Waardeverandering landbouwgrond voor leden van Walcherse C.B.T.B St. Philipsland wil de sport niet stimuleren GRTIP! Wethoudersrel" in raad Vogelwaarde Chefarme,4 Verkeersexamens aan christelijke kweekschool AGENDA Kunstgebitten MARKTBERICHTEN WALCHEREN Jaarverslag 1962 van Dr. Staverman- brigade DINSDAG 19 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE C OC R i Ledenvergadering in Middelburg Zeeuwse postzegelverzameling in Eindhoven bekroond De Nederlandse vereniging van aero- philatelisten „De Vliegende Hollander" hield te Eindhoven haar jaarvergade ring en verbond daar zoals gebruikelijk een nationale luchtposttentoonstelling aan. De enige Zeeuwse inzending was van de heer K. Otte te Slnt-Laurens, die als onderwerp, had gekozen „Momenten die de groei van de Indië-lijn in de ja ren 1927 tot 1934 weergeven". Hij won hiermee de beker, die de afdeling Rot terdam van genoemde vereniging had beschikbaar gesteld. Op de ranglijst be zet hij de vijfde plaats. Er waren in to taal 20 inzendingen. Veer weg Stavenisse wordt verbeterd De Veerweg in Stavenisse zal worden verbeterd en verhard. Over een lengte van 725 meter zal de gemeente straks over een benrig wegvak kunnen be schikken, wanneer hier een gesloten wegdek zal zijn aangebracht in herver- kavelingsverband. Maandagmorgen heeft de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij na mens de herverkavelingscommissie „Zeeland" het project in het openbaar aanbesteed. Er waren zes gegadigden voor het werk. De uitslag van de in schrijving, gehouden in café P. Hendrik- se te Stavenisse. luidt als volgt: 1. Joh. Moerland. Sint-Annaland, ƒ29.956: 2. firma J. D. Janse, Middelburg, 30.250; 3. T. v. d. Werf. Sint-Maartensdijk, ƒ30.300; 4. J. van Vossen, Sint-Anna land, ƒ30.900: 5. N.V. Aug. van Dijck Petit Wegenbouwmij., Bergen op Zoom. ƒ31.500; 6. S. Zijlstra en M. C. v. d. Dries, Gorinchem, ƒ33000. De raming beliep een bedrag van ƒ30.075. Gewonde en materiële schade bij verkeersongelukken Dezer dagen Is op de Noordweg, dicht de Oranjelaan te Sint-Laurens bij verkeersongeluk de personenauto van de heer J. M. uit Middelburg, zwaar beschadigd. De personenauto, die uit de richting Vrouwenpolder kwam, botste tegen de hem tegemoetkomende bus van S. W. De inzittenden bleven onge deerd. Bijna tegelijkertijd kwamen twee per sonenauto's ter hoogte van „Dorpzicht" eveneens te Sint-Laurens, met elkaar in botsing. Het waren de auto's bestuurd door de heer W. D. uit Vrouwenpolder en door de heer V. uit Domburg. Een inzittende van de laatstgenoemde auto J. W. V. uit Domburg, werd gewond en moest naar het Gasthuis te Middelburg worden vervoerd. Beide auto's werden licht beschadigd. De oorzaak van de twee ongelukken is te wijten aan de gladheid. Buit van ƒ325,- bij inbraken te Hoek en IJzendijke Tijdens afwezigheid van de bewoners is zondagavond ingebroken bij de fam. W. F. aan de provinciale weg in IJzen dijke. De buit bedroeg f 125. Ondanks ijverig speuren van de politie ontbreekt tot nu toe ieder spoor van de dader(s). Een aanwijzing kan misschien zijn, dat op dezelfde avond in de gemeente Hoek een inbraak werd gepleegd onder dezelf de omstandigheden. Ditmaal was de heer L. M. V. het slachtoffer. Ook hij was afwezig en de inbreker heeft kans gezien uit zijn woning in de Knudepol- der een bedrag van ongeveer f 200 mee te nemen. Bij belde inbraken werd alleen geld ontvreemd. MORGEN BUITENGEWONE ZITTING Acht raadsleden komen met ondertekend voorstel Zes leden van de gemeenteraad van Vogelwaarde hebben burge meester P. J. G. Molthoff verzocht op korte termijn een buitengewo ne raadsvergadering uit te schrij ven. Deze vergadering is inmiddels bepaald op woensdag 20 februari des avonds om zeven uur. Op de agenda komt slechts een punt voor, namelijk het door acht van de elf raadsleden ondertekende voorstel om het vertrouwen in wethouder F. A. de Bakker (Bosehkapelle) op te zeggen. Nieuwe voorzitter landbouwschap in Zeeland Tijdens de jongste vergadering van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap werd voor de vyfde zit tingsperiode tot voorzitter benoemd de heer J. W. Scheele te Zaamslag, en tot plaatsvervangend voorzitter de heer M. D. den Hollander te Goes. Met de afdeling Zeeland van dt B.O.V.A.L. werd overeenstemming be reikt over de tarieven voor het seizoen 1963-1964. In overleg met de rljkslandbouwvoor- lichtingsdienst en de betreffende dis- trictsraad werd besloten tot inschake ling van vier nieuwe bedrijven voor de kostprijsboekhouding van het landbouw economisch instituut, alle gelegen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Besloten werd aan de hoofdafdeling ak kerbouw van het landbouwschap te verzoeken in overleg met de juridische afdeling een ontwerp-verordening te willen opstellen