Brugge palmt twee polderdorpen in DE BOEKENPLANK Voortreffelijke biljarttitelstrijd start nationale in Middelburg Voor verdere uitbreiding van kusthaven A.R.-brochure over televisie en reclame VIER ZEEUWSE PLOEGEN NAAR STRIJD OM MICR0K0RFBALTITEL Pessimisme op agrarisch congres P.v.d.A. in Zwolle Vincent - jarig en 326 achter - toch remise Belgische plannen voor E 3-weg zijn gereed KORFBAL WEER AFGELAST OOK IN ZEELAND KWAMEN VROEGER WOLVEN VOOR Slagroom 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 jH w Groeiend industrieel centrum (Van onze Brugse correspondent) De stad Brugge zal in 1963 in aan zienlijke mate worden uitgebreid, teneinde de verdere ontwikkeling van de haven van Zeebrugge moge lijk te maken. Het Belgisch minis terie van binnenlandse zaken zal in de eerstvolgende maanden de nodige schikkingen treffen voor de toevoeging bij Brugge van de pol dergemeenten Koolkerke en Dud- zele. Het grondgebied van deze eeuwenoude stad zal hierdoor 2.440 ha. groter worden en haar bevol king zal met ongeveer 4000 zielen toenemen. Later zullen naar alle waarschijnlijkheid ook Lissewege en Ramskapelle worden opge slorpt. Ook in andere Belgische havensteden werden dergelijke maatregelen getrof fen. Zo annexeerde Antwerpen achter eenvolgens Oosterweel, Wilmarsdonck, Oorderen, Liillo, Berendrecht en Zand vliet. De vraag naar industrieterreinen stijgt voortdurend in de streek van Brugge, waar de prijzen van de gronden in enke le jaren tijds dikwijls vertienvoudigd zijn. Het provinciaal bestuur van West- Vïaanderen kondigde in dit verband zelfs strenge maatregelen aan om al te ver doorgedreven grondspeculaties, die een rem zouden kunnen betekenen voor de verdere economische ontplooiing, de kop in te drukken. De staat en het stads bestuur van Brugge zullen in de streek van Koolkerke en Dudzele talrijke ont eigeningen moeten verrichten, die het aanleggen van de noodzakelijke indus trieterreinen moeten mogelijk maken. tweede fase in de aanpassingswerken van de haven van Zeebrugge. Deze kusthaven is thans reeds toeganke lijk gemaakt voor schepen tot 50.000 ton, dank zij het verdiepen van de vier kilometer-lange pas door het Zand, die de Wielingen met Zeebrug ge verbindt. Vedder worden nieuwe steigers gebouwd, waar super-tan kers zullen kunnen aanleggen. Dit werk komt midden volgend jaar klaar. Er werd ook een tweede ha venmuur gebouwd, waardoor nu een ruime kom werd gevormd. Hierdoor kon verleden jaar voor het eerst een tanker van 45.000 ton te Zee brugge aanleggen, nl. de „Edward L. Steiniger" van de Amerikaanse petro- leummaatschappij „Sinclair", die in deze haven opslagplaatsen liet bouwen, die in totaal 100.000 ton kunnen bevatten. De tweede fase van de aanpassingswer ken, die naar schatting ongeveer 1 mil jard 200 miljoen Belgische franken zal kosten, voorziet onder meer de bouw van een grote zeesluis, die dezelfde af metingen moet krijgen als deze. welke thans in Terneuzen wordt opgericht. Er zullen schepen tot 50.000 ton kunnen doorvaren. Deze sluis zal verbinding ge ven met het Boudewijnkanaal, dat Zee brugge verbindt met de achterhaven van Brugge. Dit kanaal zou eveneens dienen verbreed en verdiept te worden. Op bei de oevers komen dan de nijverheidster reinen. Er dient nochtans onderstreept, dat niet tegenstaande het sterk aandringen van de Westvlaamse Economische Raad en talrijke andere