Middenstanders tegen toilet in winkelstraat Burgemeester deed suggestie: Vlissings stadhuis verplaatsen BILT Onherstelbaar Geen compromis Zwierig Zeeuwse ALMANAK „De meiden' van Jean Genet VISMIJN COLIJNSPLAAT NIET GRATIS IN BRUIKLEEN KUNST IN ZEELAND MADRIGAALKOOR DELFT ROOVERS lederwaren s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 FEBRUARI 1003 (Slot van pag. 1) noch veranderd, zonder uitdrukke lijke magtiging van Zijne Majesteit". Maar ook in deze tijd kan de heer Kolff nog wel enige medestanders vinden. Toen bijvoorbeeld de Konink lijke Oudheidkundige Bond in juli 1956 in Wissingen bijeen was, sprak men van een „onherstelbaar verlies" als het Vlissings stadhuis gesloopt zou worden. Voorzitter Th. H. Lun- singh Scheurleer zei toen onder meer: „Wij maken ons ernstige zor gen over de toekomst van het ge bouw, waarin thans het Vlissingse raad huis is gevestigd. De noodzake lijke uitbreidingen van „De Schelde", die voor de stad van levensbelang zijn, dreigen veel historische archi tectonische schoonheid in Vlissingen te doen verdwijnen". In lyrische bewoordingen, kennelijk bewogen door de schoonheid van de gebouwen schrijft ook de Belg Frans Baudouin in het in 1952 ver schenen boek „Antwerpen in de acht tiende eeuw" over de werken van bouwmeester Jan Peter van Baur- scheit de Jonge, die de schepper is van dit oude Vlissingse raadhuis. „Het heeft de zwier en tevens de be heersing van een symphonie van Haydn of Mozart", zegt Baudiun over werk van Van Baurscheit. En bovendien: „Jan Peter van Baur scheit de Jonge mag stellig als een der voornaamste bouwmeesters uit het Rococo-tijdvak, niet slechts in eigen land. maar in West-Europa be schouwd worden. Niet alleen is hij één de vruchtbaarste, maar hij haalt het zelfs op velen zijner tijdgenoten door zijn smaakvolle zin voor be heersing en voornaamheid". De heer Kolff verklaart zijn liefde voor het gebouw als hij ons in een onderhoud verklaart: „Zowel de voor- als achtergevel van het gebouw zijn heel mooi en van goede verhoudingen. Inwendig is nog altijd de oorspronkelijke indeling ge handhaafd. Bijzonder zijn vooral de prachtig gestukadoorde plafonds. In vijf kamers zijn die plafonds nog precies als uit de tijd van de bouw. Ook zijn er in verschillende kamers nog heel fraaie schouwen, sommigen van marmer. Kenmerkend voor het werk van Van Baurscheit is vooral ook de sterk verticale lijn in de zo genaamde middenrisaliet: de boog boven de Ingang loopt door tot bo ven de derde verdieping". Inderdaad: het gebouw is represen tatief voor de specifieke bouwstijl van die tijd en vele details (plafonds, schouwen, lambrizering) geven blijk van een bijzondere verfijning. Maar één miljoen guldenIn dit ver band kan opgemerkt worden, dat burgemeester Kolff weinig voelt voor een compromis tussen de „voor"- en „tegenstanders" van overplaatsing, Opvallend in het oude Vlissingse t 5 stadhuis zijn vooral de prachtig gestukadoorde plafonds. Hier een detail van één dezer plafonds. S Al sinds 1733 staat in Vlissingen dit Paleis op het Dok". Aanvan kelijk was het een particuliere woning, later verschafte het on derdak aan Franse soldaten en sedert 1818 doet het dienst als gemeentehuis. Maar spoedig zal het gemeentebestuur met zijn staf van ambtenaren het gebouw verlaten en zal het „Poleis op het Dok" dan behouden kunnen wor denf Foto P.Z.C.) in de zin van overbrengen van ge deeltes (bijvoorbeeld de plafonds en de schouwen) naar een ander ge bouw. Hij voelt slechts voor over plaatsing in het geheel. Gedeeltelijk behoud is weinig meer dan surro gaat. Overigens heeft burgemeester Kolff niet alleen te maken met een financiële barrière. Een enorm probleem