voor de bestrijding van de wilde haver, en, gezien de wens van het bedrijfsleven aldaar, na goedkeuring door de districtsraad voor Schouwen- Duiveland, bij wijze van proef de vast stelling van deze verordening voor dit eiland aan te vragen. De vergadering nam met belangstelling kennis van een schrijven van de hoofd afdeling tuinbouw van het landbouw schap, waarin werd meegedeeld, dat de voor het streekverbeteringsgebied Eeae afgegeven ontheffingen niet door het ministerie van landbouw en visserij maar door het landbouwschap zijn ver leend. Besloten werd voor de provinciale com missie van toezicht op de k.i. voor her benoeming voor te dragen de voorzit ter. ir. W. L. Harmsen te Goes, en de namens het landbouwschap zitting hebbende leden, de heer J. der Wedu wen te Kerkwerve, P. J. Goorden te Oud-Vossemeer en A. Serrarens te EXAMENS Voor het kandidaatsexamen rechten aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam slaagde dezer dagen de heer D. de Jong te Middelburg. De heer P. Everse te Yerseke slaagde bij de gehouden examens van de stich ting Nederlandse Associatie van Prak- tijkexamens voor het examen boekhou den. Meerderheid van de raad: (Advertentie) Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Glazen buisjo 20 lablelien f 0.00 HandlQO ilripvtrpakklng 40 tabletten f1.60 Voordelig» llicon 100 lablelien f 3.60 Voor de aan de Christelijke Kweek school voor Zeeland te Middelburg fehouden verkeersexamens slaagden e volgende leerlingen: F. N. Allc- mekinders. J. Bakker. J. A. Bar- telse. J. Boot. J. F. Buys. A. Cappon. L I. Flipse, M. L. Jasperse. C. Koolstra. A. Lambrechtse. D. Minnaard, P. J. Moerland, L. F. van Oosten. L. van den Ouden. H. M. Pladdet. M. J. Schouls. A. van Soelen, A. N. Spaans, A- C. Sturm, N. J. Teerds. M. M. Tieleman, J. Timmerman, J. A. dc Wild, A. Wisse, J. Aamoutse, N. M. Bakker. M. Bertjjn, J. van den Broeke, C. J. Brouwer. F. A- H. de Bruijne, H. J. Coppoolsc. J. E. Elshout, J. de Haan, D. Ingelsc, J. C. de Jonge. J. C. Kaljouw, J. C. de Kok, J. E. Koppejan, J. C. O. Poppe, P. J. Risseeuw, J. Roelse, M. G. Schoenma ker, W. M. Schout, L. Slnkc, W. W, Spapê, M. P. Zegers, J. Govcrsc, J, A. de Heer, J. F. Herselman, F, van der Heijde, N. J. dc Jonge, A. E. Jongstra, J. J. Koene, D. L. van Noppen, P. van den Ouden, H. P. A. Pouwer, E. Y. E. Richard. C. Sanderse, L. Scheele. A. S. M. M. van de Waal, L. de Koning. Vier kandidaten werden afgewezen. Collecte werelddiaconaat De collecte voor het werelddiaconaat bracht te Borssele f 325.op. Middelburg Electro: En eeuwig zingen de bossen. 19.30 uur. 14 Jaar. Wöhter: Sa- menw personeelsvcr. „Potasch cn Perle- -»oer. 20 uur. Vllsslngen - Alhambra: Brug naar de ion. 20 uur. 14 Jaar. Luxor; Hinderlaag bij bet tomahawk-ravijn. 20 uur. 14 Jaar. Britannia: Cabaretvoorstelling Wlm Kan voor Nationale Levensverzekering Bank N V., 20 uur Goes - Grand: De vljt Sulltvans. 20 uur. 14 Jaar. Prins van Oranje: Toneelgroep Cen trum met „De meiden" voor Z.V.U 20.30 uur Centraal- Jaarvergadering „Han delsbelangen". 20 uur Lunchroom Lu- teyn Bijeenkomst Philatelies, afdeling Goes en omstreken, 19.30 uur. Bergen op Zoom - Roxy. Met een miljoen op stap. 20 uur. a.l. Luxor: De muske tier; van de zee. 20 uur. 14 Jaar. Terneuren - Luxor: De Noormannen komen. 20 uur, 14 Jaar. Axel Het Centrum: Boccaccio '70. 20 uur, 18 Jaar. Nederlands herv kerk: Delft's Madrigaalkoor voor Z.V U. m.m.v kunst kring „Van den Vos Relnnerde", 20 uur Oostburg - Ledeltheater: Porgy and Bess, 20 uur. 14 Jaar. Du Commerce nlgemene ledenvergadering kring West Zeeuwseh- Vlannderen van de Z.L.M.. 14.15 uur. Bas van Gent Olymplntheater: De ge bochelde van Rome, 20 uur, 14 Jaar. Ouworkerk - Dorpshuis. Ledenvergadering Oranjevereniging, 10.30 uur. Bcberpenlsse - „Holland Huis": Algemene vergadering Bedrljfsa'-idlogrocp „Tholen -int-Philipsland", l* «ar. waarschijnlijk per streek verschillen in de prijs optreden", aldus de voor zitter. Overdreven Mr. Van Splunder, gemeentesecretaris van Koudekerke, waarschuwde er in zijn inleiding voor noch aan de land bouw, noch aan de recreatie een over dreven betekenis toe te kennen. Een gevaar van overschatting van de land bouw zag hij in het feit, dat men in het parlement het zogenaamde groene front ziet optreden. Ook wat de recreatie betreft moet men volgens hem waken tegen bepaalde uit wassen. Bij het treffen van maatregelen voor de recreatie is het noodzakelijk, dat gemeente en provincie de nodige realiteit aan de dag leggen. „Ierhand. die door de recreatie van zijn bedrijf wordt verdreven, kan ook een bestaans mogelijkheid worden geboden in die re creatie. Van deze mogelijkheid wordt vooral op Walcheren te weinig gebruik gemaakt" aldus mr. Van Splunder. Hij was van mening, dat het verstandig