JAN NOLTEN: KRACHTEXPLOSIE IN ÉÉN SLOPENDE SECONDE ENGEL VAN SAN FRANCISCO In Vlissingen staan nog honderd gaslantaarns Klanken uit de ether PILOOT STORM onRoerd in de slratosfeer Wennen aan paard mét een staart... VLIEGBREVETTEN UITGEREIKT Waar zijn onze schepen? MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Concentratie ,,'t Is die ene seconde! Daarin moef je alles geven wat je hebt, je maximum aan concentratie en kracht. In die ene seconde lever je een topprestatie. Het is zó'n explosie, dat je dagen daarna moe, stijf en lusteloos bent. Geestelijk en lichamelijk uitgeput, omdat je enkele keren in een seconde het uiterst gaf wat je als mens bezit. Dat is gewichtheffen! Dat is mijn sport! Ik lach als ik mensen hoor zeggen, dat het een dommekrachtsport is. Daarmee geven die mensen blijk er niets van te weten en niets van te begrijpen". Dat vertelt enthousiast de 30-jarï- ge JAN NOLTEN, zes keer kam pioen van Nederland gewichthef fen in de veder- en lichtgewicht klasse. Vorig jaar ontging hem dë zevende nationale titel, omdat een niersteenoperatie hem van deelna me afhield. Gisteren werden in Ami- citia in Den Haag weer de nationale kampioenschappen gewichtheffen georganiseerd door de H.K.V. „Si meon" en Jan Nolten maakte daar zijn rentree. door de competitie met anderen. Ook dat is al een bewijs dat gewichtheffen geen dommekracht-sport is. Was het dat wel, dan zou je immers op elke plek, onder de meest verschillende omstandigheden tot een goede presta tie komen! Ik heb hier in de zaak een druk café in de Haagse Broek- horststraat eens een stoere Suri namer gehad, die beweerde aan judo, worstelen en boksen gedaan te heb ben. 't Was echt een bonk van een kerel, twee keer zo groot en twee keer zo breed als ik. Hij woog zoiets van 124 kilo. Sfeer „Dat je in een wedstrijd meer kunt, komt hoofdzakelijk door de sfeer, Ik nam hem mee naar de garage waar mijn halters liggen. Hy kon nog geen 45 kilo omhoog krijgen, terwijl ik met mijn 67 kilo'tjes veertien dagen geleden in een interland tegen Luxem burg het Nederlands record in het lichtgewicht bracht op 322 kilo to taal, dat wil zeggen, dat ik 100 kilo omhoog drukte, 100 trok en 122 stootte". Gewichtheffen is een sport van soepelheid, snelheid, kracht, techniek en vooral concentratie. Soepelheid en snelheid kun je door intensieve oefening krijgen, kracht moet je hebben, techniek vergt een steeds waakzaam zijn, leren van an deren, corrigeren van eigen stijl. Daar komt het hersenwerk al bij te pas. En dan de concentratie, dat is volko men geestelyk. Een gewichtheffer zonder vermogen tot concentreren komt nergens. Het gevecht, het gees telijk strijden om op het juiste mo ment in die ene seconde volledig op je taak geconcentreerd te zijn is het meest vermoeiende. Elke deelnemer heeft zijn eigen ma nier van concentreren. Sommigen zie ie op de halter afstormen of ze het hele stuk Ijzer op willen eten. Ande ren besluipen de halter of ze die wil len verrassen, onverhoeds willen over vallen Die halter is voor ons in een wedstrijd geen koud, dood stuk ijzer, maar het is onze tegenstander, iets levends, waar je in gedachten tegen praat, die je uitvloekt of met zoete woorden tracht te verleiden." Kwaad maken trainde, leerde ik van hem me vlak voor de beslissende seconde goed kwaad te maken. Dan liep ik Tussen de coulissen te vloeken en tie ren en me op te winden tot ik me driftig genoeg voelde om op de halter af te stormen. Later zagen we dat de Fransen lang zaam en stil op dat ding toegingen, dat ze de halter beslopen. Ook zagen we dat die jongens meer bereikten dan wij. Ik sluip nu ook. Het past beter bij m'n karakter, geloof ik. Bo vendien