PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT E.V.A. wil Euromarkt vóór zijn Oester- en mosselwereld rekent op schade van zeker vijftig procent KAPERS VAN SCHIP VRAGEN BRAZILIË POLITIEK ASIEL Wellicht eind 1963 al nieuwe verkeersregels PRINSES BEATRIX LANCEERT IDEE VOOR EUROPESE ACTIE Contacten gelegd op wereldreis De vlag en de lading Tariefsverlaging Steekproeven wiizen op grote sterfte door iisgang Radioberichten opgevangen BRANDT BLIJFT BURGEMEESTER Ook Nederlandse ministers naar Brussel Reglement heeft voorrang boven wet Campagne start op korte termijn in minstens tien landen tegelijk JONGEREN BOUWEN NEDERZETTING IN PERZIË WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie P »an de Velde P B den Boer en W. de Pagter Hoofdredactie. W Leertouwer en Q A. de Kot Abonnementsprijs 63 cent per weelt. 8,00 per few., franco per post 8,25 p. few. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vllsslngen: 3647'3643' Middelburg Markl 61 tel 3841 «b.g.e red 2078/3169 adv 2375), Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5213). Oostburg tel 2395. Terneuzen red. tel 2116. adm. tel. v.pr 30 ct. p mm Min. o ad v f4.50. Ingee med 3 tarief Kleine adv (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1.50). ..Brieven bur. van dit olad' 25 ct. meer Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Dinsdag 19 februari 1963 Tegenvallers voor Zwolsman Pagina 3 ■f relja, daar was het wachten nog op: W meneer Zwolsman en zijn Land- bank proberen zich meester te maken van een eigen t.v.-net- Men heeft daar blijkbaar niet genoeg aan zeebad-inrich tingen en grand-hotels, er moet ook nog geld worden verdiend aan de commerci ële t.v. Maar jammer, voor meneer Zwolsman is het een voortijdig demas qué geworden: aanvankelijk zou naar buiten helemaal niet blijken dat hij bij deze zaak betrokken zou zijn en daar om werd er een vlag gezocht en gevon den om de Landbank-lading te dekken. Die vlag kreeg de naam „Nationale Stichting Televisie Nederland", waar voor een aantal prominenten werd uit genodigd. Zwolsman echter bleef buiten schot. De aandacht van het grote pu bliek zou slechts op deze onafhankelijke stichting vallen, waarbij de relatie met de kapitaalverstrekkers zoveel als maar mogelijk moest worden verzwegen. Van daar dus, dat in het officiële communi qué, dat werd verstrekt over de oprich ting van de nationale stichting, met géén woord werd gerept over de gelijk tijdige oprichting van Zwolsmans nieu we n.v., de „N.V. Maatschappij Recla metelevisie T.E.R.", vandaar ook dat met geen woord in de statuten van de stichting wordt gerept over het stellige voornemen de reclameverzorging exclu sief op te dragen aan Zwolsmans jong ste spruit. Dat alles echter is de laatste dagen via lekken en lekjes bekend gewor den en vlag en lading liggen nu open hartig te kijk voor het Nederlandse pu bliek. Het gemeentehuis van Rijswijk, waar Zwolsman een graag geziene gast is als uitvoerder van grote bouwprojec ten, was de laatste tijd het hoofdkwar tier van de actie. Rfjswijks K.VJP.-bur- gemeester Bogaardt, die Zwolsman blijkbaar beter gezind is dan zijn eigen K.R.O., alsmede de gemeentesecretaris van Rijswijk, het C.H.U.-kamerlid Beer- nink, die kennelijk de N.C.R.V. niet zijn liefste zuil vindt, hebben hardnekkig gepoogd vooraanstaande Nederlanders bereid te vinden als vlag' te fungeren. Maar daarbij kreeg men nogal tegensla gen te incasseren. Van de P.v.d.A. bleek alleen burgemeester Van Walsum uit Rotterdam niet Vara-getrouw en *>ij de A.R. was slechts een „lichtgewicht- te vinden, dr. Van der Wilde uit Voorscho ten. Zeelands commissaris der koningin trad wel toe, maar zijn ambtgenoot uit Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, verklaar de aan onze Haagse redacteur, dat deel neming niet in overeenstemming was met zijn functie zolang de volksverte genwoordiging geen beslissing heeft ge nomen over de vraag of in Nederland commerciële t.v. gewenst is. Een beslis sing, die pas in de tweede helft van maart kan worden verwacht. De heer Zwolsman heeft in K.V.P.