41 Hulde voor „Achilles" en voor Jan Bal AGENDA WALCHEREN Bestuurdersbond N.V.V. huldigde 18 jubilarissen ZOUTELANDE: VEEL PLANNEN MAAR BEPERKTE MIDDELEN KAPELLE VERHOOGDE SUBSIDIE AAN KRAAMZORGCENTRUM GOES RILLAND UIT REGELING VOOR BOUW- EN WONINGTOEZICHT ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT G Gymnastiekvereniging 40 jaar DE HEER BAL „UNIEKE FIGUUR IN SPORTWERELD" Het bestuur van de Middelburgse gym nastiekvereniging Achilles heeft zater dagmiddag in het Nederlands Koffiehuis een receptie gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. Ook de heer J. A. Bal, de bijna 75-jarige directeur- secretaris, vierde een uniek jubileum mee, omdat hij 40 jaar directeur-leider en 30 jaar secretaris van Achilles was. Van vele zijden zowel uit als van bui ten Zeeland kregen bestuur en de heer Bal waarderende woorden voor het werk, dat zij in het belang van de licha melijke opvoeding in Middelburg en Zee land verricht hebben. Namens het gemeentebestuur kwamen burgemeester mr. J. Drijber en gemeen tesecretaris mr. J. Hooij gelukwensen aanbieden. De burgemeester verklaarde in zijn toespraak onder meer, dat het gemeentebestuur er naar blijft streven om te komen tot een betere zaal-outilla- ge voor de soholen (overdag) en de tunrverenigingen gedurende de avond uren. Mr. Drijber zei daarbij te hopen, dat in de hoofdstad nog eens een ge bouw zal verrijzen, dat op een sporthal lijkt. „Dat willen wij juist doen in de overtuiging van het grote belang, dat de sportverenigingen voor de bevolking van grote betekenis zijn", aldus burge meester Drijber. Hij betoogde vervolgens, dat de heer Bal veel tijd, ook gedurende de avonduren, aan de lichamelijke op voeding van de jeugd besteed heeft. De burgemeester kon zich voorstel len, dat de nog vitale directeur-secre taris zich niet gemakkelijk van zijn Achilles kan losmaken. Tijdens een bijeenkomst van het bestuur had voorzitter C. J. Nieuwenburg zijn directeur-secretaris eveneens waarde rend toegesproken. Hij noemde de heer Bal een unieke figuur in de Zeeuwse sportwereld, zoals er maar weinig zijn. „Het moet dan ook in het vervolg geen Jantje Bal meer zijn, maar Jan Bal", verzekerde de heer Nieuwenburg. De receptie werd bezocht door talrjjke afgevaardigden van bijna alle Middel burgse sportverenigingen en vele buiten de Zeeuwse hoofdstad. Namens de ZE BRA en het veteranenkorps van bet K.N.G.V. overhandigde de heer K. Kooij uit Goes daarbij aan de heer Bal een zil veren legpenning, waarna de voorzitter van de KN.G.V.-wandelcommissie, de heer J. Bisschot uit Haarlem, het Achil- les-bestuur verraste met een herinne ringsembleem in glas en lood. Ook één van de dames, die Achilles mee hielp oprichten, mevrouw L. de Vos-Minder- houd, gaf van haar belangstelling blijk. Het spreekt vanzelf, dat de jubilerende vereniging vele geschenken en een enor me bloemenhulde ten deel viel. Alle vrienden Als voorzitter van de huldigingscom- missie voerde de heer A. Imanse het woord, namens zo zei de heer Imanse „alle vrienden van Achilles, die zelfs uit vèrverwüderde werelddelen van hnn belangstelling blijk gaven" Niet met woorden alleen, ook met daden. De voorzitter van het huldigingscomité stelde een geschenk in ho' vooruitzicht als dank van allen, die gedurende 40 jaar hun sportopvoeding bij Achilles ge noten; en als dank voor degenen, die al die tijd in het belang van de gymnas tiekvereniging hun beste krachten ga ven. Wanneer men over Achilles praat, denkt men aan de heer Bal, verzeker de de heer Imanse vervolgens. „Het lied is al vele malen gezongen, ik zing het nog eens, in het kort", aldus de comité-voorzitter. „Achilles is Jan Bal en Jan Bal is Achilles. En daar mag Achilles heel bljj om zjjn. Dat de vereniging in de afgelopen laren de moeilijkheden overwon, heeft zjj aan hem te danken", aldns de heer Iman se, die tevens mevrouw Bal in deze huldiging betrok. Namens de huldi- gingscommlssio overhandigde de heer Imanse alvast het. receptieboek. C. A. Kaan - oud-lid provinciale staten - in Den Haag overleden Zaterdag Is In Den Haag na een kort stondige ziekte overleden de heer C. A. Kaan, oud-meubelfabrikant te Terneu- zen. De heer Kaan, die de leeftijd van ruim 82 jaar bereikte, heeft van 1950 tot 1958 deel uitgemaakt van de pro vinciale staten van Zeeland voor de C. H.U. Voorts was de heer Kaan ruim 40 jaar bestuurslid (waarvan meer dan 30 jaar secretaris) van de vereniging „Technische School voor Ternouzen en omstreken". Het stoffelijk overschot van wijlen de heer Kaan zal woensdagmiddag om 2 uur ter aarde worden besteld op de al gemene begraafplaats te Temeuzèn. Grontmij.