Teruglopen verzorgingspeil in Goes vormt een reëel gevaar In 1963 in Goes bijna 4 ton kapitaalswerken ^ss op» Vier toernooileiders in Middelburg na 4e ronde Zeeuwse landbouw investeerde 24 miljoen gulden in maaidorsers Instelling bedrijfsvorm voor dienst gemeentewerken Bevoorrading van Schiermonnikoog V)ppr mislukt 0PD001, NIEUWE WAND VAN AUTOBUSLIJNEN VRIJSPRAAK, EIS IN VLISSINGSE VECHTPARTIJ Verf met voldoening Halve partij achter telt niet eens mee Problemen rond oogsttransport en opslag uitvoerig behandeld POTTER'S „LI NI A' FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T VREES VAN B. EN W. BI] KRAPPE BEGROTING Na veel passen en meten zijn b. en w. van Goes er in geslaagd een slui tende begroting voor het dienst jaar 1963 op te stellen. Dit blijkt uit de gisteren verschenen begelei dende brief bij de gemeentebegro ting. Teneinde tot een sluitende begroting te geraken hebben b. en w. zich genoodzaakt gezien de in komsten tot het uiterste maximum te ramen en de uitgaven zo sober mogelijk te houden. Deze door b. en w. gevolgde gedragslijn heeft tot gevolg, dat er nauwlettend op dient te worden toegezien, dat het verzorgingspeil van de gemeente niet nog verder terugloopt, aldus schrijft het college. Teruglopen van het verzorgingspeil noemen b. en w. een reëel gevaar, dat bij be perking van de nitgaven niet denk beeldig is. Uit de begeleidingsbrief blijkt, dat ver schillende reorganisaties op stapel staan in 1963. In de loop van 1963 zal de raad een voorstel bereiken over te gaan tot de instelling van een bedrijfs vorm voor de dienst gemeentewer ken. Bij het nieuwe begrotingsjaar (1964) zal dan een afzonderlijke be- drijfsbegroting worden aangeboden. In behandeling is bij het college een nieuwe ie eiraverrr ening voor het grondbedrijf. Zodra zulks moge lijk is, zal het college een voorstel tot vaststelling van deze verordening by de raad aanhangig maken; Voorts overwegen b. en w. om ad ministratieve redenen over te gaan tot de instelling van een gemeentelijk woningbedryf. In de loop van het jaar zullen de daartoe noodzakelijke voorbereidingen worden' getroffen. In het begin van hun brief gaan b. en w. nader in op het late tgdstip van aanbie ding van de gemeentebegroting. Ener zijds wordt dit geweten aan de toene mende omvang van de werkzaamheden op de secretarie, anderzijds houdt de late totstandkoming verband met het feit, dat het pas na veel moeite gelukt is een sluitende begroting aan te bieden. Aanvankelijk hebben b. en w., zo biykt verder uit de toelichting, over wogen een begroting met een nadelig slot aan te bieden. Bij nader inzien Is het college daarop teruggekomen, omdat het redenen had aan te nemen dat een niet-sluitende begroting voor Gedeputeerde Staten van Zeeland aanleiding zou kunnen zyn de begro-- ting terug to zenden met het verzoek de uitgaven in overeenstemming te brengen met de inkomsten. Uitkering B. en w. wyzen erop, dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds met een vry belangi-yk bedrag is gestegen: 1.544.414.44 v.j. 1.259.670. Deze sta ging is in de eerste plaats een gevolg van de vermeerdering van het aantal inwoners en van een niet onbelangryke verhoging in verband met de zogenaam de „verfijning" van de uitkering 100.159,36). Hier tegenover staat, al dus b. en w., dat de verschillende jaar- weddeposten belangryk hoger zijn ge raamd. Het college herinnert eraan, dat de „ver- fyning" voortvloeit uit de omstandigheid, dat Goes in een probleemgebied is gele gen. Een bedrag van 100.159,36 moet niet onaanzienlijk worden genoemd en zou in belangrijke mate kunnen meewer ken aan de verruiming van het gemeen- teiyk budget, aldus het college. Voor Goes liggen de zaken echter minder gunstig, omdat de gemeente, bij de in voering van de huidige financiële ver houdingsregeling, in aanmerking kwam voor een garantie-uitkering. Tengevolge echter