Middelburg licht burgerij eerder in over volgende saneringsplannen VERKWIK- Slee-onderhandelingen in het slop geraakt? Prijs landbouwgrond in Zeeland nu het dubbele Renessestra-feest in de sneeuw oe BILT Kloveniersdoelen Verlichting NIEUW AEG PERFECT L ALMANAK Uitbreiding: K.A.J.-uurloonactie bracht f 2000 op GESTRANDE „WILLIE CORNELIA" NU GEBROKEN EXPOSITIE „VAN PUT TOT POMP" IN GOES OFFICIEEL GEOPEND Loos alarm: knaapje in Vlissingse haven Te hoge m2-prijs voor Engels textiel- verwerkend bedrijf NIEUW PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1968 Raad snel door agenda van 50 punten HOOFDLIJNEN IN JUNI A.S. OP NIEUWE MAQUETTE TE ZIEN DE MIDDELBURGSE gemeenteraad heeft gistermiddag onder leiding van burgemeester mr. J. Drijber in vrij korte tijd een „grote stadsagenda" van rond de vijftig punten afgewerkt. Hoewel burgemeester Drijber vlijtig in zijn „taai- buidel" tastte en daarbij informeerde of men het nodig vond „in discussie te treden, na te kaarten, het woord te voeren, een beschouwing op te zetten, iets te vragen of over te gaan tot stemming", gingen mevrouw en de heren raads leden bij vele voorstellen niet op deze vriendelijke uitnodiging in, zodat de voor zittershamer de punten vlot „wegtikte". Er bleef echter nog voldoende over voor een discussie. Onder meer by het voor stel om maquettes te vervaardigen van uitbreidingsplannen en binnenstad waarmee de raad akkoord ging en er f 11.000 voor uittrok die b. en w. tijdens de expositie in het kader van de miljoenste woning (in juni in Middelburg) wil len tentoonstellen. Op deze wijze wil het college de hoofdlijnen van de stads- sanering eerder openbaar maken, een streven, waarover de raad zich zeer ver heugde. In de maquette van de binnenstad, ver klaarde mr. Drijber, zullen tevens de saneringsplannen verwerkt worden, ook die momenteel nog in studie zijn. Op deze wijze zal de burgerij eerder een inzicht krijgen in de hoofdlijnen, waar over de sanering zich gaat bewegen, verzekerde mr. Drijber. die opmerkte, dat volgens de praktijk alle geheimhou ding hierover zo weinig zin heeft. De burgemeester wees er op, dat met deze maquette het saneringsplan overï- fens nog niet vastgesteld is, daar in een ergelïjk overzicht niet meer dan een inzicht in grote lijnen jtegèven kan wor den. Tjjdig van tevoren zal de commis sie ruimtelijke ordening met deze ma quettes op de hoogte worden gesteld, verzekerde de raadsvoorzitter, die er nog aan toevoegde, dat andere sanerin gen aangepakt worden, zodra het plan voor de Korte Delft -Lange Giststraat voldoende gevorderd is. Wethouder W. P. J. Baars (c.h.u.) deelde nog mee. dat er geen enkel bezwaar is ingekomen tegen het ter visie gelegde bouwverbod voor dit te sanerén stadsdeel in de omgeving van de Dam. Voor de nu toch wel heel noodzakelijke restauratie van de Kloveniersdoelen is het nodig een onderzoek in te stellen naar de toestand van de wanden, de balklagen en de fundering van het ge bouw. Daartoe is het nodig, dat het ge bouw van alle pleisterwerk, binnenwan den en latere betimmeringen wordt ont daan. De raad voteerde hiervoor een krediet van f14.000. De heer P. H. Geers (p.v.d.a.) verzekerde verheugd te zijn over dit besluit van het college en ook andere raadsleden maakten deze blijdschap tot de hunne. Burgemeester Drijber deelde nog mee, dat de raad uit voerig over de restauratie Ingelicht zal worden als het krediet er voor ge vraagd zal worden. Voor