Schouwburg Middelburg thans definitief dicht Middelburgse Ontmoetingskerk 't Zand heeft talrijke functies Zuivering en afvoer rioolwater in Goes Leeuwse ALMANAK DUITS SCHIP OP WESTERSCHELDE GEZONKEN „IN DIENST DER KERK" BLIJFT IN ZEELAND VOORTBESTAAN MOEILIJKHEDEN ROND BOUW VAN DORPSHUIS IN RILLAND Kunst D1M1TR1, CLOWN VAN ASCONA „WIJ VAREN IN DE MIST BIJ SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN" NIEUWE VISSERSKOTTER „BR. 42" BESTEMD VOOR BOKKENVISSERIJ Voor modern FOTOWERK op elk gebied. Foto Verschoore s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 DEEL ERVAN CONSULTATIEBUREAU Gehoorinstallatie onder de grond De consistoriekamer van de nieu we Ontmoetingskerk van 't Zand aan de Oosterscheldestraat te Mid delburg maakt thans nog - rond twee weken voor de opening - een wat rommelige indruk, maar het is toch een paleisje vergeleken bij de consistorie van de huidige kerk van de hervormden van 't Zand. En dat is nog maar een klein deel van de bijzonder geslaagde ruil, die deze gemeente binnenkort zal doen: de hervormde kerk van dit hoofdstedelijk stadsdeel krijgt een modern ontmoetingsgebouw met velerlei functies. Op zaterdag 2 maart a.s. zal het gebouw geopend worden door de president-kerk voogd, de heer L. Everaars, die ons vorige week trots de kerk heeft laten zien. De kerk, naar ontwerp van het archi tectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft N.V., is onder meer uitgevoerd met een fraai met hout afgewerkt plafond, biedt plaats aan 643 bezoekers, waarbij uitbreiding mogelijk is tot 700. Het berk- bestuur heeft er met succes naar ge streefd de sfeer in deze ontmoetings kerk rustig te houden; er zjjn geen le vendige zaken, die de gemeente straks kunnen afleiden. Slechts de achterwand tegenover de preekstoel krijgt een decoratie, die de Middelburgse kunste naar Piet Rijken er thans aanbrengt. Het is een wanddecoratie, uitgevoerd in sparret (een dikke plaat) naar het tekstwoord: „Ik zal U van vls- fAdvertentie) eFZOND GLAN7FMO MAAR wellaform HAARCRÈME De functie van deze wand is echter niet alleen decoratief, maar ook akoestisch. De decoratie is daarvoor enkele deci meters vóór de wand aangebracht. De preekstoel zal gesierd worden met een mozaïek van Italiaans glas, dat wordt vervaardigd door de Amsterdamse kunstenaar Theo Linneman. Het moza- iek zal symbolisch de 4 evangelisten voorstellen. De eerste jaren zal de ge meente het nog met een „noodorgel" moeten doen. Het is echter een fraai „noodorgel" geworden, met 5 stemmen en 380 pijpen. De kerkvoogdij hoopt binnenkort opdracht te geven voor de bouw van het definitieve 18-stems-orgel, waarmee echter wel een jaar of 3 ge moeid zal zijn. De bezoekers bereiken de kerk via de ontmoetingshal, die een capaciteit voor 300 personen heeft. Onder nor male omstandigheden worden er 3 gezellige zithoeken ingericht, onder andere voor gesprekken na de kerk dienst, na de doopdïenst en na de belijdenis enz. Het podium er achter wordt afgeschermd met een gordyn, terwijl daarachter een gang gebouwd is met kamers, die eventueel als kleedruimte bunnen fnngeren. BOVENVERDIEPING Op de bovenverdieping, die als afzon derlijke eenheid ingericht is, is het ca techisatielokaal geprojecteerd, dat ook voor kleinere vergaderingen (capaciteit 22 tot 30 mensen) te gebruiken is. Voorts is er een plaats ingeruimd voor de jeugdkerk (met podium), welke ruimte voor grotere vergaderingen te benutten is (125 personen met tafel tjes 80). Onder het gebouw is de fiet senberging ingericht, van waaruit men binnen de kerk kan bereiken en waar jeugd tevens gelegenheid kan wor den geboden om te knutselen. Voorts is hier de centrale verwarmingsruimte. Het gebouw wordt in drie secties (de kerk, de hal en het verenlglngsdeel) verwarmd. Het is een interessante kerk, vooral ook om zjjn „produktiviteit". Zo heeft de kerkvoogdij onder andere een overeen- Telefoontje „Toe meneer, zegt ona..", klonk het gisteravond dringend maar niet onvriendelijk in de hoorn. Het was een damesstem, dus we wil- den best iets zeggen. Maar