van de toekenning van do „verfijnde uitkering" van 100.15!),36, wordt een korting toege- Sast op do gnrnntic-uitkering tot een be- rag van 86.099,92, zodat Goes van de „verfijning" uiteindelijk nauwelijks 14.000 beter wordt. In vergelijking met andore gemeenten in de probleemgebie den, die geen garantie-gemeenten zyn en die derhalve de totale „verfijning" kun nen benutten, betekent dit voor Goes een aanzienlijke achteruitgang van de finan ciële positie der gemeente. In dit ver band wyzen b. en w. er nog op, dat dé garantie-uitkering tot stand is gekomen omdat de huidige financiële verhoudings regeling een achteruitgang betekende ten opzichte van de oude regeling. Onv oorzien Over de onvoorziene uitgaven wordt op gemerkt, dat hierachter weliswaar een iedrag staat van 62.833,35, maar dat enkele te verwachten uitgaven in 1963 hiervan 47.000 vergen, zodat uiteinde- ïyk als „onvoorzien" rest een bedrag van 15.833,35 (v.j. 14.626,62). „Voor waar geen bedrag, dat weidse perspec tieven biedt", is het commentaar van b. en w.. Nader ingaande op de verschillende hoofdstukken wordt betoogd, dat het in het voornemen van b. en w. ligt tijdens de begrotingszitting een voorstel aan hangig te maken om de presentiegelden voor de leden van de raad en die van de raadscommissie te verhogen. Bij de ra ming in de begroting is met een even tuele verhoging nog geen rekening ge houden. Naar de mening van het college heeft een verhoogde raming pas zin, zo dra Ged. Staten eventueel een daartoe aanleiding gevende beslissing hebben Gemeentewerken Het centraal bureau voor verificatie financiële adviezen van de Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft b." en vv. in overweging gegeven voor de dienst van gemeentewerken een bedrijfsvorm in te stellen. B. en vv. hebben zich hier over beraden en zy zijn tot de conclusie geltomen, dat het stichten van een ge meentelijk bedrijf voor openbare werken vele voordelen biedt. Naar de mening van b. en w. kan hierop thans nog niet uitvoerig worden ingegaan. ag 12.500) schrijven b. en w., dat deze ondanks het feit, dat de raming geba seerd is op de laatstbekende gegevens, beslist aan de lage kant zal blijken te zijn. Wegens kosten van gemeentelijke sport terreinen is een bedrag geraamd van ruim 21.000. Dit is alleen voor lonen. Alle overige kosten zijn geraamd op de begroting van de Goese Sportstichting, welke begroting nog moet worden be handeld door het algemeen bestuur, al dus b. en w. Opgemerkt wordt verder, dat in de toekomst in de begroting van de sportstichting alleen uitgaven voor de sport zullen worden geraamd. Over de subsidie voor culturele doeleinden (thans 5000) zal te zjjner tyd een spe cificatie aan de raad worden voorgelegd. By begrotingswijziging hebben b. en w. van Goes thans de kapitaalwer- lcen voor 1963 aan de raad bekendge maakt. In totaal zullen de kapitaal- werken het reeds ingegane begro tingsjaar byna 4 ton vergen. De be- langrykste kapitaalwerken zyn J verbetering van de spoorwegover- fang by de Poelweg I. Een en an- er geschiedt teneinde Goes-Zuid en de over het spoor gelegen in dustrieterreinen beter te kunnen bereiken. De totale kosten zijn 103.600, waarvan voor rekening van Goes komt 63.900. Tevens zal de gemeente nog 16.500 moeten uitgeven voor verbetering van de toegangswegen. De kosten bedragen derhalve voor Goes 80.400; 2 aanschaffing van een nieuwe kol- kenzuiger voor 60.000. De oude, tien jaar geleden aangeschafte kolkenzuiger is totaal versleten. Onderdelen kan men slechts via de dump of sloperij in handen kry- gen; o nieuwe riolering en bestrating voor de Kreukelmarkt, Keizers- dyk (gedeeltelyk), Dam, Groene Weidje, Beestenmarkt (gedeelte lyk), Magdalenastraat en Berg weg (alleen bestrating). De tota le kosten hiervan belopen 134.000, nameiyk 70.000 voor riolering en 64.000 voor bestra ting. Op de gewone dienst van