-personeel te Goes bijeen Voor de eerste maal sind# de oprichting van de personeelsvereniging „Zeeland" van de Grontmij. N.V- werd zaterdag een vergadering belegd in „De Land bouw" te Goes. In de morgenuren werd aandacht geschonken aan de ruilverka velingen met alles wat daarmee ver bonden is. Na de koffietafel was er ontspanning. Het doel van de personeelsvereniging is het onderlinge contact tussen het per soneel te bevorderen en het bespreken van de interne organisatie. Het gehele personeel van de Grontmij. N V- In Zee land is lid van de vereniging. HOOFDAGENT GABR1E1.SE TE GOES OVERLEDEN Na een ziekbed van een jaar is vorige week overleden de heer J. Gabriëlse, in leven hoofdagent van de gemeente politie te Goes. De heer Gabriëlse be reikte de leeftijd van 53 jaar. Hij maak te sedert 1945 deel uit van het korps gemeentepolitic Goes. KERKNIF.UWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Rotterdam-Vreeuwlik W. Sierag voorheen predikant te Hollandia, woonachtig tc Katwijk aan Zee. Beroe pen te Wanneperveen (toez.) R. Hout- sma te Exmorra. GEREF. KERKEN Bedankt voor Campen (Did) H. F. Voogd te Ihrhove (Did). EXAMENS Aan de V.U. slaagden voor het kand. examen theologie de heren J. A. C. Roll- mann te Amsterdam en A. Wesscls te Schellingwoudc GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Doesburg-Doetln- chem E. J. Oosterhuis kand. te Heemse EVANG.LUTHERSE KERK Beroepen te Amsterdam (vac. G. Fafië) A. Jonanncs tc Delft. Middelburg - City: De zoon vun i-uptaln Blood, 20 uur, 14 Jaar. Electro: De hel denbrigade. 19,30 uur. 14 Jaar. Vlissingen - Alhambra: De zoon van cap tain Blood, 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand: Maciste contra Maclstc. 20 uur. 14 Jaar. Bergen op Zoom Roxi: Het zwaard van de veroveraar. 20 uur. 14 laar. Luxor: Lemmy Caution Incognito, 20 uur, 14 J. Axel - Het Centrum: Boccaccio 70, 20 uur, 18 laar. Buist - Bioscoopgebouw: Mannequins en miljonairs, 20 uur, a.l. Unieke figuur WERKENDE JEUGD LEIDERS STELDEN PROGRAMMA VAST De Zeeuwse leiders en leidsters van de chr.-sociale jeugdorganisatie „Werken de Jeugd" hebben zaterdagmiddag in „De Opril" te Goes tijdens een werk vergadering de lijnen voor 1963 uitge stippeld. Zo zal op 4, 11, 18 en 25 maart en 1 en 8 april In Wïssenkerke een jeugdleidercursus worden gegeven. Ook kwamen de plannen over het „school- verlaterswerk" aan de orde. De aanwe zige jeugdleiders besloten om in Axel voor de leerlingen die de l.ts. gaan ver laten, een voorlichtingsavond te beleg gen over het jeugdwerk. Datzelfde zal eveneens in Goes gebeuren. Op Walche ren worden plaatselijk dergelijke voor lichtingsbijeenkomsten gehouden. Er zullen nog nadere data voor worden vastgesteld. Een ander punt van bespre king vormde een te organiseren excur sie voor de Zeeuwse „Werkende Jeugd"- leden. Men wil proberen de Philips- fabrieken in Eindhoven een bezoek te brengen. De heer P. Verbeek, jeugdwerkleider te Utrecht, hield tijdens deze bijeenkomst een praatje over „Wat is communica tie", waarin hij een aantal praktische facetten van het onderling contact tus sen de mensen behandelde. De bijeen komst stond onder leiding van de heer A. Moelker te Kapelle, districtsleider voor Zeeland. Deze verklaarde in zijn openingswoord, dat er het afgelopen jaar ,met succes is gewerkt. Hij wees erop, dat Zeeland er twee „Werkende Jeugd"-afdelingen bijkreeg, namelijk Temeuzen en Poortvliet. Hij deelde mee, dat ook in Souburg een afdeling in op richting is. VLISSINGEN De N.V.V. Bestuurdersbond Vlissingen heeft vrydagavond achttien jubilarissen gehuldigd, die 60, 40 of 25 jaar lid wa ren van het vakverbond. Dat gebeurde tijdens een bindingsavond in cabaret- dansantstijl, die werd gehouden in het „Concertgebouw". Voor deze bijzondere gelegenheid was de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer A. KIoos, naar Vlissingen gekomen, om de jubilarissen enkele hartelijke woorden toe te voegen en om hen het N.V.V.-insigne op de borst te spelden. De heer Kloos vond de viering van dit jubileum een ongezochte gelegenheid om eens in de historie tc duiken. HJj bracht de perioden in herinnering, waarin de jubilarissen tot de vakvereniging zijn toegetreden. „Alles wat de vakbeweging heeft bereikt is ondenkbaar zonder de trouwe aanhang van vele honderdduizen den leden. De jubilarissen hebben ge meen; de gevoelens van solidariteit en trouw aan het vakverbond", aldus de heer Kloos. Voor deze trouw en solidari teit bracht hg namens het N.V.V. dank speldde het N.V.V.