Rijden onder invloed: boetes f 75 en f 100 AFTREKPOSTEN AGENDA WALCHEREN SLECHTS ZES WONINGEN AAN YERSEKE TOEGEWEZEN VOOR 1963 FAMILIEDAG ZUID-BEVELAND DROEG ONTSPANNINGSKARAKTER MARKTBERICHTEN VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Politierechter Middelburg Geen tijd om te eten wel om te drinken Voor de politierechter te Middelburg, mr, B. S. Sieperda, verschenen donder dagmiddag weer enkele verdachten, die onder invloed van alcohol een voertuig hadden bestuurd. Hiervoor kreeg de ver dachte S. v. S. uit Goes een boete van 75.-, overeenkomstig de eis. „Het was zo'n abnormale drukke tijd met schaatsenslüpen en zo", ver klaarde de verdachte, „dat het ontbjjt en de lunch er bjj inschoten, 's Avonds voelde ik me dan ellendig en ik trachtte met een borreltje er weer bovenop te komen". De officier van justitie, mr. T. Lebret constateerde, dat sinds het feit was ge pleegd ruim 1 jaar geleden er wel enige vooruitgang te zien was. „Maar", zo merkte hij op „verdachte loopt nog steeds veel te dicht langs de kant" Naast de boete werd ook nog een voor waardelijke gevangenisstraf van één maand voor de proeftijd van 3 jaar opge legd. De timmerman M. L. uit Kloetinge was sterk onder invloed van alcohol de bloedproef wees 2,20 p.m. aan toen hij, na de opening van een herbouwd café op zijn bromfiets stapte Hij slaagde er in zich enige tijd overeind te houden, maar al spoe dig viel hij met brommer en al op straat. Zo trof de politie hem aan. De officier vorderde een boete van 100. de politie rechter halveerde de boete, rekening houdend met het grote gezin van de verdachte en de tamelijk gunstige in druk, die zijn strafregister geeft. Bij verstek werd J de G. uit Goes conform de eis veroordeeld tot een boete van 100, een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar en een voorwaarde!iike gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 2 jaar Ook de schade ad 25,60 aan een bromfiets, die hij veroorzaakte, bij zijn dronkemansrit in een auto door Goes, komt voor zijn rekening. „Ik geloof niet, dat verdachte het voornemen had er tussenuit te knij pen", concludeerde de officier in de zaak tegen de leerling-tekenaar VV. van P. uit Nieuwerkerk. „Ik had haast om de boot te halen" had deze even daarvoor opgemerkt. Zodoende was hjj na een licht ongeval dat l>y Rats plaatsvond, met zijn bromfiets doorgereden. „Ook al zou het niet jouw schuld zijn, dan tóch moet je stoppen om je adres en naam achter te laten" vermaande mr Sieperda. Hij achtte het feit evenals de officier, die een waarschu wingsboete van 15 eiste niet zo ernstig, gezien het vonnis dat 10 luid de. Voor het uiten van beledigingen tegen een opperwachtmeester der rijkspolitie, moest de lanarbeider A. S. uit Kam perland f 25 betalen. Verkiezing van Miss Bril met Mies Bouwman Mies Bouwman zal donderdag 7 maart a.s als gastvrouw optreden tijdens de provinciale voorronde in Zeeland voor de Miss-Bril-verkie- zing 1963, die in „De Prins van Oranje" te Goes wordt gehouden De verkiezing wordt ook ditmaal georganiseerd door de stichting „Oog en Bril". De Zeeuwse voorronde wordt dit jaar voor de derde maal gehou den. Inmiddels hebben zich de ruim 20 kandidaten gemeld. De Miss Bril Zeeland 1963 zal met de deelneemsters, die op de tweede en derde plaats eindigden, worden afgevaardigd naar de demi-finale Tijdens die demi-finale worden 11 kandidaten gekozen, die in de fi nale een gooi kunnen doen naar de landelijke titel. Vorig iaar was de finale op de Euromast te Rotte- dam. Aan de Zeeuwse voorronde te Goes verlenen ook medewerking de goochelaar Henk Bouwman en het bekende Spaanse danspaar Carmen Y Hafael de Lara De jury van de Miss-Bril-verkle- zing bestaat uit mevrouw R van Heemskerk-Veekers van de fede ratie van Nederlandse opticiens, beeldhouwer Poppe Damave te Haarlem, kapper Louis Pierlot te Haarlem en P J. Tierolf. leraar aan de Chrlstiaan Huygensschool, afdeling optiek te Rotterdam Het publiek in de zaal zal evenals andere jaren wederom zijn stem kunnen uitbrengen. Zojuist verscheen editie 1963 bij de inkomsten- en vermogens- belasting Bestel vandaag nog een exemplaar van deze meest ge bruikte handleiding voor aftrek posten bij de belastingaangifte, 3,75 franco thuis, rli» ruiter cno^ Vlissingen fel. (01181) 2733 Paul Krugerstraat 41 - 43 VANDAAG. Middelburg Ëleclro: Oe tteldenbrigade, 19.30 uur. 11 laar City De toon van captain Blood, 20 uur, 14 laar (Jouden Poorte Feestavond buurt vereniging „Kleti Vlaanderen' 20 uur blngelae kerlc Avondgebed „wika lansen la |J uur .Nederlands Koffiehuis Biijariknm- pioensehap. partijen om 13 30, 15 30. 