achterstallig onderhoud wat de zoutschade betreft van 149 woningen van de algemene woningbouwvereni ging en van een complex van 115 woningen van de stichting „Volksbe lang" werd een bouwvoorschot aan gevraagd van in totaal f 172.750,50. Voor de aanleg van trottoirs in de Nas- saulaan trok de raad een krediet uit van f66.000. De heer M. A L. Hubregt- se (p.v.d.a.) informeerde of in de nabije toekomst ook een verlichtingskrediet te- verwachten is voor deze laan. Hij daarbij op het euvel, dat verschillende nienwe straten (de heer Hubregtse noemde onder andere de Westerschelde- straat en de Sloestraat) in het verleden ïruime tijd bewoond waren mtaarns geplaatst werden. Dat was wethouder drs. Th. J. Wester hout (p.v.d.a.) niet bekend, maar bü verzekerde het te zullen nagaan. Want de wethouder was het met de heer Hu bregtse eens, dat woningbouw, straat- aanleg en verlichting parallel moeten lopen. Voor het bouwrijp maken van een gedeelte van het klein-ïndustrieter- rein werd een krediet van f 16.100 verleend. Dit werk zal eerst worden uitgevoerd als het zeker is, dat bouw van de nieuwe reinigingsgara ge daar gerealiseerd kan worden. Voor het aanbrengen van een ge- Advertentie AUTOMATISCHE PRECISIE-REGELAAR Zeeuwse Afgekeurd Meneer reed altijd keurig. Dat moet gezegd worden. Maar ja, meneer had al jaren motor ge reden en ruimschoots de tijd ge had zich op de Zeeuwse wegen te ontwikkelen als een waar heer in het verkeer. Meneer verslond de ene kilometer na de andere, het ene honderdtal na de andere... Maar elke keer als hij er weer een duizendtal op had zitten bekroop hem een angstig en naar geswei. Toen hij onlangs de teller van zijn autootje keurig naar de 1,0.000 zag verspringen slaakte hij een metersdiepe sombere zucht Want meneer had geen rijbewijs. JU aar als je dan zo goed rijdt waarom doe ie dan geen exa men?" vroeg hem een goede ken nis, „tegenwoordig krijg je met sen uitslag"- Meneer vond het een uitstekena idee, liet zich examineren en slaagde meteen. Hoerariep hij vrolijk en hij reen terstond de Zeeuwse wegen weet op. Dat hij juist toen tussen Middel burg en Vliê8ingen bij een alge mene controle werd aangehouden en verbaliseerd omdat hij geen rijbewijs had, moet ten ene male krachtig en wel zeer nadrukkelijk worden afgekeurd! imdsiustallatïe in de raadzaal ver leenden de raadsleden vervolgens een krediet van f5200. Met de Twentse Bank N.V. te Am sterdam zal een vaste geldlening aangegaan worden van f 1.080.000, welk bedrag b. en w. willen gebrui ken voor de vaste financiering van het Schouwbnrgproject. Voor de personeelsuitbreiding van de gemeentesecretarie werd f 11.700 uitgetrokken. Mr. Drijber betoogde, dat de uitbreiding noodzakelijk is, omdat vele zaken onder meer de uitvoering van planologische maat regelen nu ineens moeten worden behandeld. De atletiek- en handbal vereniging E.M.M. mag voor 1963 rekenen op een subsidie van f200 in verband met de hoge reiskosten, daar in Middelburg geen zaal be schikbaar is voor de zaalhandbal sport. Tot bestuurslid van de stichting De, Middelburgse Schouwburg werd in de plaats van de heer J. A. Tavenier be noemd de heer K. C. J. van Bennekom. Tevens ging de raad tijdens deze raad akkoord met een groot aantal onder- wrjsvoorstellen (aankoop van leermid delen en schoolbenodigdheden), met en kele rekeningen van stichtingen en met enkele begrotingswijzigingen. De subsi dieverhoging voor de verpleging van kinderen in vakantiekolonies kreeg de GELUKKIG, EEN LENTEBODE Ondanks alle sneeuw- en ijsmisè- re is er toch al een lentebode ge signaleerd. Boven Sint-Maartens dijk. Het was een kievit, die eind vloog. Eén onzer lezeresen in St.