wat De stemx haperde, het hoge woord kwam er niet uit. (Meneer, we zitten hier met een gezellig familieclubje bij elkaar en we kunnen er maar niet op komen..." Kijk, zoiets is vervelend. Daar zit je dan met het familieclubje ge zellig te doen en er met z'n allen maar niet op kunnen komen. Ze zullen wel aan het puzzelen zijn dachten wij. Het komt vaker voor: meneer, hoe heet die Itali aanse rivier van twee letters ook al weerf De o hebben we al Maar nee. mevrouw wilde iets anders weten: „We' zitten er al zo'n tijd over te denken. En we zijn bang dat we er stralcs niet van kunnen slapen „Afschuwelijk", deden we welwil lend, „afschuwelijk met zo'n ge zellig tarmlieclubje en er dan niet op kunnen komen. Met een slape loze nacht voor ogenAfschu welijk mevrouw maar wat wilt V nu eiaenlijk weten f" „Ja meneer, we hebben het er al uren over en kunnen er maar niet opkomen". „Zegt U het maar mevrouw?" ,jzièt U meneer, we praten al een tijd o ver de burgemeester maar kunnen niet op zijn naam ko- „Welke burgemeester f Van Vlis- 8innen. Ossenisae of het Bloe plan T" „Nee. die van Heerlen". „O. dat is de heer Van Rooy". „Ja natuurlijk meneer, de heer Van Rooy! Dat we daar maar niet op konden komen met ons hele clubje. Dankuwel meneer danku wel!" ,fllaapt U nu maar lekker me vr ouvj. En niets te danken hoor" „17 maakt er toch geen almanakje van hé meneer...?" sers tot mensen maken". Het ont werp is van Piet Rijken zelf en hij heeft het geheel 130 meter in het vierkant met de hand uitgezaagd! AKOESTISCH De fraaie 130 meter in het vierkant wanddecoratie in de Ontmoetingskerk op 't Zand te Middelburg. Links het orgel. (Foto P.Z.C.) Opvarenden werden gered Zaterdagavond tegen middernacht is op de Westerschelde nabij de Eendrachtplaat enkele mijlen ten oosten van Terneuzen het duizend ton metende Duitse binnenvaart schip „Willy Cornelia" uit Raun- heim aan de Main op een strekdam omhoog gevaren. Kort daarop brak het vaartuig doormidden. De sleepboot „Holland" van de sleep dienst Muller uit Terneuzen slaag de er echter eerder in het Duitse schip tegen de dijk van 'de Een- drachtpolder omhoog te varen. De Willy Cornelia" is gezonken en alleen bij eb waarneembaar. De opvarenden de schipper met zijn vrouw en twee kinderen en een knecht konden door de sleepboot „Holland" zonder veel moeilijkheden aan boord worden genomen, omdat dit vaartuig nog tegen de .Willy Cornelia" lag aan gedrukt. De schipbreukelingen zijn daar op naar Terneuzen gebracht, waai- ze zich momenteel aan boord van de sleep boot bevinden, die de Willy Cornelia" tot vóór het ongeval trok. De Duitse schipper is ook eigenaar van het bin nenvaartschip. Het was geladen met cokes op weg naar Antwerpen. Wat er verder met het wrak van de Willy Cor nelia" zal gebeuren is nog .niet bekend. Geslaagd Voor het doctqraal examen geneeskun de slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer H. G. van Haelst te Zuiddorpe. gezamenlijke elburg om een komst gesloten met kruisverenigingen in Middelburg deel van het gebouw te benutten als consultatiebureau voor zuigelingen. De consistoriekamer zal daarbij als de dok terskamer dienst doen, de kamer aan de andere kant van het toneel in de hal als behandelkamer, terwyl de hal zelf be nut wordt als wachtkamer. In de als behandelkamer dienstdoen de zaal wordt tijdens de kerkdiensten ook de kindercrèche ingericht, ter wijl er voorts de C.J.M.V.-bibliotheek in ondergebracht wordt. In deze zaal zy'n twee deuren zwart gemaakt, waarop met krijt geschreven kan worden. Behalve de verscheidene ver gadermogelijkheden zal ook een ruimte gereserveerd worden voor de boerenleenbank uit Sint-Laurens, die er geregeld zittingen zal houden. De kerkvoogdij streeft er tevens naar om de kerk de functie van cultureel ontmoetingspunt te geven. GELUIDSINSTALLATIES In de kerk zelf is een voor Zeeland unieke geluidsinstallatie aangebracht, gekoppeld is aan een leiding voor bandrecorder, terwijl ook een spe ciale gehoorinstallatie voor doven ge bouwd is. Onder de vloer is namelijk een leiding