Hoe lang bestaat Golden Fiction? Golden Fiction LEZERS SCHRIJVEN Herman Klok bleef zitten met vondst van bijna dertien mille Damclub Goes viert 40-jarig jubileum Meevallertje hij het greppels schonen EIGENAAR NA ZEVEN JAAR NOOIT KOMEN OPDAGEN IMIEUW NIEUW AEG PERFECT L GF NIEUW PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Het is al meer dan zeven jaar geleden, om precies te zijn op 11 ok tober 1955, dat de toen 23-jarige los-werkman Herman Klok uit Harskamp bij de politie in zijn woonplaats aangifte deed van het feit, dat hij een dik-gevulde portefeuille had gevonden bij het schoonmaken van een greppel. Hoewel de gehele Nederlandse pers min of meer aandacht aan deze bijzondere gebeurtenis schonk en alle politieposten van ons land een volledige beschrijving van het gebeurde, plus een foto van de bewuste portefeuille ontvingen, is de eigenaar van deze slordige 13 mille nog steeds spoorloos Dat is intussen gaan betekenen, dat Herman Klok over een aar dig fortuin is gaan beschikken. En hij wist goed raad met zijn gevonden kapitaaltje. Hij kocht een bescheiden boerderijtje in Voorthuizen, waar hij thans woont, trad in het huwelijk en stichtte een gezin. Nimmer zal hij die dag, dat hij aan het „slo ten schonen" was, vergeten. Herman Klok, de gelukkige vinder, is de zoon van een kleine boer in Harskamp. Hij is het tiende kind uit een groot gezin van 16 kinderen. Uiteraard dus een eenvoudig gezin waar niet aan elke materiële wens van de kinderen kon worden voldaan. Geen wonder, dat Herman vreemd opkeek toen hij bij het „schonen" van de greppel in Harskamp op die be wuste elfde oktober met zijn schop op iets hards stootte, dat by nadere inspectie een normale lederen porte feuille bleek te zijn met een inhoud van 12.787 Het ligt voor de hand dat slechts wei nig mensen de kostbare inhoud heb ben geteld, want er waren vele spik splinternieuwe bankbiljetten bij. Hier uit zou men kunnen concluderen, dat de portefeuille nog niet lang in de greppel had gelegen Precies geteld waren het 112 nieuwe en 13 oude bil jetten van 100, negen stuks van 25, drie van 10 en 32 zilverbons van een gulden. De verdere inhoud bestond uit een paar kwitantiezegels en postzegels. Verdei niets. Geen fo to, geen adres, geen naam, kortom geen enkele aanwijzing braak of diefstal? Heeft een veehan delaar met veel zwart geld het ver stopt om de belasting te ontduiken? Of is er iemand die voor zijn familie niet wil weten hoe rijk hy is? Alle maal vragen waarop nimmer een antwoord is gekomen. Aanvankelijk dacht men in Barneveld en Harskamp dat een veehandelaar, die doorgaans met veel geld op zak loopt, het kapitaal had verloren. Ijverig werd er gespeurd, maar elk spoor liep dood. Bovendien was ner gens een aanmelding van verloren geld, diefstal of inbraak binnengeko men. Daarom ging men na een jaar de zaak zo goed als afgedaan be schouwen. De geschiedenis van de heer Klok confronteert ons met een interessant artikel uit het Bur gerlijk Wetboek, namelijk arti kel 2014, tweede lid, waaruit blijkt, dat men binnen de ter mijn van drie jaar geen aan spraken kan maken op enig gevonden roerend goed. Ook na die tijd krijgt men geen eigendomsrecht, maar wel mag men dan vrijelijk over het ge vondene beschikken. Men wordt, zoals dat heet, tijdelijk ervan in het bezit gesteld. Komt er later tóch nog een eigenaar opdagen, dan kan de ze wel een vordering tot terug gave instellen, maar een der gelijke vordering zal meestal worden afgewezen. Zo is dus destijds door de grif fie in Utrecht juist gehandeld. De officier van justitie, mr. Overbeeke, wist zich het geval van de heer Klok nog te herin neren. Drie jaar lang heeft het geld op de griffie gelegen, maar toen die termijn was ver streken, kon