- Maartensdijk, die zelf natuur liefhebster de vogel 's middags om half twee zag overkomen, meldde ons één en ander: „geluk kig een lentebode".... volle sympathie van mr. P. van Empel (c.h.u.). Dikwijls moeten er besluiten genomen worden, waarvan de raad het nut problematisch vindt en de kosten onevenredig hoog, verklaarde de c.h.- afgevaardigde. Tevoren had burgemeester Dryber in antwoord op een vraag van de heer Van Empel meegedeeld, dat het college bin nenkort een bespreking zal hebben met de gedeputeerde, die planologische za ken behandelt en met de P.P.D., over het uitbreidingsplan Griffioen n. On danks een grondig vooroverleg wilde de P.P.D.-commissie toch nog enkele wij zigingen in het plan aanbrengen. Zeeman uit V.S. in Vlissingen verdwaald Dank zij de marechaussee en de politie van VUssingen kan de Amerikaanse zee man L. Bryont vandaag dinsdag toch met zyn schip, de „J. R. Towle", uit de haven van Zeebrugge vertrek ken. De zeeman werd zondagnacht om half twee door de koninklijke mare- aangetroffen op het Vlissingse stationsplein. De ruim veertigjarige zeeman beschik te niet over geldige papieren. Hij ver- Waarde op weg te zijn naar een vrien din in Rotterdam. De marechaussee gaf B. over aan. de Vlissingse politie, die ervoor zorgde, dat hg per taxi weer terug kwam in Zeebrugge. Vandaag vaart het schip af. Bijna tweeduizend gulden hebben de K.A.J.-jongeren van Walcheren en Zuid- Beveland met een uurloonactie bijeen gebracht. Dit bedrag is bestemd voor de nationale K.A.J. ter uitzending van jon geren naar minder ontwikkelde ge' den. De opbrengst van deze actie zondagmiddag bekendgemaakt op de districtsdag („Wereld-wydviering") van de kajotters in 's 's-Heerenhoek. Er waren 150 jongeren aanwezig in de „Jëugdhoeve"', waar rector C. C. Kroon uit Vlissingen de leiding had van de dag. Per gemeente was de opbrengst van de uurloonactie: 's-Heerenhoek 206.84; Vlissingen 628,50; Heinkens- zand 315.Ovezande 169,15; Le- wedorp 105,Kwadendamme 285; Goes 50,het K.A.J.-district bracht apart 180,bijeen. De algehele op brengst was dus bijna 2000. De oua- nationaal voorzitter van de Katholieke Arbeiders Jeugd, K.A.J., Huub Larosch uit Heerlen sprak over de politieke we reldsituatie en over internationale hulp verlening. De heer Larosch is directeur van een levensschool voor vorming van jongeren. Rector Kroon celebreerde een plechtige avondmis, waarna de jongeren de dag besloten met een geanimeerd bal. De „Orpheans" uit Bergen op Zoom verleenden hieraan muzikale medewer king. de natuurzuivere Zeeuwse handelaren groenten en fruit kwamen bijeen De afdeling Zeeland van de Nederlandse bond van verzendhandelaren in groenten en fruit hield zaterdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer J. de Bat te Krabbendijke. Ondanks de slechte weersomstandigheden woonden talrijke leden dezeverg adering bij, onder wie ook de landelijk secretaris, de heer N. J. van der Wel. De secretaris, de heer Th. Bakker te Goes, gaf in zijn jaarverslag een opsomming van de ver schillende activiteiten van de afdeling in het afgelopen jaar, waaronder ook die van de onder-afdelingen Tholen en van de fruit-commissionairs op Zuid-Be veland. Over de