-speldje op. De je jubilaresse, mevrouw Vonk-Loes- berg ontving een broche. De echtgenotes van de jubilarissen ontvingen een bloem- stukje- Aan de heer C. F. Huson te Sou burg overhandigde hy nog een persoon lijk geschenk. Vóór de huldiging van de jubilarissen had „De Volksstem" enkele lederen ten gehore gebracht. Na de hul diging was er gelegenheid tot het ma ken van een dansje op muziek van het clavioline-kwartet. Tussen de bedrijven door zorgden het komisch acrobatenduo Scott en Black en de „Spelbrekers" voor wat afwisseling. De jubilarissen niet allen waren op deze bijeenkomst aanwe zig zijn: 25 jaar lid: G. J. van de Ka pelle, A. Beijcr, J. D. Christiaans. J. P. van Ham, G. H. F. Luwema, A. Milot, Zoutewelle, J. Boogaard, C J. Brug- eman, W. J. Kievit, j. Oreel, Chr. van Ie Weide en mevrouw Vonk-Loesberg allen te Souburg: 40 jaar: A. Brasser, J. Bul, H. Kort en A. Wijkhuizen, allen te Vlissingen: 60 jaar C. F. Huson te Souburg. Rioolbelasting in Vlissingen In het gemeenteraadsverslag van Vlis singen vermeldden wij zaterdag, dat de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) had aan gedrongen op „een kalme progressivi teit" bij het eventueel instellen van ri- Officiële publikatie GEMEENTE OOST- EN WEST-SOUBURG. De burgemeester van Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat de raad der gemeente in zUn vergadering van 8 februari 1963 heeft bepaald, dat een herziening van het partiële uitbreidingsplan „Kromwcge" in voorberei ding la O.- en W.-Souburg, 18 febr. 1963. De burgemeester voornoemd, B. H. G. TER HAAR ROMENY VLISSINGEN. B. en w brengen ter openbare kennis, dat het besluit van de raad dexer gemeente van 10 september 1962, nr. 3. waarbij werd besloten, dat, te beginnen met het Jaar 1963, de kermis of Jaarmarkt zal worden gehouden vanaf de zaterdag voorafgaande aan de 3c maandag ln Juli tot en met de zaterdag daar aanvolgende. met uitzondering van de in dal tijdvak gelegen zondag, door Gedeputeerde Staten van Zeeland la goedgekeurd bij hun besluit van 9 november 1962, onder no. 3073/ 292, 3e afdeling. ooibelasting. De heer Knoop plaatste deze opmerking, nadat de heer E. de Priester (p.v.d.a.) het vertrouwen had uitgesproken, „dat het een verordening zal zijn met een progressieve opzet". Pioniers St.-Raphaël gehuldigd De afdeling Vlissingen/Middelburg van de rooms-katholieke bond van vervoers- personeel „St.-Raphaël" heeft dezer da gen twee oud-leden gehuldigd. Dit wa ren de heren J. Stokse en J. van Dijk te Middelburg. Deze heren kunnen vanwe ge hun hoge leeftijd, zij zyn beiden 89 jaar, op 22 februari niet naar de viering van het 60-jarig bestaan van St.-Ra phaël te Utrecht gaan. De heren Stokse en Van Dijk zijn beiden vanaf de oprichting lid geweest van St.- Raphaël en zouden in Utrecht gehuldigd worden. Nu is dat in besloten kring ge beurd in het bejaardentehuis „Bachten- beeke", waar de beide heren wonen- Behalve de familie en het bestuur van de afdeling Vlissingen/Middelburg, wa ren ook aanwezig hoofdbestuurder Jentjes, de geestelijk adviseur van de afdeling, kapelaan Boumans, het K.A.B.- bestuur Middelburg en de directie van het bejaardentehuis. LAATSTE NIEUWS „Anzoategui" ligt stil voor Braziliaanse kust Een Amerikaans patrouillevliegtuig heeft het gekaapte Venezolaanse vracht schip „Anzoategui" zondagavond waar genomen, terwijl het stil voor de Bra ziliaanse noordkust lag. Dat werd zon dagavond in Washington meegedeeld. Het schip was schijnbaar voor anker gegaan op een afstand van 30 mijl ten noorden van Maraca, een eiland tegen over de Braziliaanse plaats Amapa. Het patrouillevliegtuig zag verder twee kleine boten langszij ae „Anzoategui", maar kon niet vaststellen waar zij van daan kwamen. De woordvoerder die dit in Washington meedeelde wilde niet in gaan op een vraag, of de bemanning die de vrachtboot kaapte misschien bezig was zich met de kleine boten in Brazilië aan wal te begeven om daar politiek asiel aan te vragen. Concert Madrigaalkoor „Jeugd en Muziek" Hét artikel in de P.Z.C. van donder dag 14 februari over het optreden van ting. Het avondconcert, onder auspiciën van de „Jeugd en Muziek" is een beslo ten concert en zal niet gegeven worden in de Graanbeurs, maar in de aula het Jansenius Lyceum. VEERE ,,'s Konings Jeugd" bezorgde „Het Hart Eens" f 380 De Veerse G.J.V. ,,'s Konings jeugd" heeft vrijdagavond 380 bijeengebracht voor de actie „Heb het hart eens". Deze actie gaat uit van de landelijke G.J.V. en heeft tot doel het bijeenbrengen van geld voor het jeugdwerk in Ruanda- Urundi. Leden van ,,'s Konings jeugd' voerden vrijdagavond in het Veerse ver enigingsgebouw het aloude ganzenbord spel op. Dit is geschreven door de Veer se schrijver M. Beversluis. In de pauze verkocht men op Amerikaanse wijze een ganzenbord, dat ruim 50 opbracht. Voorzitter A. P. Kasse van ,,'s Konings jeugd" bracht de schrijver hulde voor zijn belangeloze hulp voor het slagen van deze avond. Ds. J. C. Streefkerk sloot de avond. MELISKERKE Lezing voor Z.L.M. over brouwgerst Ir. W. Wilten uit Breda heeft vrijdag avond voor de afdeling Meliskerke van de Z.L.M. gesproken over de teelt- en verwerking van brouwgerst. Hij lichtte deze lezing toe met kleurendia's. Na de lezing van de heer Wilten volgde geanimeerde discussie. Sluitende begroting 1963 Geen bouwvolume: dan zelf woningen bouwen Punt nummer 27 van de agenda voor de raadsvergadering tc