Nu schenken zij alleen nog Nieuwe Nescafé omdat die zo goed is! AMSTERDAMSCHE BANK NEEMT NIET IN DE T.E.R. DEEL Eerste resultaat verre visserij niet denderend KLANKBORD Ook O.T.E.M. en Rotterdamsche Bank distantiëren zich ontdekking BRAND VAN HET JAAR IN OSLO Schrijversprotest MR. SCHOLTEN VRAAGT OM ADVIES PRINSES BEATRIX LANCEERT IDEE VOOR EUROPESE ACTIE Loods van „Maasdam" wél in functie DINSDAG 19 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 EERSTE TEGENSLAG VOOR ZWOLSMAN (Van onze Haagse redactie) De pogingen van de heer Reinder Zwolsman om een politiek meer kanshebbend particulier kader voor een commerciële televisie concessie te scheppen, vóór de reclametelevisienota van de staats secretarissen Scholten en Gijzeis in de Tweede Kamer wordt be handeld, hebben gisteren de eerste ernstige tegenslag ondervon den. In een bespreking die de heer Zwolsman te zamen met zijn medewerker drs. Bogaardt gistermiddag ten kantore van de Am- sterdamsche Bank had met prof. dr. J. M. van den Brink president-directeur van de A.B. en voorzitter van het bestuur van de Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij, O.T.E.M. heeft hij van prof. Van den Brink te horen gekregen, dat 8 De Amsterdamsche Bank Zwols- mans uitnodiging om toe te tre den tot de oprichters van de N.V. Maatschappij voor Televi sie Reclame T.EJR. afwijst. De O.T.E.M. voor het ogenblik geen aanleiding aanwezig acht om in te gaan op het aanbod van de heer Zwolsman om deel te ne men in de oprichting van de T.E.R. Tegenover deze tegenslag stond, dat burgemeester van Eindhoven, oud- nister ir. H. B. J. Witte, een zeer gez w hebbend man in de K.V.P., blijkens een officieel woordvoerder van de T.V.N. tot de Stichting Televisie Nederland T.V.N. is toegetreden als tweede vice- voorzitter. Bestuur Het presidium van deze stichting, aan de N.V. Maatschappij voor Televisie Reclame de verzorging van de reclame televisie in pacht zal geven, indien zij de zendconcessie krijgt, bestaat nu uit voorzitter mr. G. E. van Walsum (p.v.d.a.), burgemeester van Rotterdam, mr. H. K- J. Beernink (c.h.u.), lijst aanvoerder en voorzitter van de C.H.U., ir. H. B. J. Witte (k.v.p.), burgemeester van Eindhoven, en dr. J. P. I. van der Wilde (a.r.), secretaris van de raad voor midden- en kleinbedrijf. Voorts hebben zitting in het bestuur: jhr- mr. A. Feith, penningmeester, voorzitter Ned. Sport Federatie: jhr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in Zeeland; mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaf- ten, 2e voorzitster van de Tweede Ka mer: P. G. van der Weele, voorzitter Koninklijke Nederlandse Middenstands- 1 ond: chr. Matser, burgemeester van Arnhem: J. T. Mellema, lid der Tweede Kamer van de C.H.U.; ir. A. G. Maris, oud-directeur-generaal van rijkswater staat: dr- J. G. Tetzner, Amsterdam; L. Brunt, secretaris-penningmeester K.N.V.B.; drs. A. Th. Bogaardt, burge meester van Rijswijk (Z.-H.). Weigering Een verdere tegenvaller voor de ver wezenlijking van de plannen van de heer Zwolsman was. dat prof. Van den Brink namens zijn medebestuurs lid in de O.T.E.M., dr. C. F. Karsten, kon meedelen, dat ook de Rotter damsche Bank niet zal ingaan op een aanbod tot toetreding tot de groep van tien oprichters van de N V. T.E.R. In verband daarmee heeft de heer Zwolsman van het plan demar ches te doen in deze richting verder afgezien en is aan de bank Landry EEN mijner talrijke lijfbladen, het Nieuwsblad van het Noorden schrijft: Het geduld van de voetballers en hun aanhangers is ten einde. Lang, té lang' hebben allen noodgedwongen hun heil bij de kachtel moeten zoeken. Het is nu eenmaal een onmiskenbaar feit, dat er 's zondags iets gaat kriebelen. Ettelijke tien- zo niet honderdduizenden zit ten zich te vervelen