regelmatige contacten met de verschillende veilingsbesturen werd gunstig gerapporteerd. Bepaalde wensen en klachten van de zijde van de handel worden steeds welwillend tege moet getreden. De aftredende bestuurs leden, de heren L. J. van Langevelde te Krabbendijke en J. de Priester te Mid delburg werden herkozen, alsmede de voorzitter de heer J. de Bat te Krabben dijke. Vervolgens kwamen tijdens deze vergadering in discussie de algemene handelsvoorwaarden voor groenten en fruit, de Tuinbouw-afzet-verordening, de pensioenregeling en het nieuwe ves- tigingsbesluit. l f v.. Zoals wij maandag reeds hebben ge meld is in de nacht van zaterdag op zon dag het Duitse sleepschip „Willie Cor nelia" nabij de Eendrachtpolder ten oos ten van Terneuzen gestrand. Het bijna 1000 ton metende schip, onderweg met een lading cokes van Sluiskil naar Ant werpen is nu geheel gebroken. Voorts is grote waterschade aangericht in de roef en het bemanningsverblijf. Van de lading cokes is een belangrijk deel overboord geslagen. Aan de Een drachtpolder zijn ook tal van luiken, gebinten en dergelijke aangespoeld en geborgen. Maandagmiddag hebben vertegenwoor digers van verzekerings- en bergings maatschappijen met de sleepboot „Hol land" een bezoek aan het schip gebracht. Ook schipper J. W. Neumann uit Rau- enheim am Main was daarbij aanwezig. Maandagavond kón nog niet worden medegedeeld door wie het schip zal worden geborgen. Over de oorzaak van het omhoogvaren van het Duitse schip wordt nog een onderzoek ingesteld. De opvarenden verblijven voorlopig aan boord van het Rotterdamse sleep bootje „Harwich" in de haven van Ter- neuzen. (Foto P.Z.C.) Auto in sloot De auto van de heer A. Rinses slipte op de Veerdrjk.se weg en kwam daardoor in de sloot terecht. Een kraanwagen van de heer Mol uit Stavenisse heeft de auto er uitgehaald. DOOR WETHOUDER VAN ONDERWIJS Facetten in beeld van aardolie-industrie Mr. J. G. van der Burgt, wethouder van onderwijs te Goes, heeft maandagmid dag de tweede in de Ganzestad inge richte onderwijstentoonstelling van de Vereniging voor Nederlands Fabrikaat officieel geopend. De expositie brengt onder de naam „Van Put tot Pomp" in de hal van de Prinses Margriet- school de verschillende facetten rondom de aardolie-industrie in beeld. tf Tijdens een korte openingstoespraak tot de genodigden benadrukte de heer Van der Burgt het belang om in de industrie over geschoolde en goed on derlegde krachten te beschikken. Hij toonde zich verheugd over het initiatief tot deze door een benzinemaatschappij samengestelde tentoonstelling, omdat naar zijn mening de aardolie-industrie nog steeds in betekenis zal toenemen en hij het van belang achtte om daarvan kennis te nemen. Vóór de opening van de expositie had de adjunct-directrice van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, mej. E. M. Veld heer, het doel van de tentoonstelling onder woorden gebracht. „Het Is zaak om voor de industrie een gunstig kli maat te scheppen. Om kwaliteitspro- dukten op de markt te brengen zijn vak mensen nodig. Een expositie als „Van Put tot Pomp" kan daarbij voor voor lichting zorgen en de noodzaak van die vakmanschap aantonen", zo zei zij. Met deze tentoonstelling wil men vooral ook de jeugd bereiken, zo bleek uit haar woorden. De heer A. B. Wapstra, leerkracht bij de afdeling onderwijs van de V.N.F., gaf de genodigden daarna tijdens een rondleiding een deskundige uiteenzet ting van de