Griep tel DOOR FELLE KOUDE SCHADE VAN HONDERDEN MILJOENEN Veel schade aan wegen door opdooi Samenwerking ANWB en KNAC een feit ASPRO WILSON ZIET GEEN HEIL IN EIGEN ENGELSE KERNMACHT NEDERLANDER werkt het hardst Diensten worden gecombineerd K.N.A.C. blijft sportbelangen zelf behartigen Dooiaanvallen lopen vast 00K IN NEDERLAND PROEF MET WEEKEND-GEVANGENISSTRAF ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 PUOV IV O 1 ALE ZEEUW8E COURANT 8 OVERAL GROTE KOSTENSTIJGINGEN (Van een onzer verslaggevers). De winter is op de terugtocht. Hij laat een spoor van zichtbare en onzichtbare schade achter. Een heel ruwe schatting, een optelsom van slechts enkele, nu reeds bekende gegevens levert reeds een bedrag op van 250 miljoen gulden J 1 1 1 Huishoudens de brandschade bedroeg in de maand december ongeveer S miljoen en in ja nuari 25 miljoen meer dan normaal; de schade aan auto's wordt becijferd op 35 tot 45 procent boven normaal en, uitgaande van gemiddeld 1000 gulden materiële schade, geschat op 3 miljoen gulden boven normaal; de wegenbouw is minstens drie weken achter op een gemiddelde winter. De hieruit voortvloeiende bedrijfsschade wordt heel voorzichting geschat op 30 miljoen; in het risicofonds voor de bouwnijver heid wordt een bres geslagen van naar schatting 115 miljoen gulden voor vorst- verletuitkeringen. Het gemiddelde over een groot aantal jaren ligt rond de 55 miljoen er is dus zeker 60 miljoen meer uitgekeerd en veel meer dan In uitgesproken zachte winters; In de Nederlandse betalingsbalans is een deuk gekomen van 150 miljoen, zo als minister De Pous dezer dagen mee deelde, ten gevolge van de invoer van extra brandstoffen; Binnenvaart de bedrijfsschade in de binnenvaart exclusief de Rijnvaart deze artikelen tegenover, maar deze zjjc in vele gevallen tenietgedaan door dp hogere transportkosten; de opdoolmaatregelen aan wegen in beheer Djj provincies, gemeenten en wa terschappen is niet te schatten, zal ech ter zeer groot zijn en ongetwijfeld in de miljoenen lopen. De rijkswegen zijn ge lukkig minder zwaar bescnadigd. Miljoenendans Dit zijn slechts enkele voorbeelden ter ondersteuning van de ijselijke miljoenendans, die de winter heeft ontketend. De gevolgen zullen pas over geruime tijd zo dit al moge lijk is volledig bekend zijn. In bepaalde gevallen betekent de win ter een rechtstreekse schade voor de in ternationale economie import van kolen in vele andere gevallen een zeer zware extra belasting voor bepaal de sectoren van het bedrijfsleven voor particulieren, of voor overheidsbudjet- ten. Groenten Zo is op het ogenblik nog niet bij bena dering vast te stellen, wat gemeentelijke sociale diensten hebben uitgekeerd aan extra ondersteuningen. moet i op de door ijs aan de schepen toegebrachte raamd worden op 10 miljoen, ongeacht schade; de extra-uitkeringen aan gemeente en ander overheidspersoneel kunnen voorzichtig geraamd worden op ten min ste 15 miljoen gulden; ofschoon de bedragen niet te schat ten zijn. hebben de verzekeringsmaat schappijen veel meer schadeclaims ont vangen uit hoofde van persoonlijke on gevallenverzekeringen; Advertentie Bescherm u tegen f' Rillerig? Onprettig? Vlug: KLANKBORD DE BRITSE krantenmagnaat Roy Thomson, een kranige jongen die het van bakkers knechtje gebracht heeft tot eige naar van een aanzienlijk aantal bloeiende krantenbedrijven. heeft ter viering i>an het eenjarig be staan van het geïllustreerde bij voegsel van zijn Sunday Times, die niet de krant waar dit stukje in staat, tot de allerbeste bladen van de wereld behoort, een groot aantal Britse industriëlen en handelaren uitgenodigd voor een reisje naar Rusland. Het is een machtig mooi feestje geworden, want Roy en zijn vriendjes zijn allervriendelijkst ontvangen door niemand minder dan dé