en «iet in het minst de voetballers zelf. Verscheidene noodkreten zijn er te beluisteren, maar nie mand kan zeggen welke maat regelen nu de juiste zijn. De vraag is Slechts xoanneer de xointer ziin ijzige greep op de voetbalvelden zal overdoen aan de liefkozende streling van een fee waarop allen zit ten te wachten: de lente! Ze ker, van paniek is nog geen sprake, maar toch vragen ve len zich af hoe de competities tijdig zijn te beëindigen. Zó is het. En het is goed dat dit nu een duidelijk is gezegd. Ons geduld is ten einde. De hoogte der belastingen en het gedrag van de heer de Gaulle zijn (ten slottenog te verdragen, maar de voetballoze zondagen.... Ik ben één van de honderdduizen den. Wat moet ik op zondag zonder voetbalf Hoe eindeloos van duffe verveling zulk een dag! Hoe miserabel van verkniezend niets doen. Hebt U op de beeldbuis die repor tage gezien van voetballcijkers- naar-Parijs T Hebt U die man ge zien die uitriep: ,Jlt leef voor Feijenoord! Ik sta op en ik ga naar bed met Feijenoord!" Die man was ik. Wel, dan be- getracht de intense verveling te verdrijven met het lezen van een boekje. Van een zekere Mulisch Hebt U wel eens geprobeerd iets van deze Mulisch te lezen f Nu dan zult U het. toch wel met mi) eens zijn, wanneer ik zeg dat de zogenaamde letterkunde nérgens is vergeleken bij een voetbal match f En: „van een paniek nog geen sprake"f Dat lijkt mij boud beweerd. Wat mij betreft althans. Wat mij betreft: ik ben één en al paniek. Handemoringend, snikkend bijna vraag ik mij in wanhoop af: ..hoe mottatnou met de competities f Hoe komen tnij daarmee op tijd klaart" Een wanhopige situatie, mensen. Ik zie er geen gat in. Ik weet het niet meer.... Ik kan er niet meer tegen op ELIAS. en Van Till aangeboden aan de op richting deel te nemen, een aanbod dat intussen volgens een woordvoer der van de groep is aanvaard. Voorts hebben wij aanwijzigingen die er op duiden, dat het Algemeen Handels blad, dat aanvankelijk als enige van de O.T.E.M.-bladen niet was uitgenodigd om aan de oprichting van de T.E.R. dee' te nemen, alsnog de mogelijkheid is ge boden toe te treden. Indien N.R.C. en Handelsblad op de uitnodiging ingaan is de groep van tien oprichters daarmee compleet. Het zijn: de N.V. Landbank, Pierson Heldring en Pierson, de Cen trale Boerenleenbank, de Nederlandse Middenstandsbank, Landry en Van Till, de Telegraaf, de Volkskrant, het Pa rool, de N.R-C. en het Algemeen Han delsblad. Ook dagbladen De plaats voor de O.T.E.M., die voor 25 procent in het kapitaal zal kunnen deel nemen, zal worden opengehouden. Vol gens een woordvoerder van de groep- Zwolsman zullen nog deze week bespre kingen worden geopend over de moge lijkheid van toetreding van de groep van 47 (niet tot de O.T.E.M. behorende dag bladen) tot de T.E.R. door de directeur van het Parool (tevens voorzitter van de Nederlandse Dagblad Pers, drs. van Norden). Deze groep zal eveneens een aanbod tot deelneming in het op richterskapitaal van 25 procent worden gedaan). In het bijzonder in de Christelijk Historische Unie heeft Intussen het bekend worden van de centrale plaats die de voorzitter van de par tij, mr. Beernink, in de Stichting Te levisie Nederland T.V.N. zal in nemen, groot opzien gewekt. Het was wel bekend, dat mr. Beernink be hoorde tot de groep in de C.H.-frac- tie, die verwacht kon worden steun te zullen geven aan de voorstellen van de C.H.-bewindsman Scholten en diens K.V.P.