de begroting staat voorts verbete ring van de Zuldvlietstraat. Het gaat hier alleen om de bestrating; aanschaffing van een stenen- schrapmachlne 5000) en van een motorgrasmachine 14.500). Beide zyn nodig mede in verband met de ook by gemeenten toene- Ook gisteren is men er niet in geslaagd Schiermonnikoog met kolen cn gas te bevoorraden. Gis termorgen 7.yn vanuit Oostma- horn de rljksveerboot „Brakzand" en de barkas „Ameland" achter een sleepboot de Waddenzee op gegaan. om te proberen het eiland te bereiken. Omstreeks half twaalf raakte het stuur van de sleepboot op onge veer 400 meter van de aanleg steiger onklaar. Toen lag de „Brakzand" nog 800 meter van de wal. De schepen moesten door dit mankement weer naar Oost-Ma- horn terugkeren. Vorige week woensdag is Schier monnikoog voor het laatst met veel moeite bevoorraad. Er zou echter nog geen kritieke situatie zyn ontstaan, hoewel er aan som mige artikelen, gebrek 5. een bedrag van rond 36.000 voor aanschaffing van leermidde len, herstel van schoolgebouwen, kleutervergoeding enz.; Q in verband met modernisering van de administratie ten kantore van de gemeenteontvanger moet een boekhoudmachine worden aange schaft. De kosten zyn geraamd op 8000; 7_ een ander kapitaalwerk voor 1963 is de restauratie en verbete ring van de kleedlokalen op het sportterrein. De raming is 21.130; op een open plaats in de bebou- wing nabij de hoek Opril-nrote Markt zullen openbare toi'°tge- legenheden worden gebouwd, waarvoor 12.000 is uitgetrok ken; Q een „oud" kapitaalwerk, waartoe de raad reeds in 1962 besloot, is de bouw van een gymnastieklo kaal by de openbare uloschool. Hiervoor is ruim 240.000 g raamd. Intrekking verroersverfcod van vee in Z.-Vlaanderen Ingaande aanstaande m&Anflag, 18 fe bruari 1963, zal in Zeeuwseh-Vlaanderèn het vervoers- en marktverbod van var kens en herkauwers worden ingetrok ken, zo wordt van de zijde van het mi nisterie van landbouw meegedeeld. „Wiirtriing van E.G.K.S.-verdrag noodzakelijk" De Belgische minister van economische zaken, Spinoy, heeft aangedrongen op een wijziging van het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In een onderhoud met het Belgische so cialistische blad „Le Peuple" ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de E.G.K.S. zei de Belgische minister onder meer: „De rol van de E.G.K.S. en van de Hoge Autoriteit is zonder enige twijfel heilzaam geweest. De tien de verjaardag is een mylpaal in de evo lutie van de supranationale gedachte en de gemeenschapsgeest. Sedert tien jaar zijn talrijke problemen van het ko- lenvraagstuk veranderd. Er blijven nog fundamentele vraagstukken voor de ge meenschap bestaan. De evolutie van het kolenverbruik heeft niet beantwoord aan de expansionistische vooruitzichten van het verdrag van Parys", aldus Spinoy. „De structurele wyzigingen die zich hebben voorgedaan in het energiever bruik plaatsen de gemeenschap in Luxemburg voor de noodzaak het in strument, dat wordt gevormd door het verdrag van Parijs, aan te passen aan het nieuwe economische beleid, dat de huidige omstandigheden eisen". De A.M.Z.-busdienst over de 's-Hee- renlioekscdjjk naar Borssele kan niet meer worden gereden in verband met de voor deze dyit geldende opdooi- maatregelen. De A.M.Z. rjjdt daarom niet verder dan 's-Heerenhoek. Zoals gemeld zyn de ongeveer vijftien in ae A.M.Z.-garage te Borssele thuis horende bussen overgebracht naar de garage i Goes. Geen bekende A.M.Z.-bussen dus meer op de 's-Heerenhoeksedijk, waarvan deze foto een beeld geeft. Nog geen 1,5 ton asdruk kunnen vele B-wegen in ons gewest momen teel verdragen in de opdooiperiode. de foto zichtbare busje wordt er niet meer toegelaten. In de Bevelanden zyn verder niet te bereiken Nisse en de A.M.Z.