heer Kroesjtsjew zelf en dat wel in een bijzonder vrolijke stemming. Ruim twee uur hebben de heren in het Kremlin met. elkaar zitten vraten. De heer Thomson heeft de heer Kroesjtsjew een prachtig automatisch polshorloge gegeven en voor mevrouw had hij óók een gouden klokje meegebracht. Wat liet tegeneadeau geweest is. heb ik in de Sunday 'Times niet kun nen vinden, maar het zal onge twijfeld niet mis zijn geweest. Roy en Nikita hebben allerlei leu ke dingen gezegd; Roy onder an dere „wij zijn allemaal kavitalis- ten"- en Nikita ..dat horloge is toch zeker neer helse machine om het communistische stelsel om zeep te brengen f" En Roy zei dat hij de Iswcstia zou ivillen ko pen. En Nikita dat hij gaarne zou toestemn cn in het verkrijabaar stellen van Roy's Sunday Times in Rusland mits zijn schoonzoon, Ruslands opperstaats journalist, er hoofdredacteur van zou zijn. Enfin, het één al schalkser dan het andere en de plaat die. de Sunday Times op zijn frontpagina afdrukt, toont niets dan lachen de mensen. Behalve al die pretbroekerijen bleef er niet veel ernstigs over dat wij al niet wisten: de positie van Duitsland en Kroesjtsjews uitdrukkelijke verklaring dat Rusland „eeuwig" bevriend zou blijven met China. Wat had htj anders moeten antwoorden op Roy's stupide opmerking, dat hii de tijd zag komen dat Rusland mét het Westen zich tegen de Chi nese Volksrepubliek zou keren* Kortom 't was grotendeels kin- derpraat-met-een-lachend-gezicht, waar de wereld weinig aan heeft. En dan woordelijk) uit het. Sun day Times-verslag„in Engeland zijn veel mensen te stom-zenuw achtig om naar Rusland te gaan, terwijl wij hier zo openhartig zijn verwelkomd cn helemaal vrij zijn om te zien wat wij willen zien dat. zijn de dingen die ons we derzijds wantrouwen zullen doen verdwijnen". Eén conclusie lean uit dit alles onbetwijfelbaar getrokken wor denmen kan een grote kran tenkoning zijn en tegelijk een grote domoor. O, Roy. ELLAS In de tuinbouw onder glas zijn zeer hoge kosten gemaakt voor extra brand stoffen. Er is weliswaar een grote ex port geweest van groente, omdat in het zuidelijke buitenland, waar minder on der glas wordt geteeld, de winter ool'c hard toesloeg, er zijn ook goede export prijzen gemaakt, maar transport- en stookkosten hebben zeer nivellerend ge werkt. In de koude tuinbouw was de schade groot: prei en spruitjes vielen vrijwel geheel uit, met bewaargroenten zijn echter zeer goede zaken gedaan. De winter zal zeker tot mei de binnen landse prijzen beïnvloeden door grote exporten o.a. naar Frankrijk. De toename in het olieverbrulk voor verwarmingsdoeleinden is zeker vijftig procent geweest. Op papier is dit per centage hoger, in december zelfs 95 procent, maar de oliemaatschappijen hebben de indruk, dat vele verbruikers „gehamsterd" hebben, namelijk door hun tanks, wanneer deze nog voor de nelft vol waren, alweer te laten bijvullen. Hierdoor is het cijfer niet betrouwbaar. Wegen Ofschoon geen cyfers worden verstrekt zal de vraag naar pekelzout voor de ys- bestrijding op de wegen in de afgelopen periode zeker het dubbele hebben bedra- gen van die in een normale winter, toe hoog 'de extra kosten van wegbe- heerders zijn geweest, valt voorlopig nog niet te becijferen. De schade aan rijkswegen lijkt voorlopig mee te val len: door de zware onderbouw lijden zij weinig van opdooi. Veel groter echter zal de schade zijn aan secundaire en tertiaire wegen, in beheer by gemeenten, waterscnaj polderbesturen. De Nederlandse eniging van Wegenbouwers heeft deze instanties gevraagd, door rijverboden de wegen zoveel mogelyk te sparen. „Polaris" onder beheer van V.S. Eerste mandaat eenheid binnen partij bewaren Harold Wilson, de nieuwe leider van de Britse Labourpartij, heeft donderdagavond in een televisie- interview