organismen, de Belgische regering nog geen krediet heeft voorzien op de begroting voor het dienstjaar 1963 voor de uitvoering van deze vooi Brugge en West-Vlaanderen zo belang rijke aanpassingswerken. Tweede fase Het stichten van deze industrieter reinen vormt een onderdeel van de (Advertentie) Het antwoord op de vraag, of reclame tot de televisie moet worden toegelaten zal pas gevonden kunnen worden, indien de verschillende daarbij in 't geding zijn de belangen tegen elkaar worden afge wogen. Bij de afweging zal voor de over heid maar één algemeen criterium mo gen gelden: dat van een op het algemeen volksbelang gerichte onkreukbare recht vaardigheid. Tegen deze achtergrond heeft de „doc tor Abraham Kuyperstichting" in Den Den Haag, onder auspiciën van de cen trale commissie van het college van ad vies der Anti Revolutionaire Partij, een nota opgesteld over het vraagstuk „re clame en televisie". Hierin wordt onder meer opgemerkt, dat het aan ernstige twijfel onderhevig is, dat zonder reclametelevisie de nationale economie in haar ontplooiing zou wor den belemmerd. „Het is noch gerecht vaardigd te stellen, dat het economisch volksbelang de invoering van reclame televisie eist, noch dat het zich apert tegen die invoering zou verzetten", al dus wordt in de nota opgemerkt. Geconcludeerd wordt, dat het aanbeve ling verdient de reclame ln de televisie in beperkte mate toe te staan, evenwel zonder dat van enig comerciële binding van de voor of na de reclame uitgezon derd culturele programma's sprake mag zijn. Gekozen wordt derhalve voor het uitzenden van reclameboodschappen vol gens het z.g. Beierse systeem, waarin overigens wel enige modificaties dienen te worden aangebracht, zo wordt in het rapport de wens uitgesproken, dat de reclameboodschappen in beperkte mate over het gehele avondprogramma wor den verspreid. <V, 'au en voor BIJZONDERE „AVONTUREN MET MARMADUK" .Avonturen met Marmaduk" is een hoogst plezierig kinderboekje, dat werd verteld door Elisabeth Chapman, gete kend door Eccles Williams en naver teld door Mies Bouhuys. „Marmaduk" is een „ouwe trouwe" vrachtwagen, die met zijn baas Jan, zo als de titel al zegt. avonturen beleeft. En dan niet zomaar gewone avonturen, nee, heel bijzondere, waar de heel jonge lezertjes van zullen genieten. „Avontu ren met Marmaduk" verscheen bij H. ten Brink's Uitgeversmaatschappij N.V., Amsterdam/Meppel. Leonore de Vries sneed een actueel probleem aan BH de uitgeverij Ploegsma te Amster dam verscheen van Leonore de Vries het boek „De werkelijkheid is anders", een roman voor meisjes van 15 jaar en ouder. Leonore de Vries heeft een probleem van enkele jaren na de oorlog tot onder gekozen: namelijk dat van de jo- lie tijdens de oorlog hun gehele fa milie hebben verloren en alleen in de wereld staan. In dit geval is het een joodse jongen, die geen kans meer ziet zich aan te passen aan het leven van alle dag. Leonore de Vries heeft het probleem breed uitgewerkt en er een zeer aanvaardbaar slot aan gevlochten. den. ;rp gei n, die 1 Niet eerste maal Het is niet de eerste maal dat Brug ge gemeenten inpalmt. Nadat in 1883 het plan Brugge-Zeehaven door het Belgisch parlement was aan vaard, werd in 18S9 een koninklijk besluit uitgevaardigd, waarbij gans de gemeente St.-Pieters-op-de-Dijk bij Brugge werd gevoegd, samen met uitgestrekte gebieden van Uitkerke, Lisseweg en Dudzele. Sindsdien is deze streek onherken baar veranderd. St.