VOLGENDE MAAND STICHTING VAN AARDGASMAATSCHAPPIJ Meeste negerstudenten weg uit Boelgarije Geen geestdrift over verdrag met Duitsland KLANKBORD Niet uitgesloten dat ook zuiden zal profiteren van „speciale pot" Hoofdkantoor in. Den Haag Brand C. en A. door kortsluiting Prinses Beatrix op Drakesteyn KOUDETOESLAG AMBTENAREN Weer Ghanezen op Schiphol Discriminatie werd ondraaglijk SPAREN VOOR DE AUTO Berechting Rotterdammer uitgesteld GEZOCHTE OORLOGSMISDADIGER KWAM GEREGELD IN NEDERLAND Nog 15 jaar cel tegoed „Pogo" E.V.A.-PLAN AANVAARD ZAAK VAN DE VALSE MARKIES WEKT BEROERING IN DENEMARKEN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 THANS 400 MILJARD KUBIEKE METER GAS (Van onze parlementaire redacteur) De minister-van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat ook de boring van de Nederlandse Aardolie-Mij. bij Schildmeer in Slochteren (Gro ningen) een gunstig resultaat heeft opgeleverd, zodat de bewezen voorraad aardgas thans ongeveer 400 miljard m3 bedraagt. Verder deelde de bewindsman mee, dat in de loop van de volgen de maand de verlening van de concessie voor de exploitatie van het aardgas en de oprichting van de nieuwe gasmaatschappij mag worden verwacht. keling van belang is, dat de prijs, waarvoor aan de industrie aardgas zal kunnen worden geleverd, zo spoe dig mogelijk bekend wordt gemaakt. De minister wil dan ook gaarne doen wat mogelijk is om te bevorderen, dat zodra de nieuwe gasmaatschap pij zal zijn opgericht, deze maat schappij inlichtingen over de prijs zal kunnen verstrekken. Wel moet hierbij in aanmerking worden geno men. dat de Gas-Unie bij de leve ringen aan de industrie niet altijd rechtstreeks zal zijn betrokken, zo dat de medewerking van de gemeen ten in dit opzicht ook van belang is. deelneming van de staat in de Gas-Unie met 10 procent en de bijzondere be voegdheden van de minister niet nood zakelijk z(jn. Drs. De Pous was van oor deel, dat de bevoegdheden inzake het recht van goedkeuring van de prijzen en tarieven en het toezicht op de bestem ming van het gas, gezien de verant woordelijkheid van de minister van eco nomische zaken voor het algemeen eco nomisch belang alsook voor een goed gecoördineerd energiebeleid niet kunnen worden gemist. Het feit van het bestaan van deze be voegdheden doet geen afbreuk aan het beginsel, dat het de verkoopmaat- schappij van het gas is, die de prijs en de bestemming van het gas bepaalt, al dus de minister. Het overleg over de vestigings plaats van het hoofdkantoor van de Gas-Unie is nog niet beëindigd. De minister wees er in dit verband op, dat bij de keuze van de vesti gingsplaats ook in aanmerking moet worden genomen, dat het bij de Gas-Unie werkzaam te stellen personeel thans voor een belang rijk deel in Den Haag woonachtig is. Hij achtte het juist, dat bij de beslissing ook de belangen van dit personeel in de overwegingen wor den betrokken. De minister deed deze mededelingen bij de voortgezette behandeling van de be grotingen van de staatsmijnen en van het staatsgasbedrijf, die door de se naat werden goedgekeurd. Drs. De Pous herinnerde eraan, dat hy bij de vorige begrotingsbehandeling nog slechts een hoeveelheid van 60 miljard m3 als exploitabele voorraad kon noe men. In de nota inzake het aardgas werd gezegd, dat de aardgasreserve tenminste 150 miljard m3 bedroeg en bij de mondelinge behandeling van deze nota in de Tweede Kamer had de minis ter een cijfer genoemd van ongeveer 350 miljard m3- Het deed drs. De Pous dan ook bijzonder veel genoegen te kun nen meedelen, dat na de boring te Noordbroek ook de boring bij Schild meer een gunstig