N.D.P. WENST EEN VERLIESCOMPENSATIE VAN DE RECLAMETELEVISIE KLANKBORD „Exploitatie aan de dagbladen opdragen" «JAN PARIJS WIL ZIJN DUIVEN BETER LEVEN GEVEN OP PLATTELAND Plattelandsjongeren- gemeenschap vierde derde lustrum STRUCTUELE BEDREIGING VOOR ECONOMISCHE POSITIE PERS MEDEZEGGENSCHAP BEPLEIT IN DE BEHERENDE ORGANEN VOLGENDE MAAND BESLISSING EXPLOITATIEVORM 2e T.V. NET Geen toenadering tussen concessie aanvragers Poollandschap op het Vlissingse strand VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 REMO f378.- Slechts 69 cr ..laag". Prachtig model voor de kleinere kamer. 12.000 Kcal/u. EEN 5-STERRENHAARD Kwartmiljoenste R.A.I.-bezoeker kreeg een auto Het echtpaar Debeus uit de Wenckebachstraat in Den Haag heeft gistermiddag op de 16ste RAI-tentoonstelling een nieuwe auto gekocht. Op zich is dit geen schokkende gebeurtenis want de standhouders op deze expositie doen goede zaken en al vele hon derden wagens hebben een nieu we eigenaar (es) gekregen. Maar de aankoop door het echt- Eaar Debeus had toch wel een ijzonder tintje want mevrouw H. M. Debeus-Tinga bleek de 250.000 bezoeker (ster) van de tentoonstel ling te zijn en kreeg van de vice- voorzitter van de RAI, de heer W. Smit, te horen, dat zij nu voor rekening van de vereniging een auto tot een waarde van 6000 mocht gaan uitzoeken. Haar echtgenoot, een automon teur, die op een vrijkaart van zijn bedrijf naar de RAI was ge gaan, vertelde, dat hij wel een auto heeft, een oude uit 1957. Deze wagen was aan vervanging toe maar de financiën ontbraken om de plannen te realiseren. Het was dan ook niet de bedoeling ge weest nu een nieuwe auto te ko pen. Het Wereldgebeuren Fries echtpaar ziet na lange tijd kinderen terug De lieer Henk Boomstra en zijn Birmaanse vrouw Hilda konden donderdag na anderhalf jaar hun kinderen weer omhelzen. In okto ber 1961 nam de heer Boomstra zijn vrouw uit Birma mee naar Holland. Het echtpaar, dat nu in Leeuwarden woont, kreeg echter geen pas voor de kinderen, de 5- 'jariqe Kathleen en de -jarige Be nedict. De Birmaanse autoritei ten hebben nu pas toestemming voor het vertrek gegeven. Foto: twee overgelukkige ouders klem men hun kinderen «n de armen vast. HOGERE SOCIALE UITKERINGEN De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, heeft besloten om met ingang van 1 januari 1963 de maxima van de uitkeringen ingevolge de sociale voor ziening voor werkloze werknemers en de zelfstandigenregeling en in overleg met de minister van maat schappelijk werk de uitkeringsnor men van de voorziening voor blinden te verhogen. Deze verhoging houdt verband met de stijging van het algemene loonniveau en de verhoging van de prehiies voor de A.O.W. en de A.W.W. De verhoging van de maxima bedraagt voor kostwinners van groep A van de sociale voorziening f 1,30 per dag. Groep B van deze rege ling f 6,05 per week en groep n van de zelfstandigenregeling f 0.95 per dag- De verhoging van de uitkeringen inge volge de voorziening voor blinden be loopt voor kostwinners f 2,20 per week. Voor alle genoemde regelingen zijn de maxima der uitkeringen in de vyfde ge meenteklasse opgetrokken tot die in de vierde gemeenteklasse. „Operatie-duif" een succes Vangen - verhuizen - voederen en weer laten vliegen De Franse hoofdstad heeft een to tale oorlog tegen de duiven ont ketend. Voordat „operatie duif" enige maanden geleden werd in gezet telde Parijs tussen de 60.000 en 80.000 duiven. Nu is er nog slechts de helft van overgebleven en Pierre Roger, een politiefunctionaris die met de operatie belast is, schat dat Parijs voor het einde van dit jaar geen duiven onder zijn be volking zal tellen. Operatie duif, aldus Roger in een vraaggesprek, is vierledig. Om te beginnen is met ingang van 1 januari een wet van kracht geworden die het verbiedt om de vogels die op de Place de l'Opera, rondom de Notre