PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT .RUSSISCHE TROEPEN WEG UIT CUBA" Anzoategui wordt opgebracht Nog vóór 15 maart V.S. zouden in Genève concessie willen doen Kamer heelt geen goed woord over voor het Nederlands - Duits verdrag HEEL VLISSINGS STADHUIS VERPLAATSEN Prinses Margriet bezocht Bronbeek MOSKOU MELDT WASHINGTON - na herhaalde Amerikaanse waarschuwingen - Om de impasse te doorbreken „In ieder geval ratificatie uitstellen" Slippende koppeling Schadeclaims Indonesiëal enkele miljarden SUGGESTIE VAN BURGEMEESTER MR. B. KOLFF: Van allure 206e jaargang - no. 43 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F. van de Velde» F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post f 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vüssingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 20 febr. 1963 Valse markies valt door de mand Pagina 3 De Russen zullen voor 15 maart teruggetrokken worden. Het Rus sische besluit is in de loop van maandag ter kennis van de Ameri kaanse regering gebracht en wel langs de normale diplomatieke weg. Men wees er in Washington op, dat het besluit van de Russen in overeenstem ming is met de boodschap, die Kroesj- tsjew op 20 november van het vorig jaar aan Kennedy heeft gezonden. Hierin zegt de Russische premier dat de troepen, die nog op Cuba waren, te zijner tijd teruggetrokken zouden worden. Geen aantal genoemd In diplomatieke kringen in Wash ington werd meegedeeld, dat de Russen niet hebben laten weten hoe veel man er precies teruggetrokken zal worden. Ook hadden zij niet ge zegd of het ging om de terugtrek king van de gevechtsgroepen of de technici. De drie gevechtsgroepen op Cuba zijn in totaal 5000 man sterk. Men neemt echter aan, dat de gevechtsgroepen weggehaald zullen worden, want Wash ington heeft juist tegen aanwezigheid van deze troepen op het eiland grote bezwaren. Vóór deze Russische reactie had den de Amerikanen er langs diplo matieke weg bij Moskou op aange drongen een datum te noemen voor terugtrekking van de Russi sche troepen. Prinses Margriet heeft gistermor gen, vergezeld door jonkvromve C. E. B. Röell, hofdame van de koningin, en luitenant-kolonel H. Schaper, chef van het militaire hnis van de koningin, een bezoek gebracht aan het koninklijk mili- tair invalidenhuis „Bronbefek" in Arnhem, dat honderd jaar be- staat. De commandant van „Bronbeek", brigade-generaal titulair A. van Santen, sprak in het trappenhuis van het gerestaureerde gebouw een welkomstwoord. Hierna leg den twee bewoners van het te huis, de 87-jarige J. van Dijk en de 72"-jarige J. Samuels, een krans bij het ruiterstandbeeld van ko ning Willem 111, de stichter van „Bronbeek". Deze plechtigheid werd gevolgd door het bevorde ren tot korporaal titulair van twee Bronbekers, de 72-jarige J. W. van Loenen en de 77-jarige J. A. van der Linde, die zich bij- i zonder verdienstelijk hebben ge- maakt tijdens hun jarenlange verblijf in dit tehuis, de eerste j als hulpportier, de tweede als or- donnans. Voor haar toegewijde arbeid in het hospitaal van het tehuis, waar ze hoofdverpleegster is. ontving zuster W. van Gent uit handen van minister Visser de haar bij K.B. toegekende eremedaille in goud, verbonden aan dc Orde van Oranje-Nassau. Fofo: bij haar aankomst kreeg H.K.H. Prinses Margriet een boe- ket bloemen van Siska en Willem Jekel, kleinkinderen van een van de bewoners van Bronbeek, aan- l geboden. Ondanks de strenge winter is het dag aldaar geopende bloementen- lente in het Noordhollandse Bo- toonstelling West-Friese Flora, venkarspel. Twee Westfriezinnen welke tot en met 2// februari ge- met armen vol tulpen op de dins- I opend is. 