verschillende onderdelen op de expositie. „Van Put tot Pomp" geeft door middel van foto's en teke ningen een instructief overzicht van het zoeken naar de aardolie, de winning ervan, het transport, de verwerking en de mogelijkheden, die de eindprodukten geven. Voorts zijn afbeeldingen te zien van een miniatuur-boortoren en een ja- Maandagmiddag is in Goes de tentoonstelling „Van Put tot Pomp" geopend, die een overzicht geeft van de werkzaamheden rondom de aardolie-industrie. De heer A. B. Wapstra, leerkracht bij le Vereniging Nederlands Fabri kaat zorgde tijdens de rondgang van de genodigden voor tekst en uitleg. (Foto P.Z.C.) knikker. „Van Put tot Pomp" is de opvolgster van „Nederland maakt het", welke expositie ongeveer twee jaar ge leden in Goes werd vertoond. De expositie is dagelijks geopend van 9 tot 12 en 2 tot 5 uur. 's Woensdags kan men er ook van 7 tot 9 uur 's avonds een bezoek aan brengen. „Van Put tot Pomp" is tot en met 9 maart in Goe3 te bezichtigen. Het vierjarige zoontje van de Vlissing se taxichauffeur K. heeft maandagmor gen zyn vader enige benauwde ogen blikken en de politie druk werk be zorgd. Omdat men meende, dat het jon getje in de binnenhaven voor het stad huis was gevallen, werd groot alarm geslagen. De surveillancewagen van de politie was het eerst ter plaatse met dreggen, waar na de recherche volgde met zuurstof apparaten. Een ambtenaar van het stadhuis kwam, nadat enige tijd tever geefs was gedregd, met de mededeling, dat het vermiste jongetje hoog en droog thuis zat in de H. vroomlaan. De vader had omstreeks half elf zijn wagen voor het stadhuis geparkeerd, om een boodschap op het stadhuis te doen. Zijn zoontje bleef achter in de auto. Toen de taxichauffeur terug kwam, was het jongetje verdwenen. Er liepen voetsporen van de wagen in de richting van het water. Het jongetje bleek haar huis te zijn gewandeld. Naar wij vernemen worden tlians onderhandelingen ge voerd met een groot Engels be drijf voor de verwerking van textielgrondstoffen voor een vestiging in het Sloe. Het zou de bedoeling zijn, dat deze fabriek aan de Bevelandse kant zou ko men, waarbij de gedachten uit gaan naar een aanvankelijke te werkstelling van ruim tweehon derd werknemers, een aantal dat later aanzienlijk zou wor den uitgebreid. De onderhande lingen hebben gisteren echter een kritiek stadium bereikt. Het bleek namelijk, dat van de zijde van de Staat der Nederlanden een te hoge uitgifteprijs voor de gronden wordt gevraagd. Men gaf ons van de zijde van de (Nederlandse) onderhandelaars van het bedrijf te verstaan, dat men over deze gang van zaken bijzonder teleurgesteld was. Het bedrijf, dat aan diep vaar water moet liggen in verband met de aanvoer van de ruwe grondstof en voorts gebruik zal moeten maken van railvervoey voor het transport van het ver werkte produkt,. was reeds vér gevorderd met de onderhande lingen. Zo waren er reeds be sprekingen gevoerd met de wa terleidingmaatschappij Zuid-Be veland, met de P.Z.E.M. en met de Spoorwegen. Het zou boven dien de bedoeling zijn het ter rein tussen de Bevelandse wal en de vestigingsplaats van het bedrijf eveneens op te hogen en hier de verbindingswegen naar het bedrijf aan te leggen. Het ziet er nu echter naar uit, dat op het laatste moment de on derhandelingen zullen afsprin gen. SEDERT 1 JANUARI 1963 C. P. I. van luiaarden: over Het niet verlengen van de wet op de vervreemding ran landbouw gronden heeft