is, dat bij het voorbereiden van stedebouw- kundige plannen overleg plaatsvindt tussen overheid en de georganiseerde landbouw en dan liefst op een tijdstip, dat er in de plannen nog wijzigingen kunnen worden aangebracht. Gunstige positie De heer Marinussen, diretceur van 't boekhoudbureau van de Zeeuwse C.B.T.B., zei, dat de landbouw op het ogenblik nog in een gunstige positie verkeert ten aanzien van de gron den. De waardeverandering, voor zo ver die afhankelijk is van externe factoren is vrij van inkomstenbelas ting. „Er staat echter een wet op stapel, waarin het verschil tussen boekwaarde en verkoopwaarde wel aan belasting onderhevig is. Wanneer die wet in wer king treedt waarschijnlijk op 1 ja nuari 1965 zal men de grond nog eenmaal belastingvrij mogen opwaarde ren". aldus de heer Marinussen. Hij was van mening, dat het feit, dat de vrij stelling vervalt tot ernstige consequen ties zal leiden. Hij achtte het onbillijk, dat men juist nu met voorstellen tot opheffing van de vrijstelling komt, om dat in België wordt getracht een vrij stelling in te voeren, terwijl bijvoor beeld in Duitsland de verkoop van grond geheel vrij van belasting is. (Advertentie) 2 Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Denlofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt 'tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. O.- EN W.-SOUBURG Jaarfeest van C.J.V. „Weest Getrouw" De afdeling Souburg van de C.J.V. heeft zaterdagavond in zaal „Rehoboth" te Souburg een geslaagd jaarfeest gege ven. Na de opening door Jac. Sinke, dis trictsbestuurder van de C J.V., begon men met enkele schetjes, die het publiek al meteen in de stemming brachten. Daarna volgde de opvoering van het blijspel ,,'n Zeeman ging passagieren" van Koos Beswlno. Een luchtig verhaal tje over ingewikkelde liefdesperikelen, die tot een happy end worden gebracht. De rollen, die bij het publiek het meest in de smaak vielen, waren die van F. Walhout en van B. van Lomwel- Zij speelden respectievelijk voor de passa gierende zeeman en voor de huisknecht van de rederszoon, Ferry Moerhaven. Deze laatste rol werd vertolkt door J. Nelis. W. Kole nam de rol van de vader van Ferry voor zijn rekening. In totaal gaat het in ,,'n Zeeman ging passagie ren" om vier paartjes. De vrouwelijke helften daarvan werden vertolkt door L. van Pamelen, D. Jasperse, M. Wiele- maker en S. van Lomwel. L. van Lom- wel speelde de rol van een baron, die om geld verlegen zit. Aanstaande zaterdag geeft „Weest Ge trouw" weer een uitvoering met het zelfde programma. De Souburgse bejaarden kunnen vrijdag avond gratis naar een opvoering van ,,'n ^Zeeman ging passagieren" kijken. RITTHEM Uitvoering O.N.D.A. De muziekvereniging O.N.D.A. te Ritt- hem gaf dezer dagen een uitvoering- Na het muzikale gedeelte, dat uit zeven nummers bestond, voerde een toneel groep uit Nieuw- en St. Joosland het blijspel „Romance rond artikel 17" van P. J. Zonruiter op. ZOUTELANDE Jaarvergadering van zangvereniging „Hosanna" De chr. gemengde zangvereniging „Ho sanna" te Zoutelande hield vrijdagavond haar jaarlijkse ledenvergadering onder leiding van de presidente, mevrouw T. SchoenmakerBliek. Het aftredende bestuurslid, de heer J. van Sluys, werd herkozen. In combinatie met het kinder koor wil de vereniging overgaan tot het aanschaffen van een piano. In een ge animeerd gesprek werden in de rond vraag allerlei verenigingsbelangen be sproken. Na de pauze werd aan de hand van een bandrecorder de recente uit voering door de dirigent, de heer J. Hekhuis, van commentaar voorzien. De avond werd besloten met het zingen van het bondslied. C.J.V. kwam bijeen Vrijdagavond kwamen de meisjes en jongens van het C.J.V. te Zoutelande bijeen, onder leiding van de voorzitter, Maurits Schoenmaker. Als spreker voor deze avond trad op de heer P. L. den Hollander, die een interessante causerie hield over het natuurleven in de winter. KOUDEKERKE Mr. G. P. ter Haseborg spreekt voor P.J.G. De Plattelands Jongeren Gemeenschap in Koudekerke belegt vrijdag 22 febru ari in hotel „Walcheren" een vergade ring. Op deze bijeenkomst zal mr. G. P. ter Haseborg, secretaris van het ver bond van Nederlandse werkgevers te 's-Gravenhage spreken over het onder- wenp „De industriële ontwikkeling in Nederland met name ten aanzien van de landbouw". Ditzelfde onderwerp zou aanvankelijk behandeld worden door de heer J. W. Hupkes, president-directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" die echter wegens verblijf in het buitenland aan de uitnodiging geen gevolg kon geven. SINT-LAURENS Vergadering Z.L.M. De afdeling Sint-Laurens van de Z.L.M. vergaderde dezer dagen onder leiding van de voorzitter, de neer J. Koole Dz. die in zijn openingswoord sprak over de zeer slechte veeprijzen. Voor het bestuur van de kring Walche ren van de Z.L.M. werden Kandidaat gesteld de heren D. A. Nieuwenhuijzen en J. Koole Dz. De bestuursleden P. A. Abrahamse en J. Koole Dz., werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de zomerver gadering werden gekozen de heren F. J. Castel en A. Besuljen en naar de kring Walcheren de heer J. Koole Dz. In de financiële commissie voor 1963 werden benoemd de heren A. Abraham- se en J. Gideonse Jr. De heer Joh. Marinlssen sprak over het onderwerp „Landbouw en recreatie". Tot slot sprak drs. J. Dijkgraaf, secre taris van de L.C.C. te Goes over „Wat ons bezighoudt". Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: C. G. Baljeu-Schieman z A. C. Ponssen-Pouw d„ M. Coppoolsc-Beokman z„ A M. Lourense-Paauwe z„ J. P. de Nood- De Bruijne d., A. G. Bavelaar-Van Haaften d„ J. Tres-Lievense d„ C. J. E. de Kam-Mos- sinkoff d„ N. Goedbloed-Janse d. Ondertrouwd: C. J. Kallemein 23 Jaar en W. H. Knol 23 Jaar, G. Janse 23 Jaar en M. N. Goverse 22 Jaar. Getrouwd: T van den Dool 26 Jaar en F. van Iwaarden 26 laar. J. J. van Strlen 40 Jaar en G. A Luijten 42 Jaar. Overleden: D. J. Ie Due 69 Jaar e. v. W. Francke. J. Goedbloed 67 Jaar c. v. M. A. H. van Veen, A. E. Nieuwendam 74 jaar e. v. Rohani, L. Hollebrandse 74 Jaar wedn. van .T. Hollebrandse, G. van Belzen 65 Jaar e. v. B. van Belzen. A. Geldof 74 Jaar. VLISSINGEN Bevallen: J. Fonteijne-Biondina z„ M. van Kortenhof-De Nooijer z„ P. J. de Riike- Oreel d., J. M. Elve-Wattel z„ M. P. FrujJ- tier-Van Wezel z„ J. Landman-Eshuls z„ C. Schuiling-Meulmeester tl., J. Huisman-De Jonge z., W. K. Narloch-Hartwig z., A. C. M. van den Dries-Menheere z. Ondertrouwd: P. B. van den Enden 31 J. en G. J. Brouwer 20 jaar, H. A. van Maldegem 23 jaar en P. C. van Zweeden 25 Jaar, II, J. Correlje 23 Jaar en Y, G. Verdam 19 Jaar, J. Veltman 31 jaar en I. Suurmond 23 Jaar, Getrouwd: H. Schaap 31 jaar en M. L. H. Lems 30 jaar, C. Elve 23 jaar en A. C. Schog 21 jaar. Overleden: E. J. Bostelanr 77 Jaar e. v. C. Vermeule, M. du Pont 77 Jaar e. v. wed. v. A. de Vrind, J. Catsman 91 Jaar, wed. v. J. \*nn Sorge, P. Smoor 77 jaar. B, de Ridder 81 jaar. VERZOEK KORFBALCLUB WERD AFGEKETST Een meerderheid in de raad van St.- Philipsland is er pertinent op tegen de sportbeoefening van de kant van de ge meente, met welke tegemoetkoming dan ook te stimuleren. Dat is maandag avond nog weer eens duidelijk gemar keerd, toen de raad voor het eerst na drie maanden rondom de tafel kwam. Zonder dat de agenda er iets van ver meldde, kwam een verzoek in behande ling van de korfbalclub S.D.O. te Anna- Jacobapolder om medewerking voor het verkrijgen van een speelveld. „Op prin cipiële gronden", meende liet college dit verzoek, ondersteund door de chris telijke korfbalhond, van de tafel te moe ten vegen. „Samenspel Doet Overwinnen" is de naam van de korfbalclub, die nu twee iaar bestaat. Maar in St.-Philipsland moet dc vereniging haar eigen boontjes maar doppen. Vier van de zeven raads leden voelen niet de minste behoefte aan lichamelijke ontwikkeling in het dorp. Zo omschreef tenminste wethouder P. Mol (g.b.) zijn standpunt. B. en w. lie ten bovendien duidelijk bljjken, dat zij geen aanleiding zien om de sportbe oefening in een bepaalde richting te lei den. Mocht de ontwikkeling van de sport zich in een richting bewegen, die algemeen als minder gewenst zal kun nen worden beschouwd, dan heeft het gemeentebestuur ook geen enkele ver antwoording te dragen, zo werd er ge redeneerd. „Een gevaarlijk standpunt", zo was de reactie van drie kanten De heer W J. Beurkens (chu) noemde af wijzing van een dergelijk verzoek het eenvoudigste van alles. Maar hij vond. dat b. en w. zich dan een verantwoor ding op dit punt wel erg schraal reali seren. Mogelijkheden De heer A. A. Rljstenbil (algemene lijst) wilde weten of het co'lege de mogeliikheden tot inwilliging van het verzoek eigenlijk wel had onder zocht. Het antwoord van burgemees ter L. J. de Jonge liet het helemaal in het midden. S.D.O. zou.een stuk land kunnen huren van de heer J. A. Klompe, geen grote posten dus voor de gemeente. „De zaak zal heel anders liggen, wanneer de club om een groot sportterrein had ge vraagd". En hoe het college ook liet uitkomen, dat de vraag van de korfbal club toch eigenlijk veel te vaag was gesteld de heer Riistenbi! was niet van zijn mening af te brengen, dat alle raadsleden duidelilk begrepen, waarom het draaide. De heer P. L. Bolier (a.r.) viel hem bij: „In andere gemeenten wordt alles gedaan om de sportbeoefe ning in goede banen te leiden, maar hier staan in principiële argumenten tegen een financiële achtergrond. Bovendien kon hjj deze aangelegenheid niet rij men met het feit, dat de gemeente wel medewerking had verleend aan de open stelling