Zoutelande op don derdag 21 februari 's middags 2 uur is de behandeling van de gemeentebegro ting voor 1963. „Vele zaken zyn te rege len, maar alles duurt erg lang, daar vooral ook als gevolg van de beperkte middelen", aldus schrijven b. en w. van Zoutelande in de memorie van toelich ting op de begroting. De begroting is sluitend met aan inkomsten en uitga ven op de gewone dienst f 248.789 en de kapitaaldienst heeft een nadelig slot van f 107.330.95 bij een bedrag aan In komsten van f 130.613,47 en aan uitga ven f 1.237.944,42. Op korte termijn is noodzakelijk: dat Zoutelande de beschikking krijgt over bouwgrond, woningen Kan bou wen, verbetering en riolering van de Duinweg, de Bosweg, e-a. kan uit voeren en een kleedgelegenheid op het sportveld kan bouwen. Verder hebben de aandacht brand putten, parkeergelegenheid en het in exploitatie brengen van het zomer woningenterrein. De nieuwe financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten bracht ook voor Zoutelande geen afdoende uitkomst. Zelfs met de grote garantie-uitkering is het niet mogelijk de dienst met de ge wone middelen sluitend te maken. Bo vendien speelt de jaarlijkse verminde ring van de garantie-uitkering de ge meente financieel parten. De algemene uitkering wordt met f 2, per Inwoner verhoogd, maar aan de an dere kant wordt de garantie-nltkering met eenzelfde bedrag verlaagd „en dat terwijl er", aldus b. en w., „zo veel uit gaven te doen zijn, welke niet alleen van Raad vergaderde Discussie rond „Opgeruimd staat netjes" De gemeenteraad van Kapelle heeft in zijn vrijdagmiddag gehouden vergade ring besloten om de subsidie voor het centrum van kraamzorg te Goes en de prov. bond „Het Zeeuwse Wit-Gele- Kruis" tv verhogen van 25 cent tot 75 cent per interne verzorgingsdag. Door de stichtingen was gevraagd om een verho ging tot 2 per dag. Burgemeester H. G. van Suijlekom lichtte toe dat b. en w. het niet redelijk hadden gevonden om zoveel tc vragen. Zjj hadden het boven dien fout gevonden om zoals nu gebeurt, te gaan leunen tegen de overheid. Raads lid A. de Neef (p.v.d.a.) zei de subsidie op 1 per dag gesteld te willen zien. Zijn fruetiegenoot A. N. Lamper evenals L. de Koeyer (c.h.) vonden 75 cent wel wat aan dè lage kant. liet voorstel werd ln stemming gebracht waarbij het voor stel van b. en w. met zes tegen vier stemmen werd aangenomen. Behalve de hiervoor genoemde leden stemde ook raadslid J. M. Zuidweg (c.h.) tegen. Een stemming moest ook gehouden wor den voor de vaststelling van een subsidie voor de nationale campagne „Opgeruimd staat notjes". B. en w. hadden voorge steld hier voor 50 uit te trekken. Raadslid J. M. Zuidweg merkte op, per plex te hebben gestaan, dat er altijd weer mensen zijn die iets uit weten te vinden waar de overheid maar voor op moet draaien. „We hebben voor dit soort werk toch onze gemeentewerkrnensen". zo zei hij. Raadslid A. de Schipper (vr. lijst) zei de campagne wel wat te vinden voor grote steden. Voor het platteland zag h(j hierin niet zo veel. Burgemees ter Van Suijlekom verdedigde zijn stand punt door tc zeggen, dat de werkgroep van deze stichting hiermede een nuttig werk beoogt. Ook de vereniging van Ne derlandse Gemeenten staat achter het streven van de campagne die landelUk wordt gevoerd. Nadat ook andere raads leden hun visie over de subsidieaanvraag hadden gegeven werd het voorstel in stemming gebracht. Met zes tegen vier stemmen werd het voorstel om 50 te geven verworpen. Het tussenvoorstel van raadslid A. de Schipper om te vol staan met 10 werd zonder stemming aangenomen, waarbij de heren A. N Lamper, A. de Neef (p.v.d.a.) en J. Slab- bekoorn (s.g.p.) geacht wensten te wor den tegen te hebben gestemd. Burgemeester Van Suijlekom deelde mee dat goedkeuring is verkregen op het raadsbesluit tot de bouw van tien wo ningwetwoningen. Het in de raad van 27 november genomen besluit om de presen tiegelden voor raads- en commissiever gaderingen te verhogen tot 15 kreeg wat de kleine commissievergaderingen betreft niet de instemming van G.S. Dit college adviseerde deze te halveren. Wat betreft de plannon tot sanering van de Blaaspoort, deelde de voorzitter mede. dat hiervoor een subsidie bij het r(jk zal worden aangevraagd. plaatselijk belang zijn, maar veel meer gezien kunnen worden als te zjjn in het algemeen economisch belang van het gehele land. Naar onze mening is deze korting dan ook onbillijk". OOK ONBILLIJK Een andere onbillijkheid vindt Zoutelan- de's college van b. en w„ dat op geen enkele wyze wordt rekening gehouden met het aantal badgasten en waarvoor de nodige uitgaven moeten worden ge daan. „Inkomsten voor de gemeente staan daar niet tegenover". Het aantal nachtverblijven bedraagt ruim 250.000 per jaar. B. en w. rekenen voor; dat als elk nachtverblijf als l/365ste inwoner meetelde, Zoutelande zou kunnen reke nen