-bus naar Ellewoutsdijk nadert deze gemeente tot op een kilometer afstand. De ver binding Kats-Coiynsplaat is omge legd vla Kortgene. De Streekvervoer Walcheren rydt naar het dom Kamperland in plaats van over de Molenweg via de Prov. weg. Verder rijdt het S.W. op de lijn Meliskerke-Zoutelande over de Kaas- boerweg in plaats van de Blauw- poortseweg. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn niet te bereiken Rettanchement en Cadzand-haven. De kleinere busjes, die waren ingelegd naar de gemeen- tekom van Aardenburg, zyn weer uit de dienst genomen; de grote „broers" zijn weer op de betreffende weg toe gelaten. Verder zijn door de Z.V.T.M. niet meer te bereiken Breskens-dorp, Hoofdplaat en Biervliet, alsmede IJzenayke-dorp. Omdat ook het traject Zuiddorpe- Sas van Gent is afgesloten kan de Z.V.T.M. niet ryden naar Westdorpe en richting Zuiddorpe allen tot de kom van deze gemeente. Voor mensen die kwaliteit verlangenI Royal Club UNDER APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM Expositie „Van Put tot Pomp" in Goes De Vereniging Nederlands Fabrikaat zal in de hal van de Prinses Margriet- school te Goes onder de titel „Van Put tot Pomp" een tentoonstelling inrichten over de wijze, waarop aardolie opge spoord, gewonnen en verwerkt wordt. Deze tentoonstelling wordt maandag middag a.s. om half vijf officieel geo pend door mr. J. G. van der Burgt, wethouder van onderwijs te Goes. De expositie is een onderdeel van de activiteiten van de Vereniging Neder lands Fabrikaat en heeft tot doel de kennis van de eigen nijverheid te ver groten, de noodzakelijkheid van vak manschap aan te tonen en de jongeren hulp te bieden by een verantwoorde be roepskeuze. De expositie is voor particulieren te be zichtigen op woensdag 20 en 27 februa ri en 6 maart van 7 tót 9 uur 's avonds en zaterdag 2 en 9 februari en 2 en 9 maart van 9.tot 12 en 2 tot 5 uur. Axels raadslid biedt ontslag aan Wegens benoeming tot vakbondsbe stuurder te Apeldoorn heeft ie heer P. Scheele uit Axel ontslag gevraagd als lid van de gemeenteraad te Axel. De heer Scheele werd in september 1962 tot raadslid gekozen en vertegenwoor digde de Partij van de Arbeid. De vol gende plaats op de lijst wordt bezet door mevrouw H. Folkersma-Staal. wuvwwwwwwwvwwwwwwvwwywi/vi Baard zegevierde geen ontslag voor stoffeerder (Van een onzer verslaggevers.) Pogingen van Vroom en Drees- man te Haarlem om de 23-jarige stoffeerder Daan Root te ont slaan, omdat hy niet walde vol doen aan een ultimatum van de leiding van dit bedrijf om zijn baard af te scheren, rijn op een mislukking uitgelopen. Het ge- westeiyk arbeidsbureau te Haar lem heeft geweigerd een ontslag vergunning af te geven, zodat V. en D. zyn stoffeerder met baard en al in dienst moet houden. Eerst poogde V. en D. de stoffeer der te ontslaan „om dringende re denen", zoals genoemd in het burgerlijk wetboek en de collectie ve arbeidsovereenkomst. V. en D. moest echter bakzeil halen, omdat al direct bleek, dat het dragen van een baard geen „dringende reden" is om zich van een per soneelslid te ontdoen. Hierop vroeg V. en D. by het ge- westeiyk arbeidsbureau een ver gunning om Root te ontslaan on der het motief, dat de baard bij de klanten, waar Root aan huis werkte „associaties" opriep aan het ";ozemtype. Klachten van klanten waren er nog niet bij de directie ingekomen, maar die moesten volgens de toelichting van de personeelschef op de ont slagaanvrage in de toekomst wel worden verwacht. De rechtbank, gepresideerd door mr. P. van Empel, is gisteren niet veel wijzer geworden van de verklaringen van de Oosterhoutse constrnctieschilder J. S. en de officier kreeg dan ook niet voldoende bewijsmateriaal in handen om het schuldig uit te spreken over de collega van S., de schilder C. van W., eveneens uit Oosterhont. Deze was namelijk ten laste gelegd de Vlissingse pensionhouder J. L. tijdens een vechtpartij op de stoep van een etablissement met een bako- sleutel te hebben geslagen. Tijdens de behandeling van 2 weken geleden had Van W. ontkend te hebben geslagen. „Ik heb de sleutel juist weg gegooid, toen ik die ergens zag", ver klaarde hij. En ook de Brabantse col lega's, met wie Van W. de avond van de 25ste juli wat vertier in Vlissingen na een dag hard werken in de om geving ging zoeken hadden hun col lega niet met de sleutel zien slaan. „Dat hebben we niet gezien", verklaarden ze allen. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, had echter nog een 'getuige op zijn lijstje, die wel wat gezien zou hebben, maar twee weken terug niet gekomen was. Dat was nu gisteren wel het geval. Het was S., die er echter ook niet zoveel meer van wist, maar wel gezien had, dat Van W. een bakosleutel vasthield, „Om hem 'weg te gooien", verklaarde hij. De officier verklaarde echter geen be wijzen te hebben, wie L. nu eigenlijk geslagen had- Hij vroeg daarom vrij spraak tegen Van W. De rechtbank zal op 1 maart a.s. uitspraak doen. De officier was voorts in appèl gegaan tegen een uitspraak van de Middelburg se kantonrechter in een zaak tegen de Vlissingse mevrouw Van M. De kanton rechter meende, dat ze bij het wegryden met haar auto wel voldoende rekening had gehouden met achteropkomend ver keer, in dit verband de scholier Th. A. De officier echter niet. Volgens me vrouw Van M. maakte de jongeman ineens een haakse bocht en toen was ze tegen zijn fiets gereden. De president van de rechtbank hoorde nu enkele schoolvriendjes van A. als getuigen. F. H. en J. v. d. die hadden gezien dat de auto wegreed toen hnn kameraadje er net naast reed. In tegenstelling tot de mening van de kantonrechter achtte de officier het be wijs we' geleverd en wel op grond van de getuigenverklaringen, waarbij de auto mobiliste weggereden zou zijn op het moment, dat de fietser naast haar auto reed. De officier eiste een boete van f 25 en toewijzing vay de civiele vordering van ƒ32,91. De rechtbank zal ook in deze zaak op 1 maart uitspraak doen. (Advertentie) Een produkt van de Sikkens Groep. Hoogste serie nu 424; moyenne 112,50! HET IS BIJZONDER KNAP wat de acht finalisten van het natio naal biljartkampioenschap over gangsklas libre in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg allemaal presteren. We weten echt niet waarmee we beginnen moeten: met de remise-partijen, met het alge meen moyenne in één partij van 112.50 van Jaap Koomen uit Wer- wershoof en van Jan Brummer uit Amsterdam, die bovendien nog schitterde met een weergaloze se rie van 424, of met Rein Dïeleman, de Zeeuwse vertegenwoordiger in dit toernooi. Want Dieleman had gisteravond in zijn vierdepartij toch echt wel reden te veronder stellen, dat hij zijn tweede winst- partij kon laten bijschrijven. Dat meenden we althans. Want de Axelaar beet plotseling fel van zich af en nadat hij in 9 beurten (met een 120 er tussen) de 450 bereikt had, kon hij meenden we nog steeds op het gemakje bekijken hoe Jan Wilts van RCC Den Haag aan de welhaast onmogelijke op gaaf begon de benodigde 200 ca ramboles bij elkaar te spelen. Toen konden de ademloos toekijken de toeschouwers zien met welke bil jarters men hier te maken heeft. Want Wilts md&kte die 200 vol. In de nabeurt! Schijnbaar volkomen op zyn gemak, maar even volkomen ge concentreerd liep hy rond de tafel. Prachtig hield hij het ivoor in be dwang. Hjj maakte de fraaiste serie, die tot nu toe in dit toernooi gemaakt 'achterstand van 200 of 300 punten tellen deze biljartreuzen, deze doorzet ters, niet eens meer meeHet ge beurde allemaal in de 3e ronde: Rob Overdyk (Zaandam)-Wilts remise en vlak daarop Hans Sundquest (Den Haag)-Jan Brummer (Amsterdam) eveneens remise. Het was volslagen vuurwerk in die 3e ronde. Met series van 2, 4, 289, 68 en 87 was Overdijk naar de 450 gehold, via 2, 72, 22 en 252 was Wilts tot 348 geko men. Weer vestigde hij de aandacht op zich: met een fraaie slotserie