van een ijsbaan. De heer Beur kens mengde zich nog in deze sportdis- cussie met de opmerking, dat het colle ge zich slecht had georiënteerd in de sportanimo van de bevolking, „Omdat hier niets is te vinden drijft men de jeugd naar de cafés", stelde hij zeer na drukkelijk. Hoe dan ook: de korfbalclub van Anna-Jacobapolder hoeft niet op enige medewerking van de gemeente te rekenen. Het voorstel van b. en w. werd met vier tegen drie stemmen afgewe zen. IAls reden geven de ondertekenaars van het verzoek op „wegens herhaalde mis dragingen van wethouder De Bakker ten opzichte van het ulgemeen beleid, de omgangsvormen en gemaakte af spraken". Zoals wij vryuag jl. reeds uitvoerig hebben gemeld, houdt deze kwestie de gemoederen in de vier tot Vogelwaarde behorende dorpen Bosehkapelle, Hengstdijk, Ossenisse en Stoppeldijk danig bezig. In Bosehkapelle, de woonplaats van wethouder De Bakker, beschouwt men het conflict als een gTeep om de macht, die door wethouder A. Serrarens zal worden ondernomen om de pleitbezor ger van Bosehkapelle uit het bestuurs college te werken. Van andere zijde werd ons evenwel nadrukkelijk mede gedeeld. dat het hier bepaald geën kwestie is tussen de twee wethouders. De Bakker en Serrarens. Zij wijzen erop dat ook twee van de vier raadsleden van de lijst De Bakker zich tegen hun fractieleider hebben gekeerd en het voorstel om het vertrouwen op te zeg gen, mede hebben ondertekend. Deze twee raadsleden voelen zich bedrogen, omdat de heer De Bakker bij de laatste wethoudersverkiezingen in september jl. woordbreuk zou hebben gepleegd en hen in de steek zou hebben gelaten. De an dere ondertekenaars van de motie van wantrouwen wijzen verder op beleids fouten van de heer De Bakker, terwijl hem voorts een incorrect optreden te genover oud-burgemeester F. A. Hen- drikse wordt verweten. Zoals gemeld, bemoeit ook de bevolking van Vogel waarde zich met deze bestuurskwestie. Yorige week bouwden inwoners van Bosehkapelle sneeuwpoppen, waarop zij de opschriften plaatsten „weg met Ser rarens" en „leve De Bakker". Derde sneeuwpop Thans heeft men er een derde sneeuwpop gemaakt, voorstellend de onderwijzer E. Schelfhout, die fractiegenoot is van wethouder Ser rarens en die, blykens het opschrift, ook niet de gunst van de Boschka- pellenaren geniet. Tijdens het afge lopen weekeinde is In een café zelfs reeds een handgemeen ontstaan tus sen de voor- en tegenstanders van wethouder De Bakker. In Bosehkapelle worden thans reeds voorbereidingen getroffen om woens dagavond een protestmars te houden naar het gemeentehuis te Stoppeldijk. „De opschriften op de daarin mee te voeren spandoeken, zullen aan duidelijk heid niets te wensen overlaten", zo werd ons verzekerd. Twee jongens aangehouden verdacht van inbraak Twee jongens van 14 en 15 Jaar zyn in Vlissingen aangehouden wegens poging tot inbraak in een winkel van de coöpe ratie „De Broederband" te Vlissingen. Zjj zijn reeds voor de officier van justi tie geleid. De jongens werden door een passerende dame in de winkel ontdekt, die de politie waarschuwde. Een en ander gebeurde vorige week vrijdagavond half twaalf. De jongens waren het pand op de hoek van de An jelieren- en Bloemenlaan binnengeko men door het indrukken van een ruit aan de achterzijde van het pand. Zij moesten daarvoor op een platje klim men. Door lichtschijnsel zag de passe rende dame de jeugdige inbrekers- Toen de politie kwam waren zij verdwenen. Sigaretten stonden klaar om te worden meegenomen. De politie lichtte 's nachts nog één van de jongens van zijn bed en later volgde de andere. Ze woonden in de omgeving van de winkel. Auto van viaduct bij Kloetinge Een bestelauto van de N.V. Tamse te Goes is maandagavond van het via duct bil Kloetinge gereden en in een sloot terecht gekomen. De wagen werd zwaar beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeluk gebeurde, toen de uit de rich ting Kapelle komende auto halverwege de opril in de flauwe bocht door de gladheid begon te slippen en naar links weggleed. De auto is door een takelwa gen op de weg gebracht. Hoofdagent Gabriëlse te Goes begraven Met korpseer is maandagmiddag op de algemene begraafplaats van Goes ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. Gabriëlse, in leven hoofd agent van de gemeentepolitie van Goes. Inspecteur S. E. Siebels sprak op de begraafplaats enkele woorden ter nage dachtenis van de overleden hoofdagent. Ook brigadier Joh. Borrie voerde het woord als voorzitter van de Algemene Politiebond Zuid- en Noord-Beveland. Ds. F. N. M. Nijssen las een gedeelte uit de bijbel voor en sprak een gebed uit. Een zoon van de overledene, de heer J. Gabriëlse, sprak namens de familie een woord van dank. VEILING ROTTERDAM Aardappelen 18-19, andijvie 2.01-2.04. rode kool 46-76, alles p. kg. Sla [A 34-38. C 22, beide p. st„ Spruiten geschoond t.73. IA 1.16 1.45. HA 63-97. IIB 27-47. ID 1.01-1.20. prei II 1.90-2 30. alles p, kg„ Selderij 30-34 p bos. Grote peen 23-36. kroten 49-51. uien ge schoond 15-20. witlof IA 1.20-1 41. I1A 98-1 25. IB 1.15-1 29. IIB 93-1.15, alles p. kg. Aanvoer 19.000 kg Jonathan klasse IA 53-60. IIB 38-51. IIC 26-37. Goudreinetten klasse IIA 51-57. Golden De- ius klasse IA 74-78. IIA 66-71. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2009: vette koeien 1462. var kens 547 Prijzen (resp voor le. 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg! Vette koeien 270—290 230—260 210—230 Varkens (levend gew) 179 177 175 Vette koeien: aanvoer groter, handel kalm, prijzen van vorige week met moeite gehand haafd: Varkens (levend gew): aanvoer Iets er. handel zeer kalm, prijzen lager, slaeht- zeugen 140—148 per kg GRAANBEURS ROTTERDAM Rotterdam. 18-2. Tanve. doorsneekwaliteit 17 pet. vocht tot f 33.85. franco per auto Rot- tredam. zomergerst tot 28.00. haver tot f 25.50. rogge tot f 24.50. stemming voor voe- dergranen nauwelijks prijshoudend Groene erwten f 42.00-47.00. schokkers 45.00-65.00. bruine bonen, boerenschoon tot f 130.00 fran co Rotterdam AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Rotterdam 18 februari. Klei-aardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintje 18.00—19,25; klel-aard- appelen 35 mm opwaarts: Bintje 17 00—19 25. Voor export: Bintje 35 mm opwaarts van de kleigrond 19.00: Furore 40 mm opwaarts i de kleigrond 18.50—19.00. Binnenlandse handel rustig, exporthandel zeer kalm Voer- aardappelen t 4.00—5.50. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden. vastgesteld voor de ver koop var consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEILING BERGEN OP ZOOM. 13 februari Witte kool 13—62 Rode kool li es. Spruiten 30—133. Witlof 136—141 Kroten 14—34. Prei 119—130 Schorseneren 42—94. Jonathan 22—42. Goudrenet 47—65. St.-Remy 3237. Comtesse de Paris 620. VEILING GOES. IS februari- Witlof Al 132. A2 126. BI 131, B2 117 Rode kool A2 47. Gele sav kool A2 56. Witte kool 2 47 Uien geseh 2 27, afw. 23—25. stek 14. Knolselderij 2 37. Peen C2 35—36 VLAS MARKT ROTTERDAM. 18 februari. Waterroot vlas lager soorten van f 1 65—t 1.80. middensoorten van f 1,85 tot f 2. best vlas van f 2 05 tot t 2.15. Dauwroot vlas van f 1.50 tot t 1 90 Brerkvlas van f 1.10 tot f 1,60. afhankelijk van kwaliteit en bewerking Gezwingelde lokken van f 0.75 tot f l.to De produktie van waterrootvlas was tn de atgelopen week vergeleken inet voorgaande weken klein en bestond hoofdzakelijk uit middensoorten, lagere merken en goed vlas werd minder aangeboden Het betrekke lijk korte aanbod werd door de handel vrij gemakkelijk opgenomen Over het al gemeen konden de prijzen goed gehandhaafd worden. De vraag naar dauwrootvlas blijft voldoendp om het aanbod iedere week op te nemen, de produktie vermindert Breek- vlas wordt weinig geproduceerd, het geringe aanbod wordt graag atgenomen met vraag voor alle kwaliteiten. Gezwingelde lokken worden regelmatig verkocht, de produktie blijft gering. Inleidingen over de boekhoudkundige aspecten, pachtprijzen en recreatie De Walcherse leden van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond hebben zich maandagmiddag verdiept in een aantal landbouwproblemen, die op het ogen blik in het middelpunt van de belangstelling staan. Zij deden dat tjjdens de ledenvergadering, die in café-restaurant „Wöhler" te Middelburg werd gehou den. Voor deze bijeenkomst had het bestuur mr. L. A. van Splunder en de heer P S. Marinussen als sprekers uitgenodigd, terwijl de voorzitter van de gewes telijke afdeling Walcheren van de C.B.T.B., de heer P. Ton te Souburg, even eens een inleiding hield. Deze drie sprekers behandelden respectievelijk de onderwerpen „recreatie en landbouw", „boekhoudkundige aspecten" en „prijs vaststelling van grond en pachtwaarde in 1963". Afdelingsvoorzitter Ton, tevens lid de grondkamer voor Zeeland, memo reerde, dat door het niet verlengen van de wet op de vervreemding van land bouwgronden de prijzen hij verkoop ge heel vrij zijn geworden, tenzij de grond is verpacht. Hij zei, dat de prijzen flink zijn gestegen, vooral in het zuidwesten van Nederland. De lieer Ton was van mening, dat voor namelijk de beste kwaliteiten grond nog aanzienlijk in prijs zullen stijgen. In zijn inleiding en ook later naar aanlei ding van enkele vragen gp hjj een uiteenzetting van de handelswijze die bij verkoop van gronden moet worden gevolgd. Als de eigenaar zijn grond wil verkopen moet hij eerste dè pachter op de hoogte stellen en vragen of deze de grond wil kopen. Geeft de pachter bin nen een maand geen antwoord, dan 's de eigenaar vrij om te verkopen. Geeft de pachter