als je langzaam op dat ding toeloopt heb je meer tijd om tot vol ledige concentratie te komen. Maar je loopt ook meer kans dat iets in de zaal je concentratie breekt. Weinig gewicht tot 75, lichtzwaar tot 82%, middenzwaar tot 90 en zwaargewicht voor mannen, die meer dan 90 kilo wegen Iedere deelnemer krijgt negen beurten, drie voor drukken, drie voor trekken en drie voor stoten. Bij DRUKKEN moet je de halter in één keer voor de borst slaan, dan klapt de scheidsrechter in zijn han den en moet je volkomen stilstaan de en zonder je knieën te bewegen in één vloeiende beweging het ge wicht omhoog drukken tot 3e armen gestrekt zijn. Bij TREKKEN moet je de halter van de grond aftrekken en in een doorgaande beweging tot boven je hoofd heffen. Dat doe je meestal in hurkzit of in een uitvalssprong, waarbij je niet met een knie op de grond mag raken. Bij dit onderdeel spelen snelheid en balans een voor name rol. Tenslotte moet je bij STOTEN de halter eerst voor borst en schouders leggen om dan met een sprong waar bij je je knieën wel mag bewegen de halter boven je hoofd te stoten. Onnodig te zeggen, dat je meer kilo's kunt stoten dan trekken of drukken". Weten iSi. Omdat je maar die beurten per onderdeel krygt in een wedstrijd moet je dus precies weten wat |e kunt en wat je wilt. Zeg, dat 100' .0 je uiterste ls, dan begin je in de eerste beurt met 92% op te zetten. In de tweede beurt pak je 97% omdat je reglementair vyi kilo meer moet aanhangen en dan komt voor de derde beurt de moeiiyke beslis sing, omdat je moet kiezen tussen 2 kilo volgens reglement net minimum en vyl kilo. Stel dat je je prima voelt, het risico neemt om vyf meer aan te hangen en dan je to taal niet omhoog krijgt, dan streeft een tegenstander die er maar 2% extra aanhing je voorbij, omdat je blijft staan op 97%. Alleen dat indelen van je beurten is al een enorm prakkizeerwerk. Het 2330. Hoewel de meteoriet die het Marsschip had getroffen, niet groter was geweest dan een knikker, had hjj zoveel schade aangericht, dat de machine stuurloos ln de ruimte zweefde en door zijn eenmaal ver kregen snelheid rechtdoor bleef vlie gen. Ook de radiozender was uitge vallen, zodat de Marslanen niet eens bij machte waren om hulp te seinen, toen hun schip het gestelde doel, Phobos, miste en met grote snelheid het wijde heelal Inschoot. Ath ver telde verder, dat Slnh en hij zich door die tegenslag helemaal niet van streek hadden laten brengen. Ook voor Marsianen geldt het spreek woord: Waar hoop is, ls leven! Zij waren meteen aan de slag gegaan volg gels, die zij vroeger op de rulmtevaartschool den geleerd. Met enige trots verklaarde Ath, een Marsiaanse ruimtevaarder niet alleen ster renkundige moet zijn, maar tevens een volleerd technicus en monteur. Het reparatiewerk aan de buitenkant van het schip was dan ook spoedig gedaan, maar met het herstel van de generator wilde het minder vlotten Feuilleton door C. Buddington Keflant 35 Ik dacht eigenlijk, dat het allemaal toe val was. Dit heeft niets met toeval te maken, zei Ralston. Ze beschikt over Inlichtin gen. Inlichtingen van iemand uit mijn naaste omgeving. Als Ik er achter kom wie het Is - en ik zal er achter komen, al kost het me een halve ton dan zal er een hartig woordje gesproken worden, dat beloof Ik je. Roep Jason Means ter verantwoor ding, zei Doré. Ik heb die knaap de doodschrik op het lijf gejaagd. Ofwel hij is de meest gewiekste leugenaar, die op twee benen rondloopt, of hy wordt op een kolossale manier ln de maling genomen. Hy houdt vol, dat hy niet weet wie ze is. Hy zegt dat hy nog nooit haar gezicht gezien heeft. Ze komt, geeft haar orders en verdwynt weer. En ze betaalt