-kringen nog een klein succesje geboekt door toetre ding van Eindhovens burgemeester, óud- mïnister Witte. Het spel als geheel is overigens niet onbekwaam gespeeld. Het lijkt er zelfs op, dat de regering niet onkundig was van de gang van zaken: in de laat ste uiteenzetting van staatssecretaris Seholten aan de Kamer over de com merciële t.v. is op een opvallende ma nier gepleit voor een bundeling van alle concessieaanvragen, alsmede voor een strikte scheiding van programmaver antwoordelijkheid en reclame. De bedoe ling was nu door het eenzijdig publice ren van de stichtingsplannen dus met weglating van het puur commerciële element de vrij algemeen slecht ge achte kansen voor de reclametelevisie in het parlement te doen keren. Van daar dus het pogen een aantal mensen los te wrikken uit het fractie- of partij geheel. Maar nogmaals: het hele spel ligt inmiddels op straat. En daarom zijn we zeer benieuwd naar de mening van mr. J. A. W. Burger over het optreden van zijn partijgenoot Van Walsum als trekpaard van Zwolsman en als onder graver van de Vara, benieuwd ook naar de opvatting van bijvoorbeeld het C.H. U.-kamerlid Kikkert, tevens lid van het N.C.R.V.-bestuur, over de manipulaties van zijn toekomstige fractievoorzitter Beernink. En dat alles zo vlak voor de verkiezingen Alles bijeen geloven we, dat de heer Zwolsman en zijn vlaggedragers de zaak van de commerciële televisie een slechte dienst hebben bewezen. Meer dan ooit is nu twijfel gerezen over de vraag of een dergelijk massamedium een object voor winstbejag mag zijn. En menig kamerlid zal zich afvragen of de Landbank nu wel het aangewezen or gaan behoort te zijn om in Nederland een televisiemaatschappij te financieren. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat aarzelenden onder de volksvertegen woordigers nu heel wat positiever staan tegenover een afwijzing. Het démasqué is in meer dan één opzicht onthullend. Onthullend namelijk voor de werkelijke achtergronden van commerciële televi sie. onthullend ook voor de gewiekste spelletjes, op touw gezet om de situatie in Hilversum en Bussum te ondermijnen. Engeland heeft zijn deelgenoten in de E.V.A. voorgesteld de onder linge tarieven volledig op te heffen nog voor de Euromarkt het zelfde doet, zo is uit kringen van de E.V. A.-conferentie welke momenteel in Genève wordt gehouden vernomen. De Britse grootzegelbewaarder Edward Heath zeide, dat de E.VA.-leden hun tarieven, tegen juli 1966 gelijk zouden kunnen trekken. Voor de Euromarkt is die termijn op januari 1967 gesteld. Tot dusverre dacht men in de E.VA. aan gelijktrekking in 1970. Volgens de zegslieden zou Engeland zelfs bereid zijn de gelijkschakeling al op 1965 te stellen en heeft Zwitserland zelfs 1964 voorgesteld. Ook 1967 en 1968 werden voorgesteld, doch kregen weinig steun. 