van 102 bereikte hy de remise. Voor beide spe lers een voortreffelijk gemiddelde van 90. Maar het was niet genoeg: ook op de andere tafel gelijk op, nadat Sund quest in 16 beurten de 450 het eerst bereikt had en Brummer met 71 het ene punt in de wacht sleepte. GLANSROL DERDE RONDE Overigens was dit niet de enige remise; waren er nog twee aan voorafge- tn en het ging daarbij waarlyk niet om 2 of 3 puntjes in de slotbeurt Een Stoppeldijker (59) na aanrijding te Hulst overleden Omstreeks kwart voor zeven ïs donder dagavond op de Tivoliweg te Hulst de 59-jarige C. B. Mei uit Stoppeldijk door een bestelwagen gegrepen. Hy liep daar bij zeer ernstigë verwondingen op. Met een schedelbasisfractuur moest het slachtoffer naar het r.-k. ziekenhuis te Hulst worden overgebracht. Hy overleed nog voor de ambulancewagen het zie kenhuis had bereikt. De heer M. was ongehuwd. Hy was werkzaam in een werkplaats voor minder validen te Hulst. Bij deze aanrijding was de vertegen woordiger A. S. uit Bergen op Zoom be trokken. Deze kwam met zyn bestelwa gen uit de richting Hulst en was op weg naar Perkpolder. Naby de woning van de familie G. P. Kas zag hy plotseling een man op de weg. Hy gooide zijn stuur om, maar kon niet meer verhinde- den, dat M. die met zyn bromfiets op het weggedeelte stond werd gegre pen en tegen het wegdek werd geslin gerd. Dokter J. Niesten uit Hulst ver leende eerste hulp. De bromfiets werd totaal vernield. „GRAANOOGSTDAG" IN GOES D-^ Zeeuwse landbouw heeft momenteel de beschikking over welgeteld 909 maaidorser^60% in het bezit van boeren, 40% eigendom van loonwer kers waarin totaal de kapitale som van vierentwintig miljoen gulden is ge ïnvesteerd. Dit verklaarde vrijdagmorgen de heer J. T. Andringa, specialist landbouwwerktuigen van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes tij dens een spreekbeurt op de door de Boval en de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst georganiseerde „Graanoogstdag" in „De Prins van Oranje" te Goes. Tijdens deze door vele landbouwers en loonwerkers bezochte bijeen komst gaf een vijftal sprekers inzicht in de problemen rond de oogst, verwer king, transport en opslag van graan. De laatste jaren ziet men in Zeeland een spectaculaire ontwikkeling in de oogst en opslag van graan in verband met het gebruik van de graantank op de maaidorsers. De „Graanoogstdag" werd geopend door de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Boval, de heer G. P. Leendertse, die de vergadering als devies meegaf: „Minuten zyn kost baar in dè graanoogst". Dit als ge volg van hóge lonen, dure machines en weinig werkbare dagen tijdens de graanoogst, aldus de heer Leendert- De hoofdingenieur-directeur van de landbouwvoorlichting in Zeeland, dr. ir. C. W. C. van Beckom gaf een bijzonder interessante uiteenzetting over de ont wikkeling in de graanoogst van „Sikkel tot graantank". Hy wees erop, dat het raan eeuwenlang ïs geoogst met be- lulp van sikkel en pik met pikhaak. De laatste attributen werden vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen veel gebruikt. Omstreeks 1875 heeft de graanmaaier- zelfbinder zyn intrede gedaan. In 1883 telde Zeeland 28 g'raanmaaiers; in 1893 iets minder, namelijk 24 en in 1904 al weer 38. Na de eerste wereldoorlog heeft men een snelle ontwikkeling ge zien. Eveneens schetste spreker de ontwikke ling van het dorsen. Via vlegel, gesel steen, handdorsmachine, paardentred- molon op één bedryf in Nederland nog in gebruik paardendorsmachine kwam omstreeks 1850 de stoomdorsma- Intrede mechanisatie Met de zelfblnder en de dorsmachine deed de mechanisatie zijn intrede in de landbouw, aldus dr. Van Beekom. In Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen de eerste „combines". In 1955 telde Zeeland er 316, in 1960: 791 en in 1962: 909. waarvan het groot ste deel zelfrydend is. De heer Andringa belichtte