hem goed. Dan moet jy hem beter betalen, zei Doré. Waarvoor? Hy kan my niet vertellen wat hy zelf niet weet. Laat zyn kantoor bewaken en laat die vrouw volgen zodra ze weer ver- ochynt. Dat zal ik doen. Maandagochtend te beginnen. Iedere beweging van Means zal gecontroleerd worden. Ik kan een dergel Uk lek niet toestaan. Het is gc- vaariyk. Wat doen we morgen op de verga dering V Een voorlopige organisatie in het leven roepen, om ons voor te bereiden. Philip Arnold heeft beloofd me dadeiyk te telegraferen zodra hy kon. Hij zegt dat hij voor een miljoen aan edelstenen zal meebrengen. Harpending schynt niet al te happig te zyn. Dat wordt hy wel, als ik eenmaal met hem gepraat heb- Hy is de man om zoiets aan te pakken. Maurice - hy liet zyn stem dalen dat wordt mis schien onze grootste onderneming gro ter dan dc wereld ooit gezien neeft. Mis chien zinkt Zuid-Afrika er by in het niet. De mannen kuierden weg, en anderen kwamen hun opwachting maken. Anne ke en Juan en de rest van het ge-*' schap gingen wandelen en zy keer pas naar nun plaatsen terug toen het tyd werd voor de eerste race. Maar a neke had haar gedachten er niet by. Wat zy gehoord had, nam haar in beslag. Harpending zou spoedig arriveren, het geen betekenen zou dat het rapport van Janin binnen een paar dagen, misschien maandag al, vrygegeven zou worden. De gevolgen voor de beursnoteringen van de Gertrude zouden niet uitblijven, en snel handelen zou geboden zyn. Het zou noodzakelyk zyn voortdurend in contact te biyven met Jason Means ten einde hem opdracht tot kopen te kunnen geven. Means zou bespioneerd en al zijn Sngen gevolgd worden. Men zou zyn ntoor in oog houden, zodat er nie mand in of uit kon gaan zonder opge merkt te worden. En Hephzibah ln rouwkleding was geen figuur om onop gemerkt te biyven. Ze moest dus een list verzinnen, een middel om het con tact met Means te onderhouden en tege lijk de spionnen van Ralston te omzei len. Dal was het eerste werkeiyke probleem waartegenover Anneke in haar pas aan gevangen loopbaan gesteld werd. Tot nogtoe was alles makkelijk gegaan en had zy haar winst op een presenteer blaadje aangeboden gekregen. Nu moest ze zich ook by tegenwind zien te red den. Voor het eerst in haar jeugdige leven ondervond ze de vreugde echte tegenstand te ontmoeten. Het werd een gedenkwaardige middag, vol vroiykheid, beweging en kleur, en menig vleierijtje aan Anneke's adres Ze had alle harten veroverd, en haar ja pon, haar houding, de kring van bewon deraars die haar voortdurend omringde waar zy ook stond of zat alles zou morgen tot in byzonderheden in de kran ten beschreven worden. Voor haar sterk, jong lichaam was het ""-"loeiende dag, en met een ge voel van spyt liet ze zich over de over volle wegen terugryden naar de stad. Juan Parnell sloeg haar geamuseerd gade. Dames zyn beter af dan de vogels, zei hy. Het zyn doorgaans de manne tjesvogels, 'die de mooiste veren hebben. Je ziet er anders zelf heus zo kaal niet uit, gaf zy ten antwoord, met een blik op zyn hoge hoed, zyn fraai gesne den jas en pantalon en zyn wandelstok en handschoenen. Ik geloof dat u zelf ook niet bepaald in een hoekje bent gekropen, mynheer Parnell. Heb ik al niet vaker gezegd, dat je een raadsel bent? zei hy. Je belooft een mens een Paradijs, en je komt je be lofte na met poolijs. Ze wendde zich bruusk naar hem om als stond ze op het punt een scherp ant woord te geven. Maar toen kregen haar ogen een bezorgde uitdrukking, alsof een ernstige gedachte zich plotseling waarschuwend voor haar voornemen geschoven had. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen, zei ze vastberaden. Maar ik geloof - ik geloof, als de tyd komt. Ja? Als welke tyd komt? Dat ik me kan veroorloven mezelf te zijn. Ik luister met allebei m'n oren wyd open, zei hy. Dat ik als vrouw niet zal teleur stellen. Tenzy, zei hy en ook zqn stem klonk ernstig, tenzy je zo lang wacht, dat de vrouw is weggekwijnd en alleen de kille maagd is overgebleven. Heb je ooit iets zonder voorbedachten rade gedaan. An neke? (Wordt vervolgd). Over het couperen van de paardestaart het verkorten van de staartwer- velkoiom is het nodige te doen ge weest, gisteren nog weer eens tijdens de zifting van de Middelburgse recht bank onder presidium van mr. P. van Empel. Dat kwam, omdat de IJzen- dykse landbouwer A. J. L. bero had aangetekend tegen een voni van de kantonrechter, die hem ver oordeeld had omdat hy de staart van een veulen gecoupeerd had. Al thans, hy had het laten doen door wie wilde hy niet zeggen zodat hy volgens de kantonrechter en offi cier meegeholpen had het dier node loos pyn en letsel toe te brengen- „Waarom heeft U het eigenlijk gedaan", wilde de president weten. „In het belang van het dier, verzeker de de landbouwer. Ik en velen met mij zie het als een eis voor trek paarden, daar anders de goede eigen schappen van het paard niet tot uiting komen. We komen er voor uit bed als het geboren wordt, we verzorgen het dier het nele jaar door en dan mogen we toch ook wel zor gen, dat het er goed byioopt", meen de L De officier herinnerde er aan, dat de wetgevers er ook niet zo goed weg mee weten. Het coupeerverbod is al eens een keer uit de wet verwyderd, daarna er weer in opgenomen, terwyi momenteel in de Tweede Kamer een motie is aangenomen, waarby de re gering uitgenodigd wordt om het coupeerverbod er weer uit te lichten. Maar het ls thans een kwestie te wennen aan paarden met staarten. En paarden mét staarten kunnen volgens mr. Rosingh even gewoon zijn als paarden zonder staarten Hij vroeg dan ook het vonnis van de kantonrechter te bevestigen. De rechtbank zal op 1 maart a.s. uit spraak doen. Zeven leerlingen van de tweede ge- integreerde vliegopleiding hebben vrij dagmiddag op de vliegbasis Woens- drecht hun groot militair vliegbrevet in ontvangst genomen. Voor het front van de troepen reikten commodore W. Bakker, commandant Commando Luchtmachtopleidingen C. L.O.) en kolonel H. Deman, vertegen woordiger van de Belgische luchtmacht de brevetten uit, na inspectie van de troepen. Commodore Bakker en kolonel Deman hielden, nadat de onderscheidin gen waren opgespeld, een korte toe spraak. De plechtigheid werd besloten met een parade op de grond en een ..flypast". De gebrevetteerden zyn: van de Konink- ïyke Luchtmacht sergeant H. Voskuil, Amsterdam, van de Koninkiy'ke Marine luitenant ter zee 3de kl. J. Bennema, Zeist; van de Tunesische Luchtmacht 2e luitenant M. C. Beltaifa en van de Belgische Luchtmacht: de sergeanten R. F. E. Ducat, Brussel, J. R. Hille- waere, Roesselaere, C. E. O- C. de Mun ter, Dendermonde en P. M. G. Uijtten- hoven te Brussel. Pleidooi voor woonwagenkamp Raadsleden willen winkels op één middag dicht Een felle klacht kwam vrijdag uit Vlissingse raad over de in Vlissingen nog altijd aanwezige gasverlichting. Men sprak van een „duistere zaak'" men meende „er is altijd wat m Vooral de heren J. Hekhuis (p.v.d.a.)