Dame en andere plaatsen in Parijs plegen rond te trippelen, voedsel toe te wer pen. Het tweede onderdeel van de operatie is een „overplanting" van de duiven- bevolking naar de provincie. Elke dinsdag- en zaterdagmorgen voordat de vogelliefhebbers zijn opgestaan, komen gemeentearbeiders in actie met grote netten die zich sluiten wanneer de argeloze duiven eten van het graan dat voor die gelegenheid is uitgestrooid. De gevangen duiven worden in kooien per vrachtwagen 200 km van Parijs naar het dorp Gouy-en-Artois overgebracht. Beter leven Het derde onderdeel is de verzorging van de duiven in Gouy-en-Artois gedu rende enkele dagen waarna zij wor den vrijgelaten om in de provincie in het wild te leven. Het vierde en wellicht moeilijkste onder deel is het publiek ervan te laten doordringen dat „operatie duif" IJsbrokken geven het strand en het water rond de paalhoofden voor de Vlissingse boulevard een poolachtige aanblik. Als grote schelpen of gestold schuim is het ijs op het strand gedeponeerd. De grens van land en water is onge veer daar, waar de twee zwarte figuurtjes „ijsje piepen". Hoe lang nog die „sport" en wanneer zul len kinderen weer balspelen op het strandf Foto P.Z.C.) slechts een schoner, gezonder Parys, maar ook een beter leven voor de duiven betekent. ,Wij beginnen via radio en televisie een propaganda te voeren," vertelde Roger in zijn werkkamer waarvan de muren beplakt zijn met anti-duif biljetten en statistieken met betrek king tot deze vogels. „Er zal op wezen worden dat de duiven v< zichtig worden gevangen en dat zij niet worden gedood maar naar de provincie worden gebracht. De ver eniging van dierenbeschermers is het met onze actie eens. SfeZ U voor ,Stel U voor dat U een duif in Parys bent. Verdrongen, geduwd, hongerig en ziek 60 procent van de F duiven zijn ziek ondervoed. ,Op het platteland is de duif tevreden. Hy heeft een gezin en voedsel. De ervaring leert dat wanneer zij een bepaalde periode daar gevangen zyn gehouden, zij de weg naar Parijs niet meer terug kunnen vinden" Uit alle streken van het land zijn giste ren jongeren in Hilversums Expohal bij eengekomen voor de viering van het der de lustrum van de P.G.J.N. (Platte- Iandsjongerengemeenschap Nederland) De viering werd gehouden onder het motto" tijd voor toekomst". De voorzitter, de heer C- Langebeeke uit Marknesse, wees in zijn openingswoord op de sterke verandering, waaraan het platteland momenteel onderhevig is. Het is de omvorming van het agrarische platteland naar een industrieel platte land. In het bijzonder dient aandacht te worden geschonken aan de zogenaamde probleemgebieden, waar het platteland wordt ontvolkt. De heer Langebeeke wees daarna op de noodzaak van een optreden naar buiten van de P.J.G.N. Na het openingswoord van de voorzitter verwelkomde burgemeester J. J. G. Boot de plattelandsjeugd in zijn stad. Mr. C. Stapel, directeur van de volksho geschool „Allardsoog"' te Bakkeveen (Fr.) gaf zijn visie over „vorming en plattelandsjongerenwerk". De vorming zou met het oog op de toekomst gericht dienen te zijn op de opvoeding tot mede burgerschap, op de samenwerking met anderen. Ir. C. Rijpma, directeur van de hogere landbouwschool te Leeuwarden, sprak over „onderwijs en plattelands- j onger enwerk' Het ochtendprogramma, dat begonnen was met een vlaggenparade, werd beslo ten met de opvoering van het spel „Tijd voor toekomst", geschreven door de heer J. Schekkerman uit Bergen (N-H.), De universiteit van Melbourne en een kerfabriek hebben patent gevraagd op methode om te voorkomen dat suiker tot tandbederf leidt. Het betreft hier toevoegen van een oplosbaar fosfaat, vermoedelijk na- triumfosfaat, aan de suiker tijdens het raffi- nageproces. Twee jaar lang zijn proeven ge nomen op ratten. Winnaar Wilson James Harold Wilson is al jarenlang de felst agerende „boze