19.31 en «I 30 uur. Vllssinecr - Aihnmbra De zoop van captain Blood 20 uur. 14 laar Luxor Caesar de veroveraar. 20 uur. 14 laar Si Paulus- school Ouderavonu Si Willlbrordus- groep. 19.30 uur St Jacobs kerk Vllaslrig- se oraiorlumverentglng mei .Der Mes sias' 20 uur Zoutciandr - De Rode Leeuw Algemene vergadering Z L M -nrdeling. 19 30 uur Mcllskerke - Dorpshuis Algemene vergade ring Z L M -afdeling, ttt uur Veerc Verenigingsgebouw Avond C.J V „sKonlngs Jeugd' voor actie .Heb het hart eens' 20 uur Goes Grand Maeiute contra Mac-tste. 20 uut. I" laar Prins van Oranjp Grnan- oogstdag afdeling Zeeland van de B U V A L.. 10 uut Schuttershof Feestavond Euphonla' 20 uur Prins van Oranje Le zing .Zeedieren" voor aqunriumvercni gingor ..Trlehogaster' en .EliHV' 21 Bergen >p Zoom - Luxor Lemmy caution incognito. 20 uur. 14 |anr Tcrnenzcr - Luxor ü<- Noormannen komen. 20 .1 14 I - Oiymplalheaier De vr ten zt)h rijp. 20 uur lö |anr Oost lm rg - Hotel Mnhcsoone Algemene vergadering Z L M afdeling. 14 uur Zlrrlk/er - Concertzaal Nutslezing G Breeivelt over Canada. 20 uur. Beha rciidlike - Ueret leugdgehnuw K! derkoor „De Sehouwse Nnehteganltti mei kinderoperette ,De Druilt van koning' 19.30 uur Nieuwerkerk - .Ons Dorpshuis" Zanguit voering „Eén naam Is onze nopp" en leugdkoor „Van knop tot bloem" uur Scherp i-nisse - Holland-Huls: Veehouderij avond, 19 uur. VERZENDING VAN OESTERS-MOSSELS IN 1962 lil het kalenderjaar 1962 zijn te Yerseke 28.795.130 oesters verzonden, waarvan 1.027.685 naar plaatsen in Nederland ec 16.556.550 en 8.000.000 naar respectei- velijk België en Frankrijk. De prijzen bleven vrij stabiel. Aan verse mosselen werd geëxporteerd naar België 232.000 ton, naar Frankrijk 368.000 ton, terwijl in Nederland 18.000 ton werd ge consumeerd. Voor de inleggergen wer den 93.000 ton bestemd. Afscheid ds. M. E. v. Heesen van Meliskerke Ds M. E. van Heesen, gereformeerd predikant van Meliskerke zal 7 april afscheid nemen van zijn huidige ge meente. Ds. Van Heesen vertrekt naar Os. Op 21 april wordt ds. Van Heesen bevestigd door ds. J. Boonstra uit Mid delburg als predikant te Os, hij doet dan tevens zjjn intrede. Ds. Van Heesen heeft bijna 6 jaar Me liskerke als predikant gediend. Advertentie Voortgezette groei bij K.l.-vereniging De vereniging voor kunstmatige inse minatie „Naar produktief vee op Wal cheren" heeft zich in het boekjaar 1961- "962 gekenmerkt als een jaar van voort- jezette groei, zo deelt men in liet jaar overzicht mee. Het aantal van 4000 eer ste inseminaties was niet geheel haal baar, maar werd zeer dicht benaderd. De groei van de inseminaties is evenwel enigszins versneld ten opzichte van de voorgaande jaren. Geleidelijk worden meer veehouders op Walcheren bij deze vorm van rundfeevokkerij betrokken. Van de 956 aanwezige rundveehouders per 1 mei op Walcheren waren er aan het einde van het boekjaar 555 bij de Vereniging voor Kunstmatige Insemina tie aangesloten, terwijl van het totaal aantal aanwezige melkkoeien 66 werd geïnsemineerd. In technisch en financi eel opzicht, zo deelt men in het jaarver slag mee, mag het afgesloten boekjaar onder de betere jaren geschaard wor den. Bij de fokwaardebeoordeling lever de de onbevredigende melkgiftvererving van ör. Lente's Verwachting wel een te leurstelling op, evenals de matige exte- rieursvererving van Roorda Wietse. Men hoopt dat de teleurstelling gecom penseerd zal worden door de vervan gers, die inmiddels voor deze stieren zijn aangekocht. VLISSINGEN Centrale ouderavond openbaar lager onderwijs De centrale ouderraad voor het open baar lager onderwijs te Vlissingen is voor het jaar 1963 als volgt samenge steld: de heer R. J. Zijlstra, voorzitter; de heer J. Henneman, secretaris-pen ningmeester: ledei mevrouw T. C. v. d. Harst en de heren J. Bodbijl, A. H. de Koning, J. G. Lichtenberg, C. Romtfn, H. Stroo. DEMONSTRATIE VOOR N.V.V. VROUWENBOND Een fabriek voor huishoudelijke appa raten uit Dordrecht heeft dezer dagen in samenwerking met een Vlissingse winkelier een uitgebreide en goed ver zorgde demonstratieavond verzorgd voor de vrouwenbond van het N.V.V. t< Vlissingen. De demonstratie werd afge wisseld met dia's, die de fabricage van de artikelen toonde. Tijdens deze avond verlootte men verschillende