na zijn verkiezing ver klaard, dat het niet alleen onzin nig is dat Engeland een kernmo- gendheid wil zijn, maar dat dit te vens een belemmering is voor al len die een internationale overeen komst over kernwapens tot stand willen brengen. HU zei dit nadat hem de vraag was gesteld of hy de op Bahama bereikte overeenkomst tussen president Kennedy Zoals bekend zal Engeland op grond van het akkoord Amerikaanse Pola- risraketten krijgen. Wilson antwoord de: wij zouden zeker geer. regelingen willen handhaven krachtens welke Engeland kernonderzeeboten heeft PROF. MR. DUYNSTEE EN MR. IE POOLE „GRATIE VOOR DE OORLOGSMISDADIGERS" Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee, hoog leraar te Nijmegen, en mr, J. Le Poole sluiten zich in een gezamenlijk artikel in liet Nederlandse juristenblad aan by de conclusie van de hoogleraren in liet strafrecht, prof. mr. J. M. van Bemme> len en prof. mr. W. P. J. Pompe, dat tlians liet tijdstip is aangebroken voor gratieverlening aan de nog in Neder land gedetineerde Duitse oorlogsmisda digers. Zoals bekend gaat het hier' om Aus der Flinton, Fischer, Kotalla en Lages. Prof. Duynstee en mr. Lo Poole behoor den tot degenen, die enige' maanden na de bevrijding het initiatief hebben ge nomen tot de oprichting van de stich ting „Toezicht politieke delinquenten" die zich ten doel stelde, degenen die in de oorlogsjaren de rechtsorde hier aan randden. te helpen by de terugkeer tot de normale verhoudingen. Prof. Duynstee is oud-voorzitter en mr. Le Poole oud-directeur van deze stich ting, die „weliswaar om praktische re denen" haar bemoeiingen beperkt tot degenen, die op 10 mei 1940 de Neder landse nationaliteit bezaten. De schrij vers van het artikel voogden er echter aan toe, dat de nationaliteitskwestie nauwelijks een rol speelt „in die schok kende en verbijsterende gevallen, waar in het leven van de mens, van de jong geborene tot de grijsaard is opgeofferd aan de triomf van een waanzinnige ideo logie". De schrijvers stellen, dat men dege nen, die lee-fdcn in de collectieve geestesgesteldheid die ontstaan is, doordat in 1933 een criminele ideolo- ideologle waren doordrenkt niet zon der meer op dezelfde manier per soonlijk verantwoordelijk kan stel len voor hetgeen zij misdeden, zoals wij ln de strafrechtspraak van ouds her gewend zijn te doen. Zij komen In hun artikel voor de vraag hoe bij de afweging van de persoonlijke schuld van de oorlogsmisdadigers collectieve karakter van de misdadige ideologie tot gelding moet worden ge bracht Voor de relatief weinigen, die politieke leiding aan de collectieve mis dadigheid hebben gegeven, was het ant woord niet moeilijk. Zij zijn geëxecuteerd of hebben zich door de hand aan zich zelf te slaan aan executie onttrokken. Voor liet probleem voor degenen die zich direct en op de meest afschuwelijke wij ze hebben vergrepen aan de tegenstan ders van het naziregimc, persoonlijke schuld en collectieve verantwoordelijk heid moeten worden afgewogen is naai het oordeel van de schrijvers geen ver lossend antwoord geyonden- Men dient, zo zei hij, de vier Duitsers te beschouwen als individuele mensen en wy behoren jegens hen «le norm te han teren, die voor ieder geldt aan wie hier de zwaarste gevangenisstraf wordt vol trokken: geen mens wordt levenslang uit de maatschappij verwijderd, tenzij overtuigend is komen vast te staan dat zyn agressie een voortdurend gevaar der gemeenschap biyft vormen. voor een toekomstige privé-oorlog. Zolang er kernonderzeeboten in de wereld zijn moeten zij wat het westen betreft in handen zijn van de V.S. Wilson zou de bases die verouderd raken onder de gemeenschappelijke controle van de N.A.V.O. willen zien en niet als onderdeel van een twee zijdige overeenkomst tussen de V.S- en Engeland. Wijdere horizonnen De Labourparty wil niet dat Engeland Europa de rug toekeert, zo vervolgde hy, maar wij willen onze ogen naar veel wijdere horizons dan Europa alleen richten. Wij willen actieve onderhande lingen ter vermindering van tarieven en verbetering van de wereldhandel. 