verschil lende aspecten van de maaidorsers. Hij wees er op, dat er technisch ge zien geen rem op de ontwikkeling zit. Een grote maaidorser heeft een ca paciteit van bijna één ha per uur. Sprekende over het aandeel van de loonwerkers, merkte de heer An dringa op, dat het zowel in het be lang van de loondorser als in het be lang van de boer is, dat men zich aan de tarlevenafspraken houdt. Daar wordt volgens hem nog te veel de hand mee gelicht. Hy wees er op, dat dc hoer ook terdege dient te overwe gen of hij geen kleinere maaidorser zal aanschaffen als hjj toch een com bine wil kopen. De heer A. Remyn, specialist landbouw werktuigen van de rykslandbouwvoor- lichtingsdienst te Axel. sprak over „Transportmiddelen". Hij wees er op, dat het transport vanaf de graantank naar het ontvangende bedrijf geheel of voor het grootste deel door de Doer zelf zal moeten worden gedaan. Spreker be lichtte verschillende typen wagens, die men daarvoor kan gebruiken. Voorts ging hy nader in op het gebruik van kisten, waarvoor de boer zelf geen in vesteringen behoeft te doen. Kisten 2ijn vooral goed te gebruiken voor zaaizaad, aldus de inleider. Over het algemeen zal de boer bij het tran sport van losgestort graan kunnen vol staan met het treffen van enkele een voudige voorzieningen aan de in zyn be zit zijnde landbouwwagens, meende de heer Rémyn. Op de inleidingen van de drie sprekers in de ochtendvergadering volgde nog een geanimeerde discussie. Ontvangst De heer M. Murre, bedryfsdeskundige van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes sprak na de middagpauze over de „Graanontvangst". Hij merkte op. dat ongeveer 90 procent van de bedryven in staat is om graan in losgestorte vorm te ontvangen, maar dat men een topaan- voer niet kan verwerken. „Wanneer men de lading niet direct kan lossen, moet de dorser enige tijd worden stopgezet, de loondorser moet zyn arbeid enige tyd onderbreken en de volgende klant moet wachten om zyn graan gedorst te krij gen. En dat in een klimaat, waar toch al zo weinig oogstbarc dagen zyn". aldus de heer Murre. Hij vroeg zich in dit verband af of men ■an de graanontvangende bedrijven mag ■erwaohten, dat zij hun capaciteit der mate vergroten, dat zij ook een tonaan- voer kunnen verwerken. De heer Murre zei evenals een groot deel van de handel van mening te zijn, dat men deze eis niet mag stellen. Spreker merkte op aan de zijde te staan van 60 procent ran de handelaren, die het graan eerst naar de boerdery wil laten brengen mits men daar de beschikking heeft over een mo- gelykheid tot ventileren en nas daar- Een oplossing zag hij ook in het aan schaffen van voorheftrucks op de graan ontvangende bedryven. In de tweede ronde donderdag nacht had Sundquest een glansrol gespeeld. Tegenstander Overdijk was overrompelend gestart en na acht beurten stond hij met 330 tegen 63 in fewonnen positie. Sundquest kreeg et ivoor in serie-Amériqaine voor gezet en in één ruk draaide hij er een fantastische serie van 387 uit. Plus de winst. Aan de andere tafel was Wilts, gestart met een fraaie moyenne van 90 in de eerste partij, kansloos tegen Brummer, die onmiddellijk het initiatief nam en in 12 beurten won, een gemiddelde dus van 37.50. In de 3e ronde moest Diele man de eer laten aan J. H. Berkelmans uit Vught, die in 10 beurten de 450 be reikte en de Zeeuw op 196 achterliet. Invaller Wim Vincent uit Helmond veegde daarop Jaap Koomen van de ta fel (450 tegen 44), waarby hij in 9 beur ten met een slotserie van 188 zijn alge meen gemiddelde opvoerde naar 48.21. REHABILITATIE Koomen rehabiliteerde zich' echter volkomen in de vierde ronde. Tot nu toe had hy geen enkel winstpunt behaald, maar zijn 4e party' tegen favoriet Overdijk (die het overigens slecht met zijn tegenstanders treft) maakte hij uit in 4 beurten met een moyenne dus van 112.50. Daar kwa men een serie van 167 en een