huishoude- lijke artikelen. Aantrekkelijke films in program Nutsdeparlement Leden van het Nutsdepartement Vlissin gen hebben donderdag in het Alhambra- theater kunnen genieten van een aan trekkelijke filmavond. Het programma bevatte enige rolprenten, die op het filmfestival van Cannes bekroond wer den. „Paris", zo luidde de titel van een docu mentaire, die de leden van het Nuts departement allereerst te zien kregen. In de film betrapte de camera de men sen in hun dagelijkse bezigheden. Ook kreeg men in deze rolprent een beeld van de grote bedrijvigheid in en om de Seine, de wereldberoémde rivier, waar het in deze documentaire om draaide. M. Philippe-Gérard had deze film van Joris Ivens van een sfeervolle muzikale omlijsting voorzien. Niet minder boeiend was de documen taire „Glas" van de cineast Bert Haan stra. De camera nam in deze film een kijkje in een glasblazerij. Fascinerend was in deze interessante kleurenfilm de speelse combinatie van filmbeelden en muziek. In de hoofdfilm „De humorist" kon Engelands meest bekende acteur Sir Laurens Olivier aan hel werk zien. De film werd gemaakt naar het toneelstuk „The entertainer" van John Osborne, filmavond trok veel publiek. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL ZUID-BEVELAND In de maand januari passeerden het kanaal door Zuid-Beveland 399 schepen, die een totaal Inhoud hadden van 249.264 ton. Hiervan waren 263 schepen (191.430 ton) geladen en 136 schepen (57.834 ton) waren ledig. De geladen schepen bestonden uit: 238 motorschepen (160.641 ton); 21 sleep- schepen (28-889 ton) en 4 coasters (1910 ton). De ledige schepen bestonden uit: 67 motorschepen (43.539 ton); 3 sleepsche- pen (11.703 ton) en 3 coasters (1480 ton). Verder passeerden er totaal 57 motor- pboten, die een gezamenlijke tónna- hadden van 1112 ton. Tot de Rijnvaart behoorden 55 geladen motorschepen (37.898 ton) en 9 geladen sleepschepen (13.837 ton); tevens 7 ledi ge motorschepen (7274 ton) en 2 tedige sleepschepen (2269 ton): alle kwamen van België. 58 geladen motorschepen (41.296 ton); 7 geladen sleepschepen (9755 ton); te vens 2 ledige motorschepen 11.031 ton), alle gingen naar België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in: 189 Nederlandse: 115 Belgi sche: 22 Duitse: 45 Franse; 27 Zwitserse en 1 Oostenrijks. Er passeerden deze maand 5193 schepen minder dan in de maand december. Per dag passeerden er gemiddeld 12 schepen (vorige maand 180). Deze schepen zijn voornamelijk de eerste week gepasseerd Junioren Zeeland Sport naar jeugdkamp Vijftien junioren van Zeeland Sport zul len in de periode van 19 tot en met 24 augustus deelnemen aan een jeugd kamp van de K.N.V.B. te Baarn. In dit kamp zullen een 200 tot 250 junioren van clubs uit het gehele land bijeen komen. DOMBURG Hartelijk afscheid bij V.V.V. van mej. C. v. d. Putte Dezer dagen nam de bureauliste mej. C. v. d. Putte afscheid van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te Domburg. Zij is 33 jaai voor de V.V.V. werkzaam geweest, eerst als hulp bij haar vader, die voor haar het secreta riaat waarnam en daarna 26 jaar zelf standig De waardering voor haar werk zaamheden kwam tot uiting op een afscheidsbijeenkomst van het bestuur te haren huize. Vele belevenissen uit haar werk werden opgehaald. Mej. v. d. Putte ontving een televisietoestel, tot welks aankoop alle leden het bestuur financieel in staat hadden gesteld. O.- EN W-SOUBURG OPENBARE VERKOPING Notaris J. A. Janse de Jonge te Mid delburg heeft woensdag in café „De Vriendschap" te Oost-Souburg het huis met erf aan de Ritthemsestraat 7 te Oost-Souburg publiek verkocht. De koper werd de heer J. ICoole uit Vlis singen voor de prijs van ƒ11.112. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 13-2: Roelof De Winter van St.-Malo, Glaneley van Sunder land. Vrsa van Italy. 14-2: Penchateau Calais, Zaanstroom van Amsterdam, Zeevaart Gr.-Yarmouth. Vlissingen vertrokken op 13-2: Providence naar zee, Gunda naar Souburg. Chrysant zee. Gleneley naar Mexico. 14-2: Yrsa Bode. Cardrona naar zee, Penchateau Klaipeda. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 13-2: Zanzibar van Londen. Hunzeborg van Rotterdam. Anholt van Londen, Cnpri Rouann/Terneuzen. Falco van Noordzee/ Gent, Jell vnn Londen/Terneuzen. Caltex- Gorinehem van Amsterdam. Ulysses van Bre men. Lenle van Rotterdam/Gent. Dletert var IJmuiden/Breskens, 14-2: Taurus van zee Eems van Sligo/Gent. Gerry-S van Rotter- dam/Terncuzen, Marisenl-Lopez van Dover, Zephyr vnn Manchester, Diety van zee. Hoc- Vinoes van Londen/Gent, Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 13- 2: Faleo nnnr Noordzee/Gent, Annenkerk nanr Roiterdam, Amsleldijk naar Rotterdam. John-M naar zee. Fivelborg naar zee. Janny naar zee. Valiani naar Hull. Netty naar zee/ Terneuzen, Spirit naar Londen, Ornnjeborg naar Vigo, Calehns naar Rotterdam, Velox naar Cork, Luctor naar zee/Terncuzen Beta naar Oostende/Terneuzen. 14-2: Eagle naar Londen. Neder-Ebro naar Amsterdam. Ar- noudsrinlder naar Rotterdam, IJsel naat Le- Havre. Start naar zee. Rijnkerk nnnr Rotter- dnm, Nusokan naar Lissabon, Falco naar I Noordzee/Gent. HANSWEERT Feestavond Bond van Bejaarden De bond voor bejaarden afdeling Hans- weert en Schore hield dezer dagen een feestavond in het dorpshuis Kay Munk te Hansweert. In tegenstelling tot andere jaren werd ditmaal geen financiële bijdrage ge vraagd van de burgerij. De bejaarden- bond heeft de feestavond deze maal zo veel mogelijk uit eigen middelen bekos tigd en dit lukte bijzonder wel ook al omdat de accordeonvereniging „Poly hymnia" uit Hansweert geheel belange loos medewerkte. „Polyhymnia" bracht „Schaduw er Zon", een toneelstuk in 4 bedrijven vooi het voetlicht. Na de opvoering van het toneelstuk kregen de bejaarden nog gelegenheid voor het maken van een dansje op mu ziek van de „Moonlight Stars" Burgemeester A. Schipper van Kruinin- gen bedankte de velen, die geheel be langeloos hun medewerking hadden ver leend aan het welslagen van deze avond. Namens de bejaarden werden de dames die de consumpties hadden geserveerd, de mensen die de bejaarden met hun auto's hadden afgehaald en weer zouden thuisbrengen. .Polyhymnia" en allen die aan deze feestavond hun medewer king hadden verleend hartelijk bedankt. ZUID-BEVELAND GOES Cabaretavond federatie personeelsverenigingen In de „Prins van Oranje" te Goes gaf de federatie van personeelsverenigingen woensdagavond een geslaagde uitvoe ring. Ondanks de bijzonder slechte weersomstandigheden waren een groot aantal leden van bij de federatie aange sloten verenigingen bijeen gekomen om te genieten van het gezelschap „Het Ca baret" Dit gezelschap bracht een goed verzorgd programma voor het voetlicht, waaraan medewerkten Ted Valerio. ac cordeon; The Melton Bros, grondacro- batiek; The Handy Fool met muzikale nonseus aan de lopende band en Trudi Dilé en The Crocksons. De conférence was bij Willy Vervoort, die bovendien de werkzaamheden van de door ziekte ver hinderde Tonny Boucher moest overne men, in goede handen. De avond werd met een kort welkomstwoord geopend door de voorzitter van de federatie, de heer J. A. Bruggcman. RILLAND-BATH Raad Rilland vergadert De raad van Rilland-Bath is voor mor gen zaterdag 10 uur in openbare vergadering bijeengeroepen- De agenda beval onder meer voorstellen om de plaatselijke vereniging „Het Groene Kruis" een geldlening van 10.000 tf verstrekken, twee werklieden te benoe men. de gemeenterekening en de reke ning van het woningbedrijf over 1960 voorlopig vasi te stellen en de rekening 1960 van het Armbestuur goed te keu ren. Verder leggen b. en w de raad een voorstel voor om een lening van 200.000 te sluiten en het krediet voor de stichting van het dorpshuis te verho gen. Ten slotte doet het college de raad een voorste) over een aan te bieden schenk aan de gemeente Zaandam. KERKNIEUWS Ds. F. de Gidts 60 jaar predikant Vandaag, vrijdag 15 februari, zal het zestig jaar geleden zijn, dat ds. F. de Gidts uit Utrecht werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervorm de Kerk. Ds. De Gidts werd op 5 au gustus 1877 uit een notarisgezin te Gouda geboren. Op 15 februari 1903 werd hjj in zijn eerste gemeente Goe dereede bevestigd. Op 27 juni 1926 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Oud Vossemeer. Ten slotte diende bij nog bijna tien jaar de her vormde gemeente van Asperen, waai hem met ingang van 1 oktober 1942 emeritaat werd verleend. Na zijn eme ritaat vestigde ds. De Gidts zich eerst metterwoon te Zeist en naderhand ver huisde hij vandaar naar Utrecht. Ds De Gidts heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zit ting gehad in tal van colleges en com missies. Te Oud Vossemeer was hij praetor van de ring Tholen en lid van het classicaal bestuur van Zierikzee. Kerkelijke mutaties CHR. GEREF. KERK Beroepen te Vlissingen: ds. W. vai Heest te