jongeman" van de Britse Labourpartlj. Bijna altijd in de contramine, met een scherpe tong van zich afbijtend tijdens de grote jaar vergaderingen, die Labour net als de andere Britse politieke partijen bij voorkeur in een badplaats pleegt te houden, verwierf hij zich de twijfelach tige faam een rebel te zijn in de boezem van de Engelse socialistische beweging. Omstreeks 1950 werd hij zelfs be schouwd als de voornaamste adjudant van Aneurin Bevan, de strijdbare Welsh man, die in die tijd de linkervleugel van de Labourpartij aanvoerde- Samen met Bevan trad hij in 1951 uit het kabinet van Attlee na een geschil over de natio nale gezondheidszorg. De Labour-rege- ring wilde toen namelijk de Britse bur- ïen kleine vergoeding laten betalen de diensten van de Engelse artsen ambtenaren, maar Wilson was het daar mee niet eens. Hy stond op het stand punt dat de zorg voor de gezondheid van het volk een van de primaire taken van de overheid was, waarvan de staat de kosten geheel diende te dragen. Wilson verloor het gevecht, zoals hij naderhand nog vele gevechten zou ver liezen, maar de strijd opgeven? Nooit. Zonder zich druk te maken om popula riteit of succes stond hij op de bres voor alle zaken, waarvan hij dacht dat zij zijn steun verdienden. Na het conflict van 1951 week hij zelfs sterk af van de algemene lijn, welke door de linker vleugel in de partij werd gevolgd. Wil son kwam daardoor een beetje tussen de verschillende groeperingen in te staan en dat maakte dat hij zowel aan de rechtse als aan de linkse kant vele vrienden verloor. Zijn individuele optreden binnen de par tij bezorgde hem de naam een rebel te zijn omwille van de rebellie zelf en deze opvatting heeft hem bij ettelijke verkie- ;ingen stemmen gekost. Een van de ernstigste conflicten, die de politieke loopbaan van Wilson kenmerken, was het meningverschil in 1960 over de defensiepolitiek. De ruzie liep bijzonder hoög. Toen gestemd moest worden voor een partijvoorzitter verloor Wilson dan ook. Hij kreeg slechts 81 stemmen tegen Gaitskell 166. Maar Wilson gaf het nog niet op. Vorig jaar voerde hij een felle campagne voor tiet ondervoorzitterschap. Het ging tus sen Wilson en George Brown. Bijna had Wilson het deze maal gehaald; het stemmenverschil was althans veel klei ner. Wilson kreeg 103 stemmen, zijn te enstander noteerde er 133. ïoewel Wilson dus wel heeft ervaren wat een nederlaag betekent, heeft hij er nimmer over gedacht de strijd te staken. Toen hij in 1947 minister van handel werd in het kabinet Attlee, zei iemand eens van hem: „die jongeman zal niet rusten voor hij eerste minister is". Door hardnekkig volhouden heeft Wil son de laatste jaren inderdaad bereikt, dat de partijleiding zijn aanvankelijk nogal „slechte naam" heeft willen ver geten. Wilson genoot zelfs dusdanig het vertrouwen van de onlangs overleden partyleider Gaitskell, dat deze hem op nam in zijn schaduwkabinet. Wilson „schaduwde" de minister van buiten landse zaken en de partijleiding stelde hem in staat de hele wereld te bereizen, waardoor hij contacten kon leggen met vele buitenlandse politieke leiders. Zo bezocht Wilson in de laatste jaren on der meer Moskou, Washington en Pe king. Overigens had Wilson al met veel lei dende figuren in de wereld kennis gemaakt toen hij als 31-jarige het mi nisterie van handel beheerde als Enge- lands jongste minister sinds honderd vijftig jaar. Als minister van handel verwierf Wil son ook de naam, dat hij een man was met heel eigen opinies, die hij nooit voor zich hield, maar waaraan hij graag ui ting gaf in het parlement. Ook tegenover journalisten zei Wilson graag waar het op stond. Toen bijvoor beeld in 1959 in Amerika een aanbeste- werd gehouden voor de bouw van een" stuwdam en een Britse inschrijver al direct werd afgewezen reageerde Wil son onmiddellijk fel. Hij verklaarde te