Ronde Midden-Zeeland dit jaar twee dagen Henk van der Grift nog steeds niet in vorm Sterke Jan Wilts in Middelburg biljartkampioen overgangsklas ft Hoogste serie: 433; partijmoyenne: 225; van toernooi: 42,66 VERLIES VOOR DAMMFRS VAN MIDDELBURG MuMer sterkste sn^chaker in S'nisjnl Moyenne van 133,33 was niet voldoende EINDKLASSEMENT NATIONAAL BILJARTTOERNOOI MIDDELBURG I \l "W V/ Militaire crosstitel voor Allonsius Overleg over werken op zaterdag in het bouwbedrijf PROVINCIALE ZEEUWSE O OU F ANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1988 Na grillig, spannend en groots toernooi EEN VAN DE VREEMDSTE na tionale bïljartkampioenschappen - dat in de overgangsklas libre - ooit en ook voor de eerste maal in een Nederlandse biljartzaal ge speeld, is gisteren in het Neder lands Koffiehuis te Middelburg be ëindigd, nadat het vier dagen enorme strijd, spanning en weer galoos knap spel heeft gebracht. Vrijdagavond - na de 4e ronde - hadden alle acht deelnemers nog een kans op de titel: de eerste van het rijtje spelers had 6 punten, de volgende zes 5 punten en nummer laatst 4 punten. Die nummer één heeft zijn ene puntje voorsprong echter knap en met een ijzeren zelfbeheersing verdedigd. Dat was de 28-jarige Haagse firma-verte genwoordiger Jan Wilts, die aan het slot van het toernooi door K. N.B.B.-voorzitter drs. J. J. van Vliet gekroond werd als de beste van dit kampioenschap: de beste met de hoogste serie en met het hoogste gemiddelde van het toer nooi. De wijze waarop Wilts in de slotpar- Gj tegen de verrassing én invaller van het toernooi, de 42-jarige Wim Vincent uit Helmond, zijn titelkansen verdedigde, stempelden hem tot een groot kampioen. Schijnbaar zonder zorgen stapte hij rond de tafel en dat in een finalepartij, waarin de zenuwen zo'n belangrijke rol kunnen In de eerste wedstrijd van de demifinale om het clubdamkampioenschap van Ne derland heeft de Zeeuwse kampioen Mid delburg zaterdag in eigen huis met 13 7 verldren ran de kampioen van het district Noord-Brabant, Excelsior uit Den Bosch. De andere deelnemende ploeg in dit gewestelijk toernooi is Treekbeek uit Limburg. Na 2 uur spelen viel net eerste slacht offer aan Middelburgse zijde, namelijk C. P. de Vos, die aan bord 9 een slag zetje overzag, waar tegenstander Gruy- ters dankbaar van profiteerde. Tien mi nuten later had Excelsior weer succes, toen Nico van Eenennaam een miszetje maakte en kort daarop volgde de derde Bossche zege door een sterke afruil van Hobbelen tegen Lente, die een dam moest toestaan. De volgende parttien werden alle remise, zodat Excelsior twee partijen voor het einde al zeker was van de winst De gedetab'pprde uitslag luidt: W. Lente (MMdelbur")J. Hobbe len (Den Bosch) 92. M. F. de Jon geJ. Craane 11. J. Strooband jr- N. Koeken 11, N. van Eenen-{ naamJ. de Galan 02, J. Stroo band srA. Vingerhoets 1L G. OvertveldG. Gloudemans 11. D. DavidseW. van Esch 11. P. de Ru'iterJ. van Liemnt 11. C. P. de VosP. Gruvters 02, G. M. v. d. VoordeG Westelaken 11. Wedstrijdleider was de heer L. Goedbloed nit Vlissingen. Amateurvoetbaler s verloren in Zwolle In Zwolle heeft het voorlopig Neder lands amateurelfta) zondag een 10 nederlaag tegen de semi-profclub Zwol se Boys geleden. Het enige doelpunt ontstond in de tweede helft door mid- voor Van der Woude. De amateurs die: zich voorbereidden op de interland tegen Frankrijk en op de voorwedstrijden van het toernooi van de Olvmplsche Spelen kwamen weliswaar tot betere combina ties, voor het doel waren hun acties echter van alle gevaar gespeend. Voor al de fors spelende boys achterhoede, met stopper Lippold aan het hoofd, bleek moeilijk te passeren. Na de rust ging de strijd meer gelijk op. al bleef het middenveld, door het goede