Sport en wedstrijden Willem de Vin: veertig jaar bij RTM-Schouwen Voor flinke dooi is stormdepressie nodig DE BOEKENPLANK Zoals na meeste strenge winters Ook dan nog lang sporen van de winter VRACHTAUTO EN BESTELWAGEN „IN CONFLICT" BIJ VEERE ADHESIEBETUIGING AAN MOTIE BRUINISSE DOOR RAAD YERSEKE ANTI-VRIES VOOR VOGELS Amerikaan adviseert bij selectie voor vrijwilligerskorps Elek Schwartz wil naar buitenland met selectieteam BRESKENS' CAMPING KRIJGT WELLICHT RECREATIEGEBOUW DONDERDAG 14 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T (Van onze weerkundige medewerker) AL ENKELE keren heeft de dooi, zonder succes, een aanval op de vorst ondernomen. Om een einde te maken aan een strenge vorstpe riode is meer nodig dan een zwak oceaanfrontje. Meestal is er een actieve stormdepressie voor nodig om de vorst definitief te verdrij ven. In 1940 kwam er op 21 februari een einde aan de strenge vorst met een harde zuidwesten wind. In 1942 ein digde de winter op 16 maart, een dag later werd al 17 gr. C gemeten. De winter van 1947 blies op 17 maart de aftocht met een westzuidwester storm. De strenge vorstperiode van februafi 1956 sloot op 29 februari af ook met Advertentie Eerlijk bier beugelbier Tweetaligheid aan de universiteit van Leuven Na een jarenlange strijd zal de katho lieke universiteit van Leuven zelf standige Nederlandstalige faculteiten krijgen. Een voorstel daartoe van de rector van de hogeschool, mgr. Des- camps, Is door de Belgische bis schoppen goedgekeurd en zal op 1 oktober van dit jaar In werking tre den. Begonnen zal worden met de splitsing van de faculteiten voor wijsbegeerte en letteren, rechten, geneeskunde en wetenschappen in Franstalige en Ne derlandse leergangen. Deze zullen volkomen van elkaar onafhankelijk zijn, maar worden gecoördineerd door een speciale commissie. Nog aan het begin van deze week ont stond grote beroering onder de Vlaamse hoogleraren en studenten in Leuven nadat bekend was geworden, dat de Waalse professoren poogden de splitsing te verhinderen. Vlaamse studenten dreigden met algemene staking. een fikse zuidwester storm windkracht 9. Zolang de luchtdruk tussen IJsland en West-Rusland nog hoog blijft zodat de depressies niet voldoende kunnen doorstoten in oostelijke richting en zo lang het geen actieve stormdepressies met veel wind zijn die een aanval op het vasteland van West-Europa onder nemen, blijft de vorst de beste papieren houden. Diep in grond De dooi kan via IJsland en de Noord zee komen. Dit wanneer het Scandi navische hogedrukgebied wegvalt. Een dergelijke dooi gaat meestal vrij rustig met winden tussen west en noordwest. Een dooi die ons via de Golf van Biskaje en Frankrijk be reikt is in de regel meer specta culair met ijzel, sneeuw, regen en veel wind. Wanneer zoals rond het weekeinde van 9 februari jl. de wind zwak wordt, koelt de lucht eerst al boven de Noordzee tot dicht bij het vriespunt af en boven land nog sterker. Dit vooral in de gebieden waar nog sneeuw ligt. In de noord oostelijke helft van ons land wordt plaatselijk nog 5 tot 12 cm sneeuw ge meten. Ook het IJselmeer ligt dicht evenals vrijwel alle binnenwateren waardoor de afkoeling vrij groot is. Daarom is er een krachtige tot stormachtige wind nodig wil de dooi echt van veel bete kenis gaan worden. De cijfers over de diepte waarop de vorst in de grond zit lopen sterk uiteen. In de eerste plaats is de grondsoort van belang. In de lossere zand- en veengronden^d ringt de vorst dieper door dan in de kleigronden. Ook is het van belang of er een laag sneeuw op de grond ligt of dat deze sneeuw is weggewaaid. De minimum diepten liggen bij 40 tot 60 cm, er zijn ook gevallen bekend waar de vorst reeds t.ot 80 cm a 1 meter in de grond is doorgedrongen. Sporen tot in maart WQ kregen al een paar keer de vraag hoe lang de vorst nog in de grond blijft en hoe lang het ijs op de binnenwateren zodra de dooi definitief is geworden. Daar is geen concreet