genover verslaggevers, dat hij al tij dens zijn ministersschap tot de conclu sie was gekomen, dat „handeldrijven met de Amerikanen hetzelfde was als een partij voetbal spelen met een club, die reeds vóór de aftrap zijn doelmond met planken heeft dichtgetimmerd. Van Wilson is ook de verklaring, dat de Britten als gevolg van aan Amerika ver strekte patenten niet in staat zijn be paalde belangrijke leveranties te doen aan de Russen. Bij talrijke gelegenheden in het verleden drong Wilson aan op vermindering van de Engelse afhanke lijkheid van Amerika- De officiële me ning van Labour is echter, dat de han del tussen Engeland en de Verenigde Staten dient te worden uitgebreid. Wilson had al heel jong belangstelling voor de politiek, dank zij zijn va derden drogist uit de fabrieksstad Hud- dersfield in Yorkshire, die zijn zoon on danks bescheiden financiële middelen naar de beste Britse scholen stuurde. Net als zijn vader had de jonge Harold Wilson een knobbel voor rekenen en veel gevoel voor humor. Na zijn middelbare schoolopleiding bezocht hij de universi teit van Oxford, waar hij economie stu deerde en waar hij later de assistent werd van professor lord Beveridge. Sa men met lord Beveridge werkte Wilson aan het grote programma van Labour voor sociale voorzieningen. In 1939 meldde Wilson zich als vrijwilli- fer bij het leger. Hij kreeg echter een aantje op een bureau en daar maakte hij snel promotie. Op 27-jarige leeftijd was hij al directeur van de afdeling eco nomie en statistiek van het ministerie van energievoorziening. Na de oorlog ging hij voor een korte periode terug naar Oxford tot het district Ormskirk in Lancashire hem nog in 1945 naar het Lagerhuis afvaardigde. Attlee benoemde hem daarna tot parlementair secretaris voor het ministerie van openbare werken en in 1947 werd Wilson minister van handel. Wilson is getrouwd en hij heeft twee kinderen. Zowel zijn vrouw als zijn beide zonen, Robin (19) en Giles (15) hebben grote belangstelling voor Wilsons politieke werk. Grootvader Wilson, die nu een huisje bewoont in een rustig dorpje in Cornwall trouwens ook. Wil son sr. is zelf ondanks zijn tachtig jaar nog zeer actief in de politiek. JAMES HAROLD WILSON ...boze jongeman..» In een door het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Dag bladpers" aan de leden van de Tweede Kamer verzonden artikel vein de hand van de secretaris van deze vereniging, mr. J. J. Nou- wen, wordt betoogd, dat invoering van de reclametelevisie in ons land een ernstige structurele bedreiging zal betekenen voor de eco nomische positie van de pers. In het artikel is aangegeven aan welke voorwaarden moet worden voldaan om te grote schade voor de pers te voorkomen. Gepleit wordt voor medezeggenschap van vertegenwoordigers van het georganiseer de dagbladbedrijf in de beherende organen van de instantie(s) die de reclameboodschappen zal (zullen) uitzenden, waardoor bij onderwer pen als tariefstelling, bepaling van de reclamezendtijd e.d. op de juiste wijze met de belangen van de bladen zal worden rekening gehouden. Een andere door de N.DP. gestelde voorwaarde heeft betrekking op de ad vertentiewerving (publikatie van tarie ven, geen circulair-concurrentie en geen hogere provisie dan de in het dag bladbedrijf gebruikelijke 15 procent). Ook acht mr. Nouwen het noodzakelijk dat aan de dagbladen een redelijke ver liescompensatie zal toevloeien uit de in komsten van de reclametelevisie, waar door een blijvende en onherstelbare schade aan de dagbladpers en de voor lichting van het Nederlandse volk wordt voorkomen. Ten slotte wordt gepleit voor exploitatie van de reclame t.v. door de dagbladen. De N D.P.