-Pieters werd een zeer belangrijke woonwijk, terwijl er ook het „nijverheidsdok" is gelegen, waar talrijke nieuwe fabrieken wer den gebouwd. Vroeger was er op de ze plaats alleen een zandvlakte. Voorts werkt Brugge aan een tienjaren plan. Dit project voorziet de oprichting van een volledig nieuwe stad van onge veer 20.000 inwoners. Er worden niet al leen woonkernen in voorzien, maar ook nijverheidszones, groene zones, plaats voor scholen, winkelcentra, een rijks wachtkazerne, een gevangenis en een ziekenhuis van 600 bedden, waarvoor over enkele maanden de eerste steen zal gelegd worden. In Rotterdamse Energiehal KAMPIOENSCHAP VOOR ZATERDAGCLUBS Dit jaar zullen niet minden dan vier Zeeuwse ploegen de eer van onze pro vincie trachten hoog te houden in het toernooi om het micro-korfbalkam- pïoenschap voor zaterdagclubs. De twee voorgaande jaren kwam dit terecht by Tjoba uit 's-Heer Hendrikskinderen, dat dus voor de moeilijke opgave staat haar titel te verdedigen in een wel zeer sterk veld. Swift uit Middelburg, dat momenteel in de eerste klas van het veldkorfbal een zeer goede plaats inneemt, zal zeer ze ker trachten een rol van betekenis te spelen en we geven de hoofdstedelingen in haar poule een redelijke kans, alhoe wel Rust Roest een zeer lastige tegen stander zal blijken te zijn, terwijl ook Altuis uit Hilversum niet onderschat moet worden. Voor Tjoba is zeer zeker Achilles de lastigste tegenstander. Animo is wel zeer zwaar ingedeeld, daar Z.K.C. telkenjare tot de finale door wist te dringen, terwijl Amicitia en Odilo ook over sterke achttallen beschik ken. We zijn benieuwd naar de ver richtingen van het Schouwse Burgh, dat in de poule van Swift is inge deeld. De wedstrijden beginnen a s. zaterdag te 14 uur, terwijl na de laatste finale wedstrijd, die om 20 uur begint, de in terland Nederland-België wordt ge speeld. Uit de volgende poules treden telkens vier ploegen aan. waarvan de eerste overgaat naar de finale, terwijl als vierde in de finale komt nummer twee. die het beste resultaat heeft ge boekt. Poule A: Swift (Middelburg), Rust Roest (Eindhoven), Altius (Hilversum), Burgh. Poule B: Animo (Souburg), Amicitia (Vriezenveen), Odilo (Eindhoven), Z.K.C. (Zaandam). Poule C: Tjoba ('s-Heer-Hendrikskinde- ren), Achilles (Almelo), D.S.V. (Drach ten), S.K.F- (Veenendaal). Als kanshebbers voor de finale tippen we: Tjoba, Swift, Z.K.C., terwijl aanvul lend nummer vier zeer moeilijk te voor spellen is. Tjoba brengt de volgende spelers en speelsters binnen de lijnen: Dames: Joke Tangc, Lien Fokke-Scnipper, Lenie Smit, Dineke Nieuwdorp-Poortvliet. Ella Steenhardt. Heren: Chris Francke. Chris Boogaard, Adrie Korstanje, Rien Steenhardt, Leen Engelse. Voor Animo zijn dit resp.: Dames: Mar- ga Wolff, Rini de Wolf, Jopie Jasperse, Ned Groeneveld. Heren: Kees Priester. Jack Thoma, Jan Dieleman, Hans de Boer. Van de verenigingen Animo en Swift gaan ook de reserveploegen mee, die uitkomen in een reservepoule. De eer ste zijn ingedeeld bij Z.K.C. 2, Rust Roest 2 en een ploeg van de K.B.G.O. (Korfbal Bond Goeree-Overflakkee, een der jongste bonden der K.N.K.B.). Swift 2 moet het opnemen tegen Odilo Altius 2 en Wit-Blauw uit Kampen. Vooral de hoofdstedelingen achten we zeker niet kansloos. Directeur „Brabants Nieuwsblad" onderscheiden In de schouwburg te Roosendaal is gis teren het 100-jarig bestaan van het „Brabants Nieuwsblad" officieel her dacht. Ter gelegenheid hiervan is de di recteur, drs. Th. Heuts, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De hoofdredacteur, de heer W. Assmann, werd benoemd tot ridder in de Orde van St.