206e jaargang - no. 42 De Zeeuwse oester- en mosselwe reld bereidt zich voor op een enor me schadepost, waarvan de totale omvang pas duidelijk zal worden als de dooi goed is doorgezet. De strop beslaat een derde deel van liet seizoen. En ook al is dan voor de meesten het seizoen van juli tot en met november zeer goed ge weest, de verwachte schade zal ve le duizenden guldens belopen. De grootste schade werd in deze winter aangericht door het ijs. De ijskorst legde zich voornamelijk op droogvallende banken neer. Ve le van de daarop aanwezige oes ters zetten zich tegen het ijs vast om zo zeewaarts te worden meege voerd. Zo kan men zelfs een em mertje Yersekse oesters scheppen op de stranden aan de Walcherse noordkust. Ook voor de mosselen bleek het ijs een grote vijand. Vele mosselen werden door het gewicht van het ijs in de modder gedrukt en verstikt. Het ijs heeft niet alleen de oesters en mosselen rechtstreeks aangetast, doch ook de honderden bakens rond de per celen weggedrukt. En zolnng de ba kens er niet staan is het verboden op de banken te vissen. Het transport van oesters en mosselen heeft vanzelfsprekend ook lange tyd gestagneerd door de weersomstandig heden, zodat ook de handel in oesters en mosselen met een flinke schadepost rekening moet houden. Tenslotte vrezen de kwekers, dat wanneer de dooi eenmaal goed door zet, een nieuw gevaar aan de horizon verschijnt: namelijk een extra ver zoeting van het water. Omdat reeds verscheidene waterwegen van de grote rivieren naar zee, door uitvoe ring van de Deltawerken geheel of ten dele zijn afgesloten, zal naar de kwekers verwachten, steeds meer zoet water doordringen naar de Oos- terschelde, met alle nadelige gevol gen voor de oestercultuur. Zolang de dooi echter nog niet volledig is ingetreden is een schadebedrag nog niet te noemen. Het kan meevallen, maar het kan ook tegenvallen, zo hoort men in Yerseke. Maar de stemming is er zeker niet vrolijk, nu deze winter- strop zich gevoegd heeft bij de sombere geluiden die, met het oog op de toe komst van Yerseke, toch al werden ge hoord. Enkele steekproeven op banken en ver waterplaatsen hebben de kwekers en handelaren niet veel moed gegeven: men verwacht een schade aan oesters en mosselen van vijftig procent of meer 1 En daarbij sluit men de ogen niet voor het feit dat vele gevolgen van deze winter zich pas in het volgende seizoen zullen aankondigen. OESTERS Op de droogvallende gronden is de schade aan de oesters, naar men ver wacht, het grootst. De ijsvelden zijn er overheen gegaan en namen vele oesters mee, of drukten deze kapot. Op de droogvallende gronden liggen echter voornamelijk de kleine oesters, die van één jaar oud. De schade aan de oudere oesters welke komend seizoen voor de consumptie geschikt zouden zijn, is des te erger, omdat daarbij werk van lange re termijn teniet werd gedaan. De gro tere oesters liggen echter voornamelijk in dieper water, zodat de kwekers goede hoop hebben dat er nog wat van over is. Daartegenover staat echter dat het Scheldewater meer vuil en slib bevat naarmate de temperatuur ervan lager is. Zodoende hebben vele oesters meer vuil binnengekregen, dan zij konden verwerken, zodat zoals uit steek proeven is gebleken zich veel sterfte heeft voorgedaan. „Allemaal schelpen", is de opmerking die 4>ij zulke proeven vaak wordt gehoord. De voorraden in de oesterputten raken uitgeput. Tegen de feestdagen zijn in december nog flinke partijen geleverd, doch nu is men bezig de laatste resten op te ruimen. Ook in de putten en vooral in di£ welke niet verwarmd wa ren blijkt zich veel oestersterfte te hebben voorgedaan. MOSSELEN De mosselen hebben voornamelyk te lij den onder de druk van het ijs. Duizen den kilo's zq'n diep weggedrukt, ver stikt en vervolgens verrot. Omstreeks oudejaarsdag hebben de mosselverwer- kende bedrijven voor het laatst ge draaid. Los van de bedrijfsschade (het stilstaan van machines- en wagenpark), schatten de mosselhandelaren en -verwerkers de schade op ruim 50, ja zelfs 75 procent. De mosselverwerking van de Wadden zee, die veertien dagen in Yerseke moe ten verwateren, staat al sinds de jaar wisseling stil. En daD vraagt men zich bezorgd af hoe de situatie op de