., P. Bikker (c-h.) en S. J. Adriaanse (k. v.p.) drongen aan op eliminatie van de ze „illuminatie". Wethouder F. G. Smit moest het toegeven: „Er zijn nog altijd ongeveer 100 gaslantaarns in Vlissin gen, in de Breewaterstraat, by de mo len, in de Palingstraat, in de oude bin nenstad". Maar voor vervanging van deze 100 lantaarns isf 100.000 nodig. Dit is dan ook over drie jaar uitge smeerd. Het kan niet vlugger, omdat in sommige straten (Walstraat, Leeghwa- terstraat enzovoort) ook de elektrische verlichting bar slecht is. Dat vond de heer Bikker ook: „Dat is geen verlich ting in de Walstraat", zei hij, „dat on derscheidt zich nauwelijks van de ster ren". De heer Hekhuis hield voorts een plei dooi voor het woonwagenkamp. Met na me drong hij aan op verbetering van de toiletten en aanverwant sanitair. Voor vyftig mensen is er één toilet- „Het is een verschrikkeiyke toestand", zei hij en wethouder Smit beloofde knikkend eens te zullen kyken. Dë heer E. de Priester (p.v.d.a.) wenste een Vllssings initiatief in deze: om de tafel zitten met de be sturen van andere Walcherse gemeen ten om te komen tot één centraal woon wagenkamp. Maar wethouder Smit zei, dat hiervoor een wet op komst is. De heren L Filius (a.r.), H. van Rooijen (c.h.) en E. T. Oosterhuis (v. v.d.) waren allerminst te spreken over de winkelsluiting. De heer Fili- ns wilde, dat ook de zogenaamde ge mengde zaken zich houden aan deze sluiting en de beide andere heren drongen aan op één winkelsluiting voor alle branches. Burgemeester mr. B. Kolff zegde toe deze zaak ernstig te bezien, advies in te winnen by Ka mer van Koophandel en winkelorga nisaties en wellicht een nota aan de raad te znllen voorleggen. De heer Oosterhuis wees voorts op het werk van vele zeevaartscholieren, die de zogenaamde Kom voor het schaat sen geschikt hadden gemaakt, maar die ;een medewerking hadden kunnen krij gen voor het spuiten van water op het js. Dat bleek ook moeilijk te zyn, om- lat brandweerslangen aan de grond zou- len vastvriezen en zo verloren zouden gaan. Volgend jaar zal echter naar oplossing worden gezocht. De heer S. J. Joustra (p.v.d.a.) kreeg van wethouder Poppe te horen dat de leeszaal voor de restauratie van haar boekenbezit en de inrichting van MAANDAG 18 FEBRUARI. HILVERSUM L 402 m. 746 fec-s. 12.00 Voor het platteland. 12.05 Dans- orkest en zangsolisten. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actualiteiten of gram. 12.38 Licht in strumentaal ensemble. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Klas sieke en moderne kamermuziek. 13.45 Wikken en wegen, lezing. 14.00 Mod. kamermuziek. 14.30 Schrijft, eens aan Wilma wys. hoorspel. 16.00 Zestig mi nuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Streekuitzending: Groningen. 17.35 Elektronisch orgel spel. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws cn commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 Gitaarspel. 18.45 Hoe lezen Sden de bijbel? lezing. 19.00 Parlemen- ir overzicht. 19.15 Regeringsuitzen ding. Antilliana. Een serie klankbeel den, samengesteld door het Bureau Voorlichting van het kabinet van de Nederlandse Antillen. 19.30 Viool en piano: klassieke muziek. 20.00 Nws. 20.05 Melodieën-Expres. 20.30 Je neemt er wat van mee..., hobbyquiz. 21.20 Licht instr. sextet. 21.50 Marim ba, veertiendaags maandagavond-maga zine. 22.30 Nieuws. 22.40 Radio-kamer- Even puzzelen r 2 T r r 1 i T~ U r 10 ïT TT pT M ÏT F7 g ~w w 1 Ri" ■M y l SlglHDÜHDblüÜI PUZZEL ML 1319. HORIZONTAAL. 1. zwarte rook; 4. tooi; 7. dierengeluid; 8. in memoriam; 9. geluld; 11. siersteen; 14. oosterse'gewoonte; 16. dient ter ver betering v. d. grond; 17. de mensen; 18- dringend verzoek; 20. wandversiering; 21. klein kind; 22. kyk; 24. kunst (Lat.); 25 speelgoed; 28. palingen; 30. recht v. verbod (Lat.); 31. gewichten; 33. vracht geld; 34. deel v. d. bybel; 35. Reg. Re glement: 36. bloedwei (mv.); 37. verf stof. VERTICAAL. 1. onbeschaafd natuurmens; 2. strik; 3. tam; 4. aldus (Lat.); 5.