'ij hebben er altijd op aangedrongen dat er meer kan worden gedaan om net Gemenebest te ontwikkelen en wij heb ben concrete voorstellen gedaan voor ontwikkeling van de Gemenebesthan- dcl. Eenheid Wilson had eerder toen hij na zijn verkiezing op het hoofdkwartier van zyn partij aankwam, waar hij door een menigte werd toegejuicht gezegd dat zijn eerste mandaat is de party eenheid te bewaren. „Ik geloof niet dat dit erg moeilijk zal zijn". Voorts zal de politiek die onder leiding van Gaitskell werd uitgewerkt en waarover men het eens is zonder wijzigingen worden voort gezet tot de komende verkiezingen. In antwoord op een vraag zei hij dat de party krachtig achter de N.A.V.O. staat. „Onder de huidige regering leveren wij niet onze volledige bijdrage aan de N.A.V.O. Wilson verklaarde nog dat hy zowel naar de Sowjet-Unie als naar de V.S. zou willen gaan. HEINTJE DAVIDS KRIJGT JAARGELD VAN GEMEENTE AMSTERDAM „Vit dank voor hetgeen IJ zo lange tjjd voor de kunst hebt betekend", dat is de argumentatie in «1e brief, waarin het gemeentebestuur van Amsterdam Hein tje Davids vrijdagmiddag tijdens de re ceptie in theater Carré ter gelegenheid -- verraste met ingaande in den Bergh, die haar als waarnemend burgemeester had toegesproken, „het gevoel dat men mij nog niet heeft ver geten ls mij meer waard dan duizenden guldens". Honderden hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om Heintje Davids te teliciteren. Daar waren onder meer van de oudere garde Marie Hamel, Julia de Gruyter, Tilly Pcrin-Bouwmeester, Wies- je Bouwmeester, Joop de Leur, Bob Seholte, Julius Susan, Eli Frankly, Meyer Hamel en Alex de Haas en van de naoorlogse favorieten van het pu bliek Johnny Jordaan, Tante Leen, Wil lie Albcrti, Albert Mol, De Mounties, en bcroepsmoppentapper Max Tailleur, die het niet kon laten: „Ik ben 21 pond afgevallen maar alle doktoren zijn erg tevreden. Deze week heb ik hun rekenin gen betaald Het Wereldgebeuren ELBE RTVJEM 26 i& i Lvw, rüo.icA:.:^ 4:: 'v m u X r'rif- fl l "iyj! f i\ -ol J<>$ Bol' 4 x i ,~,i t\ - Moh.YK.g-yr ";Vi 1 h Op deze zeekaart wordt de plaats aangegeven, waar de ,fllaasdam" op hét wrak is gestoten, 3 mijl wnw van het lichtschip „Weser". In het februari-nummer van het internationale economisch over zicht door de Bank van Chicago, uitgegeven in Londen, staat te lezen dat de Nederlander met 189 uren per maand het hardste werkt in Europa. De Italianen staan op de tweede plaats met 188 uur, dan komen Zwitserland en Engeland met 187 en 186 uur, vervolgens Frankrijk, België en Zweden met resp. 184, 183 en 179 uur en tenslotte Duits land met 178 uur werk per maand. Niettegenstaande de korte werk tijden in verhouding tot de rest van Europa, willen de Duitse ar beiders een kortere werkweek en hogere lonen, hoewel ook de loon eisen de ai'beidsproduktïviteit ver overtreffen. Tot het jaar 1959 heeft West- Duitsland meer vooruitgang ge boekt dan welk land in Europa. Als men de jaren 1950-1962 be schouwt, valt het op dat Italië een „economisch wonder" tot stand heeft gebracht. De groei van West-Duitsland is verleden jaar minder geweest dan van enig ander E.E.ó.