'VWWVNAAAAAnA'WUVW/VVWWWWWWWWWWWWVWWVWWWWWWWWWWWWW Francisco Medeiros Araujo, een Braziliaanse marine-officier, met drie gewapende marinemen sen op weg van Belem naar de ha ven Santana met de opdracht aan boord van de Anzoategui te gaan, het commando over te nemen, de kapers „aan te houden", en het drieduizend ton metende vracht schip naar Belem te varen. Dit heeft de Braziliaanse admiraal, Camar Azaredo, gisteren meege deeld. Volgens Azaredo is het beter het schip in Santana over te nemen omdat deze haven er „meer voor geschikt" is. San tana is de rivierhaven van de plaats Amapa, de hoofdstad van de provincie Macapa. Hier is het schip voor anker gegaan. UITLEVERING. Venezuela heeft Brazilië om uitlevering gevraagd van de leden van het Venezo laanse „bevrijdingsfrdht" die zich heb ben meester gemaakt van het vracht schip „Anzoategui". zo deelde de Vene zolaanse waarnemend minister van bui tenlandse zaken, dr. Dao, gistermiddag na afloop van een kabinetsvergadering mee. Van diplomatieke zijde in Washington is vernomen dat de Sow- jet-Unie de V.S. ervan in kennis heeft gesteld, dat verscheidene duizenden Russische militairen, die nog steeds op Cuba zijn, de komende drie weken zullen worden teruggetrokken. Volgens een schatting van de Amerikaanse regering hebben de Rus sen nog rond 17.000 man op Cuba. Hierbij zijn drie gevechtsgroepen. De rest bestaat uit technici en eenheden, die de Cubaanse strijdkrach ten vertrouwd moeten maken met de moderne wapens. VIJF INSPECTIES PER JAAR De Amerikaanse régering zal vol gens welingelichte kringen ir Washington binnenkort op de ont wapeningsconferentie te Genève een nieuw initiatief ontplooien om het bereiken van een akkoord in zake een verbod op kernproeven te vergemakkelijken. Washington zou een concessie willen doen wat het aantal inspecties ter plaatse op de naleving van een dergelijk akkoord betreft en genoegen rie men met een verlaging hiervan tot ongeveer vijf per jaar. Zoals bekend vindt premier Kroesjtsjew twee of drie inspecties per jaar vol doende. De mogelijkheid van een derge lijke concessie is maandagmorgen tij dens een geheime bijeenkomst op het Witte Huis besproken. Na afloop van de bespreking had men de parlementaire mening hierover gepeild. De congreslei- ders zouden, zonder zich uitgesproken voorstanders van de nieuwe stap te heb ben betoond het voorstel met belangstel ling hebben ontvangen. De gemengde congrescommissie voor zaken betreffende kernenergie zal van 5 tot 7 maart bijeenkomen om kennis te nemen van de resultaten van het Vela-project waarbinnen Amerikaanse geleerden trachten, de middelen te verbeteren om onder grondse kernproeven als zodanig te kunnen Identificeren. De Amerikaan se regering zou echter voornemens zijn, voor die datum reeds een nieuw gebaar op de ontwapeningsconferen tie te maken. „NAZI SLACHTOFFERS WORDEN MET EEN FOOI AFGESCHEEPT" (Van onze parlementaire redacteur) De oren van de regering van de Westduitse bondsrepubliek en nog meer van de Duitsers die met de Nederlandse vertegenwoor digers de onderhandelingen hebben gevoerd over het Nederlands- Duits verdrag, moeten gisteren getuit hebben. De Tweede Kamer, die een wetsontwerp kreeg te behandelen tot goedkeuring van dit ,,door Duitsland aan Nederland opgelegde verdrag", had voor de overeenkomst vrijwel geen goed woord over. Kwalificaties als ,,een schandelijk verdrag" en „een vernederend verdrag" w,aren niet van de lucht. Men noemde het het verdrag van de gemiste gelegenheden en de communistische heer Bakker sprak zelfs van een „verdrag van kruiperij". Het is een applaus voor de