resultaat heeft opge leverd. De minister bestreed de mening van de heer Witteveen (v.v.d.),'. dat de directe Prijs Met de heer H. Haken (c.p.n.) was de minister van mening, dat het in het kader van de industriële ontwik- Kortsluiting in de elektrische leidingen in de paternostert! ft is vrijwel zeker de oorzaak van de felle branu geweest, die zaterdag het gebouw van C. A. aan liet Damrak in Amsterdam totaal heeft verwoest. Dit is gebleken uit een onderzoek dat de Amsterdamse politiedeskundige drs. D. Eskes gistermiddag in samenwerking met een deskundige van de brandweer en enkele politiedeskundigen heeft inge steld. De brandhaard moet volgens de deskundigen hebben gelegen in de pa temosterlift op de begane grond of tus sen het plafond en de eerste verdieping. Door deze patemosterlift heeft het vuur zich naar boven gezogen, waardoor het gebouw in korte tijd in lichterlaaie stond. Al ben ilc dan geen kapper, ik durf te voorspellen dat U over drie maanden geen spoortje sneeuw meer op uw weg zult vin den en dat U in augustus uw ka chel of oliestook niet meer nodig zult hebben. Is dat geen goede gedachte f Jarenlange bestudering van mete orologische omstandigheden bren gen mij er toe te voorzien dat, over nauwelijks honderd dagen na deze, de natuur een andere aanblik zal bieden dat torenvalk en troepiaal. geelvink en gors, pluvier en piittcr in woud en weide hun liedje ten gehore zullen brengen en dat zijmet de heren Jamin, Droste, Ringers en Verka de, hun eitjes zullen leggen als bewijs dat de lente in 't land is. Moed gevat, lieve mensen. Nog maar een weekje, op z'n hoogst een maandje of wat, en gij plukt, madelieven van uw speel weide om daarvan kleurige kransjes te vlechten voor in het glanzend haar van de lieve, zorg zame, die tin de snert, en de brui ne bonen voor U bereidt opdat het U warm welga bij uw winter se werlczaamhcdcn voor haar, die lieverd, die aan uw zorgen is toe vertrouwd. Nog op z'n hoogst honderd nacht jes met. haar ide twijfelaar en ge opent juichend het bedgordijn 'op de nieuwe zonnige aag om blootsvoets met haar om de mei boom t.e dansen: de geur van 't nieuw gewas dringt in uxo bei der wezen, cupido, dat pijldrager- tje. is waakzaam: een oude liefde en een nieuw geluid. U zal recht wedervaren en ge zult mét haar neerzinken in groene mos in 't geurig bos, terwijl de wereld zijn licdeke zingt.... Mensenlief dan toch.... Weest niet zo ongeduldig en tel op mijn woord: de paashaas wacht om de hoek, krokus en tulp woelen zich naar boven om u te verblijden met. hun kleuren pracht. de lieve oosterburen staan gereed om U met hun komst. U verblijden, de zon gaat stralen op uw bloterik, het gaat een gulle zomer worden.... Oeen kniezen meer. Nog slechts een honderdtal et malen en een nieuwe zomersoep zal heur intreó doen, ge zult driemaal witter wassen dan ooit vóór dezen, de waterlelie zal heur gele hart open leggen, het vro lijke „kie-wiet-kie-wiet" van de Gele Gors zal U op uw zwerftocht door de zomerse waereld verge zellen. Lieve, lieve mensen dan toch... ELIAS. Probleemgebieden Vorige week hadden de heren Thurlings (k.v.p.) en Witteveen (v.v.d.) gevraagd of uit de aardgaspot van 25 miljard m3 ook aardgas beschikbaar kan worden gesteld voor industriële projecten niet alleen in het noorden, maar ook in de zuidelijke provincies. Minister De Pous wees erop, dat bij het beschikbaar stel len van dit gas primair is gedacht aan vestigingen in het kader van het regio nale industrialisatiebeleid aang Maar dit sluit de mogelijkheid van levering ten behoeve van indus triële projecten in andere landsdelen niet zonder meer