de grondprijzen in Zeeland in een tijdsbestek van en kele weken tot grote hoogte opge jaagd. De tot nu toe verkochte landbouwgrond bracht circa 10.000.per ha op, terwijl de verkoop van boomgaarden varieer de van 16.000 tot 25.000 per ha. Deze cijfers werden maandag meegedeeld door de heer C. F. J. van Iwaarden, adjunct-secretaris van de Z.L.M. tijdens de in Kloetinge gehou den vergadering van de kring wes telijk Zuid-Beveland van de Z.L.M. „Ik ben toch wel min of meer ge schrokken van deze prijzen. Zij zijn het dubbele van voorheen", verklaar de de heer Van Iwaarden, die zich dagelijks met grond-, pacht- en ta xatiezaken bezighoudt. De heer Van Iwaarden, die sprak over „Vrije grondprijzenwat nu?" wees er op, dat de vraag en aanbod lange tijd sterk is afgeremd. „Twee partijen, die jarenlang geketend zijn geweest, zijn thans op de vrije markt. Dit ver klaart in belangrijke mate de hoge prij zen", aldus de grondprijsdeskundige van de Z.L.M. Hij was van mening, dat het ongeveer een half jaar zal duren voor een evenwicht in de prijzen tot stand is gekomen. Over zes maanden, zo voor spelde hij, zal dit evenwicht wel zyn be reikt. Minder optimistisch te dien aan zien was de heer B. Meijers, directeur van het boekhoudbureau van de Z.L.M., die dacht, dat er zeker wel een jaar no dig is om tot evenwicht in de prijs te komen. „De verkopen thans z\jn nog niet maatgevend, maar zij vertonen toch een bepaalde tendens", merkte de heer Meijers op. De heer Van Iwaarden verklaarde voorts, dat in tegenstelling tot vóór 1 januari 1963, toen de wet ver vreemding landbouwgronden nog van kracht was, er verschil in pry's zal bestaan tussen niet-verpachte en wei-verpachte landbouwgrond. Im mers, niet-verpachte grond zal on middellijk na verkoop voor gebruik kunnen worden overgenomen, terwijl grond, die wél verpacht is, pas na een aantal jaren door een andere partij kan worden bebouwd. De inleider schetste in zijn causerie de ontwikkeling van de grondprijzen. Hij herinnerde eraan, dat er reeds vóór 1 januari jl. gronden waren, die in de vrije sector konden worden verkocht, namelijk agrarische gronden met een niet-agrarische bestemming. Dat da teert van 1956. Hiervoor werd bij ver koop 50 boven de agrarische prijs be taald. Daar werd een zogenaamde DE CAFÉHOUDERS van Renesse hebben maandagmorgen de ka chel nog eens extra opgepord, toen ze de fanfare „Luctor et Emergo" onder jachtige sneeuwbuien door het dorp za gen trekken. Want evenmin als die spreekwoordelijke ene zwa luw de zomer kan brengen, heeft het traditionele, keltische Strafeest in de Schouwse West hoek voor de eerste voorjaars meldingen kunnen zorgen. Re nesse, eerste in de rij dorpen van deze omgeving, is er met het feest wat kaal afgekomen... De gespierde paarden van de boeren uit de omtrek zijn voor het strüryden niet uit de winterstal gekomen. Om maar helemaal niet te spreken over het oorspronkelijke evenement van het jaarlykse terugkerende stukje folklore: de voorjaarsrit. naar het strand en het „pootje baden" van do viervoeters in zee. De duinenrij'heeft op het ogenblik veel weg van een wintersportcentrum. Een bonkig ijs- tapijt bedekt het strand. Daarom heeft zich maandag in Renesse nie mand iu «Ie richting van z« waagd. Het strafeest werd binnen gevierd, met warme en verwarmende drankjes rondom een ronkende kachel. De eni ge uitzondering gold de muziekver eniging „Luctor et Emergo". Ettelij ke malen maakten