antwoord op te Tijdens wedstrijden schanssprin gen voor jongeren in Neuasten- berg, West-Duitsland, verloor Hu- bert Dold uit Rohrhardberg een skilat... en dat met de landing in zicht. geven want het kan een kwakkeldooi zijn van enkele graden en weinig wind. Is de dooi sterk met vrij veel wind en nu en dan regen dan gaat het veel vlug ger. Zodra het echt dooi wordt blijft het ijs op de grote rivieren nog vaak een week aanwezig. Het IJselmeer ligt dan gemiddeld nog 2 it 3 weken met rjs be dekt. Soms, op ongunstige ulaatsen, blijft de vorst nog 4 iveken in de grond. Na de lange winter van 1942 en 1947 (einde midden maart) werd in verschillende mesthopen begin mei nog ijs aangetrof fen. Dit betekent dat, ook al zou op zijn gunstigst de vorst deze week ver dwijnen, de sporen in maart niet zullen zijn vervaagd. Niet alleen een strenge maar ook lange winter. KANTONRECHTER MIDDELBURG De kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh werd woensdagmorgen weer geconfronteerd met een speciaal verkeersprobleem- De verdachte, A. J.V. uit Middelburg, be stuurder van een bestelwagen, reed nabjj Veere een voorrangsweg op- Een vrachtwagen, die met een snelheid van ongeveer 75 km per uur op die weg kwam aanrijden, wilde do bestolwagen links passeren, maar zag toen dat hjj dit niet kon doen zonder een bromfiets uit tegenovergestelde richting te raken. Hjj had de keus, óf de kwetsbare brom fiets aanrijden óf direct naar rechts uit wijken, waarbij hij het risico liep de be stelwagen te schampen. Het laatste ge beurde: de bestelwagen en de vracht auto kwamen met elkaar in botsing. De vraag, die de kantonrechter be zig hield, was deze: als er geen bromfiets was geweest en als de vrachtwagenchauffeur, B. V. uit Veere, met een lagere snelheid had gereden, was er dan toch een botsing gevolgd? Er was misschien geen bot sing gevolgd, zo luidde de conclusie, en toch lag in dit geval de schuld hier bij de bestelwagenchauf feur, die het doorgaande verkeer hin derde. Conform de eis veroordeel- ,Ik wilde netjes zijn en achter de twee wielrijders blijven, om de bromfiets uit tegenovergestelde richting te laten pas seren", verklaarde de bromfietser A. B., arbeidsanalist uit Souburg. Hij had er evenwel niet op gerekend, dat er op het Jaagpad te Souburg achter de inmiddels voorbijgereden bromfiets nóg een brom fiets aankwam. Toen hij dan ook de twee wielrijders ging passeren, kwam hij „stuur aan stuur" met de tweede bromfiets. B. remde krachtig af, maar kon een botsing niet meer vermijden. Een boete van f 30 eiste de officier, mr. P. C- Doedens, hetgeen de verdachte wel hoog vond: „Ik vind het wel veel, als je ziet dat ik netjes had willen zjjn". De kantonrechter verlaagde de boete tot f 22,50. „Niet omdat U zo netjes was, maar omdat ik weet dat er op liet ta melijk smalle Jaagpad een moeilijk over zicht is". Over aanleg proefbassin Verloren gaan van oester- en mosselcultuur is ondergang van honderden bedrijven De raad van Yerseke heeft tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering adhesie betuigd aan een motie van de gemeente Bruinlsse, waarin de regering en de desbetreffende ministers dringend wordt verzocht alsnog de aanleg van het proefbassin in het Vocrsc Gat voor het nemen van proeven voor het kunst matig kweken van oesters en het ver wateren van mosselen te doen door gaan. De motie van de gemeente Bruinisse De Franse ster Zizi Jeanmaire, die bin nenkort in Theater Carré in Amster dam zal optreden, oogst thans grote successen in Stockholm. Foto: Zizi Jeanmaire met haar echtgenoot, choreograaf Roland Petit, {n de opera van Stockholm. vermeldt verder er goede nota van te nemen, dat het verloren gaan van de oester- en mosselcul tuur voor Zeeland de ondergang van honderden bedrijven ten gevolge za' hebben hetgeen voor de instandhou ding van enkele dorpsgemeenschap- Sen volledig catastrofaal zal zijn [en vraagt dan ook voorts door voorlichting o.a. aan de betrokken