Waddenzee is, niet name wat betreft de zogenaamde halfwas mossel. Dit zal volgend seizoen nas goed duidelijke worden. Voorlopig wachten de mosselhandelaren op de meeuwen, die de zieke mosselen uit de opengesprongen schelpen pikken. „Dan blijven de goede voor ons over", zo wordt gezegd. Hoewel het verlies van de bebakening op zichzelf niet zo ernstig is, kan deze (Zie slot pag. 4 kol. 6) ANZOATEGUI STOOMT NAAR KUST De Venezolaanse piraten aan boord van de gekaapte Anzoate- gui hebben de Braziliaanse rege ring om asiel gevraagd. Dit is opgemaakt uit de inhoud van radioberichten, die gisteravond werden opgevangen. Het schip lichtte gisteren het anker en stoomde in de richting van de Braziliaanse kust. Gisteravond lag het op nog geen anderhalve mijl van de Braziliaanse wal. In Rio de Janeiro is uit bevoegde bron vernomen dat de Braziliaanse marine zich gereedmaakt om con tact op te nemen met de „Anzoate- gui" om de boot naar een Brazili aanse haven te brengen. Een officiële woordvoerder deelde mee, dat president Goulart de federale auto riteiten opdracht heeft gegeven, wat het lot van de kapers betreft, geval voor geval afzonderlijk in overweging te ne men. Het internationale recht zal wor den toegepast, aldus de woordvoerder. Sanfa Maria Een woordvoerder van de Braziliaan se ambass ide in Washington heeft gezegd, dPt zijn regering dezelfde houding za> aannemen als die na de buitmalung, van het Portugese pas sagiersschip „Santa Maria'r in 1961. Als de „Anzoategui" in Braziliaanse wateren komt, zal het schip door de Braziliaanse marine worden onder schept en aan haar rechtmatige eige naars worden teruggegeven. Wat de mensen aan boord betreft: de genen die in Brazilië willen blijven, zul len asiel kragen en z(j die er de voor keur aan geven, naar Venezuela 'terug te keren, zullen vrij zfjn om dit te doen, aldus de Braziliaanse zegsman. Radio-Havana heeft in een in Florida opgevangen radiouitzending meegedeeld dat Rojas, de leider van ae kapers, de volgende radioboodschap naar Rio de Janeiro heeft gezonden: „Wij liggen voor anker In de territoriale wateren van Brazilië tussen de monding van de De sociaal-democratische party van West-Berlijn heeft Willy Brandt giste ren opnieuw benoemd tot burgemees ter van het stadsdeel. Ook heeft de par ty de eis van Brandt tot vorming van een nieuwe senaat gesteund, wat bete kent dat de S.P.D. niet alleen wil re geren. Willy Brandt heeft echter na net grote succes van zondag gezegd geen regering te willen waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. BABY STIKT IN DEKEN De 10 maanden oude baby van de fami lie Hoetjes te Heiloo is onder de dekens van zyn bed gestikt. De ouders hadden het kind dat ziek was, de avond tevoren uit zijn eigen bedje groter bed gelegd, zou liggen. Werkloos liggen de visserssche- ?en momenteel in de haven van 'erscke. Zij mogen pas uitvaren naar de door het ijs geteisterde oester- en mosselpercelen als de bakens weer zijn aangebracht. (Foto P.Z.O.J rivier de Amapa en het eiland Maraca. Wij zijn in afwachting van Braziliaanse autoriteiten. Getekend, Wllmar Medina Rojas". Radio-Havana voegde hieraan toe, dat twee vertegenwoordigers van „de strijdkrachten voor de natio nale bevrijding", een tegen de Ve nezolaanse regering gerichte be weging, op weg zijn naar de Brazi- aanse havenstad Recife om poli tiek asiel vóór de kapers te beplei ten. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren desgevraagd meegedeeld dat minister Marynen woensdag de bij eenkomst van de ministers van land bouw van de E.E.G. zal bywonen. De Brusselse bespreking begint vandaag al, maar vandaag is de heer Marijnen verhinderd in verband met de begrafe nis van de heer Zandstra, directeur van de afdeling economische visserij-aange legenheden van zyn departement. Minister Veldkamp zal donderdag in Brussel een bijeenkomst van de minis ters van sociale zaken van de E.E.G. bywonen. MARGARINE CENT DUURDER Met ingang van gisteren is de prijs van margarine met een cent per pakje van 250 gram verhoogd. Naar de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten mededeelt is deze prijsverhoging het gevolg van gestegen grondstoffenprijzen. Verkeerscode in populaire vorm (Van onze Haagse redactie) Het is niet uitgesloten, dat reeds aan het einde van 1963 of in het begin van 1964 het nieuwe wegen verkeersreglement - de herziening dus van de verkeersregels, zoals deze is opgesteld door professor Belinfante - in werking zal treden. Een dergelijke snelle invoering van de nieuwe regels, die ook zodanig worden gegroepeerd in het nieuwe wegenver keersreglement, dat zij voor het publiek „leesbaar" worden en een logisch geheel vormen, is mogeiyk, doordat het wegen verkeersreglement kan worden inge voerd by algemene maatregel van be stuur en dus geen parlementaire behan deling behoeft. Naar verluidt zou het ontwerp reeds de raad van de water staat hebben gepasseerd en zou er de laatste hand aan worden gelegd. Raamwet De wegenverkeerswet zal langer op zich laten wachten. De opzet van ons gehele verkeersrecht is gebaseerd op de mogelijkheid, de regels snel te kunnen wijzigen. De wegenverkeers wet is derhalve een raamwet, die in het wegenverkeersreglement zijn uit voering vindt. Slechts algemene re gels worden in de wet gegeven als mede een aantal verkeersdelicten, die als misdrijven worden beschouwd (zoals o.m. het onder invloed van al cohol een motorrijtuig besturen). Het is dus blijkbaar mogelijk gebleken, de nieuwe verkeersregels, zoals die in een vernieuwd reglement worden vastgelegd, te stoelen op de oude we genverkeerswet. Ook d§ze zal Intussen worden gewijzigd. Een ontwerp van wet is in voorberei ding eveneens het werk van profes sor Belinfante doch men heeft ge meend, aan het reglement voorrang te moeten geven, omdat de behandeling van de wegenverkeerswet in de Kamer meer tijd vergt. Wegcode Intussen bereidt het „Verbond voor Vei lig Verkeer" zich reeds voor op de in voering van de nieuwe verkeersregels. Het zal de taak van het verhond zijn, het publiek bekend te maken met de nieuwe regels. Dit zal een zeer omvang rijke voorlichting met zich meebrengen, waarmee tijdig moet worden begonnen. Het ligt voorts in de bedoeling, een po pulaire „wegverkeerscode" uit te geven. Professor Belinfante heeft, toen hij aan zijn omvangrijke taak van het moderni seren van de verkeersregels begon, als ideaal gesteld: de regels moeten zo een voudig zijn, .dat het publiek naast het reglement geen „wegcode" nodig heeft. Later is ook uit uitlatingen van pro fessor Belinfante wel gebleken, dat de zaak toch niet zo eenvoudig zou zijn. Ook uit het voornemen van het verbond blijkt thans wel. dat professor Belinfan te hierin gelijk had. Van de nieuwe ver keersregels moet men ook niet een revo lutie op verkeersgebied verwachten, te meer, omdat professor Belinfante zich tevens een unificatie van verkeersregels in West-Europa tot taak heeft gesteld, waarbij Nederland nu en dan wat water in de wijn heeft moeten doen. Wat de wijziging van de wet betreft map verwacht worden, dat professor Belinfante met name het „kapstokarti kel", artikel 25 in een andere vorm zal gieten, waardoor het hanteerbaar wordt voor dc politie. Zoals gezegd zal deze wetswijziging echter nog wel even op zich laten wachten. Extra koude winter brengt grote stroppen Dit is Dousadj in Perzië. Meer dan honderd huizen werden weg gevaagd op 1 september 