-secretaris heeft in het artikel opgemerkt, dat uit het formuleren van deze reeds .eerder aangekondigde wen sen niet mag worden geconcludeerd dat de N.DP. zich zou kunnen verenigen met invoering van reclametelevisie in de door de regering voorgestane vorm, ook niet indien aan die wensen is voldaan. Geen standpunt Terzake van de vorm, waarin de re clametelevisie zal worden ingevoerd, is de overgrote meerderheid van de dagbladondernemingen, namens wel ke het zogenaamde „comité van 47" optreedt, van mening dat een sys teem van „reclame in de televisie", niet alleen met het oog op de belan gen van de dagbladen, verre de voor keur verdient. Als organisatie heeft de N.D.P. in deze echter geen standpunt ingenomen, om dat vyf verenigingsleden participeren in de O.T.EJV1. en de vereniging uiteraard met de belangen van al haar leden heeft rekening gehouden. Vervulling van de genoemde voorwaarden acht de N.D.P. evenwel in het belang van alle dagblad ondernemingen. De N.D.P .-secretaris is van oordeel, dat een structurele teruggang in de stijging van de advertentie-inkomsten om niet te spreken van een daling van de inkom sten voor de dagbladpers op den duur zeer belangrijke consequenties zal heb ben. In 1961 was de dagbladpers (adver tentieomzet ruim 193 miljoen) voor bij na 66 procent afhankelijk van de inkom sten uit advertenties. Van 1952 tot 1961 stegen de advertentie-inkomsten met ge middeld 14,2 procent, de abonnementen inkomsten met slechts 3.5 procent. Veel groter waren de kostenstijgingen. De hoeveelheid verbruikt papier steeg de laatste tien jaar met 165 procent, de loon- en transportkosten zijn verdub beld tot verdrievoudigd. Verwacht wordt dat kostenstijgingen zich onverminderd zullen voortzetten. Geleidelijk Dat invoering van reclametelevisie in Nederland de advertentie-inkomsten in belangrijke mate zal beïnvloeden, baseert de N.D.P.-secretaris op de er varingen In andere landen. In Duitsland daalde liet aandeel van de dagbladen van 60 tot 51 procent. Naast hlijvende schadelijke gevolgen, vreest de N-D.P.-secretaris ook op kortere termijn een nadelige invloed, onder meer tenge volge van de grote belangstelling die vooral de grotere adverteerders in het begin voor de reclame-t.v. zullen hebben. Schokeffecten kunnen volgens de brief aan de Tweede-Kamerleden worden voorkomen door een zo geleidelijk moge lijke invoering. Nadat mr. Nouwen de aandacht heeft gevestigd op de belangrijke maatschap pelijke functie van de dagbladpers (12.500 mensen en nog eens ca. 18-000 bezorgers vinden er een bestaan) om schrijft hij de wensen waaraan voldaan moet worden om te voorkomen dat de dagbladpers en de voorlichting blijvende en onherstelbare schade wordt toege bracht. Medezeggenschap De eerste wens heeft betrekking op vol doende medezeggenschap van vertegen woordigers van het georganiseerde dag bladbedrijf in de beherende organen van de reclame-t.v. Deze wens zou volgens mr. Nouwen kun nen worden gerealiseerd door vertegen woordigers van het dagbladbedrijf één of meer statutaire commissarisplaatsen in een op te richten N.V. toe te wijzen en voorts door het dagbladbedrijf zetels ter beschikking te stellen in eventuele toezichthoudende organen als reclame raad e.d. De tweede wens betreft een regeling ten aanzien van de advertentiewer ving door het nieuwe medium. In de door de regering vast te stellen con- sessievoorwaarden zou volgens de N.D.P .-secretaris kunnen worden voorgeschreven, dat het nieuwe me dium de tarieven voor t.v.