overkoepelende visserijorganisaties en de meest belanghebbende ge meentebesturen een inzicht te ver schaffen in het technisch mogelijke van het voor ogen staande opdat die organen in staat zullen z(jn hun beleid tydlg op de toekomstige ont wikkelingen te kunnen afstemmen. Uitgezonderd de heer E. Boone (vrije ljjst) konden de raadsleden zich ten volle met de inhoud van de motie verenigen. De heer Boone had echter liever een duidelijke scheiding gezien tussen de oester- en mosselproeven. HU adviseer de dan ook deze zaak over te laten de water- en wetenschappen en te wachten op 't advies, dat J5 maart bij de minister zal worden ingebracht. Een uitgebreide discussie betreffende deze aangelegenheid ontspon zich tussen de raadsvoorzitter en de heer Boone, die echter niet van zijn zienswijze was af te brengen. Met de stem van de heer Boone tegen werd ten slotte besloten adhesie aan deze motie te betuigen. Belemmerend Met vreugde constateerde burgemeester Willemsen verder de voltooiing van het gesaneerde Polen en 't verdwijnen van het barakkenkamp in de Burenpolder. Zou de toewUzing van woningwetwo ningen, zowel als premiewoningen en vrij sector wat gunstiger voor de ge meente zyn uitgevallen, dan zou de eindfase van de bouw in de Burenpolder spoedig zijn beslag krijgen. Dat de bouwcapaciteit niet tot volle ontplooi ing kan komen, werkt plaatseiyk zeer belemmerend voor de aannemers, wier werklieden gedwongen worden elders te gaan werken. Een ander knelpunt van de geringe woningtoewijzing noem de spreker het vertrek van een aantal gezinnen, die in een andere gemeente een woning kregen toegewezen. Grote waardering ten slotte sprak de burge meester over de voortreffelijke onder linge samenwerking van de leden van de vrijwillige brandweer. De raad kreeg voorts een motie voor gelegd van de gemeente Bruinisse, waar in de regering en de desbetreffende mi nisters dringend worden verzocht alsnog de aanleg van het proefbassin ln het Veerse Gat voor het nemen van proe ven voor het kunstmatig kweken van oesters en liet verwateren van mosse len te doen doorgaan. Netjes 'au en uoor ONBEKEND MONGOLIË Er worden nogal wat reisboeken ver taald uit de Scandinavische talen in het Nederlands. Blijkbaar bestaat er een afzetgebied voor deze boeken, terwijl Nederlandse reizigers, die er ongetwijfeld zijn, te weinig de pen opnemen om hun bele venissen te boek te stellen. In de Forumboekery verscheen onder de titel „Ik trok door wijde steppen" een boek, dat de Deen Jörgen Bitsch schreef over zijn verblijf in Mongolië. Op eerlijke wijze geeft hij in zijn boek toe, dat de communistische regering van Mongolië het grootste deel van zijn reizen enz. in Mongolië regelde en be taalde. Desondanks wilde hij objectief blijven en hy oefent in zijn boek ook wel enige kritiek uit op de toestanden in het land. Maar over het algemeen is zijn boek toch een soort lofzang geworden op de vooruitgang. De Mongolen waren 30 40 jaar gele den nog overwegend een in tenten le- levend nomadenvolk. Thans hebben ze hun steppenleven iddeels vaorwel gezegd en zijn ze in eerste stadium van de industrialisa tie beland. Op zichzelf is die ontwikke ling geenszins nieuw, want ze heeft zich in de achterliggende vyftig jaar overal voorgedaan. Op onze wereld, ook daar waar andere stelsels dan het communis tische heerste. Het aantrekkelijke van het boek, dat Bitsch schreef ligt niet in het aanduiden van die ontwikkeling, maar in de wyze waarop hij telkens weer speurt naar de oude Mongoolse cultuur, die zich onder de vloedgolf van „Westerse" techniek en beschaving poogt te handhaven. Bovendien is Bitsch een goed verteller en al had hij wat meer zfjn eigen me ning achterwege moeten laten, hg weet de lezer bepaald wel een fascinerend beeld te geven van dit bijzonder oude en zich vernieuwende land. Zg, die van reisboeken houden, zullen er ook indien ze het boek kritisch lezen bepaald aangename herinnerin gen aan bewaren. Het