-collega Gijzeis, maar de zeer geprononceerde functie van mr. Beernink die bij de volgende verkiezingen als lijstaanvoerder van de C.H.U. zal gaan optreden en die wordt gedoodverfd als toekomstige fractievoorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kamer als opvolger van de heer Tilanus (die fel tegen commer ciële t.v. is) heeft onmiskenbare opschudding in de fractie veroor zaakt. Oud-premier van Italië Tambroni overleden De Italiaanse oud-premier Fernando Tambroni is in de nacht van zondag op maandag overleden. Hij was 61 jaar. Tambroni stierf ten gevolge van een hartaanval. Hij was een omstreden fi guur in de Italiaanse Christen-Demo cratische partij, die hij na de tweede we reldoorlog mede oprichtte en waarvoor hij een aantal jaren in het parlement Regering Perzië is afgetreden Premier Assadollah Alam van Perzië heeft gisteravond het ontslag van zjjn kabinet ingediend bij de sjah. Deze heeft Alam echter opgedragen een nieuwe re gering te vormen. Alam volgde in juli van het vorig jaar Ali Amini op als pre mier. In verband daarmee zou de C-H.U.-frac- tie vanmorgen deze kwestie als eerste in haar fractievergadering behandelen. Mr. Beernink zelf zal daar niet bij zijn, aangezien hij pas woensdag van vakan tie uit het buitenland terugkeert. Politieke reacties Ook in de Antirevolutionaire Tweede- Kamerfractie, die vandaag bijeenkomt, zal de kwestie onmiddellijk aan de orde worden gesteld. Hetzelfde zal naar ver wacht wordt het geval zijn in de frac ties van de P.v.d.A. en van de K.V.P. Vooral de reacties in de K.V.P.-fractie moeten van belang worden geacht, om dat de groep-Zwolsman de hoop vooral gevestigd heeft op een gunstige keer in de K.V.P.-fractie ten gunste van com merciële televisie. De groep heeft ech ter in niet mindere mate haar hoop ge vestigd op een kentering in de houding van een aantal P.v-d.A.-kamerleden, om dat aangezien zeker niet de gehele K.V.P.-fractie voor commerciële televi sie zal kunnen worden gewonnen de K.R.O.-groep is nog allerminst te ver waarlozen en zeker niet in zijn geheel voor de Zwolsman-plannen te winnen een niet onbelangrijk aantal P.v.d.A.- stemmen nodig is om de voorstellen van de twee staatssecretarissen een meer derheid in de Tweede Kamer te halen. Het is vooralsnog echter de vraag of de groep in staat zal blfc'ken in de P.v.d.A.- rractie meer vertrouwen te winnen dan de O.T.E.M. vermocht. De opzienbaren de financiële operaties van de heer Zwolsman blijken hem in de P.v.d-A.- kring zeker niet de man te maken, die in deze kring het verzet tegen de com merciële t.v. zal kunnen breken. Het feit dat een zo vooraanstaand lid van de P.v.d.A. als de heer Van Wal sum een zeer centrale rol vervult in de stichting die de verantwoordelijkheid voor de programma's van de onafhan kelijke t.v.-maatschappü zal gaan dra gen, lijkt daar voor het ogenblik wei nig aan te veranderen. Tegenover het vertrouwen in mr. Van Walsum staat een zeker zo groot reserve tegen de in-1 vloed van de heer Zwolsman. (Advertentie) Nieuwe Nescafé be waart de geur vt versgebrande k Wat ruikt das lekker! Mensen, die van goede dingen houden. Van dingen vooral, die bewijsbaar goed zijn. Natuurlijk ook van Nieuwe Nescafé, sinds ze ontdekten, hoe lekker die geurt. Heeft U dat al ontdekt? Zodra U het potje opent, ruikt U de geur van de versgebrande koffie. Dat komt, omdat Nieuwe Nescafé zo goed is, ook voor U! Neem de proef eens op de som! Misschien morgen al? Steeds meer koffie drinkers ontdekken de extra-kwaliteit van Prijzen van vis waren slecht Vangst bracht evenveel op als Noordzeevis De vangst van de „Rijnmond 1" (KW 15) uit Katwijk, die in het weekeinde is teruggekeerd van de eerste proef reis ter verre visserij, is gistermorgen in IJmuiden ge veild. De prijzen waren slecht, ver telde de reder, de heer Parlevliet, aan het A.N.P. De „Rijnmond 1" heeft, zoals bekend, in do buurt van IJsland gevist en heeft daar een vangst gemaakt van ongeveer duizend k'sten, in hoofdzaak gul (een klein soort kabeljauw) en verder kleine hoeveelheden koolvis, roodbaars en schelvis. De gul