-reclame publiceert en daarvan niet meer af wijkt. Tariefwyzigingen moeten bijv. 14 dagen voor de inwerkingtreding worden gepubliceerd. Ten derde acht de dagbladpers het nood zakelijk dat aan de dagbladen een com pensatie zal toevloeien uit de inkomsten van de televisiereclame voor de verliezen die zij zullen lijden als gevolg van de in voering van reclametelevisie in ons land. (Deze compensatie ware eventueel te relateren aan de reclame-omzet in de te levisie). Volgens mr. Nouwen zou dit het best kunnen geschieden indien de exploitatie van de reclametelevisie in welke vorm die ook zou worden inge voerd aan dagbladen wordt opgedra gen. Daardoor zullen zij op de meest reële wyze een verliescompensatie kun nen verkrijgen en zal ook de vervulling van de overige verlangens van de dag bladpers het best verzekerd zijn. Ook echter indien nog anderen aan de exploitatie van de reclametelevisie zou den moeten deelnemen, zal naar een zo danige vorm moeten worden gezocht dat een redelijke verliescompensatie voor de dagbladen mogelyk is. uiteraard met volledig behoud van hun onafhankelijk heid. VROEGER TOEN ik nog een schattig knaapje van een jaar of twintig toas, vond ik het énig om helemaal op m'ti eentje al het gelijk van de wereld te hebben. Ik vond mijzelf dan in de armée der beoordelaars, de enige die in de pas liep. Het was fijn om, als iedereen iets mooi vond, het le lijk te vinden en als iedereen iets lelijks vond. dan was het zalig om, met een gelaat vol heilige icaarheidszin, te kunnen verkla ren, dat je nog nooit só iets moois gezien had. In die houding zat in ieder geval behalve het genot van het ouderen-op-stang-jagen toch een soort gevoel van zelfvertrou wen; ook al meende je het mis schien helemaal niet en al zei je het alléén om anderen op de kast te krijgen, je nam het dan toch maar tegen die anderen op en je blééf rechtop staan, al vertegen woordigde je de kleinst mogelijke minderheid. Nu is dat allemaal anders ge worden. Niet dat je het confor misme bewondert en dat je mee prater met de meerderheid zou luillen zijn, maar je vindt de dis cussie meestal niet belangrijk; je denkt: „goed" hij denkt er an ders over dan ik; maar wat zou datf" of „als-ie zo graag gelijk heeft laat-ie dan maar denken dat-ie het heeft; al dat pro-en- contra-gezwam heeft toch geen enkel resultaat, we komen 'toch niet tot overeenstemming en als wij er wél toe zouden komen, dan is dat van niet het minste be lang". Nu heb ik zondagavond voor de beeldbuis zitten luisteren naar een interview met de bejaarde schil der Jan van Henoijnen, een man die ik persoonlijk ken en hogelijk waardeer en voor wiens werk ik diepe bewondering heb. Hij spreekt nog altijd met een sterk Jordaans accent en hij gebruikte, voor al die miljoenen kijk-luiste- raars een terminologie die zo als dat heet ongebruikelijk is in de huiskamer" Maandag heb ik tien landelijke en provinciale dagbladen nageslagen om te lezen wat de t.v.-critici er van te zeggen hadden. Verreweg het grootste deel van die dames en heren vond Van Hertoijnens terminologieën verrukkelijk. Nou, die zei het dan toch maar fris van de lever die nam geen blad voor de mond; die sprak rondborstige taal. ,X>e microfoon stond rood- blociend" las ik en dat bleek dan voor die criticus winst te beteke nen. En daar sta ik nu... Helemaal zielig alleen met mijn mening. Want ik vind het hele maal hiet schokkend of „erg" dat Van Herwijnen sprak zoals lii) sprak, maar ik kan er toch even min énige verdienste in zien. Hij had met andere woorden precies hetzelfde kunnen zeggen zonder in zoetsappigheid te vervallen. Ik vraag mé alleen maar af hoe het komt dat zulk een groot en fijnzinnig schilder in al zijn le vensjaren niet geleerd heeft, zich op redelijke wijze van zijn moe dertaal te bedienen. Ik vond het jammer dat een cul tuurdrager als hij niet geleerd heeft het cultuurinstrument bij uitnemendheid de taal op even fijnzinnige wijze te hante ren als zijn trhildersmnterieel Wat de oude schilder zei vond ik verfrissend. De manier waarop hij het zei vond ik (op sommige ogenblikken) laat ik het zacht uitdrukken het te gendeel van verfrissend. Maar laten de gcestdrxftigen zich van mijn oordeel niets aantrek ken. Wat doet het er toef Morgen is er wéér een dag. En 'dan is het interview van zon dag al weer een dag langer ver- NOTA VOOR VERKIEZINGEN BEHANDELD (Van