spel van de kanthalves Frölich (sc Enschede) en Hofstee (DWS) en de binnensnelera De Bruvn (Blerick) en De Vries (Jub- bega) in het bezit van de amateurs. De semiprofs opereerden echter wat ge vaarlijker en als rechtsbinnen .Lafaille koelbloedlger was geweest, zou invaller doelman Roosendaal (West Frisia) meer dan eenmaal gepasseerd zijn. Ofschoon de amateurs nog enkele kansen kregen, waren zii niet meer bil machte de toch wel verdiende gelijkmaker te produ ceren. Vrijdagavond werd in Sluiskil een snel schaakwedstrijd gehouden in het Ca sino onder auspiciën van de Nederland se Stikstof Maatschappij N.V. Er werd door 37 Zeeuws-Vlamingen en Belgen uit Zelzate deelgenomen. De prijzen be stonden uit kunstvoorwerpen die door de volgende 7 spelers werden gewonnen: 1. P. Mulder, Terneuzen: 2. H. Claeys- sens. Zelzate: 3. J. J. M. Gommers, Sluiskil; 4. A den Hamer, Sluiskil: 5. H. de Ridder. Axel; 6. A. P. Beishuizen, Terneuzen: 7. M. Rinn, jeugdschaakclub Axel. Strijd om Zeeuwse jeupxlschaaktitel De finalisten voor het persoonlijk Jeugdkampioenschap schaken van Zee land zijn nu allen bekend. In de voor ronden won de Middelburger P Jonge- pler namelijk van H. de Ridder. Jonge- pler heeft in de eerste groep nu 2'/? punt verzameld en kan door niemand meer ingehaald worden. Het programma voor de finale ls: 2 maart: P. Jongepier Middelburg)-A. Steketee (Vlissingen): L. Damen (Mid delburg )-W. J. de Schipper (Middel burg): 9 maart: A. Steketee-L. Damen: W. J. de Sohipper-P. Jongepier; 23 maart: W. J. de Schipper-A. Steketee; P. Jongepler-L. Damen. spelen maar innerlijk was hij enorm gespannen, evenals teller Jan Net, die wel bijzonder geconcentreerd moest zijn. Want een ongelukkige touché maakte een voortijdig einde aan een weergaloos knappe serie van 433, die al in de eerste beurt tot stand kwam. De hoogste van het toernooi, 9 meer dan die van de Am sterdammer Jan Brummer, donder dag gemaakt. Te groot Die achterstand was zelfs voor Vincent hoemeer die achterraakte, hoe liever hij het had te groot. In zijn eerste beurt kwam hij tot 1 punt, en toen Wilts daarop poedelde, trok de Helmonder nog door naar 125. In de derde beurt maakte Wilts echter de benodigde 17 carambo les. hetgeen de titel betekende. HET IS EEN bijzonder grillig toer nooi geweest, voortreffelijk echter georganiseerd door het district Wal cherenZuid Beveland. Degene, die in de ene partij hopeloos verloor, kon in de volgende partij even subliem winnen van een medespeler, die in een derde zijn tegenstander meer dan verdrietig had gemaakt. Achterstan den van 200 of 300 punten telden de ze biljartreuzen niet eens mee, een moyenne nota bene van 133.33 was niet eens genoeg om een partij te winnen... Vijf gepromoveerd Want er werd enorm gespeeld. Het feit, dat 5 spelers in deze klas met moyennegrenzen van 20 tot 40 pro moveerden naar de le klas grootbiljart met gemiddelden van 56.77 tot 44.11, spreekt duidelijke taal. De oorzaken zijn daarvoor te vinden in het voortref felijke materiaal, dat de spelers in het Nederlands Koffiehuis aantroffen, en vooral in het feit, dat ze elkaar gele genheid gaven om te spelen. Er werd zelfs niet aan gedacht om carotte te spelen, laat staan dat men er een po ging toe deed. Dit waren waarlijke bil- "artpropagandisten Zo konden alle spelers series maken »en gemiddelden bereiken, waar ze anders slechts van gedroomd hadden. Eerste re serve Vincent bijvoorbeeld: met 27.70 was hij het voortoernooi doorgekomen; thans eindigde hy op 50.05, het dubbele bjjna! En met elkaar stelden ze het toernooigemiddelde op 42.66. Tekening EERST ZATERDAG kwam er enige te kening in de strijd, hoewel er nog van alles mogelijk was. Van de acht Kans hebbers na de 5e ronde: Jan Wilts 6 punten, Wim