ligt ook in de vraag: waar moet dit oude raadhuis worden her bouwd. Zo maar een terrein uitzoe ken volstaat niet, want in feite is het een „dijkgebouw": de voorgevel lij"1 bijkans een verdieping hoger dan achtergevel. En dus moet het raad huis herbouwd worden op een terrein met een enorm hoogteverschil. Bij voorbeeld ergens aan de boulevard? Hoe het ook zij, het laatste woord over dit omvangrijke, ingrijpende be houd van het Vlissingse raadhuis is nog niet gesproken. Vlissingen moet voor deze Antwerp se bouwmeester „Zijn gebouwen in Zeeland vertonen „Hollandse" trekken, maar de algemene opzet is zwierig en er worden meer decoratie ve elementen in verwerkt" aldus prof. dr. M. D. Ozinga bekend terrein zijn geweest, want zijn eerste belangrijke werk ontstond in deze stad: het zogenaamde Beeldenhuis in 1730. Drie jaar later bouwde hij voor burgemeester Anthonie Pieter van Dishoeck het huidige raadhuis, dat oorspronkelijk niet als raadhuis was bedoeld. Ook Middelburg kent ge bouwen van deze architect: de Koe poort en de Provinciale "Bibliotheek. Wat boeit burgemeester Kolff en de vele andere liefhebbers en kenners van oude monumen tale gebouwen vooral in dit „Paleis op het Dok", dat in het begin van de 18e eeuw Franse soldaten herbergde (Advertentie) Ver koudheids bacillen zijn als de dood voor rjUllb in W*"1"- Jf Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Varkentje Goese Bouke is twee. Toegegeven, dit is een opzichzelf niet zo bij zonder feit. Maar er moet bij vermeld worden dat Bouke sinds kort de spraak voor een belang rijk deel meester is en nu trots en zelfbewust door het huis loopt, met een gezicht van: het leven begint bij twee. Met grote belangstelling volgt Bouke dagelijks de werkzaamhe den van mama die daarbij haar aandacht moet verdelen over schoonmaken. Bouke zelf en nog een piepklein broertje. Daarbij K is bij Bouke een stille bewonde ring gegroeid voor die altijd be drijvige moeder, die slechts zel den wordt geassisteerd door pa pa. want papa is bijna altijd weg. Die komt alleen maar thuis om te eten. Toen papa zich onlangs lekker met een boek in een luie stoel liet zakken, vroeg mama juist of hij een karweitje, voor haar wilde op knappen ,Jk zal dat varkentje wel even wassen", beloofde papa en hij zakte dieper wen in de luie stoel. Maar daarmee was Bouke het kennelijk niet eens. Ernstig had hij de ontwikkeling van de si tuatie gevolgd en vervolgens be gon hij wild aan papa's knie te trekken, daarbij zijn vader som merend: ,jPapa, boek weg, varkentje was- ONDERWIJZER KLAAGT PENSIOENRAAD AAN WEGENS KORTING A.O.W. De Leer H. Boeltjes, gepensio neerd onderwijzer te Oostburg, heeft bij de officier van justitie in Den Haag een aanklacht inge diend wegens verduistering tegen de Pensioenraad wegens ae kor ting, welke op zijn A.O.W. wordt toegepast. Volgens de heer Boe lens staat nergens in de wet, dat deze korting geoorloofd is. De thans 65-jarige gepensioneerde onderwijzer wil met zijn aanklacht een uitspraak van de rechtbank uitlokken of deze korting wel of niet wettig is. P. J. J. Dekker m Goes: Waterschappen niet verplicht sneeuw te ruimen „De waterschappen in Zeeland zijn wet telijk niet verplicht om sneeuw te rui men". Dit verklaarde dinsdagmorgen de heer P. J. J. Dekker, dijkgraaf van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland", in de „Prins van Oran je" te Goes, waar de districtsvergade ring van de districten Goes en de Goese Polder - Wilhelminapolder werd gehou den. De heer Dekker deelde mee, dat hjj deze aangelegenheid heeft onderzocht en daarby tot deze conclusie is geko- ,Jn enkele andere provincies en met na me in Noord-Holland en Utrecht