bracht veertig cent per kg op. Alle visprijzen waren gistermorgen slecht, vertelde de heer Parlevliet. De IJslandse vis van de „Rijnmond 1" heeft evenveel opgebracht als de Noordzeevis van andere schepen. Beweerd wordt dat de vis uit de IJslandse wateren in kwa liteit achterstaat bij die uit de Noord- maar dat is volgens hem niet waar. Men is wat vroeg begonnen met de verre visserij. Half maart is eigenlijk de beste tijd om te beginnen, maar er moet ook rekening worden gehou den met de komende haringvisserij. „Rijnmond 1", zo verneemt het A.N.P. verder, gaat vandaag al aan zijn tweede verre-visserijreis beginnen, weer naar IJsland. Vorige week is het zusterschip, de „Rijnmond 2" (KW 43) al in dezelfde richting vertrokken. Een ander schip, dat eveneens aan de proef deelneemt, de „Egmond" van de N V. Batavia, in IJmuiden, is thans vissende bij IJsland. Het is op 7 februa.i uit Nederland ver trokken. Coöperatie De schepen maken hun reizen nog „op voorschot", omdat de financieringsrege- deze proeven te vormen coöperatie van reders zijn gereed. Aan rederszjjde hoopt men dat de coö peratie in de loop van deze week zal worden opgericht. Op het ministerie van landbouw en visserij verwacht men dat er, zodra die coöperatie er officieel is, wel verzoeken zullen komen om de reeds gemaakte of begonnen reizen alsnog voor de overheidsbijdrage in icing te doen komen. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. Scholten, de Raad voor de Kunst het officiële orgaan voor advies aan de regering inzake vraag stukken betreffende de kunst ge vraagd een advies uit te brengen over de door het actiecomité „schrijverspro test" in samenwerking met de Vereni ging van Letterkundigen geformuleerde In kringen van de protesterende schri vers wordt deze aanvrage van een ad vies uitgelegd als een bewijs dat mr. Scholten zijn aanvankelijke starre standpunt aan een hernieuwd onder zoek wil onderwerpen. ,Er zit nu in ieder geval beweging in dc zaak", zo wordt gezegd. Men heeft daarbij goede moed dat de sectie letteren van de Raad voor de Kunst zich voor een goed deel achter de eisen van het actiecomité zal stellen. Slot van pag. 1I gehad met de president. Vergezeld van enkele naaste medewerkers was zij daarvoor op één dag heen en weer gevlogen, per koninklijke Friendship. Op paleis Soestdijk zijn nadien heel wat vergaderingen gehouden, waarbij de eerste opzet is uitgewerkt tot concre te voorstellen die nu zullen worden voorgelegd aan alle leden van de Europese Werk Groep. Deze „afge- Ook Oslo heeft zijn „brand van het jaar" gehad: de grootste bio scoop van het land is daar afge brand. Ook bij deze brand ont braken de spectaculaire momen ten niet: zoals het moment, dat het vuur de grote koepel boven de zaal bereikte, doorbrandde en in een baaierd van vuur liet in storten. De fotocombinatie geeft hiervan een goed beeld. vaardigden" gaan dan ieder voor zich in eigen land proberen daarmee een campagne op te zetten via hun eigen contacten in bestaande organi saties, maar vooral ook daar buiten, feite b sen die tegelijkertijd moeten worden uitgevoerd. Nationale acties zijn no dig voor de inzameling van gelden die worden gebruikt b(j de verwezen lijking van de herbouw door vrijwil ligers uit alle deelnemende landen. In overleg met de plaatselijke autori teiten is hiertoe uitgekozen de kleine stad Dousadj. Naar voorlopige schat tingen zal minstens een miljoen gul den nodig zijn voor het optrekken, en vooral inrichten en uitrusten, van ruim honderd huizen annex boerde rijen. Hoewel de Europese Werk Groep zich distancieert van bestaande al dan niet internationaal verbonden organi saties, wordt voor dit project natuur lijk een beroep gedaan op de jeugd bewegingen. Vertegenwoordigers daarvan hebben hierover