 en te brengen op 60 werd met zeven ce- gen drie stemmen aangenomen. Tegen stemden H. de Feijter. L. Fiorissen en J. Verhelst (p.v.d.a.). Zij hadden een ver hoging van 20 voorgesteld. De raad ging voorts akkoord met het voorstel: van b. en w. jaarlijks 50 subsidie te verlenen aan de fruitteeltvakschool te Philippine, voor iedere leerling uit Zaamslag. Dit jaar wordt de school be zocht door zes leerlingen uit Zaamslag. In de ontstane vacature in de commissie van advies woonruimtewet 1947 werd voorzien door de benoeming van de heer F. de Putter. Tot lid van het algemeen bestuur school artsendienst Zeeuwsch- Vlaanderen werd de heer A. Koster be noemd. Plaatsvervanger is de heer F. de Koeijer. Deze benoeming geldt tot sep tember 1966. De voorschotten op dt ge meentelijke vergoeding 1963 ingevolge de lager-onderwijswet 1920 voor de bij zonder scholen werden door de raad ais volgt vastgesteld voor de gereformeerde school aan de Riemensstraat S140. voor de gerefor meerde school aan de Reuzenhoek 2860 en voor de chr. school aan de Polderstraat 6700. Een voorstel tot aankoop van een onbewoonbaar ver klaarde woning aan de Axelsestraat no. 13 voor 500 werd eveneens goedge keurd. De woning is thans onbewoond, is op zes februari jl. onbewoonbaar ver klaard en zal zo spoedig; mogelijk wor den afgebroken. Ten slotte ging de raad akkoord met een voorstel van x en w. tot het verstrekken van een krediet voor de .anleg van een riolering in het buurtschap „De Val". B. en w. vroegen voor de aanleg van de riolering een krediet van maximaal 6000. Een twee de verzoek van de in dit buurtschap wonende mensen tot het verkrijgen van een verharde weg werd aangehouden. artsendienst in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op verzoek van het bestuur van de r.-k. jongens- en meisjesschool ging de raad akkoord met het voorstel van b. en w. tot het verlenen van een voorschot op de exploitatievergoeding over 1963 van f 50,per leerling. Aan het daarvoor in aanmerking komend gemeenteperso- neel zal op voorstel van b. en w. voor zover deze mensen in de buitenlucht hebben moeten werken, een koudetoe- slag van f 35,per persoon worden uit- fekeerd. De voorzitter sprak zijn waar- ering uit voor het werk, dat door deze mensen onder moeilijke omstandigheden werd verricht. Hij deelde mede, dat de post ijs- en gladheidsbestrijding verre is overschreden. In verband met het aan trekken van een vaste arbeider en nog andere zaken bracht de raad een twee de wijziging aan in de gewone- en ka- pitaalsdienst. De aan te stellen vaste ar beider zal een goede technische kracht moeten zijn. Op voorstel van b. en w. werd eht raadsbesluit van 30 augustus betref fende het ruilen van grond met T. B. Taelman zodanig veranderd, dat aan Taelman inplaats van 75 vierkante meter een oppervlakte van ongeveer 110 vierkante meter in eigendom zal worden overgedragen. De heer A. A. Salomé vroeg bij de rond vraag naar de regeling met de P.Z.E.M. voor de onrendabele gebieden. De voor zitter kon daarop mededelen, dat hij al les in het werk zal stellen om het 100 procentplan er door te krijgen. In IJzen dijke en omgeving zijn nog vier super- onrendabele gebieden. Ook deze gebie den zou hij gaarne spoedig van elektri citeit willen voorzien. De voorwaarden zijn naar zijn mening beslist gunstiger geworden. De heer J. van Cadsand vroeg of de nieuwe vuilnisauto al was gearriveerd. De voorzitter zei, dat men nog zal wachten tot de gladheid verdwe nen is. De heer Comelis had verder graag gedetailleerde cijfers over de toe komstige straatverlichting. Hij meende dat het heter zou zijn het onderhoud vol ledig in handen van de P.Z.E.M. te ge- ZUID-BEVELAND GOES Financiële commissie raad Goes is tegen tariefverhoging badhuis De commissie voor de financiën en het grondbedrijf van de gemeente Goes is tegen de voorgestelde tariefverhoging van het badhuis. De commissie is van mening, dat met name de verhoging van de tarieven voor de douchebaden (van 30 op 40 cent) juist de minst draagkrachtigen treft. De commissie vreest, dat na doorvoering van de ta riefverhoging het bezoek aan het bad