uit- Bevoegdheden EEN DUUR JAPONNETJE Dit is de 20-jarige mannequin Margot Greenfield, zwaar be waakt bij aankomst in Odeon, Hammersmith, Londen. Margot droeg een japon ter waarde van 50.000 gulden, door de mode-ont werper Norman Hartnell gecre- eerd uit bankbiljetten van vijf pond. De japon was de hoofdprijs in de nationale finale van de Top Rank Bingo competitie. De man nequin was voor deze gelegenheid voor 10.000.000 gulden verzekerd. Zij werd in een gepantserde auto door drie bewakers naar Odeon •gereden. De 50:000 gulden ging naar mevrouw L. Overdon uit Brighton. Prinses Beatrix heeft, naar door haar secretariaat is medegedeeld, proviso risch, haar intrek genomen in haar nieu we huis .Drakesteyn" in Baarn. De prinses hoopt, dat de inrichting van „Drakesteyn" omstreeks half maart zal zjjn voltooid. De regering heeft besloten aan het per soneel, dat een salaris geniet van f 6500 of lager en gehuwd of ongehuwÜ-kost- winner is, een koudetoeslag te verlenen van f 35, waarbij loonbelasting en pre mies A.O.W.-A.W.W. voor rekening van het rijk worden genomen. Zij, die reeds een toeslag hebben ont vangen wegens het verrichten van werkzaamheden in de buitenlucht, zul len de koudetoeslag eveneens ontvan gen, met dien verstande dat in totaal niet meer dan f 50 wordt genoten. Dit is gisteren medegedeeld in de ver gadering van de commissie voor geor ganiseerd overleg In ambtenarenzaken. Gistermiddag om half zes kwamen wederom enige Ghanese studenten uit Boelgarije op Schiphol aan. Het waren zes mannelijke studen ten, die evenals hun twintig voor gangers, die vrijdag uit Boelgarije naar Nederland kwamen, niet meer in Sofia wensen verder te studeren. De jongelui zeiden dat zij naar West-Duitsland willen rei zen, om daar hun studie voort te zetten. Naar alle waarschijnlijkheid bevinden zich in Boelgarije thans geen Ghanese studenten meer. De gisteren aangeko men jongelui vertelden op Schiphol, dat zij de laatste waren van de 27 Ghanezen. die in Sofia studeerden. Zij verkeerden evenwel nog in onzekerheid over het lot van de voorzitter van de vereniging van Afrikaanse studenten in Boelgarije, de Ghanees Tawiah. Deze is. na de moei lijkheden die ontstonden toen de bond werd opgericht, samen met de zes ande re bestuursleden gearresteerd. Volgens een gerucht zou Tawiah op het ogenblik in Praag verblijven. Meer vertrekkenden Wel wonen in Sofia, naar de studen ten verklaren, nog ongeveer 350 stu denten uit andere Afrikaanse landen, die zo zeide de Ghanezen met na druk allen het land zo spoedig mogeHjk willen verlaten. Volgens het groepje van zes Ghanezen zijn maan dag zeven Nigerianen vertrokken uit Sofia, terwijl alle overige Afrikaan se studenten (uitgezonderd de Soeda- nezen) klaar staan om weg te gaan. Zij ondervinden daarbij echter vrij veel moeilijkheden, aangezien zij niet allen kunnen steunen op de financië le en technische hulp van een eigen Discriminatie Gevraagd of zij in Boelgarije geleden hadden onder een bewuste rassendiscri minatie antwoordden zij eensgezind dat daarvan zeer zeker sprake is geweest. „Vele Boelgaren draaiden hun hoofd om als we langs hun liepen. Op de universi teit kregen wjj een politieke scholing en er mocht niet gesproken worden over God", zo zei een van de studenten. Een andere verklaarde dat hij vaak uitge maakt werd voor een „zwarte aap in kapitalistische kleren". Later kwamen dezelfde Boelgaren die dit gezegd had den, en die geloofden dat alle Afrikanen nog in bomen wonen, vragen of ze onze kleren konden kopen", zo voegde hy daar laconiek aan toe. De achttien vrydag aangekomen studen ten hebben het verzoek