agressor, zei hij. Toch zal de Tweede Kamer het, naar het zich laat aanzien, aan vaarden. Wat moeten we anders? klonk het vertwijfelde commen taar. Het brengt tenminste iets. Slechts enkele sprekers verklaar den, dat zij hun stem er niet aan konden geven. Wellicht krijgen zij een aantal partijgenoten mee, maar toch waarschijnlijk niet ge noeg om het te verwerpen. Wél verzocht men de regering zeer drin gend om de ratificatie uit te stellen, tot dat men zekerheid heeft, waar men met Duitsland na het Duits-Franse ver drag aan toe is. Eén van de meest aansprekende punten uit het verslag is wel de teruggave aan Duitsland van dc grenscorrectiegebie- den, die in 1949 by Nederland zyn geko men. Door de overdracht van Elten, Tudderen en Dinxperlo zullen ongeveer 8000 Duitsers en 1800 Nederlanders on der Duitse soevereiniteit komen. Slechts 540 ha van de 6931 ha, die in 1949 aan Nederland werden toegevoegd, biy- Nederlands. Nazi-slachtoffers De nazi-slachtoffers worden afge scheept met een bedrag van 125 mil joen Duitse rijksmarken. Bovendien zal Duitsland nog DM 155 miljoen betalen ter regeling van de kwestie van de Auslandsbonds, de Tredefina- kredieten en andere Nederlandse Vor deringen. Ten aanzien van de Rijnvaart is vastge legd, dat geschillen met uitzondering van de bestaande aan het internatio nale gerechtshof kunnen worden voorge legd. Voorts zijn regelingen getroffen voor de grenswateren, de grensboerdery'en, voor wegen, oorlogsgraven en nog enige za ken, die niet veel om het lijf hebben en waarmee Nederland zo'n beetje in de kou biyft staan. Sprekers Over het verdrag voerden het woord mevrouw Stoffels-van Haaften van de V.V.D. en de heren Patjjn (p.v.d.a.), Jos Maonen (k.v.p.), Diepenhorst (e.h.), Bakker (c.p.n.), Scheps (p.v.d.a.), Bruins Slot (a.r.), Smallenbroek (a.r.) en Noordenbos (p.s.p.). Achter de re geringstafel zaten o.a. de minister-pre sident prof. De Quay, de vice-minister- president drs. Korthals, de minister van buitenlandse zaken mr. Luns en de mi nister van financiën prof. Zijistra en de staatssecretarissen van buitenlandse za ken mr. Van Houten en van verkeer en waterstaat de heer Stykel. Het stuitte de afgevaardigden vooral te gen de borst, dat de Duitse onderhande- (Zie slot pag. 3 kot. 4) Onderhandelingen met een niet onbe langrijk bedryf over een vestiging in het Sloehavenproject hebben een kri tiek stadium bereikt, omdat naar het oordeel van de gegadigde de staat een te hoge uitgifteprijs voor de gronden vraagt. En daarom is het niet uitgeslo ten, dat de onderhandelingen die reeds ver waren gevorderd op het laatste moment toch nog zullen afsprin gen, zo meldde de P.Z.C. gisteren. Al het mogelijk Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren op een persconferentie naar aanleiding van voornoemd bericht ge zegd, dat de V. S. al het mogelyke wil len doen de Sowjet-Unie tot „actieve' onderhandelingen te brengen over een verdrag betreffende het stopzetten van kernproeven. Winter wijkt niet (Van onze weerkundige medewerker) Het gaat er naar uitzien, dat ook deze week nog geen einde van de lange vorstperiode zal brengen. De depressie met zachtere lucht blijven naar Zuid-Europa trekken. De vorstiyn loopt van West- Frankrijk naar ae Alpen. Zeer strenge vorst komt voor in een groot deel van Scandinavië. Een nieuw hogedrukgebied breidt zich langzaam van Groenland naar Noorwegen uit. Noordelijke win den zullen in de tweede helft van deze week koude lucht uit het poolgebied in de richting van West-Europa aanvoeren. Het aan tal ijsdagen bedraagt in De Bilt 42, welk cijfer in de laatste hon derd jaar alleen in 1947 werd