Emmen. NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Puttershoek, J. D. Wuister te Ophemert. Beroepen te Kamerik, toezegging J. Jongerden te Brucbem en Kerkwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Doezum G. O. N. Veenhui- zen te Grouw Irnsum. Aangenomen naar Sibculo Joh Kroeze, kandidaat te Apeldoorn, die bedankte voor Edam, Laar (Duitsland), Nieuwerkerk aan de IJsel, Opperdoes, Schipluiden en Wilnis. Bedankt voor Haarlem-Zuid, vacature L. Hoogweg, J. Banga te Leiderdorp. EXAMENS De classis 's-Gravenhage der Gerefor meerde Kerken heeft prep. geëxami neerd en beroepbaar verklaard de heer P. v. d. Berg te 's-Gravenhage, Loos- duinseweg 1113, die na de gevolgde leerpraktijk beroepbaar is. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Schiedam, M. Vlietstra te IJmuiden. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. 14 februari. Weekaanvoer ca. 1.400.000 stuks. 323.380 in veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren 54—59 gram 16.06—16.24: 59—63 gram 16.30—16.46; 63—66 gram 16.45—16.54: 66—70 gram 16.54—16.71. EIERVEILING S.B.E. 255.570 stuks, handel traag. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 57—61 gram 16.30 —16.75; 61—64 gram 16.58—16.56: 64—72 gram 16,57—16.88: eendeëieren van 60—64 gram 15.49—15.91: 67—69 gram 16.10—16,50. EIERMARKT. Aanvoer ongeveer 1.800.000 stuks, handel re delijk. Prijzen (per 100 stuks). Eieren van 55 65 gram 15.80—16,70: alg. prijs 16.25; kilo prijs 2.66 op basis 61 gram. PLUIMVEEMARKT. Aanvoer ongeveer 23.000 stuks, handel vlug. Prijzen (in f per kg). Slachtkippen lichte 1.40—1.50, zware 1.60—1.75. Slachtkuikens 1.50 —1.70. VISMIJN BRESKENS. Aan de vismijn te Breskens zijn in de week n met 8 februari de volgende hoeveelheden aangevoerd: 182 kg schar, 3147 kg schol. 28 kg tong. 4 kg tarbot, 35 kg rog, 1016 kg kabeljauw. 56 kg 'ijting, 8866 kg garnalen. 17.864 kg sardijn, )2 kg onverkochte bot, 27.322 kg sardijn KAPELLE Damclub De leden van de damclub „Kapelle" speelden deze week weer enkele par tijen voor het persoonlijk damkampioen' schap. De uitslagen zijn: A. v. d. SchraafChr. Korstanje 20, L- AdriaanseC. Sulsters 20 en J. C. van LiereH. A. v. d. Vrie 11. Ter vervanging van krotwoningen Plan gemeenschappelijke regeling brandweerwezen Burgemeester A. C. Willemsen van Yer seke sprak er tijdens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering zijn teleur stelling over uit, dat slechts zes wonin gen en dan nog alleen ter vervanging van krotwoningen, zjjn toegewezen voor 1962. Niet te loochenen noemde hij het feit, dat ook in de gemeente Yerseke bij diverse bedrjjven aan werkkrachten van elders behoefte bestaat. Bedrijven be perken zich gelukkig niet tot de kern gemeenten alleen. „Het gevaar, dat de centrale en/of de provinciale overheid, zich blind starend op vestiging van be drijven in industriekernen om deze zoals dat heet „van de grond te krjjgen", ook in hun woningbeleid indirect meewerkt aan de achteruitgang van het platte land, is niet denkbeeldig", aldus de raadsvoorzitter. Voorts deelde hij de raad mede, dat bin nen afzienbare tjjd een voorstel zal wor den gedaan tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling tussen de ge meenten Kruiningen, Kapelle, Wemel- dinge en Yerseke voor de brandweer. Gedacht wordt hierbij aan een samen werking zowel bij de aanschaf als bij het gezameljjk gebruik van bepaald ma teriaal alsmede bij de alarmering en on derlinge hulpverlening. Wjjziging De raad besloot voorts tot wijziging van de verkeersverordening. Door deze wij ziging wordt de Damstraat-Irenestraat voorrangsstraat by de kruising Dam- straat-Schotte. Eveneens is dit het ge val bij de Kaaistraat-Damstraat. welke kruising voorrang krijgt voor het ver keer komende uit de richting Noord- Zandstraat. Een en ander was het ge volg van de enige tijd geleden ingevoer de maatregel, waarbij in de Noordzand straat éénrichtingsverkeer werd inge steld. De heer J Sinke (a.r.) achtte de verordening nog niet volledig genoeg. Hij bepleitte plaatsing van een geel knipperlicht op de kruisingen Vierstraat -Lepelstraat-Dreef en Oude Torenstraat- Beatrixstraat-Paardenmarkt. Met de stemmen van de heren Pekaar en Kor stanje tegen werd de verordening aan genomen. Hoewel nog niet gerealiseerd, werd ten behoeve van de sanering van het VAN C.B.T.B., C.P.B. EN C.P.J. Opvoering van blijspel „De zon tegemoet" Ongeveer honderd vijf tig Zuldbevelandse leden van C.B.T.B.. dc C.PB en de C.P.J. zijn donderdagmiddag naar „De Prins van Oranje" te Goes getogen om de door de afdelingen belegde gezamen lijke familiedag hij te wonen. Z\j kregen een gevarieerd programma aangeboden: er was samenzang, een diavertoning, er trad een muziekcluhje op en er was to neel. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer J, J. de Jager uit Kapelle, opende de mtddag'bljeenkomst met een welkomst woord Mevrouw M. Maatman-Kamp huis. voordrachtkunstenares uil Soest- dijk speelde daarna de Drentse legende van Gerrit Jan Spiekerboer. die in oude jaarsnacht van zijn vee de datum van zijn dood hoort De aanwezigen volgden haar uitstekende voordracht geboeid. Een Kleurendiaprogramma van de di rectrice van de christelijke landbouw- hulshoudschool te s-Heer-Arendsl<erke gaf een beeld van het onderwijs aan deze school. Na de pauze zorgde een uit leden van de C.P.J.-toneelclub gevormd muziek- ensemble voor een aantal vlotte en po pulaire melodietjes. Andere ontspan ningsonderdelen waren enkele gezel schapsspelletjes onder leiding van de heer M Zandee en een tweede optreden van mevrouw Maatman, die ditmaal een humoristisch getinte schets voordroeg De begeleiding van de samenzang was In handen van mejuffrouw I. de Meij uit Goes. ding van de presidente van de C.PJ3., mevrouw P. C op 't Hof-Frederlksen, die een kort heropeningswoord sprak Er volgde een tweede optreden van het muziekcluhje, waarna mej. J Dominicus uit Wemeldinge enkele declamaties ver zorgde Zij bracht onder meer Hella „Legende van Jeanne van Het leeuweaandeel van dc familiedag was de opvoering van het toneelspel „De zon tegemoet" Dit ernstige spel behandelt de problemen, die ontstaan in een vliegeniersgezin, nadat de zoon tij dens DOgingen om zijn vriend uit een verongelukt toestel te redden, blind wordt Het stuk kreeg een overtuigende vertolking, waar vooral het uitstekende spel van Rinus Zandee als de vliegenier en invalster Ella de Jager, als zijn meis- tregen goed gestalte. Schuttershof besloten tot aankoop van de woning Schuttershof 25 voor de som van f 1400. De woning, die momenteel onbewoond is, zal tijdelijk als opslagplaats voor de kuiperij worden verhuurd. Op haar verzoek werd aan mejuffrouw D. M. Wes- dorp, die l april 1963 de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt, met in gang van deze datum ontslag ver leend als onderwijzeres aan de open bare lagere Prinses Beatrixschool te Yerseke. Voorschotten f Advertentie) Niet machteloos tegenover gTWp. Nu de griep in Nederland om zich heen grijpt, is het voor iedereen belangrijk te weten „Wat kan ik doen?" Eenvoudig dit: kruip onder de wol, zodra u meent het te pakken te hebben. Raadpleeg uw dokter. Hij zal er geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen zelf een verstandige maat regel neemt door Aspirin in te nemen. Aspirin waar Bayer achter staat. Neem de grote voordelige gezins verpakking, dan bent u goed voorbereid. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. Uien l bonken 31. middel 55-70 34.4933.04, middel 40-55 36.01—34,02. drielingen 35,43, pickles 27.41, stek 47,49. Aanvoer 57 ton. Peen B 43,04—42.50, C 37,01, stek 7,10, Aan voer 20 ton. Graanbeurs. Tarwe 3132. Gerst 2728. Haver 2426. Kleine erwten 4550 Schok kers 65—70. Bruine bonen 100—140. Maan zaad 55. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 2700 kg, 3,443,89, Schol 978 kg. Schar 22 kg. Bot 224 kg. Kabeljauw 591 kg. Doorgedraaide vis 288 kg. VEEMARKT. De voorschotten op de vergoeding, be doeld in art. 101 der L.O.-wet van 1920 werden over 1963 voor de besturen van de bijzondere scholen als volgt vastge steld: Vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Gereformeerde Grondslag f9081,33; Nederlands Her vormde Schoolvereniging f4183,90; Ver eniging voor Gereformeerd Lager On derwijs f6811 en de Vereniging voor Christelijke ULO f9641,67. De voor schotten in verband met de aan de christelijke ulo verbonden vakleerkrach ten nuttige handwerken, lichamelijke opvoeding en tekenen werden bepaald op f 66S8.56. In verband met de aan de school van de Vereniging voor Gerefor meerd Lager Onderwijs verbonden vak leerkracht nuttige handwerken werd het bedrag van het voorschot over 1963 be paald op f 394. vergoedingen voor de bijzondere kleuterscholen werden bepaald op f 4867,20 voor de Nederlands hervormde vereniging „Eben Haëzer"; op f2227.20 voor het Departement Yerseke van de Mij