-land. West-Duitsland «ehijnt „op een nieuw kruispunt te zijn geko men", aldus het overzicht. „Klaarblijkelijk is er niet langer de overgave en de noodzaak te werken en hiervoor offers te bren- gep. In feite wil men meer loon en minder werk", aldus de Bank van Chicago. ftAflAAMA/WWWWWWWVWVWWWWVWUV „Vrij Nederland" weer in kantines van landmacht Ook de Koninklijke Landmacht zo verneemt het A.N.P. zal zich weer abonneren op het weekblad „Vrij Ne derland". Gistermiddag hebben alle garnizoens commandanten van de sectie welzijn- zorg van het hoofdkwartier van de Ko ninklijke Landmacht een telegram ont vangen. In dat telegram staat, dat exemplaren van het weekblad weer op de leestafels in militaire kantines zullen verschijnen. Zoals bekend heeft de ma rine zich enige tijd geleden ook weer op „Vrij Nederland" geabonneerd. Dit. is een foto van het Venezo laanse vrachtschip „Anzoatequi" van ongeveer drieduizend ton, dat, op weg van Venezuela naar New Orleans, in volle zee door leden van het nationale bevrijdings fonds is gekaapt. Het schip zou zijn buitgemaakt bij wijze van verzet tegen president Romulo Betancourt. (Van onze Haagse redactie) De in de afgelopen maanden ge voerde besprekingen tussen A.N. W.B. en K.N.A.C. hebben geleid tot het besluit, op verschillende punten zeer nauw te gaan samen werken, waarbij echter de K.N.A.C. zijn zelfstandigheid als lutomobielclub volledig behoudt Nog voor het toeristenseizoen aan vangt, zullen de administratieve taken van de K.N.A.C., welke naar van de zijde van de KJN.A.C. wordt medegedeeld bij een gro tere organisatie als de A.N.W.B. doeltreffender kunnen worden verricht, door deze laatste op zich worden genomen. Hierdoor zullen voor de K.N.A.C. aan zienlijke besparingen kunnen worden bereikt. ..Het gehele scala van dienst verleningen, zoals dat zowel door K.N. A.C. als A.N.W.B. werd verricht, zal in de toekomst door de A.N.W.B. verzorgd worden voor de leden van beide organi saties. Hierdoor kunnen de kantoren van de K.N.A.C. in Amsterdam en Arn hem. alsmede een zestal agentschappen worden opgeheven. De KJV.A.C.-leden kunnen voortaan terecht bij alle 23 A. N.W.B.-kantoren, inclusief de grens- kantoren. Het secretaritaat van de K.N.A.C. aan de Sophialaan in Den Haag blijft bestaan en wordt tevens bij kantoor van de A.N.W.B., die hierdoor het kantoor in de Parkstraat kan op heffen. De K.N.A.C.-service zal dus, zo deelt de K.N.A.C. mede, ten aanzien van de algemeen facetten geënt worden op die van de A.N.W.B. Het komt dus hierop neer, dat het K-N.A.C.-lidmaatschap bliift bestaan en dat de K.N„\.C.-leden gebruik kunnen maken van alle <3ien- sten van de A.N.W.B. Dit geldt ook voor de technodiensten wacht. Voor 15 gulden t K.N.A.C.-leden thans w De K.N.A.C.-wegeninformatiedienst zal dit seizoen normaal blijven werken, daarna zal bezien worden in hoeverre deze dienst gecombineerd kan worden met de toeristische informatiedienst van de A.N.WJ3. Beide organisaties zul len het instituut van «ie slipscholen krachtig stimuleren. In de mededeling, welke is uitgegaan van de K.N.A.C. wordt er de nadruk op gelegd, dat bei de organisaties hun vrije meningsuitin gen met betrekking tot diverse vraag stukken blijven behouden, al zullen be staande* contacten worden verdiept. Eigen beleid De K.N.A.C. blijft een eigen beleid voeren, geheel autonoom de sport belangen behartigen, expertises ver richten en de clubreizen verzorgen. Ook het orgaan „De Auto" blijft ver schijnen. /nformafiediensl Over de informatiedienst deelde de AJtf. W.B. nog het volgende mede: „De beterse huisvestingsmogelijkheden van de A.N.W.B.