de heer Klok zijn gevonden 13 mille komen op halen om er hoewel hij geen eigenaar werd vrijelijk over te beschikken. Kennedy wil een nationaal hulpkorps oprichten President Kennedy heeft in een bood schap aan het Amerikaanse Congres de oprichting voorgesteld van een nationaal korps, samengesteld uit vrijwilligers van alle leeftijden, dat hulp verleent in armelijke buurten, in Indiaanse reservaten en andere terreinen van nood en armoede in de Verenigde Staten. Het korps zou op gebouwd moeten worden volgens de gedachten van het vredeskorps, dat in onderontwikkelde gebieden werkt. Hoewel de Verenigde Staten het wel varendste land vormen dat de wereld gekend heeft, verschaffen de armoe de en noden van miljoenen onzer landgenoten, alsmede de behoefte aan opleiding, bijstand en aanmoediging in talrijke gedeelten van het land, een vruchtbaar arbeidsveld aan bur gers die willen en kunnen helpen, zo merkte de president in zijn boodschap op. Hij deed voorts aanbevelingen voor het verschaffen van opleiding en werk gelegenheid aan jeugdigen teneinde de jeugdcriminaliteit te bestrijden. Bij jnsfitie En wat gebeurde er met het geld? Het kapitaal werd veilig bij de justi tie gedeponeerd. Maar voor alle ze kerheid nam de heer Klok een advo caat in de arm om zich te laten voor lichten. Na drie jaar zou hij volgens de wet over het geld kunnen beschik ken, zonder eigenaar te zijn. In de praktijk kwam het er dus op neer dat Herman Klok nimmer eige naar van het geld zou worden, maar er wel over zou mogen beschikken, door het te gebruiken. Dat was ech ter slechts een formaliteit, die de boerenzoon beslist geen windeieren legde. Want dat bleek duidelijk uit zijn enthousiast verhaal dat wij dezer da gen uit zijn mond optekenden. eigenaars De heer Klok woont namelyk reeds enkele jaren aan de Harremaatweg in Voorthuizen en dat was reden om eens te gaan informeren hoe de hele affaire is afgelopen. De heer Klok, die naast zijn betrek king als chauffeur van een Barne- veldse meelfabriek, een klein boerde rijtje drijft, was juist bezig bleten te kuilen. Het geld werd destijds bij de griffie in Utrecht gedeponeerd, die het onder haar beheer hield in afwachting van de komst van de eigenaar. Verschil lende mensen hebben geprobeerd zich als eigenaar te presenteren, maar bij. nadere informatie bleek steeds, dat zij geen rechten op het geld konden laten gelden, zodat het kapitaal bleef waar het was. Eigen boerderijtje Groot was de verwondering van de heer Klok toen hij na drie jaar be richt kreeg dat hij het gevonden geld kon incasseren. Dat was voor de in tussen getrouwde boerenzoon een ge weldige meevaller. Hij kocht een ei gen boerderijtje in Voorthuizen; een bedrijfje met een paar koeien, var kens en een toom kippen. Het liefst zou de heer Klok alle da gen op het bedrjjf blijven, maar dat levert niet genoeg op voor zyn gezin van drie jongens en twee meisjes. Daarvoor is het bedrijfje te klein en daarom heeft de heer Klok er een volledige werkkring bij. De boerderijwerkzaamheden worden door hem in zijn vrije avonduren ver richt, terwijl zijn vrouw er overdag druk mee is. Zijn vrouw is op een boerderij geboren en getogen en kent dus het klappen van de zweep. Nadat de heer Klok het geld had ont vangen, heeft zich nooit meer een pseudo-eigenaar aangemeld. Aangifte Herman Klok wist niet wat hem overkwam. Hjj was stomverbaasd, maar tegelijkertijd begreep hij, dat het zijn plicht was van het gevonden aangifte by de politie te doen. Dat gebeurde en het duurde niet lang of de gehele Nederlandse politie- en krantenwereld was via de telexen van de vondst op de hoogte. Een politiefunctionaris, die nauw bij de zaak was betrokken, vertelde in die dagen, dat de vondst enorm veel werk