Vincent, Rob Overdijk uit Zaandam, Hans Sunquest uit Den Haag J. H. Berkelmans, de 62-jarige matador uit Vught, Jan Brummer uit Amster dam en Rein Dieleman, de Zeeuw uit Axel. allen met 5 punten, en Jaap Hoo rnen uit Wevershoof met 4 punten waren er „nog maar" vier overgeble ven. Want Wilts, die in de 5e ronde Berkelmans (in de laatste partijen wat uit vorm) in 5 beurten verslagen had met een 286 in de 2e beurt (450126) behield volledig zfln kansen. Deze Hoornen was in de 4e en 5e ron de z'n zenuwen even de baas gewor den en daarvan werden eerst Over dijk (in 4 beurten) en vervolgens Sundquest (in 3 beurten) het slacht offer. In de laatste partijen werd het de man uit Wervershoof echter weer te veel. Twee beurten Na Wilts bleven verder bij de favorie ten Rob Overdijk die Vincent in de 5e ronde verslagen had (450377) met een slotserie van 254 via een zege op Rein Dieleman in 3 beurten; verder Hoe voortreffelijk er in Middel burg gebiljart is tijdens het natio naal Kampioenschap overgangs klas libre moge blijken uit net feit, dat zelfs een gemiddelde van 133.33 in één partij niet voldoende was voor de winst. Hans Sund quest uit Den Haag bereikte dat gemiddelde tegen Jaap Kooman uit Wervershoof, die echter een nog sterker antwoord had: een ge- 1 middelde van 150! De Hagenaar was begonnen met een poedel. Hoornen met 'n 164. Sundquests antwoord was een 303, dat van Hoornen weer een 173 en toen 1 Sundquest „maar" in totaal tot 340 kwam, maakte de man uit Wervershoof de partij uit met een 113. Vincent, die weer terugkwam met een benauwde overwinning op Sunquest in 10 beurten (450442), waarbij de Ha genaar in le nabeurt 8 punten voor het einde strandde; en Jan Brummer, die in de 5e ronde van Rein Dieleman verloren had (424450) met een 212 in de 6e beurt voor de Axelaar, maar vervolgens een grandioze zege in 2 beurten (249 en 201 met het hoogste toernooigemiddelde van 225!) op Berkelmans behaalde. Wilts dus 8 punten, de andere drie 7 nunten met als belangrijkste partijen: Wilts-Vincent, OverdijkBerkelmans en BrummerHoornen. Brummer bracht zijn totaal op 9 punten door Koomen in 6 beurten te verslaan (450155) met een fraaie slotserie van 151. Als Wilts zon verliezen en Over dijk winnen zon de Zaandammer dank zij een beter moyenne winnaar worden. Zoals reeds gememoreerd, in de eerste beurt sloeg Jan Wiits al dergelijke ver onderstellingen de bodem In. Wel sloeg Rob Overdijk met steun van een fraaie serie van 352 Berkelmans in 11 beur ten, maar dat was „alleen" voldoende voor de tweede plaats. Uitstekend Dieleman ten slotte, die zich onder deze reuzen uitstekend weerde, slaagde er niet meer In een tranje hoger te klim men, daar hij in Sundquest in 9 beurten (450118) zijn meerdere moest erken nen. Bondsvoorzitter Van Vliet reikte dus de kampioensmedaille uit, had lof voor het Zeeuwse district en betrok in zijn dank woord voorts de heer P. L. van Over- beeke. Daarna reikte districtsvoorzitter F. G. Melse de andere prijzen uit. Kam pioen Wilts sprak namens de deelne mers. Veel waardering had hij voor de heer Melse „de spil, waarom alles draait" waarop, zei hy, de K.N.B.B. bijzonder trots mag zijn! „GEEN BELANGSTELLING VAN GEMEENTEBESTUUR" K.N.B.B.-voorzitter drs. J. J. van Vliet heeft tijdens de kampioenshuldiging van het nationaal biljarttoernooi overgangsklas libre in Middelburg verklaard het te betreuren, dat nie mand van het gemeentebestuur ook maar één dag enige belangstelling voor dit nationale evenement getoond heeft. Om die reden zei de heer Van Vliet des te meer verheugd te zijn. dat het in Zeeland zo uitstekend gaat met de biljartsport. ..Want in de dis tricten, waar de medewerking van de overheid er wél is, zijn de moeilijk heden veel eenvoudiger op te lossen", aldus de K.N B.B.