kenbaar ge maakt hun studie in Nederland te mo gen voortzetten. De behandeling van de zaak tegen de 54-jarige Rotterdamse oorlogsmisdadi ger J. K. is voor onbepaalde tyd uitge steld. De officier van justitie, hoofd van het parket, mr. S. J. van der Hoeven, eiste gistermiddag tijdens een zitting van de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank terugverwijzing van de zaak naar de rechter-commis- saris.' De oorlogsmisdadiger die sinds 1946 onopvallend in het Duitse Wuppertal verbleef werd in 1949 bij verstek door de bijzondere strafkamer van het Slot van pag. I laars geen enkel blijk hebben gegeven van schuldgevoel, maar juist bikkelhard hebben onderhandeld en dat zij bijzonder krenterig geweest zijn. Bij de grenscor recties gaat het volgens prof. Paty'n om kleine belangen. De heer Maenen, die al direct liet doorschemeren dat van de kant van de K.V.P. geen gevaren drei gen, omdat in het verdrag het maximaal bereikbare is neergelegd en die uitbun dig de Nederlandse onderhandelaars prees voor hun volharding bij de behar tiging van de Nederlandse belangen hij was de enige die voor de regering op beurende woorden liet horen meende dat de grenscorrecties in elk geval van nut geweest zyn voor het bereiken door Nederland van enkele voordelen nu. Inderdaad heeft Nederland de over dracht van de grenscorrectiegebieden aan Duitsland, waaraan dit land bijzon der veel gelegen was. gebruikt om de Duitse onderhandelaars op andere pun ten tot enige soepelheid te bewege'h. Eventueel motie De heer Scheps verklaarde zich be reid een motie in te dienen, waarin de Nederlandse bereidheid is vastge legd om de grenscorrectiegebieden aan Duitsland over te dragen, als de Kamer het slechte verdrag zou ver werpen. De regeling, voor de Eems-Dollart kwa lificeerde prof. Patijn als een noodver band, maar in de praktyk bruikbaar Op dit punt vond hij het verdrag aanvaard baar. Niet tevreden echter was hy over het verbod van overslag van kolen en erts in de haven van Delfzijl Mevrouw Stoffels-van Haaften kon zich met het regiem in de Eemsmond wel verenigen, al had zij geen bewonde ring voor de argumenten die Duitsland bjj de onderhandelingen om op dit punt tot overeenstemming te komen, had ge bruikt. De heer Scheps sprak van zeer onbevredigend en de heer Bruins Slot betreurde het dat geen betere resultaten Rijnvaart De Rijnvaartovereenkomst beschouwde men over het algemeen als een van d€ zwakste punten van het verdrag. Duits land zal bepalingen kunnen blyven toe passen in afwijking van (le akte van Mannhèiin. Wel kan Nederland als het zich benadeeld voelt de zaak voorbren gen bij het internationale gerechtshof, maar enkele leden twijfelden, of het dan wel sterk zal staan. Bijzonder pijnlijk is de meeste leden te gen de borst gestuit de beschikbaarstel ling van slechts DM 125 miljoen voor de schadeloosstelling van de slachtoffers de nationaal-socialistische terreur. Men sprak van een afkoopsom en van een fooi en men nam aan, dat het be drag in het niet verzinkt bij de grote be dragen, die Duitsland uitbetaalt aan bij voorbeeld weduwen van nazi-officieren en dergelijke personen. Waar Nederland na 1945 zo enorm veel voor het herstel van oorlogsschade heeft uitgegeven, had dit bedrag er nog wel bij geleund, von den enkele leden. Men wenste dat de re gering onverwijld tot uitbetaling zal overgaan en zelfs betreurde men, dat de regering al niet veel eerder de nazi slachtoffers met een bedrag .gelijk aan DM 125 miljoen geholpen heeft. Voorts was men van mening, dat de regering het bedrag behoort te verhogen. Tegenstemmen De heer Scheps van de P.v.d.A. zal