op een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds naar omstreeks 700 inwoners- De garantie uitkering zou desnoods kunnen verval len, waarbij een bedrag over bleef voor de te maken voorzieningen, zoals par keergelegenheid, duinpaden, betere strandaccommodatie, enz. De begroting is na „uitkamming" sluitend door f 4725 te gebruiken van de batige saldi van de vorige dienstjaren. De batige saldi zijn "dan op een bedrag van omstreeks f 800 na verbruikt. De grote lasten voor Zoutelande zijn mede een gevolg van de veranderingen aan de zeewering. Belangrijke bedragen bleven voor rekening van de gemeente. VERHOGING De rioolbelasting moet in 1963 wor den verhoogd, van het zogenaamde vijfjarenplan zijn veel werken sinds 1960 als uitgevoerd, maar de verbe tering en riolering van Duinweg, Bosweg en de verbindingsstraatjes moet nog tot stand komen. Omdat dit werk met subsidie moet worden ge daan, aldus b. en w. kan men niet zeggen wanneer met de uitvoering wordt begonnen. „Gedane beloften zjjn niet nagekomen". Het streven is na het zomerseizoen van 1963 te be ginnen. De geringe stijging van het aantal in woners, aldus b. en w. is enerzijds eer gevolg van het ontbreken van bouw gronden en aan de andere kant te wij ten aan de afremming van de bouw plannen. Aangezien men geen bouwvolume voor woningwetwoningen krijgt, wil de ge meente proberen zélf enige woningen te bouwen om de gezinnen, die dringend betere huisvesting nodig hebben „op te vangen". Als dit niet lukt, moeten ook die gezinnen naar elders verhuizen. De raad zal zich tevens bezighouden met een eerste wijziging op de begroting 1963. In de hierbij behorende memorie van toelichting schrijven b- en w., dat behalve over een verhoging van de ri oolbelasting (van f 15 tot f 25) ook ge dacht wordt over invoering van een woonforensenbelasting, zoals onder an dere Domburg deze al kent. Begroting 1963 van Gasthuis sluitend Het Gasthuis te Goes heeft voor 196f een sluitende begroting. Er is even als in 1961 en 1962 een post diversen geraamd van 2000,De exploitatie- winst is begroot op 167,57. De begro ting toont aan inkomsten en uitgaven een totaalbedrag van f 1.143.230,10. De inkomsten worden voor het over grote deel gevormd door de verpieeg- gelden, die zijn begroot op een totaal van 764.337,10. Dat is ruim 43.000 meer dan vorig jaar. De inkomsten van het laboratorium worden geschat op 50-000, hetgeen 3000 meer is dan in 1962, Uit de toelichting blijkt, dat de omzet van het laboratorium regel matig toeneemt, nu dit is verplaatst en uitgebreid. Vele onderzoekingen kunnen thans zelf worden verricht. De salarissen maken het leeuwenaandeel van de uitgaven uit. Voor 1963 is een bedrag van 621.021,23 begroot. Dat is bijna 60.000 meer dan op de begro ting 1962. De uitgaven voor voedings middelen zijn gesteld op 121.350, ruim 9000 meer dan vorig jaar. Ge nees- en verbandmiddelen vergen ir 1963 50.000. De kosten voor de oplei ding van verpleegsters zijn op de be groting 1963 met 1250,terugge bracht ten opzichte van 1962. Er is hiervoor nu 1500,begroot. Voor de aanschaffing van apparaten e.d- is op de kapitaaldienst een bedrag van 8000 geraamd. Raad verklaart zich akkoord Voor hetzelfde geld beter woi^ènDiinZ°he<tannfeuv^te1 b eigen man aantrekken De sedert 1959 met de gemeenten Krui- ningen, Krabbendyke en Waarde aan gegane gemeenschappelijke regeling op het bouw- en woningtoezicht en het toe zicht op gemeentewerken, heeft by de gemeente Rilland niet voldaan. In de zaterdagmorgen gehouden raadsverga dering werd besloten per 1 maart 1964 uit de regeling te treden en over te gaan tot aanstelling van een eigen technisch ambtenaar. De raad was het met burgemeester J. C. W. Jobse eens, dat Rilland voor de jaarlijkse bijdrage van 11.500,- aan de getneenschappe- lyke regeling ook een eigen kracht aan kan trekken, waardoor de belangen van do- gemeente beter dan tot nog toe ge diend kunnen worden. Instemming kreeg ook het voorstel van b. en w. om aan de adoptiegemeente Zaandam een wandtapijt aan te bieden als uiting van dankbaarheid en hulde voor de hulp ontvangen tijdens de ramp in 1953. Al in 1957 besloot de raad de ge meente Zaandam een blijvend ge schenk aan te bieden, hetwelk zou bestaan uit een gebrandschilderd OOSTBURG Ledenvergadering „De Volière De Oostburgse vereniging van vogellief hebbers „De volière" kwam dezer dagen in hotel-café „de Windt" in ledenverga dering bijeen. Na een kort openings woord van de voorzitter, de heer J. van Weelden, die hierby ook de diverse ac tiviteiten van de vereniging noemde en stelde dat het jaar 1962 zeker een goec' jaar genoemd mag worden, werd uitvoe rig van gedachten gewisseld over de in 1962 gehouden tentoonstelling in de Bur gerzaal van het Oostburgse raadhuis van kanaries, parkieten, tropische vo gels, enz. Algemeen was men van oor deel dat deze