met zich had gebracht. Van elk papiertje, bankbiljet of ander voor werp In de portefeuille moesten gro te staten met een volledige beschrij ving worden opgesteld. Al dat werk is echter, zo blijkt nu, voor niets ge weest want de verliezer is nimmer komen opdagen. Zwart geld Men heeft zich in verschillende mo gelijkheden verdiept. De portefeuille kon verloren zjjn, maar het was even goed mogelijk dat het geld om de een of andere reden bewust was verstopt. Wellicht is het afkomstig van ln- A Cf. perfect l AEU AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT ZEEUWSE DAMRUBRIEK Simultaan met o.a. Wim de Jong (Red- L. Anderson) 15 maart 1923.... „De Goesche Damclub werd opgericht met een totaal van 6 leden en zag op 15 februari 1924 de datum van de eerste jaarvergadering haar ledencijfer opgevoerd tot 18, ter wijl thans ruim 2 jaren na de oprich ting dit getal reeds tot 27 is geste gen". Zo lezen wjj in de notulen van de aamclub „Goes", die op 15 maart van dit jaar dus 40 jaar zal bestaan. Het ledental is al die Jaren praktisch onveranderd gebleven; momenteel be draagt het 34. De belangstelling voor het dammen in verenigingsverband is weliswaar niet belangrijk toegenomen, maar wat in deze tijd van televisie, e.d. toch opmerkelijk is beslist niet verminderd. Integendeel: onder de jeugd vooral wordt enthousiast gedamd, zoals uit een recente publikatle in do P.Z.C. duidelijk bleek. De jubilerende club zou zichzelf het mooiste geschenk kunnen geven door de oprichting van een jeugd afdeling. Dank zij de activiteiten van het bestuur en enige leden van de club krjjgt het jeugdwerk thans reeds meer aandacht dan in het verleden het geval is geweest Het zilveren jubileum in 1948 werd i rieus gevierd met het provinciaal club- én persoonlijk hoofdklassekampioen schap. Ditmaal moest deze eer aan an deren worden gelaten, hetgeen niet zeg gen wil, dat „Goes" in kracht is ach teruitgegaan. De club is nog altijd een gevreesde tegenstander, maar blijft in gemiddelde sterkte de laatste jaren dik wijls juist iets achter bij de naaste con currenten. Maar juist die prikkel het kampioenschap binnen haar bereik weten doet haar elk jaar opnieuw weer met nieuwe moed in het strijdperk treden. Zo vergaat het ook de individuele leden in de wekelykse partyen om de bordenbezetting. Jaar in, jaar uit wordt de wekelijkse clubavond be zocht, teneinde te trachten een bete re plaats dan vorig jaar te verove ren. Maar hoofdzaak blijft de span ning van de party zelf en ook de ont spanning, die in het spelen verborgen ligt. Het spel bl|jft fascineren en het Is dan ook niet zo verwonderlijk, dat een club kans ziet 40 jaar te bestaan. Zonder een voortreffelijke clubgeest zou dit echter niet mogelijk zyn en het is dan ook vooral hiermede, dat wij de club willen feliciteren. Ter gelegenheid van het jubileum zal op 23 maart een grote simultaanwed- strljd worden gehouden In het „Schut tershof" te Goes. Naast de nationale kampioen Wim de Jong zullen van wege het te verwachten grote aantal deelnemers nog één of meerdere, nog aan te wijzen, slmultaanspelers optre den. Op 29 maart zal een receptie wor den gehouden; 's avonds staat een fees telijk programma te wachten. Een firma in Albury in het Engelse graafschap Surrey heeft een veiligheidsbril vervaardigd, waarvan het glas zo sterk is, dat men er met een luchtbuks een stalen kogeltje tegenaan kan schieten zonder dat dat de ogen, welke door de bril worden beschermd enig kwaad kan doen. Het glas barst natuurlijk wel, maar de ogen lopen geen gevaar. Toen het tarief voor binnenlandse brie ven met een gewicht van 20 tot 100 gram van 25 cent op 24 cent was ge bracht is aan de minister van verkeer en waterstaat nu al weer geruime tijd geleden