-voorzitter. 7i1 sneedt ook kort het probleem van de Zeeuwse biljartbestuurders aan: Zeeuwsch-Vlaanderen. „We willen het er zo graag bjj hebben", aldus irs. Van Vliet, die betoogde dat Rein Dieleman dit Zeeuwse gewest uitste llend vertegenwoordigd heeft. Nu Dieleman binnenkort van de party zal zijn bij de jeugdleiderscursus ver wachtte de K.N.B.B.-voorzitter straks een bloeiend ieugdbiljarten te kunnen aantreffen. „En dan volgen de oude ren wellicht ook wel", veronderstelde hij- Het eindklassement van het nationaal blljartkamploenschap overgangsklas libre luidt: J. Wilts (Den Haag) R Overdijk (Zaandam) J. Brummer (Amsterdam) Vincent (Helmond) B. Sundquest (Den Haag) J. H. Berkelmans (Vught) Dieleman (Axel) Koomen (Wervershoof) 7 4 2 1 10 2782 49 56.77 433 7 4 1 2 9 2670 53 50.37 352 7 4 1 2 9 2963 64 46.29 424 7 3 1 3 7 2603 52 50.05 271 7 3 1 3 7 2647 60 44.11 387 7 2 1 4 5 2289 62 36.91 326 7 2 1 4 5 2098 69 30.40 212 7 2 0 5 4 2172 65 33.41 270 W ielerkalenderüergadering Kruinirgse en Middenzeeuwse ronde vallen samen De Ronde van Midden-Zeeland voor onafhankelijken en ama teurs zal dit jaar over twee da gen worden verreden. Op vrij dag 28 juni wordt een ploegen tijdrit over 40 kilometer gehou den, waarna de eigenlijke ronde over 180 kilometer plaatsvindt op zaterdag 29 juni. Het ligt in de bedoeling te Goes weer af- wachtingswedstrijden voor nieu welingen en adspii anten te or ganiseren. Dit werd zondagmid dag bekendgemaakt in Terneu zen, waar de jaarlijkse kalen dervergadering van de K.N.W. U., consulaat Zeeland, werd ge houden. Overigens ontstond er over de datum van 29 juni een langduri ge discussie, omdat het wielerco- mité uit Kruiningen op dezelf de dag een criterium voor pro fessionals wil houden. Men kwam op deze vergadering niet tot een oplossing. De Ronde van Midden-Zeeland staat op de in ternationale wielerkalender, zo dat de datum niet is te wijzigen. Kruiningen hield vast aan de zelfde datum, omdat die op ker- mis-zaterdag valt, een dag, waarop het comité uit Kruinin gen al sinds een dertigtal jaren een wielerronde organiseert. Uitzindelijk werd besloten de beide comités nog eens bijeen te roepen om te trachten een compromis te vinden. Lukt dit liet, dan zal de K.N.W.U. een beslissing moeten nemen. Behalve dooi het comité uit Kruinin gen werd nog door drie plaatsen een ronde voor beroepsrenners aange vraagd. -In 's-Heerenhoek komen de orofessionals op 25 augustus aan de start, terwyi de traditionele ronde van Eede op 8 september zal worden verreden. Met een geheel nieuw Initiatief kwam het wielercomité uit Terneu zen, dat een spectaculair Haven-wie- lerfeest houdt op zaterdag 8 mei. Daar wordt al vroeg In de middag gestart met een adsplrantenkoers, ge volgd door een wedstrijd voor nieu welingen, daarna een voor amateurs. In de namiddag volgt het hoofdnum mer: een 50 kilometer wedstrijd voor f;eselecteerde beroepsrenners. Wle- ersport aan de lopende band dus. Kalender De kalender voor Zeeland ziet er als volgt uit: april: 14 Axel, nieuwelingen en adspiranten, 16 Groede, nieuwe lingen. Mei: 4 Sluiskil, nieuwelingen, 11 Oudelande, nieuwelingen en adspi ranten, 18 Terneuzen, profs, ama teurs, nieuwelingen en adspiranten, 23 "s-Heerenhoek, nieuwelingen en adspiranten, 25 Middelburg, nieuwe lingen, 28 Hulst, amateurs. Juni: 1 Nieuwvliet, nieuwelingen, 3 Hans- weert, nieuwelingen en adspiranten en Eede, nieuwelingen, 4 Axel, ama teurs en LJzendyke, nieuwelingen, 8 Lewedorp, nieuwelingen en adspiran ten, 9 Kwadendamme, nieuwelingen en adspiranten, 15 Zuiddorpe, nieu welingen en adspiranten, 16 Heikant, nieuwelingen, 22 Lewedorp, kampi oenschap van Zeeland voor amaterus, nieuwelingen en adspiranten, 23 