onze Haagse redactie). De Tweede Kamer zal de nota in zake reclame in de televisie nog voor de verkiezingen behandelen. Het college van voorzitters der verschillende kamerfracties heeft de behandeling van de nota tot een urgente zaak verklaard en zou haar op 19 of 26 maart aan de or de willen stellen. In kringen van het ministerie van o., k. en w. is lange tijd geloofd dat de Twee de Kamer de behandeling van de nota op de lange baan zou willen schuiven. Vanwege het departement wordt thans gezegd „We winden er geen doekjes om, wanneer we verklaren dat ook staats secretaris Scholten gaarne wil zien dat zyn nota voor de verkiezingen wordt, behandeld. De staatssecretaris is in maart beschikbaar", in politieke kringen in Den Haag wordt deze verklaring als volgt uitgelegd: mogelyk meent de staatssecretaris dat en afwijzing van zyn plan om reclame in de televisie toe te laten, grote delen van het Nederlandse volk niet zou aan spreken, hetgeen by de verkiezingen na delig zou zijn voor de partijen, 'die de reclametelevisie afwijzen". voorstel is niet gereageerd. Er zyn zerzyds geen plannen nieuwe stappen te doen". Geen behoefte Ook in de kring van de groep van 47, en van de N.T.S., blijkt geen behoefte te bestaan aan een formele, of infor mele poging tot onderlinge toenadering. De indruk bestaat dat de verschillende aanvragers van een concessie zich op het standpunt stellen dat eerst de Twee de Kamer zich dient uit te spreken over de vorm van exploitatie van het tweede t.v.-net. Wordt elke vorm van reclame in de televisie afgewezen, hetgeen op het ogenblik de uitkomst lijkt te worden van het komende kamerdebat, dan heeft ruggespraak vooraf tussen de kandidaat- commerciële t.v.-maatschappij geen zin, Een vooroverleg heeft evenmin zin wan neer tijdens het kamerdebat een meer derheid zou ontstaan welke wel adver tentie-boodschappen tussen de program ma's op het tweede t.v-net zou willen toestaan, mits deze advertentierubrieken geëxploiteerd worden door een N.T.S. bedrijf. Met name de in de N.T.S. samenwerken de omroepverenigingen hebben zodoende geen belang bij contacten op dit moment met de O.T.E.M. en de groep van 47. De groep van 47 wil bovendien alleen de adverteutierubrieken exploiteren en de verzorging van de programma's over laten aan de N.T.S. Geen toenadering In zijn dezer dagen verschenen laat ste toelichting op z(|n plannen heeft staatssecretarïsc Scholten gezegd, dat het een positieve factor zou zijn wanneer de organisaties, die een concessie voor een commerciële t.v.- maatschapplj hebben aangevraagd, zich aaneen zouden sluiten. De drie belangrijkste kandidaten zijn de O.T. E.M., de groep van 47 dagbladen, en de N.T.S. (De N.T.S. is bereid op het tweede net tussen de program ma's door, advertenties te vertonen). Het blijkt dat de jongste aanwijzing van de staatssecretaris by de aangesproke nen, de concessie-aanvragers, tot dusver re geen enkele reactie heeft opgewekt. Namens de O.T.E.M. werd ons desge vraagd verklaard: „We hebben in 1959 de groep van 47 voorgesteld en-bloc tot onze organisatie toe te treden. Op dat Akkoord bereikt over C.A.O. journalisten Tussen de onderhandelingsdelegatles van de vereniging „I)e Nederlandse Dagbladpers eiï de Federatie van Ne derlandse Journalisten is in beginsel overeenstemming bereikt over liet aan gaan van een collectieve arbeidsover eenkomst voor dagbladjournalisten 1963. Zodra de uitwerking van het overeen- gekomene gereed is gekomen en de be sturen van de N.D.P. en de journalisten kringen hun instemming hebben be tuigd met het onderhandelingsrer-«.iaat zal de nieuwe c.a.o. aan de leden van de partijen ter goedkeuring worden voor gelegd. Nadien zullen de Stichting van den Arbeid en het college van rijksbe- middelnars het nieuwe contract nog moeten beoordelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5