gevraagd, of het niet in overeenstemming was met het nieuwe tarief, nu ook een postzegel van 24 cent uit te geven. De minister heeft, onder andere in het parlement, verklaard dit te zullen over wegen. Thans vernemen wij, dat deze zegel deel zal uitmaken van de nieuwe serie frankeerzegels met beeltenis van de koningin, welke in voorbereiding is en waarvan de uitgifte niet zo heel lang meer op zich zal laten wachten. De P. T.T. achtte het namelijk onpraktisch een 24-cents zegel uit te brengen, ter wijl reeds bekend was dat de gehele serie frankeerzegels van tien cent af vernieuwd zou worden. Internationaal zeehen gelconcours IJzendijke Het comité van het zeehengelconcours te IJzendijke is, ondanks dat er nog weldige ijsmassa's in de Schelde dry reeds druk bezig de voorbereidingen te treffen voor het zo overal bekend staande internationale zeehengelcon cours dat jaarlijks wordt gehouden aan de boorden van de Schelde tussen „No Eén" en Hoofdplaat. Dit jaar zal dit concours worden gehouden op zondag 7 april van 12 tot 15 uur. Vorig jaar trok dit concours 819 hengelaars onder wie zeer velen uit België en zelfs uit Duis- land en Engeland. De prachtige prijzen zijn voor dit con cours wel de grote trekpleisters want er i» 2500 gulden aan prijzen beschik baar. Voor iedere inschrijver die voor 7 april zijn inschrijfgeld stort is er een fraaie herinneringstegel beschik baar. (Advertentie) AUTOMATISCHE PRECISIE-REGELAAR Twee wandeltochten voor „Sport Steunt Zonneveld" Als alles volgens de plannen verloop! zullen de Zeeuwse commissies voor d( organisatie van wandeltochten dit jaar twee wandeltrips organiseren voor „Sport Steunt Zonneveld". Naast de ge bruikelijke tocht voor dit doel in hel najaar is het de bedoeling om ook in het voorjaar een wandeling te organise ren. In 1962 zijn de plannen voor een „Sport Steunt Zonneveldtocht" door kruist door de activiteiten voor „Open het dorp". De Zeeuwse organisatiecom missies hebben nu een schrijven ont vangen, waarin wordt gevraagd ter compensatie een wandeltocht in voorjaar 1963 te organiseren. Uit dit schrijven blijkt 'evens, dat de wandeltochten in Axel, Goes, Krabben- d|jke Kruiningen, Middelburg. Oost burg en Souburg in totaal f 1031.8S voor „Open het dorp" hebben opgele verd. Dit bedrag werd „bijeengewan- deld" door 1003 deelnemers. Postzegel 24 cent in koninginne-serie (Van onze redactie.) (Advertentie) VRAGEN AAN NO 1 VRAAGT DE HEER P. TE H. AntwoordUw brief bracht ons op de ge dachte uw vraag openlijkte beantwoorden. U rookt immers al tien jaar Golden Fiction, schrijft u, dan hebt u er dus recht op om het te weten. En met u al die andere trouwe Golden Fiction-rokers, die de zachtste van allevijf, tien en... zeventien jaar roken. Ja, zeventien! Kijkt u maar op de achterkant van het doosje links onder aan, daar staat Création 1946. Dat is de geboortedatumGolden Fiction was de eerste volwaardige sigaret na de oorlog. In 1946 kon Lauren's voor het eerst weer vrij de beste tabakken kopen op de wereld markt. En zo goed was die melange dat Golden Fiction uitgroeide tot een der grootste merken van Nederland. Is er ooit iets veranderd Ja, de melange is nog meer verfijnd en verzacht. U rookt nu de fijnste Golden Fiction's van alle zeventien jaar! 10 STUKS f 0.50/20 STUKS f 1.