Boschkapelle, amateurs, 28 en 29 Goes, Ronde van Midden-Zeeland voor onafhankeiyken en amateurs, 29 Goes, nieuwelingen en adspiranten en Kruiningen, profs, 30 Oostburg, amateurs. Juli: Hoofdplaat, nieuwe lingen, 23 Clinge, nieuwelingen, 28 Graauw, amateurs. Augustus: 3 Zle- rikzee, amateurs, 25 's-Heerenhoek, profs en amateurs, 31 Colijnsplaat, amateurs en adspiranten. Septem ber: 7 Middelburg, amateurs en Cad- zand, nieuwelingen, 8 Boschkapelle, nieuwelingen en adspiranten, 15 Hoofdplaat, nieuwelingen, 21 Oost burg, ronde van West-Zeeuwsch- Vlaanderen voor onafhankelijken en amateurs en een afwachtingscrite- rlum voor adspiranten. Oktober: 5 Groede, nieuwelingen, 8 Hulst, onaf hankeiyken en amateurs. Voor de aanvang van de vergadering deelde de heer B. IJsebaert alt Ter neuzen mede, dat consul J. feaert alt Sas van Gent op eigen verzoek ont slag als zodanig heeft gevraagd we- Sns vertrek uit Zeeland. Dat Zee- ïd In Den Haag een goede naam heeft verworven, is voor een groot deel aan de heer Baert te danken, al dus de heer IJsebaert. De heer Bnert. die op verzoek van de consuls IJse baert en Ganseman deze vergadering nog leidde, dankte verenigingsbe stuurders, comité- en juryleden voor de prettige samenwerking. Eén van de Juryleden pleitte In de rondvraag voor een competitie in de verschillende wedstrijden. Dit zou volgens hem het wedstrijdelement, maar vooral de deelname van ren ners uit andere provincies verhogen. De kampioen van het nationaal biljarttoernooi overgangsklas libre in Middelburg gespeeld: Jan Wilts uit Den Haag. (Foto P.Z.C Zoontje Raymond Kopa overleden Dennis Kopa, het 3-jarig zoontje van Reimsspeler Raymond Kopa, dat al enige tijd ongeneeslijk ziek was, is ln Reims overleden. SCHAATSEN IN JAPAN Veel prognoses over favorieten Alle schaatsfavorieten voor de komende stryd om het wereldkampioenschap hardrijden in Karuizawa, hebben dit weekeinde deelgenomen aan wedstrijden in de Japanse wintersportplaats Ha- kone. Alle favorieten maar toen de toeschouwers aan het eind van een rijs tebrijberg van ritten, de indrukken ver werkten tot prognoses, waren de menin gen meer verdeeld dan ooit tevoren. >fils Aaness, Knut Johannesen, Magne Thomassen en Per Ivar Moe, het kwar tet, bekend van de Europese titelstrijd, en daarbp nog wereldkampioen Vikto Kositsjkin, voor het eerst dit seizoen buiten Rusland, Lo Chin Haan, de Pe- king-Chinees en de nieuwste Russische troef Oleg Sjabarov, waren de namen, die het meest genoemd werden. Maar hoe de krachtsverhoudingen pre cies liggen. Geen mens die er zondag wijs uit kon worden. De coaches van de verschillende ploegen voerden een koude oorlog. Zy ensceneerden schaduwge- vechten. lieten deelnemers niet voluit ryden, trokken hun pupillen terug op bepaalde afstanden en verwisselden rij ders. De vreemde programma-indeling bood hun daartoe alle gelegenheid: za terdag de 1500 meter, zondag de 500 en 5000 meter, zonder totaalklassement. Wat een gelegenheid tot experimente ren Een, voor Nederland onaangenaam ding, werd wel duldeiyk: Henk van der Grift is nog steeds niet in kam- pioensvorm. De ex-wereldkampioen uit Breukelen kwam uit op twee van de drie afstanden. Zaterdag reed hij de 1500 meter in de matige tijd van 2.16.6. waarmee hy de Noren wa ren niet aan de start verschenen negende werd. Op de 500 meter van zondag werd hy 21ste in 43,3 sec. Rudi Liebrechts hield zich op de ach tergrond: 44,9 op de 500 en 8.27.5 op de 5000 meter. Arie Zee daarentegen kwam veel beter voor de dag. De man uit Hoogwoud heeft nog een reputatie te vestigen en kan zich niet veroorloven zomaar wat te rijden. Men kan aanne men dat hij voluit gereden heeft. Op de 5000 meter bezette hij met 8.25.3 een verdiensteiyice negende plaats, nadat