al van ge dachten gewisseld tijdens een confe rentie in Londen. Wat ons land betreft: de aangewezen instantie daarvoor Is natuurlijk de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Voorzitter ds. N. Steenbeek uit Amersfoort heeft zijn steun toege zegd. Hierbij moet nadrukkelijk wor den vermeld dat er geen enkel ver band bestaat tussen deze opzet en de plannen voor een zogenaamd vredes- korps- Ook de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (Novib) zal waarschijnlijk bij de nationale cam pagne worden betrokken. Voorzitter mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst uit Wassenaar werd uitgeno digd een gedachtenwisseling over dit punt bij te wonen. Inmiddels kon ook al een leider voor de actie in ons land worden gevonden: Piet Kersten uit Naarden. Deze or ganisator werd bekend door zijn werk voor „Tien maal tien" tijdens de anti-hongercampagne 1960-1961. H\j zal verantwoording verschuldigd zijn aan een speciaal hiervoor te for meren stichting. Introductie tuuriyiv wordt liet project straks op spectaculaire wijze geïntroduceerd. Hiervoor was aanvankelijk gedacht aan een Eurovisieuitzending. Helaas kon dit voornemen niet worden gere aliseerd, omdat daarvoor een te lange ijd van voorbereiding nodig bleek. Wel zal waarcsliijnlijk een filmrepor- age via het koppoinot van straalzen- lers op de beeldbuizen verschijnen. 'Jit vlak na de ramp opgenomen ragmenten kan wellicht een soort iocumentaire worden samengesteld. Misschien ook is de N.T.S. bereid op- aieuw een cameraploeg uit te zenden voor dit speciale project. Daarbij denkt men aan het team dat destijds de film vervaardigde „Redt een kind", namelijk Joes Odufré en domi nee Van Meuvvenhuyzen, beiden van de V.P.R O. (Van een onzer verslaggevers) De loods van de Maasdam, de heer Melchers, was reeds een paar minuten op de brug in functie, toen de Maasdam op het wrak stootte en werd opengereten. Dit is verklaard door de heer Wohlgemut, de chef van het zeeloodswezen te Bremerhaven. Hij heeft hiermee alle in de Duit se pers circulerende berichten, als zou de loods, die reeds in Rotter dam aan boord was gegaan, nog niet in functie zijn geweest de zelfde berichten zeiden, dat kapi tein Lagaay niet op de brug was tegengesproken. Juiste route „Loods Melchers", verklaarde hij, „was gedurende enkele minuten in dienst, toen de Maasdam op het wrak stootte. Of het schip al of niet de oude vaargeul volgde, doet niets ter zake. Hoofdzaak is dat de wrakboeien op de goede af stand werden gepasseerd. Dit is gebeurd loods zowel ais gezag voerder hebben een schatting van vierhonderd meter opgegeven die klopt met de opgaven van andere opvarenden, die de groene tonnen hebben Ervaren rot Volgens de heer Wohlgemut was de loods een ervaren rot, die de Duitse Bocht op z'n duimpje kende. Van gezagvoerder Lagaay kan overigens hetzelfde worden ge zegd, daar hij met de vrachtsche pen, waarop hij vroeger het com mando voerde, vele malen in Bre merhaven is geweest. „Er moet iets anders zijn ge beurd", aldus de chef van het zee loodswezen te Bremerhaven. „Ik ben ervan overtuigd dat dc boeien door het drijfijs zijn verplaatst". „Is dit al onderzocht en bewe zen?". „Nee, nog niet", luidde het ant woord. „Al sinds vrijdagmiddag hebben we de boeienlegger „Lan- geooge" buitengaats om de nood zakelijke peilingen te verrichten. Het schip kan echter niets uitrich ten, omdat het zicht te beperkt is. We hebben op z'n minst vijf mijl nodig". Last genoeg „Waarom ruimen ze die ellendige wrakken ook niet op", verzuchtte de heer Wohlgemut. „Ze hebben ons in de loop der jaren al last genoeg bezorgd". De schuldvraag is een zaak van (le raad voor de scheepvaart, die zich, na een grondig onderzoek, uitvoerig met het wel en wee van de Maasdam