tot Nut van 't Algemeen en op f 2064,64 voor de Vereniging voor Gere formeerd Lager Onderwijs. De zogenaamde ..gebouwenvergoeding" over 1957 en 1958, bedoeld in de artike len 42 en 126 der Kleuteronderwijswet werden vastgesteld op f 2805 per jaar. Aan het bestuur der Nederlands her vormde schoolvereniging „Eben Haëzer" is over 1957 een voorschot verstrekt van f 2700, zodat nog een bedrag van f 105 bijbetaald moet werden. Over 1958 werd f 2850 betaald zodat f 45 aan de gemeen te moet worden terugbetaald. Adhesie werd betuigd aan de motie van de gemeenteraad van Buurmalsen, waarin de regering wordt verzocht om de kosten van verpleging van geestes zieken en andere langdurig zieken vol ledig voor rekening van het rijk te ne men. De rekening 1961 van de burger lijke instelling voor maatschappelijk werk werd goedgekeurd. Ondersteuning GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING AMSTERDAM BIJLMERMEER De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus heeft aan de Twee de Kamer een nota van wijzigingen aangeboden, waarin aan het ontwerp van wet dat o.m. de vorming van een nieuwe gemeente Bylmermeer beoogt, een artikel wordt toegevoegd, dat de mogelijkheid opent aan de gemeenten Amsterdam en Bijlmermeer een ge meenschappelijke regeling op te leggen. Tegelijk met deze wijziging heeft hij de Tweede Kamer een nadere memorie van antwoord op het nadere voorlopige ver slag van de vaste commissie van bin nenlandse zaken uit de Tweede Kamer op dit wetsontwerp doen toekomen. In deze memorie %ran antwoord zegt de minister o.m. dat dit toegevoegde arti kel de weg opent tot het opleggen van gemeenschappelijke regelingen voor alle gebieden waarop samenwerking wense lijk zou kunnen worden geacht. Dit opent de mogelijkheid bijvoorbeeld dat aan een gemeente, in dit geval Am sterdam dus, wordt opgedragen in een andere gemeente woningen te bouwen, zo deelde minister Toxopeus in een -persconferentie nog mee. )it is de eerste maal dat er een der gelijke regeling, die niet door provin ciale "taten is opgelegd zou kunnen komen. De minister zegt in zijn nadere memorie van antwoord dat het naar zijn mening in dit bijzondere geval aan beveling verdient dat de minister van binnenlandse zaken de verantwoorde lijkheid draagt voor het al dan niet in grijpen. „Hoge prijzen van landbouwprodukten niet nodig" Voor het bereiken van een behoorlijk in komen van de boeren in de Europe: Economische Gemeenschap zijn hoge prijzen niet alleen niet gewenst, maar ook niet nodig, zo verklaart de land- bomvintegratiecommissie van de Raad der Nederlandse Werkgeversverbonden in een nota over het landbouwprijsbe- leid in de EJE.G. commissie erkent dat gemeen schapsregelingen nodig zijn ten aanzien van het prijsniveau van landbouwpro dukten en dat de boeren een behoorlijk inkomen toekomt met een optimaal gebruik van de produktiefactoren in de landbouw binnen liet kader van de eco nomie als geheel en een voortdurend streven naar verbetering van de pro- duktiviteit Doch dit mag en kan niet de enige doelstelling van het prijsbeleid van de gemeenschap zijn, aldus de no ta. Er zal bijvoorbeeld in geen geval rekening mogen worden gehouden met inkomens verdiend op bedrijven met ab normaal hoge produktiekosten of met een geringe produktiviteit. Steun aan de inkomens in de landbouw zal een tijde lijk en aflopend karakter moeten heb ben om te voorkomen dat niet-econo- mische produktie voor onbepaalde tijd in stand wordt gehouden. SPLITSING BIJ „VRIJE BURGERS" Uit twee bij de kiesraad binnengeko men verzoeken blijkt, dat er een splij ting is in de politieke groepen van de „Vrije Burgers". De tot nu toe onder de naam „Vrije Burgers" optredende groep onder leiding van de heer Fabïus, gemeenteraadslid in Den Haag, heeft bij de kiesraad een verzoek ingediend tot erkenning van naamsverandering. De heer Fabius wil zijn huidige partij „De Liberale Partij van Vrije Burgers" In de rondvraag vroeg de heer C. Pe kaar (p.v.d.a.) of het dagelijks bestuur had overwogen bijzondere maatregelen te nemen bij ondersteuning aan bejaar den, b.v. door een extra kolentoeslag. Burgemeester Willemsen antwoordde hierop, dat juist deze dag aan iedere on dersteunde een extra mud kolen was toegewezen. Voorts wees de heer Pekaar op de slechte toestand van het wegdek van de Noordzandstraat, dat straks bij eventuele opdooi nog wel erger zal wor den. De heer J. B. Korstanje (p.v.d.a.) be vreemdde het, dat