aangelegd, die via trillingen het gesproken woord opvangt. Wanneer de kerkbezoekers geen gehoorapparaat bezitten, kunnen zij dit bij de koster in ontvangst nemen, waarmee ook achter in de kerk alles te horen is. Men hoeft dus niet met de veelal lastige gehoor- schelpen of -toeters te luisteren. De deuren in deze ontmoetingskerk hebben functionele kleuren: de ingangs deuren zijn geel geschilderd, de gangsdeuren tomaatrood, terwyl kastdeuren wit zijn. In de week van 4 tot en met 9 maart na de opening zal iedereen in 't Zand, ongeacht zijn kerkelijke gezindte, in de gelegenheid gesteld worden het gebouw te bezichtigen. De kerkvoogdij heeft daartoe besloten, omdat bijna iedereen in deze stadswijk via verschil lende acties aan de totstandkoming meegewerkt heeft. OOK BIJ EVENTUELE LANDELIJKE ONTBINDING Landelqk en provinciaal talrijke moeilijkheden Het werk van de hervormde mannenver- enigingen „In dienst der kerk" zal in Zeeland blijven doorgaan en een contact orgaan moet er komen! Tot dit positieve besluit kwam de provinciale vergadering zaterdagmiddag aan het slot van een al gemene ledenvergadering, die werd ge- iouden in de „Prins van Oranje" te Goes. Naast de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester behandelde de vergadering slechts één pnnt en wel, welk standpunt moest worden ingeno men over het al of niet doorgaan niet liet werk. Zowel landelijk als provinciaal zijn er vele moeilijkheden en zorgen over het werk van „In dienst der kerk". De ze werken tot slot zo zwaar, dat het hoofdbestunr o»> een In november 1962 ;ehouden vergadering met. het voorstel -iwam de vereniging te ontbinden. „We zullen ons dus moeten beramen oj wat nu? Moeten wij ons in Zeeland bi de uitingen van moedeloosheid aanslui ten of het werk verder voortzetten?' vroeg provinciaal voorzitter, ds. J. H. J. Hoffman uit Kruiningen zich af bij de aanvang van de vergadering, die onder andere werd bijgewoond door de lande- "|k voorzitter ds. C. Lebbink uit Amster- im en ds. F. Wagener uit Voorburg, oud-voorzitter van de afdeling Zeeland. Ds. Wagener noemde tijdens een inlei ding over het onderwerp „Wat nu?" het besluit van het hoofdbestuur om tot ontbinding over te gaan uitermate re delijk en verstandig en gemotiveerd. Hij'toonde er zich echter toch een sterk voorstander van te blijven doorvechten. Allereerst wees hij op de toenemende contacten met de gereformeerde leerk. het ideaal van de „achttien" bezielt ve len en de wil tot éénwording is er. De gereformeerde mannenverenigingen tel len ongeveer 11.000 leden terwijl dil aantal bij de hervormden misschien dicht bij de 1100 zal liggen. Het eerge voel gaat dan toch ook een woordje meespreken. Ook heeft de hervormde mannenvereniging internationaal veel contacten en bij ontbinding zou dan hun specifieke geluld bij internationale vraagstukken verloren gaan. Als laatste en toch wel krachtig argument noemde ds. Wagener het feit, dat er vooral in Zeeland ook. nu een aantal goed func tionerende verenigingen bestaat. „Moe ten deze dan maar aan hun lot worden overgelaten?" Geen subsidie Ds. Wagener belichtte voorts de houding van de generale synode ten opzichte van het werk van „In dienst der kerk". Jaarlijks werd een subsidie van 6000 beschikbaar gesteld, onder meer bestemd voor het houden van de jaarlijkse toog- dag, die in 1962 om diverse redenen geen doorgang kon vinden. De synode was van oordeel geen geld meer te kunnen steken in een verloren zaak en trok de subsidie in. Zonder deze subsbidie zag het bestuur geen kans meer door te gaan. Uitdrukkelijk werd echter van de zijde van de synode verklaard, dat het werk op 'ïoge nrijs werd en nog steeds wordt gesteld. Ds. Wagener sprak als zijn me ning uit, dat het voortbestaan van de vereniging zeker mogelijk is doch dat men de zaak een meer provinciaal ac cent moet geven en moet koppelen aan de provinciale kerkvergadering. Belang rijk is dan om vanuit het provinciale werk subsidie te vragen aan de syn-"'" Diverse afgevaardigden van de 10 wezige verenigingen gaven hierna