-Gregorius. Eij de feestvergadering waren aanwezig mr. dr. C. Kortmann, commissaris van de koningin in Noord-Brabant, mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, mr- Th. Heere, lid van Gedeputeerde Staten voor Brabant, dominee C. Voorthuysen, seri- /an de Nederlandse Hervormde Kerk in Brabant. Verder de burgemeesters J. Grondwaldt van Roosendaal en ir. L. Peters van Bergen op Zoom, alsmede het voltallig personeel van de uitgevers maatschappij. De heer Jac. van Poll Suykerbuyk, president-commissaris, kondigde in zijn felicitatietoespraak aan, dat in de drukkerij een 48-zijdige rota tiepers met ingebouwd kleurenwerk zal geplaatst worden met een inscriptie, waarop het eeuwfeest gememoreerd wordt. De Zweedse Monica Ragby is op Majorca tot miss Verenigde Na ties uitgeroepen. Op de foto wordt de koningin van de Verenigde Naties (midden), geflankeerd door v.l.n.r. Gudrun Bjarnaduttir (miss IJsland), Sabine Sur gen miss France/2), Ana Maria So- ria (miss Argentinië/S) en Kaari- na Leskinen (miss Finland). (Van een onzer verslaggevers). Het geleidelijk afglijden van een groot deel van de agrariërs in de Nederlandse economie liep als een rode draad door de redevoeringen van de drie sprekers zïtter Sake van der Ploeg was nog wel het meest optimistisch van de drie spre kers, toen hij voor de landarbeiders een achterstand in de beloning becijferde van 16 procent op de in de industriële sector verdiende lonen. Hij zag het als een technische kwestie, die opgelost kan worden. Verhoging van het loonpeil in de landbouw zal boven dien, volgens hem, sanering van de land bouwstructuur bevorderen. Pessimistisch leek prof. dr. A. Vonde ling, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de P.v.d.A, Deze beschouwde de internationale situatie en de positie van de boer daarin. Hij zag bijna overal het mislukken van de pogingen om tot een regulering van de produktie te ko- Het Tweede-Kamerlid C- Egas behan delde de meer direct politieke vraag stukken van de dag, die verband houden met de situatie in Nederland en hij con stateerde een falen van minister Marij- nen, tijdens wiens beleid de positie vai. de agrariërs voortdurend 'achteruit is gegaan. Hij concludeerde dat het land bouwbeleid van het kabinet-De Quay in vier jaar reeds versleten is en een vol strekte vernieuwing behoeft. Aan het slot van het congres werd het urgentieprogram voor de land- en tuin bouw van de P.v.d.A. aanvaard, nadat op een vraag van de partijvoorzitter, de heer J. G. Suurhoff, niemand zich erte gen had verklaard. Geen pleitverbod voor officier Het is niet waar dat de chef van de ge nerale staf aan luitenant-kolonel van de juridische dienst mr. Schuurnians, een pleitverbod heeft opgelegd. Dit zegt de staatssecretaris van defensie, luitenante generaal b.d. M. K. H. Calmeijer in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer J. H. J. Maenen (k.v.p.). In zijn antwoord zegt de staatssecreta ris. dat reeds geruime tijd geleden de in specteur van de militair-juridische dienst een onderhoud gehad heeft met luite nant-kolonel Schuurmans. Aan de laat