1962. De bewoners konden nergens heen: ze leefden sindsdien in tenten, of groeven halen in de grond. Som migen waagden het zelfs de vaak op instorten staande ruïnes weer te betrekken. Binnenkort zal Dousadj geheel worden herbouwd. Jonge mensen uit heel Europa zuïïen samen met de boeren op deze foto nieuwe huizen neer zetten naast de puinhopen van de ramp. Dit project is de eerste actie van een door prinses Bea trix gestichte Europese werk groep. LANDBOUWSCHAP „BIJVEN STREVEN NAAR ZO GROOT MOGELIJKE EUROPESE GEMEENSCHAP" Het landbouwschap heeft de minister president een brief gezonden over het afbreken van de onderhandelingen van de E.E.G.-landen met het Verenigd Koninkrijk. Het Landbouwschap spreekt hierin als zijn mening uit, dat de Nederlandse re gering moet biyven streven naar een zo groot mogelijke Europese gemeenschap met een open economisch beleid. Zou er gepoogd worden een voorlopige overeenkomst te bereiken met landen die tot de E.E.G. willen toetreden dan zal, zo meent het Landbouwschap, de land- en tuinbouwsector daarin in gelijke mate als de industrie moeten worden be trokken. Het Verenigd Koninkrijk en eventueel andere landen zullen in een dergelijke overgangsregeling hun land bouwbeleid dienen aan te passen. (Van een speciale verslaggever) Op initiatief van prinses Beatrix wordt in ons land gewerkt aan de ontwikkeling van een groots project, waarvoor bij de uitvoe ring binnenkort medewerking zal worden gevraagd aan de jeugd van heel Europa. Dit volstrekt unieke plan moet worden gezien als de eerste ac tiviteit op grote schaal van een verleden jaar door onze kroon prinses gestichte Europese Werk Groep (E.W.G.). Ook se lecteerde de prinses als presi dente een kleine kern van de hierbij betrokken Nederlanders. Voorzitter jhr. F. A. M. Alting van Geusau uit Enschot bij Til burg heeft ons gisteren verteld dat op korte termijn een cam pagne zal worden gelanceerd in tenminste tien landen tegelijk. Een waar kunstwerk van ijs en sneeuw siert een plein in Mün- chen. Verschillende kunstenaars hebben urenlang gezwoegd om het kille kunstwerk te vervaar digen. Doel van deze intereuropese actie is: de herbouw mogelijk maken van een verwoeste nederzetting in het verle den jaar september door aardbevin gen geteisterde Perzië. Prinses Bea trix heeft daar het enorme rampge bied al bezocht tijdens de eerste etap pe van haar later onderbroken we reldreis. Zij legde toen ook de eerste contacten voor het realiseren van de idee omdat dit zo prachtig aansluit op de oorspronkelijke grondgedachte van de werkgroep. Die kan aldus worden geformuleerd: mogelijkheden zoeken voor jonge mensen om ook geestelijk tot eenheid te komen nu men alleen maar aandacht schijnt te hebben voor de economische en poli tieke integratie, waarbij de menselij ke factor al te vaak volkomen wordt verwaarloosd. Hoofdkwartier In kasteel Kaub by Koblenz hoog boven de Rijn werden verleden jaar juni de eerste besprekingen gevoerd. Prinses Beatrix had hier een informele con ferentie belegd voor zo'n zestig jon gelui, onder wie veel studenten, uit: Frankryk, Engeland, Italië, Duits land, Oostenrijk, Zwitserland, Tur- kye, Griekenland, Scandinavië en Be nelux. Besloten werd een soort hoofdkwartier te vestigen in Amsterdam- Aan de Nieuwe Zijdsvoorburgwal 298 (tele foon: 220232) is nu dat bureau ge huisvest. Hier werken de twee secre tarissen David Mitchnik en Louis de Ryckel met een nog zeer bescheiden staf. De kosten worden gefinancierd uit en kele giften, o.m. verleend door de Raad van Europa in Straatsburg. Prinses Beatrix heeft hiertoe enkele maanden geleden zelf een gesprek (Zie slot pag. 3 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1