overtroffen. (Van onze Haagse rédactie) In de korte tijd - nauwelijks vier weken - dat het bureau schade claims Indonesië van het ministe rie van buitenlandse zaken de aan melding heeft opengesteld, hebben ongeveer vierduizend Nederlan ders een vordering ingediend. Vol gens een ruwe schatting van het in Den Haag gevestigde bureau is tot dusver voor ruim 100 miljoen gul den aan claims ontvangen. Dit be drag heeft uitsluitend betrekking op onroerend goed van particulie ren, dat in 1957 door Indonesië in is genomen. Het commentaar te leveren rond vesti gingsonderhandelingen van een indus trie, zeker in een geval als dit. Wij heb ben namelijk begrepen, dat het bewuste bedrijf streeft naar een zo groot moge lijke geheimhouding, omdat hier na drukkelijk sprake is van een concurren tiepositie, waarbij men zich zo weinig mogelijk in de kaart wil laten kijken. Daarbij spelen nog meer kwesties een rol, die in dit geval te maken hebben met de plaats van het bedrijf in E.E.G.- verband. Desondanks menen wij, dat het mogelijk is (zonder in details te treden) enkele opmerkingen te noteren rond de onderhandelingen zelf. Wij zijn namelijk verontrust door de mededeling, dat de uitgifteprys door de gegadigde te hoog wordt ge vonden. Men moet daarbij in aanmer king nemen, dat het bewuste bedrijf niet is gebonden aan het Sloe, maar zich ook elders kan vestigen. En met elders bedoelen wij dan niet binnen het konink rijk der Nederlanden, maar doelen wij op andere Europese landen, waar men een bedrijf als dit gaarne zal verwel komen en waar bepaalde faciliteiten graag worden verleend. Men is daar vaak minder ambtelijk dan in ons goede land. Met andere woorden: diegenen, die zich op dit moment bezighouden met de uitgifte van de Sloegronden, moeten zich er wel van bewust zijn, dat het Sloeproject wil het van de grond ko men dient te kunnen concurreren met belangrijke aanbiedingen uit vaak importante Europese centra. Bovendien her inneren we ons hoe altijd is betoogd, dat de vierkante-meter- prijs in het Sloe bij zonder laag zou zijn, omdat de grond slechts behoeft te worden opgehoogd. En er werd daarbij naar voren gebracht, dat deze omstandigheid het Sloeplan in een voortreffelijke concurrerende positie -.tste. Maar de realiteit blykt te zyn, nu er eindelijk een belangrijke ge gadigde is, de onderhandelingen juist op die grondprijs dreigen af te springen. En wanneer wij ons dan realiseren, dat men elders dit bedryf wél gaarne zal binnenhalen, dan geloven wij dat de vraag, de verontrustende vraag zelfs, moet worden gesteld: hoe is het nu met dat Sloeplan? Kan het concurreren met andere belangryke gebieden of niet Wreekt zich hier de omstandigheid, dat nog steeds geen duidelijk cen traal beheer aanwezig is, dat er nog steeds geen beheersvorm bestaat, die al le gronden in bezit heeft en daarmee een eigen grondpolitiek kan bedrijven? Wij zijn geneigd om deze vraag beves tigend te beantwoorden. Van de zijde der gegadigde heeft men ons te verstaan ge- geven, dat de staat een te hoge grond prijs vraagt. Wie is de staat in dit ge val? De gronden zijn in beheer by de dienst der domeinen, een afdeling van het ministerie van financiën. Wordt dé&r soms vervelend gedaan? We heb ben begrepen, dat de voorlopige studie commissie voor de beheersvorm de laat ste tijd tevens optreedt als onderhande lingsinstelling voor het Sloeplan. Maar zolang de beheersvorm niet definitief bestaat, pleit in deze commissie een ieder voor het eigen departementale standje, zodat we al met al een angstig vermoeden hebben dat met name het nogal ambtelijke ministerie van fïnan- De schade, die aan het Nederlandse be