huis nog sterker zal teruglopen dan thans het geval is. Het blijft derhalve voor de commissie een vraag of de verwachte meerdere op brengst (volgens de raming 2000), in derdaad ook zal worden gehaald. Op so ciale overwegingen adviseert de com missie niet te verhogen de tarieven voor een douchebad. voor een abonnement voor 10 douches en voor kinderen be neden 12 jaar. De verhoging van de an dere tarieven ontmoet geen bezwaar bij de commissie. Bij het bespreken van het voorstel tot subsidiëring van de Zeeuwse Stïchtïnsr voor Revalidatie is bq' de commissie de vraag gerezen of de organisaties en in stellingen. die werkzaam zijn op maat schappelijk, sociaal, cultureel 'en so ciaal-hygiënisch terrein, wel voldoende op de hoogte zijn van de bijzondere sub sidiemogelijkheden, welke met name voor de probleemgebieden zijn geopend. Gevraagd wordt of de gemeente deze mogelijkheden reeds heeft onderzocht. Aangedrongen wordt op het geven van bekendheid aan dit soort zaken. Garantie geldlening waterleidingmij. De raad van Goes krijgt een voorstel te behandelen om de betaling van rente en aflossing te garanderen van een dooi de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beve land". te Goes te sluiten lening van 1.500.000 voor de voorlopige financie ring van een aantal kapltaalwerken. De lening van 1.500.000 is noodzakelijk om een aantal werken die in de ko mende maanden uitgevoerd moeten wor den, en een onderdeel vormen van een uitgebreid plan van vernieuwing en uit breidingen voorlopig te kunnen finan cieren. VEEMARKT ROTTERDAM. 19 februari. Totale aanvoer 3038 stuks. Week- aanvoer 5047. Vette koeien en ossen 250. Gebruiksvee 525. Vette kalveren 270. Gras- kalveren 77. Nuchtere kalveren 1682. Var kens 5. Lopers 27. Biggen 39. Paarden 55. Veulens 10. Schapen of lammeren 77. Bokken of geiten 21. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg). Vette koeien 270—290 230—260 210—230 Vette kalveren 270—290 250—270 230—550 Slachtpaarden 270 240 210 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). (in i per stuk). Graskalveren 290 225 190 Nuchtere kalveren 110 100 90 Lopers 90 80 70 Biggen 50 45 40 Schapen 140 120 95 Lammeren 145 120 95 Kalf- en melkkoeien 1050 950 750 Vare koeien 700 600 500 Vaarzen 825 725 525 Pinken 500 375 325 Vette koeien: aanvoer gewoon, handel traag, prijzen als gisteren. Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel kalm. prijzen afbrokke lende prijzen, enkele prima's boven notering. Graskalveren: aanvoer als vorige week. han del slepend, prijzen vooral niet hoger. Nuch tere kalveren: aanvoer groot, handel zeer traag, prijzen lager. Lopers en biggen: aan voer als vorige week. handel slepend, prij zen vooral niet hoger. Slachtpaarden: aan voer iets meer. har.del redelijk, prijzen wat stijver. Schapen en lammeren: aanvoer ma tig, handel goed. prijzen prijshoudend. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel zeer kalm, prijzen onveranderd. Vare koeien: aanvoer matig, handel tamelijk, prij zen prijshoudend. Vaarzen en pinken: aan voer kort, handel stug, prijzen ongewijzigd. BEURSBERICHT GOES. 19 februari. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerderij f 26f 28,75 per 100 kg, (weinig handel). Tarwe, 17 idem f 29—f 32,25. Groene erwten, id., f 40—f 48. Schokkers, id., f 40—f 72. Prima partijen schokkers noteerden iets hoger. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij f 65—f 150, (weinig handel). Karwijzaad, id., f 100—f 119, alles per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenl. sortering f 16,50—f 17.50, Bintje, 35 mm opw„ export sortering f 16,50—f 17,50. Deze note ring geldt voor opgewarmde partijen. Levering aan de sorteerinrichting, sorteer- kosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden f 4,50—f 3,50, per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 2425 cent per kg, onafgestaart geleverd aan de sor teerinrichting. Hooi en stro. Lucernehooi, geperst af be drijf f 180—f 195. Weidehooi f 150—f 160. Veldbeemd. andere beemdsoorten en raai- grassen f 100—f 105. Roodzwenk f 60—f 65. Gerstestro f 85f 90. Tarwestro, grote balen f 80—f 85. kleine balen f 75—f 80. Erwtenstro f 120f 130, alles per ton. Vias. Ue prijs van ongerepeld vlas bedraagt 21—27 cent per kg. levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 25—31 cent per kg. Voor beste partijen wor den nog iets hogere prijzen betaald. De prijs bolkaf bedraagt 10—11 ct. per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt f 2.51 per kg. EIERNOTERING GOES. Bericht van handelaren: kippeëïeren I4Ï& ct., kleine eieren 11 cent. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. 19 februari. Uien 1 bonken 28—21, middel 55-70 28—61. 40-55 31—96, drielingen 35—80, pickles 2794, stek 723. Aanvoer 25 ton. Aardappelen: Bintje 1 17.22—16.42, bonken 20.62. Aanvoer 25 ton. VEILING STAVENISSE. Uien bonken 28.30, middel 30.70—30, drie lingen 35.90, pickles 28. Aanvoer 35 ton. EXAMENS Voor het verkeersexamen, afgenomen aan de rijkskweekschool te Middelburg zijn geslaagd: de dames A. M. van Liere te Goes, J, K. v. d. Lubbe te Vlissingen, L. J, Meeusen te Terneuzen, G. J. Pairoux te Goes, A. G. Provoost te Domburg, L. J. Gillissen Verschage te Vlissingen, F. G. Heeren te Middelburg. M. M. Hof stee te Goes, A. Hordijk te Goes, A. B. Krijger te Goes, E. W. J. Slabbekoom te Goes, C. Wolters te Axel, M. Casten- miller te Middelburg. M. P. Dominicus te Middelburg, W, A. Ekkenbus te Bres- kens, M. J. v. d. Hooft te Groede, M. L Huijsse te Yerseke, M. N. van Liere te Goes, P. S. Stadhouders te Middel burg, A. de Voogt te Oostkapelle, AL M. Cemeska te Vlissingen, J. B. Ka mermans te Vlissingen. M. E. Passenier te Domburg, V. H. Schoon te Middel burg, A. M. C. v. d. Steen te Koude- kerke. En de heren: W. H. J. Davidse te Mid delburg, J. de Hullu te Aardenburg, P. J. Koster te Breskens, W. J. Minder- houd te Westkapelle, A. C. Prince te Tholen, A. P. Provoost te Vlissingen, R. Roose te Middelburg, C. J. Schout te Oostburg, G. I. Timmerman te Vlis singen, L. F. Bakker te Goes, T. D. Coopejans te Middelburg, J. C. Cornells te Vlissingen, H. Comelis te IJzendijke, C. S. Dïngemanse te Terneuzen, L. Eikenhout te Kats, J. J. A. Faas te Biervliet, C. J. Feijtel te Wemeldinge, J. I. le Grand te Oostburg, J. Maljers te Middelburg, C. J. Beun te Hansweert, J. Boelhouwer te Vlissingen, W. A. v. d. Bos te Nisse, A. J. But te Vlissingen,. Th. P. Bril te Breskens, E. J. D. Elve te Terneuzen, R. J. de Groot te Kloe- tinge, H. L. de Haas te Vlissingen, D. N. Heerbout en J. M. van Weele te Goes, J. de Jonge te Brouwershaven. De N.V. „Grontmij", Grondverbetering en Ontginning Maatschappij te De Bilt heeft dinsdagmiddag in hotel „Het Oude Raadhuis" te Westdorpe in het openbaar aanbesteed: het graven van leidingen en sloten, het maken van kunstwerken, 't leggen van duikers, het ophogen en afgTaven van percelen, het maken van perskaden, het ontgraven en terugzetten van bovengrond, het aan voeren en verwerken van bovengrond, het draineren van percelen en vérdere bijkomende werkzaamheden ïn de ruil verkaveling „Canisvlïet". Er waren 21 inschrijvers. De hoogste inschrijver was de firma Suvkerbuyk uit Hoogerheïde met 7.SOO.ÖOO. De laagste inschrijver was de aannemers maatschappij „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee voor 'n bedrag van 4.250.000 Andere inschriivers waren: firma's Del- lemakers-De Konïng-Hoeke, Almkerk, 4.617.000; P. E. Roos. Nieuw Vennep 4.380.000; Van Oord, Werkendam 4.584.000: J. G. van Oord, Utrecht, 4.397.000: Oosterling N.V., Middelhar- nis 5.021.000; Snepvangers-De Haas, N.V., Apeldoorn 4,742.000; W. Uil, Huizen (N.-H.), 5.300.000; M. Uil, Middelburg 5.287.000; gebr. Weynans, Werkendam 5,660.000; J. Visser, Slie- drecht 5.118.000; Pruisen en Wester hof, Nieuwendijk 4.770.000; H. de Ja ger, Sliedrecht, 4.365.000; Nieuwen- .uijze en De Braai N.V., Kruiningen, 4.290.000; aannemersmij. „Zeeland" N.V., Middelburg, 4.310.000; N.V. A.V.O.B., Vught, 4.2S9.000; aanne mersmij. „Sliedrecht" N.V. Sliedrecht 4.350.000; J. D. Janse, Middelburg, 4.2S8.000; Van Bellegem-Valere, Me- demblik, 4.803.000 en A. Roos, Abbe- nes, 4.750.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5