te gen de goedkeuring van het verdrag stemmen. Of er nog meer socialisten hun stem tegen liet wetsontwerp zullen uitbrengen hangt af van het antwoord, dat de bewindslieden, die vandaag aan het woord komen, zullen geven. Ook de antirevolutionairen wachten het ant woord van de regering af. En zo zijn er nog enkele leden. Als men vóór stemt, dan is het toch zonder enig enthousias me, zo gaf men duidelijk te verstaan. hof in Den Haag veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens het opzettelijk hulp verlenen aan de Duitse bezetter. K. heeft o.m. de dood van een joodse inwoner van Doorn, de heer Van Dam, op zijn geweten. De oud-S.D.-man is onmiddellijk na zijn arrestatie op 22 ja nuari van dit jaar in de stationsrestau ratie van Venlo by de Rotterdamse rechtbank in verzet gegaan tegen de straf die hem 13 jaar geleden in Den Haag werd opgelegd. Wanneer K. erin was geslaagd de Nederlandse justitie nog twee jaar uit de handen te blijven, zou de straf verjaard zijn geweest. Arrestatie Gedurende de 16 jaar van zijn ver blijf in Duitsland is K. enige malen in Rotterdam geweest, zonder dat de politie daarvan op de hoogte was. In de stationsrestauratie te Venlo, waar hij een broer van de omgekomen joodse inwoner van Doom zou ont moeten, werd hij vier weken geleden gearresteerd. Behalve de dood van de heer Van Dam wordt K. oplich ting van een andere inwoner van Doom ten laste gelegd. Met een ver zonnen verhaal, dat deze man door de S.D. werd gezocht, wist hij hem 7500 afhandig te maken. Verder werd K. ten laste gelegd dat hij tijdens zijn verblijf in het Oranje-hotel in Scheveningen op het eind van de oorlog een groot aantal medegevan- fenen heeft opgelicht. Evenals de an- ere feiten ontkent hij ook deze ten lastelegging categorisch. Op voorwaar de dat hij voor de S.D. zou gaan werken werd K. vrijgelaten. Bij advocaat Vlak na zijn berechting in 1949 dus is de Rotterdammer nog op bezoek geweest bij een advocaat in de Maas stad. Toen is hem echter niet verteld zo verklaarde K. gistermiddag dat hem by arrestatie vijftien jaar cel te wachten stond. Het Wereldgebeuren Kort geleden maakte de Zuidafrikaan- se regering bekend, dat zij zwaar bewapende militaire posten zou stichten aan de grenzen met Basoetoland en en kele andere onder Brits bestuur staande gebieden. Tegelijkertijd werd besloten de civiele verdediging te reorganiseren en te versterken. In diverse plaatsen wer den voorts door de blanke bevolking 'n soort burgerwachten opgericht. Vuur wapeninstructeurs kregen het plotse ling druk, want vooral in afgelegen plaatsen wilden vele vrouwen een revol ver leren hanteren. Al deze maatregelen en activiteiten hielden ten nauwste verband met het optreden van een terreurorganisatie, die schrik heeft gezaaid onder de blanke én de zwarte bewoners van het platte land. Aanvankelijk schreef men de golf van misdadigheden, die over het land ging, toe aan toevallig tegelijkertijd op tredende bandieten. Na een diepgaand mderzoek bleek echter, dat sprake was •an ondergrondse activiteiten van een rganisatie die zich „Pogo" noemt, ie leden vari „Poqo" zijn fanatieke ne gers, die zich ten doel hebben gesteld le blanken zo bloedig te terroriseren, dat deze op de duur gedwongen zouden zijn met de leiders van „Poqo" te onder handelen. Op die manier denken zij een eind te maken aan het apartheidsbeleid van de regering. Poqo" werd gesticht na de onregel matigheden in Sharpeville in "i960. De regering verbood toen het ?an Afrikaanse Congres, één van de twee negerorganisaties, die zich tegen de regering-Verwoerd verzetten. Het Pan Afrikaanse Congres