hun mening te kennen. Ds. Bronsgeest van Hansweert was van mening, dat men niet overhaast te werk moest gaan doch een interumbestuur moet kiezen, die de zaak dan eens rustig moest on derzoeken. De slotconclusie was, dat ds. Hoffman is zaterdagavond dichtgegaanburgemeester Drijber en Schouwbnrgvoorzitter mr. F. W. Adriaanse beklommen na de pauze van de Z.V.U^-voorstelllng het toneel om van hun vreugde, maar ook van hun weemoed te getuigen nu veel van het oude vertrouwde zal verdwijnen om plaats te maken voor een vernieuwd theater. Uit de woorden van d<j burgemeester mocht men opmaken, dato diens vreugde eigénlijk nog verdrongen werd door de verwondering over het feit, dat het Schouwburgplan on danks alles tóch langs alle klippen was heen gezeild en dat inderdaad het moment was aangebroken, waar op men kan gaan verbouwen. Zowel de burgemeester als mr. Adriaanse lieten overigens in het vage welk woord voor de Middelburgse Schouw burg gebruikt moet worden: bouwen of verbouwen Mr Drijber sprak woorden van dank aan het adres van de rijks- en de provinciale overheid, dank zij wier steun dit project kan worden uitge voerd, maar hij voegde er aan toe. dat „in alle bescheidenheid w ook de gemeente nog voor een drage zorgt. Met als gevolg, „dat we niet zoveel meer in kas hebben. Voor het eigen Schouwburgpubliek zal er wel wat verloren gaan meen de mr. Drijber niet /nnder ironie: „U zult niet meer in de gelegenheid zijn U in de foyer te persen, want dit wordt heel wat groter. En ook het gedrang bij de garderobe zal helaas verdwijnen Architect maakte fouten Nu tegenvaller van Hi:S' bracht de burgemeester aan het oorspronkelijke bestuur van de Schouwburg van wie hy in het bijzonder nog de heer P. Blaauw noemde waarna hij gewaagde van de taaie volharding, waarmee het be stuur aanvankelijk van de N.V., later van de Stichting de plannen had doorgezet. Met name roemde hij in dit verband het werk van wethou der drs. Th. O. Westerhout, „die op gepaste w\jze. deur in deur uit ging in Den Haag om ten slotte met de rijksgoedkeuring voor de bouw te rug te komen". Welke woorden van de burgemeester met appalus wer den c/i der streept. Ten slotte wees de burgemeester er op, dat de totale kosten van de verbouw één miljoen vierhonderdduizend gul den bedragen, maar dat éen nieuwe schouwburg als bijvoorbeeld van Til burg altijd nog een zeven miljoen gulden kost. De Middelburgse opzet maakt bovendien mogelijk het intie me karakter van deze Schouwburg geroemd door publiek en door spelers te handhaven. Hij over handigde vervolgens de heer Adri aanse de rijksgoedkeuring. Mr. Adriaanse herinnerde er aan, dal de verbouwingsplannen kennelijk de invloed liadden ondergaan van wet van Parkinson: het was i een verandering van de garderobe begonnen, het eindigde via foyer, zaal en toneel met het gehele gebouw. Ook hij wydde enkele woorden het voormalige n.v.-bestuur, waarbij hij zijn grote respect getuigde voor liet werk van wylen notaris B. A. van Verre, die voor. het Middelburgse culturele leven in het algemeen en in het bijzonder voor de Schouwburg zo enorm veel heeft gedaan. De heer Adriaanse hoopte, dat de ver bouwing in januari 1964 achter de rug zou zijn, al leek het hem niet uitgesloten dat ten gevolge van de voortdurende vorst enige vertraging zou optreden. „Laten wij niettemin hopen, dat wij elkaar in januari of februari van het volgend jaar elkaar hier in een vernieuwde Schouwburg welkom mogen heten", zo besloot mr. Adriaanse. ruim f 18.000 De bouw van het dorpshuis te Rilland is voor de gemeente niet erg voordelig uitgevallen. In de zaterdagmorgen ge houden raadsvergadering werd hierover uitvoerig gesproken naar aanleiding van het voorstel van b. en w. om alsnog een aanvullend krediet te verlenen op de stichtingskosten van 18.678,89. Zowel uit de schriftelijke als mondelinge toe lichting kwam duidelijk naar voren dat er door de architecten fouten zijn ge maakt. Met name is het loodgieters- en dakbedeklungswerk, groot 9526,64 destijds wel in het bestelt opgenomen later afzonderlijk aanbesteed. De archi tect verzuimde zelfs dit aan de gemeen te door te geven, zodat verondersteld werd, dat dit bedrag in de geraamde totale stichtingskosten waren begrepen. Over de werkwijze van de architect was de raad allerminst te spreken. Bij het indienen van de eindafreke ning blijken er zelfs meerdere ramin gen te zijn overschreden. Aangezien het ging óm vrij groté pedtagen 13 er aldus burgemeester J. V. 