-/50 STUKS f 2.75 DE ZACHTSTE VAN ALLE Hebl u ook een vraag over Golden Fiction, stuurt u dan èen briefkaartje aan Ed. Laurens, postbus 1017. Oen Haag LOC DSENSALARISSENIV Geachte heer ambtenaar, uw ingezon den artikel heeft bij mij ook enige vragen doen rijzen, tevens wil ik pro beren enige misvattingen, die bij U bestaan, zo goed mogelijk op te hel deren. Als eerste punt wil ik aanvoeren, dat het ieders recht is, wanneer hij meent dat zijn salaris niet in overeenstemming is met ziin capaciteiten e.d., te pleiten voor een betere waardering, in dit geval hoger loon. Dit argument geldt dus ook voor de riiksloodsen. Het percentage of de grootte f 4000 per jaar, wil ik hierbij buiten beschouwing laten, daar het voor buitenstaanders moeilijk is. zich over het al of niet gerechtvaardigd zijn van dit bedrag een oordeel te vel len. Alhoewel het m|j niet bekend is welke functie U als amtenaar bekleedt (er zijn nl. ontzettend veel vormen van het ambtenaarschap), en ik tevens zeer ze ker niet jvil beweren, dat U leek zou zijn in deze tak. moet het mij toch van het hart. dat het punt arts-specialist toch niet zo eenvoudig is. als U het stelt. Een loods is zeer zeker specialist in het district waarin hij werkzaam is (hierby doet de kwestie 2e of le rang in het geheel niet mee), allereerst op strikt navigatiebeleid in nauwe en in gewikkelde vaarwaters, verder in ken nis van tal van plaatselijke verordenin gen, vaarreirlementen etc. Hierbij moet mijns inziens tevens gerekend worden, de meestal jarenlange ervaring in het meren, ontmeren, ankeren. Hierbij meen ik geenszins de hoge positie van de ge zagvoerder in alle andere gevallen op navigatiegebied buiten loodsvaarwaters. teniet te doen. Ook moet U niet vergeten, dat de loods eerste adviseur is van de gezagvoer der (althans wettelijk) en alles in nauwe samenwerking met deze regelt, waardoor zowel loods als gezagvoerder zeer verantwoordelijk werk verrichten. De betaling laat hoogstwaarschijnlijk dan ook b|j belden te wensen over. In dien er iets gebeurt, worden beiden ter verantwoording geroepen. Over de modelactie het volgende. Indien er tot voor kort op de loodsen gerekend moest en mocht worden, beriep men zich op het feit: „U bent toch zeeman", nu het echter over staken en loonsver hoging gaat zegt men: ,.U bent toch ambtenaar". Hierbij het volgende voorstel, een sa lariëring op basis half gezagvoerder half ambtenaar (hoofdcommies mo menteel). Het volgende punt waarin ik het niet geheel met U eens ben. is de verkondi ging ..loods -pappot". U bent. geloof ik. in de mening, dat het wegzijn van bovengenoemde oapnot. verrekend is in de gages op de Neder landse koopvaardij. (Ik denk. dat de ft De directeur-generaal van de B.B.C.. Car- leton Groene, heeft verklanrd. dat er naar gestreefd wordt, zo vroeg mogelijk in 1965 programma's in kleurentelevisie te verzor gen. ft ln een dorp in de Griekse provincie Ma cedonië zjjn acht mensen overleden en moesten zes anderen in een ziekenhuis wor den opgenomen na koffie te hebben gedron ken waarin een grote dosis kunstmest ver- meeste zeevarenden het in deze geheel niet met U eens zijn). Het verband tussen wegzijn en dus veel verdienen, zie ik echt niet, omgekeerd dus ook niet thuis zijn dus weinig of minder verdienen. Ik meen, dat een referendaris, die ter sprake is gekomen, ook 's avonds thuis zit en toch „veel" verdient, hetgeen ik hem echter geens zins misgun, en wat naar mijn mening niet zit in het feit. dat hij thuis zit. maar eerder in 's mans capaciteiten. Geresumeerd, de eis tot een flinke loonsverhoging, vind ik zeer redelijk, de grootte van het „flinke", ligt nog maals niet aan ons om te beoordelen. Vlissingèn. Een bewonderaar van loods èn gezagvoerder. LOODSENSALARISSEN V Voor het personeel, van hoog tot laag. van het Loodswezen, de Betonning, enz., heb ik het hoogste respect en meer in het bijzonder voor hen, die belast zijn met de daadwerkelijke uitvoering van de dienst. Niet alleep omdat zij van oorsprong allen echte zeevarendén zijn. maar ook aangezien zij steeds weer of geen weer moéten kampen tegen de ele menten, waarin men nooit is uitgestu deerd. Zij zijn bovendien als het ware mede het visitekaartje van Nederland en, voor zover het ook onze Belgische vrienden betreft, van België als zeeva rende natie. Daarom vind ik het bepaald onsympa thiek van „een ambtenaar", om zich zo vril ontactisch in uw zo gewaardeerd dagblad uit te 'aten over de status van de Loodsen, wier ambt wij gerust met een ..oofdletter als benaming mogen aanvangen. Vertrouwende, dat er meer Zeeuwen zijn. die het vorenstaande onderschrij ven. teken ik met de mededeling, dat ik op "enerlei wiize familie- of andere be trekkingen met Loodsen heb. 