-nieuwbouw aan de Wassenaarseweg hebben het mogelijk gemaakt te komen tot een doelmatiger opzet van de telefonische informatie dienst welke tot nu toe over een aantal afdelingen waren verspreid. Alle, veel vuldig voorkomende vragen op het bied van toerisme en verkeer wor thans geleid naar een speciaal daarvoor ;eoutilïeerde informatiecentrale die via net normale telefoonummer van de A.N. W.B. 814381 bereikbaar is. Van deze centrale uit zullen ook de informaties worden verstrekt met betrekking tot de bezetting van de kampeerterreinen in Nederland. Naast de algemeen toeristische docu mentatie zal de centrale verder beschik ken over tal van actuele gegevens op het gebied van toerisme en verkeer zo als gegevens over wegomleggingen, op gebroken weggedeelten, verkeerscon- gesties, toeristische belangrijke evene menten in binnen- en buitenland. De informatiecentrale zal na 1 april a.s. evenals de speciaal voor de hulpver lening in het buitenland werkzame alarmcentrale dagelijks bereikbaar zijn van 8 nur 's morgens tot 10 unr avonds. Ook op zaterdagen, zon- feestdagen. (Van onze weerkundige medewerker) De lage barometerstand zou wind en regen doen verwachten. De de pressies blijven een te zuidelijke route naar Frankrijk nemen, waardoor de oostelijke wind nog steeds te koude lucht aanvoert. Ook tydens het weekeinde blijven wij dicht bij de grens van dooi en vorst liggen met kans'op enige sneeuw. Dat de depressies van het zuiden uit de komende dagen de vorst geheel zullen verdrijven verwachten wij niet. In de nacht vriest het enkele graden, overdag schommelt de temperatuur om het vriespunt. Het aantal vorst- dagen bedraagt van 1 november af m De Bilt 73, welk cijfer sinds de winter van 1890 niet meer zo hoog is geweest. Wanneer ook de komende twaalf februaridagen volop winters blijven, zal deze winter zeker bij de groep van de koudste winters terechtkomen. Doodstraf voor knoeierijen met haarlinten Drie mannen uit de Oekraïne zyn ter dood veroordeeld wegens het geldelijk profijt trekken uit de fabricage van haarlinten voor vrouwen, aldus een me dedeling van de Russische krant „Sow- jet Kultunr". Volgens het blad zou een andere ver- Idachte tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. 'WWVWWVWWWWVWVWWVWWUWWWV Geen extra moeilijkheden verwacht Wetswijziging zal waarschijnlijk nodig zijn In België, zo is bekendgemaakt, kunnen tot een korte gevange nisstraf veroordeelde delinquen ten, zo zij dat willen, hun straf gaan uitzitten gedurende de weekeinden. Om twee uur za terdagmiddag worden zij met open armen ontvangen en 's maandagsochtends om zes uur stelt men hen weer in vrijheid. Dit verblijf van anderhalve dag in de gevangenis rekent men grootmoedig twee dagen te zijn, zodat iemand die een maand „moet opknappen" er met vijf tien achtereenvolgende weekein den af is. Het voordeel van dit systeem acht men, dat de gestraften niet aan hun normale werkzaamheden onttrokken worden en dat zy het contact met het gezin en met de maatschappij blij ven onderhouden. Ook in Nederland is over dit nieuwe stelsel in de juridische vakpers ge schreven en er zijn besprekingen aan gewijd. Het blijkt, dat sommigen er voor voelen, maar daar staat tegen over, dat er ook een deel van de rech terlijke macht is. dat de weekeind- straffen maar „een vreemde verto ning" vindt. Deze leden van de rech- terlyke macht staan afwijzend tegen over de „gevangenisstraf op afbeta ling". Wetswijziging De bedoeling van de Nederlandse wet is, dat vrijheidsstraffen aaneenslui tend gegeven worden en niet in ge deelten, zo zeggen zy- Zou men er in Nederland toe willen overgaan, dan zal waarschr *- -- - uïoeten wore Anderen zijn «laar echter niet zo ze ker van. In elk geval maakt dit een punt van overweging uit, nu de mi nister van justitie heeft laten blij ken, dat hy niet afkerig tegenover hot nieuwe stelsel staat. Proef In Nederland is de Invoering van de gevangenisstraf op de weekeinden al lang in de pen, zo vernamen wij. Te verwachten is, «iat de minister bin nen niet al te lange tijd tot het ne men van een proef besluit, al hebben daartoe strekkende voorstellen hem nog niet bereikt. Het experiment zal van beperkte om vang zijn. Men wil eerst ervaring opdoen, voordat men een definitieve beslissing neemt. Aan de kant van liet gevangeniswe