boek is smaak vol geïllustreerd. „Graf Spee" In de Prisma-pocketserie is thans ook de geschiedenis van het Duitse vestzak slagschip „Graf Spee" opgenomen, dat zoals bekend na een hevig gevecht met Engelse kruisers voor de kust van Uru guay tot zinken werd gebracht. De Brit filmregisseur Michael Powell, be schreef ditmaal dit „drama van de zee' RU1MTEVLUCHT UITGESTELD De ruimtevlucht van Leroy Gor don Cooper, die 20 maal om de aarde zal cirkelen, is van april tot medio mei uitgesteld, zo is verklaard door het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.). Het uitstel is te wijten aan tech nische moeilykheden, aldus zegsman van het bureau. Advertentie) Heerlijk bier (Advertentie) is het WEEKBLAD voor ieder die zich jong voelt en van gezelligheid houdt. Abonneer U nu - U zult er alleen maar plezier aan beleven. Alleen Rosita geeft per jaar 4 uitstekende romans in fraaie band. Door inzending van onderstaande bon heb ik recht op deelname aan alle wedstrijden en andere voordelen. BON NAAM: ADRES:jj WOONPLAATS: PZC/3 (drukletter* s.v.p.1 -J Vul in en verzend in open en veloppe (4 ct. postzegel) aan Rosita, Postbus 74, Haarlem. Ik abonneer mij op Rosita P 40 ct per week of f5.20 per kwartaal. van binnenlandse levens verzekeringsmaatschappijen Voor wat het bedrjjf van de binnenland se levensverzekeringmaatschappijen be treft, kan de verzekeringskamer in haar verslag over 1961 wederom wyzen op een toegenomen produktie. De totale produktie was groot f 6,8 miljard en de netto vooruitgang 4,2 miljard of ruim 10 procent van de stand aan het begin van het jaar, waarmee het per eind 1960 verzekerde bedrag ad f 38,9 miljard toe nam tot 43,1 miljard per eind 1961. Het verval nam wederom toe. De pre miereserve eigen rekening, welke even als in 1960 gemiddeld werd berekend met een interestvoet van 3.01 procent, bedroeg eind 1961 in totaal 8.9 miljard. De reserveringsgrondslagen laten in het geheel genomen een .ruime marge. Wel biykt dat de sterftegrondslagen voor de verzekeringen by leven hier en daar, mede met het oog op de nog steeds voortschrijdende verlenging ran de ge middelde levensduur, enige verbetering behoeven, terwijl voorts de reservering voor kosten na afloop van de premiebe taling aandacht vraagt. Ook dit jaar blijkt uit de verslagen van de levensverzekeringmaatschappijen het streven om de polishouders in toenemen de mate te doen delen in de gunstige re sultaten van het bedrijf. 9 In het zuidelijke woestijngebied in Israël is deze winter nog slechts twee millimeter regen gevallen tegen ongeveer honderd mm normaal per Jaar. Dit is de schadelijkste winter van zes opeenvolgende Jaren van droogte. Geschilderd portret van koningin voor Delft Burgemeester en wethouders van Delft hebben aan de Haarlemse kunstschilder Kees Verwey opdracht gegeven een ge schilderd portret van koningin Juliana to maken. Het college heeft dit gedaan na overleg met de culturele raad voor Zuid-Holland. Het schildery zal een plauts krijgen in de galerij van Oranje vorsten in de raadszaal van het stad huis te Delft. De chemische industrie komt de vogels te hulp met een antivries- middel, dat hen beschermt togen vastvriezen aan het ys. Dit middel, propyleen glycol, is een vloeistof die normaal gebruikt wordt voor de vervaardiging van antivries voor auto's. Propyleen glycol kan worden ge spoten op stro en rieten matten die op het ijs worden gelegd. Door de antivrieswerking kunnen de vogels er niet meer aan vast vrie zen. Volgens dierenartsen die het mid del hebben onderzocht, heeft het geen schadehjke invloed op de vogels. betigclbicr Koerswaarde weer boven 30 miljard In januari is, blijkens het Centraal Bu reau voor de Statistiek, de koerswaarde van ter beurze van Amsterdam geno teerde aandelen, voor het eerst sinds april 1962 weer boven de 30 miljard uitgekomen. De laatste acht maanden van het vorige jaar bewoog de koerswaarde zich onaf gebroken daaronder. Het jaar werd be