ste is toen verzocht niet als raadsman op te treden jn zaken tegen de minister Rotterdamsche Bank Nauwlettend oog op betrekkingen met Indonesië De Rotterdamsche Bank houdt nauw lettend oog op de ontwikkeling in de betrekkingen met Indonesië, zo heeft gistermorgen in de jaarvergadering di recteur dr. C. F. Harsten medegedeeld in antwoord op een vraag van een der aandeelhouders, maar de verwachting is niet dat de Indonesische regering weer Nederlandse banken in welke vorm ook, zal toelaten. Trouwens: het is ook de vraag of Nederlandse banken weer grote bedragen in Indonesië moe ten aanleggen. Over de gebeurtenissen binnen de E.E.G. zei dr. Karsten: de kruitdampen zijn nog niet opgetrokken, vele punten zijn nog onzeker. Maar vast staat dat Ne derland het meest de dupe is van de afwijzing van Engeland. Hij betreurde het dat binnen de E.E.G. een vertrou wenscrisis is ontstaan. Ten aanzien van de (betrekkelijk klei ne) deelneming in de United Bank for Afrika in Nigeria verklaarde dr. Kar sten dat het belang van de Rotterdam sche bank niet in de eerste plaats het dividend is, doch het nieuwe contact met Nederlandse bedrijven, die zich in Nigeria willen vestigen. Soekarno fel tegen Malesië President Soekarno van Indonesië heeft het plan om een Maleise federatie te vormen woensdag een samenzwering ter bestendiging van het kolonialisme genoemd en gezegd dat hy al het mo gelijke zal doen om het te veradelen. Hij kondigde voorts aan dat Indonesië zijn banden met de commissie van de olympische spelen zou verbreken en zelf spelen zou gaan organiseren. Het staatshoofd, dat een juichende me nigte vertegenwoordigers van het na tionale front toesprak, veroordeelde premier Abdoel Rahman van Malakka als een „neo-kolonialist" en noemde de leider van de Indonesische communis tische partij, D. N. Aidit een „knap macht, waartoe de heer Schuurmans be hoort, in ambtelijke zin betrokken zou zijn geweest. Daaraan heeft de heer Schuurmans zich gehouden. De chef van de generale staf, die meende dat de heer Schuurmans was verzocht geen nieuwe zaken in behandeling te ne men als raadsman tegenover de minis- van defensie, heeft op 5 februari de heer Schuurmans daaraan herinnerd en hem opgedragen dienovereenkomstig te handelen. Toen de chef staf bleek dat die mening niet juist was heeft hij op 7 februari de heer Schuurmans laten we ten dat deze zich diende blijven te rich ten naar een onderhoud dat de minister in oktober van het vorig jaar met lui tenant-kolonel Schuurmans had gehad. Bij dit gesprek heeft de minister de heer Schuurmans gewezen op zijn bijzondere verantwoordelijkheid als officier van de militair-juridische dienst. Verder heeft hij een beroep op hem gedaan, om, in dien officieren zich om juridische raad tot hem zouden wenden, en hij een voor alle partijen aanvaardbare oplossing mo gelijk zou achten, deze te bevorderen. MET VOORTREFFELIJK SPEL, waarbij na de eerste schermutse lingen al partijgemiddelden van 90 en 75 en beurten van over de 300 van de tafels rolden, is gisteravond in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg de nationale biljart finale voor de overgangsklas libre van start gegaan. Het is een pri meur voor Middelburg en voor het organiserende district Walcheren- Zuid-Bevelftnd van de KNBB, daar dit kampioenschap voor de eerste maal in ons land verspeeld wordt en het heeft de beste spelers in