'W. Jobse gedacht om de zaak aan een arbitra gecommissie van het bouwbedrijf voor te leggen. Van juridische zijde is dit echter afgeraden, omdat met een surplus van tien procent boven de raming gerekend mag worden. Van de toezegging van de architect om het abuis te herstellen door be zuinigingen toe te passen, is ev eens niets terecht gekomen. de aanwezigen adviseerde door te gaan met het werk en het nieuw te kiezen hoofdbestuur de koers te laten bepalen, Gepleit zal echter worden voor een meer provinciaal verband. Kandidaat De heer C. Dronkers uit Vllssingen stel de voor om namen9 het provinciaal be stuur ds. Wagener kandidaat te stellen voor de functie van landelijk voorzitter, wat met een warm applaus werd vangen. Ds. Lebbink dankte de vei., dering voor het positief geluld, dnt deze liet. horen en wees nogmaals .op het be lang van de vergadering van zaterdag a.s. te Amersfoort, waar het gehele hoofdbestuur zal aftreden. In zjjn jaarverslag sprak ook de secre taris, de heer C. Dronkers over de toe nemende afbrokkeling. In Zeeland staan echter de zaken er nog niet zo slecht voor, gezien het aantal van ongbveer 400 leden. Men had in 1962 een zeer geslaagd week- enk te Hedenesse en goede ringverga- deringen te Colljnsplaat en Koudekerke. Voorts bestaal er goede hoop. dat te Aagtekerke spoedig een bloelende vere niging zal komen en dat die te Zoutelan- de zal herleven. Het jaarverslag van dc penningmeester, de heer J. P. Ossewaar- de te Middelburg vermeldde, dat de boe ken konden worden afgesloten met een batig saldo van 1,50. De afdeling 't Zand wees erop, voor het werk in hun afdeling geen be langstelling meer bestaat en men voor nemens is de afdeling op te heffen. Ook 's-Heer-Arendskerke heeft besloten te liquideren, met ingang van 1 januari 1963. Al met al is het een onaangename zaak, waaraan niet veel meer te veranderen valt, aldus burgemeester Jobse. De he ren L. P. J. Brandenburg en J. Walra ven, beiden P.v.d.A., vonden dit toch wel een vrije ernstige zaak. Raadslid J. Walraven betoogde: „Ais iemand in dit geval de architect eigenhandig veranderingen aanbrengt, moet de ge meente daar dan maar mee akkoord raan". Hij zei niet te kunnen geloven, lat de gemeente in geval van arbitrage zou moeten verliezen. „Er is al eens meer een extra krediet van 16.000 toe staan, en nu moet er nog eens ruim 18.000 bovenop". Hij vond dit te ver ;aan en zei er zijn stem niet aan te :unnen geven. Zijn fractiegenoot Bran denburg kon er evenmin mee akkoord gaan. Deze was zelfs van mening dat het eind er nog niet is, nu ook gebleken 3, dat het plafond gebreken vertoont. „Zo kunnen we met het dorpshuis wel aan de gang bfiiven", aldus dit raadslid. De heer R. Rijk (k.v.p.) vond dat fout ook wel gedeeltelijk bij de raad ligt. Hij zei destijds gepleit te hebben voor een post onvoorzien. Dit was toen niet nodig, omdat alles rond zou zijn. Maar bij elke bouw komen er tegenval lers. Nu zitten we in het schuitje, aldus de heer Rijk en zullen we moeten varen. Wel zei de heer Rijk in het vertrouwen van de architect geschokt te zijn. Het voorstel werd ten slotte in stemming gebracht en met vijf tegen twee stem men aangenomen. Tegen stemden de heren Brandenburg en Walraven (p.v.d. a). Het voorstel om een geldlening te sluiten bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten voor financiering van diverse kapitaalwerken groot 200.000 werd aangenomen met de aantekening van de heren Brandenburg en Walraven dat zij daarin niet wensten opgenomen te zien de post van ruim 18.000 als meerkosten voor de bouw van het dorpshuis. Draagt elkanders lasten Het Algemeen