zen heeft men reeds de vraag onder ogen gezien, of er geen moeilijkhe den zullen ryzen, als zich op de za terdagmiddag een extra aantal gas ten komt aanmelden. Vooralsnog schijnt men geen onoverkomelijke be zwaren te vrezen. Men gaat er daar- by van uit, dat het aantal veroordeel den, dat zich voor de weekeindgevan- genisstraf aanmeldt, niet zo erg groot zal zijn. Hoe dit zij, ook op dit gebied wil men eerst ervaring op- Men verwacht, dat op de weekein den niet veel personeel méér nodig zal zijn als tot de invoering van het nieuwe stelsel wordt overgegaan. Bezinning Nadat in West-Europa en de Verenig de Staten de eerste verontwaardi ging over president de Gaulles ei gen Europese plannen is bedaard en de eerste felle reacties zijn verstomd, heerst alom stilte- In deze stilte wordt door beide partyen de balans opgemaakt en daarbij ziet het er voor president de GauUe nog niet zo slecht uit. Door, di rect na zijn weigering Polaris-raketten van Amerika te aanvaarden, verder zijn mond te houden, heeft de Franse presi dent zijn positie versterkt. Hij toonde daarmee zijn tegenstanders, dat hij niet van plan was nog een nadere toelichting op zijn ideeën te geven, laat staan dat hij bereid zou zrjn te marchanderen. De eerste reacties in Washington waren zeer begrijpelijk fel. Woede en ver slagenheid heersten in de Amerikaanse hoofdstad. Nu, na een periode van bezin ning, is de toon heel wat gematigder. Donderdagavond roerde president Ken nedy zelf het delicate onderwerp West- Europa weer eens aan op een perscon ferentie. Uit zijn woorden bleek, dat Amerika op het punt staat bepaalde concessies aan de Gaulle te doen. „Wat mij betreft", zo zei Kennedy, „mag pre sident de Gaulle proberen de Verenigde Staten als kern van de Europese defen sie te vervangen". De Amerikaanse pre sident waarschuwde echter, dat dit een kostbare geschiedenis zou zrjn. De tegenstanders van de Gaulle zoeken het steeds meer in het aspect van de kosten. Frankrijk, zo verklaren zij dan, kan zich niet de opbouw van een geheel zelfstandige atoommacht veroorloven. Dat zou een zo geweldige inspanning be tekenen voor de Franse economie, dat de Franse schakel in de verdedigingske ten van N.A.V.O.-landen ernstig zou worden verzwakt. Het is het enige reële bezwaar, «iat ook Kennedy steeds weer opnieuw naar vo ren brengt. Helemaal ongelijk heeft hij misschien niet, maar het is een pro bleem, waarvoor een oplossing kan wor den gezocht. Daar gaat het de Amerika nen echter niet om. Zij wensen de maeht in West-Europa niet uit handen te ge ven, dat is het kardinale punt, maar Kennedy wil dat niet ronduit toegeven. Dat Amerika tóch schoorvoetend op weg is de Gaulle gelijk te geven, blijkt verder uit Kennedy's jongste verklaring over het Frans-Ameri kaanse conflict. De Amerikaanse presi dent zei het „heel natuurlijk" te vinden, dat West-Europa een „dikke vinger in de pap wil hebben". Maar uit naam van Europa moest iemand de beslissing kun nen nemen over het gebruik van kern wapens. „Als dat niet de president van de Verenigde Staten is, dan moet het de president van Frankrijk of de premier van Groot-Britannië zijn". En Kennedy voegde daaraan toe: „Het ligt voor de hand, dat die beslissing bij de president van Amerika ligt, omdat wij evenveel geld steken in onze strategische wapens als Europa in al zrjn wapens bij elkaar". Het is dus volgens Washington een cen tenkwestie. Erg geloofwaardig klinkt die bewering evenwel niet. Kennedy zei verder, dat Amerika het helemaal niet erg vond zoveel geld te steken in de verdediging van West-Eu ropa. Hij gaf zelf3 toe, dat de Verenigde Staten niet zonder een vrij West-Europa kunnen. „Het verlies van West-Europa zou destructief zyn voor de Verenigde Staten", zei de Amerikaanse president letterlijk, maar