te kennen de grond te wil len kopen, dan kunnen eigenaar en pachter trachten in gezamenlijk overleg een prijs vast te stellen. Heeft dit over leg succes, dan is de prijs vrij. Bereikt men geen overeenstemming, dan moet de grondkamer worden ingeschakeld. Deze berekent dan de „verkeerswaarde" van de grond. Vindt de pachter de ver keerswaarde te hoog, dan is de eigenaar gedurende een jaar vrij om te verkopen op welke wijze en aan wie dan ook. De prijs mag dan echter niet beneden de verkeerswaarde liggen Lftat de eige naar de termijn van een jaar voorbij gaan dan moet de procedure opnieuw beginnen. De heer Ton merkte op, dat het begrip „verkeerswaarde" nog geen inhoud heeft, omdat er nog te weinig verkopen hebben plaatsgehad. De prijsvorming van de eerste we ken nadat de wet vervreemding land bouwgronden is opgeheven, achtte bij beïnvloed door afspraken, die reeds vroeger zijn gemaakt. „We moeten afwachten wat de prijs ;.ai worden. „Er zullen in de toekomst MIDDELBURG Demonstratieavond voor N.V.V.-vrouwen Dezer dagen gaf de vrouwenbond van het N.V.V., afdeling Middelburg, in sa menwerking met de vrouwenbond van de Partij van de Arbeid uit deze plaats, een voorlichtings- en demonstratie avond. Deze werd verzorgd door een fabriek van huishoudelijke artikelen en apparaten. De demonstratie werd ge ïllustreerd met dia's. Ook was er een verloting van verschillende huishoude lijke artikelen. FINANCIËLE POSITIE NIET ROOSKLEURIG De financiële positie van Middelburg is nog steeds niet rooskleurig, zo 'meft wethouder van financiën, J. S. ""Pek, gisteren tijdens de raadsvergadering meegedeeld en met klare cijfers aange toond. De afgelopen 2 maanden is al evenveel van de post onvoorziene uit gaven uitgegeven als voor de volgende tien maanden uitgetrokken is. De financiële voorstellen, die de raad gisteren goedkeurde, hebben de norma le post onvoorzien doen slinken met f 19.471 tot f 18.717, terwijl de kapi- taallasten voor het begin van de ver- ïdering f 16.138 groot waren en er na - 15.384. De wethouder verklaarde, dat de raad In de toekomst voorstellen kan verwachten, waarvan de kapitaallasten zo hoog zijn, dat deze f 16.138 er niet toereikend voor is. Buurtbewoners verzorgden zelf cabaretavond Dezer dagen hield de buurtvereniging „Klein Vlaanderen" te Middelburg de jaarlijkse feestavond in de Gouden Poorte. De voorzitter, dc heer J. Lange- dijk, opende deze avond, waarna een cabaretgezelschap, samengesteld uit be woners van genoemde buurt, met lied jes, dansjes en sketches de vele aanwe zigen een genoeglijke avond bezorgde. De leiding was in handen van de heer B. de Jonge- In de pauze was er een verloting, waarvoor vele prijzen be schikbaar waren gesteld. Na afloop van het cabaret bedankte de voorzitter de medewerkers, onder aanbieding van bloemen en cadeaus. De avond werd be sloten met een gezellig bal. VLISSINGEN De slechte zwemaccommodatie in Vlis singen is vooral de Vllssingsc reddings brigade. de dr. A. Stavermftiibrigade, een doorn in het oog. Dat blfjkt nog weer eens uit het jaarverslag van deze brigade. De secretaris J. G. de Rooij schrijft namelijk: „Wat de oefengelegen heid betreft, zijn we nog steeds aange wezen op de inrichting van de V.Z.C. ge legen aan het kanaal door Walcheren. Tot onze sjiijt ruoeten we constateren, dat deze inrichting niet meer aan de ei sen voldoet, die we aan een zwembad mogen stellen: le Er is geen permanent uitgezette baan; 2e Wanneer pop moet worden gedoken, heeft men kans zich te verwonden aan de stukken bazalt, die op de bodem liggen. Een klein licht puntje is, dat b. en w. van Vlissingen en Middelburg besloten hebben elk een krediet beschikbaar te stellen voor on derzoek voor het stichten van een over dekt Sportfondsenbad". Verder consta teerde 'e heer De Rooij, dat de belang stelling voor het zwemmend redden in het gehele land en in iets mindere mate In Vlissingen stijgende is. Dit is des te gunstiger als men bedenkt dat de ver drinkingsdood in Nederland de tweede doodsoorzaak door ongevallen Is, ter wijl dit voor kinderen de eerste doods oorzaak is. Ook in 1963 zal men door gaan met de contactavonden en de wan delmarsen. Het jaarverslag eindigt met de hoop uit te spreken, dat 1963 een goed jaar mag worden met veel briga deactiviteiten en dat men op korte ter mijn zal beginnen met de bouw van een overdekt zwembad, zodat men ook in Vlissingen in de winter kan oefenen in het reddend zwemmen. „Geniet meer van muziek" lezing bij J. en M. De pas opgerichte Vllssingse afdeling van de vereniging „Jeugd en muziek" organiseert vandag dinsdagavond half acht in de zaal van de muziek school aan de Badhuisstraat een lezing avond. De heer R. Sevenhuijsen, aa- Junct-directeur van de landelijke orga nisatie, uit Amsterdam, zal spreken over „Geniet meer van muziek". De heer Sevenhuijsen zal diverse composi ties besprek en via de grammofoon plaat laten y-»ren. Feestavond buurtvereniging Hobeinstraat en omgeving In Vlissingen zijn nog drie buurtvereni gingen. Eén daarvan is de vereniging voor de Hobeinstraat en omgeving (om streeks 300 gezinsleden), die nog regel matig zijn jeugdbyeenkomsten en feestavonden organiseert. Voor de feestavond, zaterdag in het Concertgebouw te Vlissingen bestond een zeer goede belangstelling. Dit komt misschien omdat het bestuur van de buurtvereniging dóór biyft gaan met haar activiteiten en daarbij te juiste toon weet te treffen. Het programma van zaterdagavond omvatte het cabaret- proeramma „Muurbloempjes" door het gezelschap van Wim de Graaf. De ze ven leden van dit groepje slaagden er in een door de aanwezigen bijzonder ge waardeerd programma van sketches en muziek te brengen. Baby den Toonder was de geroutineerde begeleider op de piano en tevens de soloist in een accor deonpotpourri. Anneke Ponse en Nel Gabriëlse zongen verdienstelijk, Rinus Kievit. Rinus Pluijmers en Jasper Hen- drikse toonden zich mans in het zingen en spelen. Wim de Graaf toonde zich hun bekwame leider en „voorman". Het cabaretprogramma „Muurbloempjes", dat al eerder in Vlissingen was te zien. gaf de aanwezigen een genoeglijke avond, die werd voortgezet met een ge- annimeerd bal onder leiding van de heer C. de Jong en met muziek van de Baby- ton Band. Voorzitter J. A. Verbrugge had de avond geopend. Onder meer wa ren vertegenwoordigers van de twee andere buurtverenigingen aanwezig. „Speeltuin"-kmderen op jaarlijkse feestmiddag Ruim 550 kinderen allen leden van de drie Vlissingse speeltuinverenigin gen hebben zaterdagmiddag enkele uren kunnen genieten van de kinder klucht „Bobertje Bibbcnvang", die door het gezelschap „De Jeugdspelers" uit Flink verdienstelijk voor het voetlicht werd gebracht. Het bestuur van het Speeltuinverbond Vlissingen organiseert namelfjk iedere winter een feestmiddag, welke dient ter overbrugging van de „speeltuinloze"- winterperiode. Dit speeltuinverbond be staat uit de 8neeltuinverenig1ng Bloe menlaan. Het Fort en de Van der Helst- laan. In de pauze ontvingen de kinderen een koek;, aan het eind van de char mante kinderuitvoering kregen ze een sinaasappel en een reep chocolade mee naar huis. De voorzitter van het SDeel- tuinverbond, de heer A. Schellings. heet te de honderden kinderen in „Britan nia" welkom en maande hen stil te zijn. De lieve ieugd meende daarop de voor zitter dubbel luid te moeten toe juichen... Scheetivaarthprichten Vlissingen gepasseerd nnnr Antwerpen: 15 febr.: Fram van Faversham, Fenny van zee. Mangen van Rouaan-Gent; 16 febr.: Willem Cornells van Rotterdam, Kerkcsingel van Amsterdam, Silvrettn van Gothenborg. Hen- rlette B van Swansea-Gent, Eagle van Lon den. Seabreeze van Londen, Keizersgracht van Stagsund. Maaskerk van Lelxoes, Con- ny M van Rotterdam, Denzo van zee-Gent, Prins Alexander van Haifa, Algorab van Rotterdam, Terschelling van Swansea, Taras Tanger: 17 febr.: Finlandia van Swan- Korendijlc van Rotterdam, Salatiga van Rotterdam: 17 febr.: Alge van Amsterdam. Prins Willem George Frederik van IIull, Prins Willem van Oranje van Hamburg. Vechtbcrg van Delfzijl, Drente van Delfzijl. Alblasserdijk van Le Havre. Caltex Delfzijl van Rotterdam. Ivoorkust van Hamburg: 18 febr.: Bantam van Rotterdam, Paul Westers van Teigenemouth. Katsedijk van Bremen, John M van Rotterdam. Loppersum van Rot terdam. Gepasseerd van Antwerpen: 15 febr.: Frejo naar Stockholm. Dongeborg nnnr Rotterdam. Cawi naar Westport, Caltex Gorinchem naar Rotterdam. Hunzeborg naar IJmuiden, Dra- ka naar Tunis van Terneuzen. Zephyr naar Liverpool, Albert Willem naar Bordeaux, Roelof dc Winter naar Sharpness, Dletert naar Colchester. Osiris naar Amsterdam: 16 febr.: Capri naar Goole van Terneuzen. Mar tini naar Rotterdam, Taurus naar Rotter dam. Caltex Delfzijl nnnr Rotterdam, Zanzi bar naar Londen, Hndo II nnnr Cork van Gent. Angolakust naar Amsterdam. Hoog land naar Esbjerg van Terneuzen: 17 febr.: Hoe Vinces naar London van Gent, Japara naar Rotterdam, Achilles naar Amsterdam. Silvretta naar Gotenborg. Neerlundia naar Boston. Willem Cornelis naar Rotterdam. Marlscal Lopez naar Rotterdam. Progress naar zee Conny M. naar Rotterdam, Koren dijk naar Bremen, Karachi naar Amsterdam. Cornelis Broere naar Rotterdam, Ootmareum naar Bremen: 18 febr.: Algorab naar Ham burg. Officiële publikatie Het spreekuur van de burgemeester Vlissingen op woensdag 20 februari gaat niet door OFFICIËLE PUBLICATIE Df. wethouder van openbare werken cn vol!'..huisvesting te Vlissingen Is verhinderd wocivSag 20 februari aanstaande spreekuur te hojden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9