sloten met een koerswaarde van 28.862 miljoen. Door een styging met 1262 mil joen werd in januari 1963, aan het eind van die maand een koerswaarde van 30.124 miljoen gulden bereikt. Dit is ge schied dank zy de bepaald vaste stem ming waardoor de aandelenmarkt in januari werd gekenmerkt, een stemming die vooral tot uiting kwam voor de aan delen van maatschappyen in onroerend goed, alsmede voor de hotelmaatschap- pyen en de papierindustrieën. (Van onze Haagse redactie.) Op het departement van buitenlandse zaken in Den Haag had minister Luns gïsterochend een bespreking met pro fessor E. Kelly. Deze Amerikaanse hoogleraar in de psychologie, die tot voor kort belast was met de selectie van vrijwilligers voor het Amerikaanse Peace corps, is dinsdag op uitnodiging van onze regering in Nederland gear riveerd voor een bezoek van drie da- gen. Tijdens zijn verblijf in Den Haag zal thodes, die bij het pas opgerichte jon geren vrijwilligerskorps kunnen wor den toegepast. Minister Luns gaf hij gisterochend een overzicht van de er varingen die het vredeskorps heeft gedaan tijdens de 21 maanden dat project nu in de Verenigde Staten draait. Prof. Kelly zal onder meer be sprekingen hebben met de rijks psycho logische dienst en het bureau voor inl nationale technische hip van het minis terie van buitenlandse zaken, die op het ogenblik belast zijn met de voorberei dingen voor het vrijwilligerskorps. Over de Amerikaanse ervaringen ver telde prof. Kelly op een persconferentie, dat het slagen van een dergelijk vrij- willigersproject in hoge mate afhangt van de selectie en opleiding van de kan didaten. Van bep-in af aan moet de ge dachte voorop staan, dat het beter is 10 goede krachten uit te zenden, dan 20 slechte. In de eerste twee weken kwamen ln Washington al 8000 aanmeldingen bin nen en nog steeds zijn er per maand 2 tot 3000 aanvragen om inlichtingen. Gemiddeld wordt slechts één op de acht kandidaten voor uitzending gekwalifi ceerd. ENTING JONGE BONDEN TEGEN LAAG TARIEF Evenals dat het geval is geweest bg de thans heëindigende ent-campagne zal minister van landbouw en visserij gelegenheid openen jonge honden te laten enten voor f 2, per dier. Binnen kort zal de regeling ter zake worden bekendgemaakt. In verband hiermede heeft blijkens eer publikatie in de staatscourant van gis teren de hondsdolheidsbeschikking II aanpassing met betrekking tot de categorie jonge honden ondergaan. Het verbod, zich met een niet-ingeënte hond op straat te begeven, zal nl. voortaan niet meer gelden voor honden die jon ger zijn dan 6 maanden. Dit betekent, dat jonge 1 >nden uiterlijk voor de vflf- de levensmaand moeten worden inge ënt, omdat de periode voor het verkrij- fen van voldoende onvatbaarheid op 30 agen is te stellen. Zoals bekend mag worden verondersteld, komen jonge hon den op diergeneeskundige gronden voor hun derde levensmaand voor deze In enting niet in aanmerking. Jonge hon den moeten dus voortaan op een leeftijd tussen de drie en vijf maanden worden ingeënt, wil de eigenaar niet het risico lopen, dat zy bij het bereiken van de zesde levensmaand nog niet de volle immunisatieperiode achter de rug heb ben en zolang dus van de straat moeten worden gehouden. NEDERLANDS ELFTAL OEFENT TEGEN FORTUNA Het voorlopig Nederlands elftal ze woensdag 20 februari a.s. te Geleen in een oefenduel uitkomen tegen do ere divisieclub Fortuna '54. De wedstrijd zal by kunstlicht worden gespeeld. Kampioenschappen keurturnen V.Z.O.S. Onder auspiciën van de Zeeuws Bra bantse Turnkring van het Koninklyk Nederlands Gymnastiek Verbond orga niseert de gymnastiekvereniging V.Z. O.S. te Yerseke in de nieuwe sportzaal In de Tuinstraat te Yerseke op zater dag 16 februari a.s. Kringkeurturn- kampioenschappen voor turners en jeugdturners. Hiervoor hebben 8 turners en 8 jeugd turners ingeschreven. De te verwerken onderdelen zyn: paardspringen, ringen, vrye oefening, paardvoltige, brug en rek. Bij de turners is Jaap v. d. Sande van Astrow Souburg, favoriet, bg de j .turners B. Vermandei van Thor van Gent. (Van een onzer redacteuren) Voor de interlandvoetbalwedstrijd tegen België hebben de geselecteerden dins dag een eerste training gehad in het K.N.V.B.