hij de 500 meter in de voor zijn doen niet slechte tyd van 45,1 sec. had afgelegd. Twee rijders drongen zich sterk in de belangstelling en gaven daarmee een aanwijzing, dat Rusland alle pogingen in het werk stelt binnen de kortst mo gelijke termijn weer op gelijke hoogte te komen met de Noren. Het waren Eduard Matnsevits.j en Oleg Sjabarov. De eerste won zaterdag de 1500 meter in 2.09.9 voor grootheden als Stenin (2.11.31 en Grisliin (2.12.4). Oleg Sja barov bleek zondag een klasseraents- rijder van groot formaat. Achter de pure sprinters Evgeni Grishin (41.4), Eddie Rudolph (42.1) en Lo Chin Huan (42.4) werd hij op de 500 meter vierde in 42.5 sec. en leverde even later op de 5000 meter het bewijs ook op de lange afstand mee te kunnen. Met. 8.10.5 be zette hij ook op dit onderdeel de vierde plaats, waarmee hjj tevens de snelste Russische deelnemer was. Wereldkampioen Viktor Kositsjkin im poneerde niet. Zyn tijden: 43.0 sec. op de 500 en 8.19.3 op de 5000 meter lyken geen uitgangspunt voor titelaspïraties. Vooral niet nu de Noren op de 5 kilo meter opnieuw het bewqs van hun grote klasse leverden. De jonge Per Ivar Moe versloeg al in de eerste rit Kositsj kin met 8.13.2 tegen 8.19.3, Nils Aaness ging even later nog sneller: 8.10.0 en Knut Johannessen overtroefde hen nog met een tijd van 8.08.2. De Oslose tim merman was vertrokken op een schema van 8.15.0, dat in de zesde rit ook door Fred A. Maier werd aangehouden in diens race tegen Sjabarov. Op de 3000 meter was de lange-afstand crack ech ter al drie seconden onder de tyd van Johannesen 4.4e 11 tegen 4.49.5 en vanaf dat momer' coach Ovar Mar- tensen zyn pup rije hand. Maier kwam uit op 7." was de enige van de deelnemers, ci nder de acnt mi nuten bleef. Al met al waren vyf van de eerste zes plaatsen weer voor Noor wegen. Alleen Sjabarovs vierde plaats voorkwam een volledige Noorse over heersing. HET VERLOOP VAN DE ZEER STRENGE WINTER 1962-1963 °c «- ~1 NORMALE TEMPERATUUR 1 -4 - - ""vr -2 A Ielfsteoem lOCHTj y •2 l A/V/ J V/ v gemidde teuMrn de etmaal* ■b -e ;c- WINrCS ISS2/19S31 _i_i_i I i i i i i 1 1 i ii 1 i i i iTEWSK'VisI I •10 21 25 31 december 1 5 10 januari 15 T 20 251 31 18 28 1 5 10 1 februari [vpc.[tU De winterperiode is ingezet na 21 december. Het eerste dieptepunt werd bereikt de 23e toen de et maaltemperatuur tussen 4 en 8 graden bleef schommelen. Tegen 31 december leek het alsof de vorst ging afnemen doch 1 en 2 januari zakte de etmaaltempe- ratuur weer tot meer dan 8 graden. 5 januari bracht de eerste dag met een etmaaltemperatuur boven het nulpunt. Maar de vorst kxoam voor de 8e maal terug en op 10 januari was de etmaaltemperatuur omstreeJcs 11 graden. De daarop volgende stijging bracht het niet verder dan 1,8 graden op 14 januari en voor de vierde keer zette een vorstperiode in die op de dag van de Elf' stedentocht op 18 januari een voor ons land bijna ongekend dieptepunt bereikte nl. een et maaltemperatuur van meer dan 12 graden. Met een onderbreking van da gen bleef de etmaaltemperatuur weer oplopen en 26 januari werd een gedenkwaardige dag in deze winter deze dag is namelijk de enige die te warm was. De et maaltemperatuur was +1,2 gra den boven normaal. Eind januari kenden lei) het Se dieptepunt inde tempcratuur- curve en weerbleef de etmaal temperatuur rond 6 graden hangen. 