Sociaal Fonds ter bevor dering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Lasten" instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond zal in het gehele land dus ook in Zeeland weer een openbare collecte organiseren. De gelden die worden ingezameld zijn be stemd om gezinnen te helpen die door ziekte in financiële moeilijkheden gera ken. We leven wel in een welvaartspe riode, maar desondanks blijft er steeds nood bestaan. Het fonds „Draagt Elkan ders Lasten" vraagt U die nood te hel pen lenigen wanneer U straks dc collec tebus krijgt voorgehouden. Vakantietreinen vanuit Duitsland Zomer 1963 rijden er weer verschillende vakantietreinen voor de Duitse toeris ten, die hun vrije dagen in Zeeland willen doorbrengen. Doorgaande treinen vanuit het Roerge bied zijn er iedere zaterdag vanaf 6 juli tot en met 31 augustus op het tra- iet Düsseldorf-Vlissingen v..v. e dienstregeling van de trein Düssel dorfVlissingen is als volgt: Düsseldorf Hbf vertrek 8.11, Neuss 8.23 -8.24, M.-Gladbach Hbf 8.40-8.55, Venlo 9.30-9.40, Eindhoven 10.13-10.18, Goes 11.45-11.47, Middelburg 11.59-12.01, Vlissingen aankomst 12.07 uur. Terug: Vlissingen vertrek 13.25, Mid delburg 13.31-13.34, Goes 13.46-13,4S, Eindhoven 15.08-15.20, Venlo 15.53- 16.03, M.-Gladbach Hbf 16.37-16.47, Neu'ss 17.03-17.04, Düsseldorf Hbf aan komst 17.16 uur. Schouwburg, Middelburg Dat ./as nog niet zo'n vreemde keus van de Z.V.U., zaterdagavond in de Middelburgse Schouwburg: Dimitri, de clown van Ascona. Immers, het was de laatste voorstelling in de „oude" Schouwburg en voor menigeen een ge beurtenis met zoals men dat pleegt te noemen een „lach en een traan". En een goede clown werkt eveneens in dat vreemde grensgebied tussen vreug de en verdriet en men weet soms niet aan welke zijde van die grens hij zich bevindt. Een goede keus dus, al kan niet worden ontkend dat een avondvul lende voorstelling door één man, die het vrijwel uitsluitend van zijn mimiek moet hebben, bij het publiek een welwil lende houding veronderstelt. Maa"r ook die was op déze laatste avond aanwezig, zodat dit optreden door het overgrote deel van het publiek kennelijk als een succes werd beschouwd. Wat is nu de moeilijkheid tijdens een avond, geheel aan ééri beperkte kunst vorm gewijd? Zij is daarin gelegen, dat men het „patroon", het „schema" van de artiest op de planken vrij snel door heeft, zodat men na een twintigtal mi nuten het grootste deel van de mimi sche grapjes voelt aankomen. Een eer ste nummer als „Het schoolbord" een reeks Chaplineske manipulaties met een bord, dat maar niet binnen het bereik van de clown wil komen onthulde bij voorbeeld in feite reeds de geheimen van het laatste optreden voor de pauze: „De ligstoel". Dat werkt ontnuchterend, afgezien nog van de overweging, dat een worsteling met een ligstoel voor komt od het repertoire van elite clown sinds dit nuttige lig-zit-voorwerp is uit gevonden. Wanneer men dit als bezoe ker vóór de pauze ondanks alle res ted overigens voor de grote kwalitei ten van clown Dimitri wat somber heeft vastgesteld, dan is het begrijpelijk dat men met getemperde geestdrift het tweede deel van het programma af wacht. Maar nu het gelukkige van deze avond: Dimitri haa het beste deel van jn optreden bewaard tot na de pauze, lier was minder sprake van leuke acro batie en meer van verfijnde mimische kunst. Drie voorbeelden dienen daarvan te worden genoemd: het bezoek bij de impresario, waarin hij alle gelegenheid baat nam voor prachtige typeringen in de „underdog", die bij de grote baas bezoek komt en voor hem maar eens jn kunstjes moet vertonen; voorts „Mijn fiets", de droom van een vage bond over een soort muzikaal superrij wiel; en ten slotte zijn laatste nummer „De imitator", een cabaret-achtige voorstelling van mensen uit diverse windstreken. Met deze drie grote soil toonde de clown van Ascona inderdaad een voortreffelijk artiest te zijn. Zijn optreden ten slotte als geheel overziende stellen wij vast, dat we mochten kennis maken met een kunste naar van grote kwaliteiten: virtuoos in mimiek, virtuoos ook als instrumenta list. Marcel Marceau bij wie Dimitri enige tjjd heeft gewerkt schreef over hem, dat hij beschikt over eenvoud en kinderlijke frisheid en dat hij de ziel van de dichter bezit. Welnu, dat dichter lijke talent, dat het zonderlinge am bacht van de clown opheft van het ge wonen leuk-zijn tot een sublieme, mense lijke kunst, dit talent (tevens kenmerk van het genie) kwam gisteravond niet in alle grootheid over het voetlicht. Maar dat deze Dimitri te zijner tijd tot de groten van zijn professie zal behoren, daarover behoeft geen twijfel te be staan. Er was langdurig applaus en als dank een bloemenhulde. de K. A.-r. gedeputeerde v. d. Bosch Woningbouw moet grootst mogelijke prioriteit hebben Do heer J. van den Bosch, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, heeft dezer dagen voor de A.R-kiesvereniging te Oostkapelle verklaard: „dat wy aan gaande de samenvoeging van gemeenten in de mist varen". Hij stelde vast, dat de bestuurskracht van een gemeente niet uitsluitend afhankelijk ls van de grootte, doch in belangrüke mate van de bestuurskracht van de bemanning. Ten aanzien van het urgente ivoonkernbeleid en de woningbouwpolitiek alsmede het positieve structuurbeleid deelde hy mede 'dat de bouwactiviteit met name ook in Zeeland niet voldoende tot ontplooiing kan komen. In de statistische opzet heeft de bestaan- woonruimte een belanrjjke rol gespeeld. Overgedragen aan eigenaar de Lobel Opnieuw stap naar vlootvernieuwing (Slot van pag. 1) geldlening van ruim 2,5 miljoen gulden bedragen circa 140.000 welk bedrag de gemeente Goes, zoals indertijd door b. en w. is gesteld onmogelijk kan in passen in de begroting. De verhoogde uitkering uit het gemeentefonds laat echter op zich wachten. „Dat is dan ook de reden, waarom Ged. Staten het desbetreffende raads besluit van Goes nog niet hebben goedgekeurd", gaf men ons op de provinciale griffie te verstaan. „Eerst zal dekking voor deze uitgaaf moe ten worden gevonden. De zaak heeft echter onze aandacht", zo werd er aan toegevoegd. Inmiddels blijft alles by het oude en blij ven de klachten regelmatig binnenko men. „Wü hebben begrip voor de situatie van de gemeente Goes, maar aan de an dere kant worden wy telkens weer met de verontreiniging van het polderwater geconfronteerd", verklaarde ons de dyk- graaf van bet waterschap „De brede v tering van Zuid-Bevelantl", de heer P. J. De verontreiniging van het poldcrwater heeft allerlei gevolgen: het is zonder moer schadelijk voor de gezondheid van mens en dier. De visstand in de wateren van de Poel, die voor de oorlog een aan tal palingvissers een inkomen verschaf te, is sterk achteruitgegaan. Er komt vrijwel geen paling meer voor In de Poel. Talrijk zijn ook de klachten van de vee houders, die hun vee weiden in Dc Poel, Zoals de situatie thans is, zullen de klachten nog wel geruime tijd worden gehoord. Want uitzicht op de aanleg van de persleiding is er niet. Goes heeft nog Tetracht in samenwerking met enkele luurgemeenten tot de aanleg te komen, maar deze gemeenten bleken daar wei nig behoefte aan te hebben De rioolwaterzuiveringsinstallatie heeft een pompvermogen van 450 kubieke me ter per uur. De aanvoer op topdagen is thans het drievoudige en het wordt zelfs het viervoudige als binnen afzienbare tijd het nieuwe uitbreidingsplan is ge realiseerd. Het is zonder meer duidciyk, dat de cy- fers een pleidooi inhouden voor de aan leg van een persleiding. De vraag blijft: „Waar moet het geld vandaan komen?" Zaterdag is opnieuw een fraaie, nieuwe kotter aan de Breskcnse vissersvloot toegevoegd. Het is de „Br. 42", gebouwd en volledig ingericht door do fa. Gebr. v. d. Sande, machinefabriek en scheeps werf te Breskens, die zaterdag tydens een uitstekend geslaagde proefvaart, officieel is overgedragen aan eigenaar J. de Lobel. De nieuwe kotter is bestemd voor de zogenaamde „bokkenvlsserij"'. Het schip heeft een ingebouwde winch, die vanaf de stuurhut is te bedienen. Voorts is de kotter voorzien van een ontvang- en