drijfsleven is toegebracht, kan niet bij het bureau schadeclaims worden ge meld. Deze gegevens zijn reeds verza meld door de ondernemersraad voor In donesië in Den Haag. Voor de bereke ning van de waarde van het onroerend goed gaat het bureau uit van de eventueel geschatte maandelijkse huurprijs. Dit bedrag wordt dan met 1000 vermenigvuldigd om de totale waarde van het gebouw vast te kunnen stellen. Voor zover kan worden nagegaan be draagt het totaal aan ingediende schade claims dus zowel van particulieren als van het bedrijfsleven reeds enkele miljarden gulden. De militaire gouverneur van Irak, gene raal Mosleh, heeft bekendgemaakt, dat alle verkèer tussen Irak en Koeweith Is hervat. De verbindingen waren in 1961 verbroken toen wijlen generaal Kassem voor het eerst aanspraken' op Koeweit deed gelden. De, Architect raamt kosten op meer dan één miljoen DURGEMEESTER mr. B. Kolff heeft onlangs een op merkelijke suggestie gelanceerd in de Vlissingse raad: hij wil het oude raadhuis behouden door het geheel te doen ver plaatsen. Ongetwijfeld een sug gestie, die getuigt van onderne mingsgeest. Want het is inder daad een gigantische onderne ming een fors gebouw als dit Vlissingse stadhuis steen voor steen, plank voor plank, plint voor plint, tegel voor tegel af te breken en ergens anders weer op te bouwen. Een ter zake des kundig architect raamde „en dan blijf ik aan de zuinige kant" dat met deze onderne ming een bedrag in de orde van grootte van één miljoen gulden nodig zou zijn. Zelfs voor een leek staat vast. dat het een geld- en tijdrovende „legpuzzel" gaat worden. Eerst moet alles minutieus worden opgemeten en in tekening wor den gebracht. Heel het gebouw moet worden geregistreerd: dat wil zeggen, dat iedere steen, ie dere plank, iedere tegel moet worden genummerd en geïn ventariseerd. Pas als alles keu rig gerubriceerd is, kan men omzichtig met het afbreken be ginnen. Stellingen moeten wor den gebouwd in de verschillende kamers, stellingen, waarop ma trassen gelegd worden, die de voorzichtig „losgesneden" pla fonds moeten opvangen. En pas dan als geen steen meer op de andere staat kan men aan de werkelijk" legpuzzel van de rc oo ^tiTictie beginnen. NTatuuriyk is deze suggestie in Vlis- 1N singen en ook daarbuiten al verschillende keren onder werp van discussie geweest. De over heersende mening is, dat dit idee geen enkele kans van slagen heeft. Vanzelfsprekend is ook de heer Kolff niet blind voor de financiële barrière, die nog genomen moet worden, alvo rens dit plan ook werkelijk uitge voerd kan worden: „Technisch be staat de mogelijkheid zeker", zo zei hy, „alleen is er, zoals zo vaak in dergelyke gevallen de beperking, die door de financiële zjjde wordt opge legd". Volslagen kansloos dus? Toch niet. Diezelfde ter zake deskundige architect herinnerde er ons aan, dat ook bijna drie ton aan subsidies op tafel is gekomen voor de restaura tie van een gebouw als de bomvrije toren in Vüssingen. „De monumentale waarde van dit gebouw kan men niet ontkennen", zo zei de architect. Vooral het feit, dat in dit oude raadhuis altyd kamers gereserveerd zijn geweest voor liet koninklyk huis „maakt het klimaat voor subsidieaanvragen by de over heid gunstig", meende deze architect. „Ook dat feit, maakt dat het een ge bouw van allure is", aldus deze des kundige. Dit koninklyk privilege dateert al van 1818, „toen het Zyne Majesteit (koning Willem I) be haagde het zogenaamde paleis op het Dok tot een stadhuis af te staan, mitsgaders dat Zyne Majesteit bij Hoogst deszelfs verblyf te Vüssingen de noodige vertrekken voor zich en zyn gevolg zou vinden", zoals de heer