tentoonstelling bijzonder goed was geslaagd. Een verheugend feit noemde de voorzitter het, dat het leden aantal van de vereniging nog steeds stijgende is en nu 41 bedraagt. De beide periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. van Weelden en L. F. Kaijser werden bij acclamatie herkozen. De bei de leden A. W. van Dale en A. J. Stok- kerman werden gehuldigd in verband met het door hun behaald kampioen schap op de laatst gehouden provinciale vogeltentoonstelllng te Middelburg. Uit mededelingen van de leden bleek, dat de strenge winter geen abnormaal hoog sterftecyfer onder de vogels van de le den ten gevolge heeft gehad. Wel was men van mening, dat de lange winter periode ten gevolge zal hebben dat het kweekseizoen bekort zal worden en la ter zal beginnen dan gewoonlijk. Tot slot bracht de voorzitter zijn felicitaties over aan het Oostburgse lid, de heer J. A. Campfens, die op de afgelopen zondag in Toulouse gehouden wereldtentoonstelling met een door hem ingezonden parkiet een fraaie vierde prijs wist te behalen. Verdiepingsdag r.-k. boerinnebond De kring Oostburg van de r.-k. boerin nebond, die geheel West Zeeuwsch- Vlaanderen omvat, hield dezer dagen in de bovenzaal van de katholieke kring te Oostburg haar jaarlijkse verdiepings dag, waarvoor een zeer goede belang stelling bestond. De voorzitster, mevr. van 't Westeinde uit Groede richtte zich in haar welkomstwoord in het bij zonder tot de heren van de Kon. Ned. Heide Mij. en bracht de felicitaties over aan deze maatschappy, daar deze ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan het -tredikaat „Koninklijke" ontvangen had. lierna hield de heer H. Heuvink uit Terneuzen, technisch ambtenaar van de Kon. Ned. Heide My. een inleiding over de film „Langs ongebaande klin gen", welke hoofdzakelyk ging over het werk van deze maatschappy. Verder vertoonde men ook nog de film „De klompendans". In de pauze kon men een tentoonstel ling bezichtigen van door leden ver vaardigde handwerken, welke zullen worden ingezonden voor de kringwed strijd. Voorts was er aangifte tot deel name mogeiyk voor kamerplantenwcd- strijd, die deze zomer wordt gehouden, waarvoor zich reeds 52 dames opgaven. De collecte voor de actie „5025'', wel ke ten goede komt aan de St.-Maar- tensklimek, die dit jaar het 25-jarig ju bileum viert en die gehouden wordt door le gezamenlijke katholieke vrouwenor ganisaties die dit jaar 50 jaar bestaan, tracht f 67,op. Na de pauze hield pater Vlemminkx uit Nuland een in leiding over het onderwerp: „Wat vraagt men van de moderne moeder?"; een causerie die zeer de belangstellng had van de aanwezigen. Met een lof in de parochiekerk door de geestelijke ad viseur. pastoor-deken A. A F. Lieve- goed uit Oostburg, besloot men deze goed geslaagde verdiepingsdag. CADZAND Vrij. Evang. conferentie te Cadzand Van 12 tot 14 februari werd in de Vrye Evangelische Kerk een driedaagse con ferentie te Cadzand gehouden tot op wekking en verdieping van het geeste lijk leven. Sprekers waren ds. H. R. Timmerman van Amsterdam en ds. J. G. Nlewöhner van Wemeldinge. Voor twee middagsamenkomsten was het thema: Met Christus triomferen in ver zoekingen. Zo lang we leven is er de mogelyKheid om verzocht te worden. Dit is geen schande. Christus zelf werd door de Heilige Geest naar de woestijn geleid om verzocht te worden door de duivel. Hy alleen overwint en wil ons van zyn zegepraal deelgenoot maken. Dóar, waar wij 't zwakste zijn, probeert de vyand te penetreren. Eenzaamheid en moeheid bergen gevaren in zich. Ach- Dinsdag 19 februari 1963, 8 uur n-m., Ned. hervormde kerk te Axel (m.m.v. kunstkring „Van den Vos Reinaerde") DELFT'S MADRIGAALKOOR o.l.v. Pierre van Hauwe, met een rijk gevarieerd programma- Begeleiding: Cock Paardekamp, piano. Toegangsbew. ƒ1,75 (r.i.) in comb, (week) lidmaat - schapskrt. Z.V-U. of Kunstkring verkrijgb. te AXEL bij J. C. Vink, Markt 12, tel. 646; TERNEUZEN bij fotohandel mevr. I. Bliek-But, Zuidlandstr. 32 (dage lijks van 9-18 uur), tel. 2360; HULST bij J. H. Stolte, Tivoliweg 39 ,tel. 3037 en voor zover voorradig des avonds aan de kerk. Weeklidmaatschapskaart Z.V.U. 0,75. Geen plaats bespreking. De kerk is verwarmd- Na afloop extra bus richting Hulst e.o. tereenvolgens werd gesproken over de verzoeking van de lust, van die van het brood alleen, van die tot macht en van die tot onverantwoordelijkheid. In de zeer goed bezochte samenkomsten ging het over: Verlangen en vervulling. Er vaart een verlangen, een zucht, door de schepping, vanwege geschondenheid en onvolmaaktheid. Maar dit verlangen staat, evenals het zuchten van de ge lovigen, tegen de achtergrond van het verlossende en vernieuwende werk van Christus. Daarom hebben christenen een taak in de wereld. Ze hebben iets te weerspiegelen van Gods gedachten. Daarbij gaat het niet zozeer om sensa tionele