zendinrichting, een echolood, richtingzoeker en decca- navigator. Het vaartuig zal naar en /an "de visgronden worden voortge stuwd door een zes-cilinder „Cum- -nins"-dieselmotor met; een vermogen /an 150 pk by 1800 omwentelingen per minuut. De lengte van de „Br. 12" is 19 meter by een breedte van 5 meter en een diepgang van 2.20 meter. Vierde schip Het is het vierde vissersvaartuig van dit type, dat door de fa. Gebr. v. d. Sande geheel is gebouwd en volledig vaarklaar gemaakt. De vyfde, de „Arm. 12" van de heer R. van Belzen te Arne- muiden, is juist vorige week te water gelaten. Op dezelfde dag werd de kiel ?elegd voor het zesde schip, de „Br. 4". bestemd voor schipper A. Fenyn uit Breskens. Tijdens de officiële overdracht op de Westerschelde zei de oudste firmant van de fa. Gebr .v. d. Sande tot de genodig den, dat ook aan inrichting, comfort en vooral veiligheid die aandacht is ge schonken, zoals dat bij moderne vissers schepen wordt vereist. Belangrijk noem de hij het dat ook de kleinere schepen uit Breskens steeds meer overgaan tot het plaatsen van een decca-na\ *>.ator. De heer v. d. Sande wenste schipper De Lobel goede vangsten, maar vooral een behouden vaart. Namens het gemeentebestuur van Bres kens vertegenwoordigd door de beide wethouders sprak de heer W. v. d. Hooft van opnieuw een stap verder in de richting van de gehele vlootvernieu wing. Spreker wees de genodigden op het onderzoek, dat het E/T.I. voor Zee land op verzoek van de gemeente gaat instellen naar de mogelijkheden van Breskens als vissershaven, als omstreeks 1978 alle zeearmen (behalve de Wester schelde) in het deltagebied, zullen zijn afgesloten. Tot slot werden namens de vissersver- eniging „Ons Belang" felicitaties uitge sproken door voorzitter C. Kosten. Evenals «Ie vorige sprekers vveos do heer Kosten op net, goede plaatselijke samenspel tussen bank, gemeente en bouwer, die elk op hun wyze meewer ken aan de grondige snnerlng van de Breskcnse vissersvloot. De economische groei in Zeeland heeft dc minister toch gehonoreerd door circa 150 woningen meer toe te wijzen. De A.R.-partij dient In haar beleid aan de woningbouw dc grootst mogeiyice prio riteit te geven. De heer Van den Bosch behandelde voorts de welvaartsstyging. Hij constateerde een sterk toegenomen vermaterlalisering in alle geledingen van de maatschappy. „Wy moeten de grotere verantwoording niet vergeten", aldus de gedeputeerde. „Deze neemt af en velen zien steeds meer de overheid als de grote mcdicynmce8tcr. Dc huidige regering heeft de grondslag gelegd voor meerdere zelfstandigheid van de gemeenten. De verantwoordeiykheid dient ook te berus ten waar ze thuis hoort". Tot slot pleitte de heer Van den Bosch voor één grote protestants chrlsteiykc partij. Een sa mengaan ook in internationaal ver band gezien zou belangrijk aan kracht doen winnen. De gedeputeerde behan delde daarbij het Europese parlement. Op de inleiding van de heer Van den Bosch volgde een zeer geanimeerde be spreking. De voorzitter van de kiesvereniging, de hoer J. Jobse Marz. stelde zich by de be stuursverkiezing niet herkiesbaar, even als de hoer C. Wondergem, Beiden ach ten de tijd gekomen om hun plaats aan jongere krachten af te staan. Tot voor zitter van de A.R.-kiesverenlging werd gekozen de heer W. van Steenis en tot lestuurslid de horen A. Coppoolse en Joh. Wondergem Czn., een lid van de Arjos-afdeling Oostkapelle zal eveneens in het bestuur worden opgenomen. De heer Van den Bosch besloot de drukbe zochte bijeenkomst met gebed. Algemene vergadering Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen houdt don derdag 21 februari in hotel „Rotterdam" te Terneuzen de negenendertigste alge mene vergadering. De vergadering be gint 's morgens om half el Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN Enkele opklaringen maar ook hier en daar wat sneeuw. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temporatuur. ZON EN MAAN 19 februari Zon op 7.50 onder 18.00 Maan op 4.31 onder 12.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2