deze spelsoort, de „drempel" als het ware naar de grote matchtafel, in de Zeeuwse hoofdstad bij elk aar gebracht. En onder hen de Zeeuw Rein Dieleman van ABC uit Axel, die uitstekend van start ging. De held van de eerste ronde en eigenlijk van de eerste toernooi- Advertentie) (Van onze correspondent) De E3-weg moet een van de voornaam ste internationale hoofdwegen worden van West-Europa. Hij zal vertrekken vanuit Lissabon, over Parijs en R|jsel, doorheen België, Nederland en Duits land lopen om uiteindelijk- Stockholm te bereiken. De plannen voor de aanleg van deze be langrijke verkeersader zijn in België reeds volledig klaar. In Gent werd thans een tussen gemeentelijke maatschappij opgericht, die de werken zal financie ren. Inmiddels werd reeds een aanbesteding uitgeschreven voor de bouw van een tweede oeververbinding te Antwerpen, die een onderdeel zal vormen van de E3-weg. Deze autosnelweg zal een uitstekende verbinding vormen tussen de Franse en Nederlandse industriestreken, terwijl deze in België en dan vooral in Vlaan deren de kroonslagader zal worden van de economische bedrijvigheid. Antwer pen zal immers een onmiddellijke en gerieflijke verbinding te land krijgen met het industriebekken van de Ruhr en de nijverheidsstreek rondom Hann over. Voor Oost-Vlaanderen en voor Zuid-West-Vlaanderen betekent de E3- weg een snelle verbinding met Rijsel, Roubaix en Tourcoing en met de be langrijke industriestreek van Frans- Vlaanderen in Noord-Frankrijk, waar overigens nog duizenden Belgische ar beiders hun brood verdienen in de tex tielfabrieken. WINST EN VERLIES VOOR ZEEUW DIELEMAN Vandaag beslissing over voetbalwedstrijd De Koninklijke Nederlandse Korfbal- bond heeft alle voor dit weekeinde vast gestelde wedstrijden in verband met de slechte terreinomstandigheden afgelast. Over het al of niet doorgaan van het voetbalprogramma zal de K.N.V.B. van daag (vrijdag) een beslissing nemen. NEDERLANDSE AMATEURS TEGEN ZWOLSE BOYS Het Nederlands amateurvoetbalelftal, dat zondag a.s. een wedstrijd zal spelen tegen Zwolse Boys op het gemeentelijk sportpark van Zwolle, is als volgt sa mengesteld: doel: Van Zanten (ZAC); achter: Bruynse (Blauw Wit) en Dijk stra (JOS); midden: Frölich (SC En schede), Akkerman (Hilversum) en Hofstee (DWS); voor: Petterson (Xer xes), De Vries (Jubbega), Andre (VSV) De Bruyn (Blerick) en Henke (Unitas). Reserves: Roozendaal (West Frisia), Gonlag (Achilles), Van Egmond (RCH) en Strating (Emmen). avond werd de Helmondse militaire rijinstrncteur Wim Vincent. Niet om dat hij gisteren rond de Koffiehuis biljarttafels zyn 42e jaardag vier de, wél omdat hy in de eerste de beste beurt van het toernooi door te- fenstander J. H. Berkelmans van t. Joris uit Vught de oudste deel nemer van dit kampioenschap een serie van 326 voorgeschoteld kreeg en uit deze schynbaar hopeloze achterstand toch nog een remise uit het vuur wist te slepen! Antwoordpoedel Vincent beantwoordde deze fraaie serie van Berkelmans met een poedel, in de tweede beurt kwam hij tot 31 en in de derde beurt speelde hy 192 caramboles bij elkaar. In de 4e beurt bracht Ber kelmans zijn totaal op 385, Vincent op 250. In de 5e beurt schoof Berkelmans r 431, waarop de Helmonder met 129 antwoordde: totaal 379. En toen de man van St Joris met een slotbeurt van 19 de benodigde 450 volmaakte, volbracht Vincent het knappe staaltje om de