wor den de waterschappen door het provin ciale wegenreglement verplicht gesteld de wegen ook bij sneeuwval berijdbaar te houden. In Zeeland is dat niet het ge val", merkte de heer Dekker op- De dykgraaf verklaarde, dat de water schappen in Zeeland het in deze byzon-, dere winter echter wé! als een morele plicht hebben gevoeld tegenover de inge landen om de verbindingswegen, oprit ten en dergeiyke zoveel mogeiyk sneeuw vrij te maken en de gladheid te bestrij den. De heer Dekker schonk in dit verband ook aandacht aan de goede samenwer king tussen de verschillende gemeenten en het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" tijdens de sneeuw- periode. „GESCHIPPER" IN KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND Nu het ijs door het kanaal van Znid- Beveland is gebroken, komt de binnen scheepvaart weer op gang. Het gaat echter niet van een leien dakje: het 70 meter brede kanaal beschikt op het ogenblik over een vaargeul van slechts 20 meter. Het gevolg is, dat er nogal wat „geschipperd" moet worden. Alleen schepen met sterke motoren kunnen de stryd tegen het drijfys met succes bekronen. Een ander punt is, dat de binnenschepen elkaar niet kun nen passeren in net kanaal. Daarom wordt er in konvooi gevaren. Nu eens vertrekt een groep schepen uit de ha ven van Hansweert, dan weer uit Wemel- dinge 's Avonds wordt er in Hansweert niet geschut. Zo lagen dinsdagavond ongeveer 70 schepen in de buitenhaven te wachten om het kanaal op te varen. (Advertentie) HET STAAT DEZE WEEK IN De Sjah van Perzië knipt met een gouden schaartje een hotel van vijfendertig miljoen gulden open. Een zanger-dichter en een dichter- vertaler verdienen schatten met één liedje. En ze zijn allebei eerlijk maar ijdej. Een zeer wijs handelaar in gist is vorst van het Marottenrijk, trok met muziek van het Rokin naar het Centraal Station om zeshonderd gulden uit te sparen ...en bleek méér dan dat te hebben besteed: Wil de Eerste, in handel en wandelI De eerste kleurenfoto's van Oranje in een witte wereld. Duizend mannen en vrouwen in Keulen luisteren naar een Führer en geven een donderend applaus voor het liedje: "Want het geluk valt te beurt aan allen die vergeten wat er vroeger is gebeurd" Eppo Doeve illustreert in kleuren de Panorama-serie over Roem ruchte Europeanen. Deze week Karei de Grote; volgende week: Napoleon. Beroemde tweeling, die uit Oost- Duitsland vluchtte besluit het on derling contract, dat ze geen van beiden zouden trouwen, te verbre ken. Waarom? Ze gaan trouwenI Waarom ziet men de toekomst voor de Limburgse voetballers zo somber in? Volkomen normaie jongen van twaalf laar wordt door psychiaters en pedagogen geleerd hoe hij moet houden van de moeder die hij niet kende en krijgt van een meneer in een gesticht een andere moeder en een ander geloof. En dit is nog lang niet alles: dit zijn maar een paar grepen uit 48 bladzijden vol interessante en boeiende verhalen, foto's, kleuren platen, cartoons, actualiteiten en verrassingen. Als "Panorama" aan de kiosken nog niet is uitverkocht kunt u 't daar kopen voor 50 ct. Maar als u zich nu onmiddellijk abonneert krijgt u (de eerstvolgende twee nummers gratis) dit prachtige blad elke week thuis voor 40 ct. Abonneer u nog heden. Het adres 'Panorama-Haarlem' is voldoende! Prins van Oranje Goes. Toneelgroep Centrum. Als een „toneeldaad van de eerste orde" had de Zeeuwse Volksuniversi teit de voorstelling aangekondigd van Jean Genets„De meiden" hef ging gisteravond in de Prins van Oranje te Goes maar na afloop hadden we niet de indruk, dat de bezoekers elkan der geestdriftig toeriepen: „Dat was inderdaad van de eerste orde!" Veel meer kon men spreken