*heerser; 6. oxy- datie; 9. bergrug; 10. soort effect; 12. onderwyzer; 13- als 20 hor.; 15. porte monnee; 18. luchtvaart my. (Eng.1; 19. badplaats in Did.; 22. tas; 23. helden dicht v. Homerus; 26. waterroofdier; 27. koninkiyk paleis (Ned.); 29. bewoner van N.-Europa; 30. eetgerei; 32. halt! voor (Lat.). De oplossing van de vorige is als volgt. Hffisiiia SLÜsSlfflsa-® HILVERSUM EL 298 m. 1007 kc-8. 12.00 Lichte gram. 12.25 Voor boer en tuipder. 12.30 Meded. t.b.v. land- tuinbouw. 12.33 Licht orkest met solist. 12.53 Gram., eventueel actualitei ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensemble. thuis, gevarieerd progr. (Herh. van don derdag 7 februari jl). 15.40 Lichte gram. 16.00 Bybeloverdenking. 16.30 Kamer muziek uit heden en verleden. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte gram. 17.50 Regeringsuit zending: Het kiesrecht in Suriname, door drL C. Nagtegaal. 18.00 Orgelconc. .-id en plaat voor U pa raat: klass. muziek (gr.). 18.50 Open- 18.30 Met baar Kunstbezit. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Gram. voor de teenagers. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gospel songs (gr-). 20.00 Op de man af, praat.' 20.05 Moderne gram. 20.20 Rembrani hoorspel. 21.30 Promenade ork. en so list. 22.00 Volk en staat, parlementair commentaar. 22.15 Muzikale momentop namen. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespreking. 23.05 Muzikale vraagbaak. 23.40 Lichte gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. CVK-IKOR-RKK19.30 Logboek, een programma over de bybel voor de jeugd. NTS: 19.50 News Hound, teken filmpje. 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Zendtyd politieke partijen: Katholieke Volksparty. VARA: 20.30 85 gulden schoon, of: Zomaar een ar beidersgezin in welvarend Nederland, documentaire. 21.00 Televisierechtbank. NTS: 22.4522.50 Journaal. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA' 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Openbaar Kunstbezit in Vlaanderen. 19.40 Cultu rele actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.30 Het witte rendier (Den vita Renen), Laplandse legende. 21.35 Medium - to neel. 22.05 Taptoe. 22.30 Nieuws. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 14.15 Schooltelevisie. 18.30 Berichten 18.33 Voor de kleuters. 19.00 Engelse les. 19.30 Sportprogramma. 20-00 Jour naal. 20.33 De geschiedenis van de lach. 21.20 Dit dagelyks brood. 22.00 Les cinq Sens, ballet. 22.15 Journaal. nieuwe leeszaal een eenmalige subsidie zal krijgen, terwijl daarnaast een grote re subsidie voor de exploitatie is toege zegd. Op 16 maart a.s. zal onder auspiciën van de stichting Culturele Gemeenschap Vlissingen een manifestatie van de zangverenigingen in de Scheldehal worden gehouden. Ook de sporthal kwam weer ter sprake, waarby de wethouder C. J. Gillissen Verschage de verzekering gaf, dat deze zaak de volle aandacht heeft Hoewel de verenigingen reeds heben toegezegd de begrote huur te zullen betalen, zal er van de exploitatie nog een belangrijk bedrag minstens f 1,25 per inwoner ten laste van de gemeente blyven. Om de gehandicapten snel aan hulpmid delen te helpen, werd op voorstel van de heer De Priester met aller instem ming besloten, hiervoor alsnog f 6000 uit te trekken, welk bedrag voorlopig van de post onvoorzien zal worden ge haald. Nadat de begrotingen ten slotte waren vastgesteld, werden in vrjj snel tempo nog een aantal andere voorstellen afge handeld. Besloten werd de bouw van het ulocomplex onderhands op te dra gen aan de N.V. Aann. bedrijf A. J. de Kok en Zn-, echter niet nadat wet houder Poppe op vragen van de heer Van Rooyen nog eens uitvoerig had uit eengezet, hoe enkele bezuinigingen in het oorspronkelijke bestek waren aan- ibracht. Bezuinigingen