's-Gravenhage. Ook een ambtenaar C. P. OLYSLAGER Citroenstraat 49. OORLOGSMISDADIGERS Minister mr. Beerman heeft de heer Vondeling, lid van de Tweede Kamer (p.v.d.a.), geantwoord od zijn vraag be treffende het gratiebeleid ten opzichte van de vier tot levens'ang gevangenis veroordeelde, nog in Nederland gevan gen gehouden oorlogsmisdadigers. Ziin antwoord is in de P.Z.C. van 13 dezer weergegeven. Daarnaar sluit de minister zich aan bij een mening, uitge sproken door één van ziin voorgangers wiilen minister Donkers in 1952. zeg gende dat me' betrekking tot de Duitse oorlogsmisdadigers, die van de dor-Rstraf tot levenc'ano-o trevar>"T>ni<?- straf waren gegratieerd.... in het alge meen de levenslange gevangenis straffen niet behoorden te worden ver vangen" door een op-.iaren-ste"ing doch dat er onder hen gevallen denk baar waren, waarin aan een andere ge dragslijn r.iet zou zijn te ontkomen" Tn ziin latere uitsorakén terzake in 1954 '56 heeft minister Donkers dit standpunt verzacht, door te stellen ..dat de levens langen onder de politieke delinquenten, waartoe de groep der van de doods'raf gegratieerden gerekend werden, ten aanzien van het gratiebeleid moesten worden behandeld gelijk de commune delinquenten De kwestie is nu: Is minister mr. Beer man door de uitspraken van z|jn voor ganger gebonden, of is hij gereclnigd naar aanleiding van vele ernstige be zwaren, geldend gemaakt door leden van de Tweede Kamer, predikanten en grote delen van het Nederlandse volk, een ander standpunt in te nemen? Duitsland heeft in 1940, zonder dat Ne derland daartoe enige aanleiding had gegeven, dit land overvallen met oor log, overweldigd en zijn burgers op de ergste wijze verdrukt en gedeeltelijk vervolgd, gefolterd en massaal ter dood gebracht. De vier oorlogsmisdadigers hebben zich als beulen aan brutale schennis van mensenrechten op de grootste schaal schuldig gemaakt. Het zou de bewindsman zelfs moeilijk val len te beweren dat de vier beamen tot de uitzonderingsgevallen, welke mi nister Donkers in zijn eerste "i sprc*': denkbaar achtte. Niet alleen ter wille van de rechtsopvattingen in het Neder landse volk zou 'n tweede begenadiging der oorlogsmisdadigers nme' en v"" "'en afgewezen, maar ook omdat deze niet bevorderlijk kan zijn voor het voorko men van gruwelijke misdaden tegen de mensenrechten in geval van oorlogen. Vlissingèn. Ir. H. EHRLICH. BOER ENSNEEUWCENT Ondergetekende, als landbouwer, wou ook nog wat over de broodcent zeggen, nu al de tiende. Het blijft hiermee nog al duren, zeker omdat de sneeuw als maar blijft liggen. Het gaat hier over de totale ontevredenheid, omdat alles zo tegenvalt, met de werkzaamheden en omdat het dan natuurlijk allemaal niet genoeg onbrengt. He' komt m|j vmr a's ik de stukjes lees, dat toch niet alle zorgers en bezorgers ontevreden zm het zit mijns inziens meer in benaalde kringen. Nu is stagnatie me' de na tuur nooit gezellig en voordelig. Men moet het nog al eens nemen, zo als het komt, en dat valt niet altijd mee. Als anti-revo'utionair, landbouwer, heb ik en een ander daarmee te maken. Nu ligt het niet in onze levenshouding op gesloten, om ook maar eens een cent meer voor alle produkten te vragen, omdat het te koud is. Ik wil er op wij zen. dat er om alle voer voor koeien en ander -ee naar hun behoefte, in zo'n abnormale winter in goede staat alsnog te kunnen verstrekken, ook veel extra arbeid nodig is. En toch hoor je een hoer niet praten over een sneeuwcanfl Vele boeren zijn middenstander, en als je dat bent heeft men het niet gemak kelijk met alle betalingen. Volgens de heer A. D Korstan*e. zeg' men: „de middenstand betaalt wel". En. wat betreft het stuk van de heer A. 