van „gemeng de gevoelens", waarmee dit stuk was bekeken en aangehoord. En dat was dunkt ons te begrijpen: het ging hier om een allerminst conventioneel spel, dat óók van het publiek een topprestatie vroeg. Zoals ook acteurs tijd nodig heb ben om in hun rol te groeien, tijdens lees- en speelrepetities en tydens de voorstellingen, zo heeft by een stuk als dit óók het publiek tyd nodig om de sfeer aan te voelen èn om die te accep teren. Wellicht, dat niet iedereen daar- gisteravond slaagde. Wat was de moeiiykheid? Genet werkt met drie, vier verschillende rea liteiten zonder preciese grenzen te trek ken en zonder duidelijke overgangen. Men herkent in de eerste plaats het afgezaagde oer-thema van het stuk: twee dienstboden die poeslief zijn voor mevrouw, maar haar in werkeiy'kheid haten. Maar dit weinig actuele gege ven speelt in feite geen belangryke rol, veel belangrijker is een schynwereld die de meisjes oproépen als mevrouw weg is. Dan spelen zy beurtelings vpor me vrouw en aldus voeren zy met elkaar een karikatuur van de werkelijkheid op. Ziehier dus de tweede realiteit, waar mee de bezoeker krijgt te maken. Maar tegeiykertgd is er nog een derde: de ka rikatuur is namelijk voor de beide meis jes zelf op het moment van de uitbeel ding een afschuweiyke realiteit, Het is een werkelijkheid, waarin zij zichzelf op een wrange manier projecteren, waarin zy haat en liefde uitspelen, allerlei onuitgesproken vermoedens en verlan gens gestalte geven. En tenslotte laat de schrijver de grens tussen realiteit en fictie voortdurend los als het gaat om een zeer concreet plan: de „melden" wil len in hun haat hun mevrouw doden. Tot het laatste moment echter laat de auteur de toeschouwer in het ongewisse over de vraag of het moordplan reali teit of verbeelding is. Men ziet: een dergeiyk stuk stelt ook aan het publiek hoge eisen. Het kan niet in schema's denken, het moet het spel maar een beetje over zich laten heengaan, waarby het zich er vooral niet aan moet storen, dat de dialoog van de beide dienstboden eerder een filoso fisch dispuut doet vermoeden dan een achtergrond van potten en pannen. Het -eheel wordt ten tonele gevoerd door irie vrouwen, waarvan er twee einde loze gesprekken met elkaar hebben, trices voor een enorme taak staan. Wij willen met bewondering vaststellen, dat met name de beide dienstboden, ge speeld door Henny Orri en Karin Haa- een magnifieke vertolking kregen, dit opzicht willen wy gaarne de kwa lificatie van de Z.V.U. („toneeldaad van de eerste orde") zonder voorbehoud overnemen. Zij hebben groots werk ge leverd, waarby de Solange-rol van Hen ny Orri nog weer eens extra moet wor den geroemd. Diny Sprock speelde de „mevrouw", een betrekkeiyk kleine rol, maar ook zy had Virtuoze momenten. De regie van Theo Kling en het decor van Herman Gordyn waren v( REKEST AAN GOESE RAAD Opdooimaatregelen opgeheven in West- Zeeuwsch-Vlaanderen Het bestuur van het waterschap „Het Vrye van Sluis" beeft in verband met de aanhoudende vorst alle opdooimaat regelen opgeheven. Dit betekent onder meer, dat het wegennet van ongeveer 500 kilometer, in onderhoud bij dit wa terschap, weer door alle voertuigen kan worden bereden. Een en ander houdt voorts in, dat de busdiensten in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren door de S.B.M. weer volgens de dienstregeling kunnen worden uitge voerd. Ook de Z.V.TM, is door het op heffen van de opdooimaatregelen door verschillende polders en gemeenten, r in staat alle ïyndlensten uit te voeren. Overigens blijven in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen nog verschillende binnenwegen afgesloten voor voertuigen met een asdruk van