huldigde het standpunt, dat oppositie in Zuid-Afrika gebruik diende te maken van geweld om de regering tot andere inzichten te brengen. De andere oppositieparty, de Afrikaanse Nationale Congrespartij was een geheel andere mening toegedaan. Zij veroordeelde geweld en nam ha§r toevlucht tot vreedzame demonstraties. Een van de vooraanstaande leiders is de Zoeloehoofdman Albert Loethoeli, die wilde samenwerken met de diverse an dere Congrespartijen in Zuid-Afrika ook wanneer dat partyen betrof, die hun leden wierven uit andere groeperingen dan de negerbevolking. Deze vorm van samenwerking werd door het Pan Afri kaanse Congres verworpen omdat zij het „Afrika voor Afrikanen" in haar banier had geschreven en dientengevolge con sequent iedere vorm van samengaan met andere organisaties dan die van rasgenoten afwees. n die eerste maanden na de gebeurtenissen in Sharpe ville als een groepering van P.A.C.- leden, die aan de politie waren ontko men. Zij waren ondergedoken of naar het buitenland gevlucht. Velen vonden een onderkomen in omringende Afri kaanse landen en daar begon de opbouw van hun terreurorganisatie. Er werden rebellenscholen gesticht en de afgestu deerden werden Zuid-Afrika weer bin nengesmokkeld. Zij opereerden aanvan kelijk alleen in kleine afgelegen plaats jes. De eerste slachtoffers waren negers, die de regering steunden. Deze kleine schermutselingen verontrustten de poli tie niet. Er kwamen altijd wel moorden voor in de negerdorpen en niets wees er aanvankelijk op, dat in deze gevallen sprake was van politieke misdaden. De laatste twee jaar evenwel is „Poqo" gegroeid; de organisatie werd geperfec tioneerd en uitgebreid tot over het hele land. Zy heeft op het ogenblik enkele duizenden leden m Zuid-Afrika en een grote staf in het buitenland. Tot dit buitenland behoren volgens de Zuid- afrikaanse regering in de eerste plaats de Britse gebieden, welke aan Zuid- Afrika grenzen. Het hoofdkwartier van „Poqo" zou zelfs gelegen zijn in Basoe toland, dat over een afstand van zes honderd kilometer aan Zuid-Afrika grenst. In deze zeshonderd kilometer lange grensstrook werd tot nog toe niet gepatrouilleerd. .,Poqc"-rebellen hadden er vrij spel en konden ongecontroleerd de grenslijn passeren. Vandaar het be sluit van de regering-Verwoerd om in dit gebied een groot aantal zwaar be wapende militaire posten te stichten. De zeven ministers van de Europese vrijhandelszone hebben gisteren in Ge- nève besloten het tempo van de vermin dering van hun onderlinge in- en uit- voertarieven te bespoedigen en de eco nomische samenwerking op velerlei ge bieden te intensiveren. Het vrijliandelsgebied wil op deze wijze een tegenwicht gaan vormen tegen de groeiende economische kracht van de Europese Economische Gemeenschap. Totdat de Brusselse besprekingen over Engelands toetreding tot de E.E.G. mis lukten, hadden alle landen van het vrij- handelsgebied, Engeland. Zweden, Dene marken, Noorwegen, Zwitserland. Portu gal en Oostenrijk, gehoopt het lidmaat schap van de E.E.G. te verwerven om zo tot een massale en indrukwekkende Europese eenheid te komen. F. J. C. Barten overleden Na een vrij langdurige ziekte is maan dagmiddag te Den Haag overleden de heer F. J. C. Barten, in leven algemeen procuratiehouder van Esso Nederland N.V. en directeur van do Esso Tank- vaartmaatschappij N.V. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. PANIEK BIJ EEN BRANDJE IN AMSTERDAM Een verstikkende rookontwikkeling en het vermoeden van brand heeft gister middag omstreeks kwart over vier enige paniek veroorzaakt onder het personeel van het Bumo-liuls (Bureau voor Mu ziek Auteursrecht) aan de Herengracht in Amsterdam. Nog onder de indruk van de felle branden van de laatste tyd in de hoofdstad, vluchtten de ruim 100 vrou welijke personeelsleden de trappen af. Ongeveer twaall meisjes die op de bo venste verdieping van het imposante grachtenhuls werken, zagen deze vlucht poging erg donker in en durfden zelfs de trappen niet meer af. Ze schaarden zich voor de ramen en trokken door hulpgeroep <le aandacht. De brandweer haalde de angstige meisjes met een ma- gyrusladdcr naar beneden. Eén van de meisjes, die de laddertrcde een beetje te vlug wilde nemen, stapte mis en viel op een collegaatje beneden haar. die nog net bijtijds haar handen om de lad der kon vastklemmen en een gevaarlijke val voorkomen. Het tweetal kwam met de schrik cn enige schaafwonden vry. Twee andere jongedames kregen een shock en werden naar het Wilhelrnina Gasthuis overgebracht. De rookontwikkeling bleek afkomstig van een brand In de vergaderzaal van het Buma-huls, die overigens snel was bedwongen. De vergaderzaal brandde geheel uit. Iedereen was onder de indruk van alle pracht en praal Kantoorklerk leidde twee jaar lang dubbelleven Heel Denemarken is geschokt door de zaak van een 32-jarige assistent-accountant die zich twee jaar lang voordeed als een afstammeling van de markies De Sade, de pornografie schrij vende Franse edelman uit de '8de eeuw. -Foergen Vase Marcel de Sade dii van z(jn vader de simpele naam Lar- sen had meegekregen leefde twee jaar lang als markies De Keriolet in onvoorstelbare weelde en lichtte zyn werkgever in die twee jaar op voor een bedrag van ruim 117.150 dollar. De Sade werd gearresteerd kort voor hij en zijn vriend Karl Erik Hansen, alias Michel de Sade, voor een reis om de wereld zouden vertrekken. De onthullingen over het leven, dat de valse markies leidde, hebben intussen grote beroering in heel Denemarken gewekt. Dubbelleven De Sade liet .van de rekening van de firma grote bedragen overschrijven op zijn eigen rekening door de hand tekening van z(jn baas te vervalsen. Zich aldus in het bezit te hebben ge steld van de nodige fondsen, begon hij een fantastisch dubbelleven dat hij meer dan twee jaar wist vol te houden. Hij kocht een herenhuis in een bui ten wijk van Kopenhagen en richtte liet- in met antiek meubilair. Dit ge combineerd met z(jn elegante wyze van optreden, was voldoende om de goegemeente zand iu de ogen te strooien. Zelfs de wantromvendste mensen lieten hun achterdocht va ren en zyn grote gastvryheid en gul- lo houding mankten hem vele vrien den. Troon Hij ontving zijn gasten, gezeten op een troon in de ontvangstsalon, vaak gekleed in een kleed van kostbare 'ijde. met diamant en ringen aan elke vinger. Lakeien in Louis qua- torze livrei bedienden de gasten, die nooit voor eigen vervoer hoefden te zorgen. De Sade had een heel park van luxewagens, die voorzien waren van handgeweven standaards waarop zijn volledige naam en titel stonden. Met deze wagens liet hij zijn gasten halen en thuisbrengen. Elk weekeind begaf hij zich per vliegtuig naar Parijs, maar was el ke maandagmorgen weer present op zijn werk. In de Franse hoofdstad stond hij bekend als „monsieur le marquis du Danemark". Al die t(jd speelde hij tegelijkertijd (le rol van de klerk van weinig woor den die een jonge gescheiden vrouw tot vriendin had en de geliefde oom van haar twee zoontjes --'as. Verdenking De meeste mensen uit zijn omgeving zagen het als een excentrieke trek in zijn karakter dat hij zijn baantje van 1500 kronen per maand aanhield. Er waren onder zijn gasten wel men sen die de zaak niet geheel