-oefencentrum té Zeist. Ver dere trainingsdata zyn 19 en 26 fe bruari, daarna staat van 28 februa ri tot 3 maart een oefenkamp in de agenda van coach Elek Schwartz. En eventueel een oefenwedstryd in het buitenland? Schwartz zou daar veel voor voelen, maar hij heeft er met het bestuur van de K.N.V.B. nog niet over gesproken, zo deelt hij mede. Een reis met het team zou onder de huidige omstandigheden vrij ver we? leiden Duitsland byvoorbeelc komt door de toestand van de vel den daar al niet in aanmerking en lange reizen betekenen voor de Ne derlandse semiprofs allerlei proble men ten aanzien van hun werkkring. Maar wanneer de geselecteerden toch de dagen van de 2Sste februari tot Koninklijke onderscheiding De man die alles mag en kan zeggen Willem A. de Vin (58) uit Brou wershaven is bij de Rotterdamsche Tramweg Maatschappy N.V. op Schouwen-Duiveland veertig jaar lang een van die bijzondere mannen geweest die alles tegen iedereen ook zijn superieuren kon en mocht zeggen. Niet dat dit hem als een verdienste is aangerekend, maar hy paarde een impulsief karakter aan een stoere werkkracht op alle fronten van „de tram", en toonde zich overal een behulpzame en mee levende man. En juist die combinatie van eigenschappen heeft hem bij het veertigjarig dienstjubilenm de ere medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau bezorgd. Gistermorgen heeft burgemeester A. H. Vermeulen hem de onderschei ding op de revers van zijn colbert gespeld. In de woonkamer van zijn huis aan de Zuidstraat. Een deputa tie namens de R.T.M.-directie en het personeel was er bg en een kleine groep familieleden hoorde de „ver diensten" van Willem de Vin uit de mond van de burgemeester aan. In de loop van vier decennia heeft hy alle mogelijke karweitjes bij de R.T.M. onder handen gehad. Telkens weer op een andere plaats langs de lijn en op de schepen kwamen zgn kennissen hem tegen. Overal had hij zgn woordje klaar. Hg hield er niet WILLEM DE VIN i/f0 jaren 40 baantjes- Foto P.Z.C.) Vergadering „Zeebad Breskens" Machtiging voor aankoop grond De buitengewone vergadering van aan deelhouders van de N.V. Exploitatie Maatschappj] „Zeebad Breskens" heeft de raad van beheer woensdagavond met grote meerderheid van stemmen ge machtigd onderhandelingen te voeren over dc bouw en exploitatie van een recreatiegebouw op de camping. Er is in de goed bezochte vergadering in ho- „Het Wapen van Breskens" bijzon der lang over dit onderwerp van ge dachten gewisseld. Uit de langdurige discussies werd duidelijk, dat de aandeel houders niet tegen de bouw van het re creatiegebouw waren, evenmin als te gen de machtiging aan het bestuur, maar het voorstel was hen niet duide lijk genoeg. Vandaar de aanvankelgke terughoudendheid. In een toelichting zei voorzitter J. W. Carels, dat het gebouw onontbeeriyk de 3de maart zouden moeten reserve ren. zou er in die periode wellicht wat te proberen zyn. Wedstrydtralning is voor de Nederland se elftalspelers brood- en broodnodig, vindt de bondscoach. Er is momen teel slechts wat conditietraining en in de sneeuw is een enkel partgije ge speeld. Maar dat vindt Schwartz voor een wedstrijd tegen de Belgen bepaald niet voldoende, de training in Zeist ontbrak Coen Moulijn. In diens gezin is op de dag van de cupwedstrijd tegen Stade de Reims een baby geboren, die ter stond naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Schwartz tastte voor het overige over de huiselijke omstandigheden van Moulijn in het duister, zodat hy niet kon medede len, of de Feyenoorder voor opstel ling op 3 maart in aanmerking zou kunnen komen of niet. geworden is, onder meer in verband met de erkenning van de A.N.WB. Voorts is tijdens een stormnacht