meer dan 1.2 ton. Televisiezender „Lopik" op kanaal 27 Het ontvangen van de zogenaamde tweede televisieprogramma's biykt te genwoordig geen bijzonderheid meer te zijn. Zijn er al verscheidene bezitters van televisietoestellen in geslaagd om het „tweede programma" van Duitsland te ontvangen dinsdagavond wist de heer F. C. Warren te Wissenkerke een uitzending van „Lopik" over kanaal 27 op zijn scherm te krijgen. Het betrof een uitzending om de installatie voor een eventueel tweede programma te be proeven. Het programma, dat werd uit gezonden, wa- overigens geiyk aan dat wat men over kanaal 4 kon ontvangen. De heer Warren heeft een speciale an tenne voor hoge kanalen. Collecte D.E.L. De collecte ten behoeve van het t.b.c.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft te Westkapelle f238,65 opgebracht. In de jongste bestuursvergadering van „Zevibel" is medegedeeld dat de Com missie ex. artikel 8 van de Deltawet op eeft beschikt op een op 7 oktober 1960 gedaan verzoek om de vismyn te Colijnsplaat gratis In gebruik te mogen nemen met net Open terrein aan Opril Grote Markt niet juiste plaats Het bouwen van een openbare toi letgelegenheid voor dames en he ren op een open terreintje in de bebouwing aan de Opril Grote. Markt tegenover de melksalon „De Opril" te Goes, heeft de mid denstanders van de omliggende winkelstraten in het geweer ge bracht. Zij menen, dat een derge lijke inrichting niet in een winkel- Zevibel-bestuur vergaderde Jaarvergadering Zevibel 29 juni te Yerseke De aanhoudende vorst heeft ontegen zeggelijk schade toegebracht aan dc scnelpdlerencultures. Het „Zevibel"-be- stuur heeft daarom besloten op zeer korte termijn besprekingen te voeren, waarbij mén zich nader zal beraden wel ke stappen ondernomen zullen moeten u doel Üeze vismyn coöperatief door de vissers zelf te doen beheren. De mogeiyke winsten zouden dan de berokkende schade reeds gedeelteiyk vergoeden. De afwyzing wordt gemotiveerd met de mening dat de vissers in het afgelopen 'aar toch geen ongunstiger resultaten lebben geboekt en dat de handel veel neer belangstelling zou hebben ln ver- gelijking met voorheen te Veere. Men ls doordrongen van het feit. dat in het belang van de leden de oprichting een economisch adviesbureau nodig De uitvoering van de Deltawerken de daaruit voortvloeiende schade voor de vlssery, onderstrepen deze nood zaak. De verwezenlijking neemt meer tijd in beslag dan oorspronk-'"'- verwacht. De eindbehandelini in handen gegeven van het dageüjks bestuur. Voor een juridisch bureau is dc keuze gevallen op het bureau van mr. A. J. van der Hoeven in Tholen, die richtlij nen voor de leden zal opstellen. Het huidige aantal oesterkwekers bij „Zevibel" aangesloten, maakte de in stelling van een aparte oester-sector wenselijk. „Zevibel" heeft thans dus naast garnalen- en mosselsector ook een oestersector, zodat het overgrote deel van de Zeeuwse Visserij zich onder haar vanen heeft geschaard. Besloten werd de jaarvergadering van .Zevibel" op 29 juni aanstaande in Yer seke te houden. Als spreker zal optre den mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voor zitter van de Stichting van de Neder landse Vissery, die een inleiding zal houden over de „Europêche" (d.i. bundeling van de bedryfsgenotcn in de E.E.G.