H. P. Winkelman schrijft in het boek „Geschiedkundige plaatsbe- schryving van Vüssingen, uitgege ven in 1873 bij De Vey Mestdagh. /"Nngetwyfeld zou burgemeester mr. U Kolff in deze Winkelman een enthousiaste aanhanger voor zijn plan gevonden hebben, want opgeto gen schrijft deze 19e eeuvvse auteur: „Het is uit- en inwendig prachtig ingericht. Het heeft drie verdiepin gen met zeven ramen en een fraai bordes niet negen trappen aan den ingang, alsook een balcon met leu ning op de eerste verdieping. Het be vat ruime zalen en vertrekken, waar van sommige met prachtig gestuca doorde zolderingen. Onder deze mun' vooral uit de raadzaal, die vjjf ra men breed is, voorzien is van tvver schoorsteenen en een vloer van ïnge legd eikenhout". Bijua profetisch vermeldde deze heer Winkelman ooi- met nadruk: „dat het gebouw nim mer zou mogen worden afgebroken (Zie slot pag. 2 kol. 1 van industrie-aantrekking drin gend noodzakelijk is. En daarom zijn we bevreesd, dat de gang van zaken, zoals thans naar buiten is gekomen, een nogal ongunstig symptoom zal blijken te zyn. Indien dit zo is, dan is de vrees ge rechtvaardigd, dat het voorlopig met in dustrie-onderhandelingen wel eens een stroeve zaak zou kunnen blyven grondprijs te hoog, zo vertelde men ons. Dat is dus wy schreven het hierboven reeds in flagrante te genstelling tot vroegere opvattingen, die spraken over goedkope grond. En daar om zouden wy willen vragen: hoe wordt die grondprijs eigenlijk berekend? In dien wy goed zyn ingelicht, ging het hier om een bedryf aan de Bevelandse zijde, gelegen aan diep vaarwater. Nu is dat uit een oogpunt van uitgifte-be- leid niet de beste plaats, omdat dan di rect grote voorzieningen nodig zijn voor de verbinding met het oude land. Begint men de uitgifte onmiddellijk achter de zeedijk, dan ligt die verhouding uiter aard veel gunstiger. Maar van belang is nu te wetén, of die thans noodzakelyk gebleken voorzieningen tussen het oude land en het nieuwe fabrieksterrein óók op de vierkante-meterprijs drukken. In dien dit zo is, zijn enige kritische kant tekeningen gewénst, omdat wij op grond van de laatste industriaüsatïeno- ta's altijd hebben begrepen, dat de re gering zélf voorzieningen wilde treffen om het Sloeplan van de grond te krij gen. Men achtte het een belangrijk zeè- havengebied, zodat naar wti meenden de ontsluiting op en van dit terrein niet in de eerste plaats door de gega digden behoort te worden betaald. Maar alweer: wy zün door de jongste mede delingen nofral ongerust geworden en, naar wij aannemen, wy niet alleen. Eni ge opheldering zou naar onze overtui ging gewenst zijn. Alles bijeengenomen moet een oude klacht worden herhaald: het duurt veel en veel te lang voordat het beheers- lichaam van het Sloeplan tot stand komt. De ambtelijke molens malen bar en bar langzaam. Die van de industrie daarentegen aanzienlijk sneller. En we hebben de indruk, dat beide bewegingen moeilijk aan eikaar kunnen worden aan- gepast. Noemen technici zoiets niet een „slippende koppeling" Interpellatie over woningbouw (Van onze parlementaire redacteur.) 1-Iet communistische Tiveede-Kamerlid de heer Jager, heeft verlof gevraagd om de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, te in terpelleren over bijzondere maatregelen om de woningbouw te versnellen. De Kamer zal vandaag over deze inter- pellatieaanvraag beslissen. De 21-jarige Canadese liedjeszanger Paul Anka is te "arijs met de 20-jarige Anne de Zogheb in het huwelijk getreden. De inze- ning geschiedde volgens de Grieks-katholie ke ritus in de kapel op het vliegveld Orly,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1