hij wenste toch aan spraak te maken op de erkenning, dat West-Europa zelf in de eerste plaats profiteerde van Amerika's opofferingen. „Ik geloof, dat West-Europa profiteert van de enorme prestaties die Amerika heeft geleverd", zo besloot Kennedy zyn rede. Ondanks zijn neiging töt toegevend heid een toegeven«Iheid die hem door de Gaulle is afgedwongen kan Kennedy niet nalaten nu en dan zeer arrogant over West-Europa te spre ken. Het is deze arrogantie, die de Gaulle dwars zit. Raymond Aron heeft daar onlangs op gewezen in Le Figaro. „De Gaulle vertrouwt de Amerikaanse bereidheid om West-Europa te blijven verdedigen niet", schrijft Aron, „en de Gaulle meent dat West-Europa het recht heeft voor zijn eigen vrijheid zekere ga ranties te scheppen". Aron wijst er voorts op, dat de bedoeling van de E.E. G. die immers op Frans initiatief werd gesticht aanvankelijk was Frankrijk en West-Duitsland nader tot elkaar te brengen. Via integratie zou men dit doel trachten te bereiken'. Engeland zag daarom van toetreding af. Later toen de Gaulle zich met succes tegen integratie verzette, kwamen de Britten op hun be slissing terug. Zij wilden toen weer wél in de E.E.G. De Verenigde Staten steun den echter de Britse kandidatuur en dat plaatste de zes in een moeilijke oositie. Door Engeland binnen te halen, zouden de zes Amerika de kans hebben gegeven de greep op West-Europa te verstevigen. „Kan men de Gaulle daarom zyn afwij zende houding kwalijk nemen", vraagt Aron. Een andere verdediger van c(e Gaulle is de Zwitserse professor Röpke, die meent dat premier Macmillan een grote fout heeft begaan door zich op de Bahama's aan Kennedy te onderwerpen. „Uit deze debacle is gebleken waartoe de construc tie van de E.E.G. heeft geleid" zegt pro fessor Röpke, die in de Frankfurter All- gemeine pleit voor een bezinning op de moeily'kheden, welke de uitbouw van de Europamarkt in de weg staan. „De Gaulles veto heeft hoe men er ook over denken mag in ieder geval het heil zame resultaat, dat wij gedwongen zijn het hele werk van de Europese integra tie opnieuw aan een beschouwing te"on derwerpen", aldus prof. Röpke. Maar intussen zijn er ook in de Ver enigde Staten zelf mensen, die de Gaulle begrijpen. Prof. Röpke ci teerde in zjjn artikel in het Westduitse blad bijvoorbeeld mevrouw Claire Boothe Luce, oud-ambassadrice in Rome, die gisteren nog in de New York Times schreef: „Waarom geeft Amerika de Westeuropese landen niet hun eigen stra tegische kernmacht. Eens zal Amerika zich uit West-Europa moeten terugtrek ken. Als Rusland dan tracht een beperk te Europese oorlog uit te lokken, zal Kennedy op de atoomknop moeten druk ken. Dat zou een grote oorlog betekenen, waarbij veertig tot vijftig miljoen Ame rikanen zouden omkomen. Maar met een Franse. Britse en Westduitse atoom macht zouden de Russen wel ooDassen", aldus mevrouw Boothe Luce. En* over de Gaulle schreef zij: „De Gaulle wil wat Amerika al zeventien jaar wil, namelijk de Russen in toom houden en tegelijk proberen het ijzeren gordijn op vreedza me wijze op te halen". Vlaamse studenten demonstreerden in Leuven Enkele honderden Vlaamse studenten van de universiteit in Leuven hebben donderdagavond betoogd voor een „vol ledige en ondubbelzinnige splitsing van alle faculteiten en $«ïhoIen". Zij droegen een groot spandoek mee, .rop stond „Leuven Vlnamse uni- uteit". Woensdag werd een besluit afgekondigd tot splitsing van vier faculteiten van de katholieke universiteit in Leuven in Ne derlands- en Franstalige afdelingen. De Vlaamse studente, achten dit echter niet ver genoeg gaan. Zij hebben met een algemene staking gedreigd indien het niet tot een „ondubbelzinnige" en volledige splitsing tussen de twee talen komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3