in het seizoen 1962 gebleken, dat de N.V. Zeebad de mensen uit weggewaaide tenten geen tijdelgk onderdak c.q. hulp kon bieden. Hg vroeg namens de raad van beheer om met eventuele gegadigden op voor de N.V. zo voordelig mogeiyke wijze te onderhandelen over bouw en gedeeltelij ke exploitatie van een recreatiegebouw. Daaronder wordt verstaan een recreatie zaal, ontvangstcentrum, beheerderska mer en kampwinkel. Op een voorstel uit de vergadering om zelf te bouwen en te exploiteren, zei de heer Carels, dat daarvoor de nodige fondsen ontbreken. Op verschillende detailvragen zei de heer Carels geen antwoord te kunnen geven om de toekomstige onderhandelingssfeer niet te vertroebelen. Uiteindelijk werd de machtiging verleend met 175 stem men voor, 4 tegen en 22 onthoudingen. Voorts kreeg de raad van beheer zonder hoofdelyke stemming machtiging een erfpachtovereenkomst met de Domeinen aan te gaan ten behoeve van een nieuw gedeelte kampeerterrein. Het betreft hier een oppervlakte van 15 hectare met een looptijd van 15 jaar tegen een ca non van 800 per jaar. Verder komen hier nog bij de nodige polderlasten en een schadevergoeding aan de vorige pachter. Sommige aandeelhouders von den de termyn van 15 jaar wat kort, waarna op voorstel ran een der aan wezigen werd besloten, na het passe ren van het contract, verlenging tot circa dertig jaar te bewerkstelligen. Voorzitter Carels deelde verder nog me de, dat reeds de nodige subsidie door Staatsbosbeheer is toegezegd voor be planting en dergeiyke. De opbouw van dc N.V- Zeebad, zo bleek uit het jaar verslag heeft gestadig voortgang ge vonden. In 1962 werden 7100 overnach tingen geregistreerd. Voorts konden op nieuw 20 aandelen worden geplaatst. Het verliescyfer kon opnieuw worden gedrukt en bedraagt naar schatting 1200 a 1300. de Vin alles uit. Als stoker begonnen op de tram, vertelde hg op de locomotieven boven het lawaai van de machines uit aan ieder die het horen wilde wat hg er van dacht. Dat deed hij later in de remise te Brouwersha ven, waar hij als nachtstoker werk te. Eenzame baantjes als wissel- wachter legden hem zelfs niet het zwtygen op. Willem de Vin, is een man naar wie men luistert, of men wil of niet. Hy is bij de R.T.M. op Schouwen veertig jaar lang het befaamde ma nusje van alles geweest. Hij stond in de werkplaatsen als treinsmid en bood zijn diensten aan bij de hotels, die de maatschappij op het eiland exploiteerde. H(j helpt in de drukke tya op de veerboten aan Zijpe en fungeert daar ook vaak als kraan machinist voor het lossen van ko len. Willem de Vin helpt waar het hem wordt gevraagd en ook waar dat niet wordt gedaan. En overal zegt hij er het zijne van. Dat 'is zyn enige pretentie. „Ik heb in de veertig jaar by de R.T.M. wel veertig baantjes gehad en ook wel veertig bazen", vertelt hrj. Om znn praatgrage houding min of meer te „verdedigen": „Je kunt beter berucht ziin in je leven dan beroemd na je dood". En zijn eigen interpretatie van het woord berucht neemt men dan ook maar weer met een korreltje zout. Willem de Vin bedoelt het allemaal niet zo kwaad. Dat hebben al velen ervaren. Bij voorbeeld in dc oorlogsjaren toen hij zorgde voor het vervoer van aardap pelen naar het hongerende Zuid- Holland. Ook nu weer, in deze stren ge winter. Hy heeft belangeloos meegewerkt om de zwanen van Brouwershaven een goed, tgdeUjk onderdak te bezorgen. Eens heeft hg zich zelfs met de herindeling van de gemeenten op het eiland „bemoeid". Aan Zijpe probeerde hg burgemees ter Vermeulen, destijds van Dreï- schor, ongerust te maken met de op merking: „Er zijn bulldozers over gezet om Dreisctior naar Brouwers haven te schuiven". De burgemees ter had er gisteren maar één ant woord op: „Willem, je hoort bij Brouwershaven". Iedereen in de ka mer knikte. De koninklijke onder scheiding was een gul antwoord op zyn veertigjarig dienstbetoon. f Advertentie) Verser bier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7