-landen) Sneeuwolifant legde het af tegen de doo De sneeuwolifant van Jacob Fol- mor uit Dreischor, waarvan w< enige weken geleden in de kro niek „Van Zwin tot zype" mei ding maakten, heeft het moeten afleggen tegen de dool van de vorige week. En dit ondanks het feit, dat lang niet alle sneeuw hopen in de straten van Dreischor zijn verdwenen. De olifant heeft het echter niet meer overleefd. Hij ligt in twee grote stukken uiteengevallen te wachten op' het smeltproces, waar velen nog met smart op zitten wachten. V ,^/vvvv\/vwvn/vwwvwu\/wwvvwvwwvv»A straat geplaatst dient te worden. De gezamenlijke ondernemers en middenstanders van de winkel straten Opril Grote Markt, Mag- dalenastraat en Koningstraat heb ben besloten b. en w. van Goes en de raadsleden een rekest te stu ren, waarin met klem wordt ge protesteerd tegen de voorgenomen bouw van een openbare toiletgele- genheid. ïn w. van Goes hebben hun voorne men om aan de Opril Grote Markt een toiletgelegenheid te laten bouwen ken baar gemaakt middels de vyfde wyzi- rfng van de gemeentebegroting voor het lienstjaar 1963. Op de kapitaaldlenat voor dit begrotingsjaar is daarvoor een bedrag van 12.000 uitgetrokken. Het toiletgebouwtje zal twee dames- en één herentoilet bevatten, alsmede drie uri noirs en bijbehorende wasgelegenheden. Tevens is kassaruimte geprojecteerd. Als het plan zou worden gerealiseerd zouden de verouderde urinoirs bU de Stenenbrug, op hét Kerkplein en in de L. P. van der Spieghelstraat afgebroken worden, voegden b. en w. er in hun toe lichting aan toe. Afbreuk De opstellers van het rekest wyzen er op, dat een toiletgelegenheld af breuk zal doen aun het aanzien van de straat als winkelstraat. Zy zijn verder van oordeel, dat de voorgeno men bouw niet in het belang is van Goes als winkelcentrum. Betoogd wordt, dat men zeer zeker het belang van een openbare toiletgelegenheid onderkent, maar men kan niet inzien, dat het open terreintje tegen „D< Opril", thans in gebruik als fietsen stalling, daarvoor de geëigende plaats is. Als argumenten tegen het voorstel van b. en w. worden aangevoerd: dat een dergelijke inrichting niet tussen wlnkel- janden thuishoort, in het byzonder niet egenover consumptlebedryven, dat de verkeersveiligheid, die juist door af braak van een pand op deze hoek aan zienlijk is verbeterd, door de voorgeno men bouw opnieuw in gevaar wordt ge bracht: dat als de inrichting eenmaal lf geplaatst, de kans verkeken is om ruim te te brengen in dc bestaande bebou wing, dat bij een eventuele doorbraak naar Goes-Noord de toiletgelegenheid een sta-in-de-weg zal vormen. Do zakenlieden dringen er bij b. en w. op aan hun voorstel terug te nemen en zonodig een geschikter plaats to zoeken, waar een toiletgelegcnhcid niet als sto rend element optreedt voor de winkel stand. Inmiddels hebben de opstellers van het rekest al contact opgenomen met de Goese Middenstands Centrale, die haar steun reeds heeft toegezegd voor de door de middenstanders uit de winkelstraten Opril Grote Markt, Mag- j dalenastraat en Koningstraat te voeren I actie. zodat in technisch opzicht deze vertol king uitmuntend was. Maar of het stuk ons persooniyk heeft gepakt? wy moeten het helaas ontken nen. We zyn naar huls gegaan met ge voelens van respect voor de toneelpres taties, van ontzag voor de schrijfkunst van Jean Genet, maar verder missen wy enige affiniteit met het jverk zelf. Het is voor ons een constructie gebleven, soms gewild, soms acceptabel, maar zelden schokkend, weinig meer dan een interessant geval van twee meisjes. Maar dat is wellicht een hoogst per- sooniyke opvatting, die wellicht de waarlijk-gegrepene ons met grote fel heid zal bestrijden. Vermelden wy ten slotte dat de zaal geheel was bezet. De K. P.v.d.A.