resterende 71 op het scorebord te krijgen, waarmee de remise een feit werd. „Ik had me voorgenomen op m'n jaar dag in elk geval niet te verliezen", ver leide hij na afloop. Hy had zyn belofte voortreffelijk gestand gedaan. Fraaie zege Aan de andere tafel had Jan Wilts van RCC uit Den Haag een fraaie zege be haald op Hans Sundquest, eveneens van RCC. In 5 beurten maakte h|j de 450 vol met een 299 in de 2e en 132 in de 5e beurt. Sundquest bleef op 65 staan. De Zeeuw Rein Dieleman leverde een even knap staaltje als Vincent. Tegen Jaap Koomen van de Carambole uit het verre Wervershoof (Noord-Holland) kreeg hy al direct series van 221 en 70 voorgeschoteld, zodat na drie beurten Koomen met 308 tegen 42 voorlag. Toen lukte het echter niet meer met de Noordhollander. Met nuttige en vasthoudende series haalde Dieleman de achterstand geleidelijk in en met een fraaie 186 ging hij zijn tegen stander zelfs voorbij. Een 60 van Koomen (waardoor deze op 425 kwam) deerde hem zelfs niet, want met series van 6 en 45 trok Rein Dieleman als eerste naar de 450, in 15 beurten, gemiddelde 30. In 14 beurten versloeg Rob Overd|jk van de Posthoorn uit Zaandam vervol gens Jan Brummer van Insulinde uit Amsterdam, nadat de Zaandammer ln de 5e beurt met een 255 antwoordde op een 152 van Brummer en daarmee be slissend uitliep. Overdijks gemiddelde bedroeg 32.14. Geen 2e zege Dieleman leek In de eerste party van de tweede ronde op een nieuwe zege af te stevenen tegen Vincent. Tot en met de 6e beurt, toen h(j met series van 83, 36 en 53 tot 262 (te- Vanuit Vlaanderen Wolvenjacht bracht grote premies op In deze langdurige strenge winter kun nen de wolven, levende in de bossen, hun honger niet voldoende stillen met het aanwezige wild, dat bovendien door koude en gebrek niet zo talryk is als te voren. Uit het naburige België en Duits land komen nu en dan hongerige wolven over de grenzen speurend naar vee, voornamelijk schapen, om hun bloed dorst te stillen. In Zeeland zijn ze echter j niet gesignalee 1 het geval. door B. J. DE MEIJ JWWWA/VWVWVVWVWWWWWWVVWVW In 1583 had Parma Oostburg groten deels verwoest en verbrand. De meeste bewoners waren naar het naburige Sluis gevlucht. Ook het platteland was ontvolkt. De wolven, die uit de Vlaamse bossen kwamen en in de omgeving van Oostburg zochten naar wat van hun ga ding kon zijn. De geschiedenis vertelt, dat zij hun dorst kwamen lessen In de waterput op de markt. ONVEILIG streng geweest zijn. De overheid van het Vrije van Sluis loofde geld uit voor het vangen en doden van wolven, die, ko mende uit Vlaanderen, 't platteland on veilig maakten. Het resultaat was dat in het jaar 1603 niet minder dan 25 wol ven werden buitgemaakt (11 oude en 14 jonge dieren). Ook het eiland Tholen werd in die win ter door wolven bezocht, die afkomstig waren uit de bossen van Brabant en over de Eendracht waren gekomen. De besturen van dc stad Tholen en van de dorpen op het eiland loofden gezamen lijk premies uit voor het doden van wol ven. Een zekere Gabriël moet een be kwame wolvenjager geweest zyn, want in de rekeningen van Scherpenisse van het jaar 1603 wordt zijn naam genoemd als zijnde aan hem uitbetaald 14 sch. 7 gr. of f4,37%. Hij had ook onder Sint- Maartensdyk een wolf gedood De wolvenjager» van Poortvliet konden 20 schilling of 6 gulden onder elkaar verdelen als zjjnde hun aandeel in de wolvenjacht. Het