hoewel de gemeente in principe zoveel mogelijk afneemt van dc plaatselijke middenstand, dit niet plaats vindt bij de levering van olie voor ver warming. Dit was volgens de raads voorzitter wel juist, doch de leverancier waarvan de olie wordt ontvangen stelt aan de plaatselijke vertegenwoordiger een provisie beschikbaar. De bedoeling is nu regelmatig te rouleren. De heer J. de Koeyer (a.r.) wees op het verkeers probleem in de Langevllle terwijl de heer J. van Schaik (c.h.) zijn bevreem ding uitsprak over het tot op heden noe niet ontvangen van de goedkeuring op 't raadsbesluit betreffende de verkoop van de voormalige school aan de Damstraat. De heer E. Boone (vrije lijst) tenslotte wees op de slechte verlichting van het kruispunt Zanddyk-Rijksweg. Namens de raadsleden sprak de heer C. Gebraad (s.g.p een dankwoord tot de raadsvoorzitter voor de wijze, waarop deze ook het afgelopen jaar de gemeen te weer diende. Bij de kiesraad is voorts een verzoek binnengekomen van een Amsterdamse groepering van vrije burgers onder lei ding van de heer H. Tromp, die be wijs vraagt van het recht de naam „Vrije Burgers" te voeren. Voorts zal~de Bond van Belastingbeta lers niet zelfstandig, maar tezamen met de Nieuw-Democratische Partij (N.D. P.) aan de komende kamerverkiezingen deelnemen. Dit heeft de voorzitter van de bond, de heer M. Lewin uit Diemen, die ook voorzitter is van de N.D.P., ot een persconferentie in Amsterdam me degedeeld. Een of meer personen uit de bond (die ongeveer 1100 leden heeft), zullen op de kandidatenlijsten van de N.D.P., die in alle 18 kiesdistricten uit komt, worden geplaatst. Bezwaren tegen Slag bij Waterloo Een nabootsing vnn de slag bij Water loo zo die nabootsing er komt is niet bepaald de zinvolste en meest ver antwoorde manier om er het 150-jarig bestaan van het koninkrijk der Neder landen mee te vieren. Dit is de mening van vele leden van de Eerste Kamercommissie, zoals die is neergelegd in het voorlopig verslag dat die commissie heeft uitgebracht op de begroting voor 1963 van het departe ment van algemene zaken. Ze hebben dan ook de wens uitgesproken, dat het de regering zal celukken voor de fees telijke herdenking van dat 150-jarig besfaan een passender en opbouwender „pièce de resistance" te vinden. Nagekomen advertenties Met verdriet geven wij kennis van de geboorte van een levensloos jon getje. J. F. van Oorschot- de Bruin. G. van Oorschot. Koudekerke, Vlissingsestraat 143. Tijd. ziekenhuis Bethesda. Heden is van ons heen gegaan mijn lieve schoonzoon, onze lieve zwager en oom op de leeftijd van 53 jaar. Tholen A. Slager- Theunisse. Scherpenisse J. A. Slager. H. P. Slager-Boon. Leiden J. S. Karman-Slager. W- Karman. 's-Hertogenbosch D. J. Zachariasse- Slager. J. Zachariasse. Tholen: J. Slager. J. Slager-Burgers. Oud-Vossemeer P. L. Pipping-Slager. W. Pipping. Tholen C. A. Wilsing-Slager. P. Wilsing. Neven en nichten. Goes, 14 februari 1963. Heden overleed, onver wachts, onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder PTF.TERNELLA KERKHOVE, weduwe van Jan de Vos, op de leeftijd van 61 jaar. Uit aller naam, J. A. de Vos Middelburg, 13 februari 1963, Lutherse Kerklaan 1. Condoleantieadres: Zuidsingel 1. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 18 februari a.s. Ver trek sterfhuis 1.30 uur. De kerkeraad der Ge reformeerde Gemeente te Middelburg geeft met leedwezen kennis, dat heden in de ouder dom van 77 jaar is overleden, hun mede broeder DINGENUS JANSE. Ruim 40 jaar heeft hij met ere de gemeente in het ambt van dia ken mogen dienen, hetwelk de liefde van zijn hart had. De Heere vertrooste de weduwe en de kinde ren en vervulle de le dige plaats onder ons De kerkeraad voornoemd, A. de Priester, praeses A. J. Schot, scriba Middelburg, 14 februari 1963. Heden nam de Heere van leven en dood uil ons midden weg onze geliefde en zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader DINGENUS JANSE, ui de ouderdom van bij na 7s jaar. De Heere trooste ons in dit voor ons zo zwa re verlies. Middelburg E. Janse- van Nieuwenhuljzen Sint-Laurens J. Janse. L. J Janse-Roth. Joh. Janse. A. Janse-Roelse. En kleinkinderen. Middelburg. 14 februari 1963. Noordweg 20. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden op dinsdag lö februari a s. Vertrek van de boven zaal van de kerk dei Gereformeerde Ge meente te Middelburg om 12 uur. Geen bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 9