dingen, maar om een leven in overgave aan de Heer. In alle gebro kenheid mag er reeds nu iets zrjn van de nieuwe schepping. Daartoe neemt de Heilige Geest deel "aan onze zwakheid. Hij zucht, Hy bidt in ons, zodat we nimmer alleen staan in de strijd. Ten slotte: God zelf verlangt dat wij met Hem worden verzoend. Deze rijke bood schap werd beklemtoond door gemeen- schappeUjk gezang en ook in de mede werking van enkele dames die op woensdagavond en het Nieuwvlietse koor, dat donderdag op verdienstelijke wyze een aantal liederen ten gehore bracht. De algemene leiding berustte bij ds. W. F. Praas te Breskens en ds. L. v. d. Molen te Cadzand. TERNEUZEN Filmavond In de zaal van café „De Vriendschap" te Terneuzen gaf een oliemaatschappij vrij dag voor schippers een filmavond. Het programma omvatte behalve een aantal technische films ook een paar ontspan- ningsfilms. Om tegemoet te komen in de beperkte spelmogelijkheden vanwege de stopge zette bedrijfsvolleybalcompetitie organi seert de Bond van oud-militairen te Ter- neuzen 18, 21, 25 en 28 februari een toer nooi. Aan het toernooi nemen vier teams deel: oud-militairen I en n, rijkswater staat en haven- en aanverwante bedrij ven. De Bond van oud-militairen heeft een medaille voor het winnend team be schikbaar gesteld. Schippersfamilieavond Vorige week werd in „Pro Rege" te Ter- neuzen samenwerking met de hervorm de en gereformeerde kerk door de in Ter- neuzen liggende schippers een familie avond georganiseerd. De heer J. Kolijn leidde de avond. Na het zingen van eni ge liederen werden dia's vertoond over het wel en wee van de bewoners van het schippersinternaat te Terneuzen. De di rectrice van het internaat, mej. A. Kiel- man gaf een toelichting op de dia's. De schipperskinderen leverden een aandeel in het programma en voerden enige sketchjes op. In de pauze waren er een verloting en een col'ecte. De opbrengst van de collecte 150) werd bestemd voor de wereldhulpactie. Schets van nieuwe ontvangen Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft van het architectenbureau Van den Broek en BaTtema een voorlopige schets ontvangen van het nieuwe stad huis. In overleg met de stadhuiscommis sie en op verzoek van de architect, acht het gemeentebestuur het gewenst hierover met de raad vs» gedachten te wisselen. Dit zal gebeuren tijdens een informele bijeenkomst op donderdag 7 maart. Tydens deze bijeenkomst zal de heer Bakema een uiteenzetting omtrent de voorlopige schets geven. De stede- bouwkundige aspecten zullen worden toegelicht door lr. Gouwetor. HULST Kring Hulst Z.L.M. vergaderde De Kring Hulst van de Z.L.M. houdt op zaterdag 2 maart a.s. in hotel „De linde" by de heer A. Raes te Kloosterzande haar algemene ledenvergadering. De ver gadering, welke onder leiding zal staan van de heer J. W. Scheele uit Zaamslag, zal naast de gebruikelyke agendapunten o.a. in behandeling nemen het vraag punt „Landbouw en recreatie". Het hoogtepunt zal worden gevormd door een inleiding, welke ir. A. W. Luitjens zal houden over het onderwerp „De wone boer in deze veranderende reld". Hierna volgt een gedachtenwisse- ling en de rondvraag, terwijl na afslui ting van het officiële gedeelte de leden zich zullen verenigen voor een gezamen lijke maaltyd. Mutatie belastingkantoor Hulst Met ingang van 1 maart a.s. is de be heerder van het ontvangkantoor van de directe belastingen te Hulst, de heer M. S. de Boer. in geiyke functie benoemd te Hoensbroek (L.). De heer De Boer heeft gedurende vier jaar het beheer over het ontvangkantoor te Hulst gevoerd en heeft zich ln deze betrekkelijk korte tijd een vooraanstaande plaats weten te ver werven in het maatschappelyk leven. Zo was hy o.a. secretaris van de plaatse lijke afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis. raadhuis. Aangezien deze bouw plannen nog niet gerealiseerd zijn en er mogelijk met net aanbieden nog vele jaren gewacht zal moeten wor den. is er contact met het gemeente bestuur van Zaandam gezocht en ge vraagd of ook een wandkleed op prijs gesteld zou worden. Een beves tigend antwoord is hierop ontvan gen. zodat opdracht is gegeven voor net maken van een ontwerp. De kos ten van het kunstwerk zullen naar raming ƒ3500 bedragen. In zyn nieuwjaarstoespraak zei burge meester Jobse, dat de gemeente door wyziging in de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, in een aan merkelijk gunstiger vaarwater is geko men. Vooral de oppervlaktevergoeding viel byzonder gunstig uit. Aanzienlijke kapitaalwerken, waaronder de verbete ring van de Hoofdweg en herbestrating van de Derdeweg, konden tot uitvoe ring worden gebracht. Ook voor dit jaar staan er enkele grote werken op stapel, waaronder de verbetering van de weg naar Bath. Deze weg is op het tertiaire wegenplan geplaatst. Wat betreft de realisering van het Kreekrakplan, zei burgemeester