geld ha<l destyds wel vijftien maal zoveel waarde als thans. De deelnemers aan het nationaal biljartkamioenschap overgangs klas libre, dat tot en met zondag in Middelburg verspeeld wordt: van links naar rechts: Jan Brummer AmsterdamJaap Koomen (Wervershoof - N.B.), Hans Sundquest (Den Haag), Rob Over dijk (Zaandam), Jan Wilts (Den Haag), J. H. Berkel mans (Vught), Rein Dieleman (Axel) en Wim Vincent (Hel mond). (Foto P.Z.C.) gen Vincent 174) kwam, ging het uitstekend met de Axelaar, maar daarna kreeg hij een inzinking, toen Vincent er een 149 uitdraaide. Vin cent bereikte de 450 het eerst in 13 beurten, gemiddelde 34.61, Dieleman kwam tot 336, gemiddelde 25,84. Enkele foutjes met het ivoor in vrij ge makkelijke positie kwamen Koomen te gen Berkelmans op een verliespartij te staan, 415 tegen 450 in 18 beurten met gemiddelden van 25 en 23.05. Hoogste serie Koomen 138, Berkelmans 72. Die 138 van de speler uit Wesvershoof had een slotserie kunnen zrjn: als geen an der benut hij met klein spel de kader band, maar in de betreffende serie wachtte hy een beurt of 2 te lang om de hoek te „nemen"': het ivoor kwam vast te liggen en de acquitstoot miste hy. Vanmorgen vroeg waren de partijen Sundquest-Overdijk en Wilts-Brummer nog maar net begonnen. In de eerste zes partijen werden reeds 9 series boven de 100 gemaakt, waarbij één van 326, één van 299 en één van 255. WERELDKAMPIOENSCHAP ZWEEFVLIEGEN MAAKTE EEN SLECHTE START De 5S-jarige Duitser Heinz Hutli, we reldkampioen 1960 en kampioen 1962 van de bondsrepubliek, heeft nuuindag op de eerste dag van de wereldkam pioenschappen zweefvliegen in Argenti nië de beste resultaten behaald lil de standaardklasse. De Oostenrijker F. Ul- bing was winnaar van de dag in de open klasse. De wedstrydopdracht van maandag was een doelvlucht, in de kortste tijd, van het vliegveld Laguna de Gomez bij Ju- nin (250 km ten westen van Buenos Aires) naar het ruim 140 km daarvan verwijderde vliegveld Mercedes. Huth vliegt een Schleicher KA-6, Ulbing een standaard Austria. In de standaardklasse werd de Duit ser Huth dus winnaar. Hij kreeg 1000 punten. Tweede werd de Oos tenrijker Wodl, met 980.7 en derde de Deen Sjestrup, met 973.2. De Neder landers Van Bree en Selen bevonden zich in de achterhoede, met resp. 153.5 en 25.2 punten. Beter brachten het er de Belgen af. Voor Cartigny werden 753.5 punten genoteerd en voor Stouffs 605.6. De winnaar ln de open klasse was de Oostenrijker Ul bing, met 1000 punten. Tweede werd de Amerikaan Richard Johnson met 955.1 punten en derde de Brit Nicho las Goodhart met 977.3. De Belg Baeke kwam in de achterhoede met 368.8 punten en de Nederlander Breu- nlssen sloot de rij met 4.8 punten. De wedstrijdcommissie heeft dinsdag al le wedstrijden laten vervallen teneinde de deelnemers gelegenheid te geven de maandag bij de landingen beschadigde toestellen te herstellen Woensdag ste gen de deelnemers tegen het middaguur op voor het maken van een retourvlucht van Junin via Nueve de Julio, als ver plicht keerpunt, terug naar het punt van uitgang een afstand van in totaal ongeveer 165 kilometer, die alleen dooi de Deen I. Braes in de standaardklasse kon worden voltooid. De wedstrijd werd ongeldig verklaard en een groot aantal vliegtuigen werd min of meer ernstig beschadigd. Zondagtoetje is 'n toetje met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 6