slot serie van 270 aan te pas. Overdyk bleef op 90 punten staan, i de 8lotparty tussen Vincent en Brom mer stelde de Amsterdammer het se rierecord weer scherper: 424. Vincent bleef toen hij had geen nabeurt meer... op 294 staan en verloor aldus (in 4 beurten) met een gemiddelde van 73.501 Maar ook Berkelmans (met Vincent lei der) verloor. Het was Sundquest, die de spanning er inhield en met 450 (oa een 236 in de 4e beurt toen hy 220 pun ten achterstond) tegen 406 won. Het ziet er naar uit, dat deze reuzen nog een weekje in Middelburg moeten blyven om uit te maken wie eigenlijk kampioen zal worden, want na de 4e ronde hebben thans vier man de leiding Sundquest en Brummer. En de andere met elk 5 punten: Vincent, Berkelmans, helft staat maar 1 of 2 punten achter..., De stand is momenteel: W. Vincent 5 1644 32 51.37 192 J. Berkelmans 5 1756 44 39.90 326 H. Sundquest 5 1415 39 36.28 387 J. Brummer 5 1639 46 35.63 424 J. Wilts 4 1433 31 46.22 299 R. Overdyk 3 1320 31 42.58 289 R. Dieleman 3 1432 47 30.46 191 J. Koomen 2 1337 46 29.06 270 Architect Maaskant over woningbouw De Rotterdamse architect H. A. Maas kant heeft vrijdagmiddag tijdens een lunchbijeenkomst van het departe ment Zeeland van de Maatsehappy voor Nijverheid en Handel op een bemlnneiyke manier een aantal pro blemen rond de woningbouw uit de doeken gedaan. Daarby ging hy met name in op de vraag wat voorkeur verdient: hoogbouw of laagbouw. Met nadruk verzekerde hy, dat deze vraag niet beantwoord behoeft te worden uit een oogpunt van een rede- ïyke grondverdeling. De vierkante meters, die per woning nodig zyn, ontlopen elkaar by hoogbouw en laagbouw niet zó sterk, dat op grond daarvan een keus moet worden ge maakt. Hier is integendeel sprake van geheel andere overwegingen, zo als verstedelyking, sociale indicaties en dergelijke. De heer Maaskant verdeelde de woning bouw in drie categorieën, gezins- bouw, etagebouw (niet hoger dan vier woonlagen) en alles wat hoger gaat, torenbouw. De laatste catego rie dient te worden gekozen naar zyn mening voor die groep, die het •hoogwonen inderdaad prefereert, ter- wy] tot etagebouw pas dan behoort te worden besloten als het goed kan worden gedaan, -d.w.z. geluidsdichte woningen, centrale voorzieningen en dergely'ke. In het begin van zijn betoog behandel de de heer Maaskant een aantal al gemene aspecten van de woning bouw, daarbij niet schromend geves tigde opvattingen onvervaard aan te pakken. Ook problemen rond sys teembouw bracht hij naar voren, waarby hij stelde dat deze vorm van bouwen noch vlugger, noch beter, noch goedkoper is dan traditionele bouw. ze drukbezochte byeenkomst stond onder leiding van de heer A. Dirk zwager. Deze dankte de spreker voor zijn boeiend betoog en overhandigde hem een herinnering aan Zeeland. (Advertentie) MINTHOLMLtETS Tccleri hoest en Keelpij- Uitwerking frappant Organisatie De heer J. Scheele, bedryfsdeskundige van de R.L.V.D. te Axel sloot de ry van sprekers met een inleiding over „Orga nisatie van de oogst". De heer Scheele zei, dat men de richting van het losver- werken van graan is opgegaan om het zware handwerk te vervangen door de bediening van een werktuig. De organi satie van het werk is er daardoor vol gens hem niet makkelijker op geworden. „Naarmate het zware handwerk wordt vervangen, hebben we te maken gehad met een tegelyker.tyd uitvoeren van oogst en transport", aldus de heer Scheele. Hij zei verder, dat de boer de schakel in stand moet houden tussen de loonwerker en het ontvangstbewijs. „De boer moet bij het transport reke- niiig houden met en begrip hebben voor de verlangens van de loondorser en van het graanontvangende bedrijf, die zelf ook met moeilijkheden te kampen heb ben. Het is uiteindelijk een samenspel en daar zal iemand mee moeten begin nen" zo besloot de heer Scheele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15