-voorzitter Breskens: kritiek op burgemeesters In de dezer dagen gehonden vergade ring ran de afdeling Breskens van de Party van de Arbeid, heeft de voorzit ter, dc heer W. v. d. Hooft, kritische en gemaakt over uitlatingen lillende burgemeesters in hun nieuwjaarstoespraken. „Ze z||n allen wel bereid iets gezamenlijk te doen, maar als het op daden aankomt, brengen ze er in de praktijk weinig van terecht. De beste oplossing zou zyn een spoedige herindeling van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, hetgeen ook een krachtiger be stuursbeleid tot gevolg zou hebben. Het is de taak van de politieke partijen dit Ned. herv. kerk, AxeL Gisteravond verzorgde het Delfts Ma drigaalkoor onder leiding van Pierre van Hauwe in de Ned. hervormde kerk te Axel een concert, dat was georganiseerd door de Z.V.U. in samenwerking met de kunstkring „Van de Vos Reinaerde" te Hulst. De hooggespannen verwachtin gen, die wy van dit koor koesterden, zyn voor het overgrote deel vervuld. Het Delfts Madrigaalkoor overtreft op het gebied van lenigheid, gelijkheid en door zichtigheid van de stemmen, dynamiek, ademteehniek. dictie en discipline verre de hoogste eisen, die men aan een ama teurkoor maar kan stellen. Als wy daar enboven vermelden, dat het hier gaat om een koor van ongeveer vijftig meis jes in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, blijkt wel, dat deze koorzang alleen maar door uiterst strenge en suggestie ve directie in artistiek en psychologisch opzicht de gedemonstreerde hoogte kan bereiken. Pierre van Hauwen hééft deze greep op het ensemble overduidelyk getoond. Zyn intenties worden exact en met animo op gevolgd. Hij weet by het koor een sfeer van concentratie te scheppen, die het in staat stelt tot het met vaart vertolken van de meest verschillende genres en technische niveaus. Tegeiykertyd geeft hy de toehoorders een suggestieve, he laas bijzonder belerende toelichting in een stijl, die doet vergeten welk een me- dogenloze studie aan de vertolkingen moet zijn vooraf gegaan. Evenmin onop gemerkt konden een aantal Inzetten blij ven, waarby de intonatie aan zuiverheid te wensen overliet. Voor een deel ver klaarbaar door het afwisselend a capella (reine stemming) en het met pianobege leiding (dus in getempereerde stem ming) zingen. Voor een ander deel niet verklaarbaar byvoorbeeld in de uiter aard a capella gezongen polyphone wer ken, waar het koor zelfs enigszins zak te. De zuiverheid van toon liet daar in het laatst gezongen „Mignonne" het meeste te wensen. Het lijkt ons wat dit betreft ook het meest kwetsbare werk uit de reeks polyphonie waarmee het concert begon. Uit deze reeks ver dient „My bonnie lass" van Thomas Morley nog genoemd te worden door de geraffineerde en mooi gekozen verschil len in de klanksterkte bij de echo-effec ten. Voor de "pauze volgden nog een wat erg strak gehouden „Sound the trumpet" van Purcell en twee liederen uit de ro mantiek. Een wiegelied van Brahms ge noot een wel by'zonder geromantiseerde, bijna banale vertolking, die bij de ge voelig gezongen sopraansolo beter vol deed. dan bij net begeleidende zoemkoor. Ook hier waren de drieklanken niet vol komen zuiver. De programmahelft na de pauze was geheel aan het volkslied ge wijd. Een bonte mengeling van liederen uit elf landen (als men Friesland en Vlaanderen voor ditmaal ook als land mag beschouwen), die één eigenschap gemeen hadden: interessante maar vaak technisch veel van het koor vergende be werkingen, waarvan enkele door de diri gent zelf. In „Peter Piper" verraste een zeer virtuoze dictie. De pianobegeleiding was bij Cock Paardekamp in goede han den, met uitzondering van het Vlaamse „Klompenliedeke". Er was een vrij talrijk publiek, dat zich zeer dankbaar toonde voor dit boeiende concert. v. d. B. Polderwegen op Zuid-Beveland tijdelijk geopend het waterschap „Noord-Beveland" heeft dinsdag ook net waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" de opdooimaatregelen op een groot deel