8 en 9 februari leenden wij de ie ett Se dag dat de et maaltemperatuur boven nul toas maar de 10e vias weer —3 graden. Thans beioeogt de etmaaltempe ratuur zich rond de nullijn. Japanse zwemster verbeterde drie wereldrecords In minder dan een week tijd heeft het Japanse zwemstertje Satako Tanaka drie wereldrecords op haar naam ge bracht. Na haar recordprestaties op 10 februari jl., toen zy zowel de 200 meter als dc 220 yards rugslag zwom in 2 min. 29.6 sec., kwam zij zaterdag in Perth op de 110 yards rugslag tot 1 min. 10.2 sec. En dat betekende een verbetering van 0,6 sec. van het oude record, dat op naam stond van de Australische Pam Sergeant. Satako Tanaka zwom deze nieuwe we- reldtyd toen zy als eerste van start ging als lid van de Japanse estafette ploeg op 4 x 110 yards wisselslag. De Japanse dames kwamen tot 4 min. 46.7 sec. en dat is slechts 0.8 sec. boven het wereldrecord van Australië (4.45.9), dat de zwemsters Pam Sergeant, de Nederlandse Marianne Ru-grok, Linda Mcgill en Dawn Fraser op 26 november jl. In hetzelfde zwembad vestigden. ZWEEFVLIEGEN OM DE WERELDTITES De voorlopige resultaten van de derde wedstrijdvlucht voor de wereldkampi oenschappen zweefvliegen In Argentinië zijn: Standaard klasse: 1. Wöal, Oosten- ryk, 1 uur 12 min, 12 sec.; 2. Huth, bondsrepubliek Duitsland, 1 uur 13 min.: 3. Fritz, Oostenrijk, 1 uur 16 min. 38 sec.; 4. J. Horma, Finland, 1 uur 19 min. 31 sec.; 5. At* Cartigny, België, 1 uur 22 min. 15 sec. In de open klasse werd nummer één de Pool Makula, 1 uur 9 min. 24 sec.; 2. Ulblng, Oostenrijk, l uur 10 min. 9 sec.; 3. Popiet, Polen, 1 uur 11 min. 21 sec.; 4. Richard Johnson, Verenigde Staten, 1 uur 11 min. 46 sec. en 5. Rolf Spanlg, bondsrepubliek Duitsland, 1 uur 15 min. 54 sec. Rolf Wolfshol wereldkampioen cyclocross Itolf Wolfshohl heeft zondag de strijd om het wereldkampioenschap cyclo cross lil de omgeving van dc Franse kustplaats Calais volledig beheerst. Vrijwel onbedreigd zegevierde de 24- jarige wielrenner uit Keulen en nam daarmee een indrukwekkende revanche op de Italiaan Renato Longo, die hem het .vorige Jaar het regenboogtricot had afgenomen, toen Wolfshohl met een in zinking kampte en moest afstappen. Voordien was de Rijnlander reeds in '60 (Tolosa) en 1961 (Hannover) wereld kampioen geworden. 39 deelnemers uit elf landen gingen zon dag voor 15.000 toeschouwers van start voor de zes ronden lange wedstrijd, die hen tot vlak aan zee voerde, waar een koude wind stond. Sneeuw en regen hadden het parkoers nog eens extra zwaar gemaakt. De Fransman Gandolfo nam de leiding, maar reeds op de laat ste klim van dc eerste ronde schoot Wolfshohl naar voren Regelmatig breidde hij zijn voorsprong uit 0.11, 0.35, 6.47, 1,03, 1.18 en ten slotte een minuut twintig seconden voor op Renato Longo, die na een matige start, reeds in de tweede ronde op de tweede plaats was gekomen. Van de Nederlan ders leverde de nationale kampioen Huub Harings de beste prestatie. Met een achterstand van bijna drie en een halve minuut bezette hij de negende plaats De uitslag was 1. Rolf Wolfshohl W.-Dld.) de 20,4 km ln 45 min. 52,4 sec.; 2. Longo (It.) 47.12.3; 'J. Dufraisse (Fr.) 48.30.—; 4. Severini (It.) 48.31.5. Declerca (Belg.) 48-56.6. Van Damme (Belg.) 497. Bernet (Fr.) 49.02.— 8. Foucher (Fr.) 49.10.—; 9. Huub Ha rings (Ned.) 49.20.—; 10. Bolke (W.- Dld.) 49.37.—. De plaatsingen van de Nederlanders zijn verder 20. Brinkman 50.57.25. Rut gers 51-2027. Van Geest 51.31. Ploegenklassement 1. Frankrijk 18 pnt.; 2. Italië 19 pnt.; 3. België 25 pnt.; 4. West-Duitsland 26 pnt..; 5. Nederland 54 pnt.; 6. Spanje 65 pnt. De 36-jarige Belgische atleet Eugène Allonsius zegevierde zondag in Tunis in het internationaal militair crosskam pioenschap. Het is een byzonder regel matige overwinning voor Allonsius ge worden want reeds bij de start nam ht1 de leiding en stond deze ondanks he vige Marokkaanse en Tunesische aan vallen niet meer af. De Marokkaan Ab- desselem Bouchta eindigde op de twee de plaats. Eugène Allonsius maakte een tijd van 25 min. 03.8 sec. over 8 km. (Van onze Haagse redactie). In de bouwwereld wordt op het ogen blik druk