'mn Biemen in zyn stuk P.roo'lce"' VTII)," trof m|1 de opmerking dat ik a's boer met hulp van het '-andbouw- risicofonds toch tijdens een s'echt mar zou kunnen zorgen voor financiering. Maar ia, dat gaat nu iuist niet 1 Minister Marijnen kan alsnog zeggen: alle risico is voor de boer", als s'raks de tarwe is uitgedooid. Het kan aPiid meevallen. Maar we denken als boe-en dan. „we geloven het wel" en als het dan zo moet zijn hebben we een hele schadepost. Dus geloof het maar v. Biemen. wij re- 'mn-m niet op vele uitkeringen "sn landbouwrisicofonds! Men kan dan wel protesteren, maar da! doe men nie' graag. En het berust ook niet op een goede grondslag als men steeds maar rn-aat over de sneeuw en zijn aanver wante cent. Het is vader of moeder de natuur of hoe ik het ook noemen mag. en men kan er met een sneeuwcent nooit en te nimmer tegenop! Zoutelande, J. KOPPEJAN. Blauwpoortseweg 7 „GEEN MOOI STUK" Ik ben een inwoner van Kruiningen, wonende op het buurtschap Oostdijk en heb geen behoefte naar kroning en heb de gaven die God mij heeft ge schonken, voor, in en na de ramp met veel gebrek ook ten dele aangewend voor mijn medeburgers, wat niet an ders is dan mijn plicht. Nu zijn die mannen van de krant bij mij gekomenom het een en ander te horen over de ramp. Toen zij het een en ander wisten, hebben we gezellig zitten praten, dus is niet gevraagd over mijn privé en dus niet geweigerd dat dat in uw courant zou komen. Ik vind het eerder een belediging dan een mooi stuk. Öostdjjk. JAN DE BAT. VEEKOEK In de P.Z.C. van 2 febr. 1963 zegt Jan de Bat volgens uw verslaggever over Oostdijk tijdens de stormvloedramp van 1953: „Het was hier de veekoek". Zoals het daar gtaat is het niet erg duidelijk wat daarmee bedoeld wordt, ook niet na de nogal uitvoerige toe lichting. Nu worden veekoeken a!s vee voeder gefabriceerd, o.a. door een be kende fabriek in het westen des lands. Maar zulk een veekoek kan Jan de Bat niet bedoeld hebben. Met een variant krijgt dit woord de naam van een vo gel en door begripsverwarring heeft men wel eens gemeend, dat koekoeken zich in hoofdzaak in de weilanden op hielden. Doch ook dit heeft Jan de Bat kennelijk niet bedoeld. Wat dan wel? Ik ken Jan de Bat niet, maar elders in het verslag blijkt, dat hij dialect spreekt en nu is alles ineens veel duidelijker. Hij zal hebben gezegd: .,'t Was ier de vêêkoek." Een samen gesteld woord uit „vêêk", de Zeeuwse benaming voor aanspoelsel van de zee, beslaande uit plantenresten, wrakhout en allerlei rommel, dat in verband met de heersende windrichting daar aan spoelde in de hoek van de d|jk, door Jan de Bat. in zijn dialect, met stomme h uitgesproken als „oek". Uw verslaggever had dus, toen hij dit woord overzette in algemeen 'eder- 'ands, moeten schrijven: „veekhoek." Blrjkhaar was. zelfs na de nadere uitleg van Jan de Bat, de werkelijke betekenis van het wonrd niet voor uw verslagge ver duidelijk geworden, hoewel het woord in Zeeland algemeen gangbaar en bekend is. Het wachten is nu maar op deel III van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, waarin het zeker zal worden opgenomen. St.-Laurens. A. DE VISSER. Nocrdweg 238. a cr.pERFECT L AtSVJ AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3