de muzikanten een opgewekt rondje door het dorp. Voorzichtig schuifelend over de spie gelgladde straten. „officiële" wandeling begon om even zit uur bij het „Dorpshuis", waar 's zaterdags tevoren een bonte avond was gehouden. Daar stelden de blauw geüniformeerde koperblazers en tam boers zich op. Voorop een splinter nieuw vaandel naar een ontwerp van notaris M. C. v. d. Bout. Het werd deze maandagmorgen keurig ver pakt in een plastic hoes voor dc ■erste maal aan het publiek getoond, bijna zestig jaar was de muziekver- miging er aan toe- Met een pittige mars in de sneeuw ging het op het voormalige raadhuis aan de Kromme Reke aan. Het leek alsof het hele dorp een grote geluiddemper was ge worden. Het besneeuwde plein hield de muziek „vast", maar de mannen „vriendelijke agrarische prijs" voor ge geven. In feite was er echter van een vrije prijsvorming geen sprake, omdat de gemeenten de monopoliepositie van de vraag hadden. Tot 1958 is die prijs achtergebleven bij wat haalbaar was, aldus spreker. Uitvoerig ging de heer Van Iwaarden ook in op het voorkeurs recht van de pachter, zoals dat thans In de pachtwet is opgenomen. Hij herinnerde er voorts aan, dat de grondkamer de taak heeft de zoge naamde „verkeerswaarde" vast te stellen van de landbouwgrond. „Daar is tot nu toe weinig over bekend. Er zijn nog geen concrete aanvragen voor ,..de verkoop van verpachte grond voegde hij eraan toe. Fiscaal De heer Meijers sprak over de bedrijfs economische en de fiscale aspecten rond de vrije grondprijzen. Hij wees er op, dat de eigenaren van grond in de nieu we situatie meer vermogensbelasting zullen moeten betalen, omdat de grona duurder wordt. Ook de successierechten zullen stijgen, merkte hij op. In den brede spon de heer Meijers ook uit over de nieuwe wet inkomstenbelasting, die binnen afzienbare tijd van kracht zal worden. De moeilijkheden voor de agra rische stand te dezen aanzien houden verband met de zogenaamde landbouw- vrijstelling. „De algemene gedachte is, dat de landbouwvrijstelling verdwijnt. Dit houdt in, dat de waardevermeerde ring van onroerend goed zal worden be last", zei de heer Meijers. Sprekende over de bedrijfseconomische aspecten ging hij nader in op de facto ren rentabiliteit, kredietverlening en pacht. De heer Meyers ,i«ei, dat dure grond tot gevolg heeft oen hogere ex ploitatie en dus minder winst. Spreker deelde nog mede, dat sedert 1 januari 1963 in Friesland, Groningen en Zeeland 180 ha landbouwgrond is ver kocht voor totaal f 1.455.000, hetgeen neerkomt op een gemiddelde prijs van f 8060,Onder meer betrof de verkoop in Friesland en Groningen twee boerde rijen van 50 ha en één van 30 ha. Deze cijfers hebben betrekking op alle beken de (openbare) verkopen, zei hij. Wat «le pacht betreft is er na 1 januari 1963 een nog grotere wanverlioudlng ontstaan tussen de grondprijs en de pachtopbrengst. Als landbouwgrond geen goede belegging zou zjjn, zat het helemaal fout", betoogde de heer Meij ers. Hij -«-* >-*— de hui) eens uit' van „Luctor et Emergo" bliezen zich in elk geval warm. Burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell trad hen tege moet voor de ingang van het oude raadhuis. De voorzitter van het strft- comité, de heer J. M. de Nooyer, pre senteerde de fanfare, Driewerf „hoera" Een nieuwe sneeuwbui liet zijn lading los boven het dorpsplein, toen uit de instrumenten het „Wilhelmus" over het stille Renesse klonk. Het werd