van het 700 km lange wegennet jn Zuid- Beveland tydelijk opgeschort. Nog afgesloten voor het zwaardere ver keer hoger druk dan 1,2 ton per as blijven De Rijke Buurt, de Oudelandse- weg, de Noordlandsewég, de Baalseweg, de Eerste Dwarsweg, de Westerweg, ae Nieuweweg, de Oude Zeedijk, de 's-Heer- Abtskerkse Zandweg, de Swaakweg en Vierwegen, de verbindingsweg tussen de rijksweg en 's-Gravenpolder, de Evers- dijkse Bredeweg, de Zaaidyk, het Dyk- wegje en de Noordhoekse Wegeling. Van de zijde van het waterschap werd erop gewezen, dat het van belang is om het vervoer van goederen en produkten thans zo intensief mogeiyk te maken, omdat de wegen, die het waterschap in beheer heeft bij opnieuw inzettende dooi onmiddellijk weer worden afgeslo ten. Dat gebeurt ook met de wegen, die na de openstelling niet bestand blijken tegen de zware druk van de bussen en vrachtauto's. Behalve de reeds genoemde wegen blij ven ook de wegen, waarlangs geen boer derijen staan en de wegen, waar nog veel sneeuw ligt, voorlopig gesloten voor het zware verkeer. Collecte Een collecte ln de Ned. herv. kerk tc Helnkenszand voor de Internationale hulpverlening heeft opgebracht f 228,13. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat het aantal leden van de afdeling Breskens 108 bedraagt. Tot bestuurslid koos men de heren A. Simpelaar, P. Hensen en J. de Lange. Tot leden van dekascommissie koos men dc heren J. v. d. Sande en J. Leenhouts. Op 26 februari ls er een filmavond. De secre taris wees nog op dc verkiezlngscam- -agnc onder leiding van dr. W. Drees. Ir zal een inzamelingsactie voor de ver kiezingen worden gehouden. Twaalf leden gaven zich hiervoor op. De inza meling te Breskens zal zyn tussen 22 en 6 april. BH de rondvraag kwa men nog verschillende gemcenteiyke zaken aan de orde. Deltawerk aan Grevelingendam weer op gang Voor het eerst na 5 weken werd dins dag op de Grevelingendum-in-aanleg voor de wal van Bruinis.se weer enige bedryvlgheid gesignaleerd. Aarzelend kwam er rondom en by dit Deltawerk weer wat leven, nadat de vorst op 13 januari alle rumoer van kranen, sche pen en machines had doen verstommen. Vorige week hebben ysbrekers de wute massa's rondom de hoofden by het laat ste sluitgat vermorzeld en gisteren wer den er voor het eerst weer stenen ge lost. In de werkhaven bij Bruinisse werd 8UU0 ton stenen overgeslagen. Dit werk kon niet langer worden uitgesteld, aan gezien nieuwe transporten stortsteen zich langzaam maar zeker in beweging zetten naar het Deltawerk. Uit Antwer pen is op dit moment 12.000 ton op weg naar Bruinisse, nu de scheepvaart op de Oosterschelde weer enigszins moge- lijk ls. Ook per as ls gisteren weer ma teriaal aangevoerd. Grote vrachtwagens vervoerden ijzeren binten naar Brui nisse voor ae montage van de kabel baan, waarmee deze zomer het sluit stuk zal worden dichtgegooid. Voordat de opdooi deze zware transporten op de weg een spaak in het wiel kan steken, heeft de constructicfabriek Kloos, Kin- derdyk de kans nog even waargenomen. (Advertentie) imiiiifiiiiimifiimiimiiiiimimmii Een SUÈDE JASJE of een NAPPA JASJE? j Schaf het nü aan zeer lage prijzen. I Kort suède jasje 89,98, en ƒ119,—. suède jasje 119,—, 139,—, 159,—. Lange suède jas 149,169, 198,—. Suède mantelpakjes vanaf 198,-. Alle kleuren bruin, rood, blauw, groen. a 2 .if VLASMARKT 9 - MIDDELBURG TEL. 01180-2176. VERWACHT. NOORDOOSTELIJKE WIND. Hier en daar een opklaring en slechts op enkele plaatsen wat sneeuw. Zwak ke tot matige noordoostelijke wind. Ma tige, in de middag lichte vorst. ZON EN MAAN 21 februari Zon op 7.45 onder 18.03 Maan op 6.21 onder 14.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2