waarover de •uwcommissie van de chr. ulo niet was gehoord. „Dit is door de technici onder ling besproken" was de verklaring van wethouder Poppe. Maar voor het ver volg, zullen de leden van deze bouw commissie bij iedere bespreking worden uitgenodigd. Het was reeds vijf over twaalven toen burgemeester Kolff de ting sloot. Raad voor de Scheepvaart SCHEEPSBOTSING BUITEN SCHULD VAN KAPITEIN VRACHTSCHIP „VREDE" De Raad voor de Scheepvaart heeft de zer dagen uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het m.s. „Vrede" met het Amerikaanse s.s. „Hurricane" op 9 au gustus 1962 ter hoogte van de Oostha ven van Ternenzen. De machinist van de „Vrede", Bernhard Jozef Schlosser, kwam by de scheepsbotsing om het le ven. De raad ls van oordeel, dat aan de kapitein en stuurman van de „Vrede", resp. A. V. en J. EL, geen schuld aan de aanvaring kan worden verweten. Aan boord van de „Vrede" is met goed zeemanschap en volgens de voorschrif ten genavigeerd. De raad sprak daar om beide betrokkenen vry van iedere schuld. Voor wat de „Hurricane" be treft, heeft de loods H., geen bevredi gende verklaring kunnen geven van de navigatie aan boord van dit schip, met name niet, waarom dit schip na het pas seren van lichtboei no. 22 zyn koers niet heeft veranderd naar 280 graden per gy ro, zoals had moeten gebeuren. Tevens vroeg men zich af waarom de „Hurrica ne" bij het naderen van de bocht te Ter- neuzen waar men de „Vrede" heeft zien aankomen, geen vaart heeft geminderd waarom dit schip niet voor de „Vre- naar stuurboord is uitgeweken, zo als de uitwijkplicht bepaalt. De raad twyfelt verder of de afstand van het passeren van de boeien 26 en 22 wel 50 a 60 meter is geweest; die afstand moet groter zyn geweest. De raad sprak ten slotte zyn deelneming uit over het om- Lezing over molens voor het Zeeuws Genootschap Dezer dagen hield de bekende molen- deskundige, de heer M. van Hoogstraten, verbonden aan het Instituut Stad en Landschap van Znid-Holland te Rotter dam, een lezing voor het Zeenwsch Ge nootschap der Wetenschappen over molens. Spreker begon zijn lezing met het tonen van een verkleind model, waarbij hy op duidelijke wijze de constructie en de werking van een molen uiteenzette. Vervolgens ging hij uitvoerig in op de verschillende soorten, de water-, de ros- en de windmolen en de verschillende ty pen, de open- en gesloten standaard molen, de toren-, de grond-, de berg- en de stellingmolen. Aan de hand van 170 fraaie kleurendia's vroeg de heer Van Hoogstraten aandacht voor de belang rijke. onmisbare, functie van de molen in het landschap. Na de pauze liet hy alle Zeeuwse molens de revue passeren, daarbij talrijke inte ressante byzonderheden, anekdotes en feiten naar voren brengend. Ook stond hij stil bij de onderdelen en de betekenis, die deze kunnen hebben voor het recon strueren en de geschiedenis van de mo len. In zyn dankwoord bracht de voor zitter van het Zeeuwsch Genootschap, mr. J. Moolenburgh het Zeeuwse molen boek ter sprake, dat door de heer Van Hoogstraten is samengesteld en dat in de loop van dit jaar zal verschynen. EXAMENS Mejuffrouw Rie Clement te Kamper land slaagde te Arnhem voor het di ploma gezinsverzorgster. I NEDERLANDEN IS i OLOE NBA R NEVELT RANOFONTEIN l OORINCHEM 1 PENDRECHT 1 19 februari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG EN LAAG WATER nap uur meter 9.54 1.32 10.20 1.52 10.50 1.66 10.58 1.02 11.16 1.22 4- nap uur meter 22.33 1.22 22.59 1.42 23.30 1.55 23.33 88 nap uur meter 3.56 1.38 4.18 1.55 4.45 1.70 4.27 1.14 4.43 1 - nap uur meter 16.31 1.39 16.53 1.57 17.18 1.70 17.08 1.12 17.26 1.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7