een feestelijke aubade, mede ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Marijke. De omstanders brachten met burgemeester Röell een driewerf „hoera' uit op dc jarige prinses. En toen verdween men voor de eerste keer naar binnen. Zoals het op deze stréLdag nog vaker zou ge beuren. i de burgemeesterskamer stonden de glaasjes en de ketel met ehoeolade- melk klaar. Gedienstige dames gin gen met warme worstebroodjes rond. Met werd er een hartelijke ontvangst- Ieder kon zich onder «ie besneeuwde uniformpet een „neusverwarmertje" toedienen. Burgemeester Röell maak- De paarden zijn in Renesse voor het strdfeest niet van stal geko men. Het Westhoekdorp vierde het voorjaarsfeest met. een laag sneeuw op de uniformpetten van de fanfare „Luctor et, Emergo". (Foto P.Z.C.) te de muzikanten complimentjes voor hun optreden 's zaterdags tevo ren en spoorde dirigent J. II. Blom aan om op de ingeslagen weg voort te gaan. irgemcostcr, denkt U dat dit oude gebouw ertegen lean, wanneer binnen nog een mars wordt geblazen?" De heer Blom informeerde even naar mogelijke consequenties, voordat h\j zijn mannen de daverende „Broad- way"-mai"s opgaf. Allen keken het vertrek met het zwaar gestucadoor- de plafond en de gescheurde muren -ond. Het kon nog wel vas deze traditionele ontvangst weer afgelopen. Op de Kromme Reke stel de „Luctor et Emergo" zich op voor het volgende rondje. Om kort daarop restaurant „Het Wapen van Renesse binnen te marcheren. Renesse vierde een voorjaarsfeest in de winter. Strii- 1963. lij achtte het niet altgesloten, dat idige pachtprijs de regering wel uit de hand kan lopen. Spreker vernachtte dan ook, dat de pachtprij zen in de toekomst omhoog zullen gaan. Element De voorzitter van de kring, de heer F. de Groene, had bij de aanvang van de vergadering een openingsrede uitge sproken, waarin hij enkele woorden wijdde ter nagedachtenis van wijlen de heer J. Q. C. Lenshoek. In zijn rede stond de heer De Groene stil bij de hui dige ontwikkeling in de landbouw. Hij betoogde, dat het gezinsbedrijf nóg een bela.ngrijk element in ons maatschappe lijk beste! vormt. Om een verantwoord inkomen te krijgen dient te worden uit gegaan van een verantwoord bouwplan gezien tegen de achtergrond van be- drijfsgrootte, beschikbare arbeidskrach ten, machines en kwaliteit van de grond. De keuze van de te telen gewas sen zal volgens de heer De Groene van deze factoren afhangen. In dit verband achtte hij de bedrjjrsgrootte niet door slaggevend. Uitbreiding van de teelt van hard en van diverse groenten en van bloembollen zien we allerwege In liet gebied van onze kring, merkte hy op. De heer De Groene stélde, dat bedrijven van minder dan 10 ha steeds minder landbouwgewassen moeten gaan telen. In zjjn rede sprak de heer De Groene ook zijn grote teleurstelling uit over het feit, dat de ruilverkaveling In De Poel 5000 ha groot op de achtergrond wortlt gedrongen. De cultuur techni sche dienst is nog niet aan een studio begonnen, deelde hy mede. Het project in De Poel staat toch op het vijfjaren plan, meende h\j. cn perfect l acu automatisch HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT VERWACHT. WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat sneeuw. Overwegend matige wind in hoofdzaal; uit oostelijke richtingen. Overdag lichte vorst. ZÓN EN MAAN 20 februari Zon op 7.47 onder 18.02 Maan op 5.29 onder 13.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2