vertrouw den, maar het was de bank die ten slotte ernstige verdenking begon te koesteren. Een onderzoek van de boeken van de firma bracht eindelijk de fraude aan het licht en op een avond vorige week arriveerde de po litie om hem te arresteren. Na zijn arrestatie werd zijn zoge naamde broer, Michel de Sade alias Hansen, verzocht liet herenhuis te verlaten en elders onderdak te zoe ken. Hij kreeg toestemming zijn gar derobe mee te nemen, maar toen hij ongeveer vijftig maatkostuums uit de kast haalde, hielden de verbijster de politiemannen hem tegen en ston den hem slechts vier kostuums toe. De valse markies stond bekend om zyn grote gulheid. Hy betaalde zijn kapper hijvoorbeeld 100 kronen per keer. Men verwacht dat het onderzoek maanden in beslag zal nemen en dat het proces nog meer bijzonderheden aan het licht zal brengen. Fantasie Joergen Larsen stond als schooljon gen reeds bekend om zyn grote fan tasie. Hy vertelde over kastelen in Frankrijk en elders die van hem wa ren, en dat hij van adellijke afkomst was. Hij zal door psychiaters worden onderzocht of hij al dan niet toere keningsvatbaar kan worden geacht. VIA/%AWVVtOA/X/VVVlAA#VXAA/XM/\AA/WVVVVVxn/VVVVVXIVVX/VX/»/XAAnAIVVVXA/VXAAAAAAAnA/VVXZVWVVlAAIXA/tAIVXIVX/VlAIXIXAAnAIVXAAAn/VXZVVVWVlAA/VX/VV\AA/VVVIA/VVVWVXnA/VVVVVXIWUVlA/XAnA/VVVXAA/XIXIWWVVVVVVV Poqo" i na Behalve Basoetoland zouden ook Gha na en Algerije leden van „Poqo" huisvesten en daar zou men zelfs ge legenheid hebben saboteurs op te lelden. Het afgelopen jaar hebben deze sabo teurs voor het eerst van zich doen spre ken, toen zij in enkele Zuidafrikaanse steden bommen tot ontploffing brach ten. Omdat het een nogal amateuristi sche poging was, richtten de bommen weinig schade aan. De daders moesten dan ook nog ervaring opdoen met dit werk. Ernstiger waren de relletjes, die zich onlangs voordeden in Paarl, een plaats je op ongeveer 25 kilometer afstand van Kaapstad, waar enkele blanken uit hun huis werden gesleurd en door de menig te met messen en bijlen werden gedood. Van nog recenter datum is de moord partij in Engcobo, waar vijf Europeanen met assegaaien werden gedood. Het hoofd van de Zuidafrikaanse politie, luitenant-generaal J. J. M. Keevy sprak eerst tegen dat deze gewelddaden door „Poqo" waren gepleegd, maar later her zag hij deze mening. De man. die er feitelijk achter kwam, dat ,Poqo" de misdaden in Engcobo had bedreven, was Kaiser Matanzina, een negeropperhoofd dat de Bantoestan Transkei regeert. In Transkei kregen de negers hun eigen binnenlands be stuur, dat nauw met de regering-Ver woerd samenwerkt. In de ogen van „Poqo"-aanhangers was deze samen werking echter een misdaad en Matan zina moest daarom dag en nacht be schermd worden door een lijfwacht. In december van het afgelopen iaar bleek hoezeer Matanzina zijn politie bescherming nodig had. Hij werd toen plotseling op straat aangevallen door een tot de tanden gewapende menigte. Drie leden van de lijfwacht werden zwaar gewond. Matanzina liep echter geen schrammetje op, terwyl zijn legen- standers vijf man verloren. Geen ogenblik waagt Matanzina zich nu nog alleen op straat. Hij weet wat hem dan te wachten zou staan sedert een andere vriend van de Zuidafrikaanse regering, Gwebindlala Gqoboza, door zyn rasgenoten werd vermoord. Zeven Afrikanen zijn deze maand in Oemtata ter dood veroordeeld voor deze daad. Zij verklaarden dat zij door „Poqo" ge dwongen waren de misdaad te plegen. Hadden zij geweigerd dan waren zij zelf dood ..Poqo"-leiders vermoord. BASOETOLAND ....rebellen-hoofdkwartier f..„

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3