zal bezighouden, zal bezighouden. ^WWWWWWVWWVWWWVWWWWWWWWI Veehouder van 500,- beroofd (Van onze correspondent) Zaterdagavond om ongeveer kwart voor tien is op de Grits onder Kubaard in de gemeente Hennaarderadeel in Friesland een brutale roofoverval gepleegd, waar van de 69-jarige veehouder G. Hal- bersma het slachtoffer is geworden. De heer Iialbersma die alleen thuis was werd door een onbekende man met een pistool en een ijzeren staaf bedreigd en gesommeerd geld af te geven. De on verlaat verdween in het duister met 500 gulden, ongeveer de helft van de inhoud van de portefeuille van de heer Hal- bersma. Het slachtoffer had zaterdag juist melkgeld gebeurd en pas geleden een koe verkocht zodat de portefeuille een bedrag van ongeveer 1100 gulden be vatte. De politie speurde bijna de gehele nacht van zaterdag op zondag naar de dader of daders, maar tot dusver zonder succes. Het Wereldgebeuren Piraten De politieke zeeroverij van de Vene zolaanse communistenleider Medi na Rojas, die vorige week met een handjevol getrouwen het vrachtschip Anzoategui kaapte, is volgens de rebel len een „volledig succes" geworden. In werkelijkheid echter is de operatie An zoategui doodgelopen op de Braziliaan se kust, niet ver van de plaats waar in dertijd ook het avontuur met de Santa Maria eindigde. Net als de Anzoategui werd de Santa Maria door ontevredenen buitgemaakt: de Santa Maria viel in handen van Portugezen, die het niet eens waren met het regiem van Salazar. Door hun stoutmoedig optreden wilden zij de aandacht van de hele wereld vestigen op de toestanden in Portugal. Tot op zekere hoogte gelukte dat. Re bellenleider Galvao en zijn volgelingen hadden enkele weken lang steevast een plaats op de voorpagina's van de kran ten, zij kwamen op de televisiebuizen en ook de filmjournaals vergaten hen niet. Maar hoe lang duurde dat? Slechts en kele weken. Toen tenslotte de Santa Maria de haven van Recife binnenliep en de Braziliaanse autoriteiten het pas sagiersschip in beslag namen, was "een einde gekomen aan het avontuur van Galvao. Er werd nog wat nagekaart en toen werd de affaire door het grote publiek vergeten. Galvao werd weer de onbekende, die hij altijd was geweest. Hetzelfde zal waarschijnlijk gebeuren met de rebellen van de Anzoategui. Zjj gingen voor de Braziliaanse kust voor anker en zonden de boodschap de ether in, dat de operatie was geslaagd. Het doel was bereikt. Welk doel dat was lie ten zij in het duister. Grote gevolgen zal de roof van de An zoategui niet hebben. Het is een fraai voorbeeld van Zuidamerikaanse opwinding, die tot de onmogelijkste on dernemingen kan leiden en die ditmaal waarschijnlijk haar oorzaak vond in de onrust rond de verkiezingscampagne in Venezuela. Hoewel de verkiezingen pas over een jaar worden gehouden zijn de gemoede ren in dit Zuidamerikaanse land nu reeds verhit. Vooral de communisten winden zich op. De meeste van hun or ganisaties zijn door de regering van Be- tancourt verboden, nadat gebleken was, dat zij samenwerkten met de Cubaanse leider Fidel Castro en dat zij een staats greep wildën organiseren. Ondergronds werken zij nu door. Zij hebben een le gertje opgericht, dat met gesmokkelde wapens overvallen uitvoert op olie-in stallaties en krachtcentrales. Ook de overval op de Anzoategui werd door le den van dit geheime legertje gepleegd. De communisten doen dus hun uiter ste best om een chaotische toestand te scheppen in Venezuela. Omdat zij zelf niet aan de verkiezingen mee kun nen doen, zoeken zij bovendien naarstig naar een kandidaat, aan wie zij hun steun kunnen geven. De man die daar in de eerste plaats voor in aanmerking komt is vice-admiraal Wolfgang Larra zabal. Larrazabal was de leider van de militaire junta, welke in 1958 een eind