Jobse, dat nu wel met ze kerheid vaststaat, dat het zwaartepunt van industrievestiging vooral nu er tussen België en Nederland een akkoord is gekomen over aanleg van een nieuwe vaarwaterverbinding aan de Ooster- schelde zal komen te liggen. „We heb ben echter een uitbreidingsplan voor de bouw van 400 woningen, zodat, wan neer het plan tot ontwikkeling komt, we voorlopig vooruit kunnen". Het ko mende jaar hoopt men ook verder te kunnen werken aan de plannen voor een bejaardencentrum. Besloten werd op het verzoek van de bewoners om in de Tweedeweg voor de woningen van Meulenbcrg een lichtmast te plaatsen. Akkoord ging de raad met het voorstel om adhesie te betuigen aan de door de gemeente Buurmalsen ingediende motie om de kosten van verpleging van gees teszieken voor rekening van het rijk te nemen. Geen bedenkingen waren er te- het voorstel om op een contributie ƒ25.- per jaar toe te treden tot de stichting „Spel en Sport". Aan de plaatselijke vereniging „Het Groene Kruis'' zal een lening van 10 000 worden verstrekt. Tot gemeentewerklieden werden aange steld de heren J. P. Walraven en M. de Waard, beiden uit eigen gemeente. Ge tracht zal worden ook nog een metse laar aan te trekken. Aan het r.-k. schoolbestuur zal een bedrag van 2490 beschikbaar worden gesteld voor in richting van een hoofden- en dokters kamer. alsmede 500 voor het aan schaffen van een stofzuiger en vloer- wrijver. Nadat J. v. d. Boomgaard rap port had uitgebracht werd de gemeen- terekenlng en de rekening van het wo ningbedrijf en burgerlijk armbestuur over 1960 goedgekeurd. De gewone dienst sluit met een nadelig saldo van ƒ3982.94; de rekening van het burger lijk armbestuur vertoond een batig slot van 337,45. SLUIS Nutsbiblotheek De Nutsbibliotheek in Sluis boekte de volgende aanwinsten. John Brophy: De Grote Bankroof: Martie Verdenius: Tusen Jagen en Vliegen; Martie Ver denius: Begin er niet aan; Joachim Joesten; De Amerikaanse Geheime Dienst: Mazo de la Roche: De erfge naam van Jalma: Simenon: Maigret en de luie inbreker; Dick Dreux: Des ko nings glorie: Ruth Chatterton: Een ziel heeft geen kleur. Rederijkers op Rozenoord De Rederijkerskamer „De Oranjebloem" te Sluis bracht voor de bewoners van Rozenoord de thriller: „Het huis bij het meer", een stuk in drie bedrijven. Het stuk speelt in de bibliotheek van een oud huis in de buurt van Londen en het werd door de artiesten goed ge bracht. De heer J. P. J. Wage, directeur van de stichting Rozenoord bracht aan regis seur W. Blaeke en zijn gezelschap dank voor hun medewerking binnen het ka der van de ontspanning voor de bewo ners en aan de spelers voor het vertoc.i- spel. Ella Dierkx en Emmie Wage boden aan de dames-artiesten een klein geschenk aan. SCHOONDIJKE Verkeersbord op rotonde omver gereden Dezer dagen is een tankauto over het sperk van de rotonde te Schoondijke eden. De chauffeur was in slaap ge vallen. Er deden zich geen persooh'ijke ongelukken voor. De schade bleef be perkt tot een vernield verkeersbord. LEO HORN KOMT SPREKEN VOOR V.C. SCHOONDIJKE De bekende voetbalscheidsrechter Leo Horn zal dinsdag 26 maart voor de le den van de voetbalvereniging „Schoon dijke" vertellen over zijn ervaringen en belevenissen op voetbalgebied. Hy zal dit doen op de feestavond van genoem de voetbalclub, die dan 30 jaar bestaat. Verder zal men de film vertonen van de flitsen projecteren over de wereldkam pioenschappen voetballen 1962. Voor de verandering zal men dan verder de film over de wereldkampioenschappen schaatsen 1962 te Moskou vertonen. „The Valiants" voor tiende maal tegen V.C. Schoondijke De Engelse amateurclub „The Valiants" zal zaterdag 13 april (even voor Pasen) een wedstrijd spelen tegen het eerste elftal van de voetbalclub Schoondijke. Dit zal de tiende keer zyn, dat deze En gelse club op haar paastournee Schoon- dyke aandoet. ZUID BEVELAND GOES Jaarvergadering Ver. Huisvrouwen In een goed bezette zaal van hotel „Ockenburg"' hield de afdeling Goes van de „Nederlandse vereniging van huis vrouwen" dezer dagen haar jaarverga dering onder leiding van mevrouw Van Melle. Het jaarverslag gaf een beeld van de activiteiten, die de vereniging in 1962 heeft ondernomen. De door een commissie gecontroleerde kas bevatte een batig saldo. In de plaats van me vrouw S. Trimpe Burger-Schryver werd tot tweede secretaresse gekozen me vrouw Korstanje-Van Manen. Mevrouw Israel-Maas werd als correspondente van het Instituut tot voorlichting bij huishoudeiyke arbeid opgevolgd door mevrouw C. J. Haandrikman-Hack. By de rondvraag werd nog gesproken over te houden excursies. Na de pauze bracht de heer Hafkamp, vertegenwoordiger by de Bond van Nederlandse opticiens een door de Zeeuwse Bond van opticiens aangeboden causerie met dLévertoning over het onderwerp „Zien is een won der".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9