overleg gepleegd om te ko men tot een tijdelijk werken op de za terdag teneinde de achterstand in de bouwproduktie, die door de lange vorst periode is ontstaan, in te halen. De raad van bestuur bouwbedrijf heeft al een bespreking gehad met de voor zitters van de werknemersorganisaties, waarbij is besloten het overleg voort te zetten. Ook de overheid zou het zeer op prijs stellen Indien de werkgevers en de werknemers tot het besluit zouden ko men om tijdelijk op zaterdag te werken teneinde de achterstand in de woning bouw enigermate in te halen. Het ilgt ln de bedoeling van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, bij het overleg met de organisaties van werkgevers en werk nemers over de verletbestrijding aan deze kwestie aandacht te schenken. De minister wil graag weten welke kansen gehuwde, de kostwinners, de ongehuwde en mogelijkheden er zijn om tot een „in haalmanoeuvre" te komen. Typografen in Amsterdam willen donderdag staken De typografen van de Amsterdamse dagbladbedrijven gaan donderdag ge durende 24 uur staken als vóór die dag ru overeenstemming is bereikt over nieuwe c.a.o. voor het grafische be drijf, waarover de onderhandelingen dinsdag jl. zonder overeenstemming eindigden. Dit hebben de typografen zaterdagmid dag besloten tydens een rustig begon nen, doch rumoerig en emotioneel ge- eindigde vergadering in Krasnapolsky in Amsterdam. De vergadering was ge organiseerd door een uit de personeels commissies van do Amsterdamse dag bladbedrijven samengesteld comité, dat zichzelf „beleidscommissie" noemde. De erkende vakbonden dlstancieerden zich van deze byeenkomst en ook van de actie. Er waren wel bestuurders van deze bonden in de zaal. De typografen willen de staking van 24 uur woensdagavond om 19 uur be ginnen. Het resultaat hiervan zal zyn, dat er donderdag geen kranten zullen verschijnen. Een voorstel om reeds zon dagavond te staken werd met meerder heid van stemmen afgewezen, omdat de ongeveer 1000 demonsterende typogra fen van mening waren, dat de bonden van werkgevers en werknemers de ge legenheid moeten hebben zich over de actie van de Amsterdamse dagbladty- pografen te beraden. Vertegenwoordi gers van dagbladbedrilven uit Rotter dam cn Den Haag wenden de protest- •üeenkomst in Amsterdam bij. Koninklijk paar terug in Nederland Hare Majesteit de Koningin, Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen en de prinsessen Beatrix en Mar griet zijn zaterdag per vliegtuig van hun vakantie in Oostenrijk terugge keerd Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene Is een week in Lech achtergeble ven. SCHOT LAG DRIE WEKEN ZONDER ETEN EN DRINKEN IN KELDER ten Schotse jongeman heelt drie weken lang zonder eten en drinken in :en Londcnse kelder gelegen voor hy gevonden werd. H(j woog nog maar !0 kilo toen brandweerlieden hem uit zyn benarde positie bevrijdden om lem naar liet ziekenhuis te brengen. Je 23-jarlge Penrod Thorton mag met recht van een wonder spreken, dat lij dit heeft overleefd. Hy was In de kelder van een onbewoond huis ge- allen en kon er niet meer uit komen. Ln de diepe ruimte, waar geen licht >innendrong, was hy na verloop van tyd in een toestand van verdoving reraakt. Daaruit was hy enkele malen ontwaakt en dan had hij om hulp •eschreeuwd. Pas na drie weken werd zyn hulpgeroep door een voorbij- :anger gehoord, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Men staat vooral- 'ersteld vaD het feit, dat de jongeman het zolang zonder drinken heeft 'olgehouden. Lieden, die in de loop der jaren al dan niet vrijwillig tot 'asten overgingen, hebben het wel langer uitgehouden, maar die nuttigden lan meestal wel op gezette tyden een of andere drank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6