maakte aan het bewind van dictator Marcos Perez Jimenez. Direct na de staatsgreep indertijd schreef Larrazébal verkiezingen uit. Hij stelde zichzelf kandidaat voor het pre sidentschap, maar ondanks de steun welke hij van communistische zijde ont ving, haalde hij de meerderheid niet. De "marine-offficier verloor de strijd en de linkse socialist Betancourt werd pre sident. Een van de eerste maatregelen van Be tancourt daarna was de benoeming van Larrazébal tot ambassadeur van Vene zuela in Chili. Larrazabal werd wegge promoveerd naar een plaats, waar de regering van Betancourt dacht, dat hij geen kwaad kon doen. Hoewel Larra zabal thans nog geen enkele beslissing heeft genomen of hij mee zal doen aan de komende race om het presidentschap hebben de uiterst linkse groeperingen, waaronder de communisten hem al zo'n beetje uitgeroepen als hun kandidaat. Officieel heet Larrazabal een onaf hankelijk politicus te zijn. Hij zou zich aan geen enkele partij willen bin den. Maar net als in 1958 heeft hij ook nu toch vooral de communisten op zijn hand. Die communistische bewondering voor Larrazébal kwam kortgeleden zeer sprekend tot uiting, toen de vice-admi raal zijn ambassadëurspost in Chili had verlaten voor een kort „persoonlijk be zoek" aan Caracas. Een enorme menig te was op de been en overal hoorde men communistische leuzen boven het ru moer uit. Duizenden stroomden het vliegveld op waar het vliegtuig van Air France uit Chili landde. „Viva Larraza bal" juichte de menigte en: „Weg met Betancourt". Met veel moeite konden leden van de nationale garde en adju danten van de vice-admiraal de totaal verblufte Larrazébal naar zijn auto brengen. In het centrum van de stad was de toeloop echter nog groter. Ter wijl Larrazébal voortdurend nerveus door zijn haar streek, liep de auto in de mensenmassa vast. Zo groot werd de chaos, dat de ambassadeur gedwongen was door het portierraampje op het dak van zijn auto te klimmen om de menig te tot bedaren te brengen. Maar ook daar was Larrazabal niet veilig voor zijn bewonderaars. Zij klommen bij hem on het dak. tot dat in elkaar zakte. Twee auto's verspeelde Larrazabal by zrin glorieuze intocht in Caracas. Toen hij eenmaal in veiligheid was begonnen dé communistische betogers auto's in brand te steken. Het welkom eindigde in een vuurgevecht dat drie mensen het leven kostte en waarbij negen mensen werden gewond. Larrazébal ontdekte thuis bovendien dat men hem in het ge drang een portefeuille mei vijftienhon derd dollar had ontstolen. Eenmaal thuis kwam ook de stroom van bezoekers los. Een groot aan tal communistische leiders zag men bij de vice-admiraal binnengaan. Uit deze visites heeft men ongemaakt dat het .nersoonliike bezoek" van Larraz&bal tóch wel eens veel te maken zou kun nen hebben met de aanstaande presi dentsverkiezingen. De houding van de vice-admiraal in deze is nog onzeker. Ondanks de steun die hii in 195S van de communisten ontving, beschouwt men hem in de Verenigde Staten namelijk nog steeds als een vriend van de Ameri kanen en niet als een communist. Lar razabal. telg van een oude Venezolaan se fam'lie, die al decennia lane de ma rine van officieren voorziet (Wolfgangs broer Carlos is eveneens admiraal) was je tijd militair attaché in Washing ton. Bovendien studeerde hij in de Ver enigde Staten. Daardoor spreekt hij vloeiend Engels. Uit zijn verklaringen zou men kunnen opmaken dat hij voor stander is van een democratisch bewind van een gematigde politiek en vóór hij Jimenez van zijn zetel stootte was zijn naam nimmer verbonden aan welke revolutionaire beweging dan ook. Tóch, zijn relatie tot de communisten is niet helemaal duidelqk. ROMULO BETANCOURT ...rivaal gearriveerd...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5